de Reus Groote Algemeene Vergadering OORLOGSSCHADE. LHND80UWWEEKBLHD KOLEN HoomDeesteo uil DUiiscUiaud Arbeid adelt Op Zondag 21 September Zondag 14 September 1919 Prijs 6 centiemen. jaargang. N° 36. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Op on^e vergadering van verleden zondag waren de gedachten weinig uiteenloopend nopens de politieke houding van onzen hond bn Je aan staande kiezingen. Enkelen verkozen eeiiuaansluiting lhet eene politieke partij. De overgroote meerderheid verkoos eene afzonderlijke opkomst. De klaar uiteengezette rede van on zen bestuurder vond algemeene in stemming. Ziehier de korte trekken ie De twee hoofdvereischten en steunpilaren van ons reglement zijn: boer zijn en buiten politiek blijven. Er is dus voor ons geen keus te 11 doen in zake politiek, aangezien hierallerhande gezindheden zijn die li hunne belangen als boeren samen i) behartigen, en wij met eene aanslui- 11 ting bij ééne partij de gedachte van andersgezinden niet eerbiedigen Volgens mijn dunkens zouden alle h partijen, Liberalen, zoowel als De- mocraten enKatholieken alle pogin- gen aanwenden en alles beloven om i) ons bij hun te krijgen. Men doet li zooveel moeite om één stemmeken 11 te winnen Wat zou men dan doen 11 om eene'macht als de onze te kun- nen ineens inpalmen. 11 Voor mij bestaan er twee wegen 11 die ons bij ons reglement houden Ofwel eene lijst samenstellen onpar- I) tijdig als boeren, ofwel buiten de strijd blijven. Moest de algemeenheid van onzen ond het eerste punt aankleven dan li is het nog niet te verwezentlijken zonder de medehulp en eendrachti- i) ge werking van al de bestaande 11 landbouwvereenigingen uit ons ar- n rondissement. Alle onze meest ont- wikkelde landbouwers van alle li bonden, zoo van de Leuvensche af- I) deeling, als van de landbouwcom- missies zouden moeten de handen i) ineenslaan voor eene onpartijdige 11 verdediging onzer belangen. Het moet eéne algemeene opstan- ding zijn der vernederde en misken- i) de boerenbevolking En in geval 11 niet allen dit verstaan, in geval som- 11 mige bonden ot boerenhoofdmans i) niet kunnen met ons 't akkoord ko- men dan is het mijn gedacht van uit i) de politiek te blijven. Toch zou ik 11 in naam van deze vergadering mij li richten tot al de bestaande bonden, ■i Dan toch zouden we onzen plicht hebben gedaan voor later dagen. Want vergeet het niet eens komt 11 de dag dat eene boerenpartij in Bel- 11 gië zal bestaan, en zij alleen zal bij machte zijn onze rechtveerdige ver- zuchtingen te doen verwezenlijken. li Misschien is ons volk nog niet rijp genoeg voor deze toestanden en zijn ze nog aan politieke denkwijzen 11 verkleefd. Misschien zijn ook niet s alle landbouwgroepen het met ons eens in dit geval verkies ik tehuis 11 te blijven en ons buiten den politie- 11 ken warboel te houden. In geen ge- 11 val mag hier noch de eene, noch de andere partij gesteund worden,noch eenig verbond gemaakt worden, 11 omdat bij ons geen politiekers maar i) landbouwers vereenigd zijn Dus staan we voor de Keus op komen buiten allen partijgeest als boeren ofwel niet strijden. Wat zal het zijn Is er middel om een gekozene te hebben Zullen de andere bonden als Leuven, de landbouwcommissies en al onze ontwikkelde boeren met ons instem men en verstaan dat we lang genoeg door politiekers misleid werden De tijd zal het uitwijzen. In geval alle de landbouwers van heel het ar rondissement niet verstaan wat hunne belangen vereischen is het niet noodig dat eenige de wapens opnemen en zich voor allen slachtofferen. Dan is het beter te wachten totdat de tijd aan allen de ster der redding van hunnen stand zal hebben gewezen. Evenals alle gedachten en richtin- gen in 't staatkundig en huishoudelijk^ leven van een volk zal ook de gedach- j te van zelfredding in onzen boeren stand traag, maar zeker doordringen. D oorlog evenwel, heeit ons zulke groote en kostbare lessen gegeven dat het bijna niet mogelijk schijnt dat alle landbouwers hunnen weg niet klaar en duidelijk voor zich heen zien liggen. Hoe werd den boerenstand miskend en uitgezogen door den bezetter hand in hand met de bestaande besturen en comiteiten In 1914 werd door koning Albert een besluit afgekondigd waarbij de besturen gemachtigd waren aan de boeren alles te doen atleveren wat zij niet noodig hadden voor eigenonder houd. Wat zagen we Terwijl vele klei nere vakken en klassen bij de bestu ren en bezetters hunne belangen de den eerbiedigen worden boeren van alles ontroofd tot zelfs van eigen eten en werden verplicht naar het komiteit te gaan om het slecht eikelmeel ter wijl hun beste vee zonder ontzien werd getoofd. De huisvrouwen hadden geenbrood ze gingen naar de commandantuur en kregen voldoening. De beenhouwers stonden met de duitschers in voeling voor hunne belangen. Hunne hoofd mans zorgde voor deze zaak. En zooveel andere standen hadden een woord te zeggen in de regeling der binnenlandsche aangelegenheden. En de boeren Waar waren onze hoofdmans, waar die machtige bon den, en comisiën die ons goed recht bij de heeren van Wirtschaft en Ko miteit meest allen moesten doen gel den Waar ze waren langs de andere zijde der barreel bij de boeren laste raars Hadden wij eigen mannen aan ons hooid gehad er waren zooveel onheilen bij leveringen, opeischingen van paarden en vee van ons afgewend geworden. Toch heeft dit alles ons maar bitter weinig geleerd Nog eenige jaren van sterke belastingen, hooge landpach ten, plagerijen en moeilijkheden, zul len alle landbouwers stilaan tot de goede rede brengen. IJ veren we intusschen voort aan de stoffelijke en zedelijke verheffing van ons boerenvolk. S. V. B. Aan al de Leden van de Land- bouwersvereeniging van het Ar rondissement Aalst Dagorde Onze houding bij de aanstaande kiezin gen. (3de vervolg) N. B. In mijn vorig artikel zegde ik dat de bulletins A B en C (schade door beschieting! vooral goed zouden te pas komen voor de schade door ontploffing te Denderleeuw. Dit zal ook wel 't geval zijn voor de streek van Wetteren waar gemeenten in den kring onzer landbouwvereeniging ge legen min oi meer erg hebben te lijden gehad door de gevechten daar gele verd in 1914. Nu over de beloofde bijzonderhe den nopens de verschillende formulie ren. Wie vergoeding voor schade aan zijne gebouwen aan te vragen heeit. 't zij boer, handelaar of nijveraar op letter A 't zij andere burgers op letter B, moet hiervoor eene uitgebreide schatting door vakmannen doen op maken en bij 't formulier voegen zoo als b. v Bdeschadigde eigendom toebehoo- rende aan en gelegen te straat n° 1) Woonhuis Voormuur herstel metselwerk i5 fr. (voor kleine schendingen) glas 4 rui ten van o 55 m X 0.45 Westgevel herstel metselwerk T2 m x 1.40) x o,33 (voor gaten) Oostgevel glas gevelvenster met raam 9,5o 1 afmetingen en prijs bijvoe gen. A chtermuur schade aan corniche en zink 25 fr. Dak herstel dak b. v. pannen her- leggen, bezetten en eenige nieuwe 1 fr per m2 Keuken 1 deur 1 5o m x 1.80 m b. v. aan 9 fr. de vierk m.' Schotelhuis pomp en schotelbank vernieuwen b. v. 3o fr. Slaapkamer schade aan plafond (af meetingen) x prijs per ma 2) Stalling. Zie Woonhuis, en zoo ook voor schuur, geriefkoten, kerrekotovenhuis en elk gebouw afzonderlijk. N.B. 1) Het is van groot belang te weten dat hierop enkel prijzen van z Juli 19ij\ mogen gebracht worden en geene andere. 2) Dat deze opgave enkel dienen voor gedeeltelijk beschadigde gebou wen. Voor de gebouwen die totaal of bijna gansch vernietigd zijn is den volgenden regel te volgen, (zie bulle tijns A en B op de rugzijde). Daar voor moeten 4 schattingen gemaakt en ingediend worden 1) Waarde van 't gebouw 1 Juli 1914 vooraleer het beschadigd was. 2) Waarde van 't overbrijvende deel 3) Prijs die de herstelling zou ge kost hebben in 1914, 4) Hoeveel het gebouw nu MEER zal 1 waard zijn omdat het nieuw is in de plaats van oud. Dit kunnen nog alleen vakmannen opstellen. Over bulletijn E 1) Opeisschingen Voor de granen en andere vruchten zet men het ge wicht en den prijs per 100 kgr. bij. Voor de dieren kan men 't jaartal bijvoegen der opeischingen waarbij voor 't vee gewicht en soort b. v. koe, kalf, vaars, os. stier enz. of voor de paarden den ouderdom zooals veulen 5 maanden en a.chtienmaanden driejaarsche merrie vijfjaarschen hengst enz. Heeft men een dier vervangen door een ander, dan rekent men de som aan die men daarvoor besteed heeit. Heeft men gedeeltelijke betalingen ontvangen dan rekene men 't verschil aan tusschen 't ontvangene en de we zenlijke waarde en men schrijve kort weg als uitleg bij ontvangen b. v. :5ofr. of gelijk welke andere som. Indien men koeien of paarden aan te rekenen heeft die men binst den oorlog gekocht had, dan rekene men natuur lijk de som aan die men ervoor be stemd had. Dit geldt ten andere voor alle waren, 2) Wegvoeringen en stelen Daar door versta ik hetgeen de gendarmen, of andere policiemannen van 't leger, bij ons gevonden hebben en medege nomen of doen naar 't gemeentenhuis voeren b. v. Zoo heeft dit veel 't ge val geweest met graan, aardappels, vleesch, velo's boonen, eiers, boter, melk enz. Alsook alles wat de solda ten tijdens de inkwaartiering bij ons genomen hebben en vergeten te beta len 4) Boeten Geett de boeten aan die gij meent te zullen kunnen betaald worden met een klein woord uitleg erbij en de rechtbank zal onwederroe- pelijk beslissen zoo die boet kan be taald worden of niet, 5) Inkwaartiering Daarvan zal niet veei te verwachten zijn. Misschien zal men de pachtwaarden bekomen van de plaatsen waarvan men voor eenen merkelijken tijd het gecruik aan de bewoners ontnomen heeft Wat men alleszins mag aanrekenen is De scha de aan gebouwen en of inhoud ervan die de troepen tijdens de inkwaartie ring veroorzaakt hebben. In volgend n° zal een voorbeeld ver schijnen van een lijstje letter E dat de meeste gevallen zal oplossen en ze meteen zal aantoonen op welke ma nier gij uwe lijstjes kunt opmaken opdat ze klaar en beknopt zouden zijn. goed leesbaar en onmiddelijk ontleedbaar Tot toekomende week dus. ('t vervolgt) In onzen bond zijn 120 wagons kolen ingeschreven, meest alle 60grof. Elkeen weet hoe moeielijk de kolen komen. Toch zijn wij er in gelukt 45 wagons 60grof te krijgen, die korte lings afgezonden worden. De andere commanden werden door de koolmijnen weergezonden met de melding dat ze slechts 35°/o grof konden leveren. Dit brengen wij ter kennis aan onze leden. Wilt gij van deze kolen bediend zijn, het is aan U de vraag te veranderen, (deze kolen zullen veel minder kosten). Wij kunnen ook nog leveren boulets of eikens aan iets meer als 8 frank. Wij raden u ten zeerste aan uwe oude vragen te veranderen en aanstonds uwe nieuwe te doen, want binnen weinige weken zullen de zaken nog verslechten. Aan de leden Koolzaad, lijnzaad, haver, gerst, stroo enz. worden door de plaatselijke schrij vers van den bond gekocht aan de hoog ste prijzen. Er zullen door de zorgen der land- bouwerscomices beesten verdeeld wor den onder alle landbouwers waarvan er opgeëischt werden. Deze zullen moeten betaald worden met de tegoedbons voor oorlogschade. Alle landbouwers kunnen dus hiervan genieten vermits hunne oor logschade aan hunnen burgemeester over te maken en een bewijs te vragen. Volgens inlichtingen zullen deze bees ten niet duur kosten. Iedere gemeente heeft 14 dagen om hunne inschrijvingen te doen. Opgepast dus I De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgènomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. OM 2 1/2 URE NAMIDDAG, DE SCHRIJVER, DE VOORZITTER, 0. CAUDRON. B SCHOCKAERT.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1