WekelijksGh Overzicht in magazijn Zeebergkaai. De verpleging der Varkens De Kasteelheer Vergaderingen. ge pachten voor niet meer drie, zes, negen voor de gronden maar tien, twintig, dertig jaar of meer. Ten tweede, de gronden worden geschat als een nieuwe pachting in voege komt. De wet bepaalt het per cent der pachtsom niet alleen, maar bepaalt welke som de boer jaarlijks kan betalen, zoo hij 't verkiest, om na tien, twintig of dertig jaar eigenaar te worden van een aangeduid veld, meersch of bouwgrond. Bij het eindigen van een termijn wordt de akker geschat,een meerdere waarde, zoo dit te danken is aan den boer, moet hem in klinkende species onmiddelijk worden uitbetaald. De eigenaar mag dus wel boomen planten rondom zijn velden of weiden; profijten kan hij daarmede niet op doen, vermits de meerdere waarde aan den pachter te rechte komt. Met ons systeem zouden de gronden over enkele jaren in handen komen van de boeren, het web van hypotheken dat over 't arme België gespannen!] is zou scheuren langs alle zijden en de landbouw zou een nieuw stadium van bloei en welvaart beleven Wij lezen in Het Laatste Nieuws van Zaterdag 3o Oogst Heel de Kempen dansen en zwieren niet. Daar zijn ook de stilleren geble ven, de werkers, die niet smokkelden, niet woekerden, geen fortuin maak ten 't zijn de zwoegers, de mannen van 't labeur op den ondankbaren heidegrond. Steeds was de kasteel heer machtig over hen... Alle hoeven en huizen bijna zijn op een bijzondere wijze geschilderd. Ze dragen de kleu ren van het slot, dat daar machtig, grootsch, gebiedend tusschen parken en hoven oprijst... Men vertelde mij van een eigenaar dige kasteelvrouwe. die een werkman mee nam in een kelder en hem stapels goud toonde, zeggende Zie, daar liggen mlllioenen die hebben uwe vadren en gij verdiend... De man sloeg de handen van ver bazing in elkander, maar had nog meer ontzag nu voor zijn mevrouw, die zoo rijk was. Is het waar?... Of 't feit echt is, weet ik niet... Maar toch is 't waar De geslachten hebben den rijkdom van de kasteelen verdiend en voor die kasteelen hadden deze geslachten eerbied.., en ontzag, om dezen rijk dom Men toont me de ruïne van een hoe ve. We moeten de distels neerslaan om bij de deur te geraken. Wilde planten groeien in de spleten van de muren, in die tusschen de tichels van de keuken en de kamers. en in den verlaten stal, waar de houten pijlers op een steenen voetstuk rusten en een dak steunen, dat ons door vele gaten de blauwe lucht laat zien... Door de openingen, waarin weleer de ramen zaten, zien we de heerlijke om geving, alleen de wind ruischt er dooi de boomen... Van de schuur staat nog een houten geraamte. Hier woonde een boer die zeven paarden hield, vertelt mijn gids. - Is hij door den oorlog verjaagd. Neen door het wild, dat zijn vruchten vernielde. Zijn labeurgron- den waren te uitgestrekt om ze af te schutten... En de kasteelheer roeit het wild niet uit. Datisde macht van het jachtrecht... Ik weet het wel, dat de wet ook daarin voorzien wil. maar wie kon er tegen zijn kasteelheer procedeeren Kijk zoo ver gekunt... Daar, ligt het domein van den baron of graaf of burggraaf. Sommigen kunnen op acht op tien dorpen gaan, zonder hun goed te verlaten. Dat is het eigendomsrecht en de macht van den pachtbrief. LEDE Aangezien wij Zondag dezer allen uigenoodigd zijn op de groote ver gaderingen in Aalst, zullen wij op Zon dag, 14 September, om 5 ure vergaderen in het gewoon lokaal bij Jozef Van Hau- wermeiren, Boschtraat. Dagorde Belangrijke mededeelingen. Inschrijving voor zaaigraan, vetten, en alle benoodigheden. In Rusland zijn de Bolsjewisten we derom aan 't slag tegen de oude rus- sische troepen van admiraal Koltsjak. Naar de laatste tijdingen luiden, zou den de bolsjewisten eene vreeselijke klopping gekregen hebben. Zij zou den 14000 krijgsgevangenen en eene overgroote hoeveelheid kanonnen en materiaal verloren hebben. Verscheidene Fransche vliegers zijn ook aangeland in Rusland om de bolsjewisten te bestrijden. Ook de Roethenen hebben eene proklamatie afgekondigd waarbij zij verklaren be reid te zijn de Polen te helpen, om het land van het Russisch-bolsjewis- tisch juk te bevrijden. Het definitief Vredesverdrag met Oostenrijk is deze week aan de Oos- tenrijksche afvaardiging overhandigd. Zij heeft vijf dagen tijd om te onder teekenen. De Oostenrijkers zullen wel wat obstructie maken, maar zullen toch teekenen evenals de Duitschers. De tekst bevat geen hoofdzakelijke wijziging ten opzichte van de territo riale vragen, enkel de kleine stad Regkersberg werd aan Oostenrijk gehecht. In den begeleidingsbrief wordt het beginsel van Oostenrijk verantwoor delijk in den oorlog verkondigd. Daar in wordt herinnerd aan het ontstaan van den strijd en aan de rampzalige rol der Habsburgers. In het stuk wordt ook te kennen gegeven, dat de gealliëerden geen verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland zullen dul den. Te Parijs is het groot proces aan den gang van den verklikker van Miss Cavellde Engelsche ziekenverpleeg ster die door de Duitschers gefusil- jeerd werd. De hoofdbeschuldigde is zekeren Quien. Hij beweert bij hoog en laag onschuldig te zijn, doch de getuigenissen tegen hem afgelegd zijn verpletterend. Verscheidene andere Belgen zijn slachtoffer geworden zijner lage kuiperijen. Het zal moeten lukken dat hij er heelhuids van af komt. In Montenegro is een opstand uitge broken tegen de Serviërs. De Parijzer vredesconferentie had deze twee lan den in elkaar gesmolten. Nu willen de Montenegrijnen zelf hunne zaken beridderen en daarmêe ruzie in 't huis houden. Koning Nikolaas van Montenegro die na den val van zijn land naar Pa rijs uitweek, doet wederom aanspraak op zijnen troon. In den Amerikaanschen Senaat heeft zekeren heer Knox, een der grootste tegenstrevers van Wilson, eene rede voering uitgesproken, waarin hij o. a. zegde dat de Vereenigde Staten zich niet met Europa moesten bekomme ren. Hij zegde nog dat het voor Duitschland onmogelijk zal zijn de vergoedingen te geven, die de verbon denen het oplegt. Ook voorspelt hij een verbond van Duitschland, Rus land en Japan. 't Heeft er weer gestoven langs de Poolsche grens in Opper-Silezië, Uit Warschouw komt de tijding dat ver woede gevechten geleverd worden langs de Duitsch-Poolsche grens. De poolsche stad Dziedzibe heeft een hevig bombardement doorstaan. Ook werden aan den ingang der Silesia- mijn, op Poolsch grondgebied, door de Duifsche a Grenzschutz mitral- jeuzenschoten gelost, Vier schrapnels raakten insgelijks de mijngebouwen. Eene groote verwarring ontstond tusschen de werklieden, die weiger den in de putten te dalen. Overal wordt de Poolsche grens door de Duitschers geschonden. Vliegtuigen bombardeeren de gemeenten. Het lusiljeeren van Poolsche werklieden duurt gestadig voort. Binnen kort zullen er in de Veree nigde staten algemeene verkiezingen plaats hebben voor het president schap. Wilson stelt wederom zijne kandidatuur voor. Hij gaat geheel het land afreizen. Zijn kiesplatform is de overwinning op de Duitschers, het vredestraktaat en den Volkerenbond. Zijne twee hardnekkigste tegenstre vers zijn senators Borah en Johnson die hem stap voor stap volgen en alles zullen weerleggen wat hij op zijn meetingen vertelt. De vrienden van Wilson zijn even wel van oordeel dat Amerika er alle belang bij heeft zich in Europa te mengen en verwachleïi een goeden uitslag voor Wilson. De Opperste Raad van de Bond- fenooten heeft besloten de duitsche rijgsgevangenen naar huis te zenden. De terugzending dezer krijgsgevan genen zal onmiddelijk geschieden onder toezicht eener interalliëerde kommissie, waarbij een Duitsoher zal toegevoegd worden. Het spoedig terugzenden dezer krijgsgevangenen hangt grootendeels af van het goed of slecht nakomen der verplichtingen van Duitschland aan de verbonden landen. De Kanadeesche soldaten gaan we derom opslag krijgen van soldij Tot hiertoe wonnen die mannen 6 schil lingen per dag, 't zij ongeveer 7,5o fr. In't vervolg zal een simpel soldaat i5fr. daags verdienen. De soldaten die een bijzondere bekwaamheid be zitten over mekaniek, in de artillerie, in de genie, in de vloot of vliegwezen, kunnen tot 5o fr. per dag winnen. In alle landen der wereld gaan angstkreten op over een mogelijke kolennood voor den aanstaanden win ter. Verscheidene groote staatsman nen, hebben in dien zin een smart kreet laten hooren. Bijzonderlijk de Engelschen steken het niet weg zoo veel kolen niet meer uit te voeren dan in igi3 uit hoofde dat de voortbrengst van dag tot dag vermindert. Eene nieuwe omwenteling zou uit gebroken zijn in Hongarië. Naar ver luidt loopt de samenstelling van het nieuwe ministerie niet goed van sta pel. De hoofdminister Stefan Fried- rich wil niet aftreden, daar hij denkt dat het land opnieuw in 't bolsjewisme zou vervallen. Intusschen loeren de Habsburgers, die in Zwitserland ver blijven op den troon van Hongarië. Wederom heeft men 900 man En gelsche troepen in Ierland ontscheept, om te Ulster in garnizoen te gaan. Nog andere troepenafdeelingen zijn naar Ierland gestuurd, dat er nu te samen 16,000 man Engelsche troepen in Ierland verblijven. Wij gelooven dat de pap daar begint aangebrand te rieken. Frankrijk heeft reeds zijn gezant aangewezen om in Berlijn zijnen post te gaan waarnemen, 't Is de heer Dutasta, gezant te Bern, en laatst sekretaris ter Vredescenferentie. Ook Engeland is zinnens een ambassadeur naar Berlijn te zenden, zoodra drie groote mogendheden het vredesver drag hebben bekrachtigd. In Portugal is een dekreet uitge vaardigd waarbij de handelsbetrek kingen met Duitschland worden afge kondigd. Kardinaal Mercier is deze week te Parijs aangekomen. Van daar trekt de kardinaal daar Brest, om daar in te schepen voor Amerika. In Parijs heeft hij het bezoek ontvangen van kardinaal Amette en den Voorzitter der Fransche republiek, die hem het oorlogskruis heeft overhandigd. Kar dinaal Mercier zal in November aan staande naar België terugkeeren. Wordt hieraan over 't algemeen te weinig gedaan, aan den anderen kant wordt hieromtrent in couranten en boe ken den varkenshouders heel wat voort- gepraat, dat zij toch niet kunnen nako men, eensdeels omdat het vrijwel onuit voerbaar is, anderdeels, omdat wie var kens houden, zooveel andere bezigheden hebben, dat er geen tijd overschiet om de knorrende viervoeters als schoothondjes te behandelen. Maar dit neemt niet weg, dat in den algemeenen héerschenden toestand nog wel wat verbetering kan worden ge bracht. Het is niet noodig, dat de varkens zich wel in vuil en drek moeten wente len, dat er steeds zurende voederresten in den trog zijn, dat het varken bij voor keur zijn etensbak kiest om er zijn be hoeften in .te doen, dat het gier drinkt en dergelijke fraaiigheden meer. Ook aan de inrichting der hokken mo gen gerust wat hoogere eischen gesteld worden dan bij de meeste varkenshou ders gebruikelijk is. Men vergete niet, dat de kosten van de inrichting van een doelmatig hok maar éénmaal betaald moeten worden. Onder een doelmatig hok verstaan we niet een luxe-hok, zpo- als men wel vindt op de buitenlandsche grootbedrijven of rasfokkerijen, waar men niet op geld behoeft te zien. Wanneer wij de inrichting van het hok bespreken, hebben wij op 't oog het hok, waarin het varken eet en des nachts, en als 't hem lust, ook een deel van den dag doorbrengt. Het uitloopen in de weide zij, wij hebben 't reeds gezegd, vooral voor fokvarkens aanbevolen. Kan men de zoogen loopvarkens ook zooveel vrij heid verschaffen, des te beter, maar in ieder geval moeten zij een ruimen loop tot hun beschikking hebben. Het laten loopen der varkens op een uitgestrekte mestvaalt, zooals dit in sommige streken gewoonte is, heeft alleen dit tegen, dat vaak een gierput en een dak ontbreken, zoodat de dieren zich naar hartelust kun nen wentelen in groote plassen van een stinkend licht- tot donkerbruin vocht. En nu pleiten wij niet voor weidegang en een ruimen drogen uitloop, omdat de varkens er anders zoo vies uitzien, maar alleen omdat een en ander bevorderlijk is aan hun gezondheid. En als wij eeni- ge voorwaarden stellen, waaraan het hok moet voldoen, dan geschiedt dit allereerst, omdat een doelmatig inge richt hok goed schoongemaakt en, zoo noodig, afdoend ontsmet kan worden. Daarom zeggen wij maak de wanden van uw varkenshok van steen en breng in den voormuur een ijzeren deur, en zorg, dat de bodem waterdicht is en dat vocht, zooals urine en schrobwater, ge makkelijk kunnen wegvloeien. Een stee nen muur, geheel of tot op een hoogte van ongeveer 1.30 M. gecement is niet zooveel duurder dan een hevig houten schot, dat veel te lijden heeft van het schuren en knagen der varkens en van onderen van het stalvocht. Het is beter de scheidingsmuren te cementen dan de steenen bloot te laten, want zelfs al met selt men met tras in plaats van kalk, teneinde het knagen van de varkens aan de kalk te voorkomen, dan nog laten de dieren de steenen niet met rust. Nu is het wat anders, als men in 't geheel geen geld heeft, dan moet men van den nood een deugd maken en daaraan kunnen wij ook met den besten wil, niets veranderen. De arbeider in een boschrijke streek komt er als vanzelf toe een houten hok in elkaar te zetten en als hij onmogelijk anders kan, is er ook niets aan te doen. Maar bij het bouwen van een woning voor een klein boertje of een keuterboer die maar een paar varkens houdt, wor den de uitgaven voor den bouw voor een meer doelmatige inrichting van het var kenshok, waarbij rekening wordt ge houden met de eischen der gezondheid, niet bovenmatig vergroot. Bij het uit breken van besmettelijke ziekten zal bij ontsmetting het aantal sterfgevallen ge makkelijker beperkt kunnen worden, naarmate de ontsmetting door een prac- tische inrichting van het hok beter kan plaats hebben. En de waarde van een paar flinke varkens overtreft zeker verre de meerdere rente van de kosten, aan den bouw van een doelmatig varkenshok verbonden. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 tot 11 ure Zemelen aan 36 fr. de 100 kgr. zonder zak Superphosfaat aan 22 fr. in zakken. Nitraat aan 62.50 fr. de 100 fr. Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 36,50 fr. de 100 kilos. Het Bestuur heeft besloten geen en kele waar uit het magazijn te laten gaan zonder comptante betaling. ~k

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3