WeKolijKsoü Overzicht BAVO EN LIEVEKEN. Standregels der Ondsriinp Braiidverzektring Nationale Feesten Vergaderingen. Gemeente MOORSEL Ter gelegenheid van Kermis zal er te Moorsel eene nationale betooging plaats hebben op Zondag 21 September, ter ver heerlijking onzer dappere soldaten. De stoet zal gevormd worden in de Nieuwstraat (van het dorp naar de Statie) en zal verscheidene straten der gemeente doorkruisen. Vertrek om 2 ure zeer stipt. Eenige muziekkorpsen zullen den stoet opluis teren. Na den stoet aanspraak door den heer burgemeester tot de soldaten. Komt allen zien MEIRE Zondag 14 dezer, maande- lijksche algemeene vergadering voor de leden van den bond. Iedereen wordt dringend verzocht aan onzen oproep te beantwoorden. Dagorde Onze houding bij de aanst. Kiezing. Het Bestuur. HEKELGEM bij Egidius Vermoezen, Langestraat. Voordracht over landbou- wersbelangen en stichting van een boe renbond, om 3 ure namiddag Alle land bouwers worden uitgenomen DENDERLEEUW Algemeene verga dering na de tweede mis bij Jan De Ko- ninck. Inschrijving van aardappel plant goed, Kruger, Roode Star Industrie land- vetten en veevoeders nadien worden er geene bestellingen meer aanvaard. HERDERSEM Zondag 14 dezer', om 4 ure, vergadering gewoon lokaal. Inschrijving van vetten, kolen, ook voor aandeelen der Onderlinge brandver zekering, en voor dorschmachienen. AALST-SGHAARBEEK. Op Zondag 14 Septemder, om 5 uren namiddag bij Philemon De Kegel Dagorde Inschrijvingen voor late aardappelsplantgoed, vetten, voeder en kolen. Ook ontvangst der gelden van de kolen welke in Augustus gevraagd zijn. Ver ders zal er alle eerste Zondagen der maand om 5 uren namiddag inschrijvin gen plaats hebben voor alle artikels die in den bond zijn. Sedert verscheidene dagen is een groote slag aan den gang in Rusland tusschen de bolsjevisten en het leger van admiraal Ivoltsjak op een breed front. Wie de overwinning zal beha len is nog niet zekvr, Nafar gemeld wordt zouden de bolsjevisten de banknoten der regee ring van Koltsjak nagemaakt hebben en er eene groote hoeveelheid van hebben uitgegeven. Zij gelijken won- derwelaan de echte bankbiljetten en zpuden ook aan de Moermankust in omloop gebracht zijn. Nu heeft Trots- door Hendrik CONSCIENCE. 22. «o» Maar zij beminnen u meer dan mij en indien zij mijn gebed verwerpen, omdat gij niet met mij zijt Dan, kreet de maagd met overmatige ontsteltenis, dan zal ik alle schaamte, alle gevoel in mijn hart versmachten. Ik zal tot hem, bij hem gaan, mij nederstorten voor zijne voeten, zijne knieën omhelzen, kruipen door mijne tranen. Ho, hij zal ons meer geven dan wij noodig hebbenmaar er zal iets dood zijn in mij Het is gelijk, ik zal mij on derwerpen, mijn wezen verloochenen en allen levensmoed verzaken, om de schande af te koopen en onze eer te redden. Welnu, ik ben harder tegen de schaamte dan gij ik zal het beproeven Qodelieve voegde de handen te zamen en zeide smeekend O, moeder, heb medelijden met mij Noem mijnen naam niet in zijne tegenwoor digheid verberg hem, dat ik met u ben ge komen spreek hem niet, in in 't geheel niet, van mij. ik ga knielen voor het Heilig Graf in Sint-Baafskerk. Hoe vurig zal ik bidden God zal u beschermen in zijne eindelooze gena de zal Hij mij misschien de noodige opoffe ring mijner menschelijke waardigheid sparen, ky, de leider der russische bolsjewis ten verklaart, dat het onmogelijk is den oorlog voort te zetten tijdens den winter, hij verlangt dat er in den Herfst een einde aan kome. Aan het lront wordt over het lot van Rusland beslist, zegt hij, en de nederlaag der Hongaarsche bolsjewisten heeft de hoop der Entente weer doen opleven. Dagelijks geven zich duizenden werklieden aan in Duitschland om in België en in Noord-Frankrijk de we deropbouw der verwoeste streken aan te vatten Ruim 400,000 werklie den, 7000 ingenieurs, techniekers en kunstenaars zijn reeds voor het werk aangeworven, 't Zal een heel leger zijn, maar zij zullen nu zooveel van hunnen neus niet maken. De bladen schrijven ellelange arti kelen over de Hollandsch-Belgische kwestie. Nu gaat het er over de Maaslinie, Hollandsch Timburg en de Schelde. M. Orts, secretaris aan het minis terie van buiten!andsche zaken te Brussel, lid van de holland-belgische kommissie te Parijs, heeft in den raad der XV gesproken over de Schelde- kwestie die men nu bepaald tusschen België en Holland zou willen regelen. M. Orts beweert dat in geval van oorlog waarin Holland zou betrokken zijn, wij onze bevoorrading langs den zeeweg opgeschorst zien. Breekt een oorlog uit waarin België meegesleurt wordt dan staan wij voor 't zelfde ge val gelijk in 1914. Antwerpen is zon der gemeenschap zoo gauw het ten oosten en ten zuiden belegerd wordt. Wat de Maasiinie en Hollandsch Limburg betreft, M. Orts zet uiteen dat Holland aan zijne verplichtingen te kort heelt geschoten in dezen oor log en dat daar ook dient verandering gebracht. Het beste ware dat wij met onze Noorderburen in der minne overeenkwamen. In Italië heeft de Kamer het vrou wenstemrecht geslemd. Al de vrou wen zullen ter stembus geroepen worden met ingang hunner meerder jarigheid. Elf miljoen vrouwen zullen aldus kiesrecht bezitten en hebben een groote meerderheid op het man nenvolk in Italië. T In Albanië is een opstand uitgebro ken tegen de Italianen. De opstande lingen hebben verschillende afzonder lijke italiaansche garnizoenplaatsen aangevallen en in een kamp werden 3oo man troepen bijna geheel uitge moord. De opstandelingen waren zoo talrijk dat de Italianen hun troepen ;uit het oproerige gebied hebben te ruggetrokken. Nu wordt gemeld dat sterke Italiaansche troepenafdeelin- gen uit Walona naar de bedreigde streken zijn vertrokken. Volgens latere berichten zonden de Albanezen eene boodschap naar de Vredesconferentie zenden om de .vol ledige zelfstandigheid van-Albanië te jeischen. dat eenig goed, waarvan het behoud mij sterkte gaf en mij worstelen liet tegen de akelige bitterheid mijns levens Ga, moeder; ik zal wachten, angstig wachten voor het Heilig Graf. Noem mij niet, noem mij niet En deze laatste woorden stamelende ver wijderde zij zich met haast in de richting der Sint-Baafskerk. De vrouw zag haar een oogenblik achterna, schudde het hoofd en mompelde in zich zelve terwijl zjj de straal overstapte Ik heb het gevreesd. Arme Godelieve. zij is dubbel ongelukkig Ik begrijp, dat haar het hart wreedelijk bloedtanders zon zij mij toch niet alleen laten gaan, zij die uit liefde, uit goedheid haar leven zou opofferen om de smart eener vernedering van mij af te keeren. Welaan, ik zal moed hebben voor ons beiden. Oneer, schande, redding, blijd schap, wat wacht mij daarbinnen, 0 hemel!» Zij trok aan de bel en zeide tot de meid, kwam openen, dat zij verlangde M. Damhout te spreken. De meid. die waarschijnlijk in de halve duisternis hare slechte kleederen niet be merkte, opende de deur der kamer aan de straat, en bracht haar in de tegenwoordigheid van eenen jongen heer, die voor eene tafel was gezeten en in een boek scheen te lezen. Hij hief het hoofd op en beschouwde met zekere onaangename verrassing deze slecht- gekleede vronw. Zonder op te staan, zeide hij: Er zijn dreigende vijandelijkheden op handen tusschen Hongarië en Oostenrijk, daar een Noord-Westelijk gedeelte van Hongarië door het vredestraktaat aan Oostenrijk wordt toegewezen. De Oostenrijkers maak ten zich gereed om dit gebied te be zetten, doch de Hongaarsche regee ring verwittigde haren komissaris in West-Hongarië dat voormeld vredes verdrag niet bindend was voor Hon garië en dat er dus gewapend verzet tegen eene Oostenrijksche bezetting moet geboden worden. Nu is een groote Hongaarsche troepenmacht samengetrokken langs de Oostenrijk sche grens. Hongarië roept de lich tingen van 1898 en 1899 onder de wapens. Deze week is de vrouw van den gewezen duiischen kroonprins te Wieringen aangekomen in tegen woordigheid van harè twee cudste kinderen. De twee mannekens waren wat zeer vermoeid van de reis en trokken algauw bij den burgemeester te bed. De familie Hohenzollern moet het tegenwoordig in Potsdam niet al te bont hebben voor hetgeen het eten aangaat, want de twee prins jes maakten hunnen lof over de goede Hollandsche melk. Een van de merkwaardigste perso nen van Wieringen is de barbier Gielis, een vluchteling van Antwerpen, die het vermogen bezit alle twee dagen den gewezen kroonprins bij den neus te nijpen. De kroonprins schijnt nist al te vies, want hij wordt met hetzelfde mes geschoren als de andere bevolking van wieringen. Den Antwerpenaar is reeds gevraagd waarom hij zich niet wreekt op den kroonprins wanneer deze onder 't mes zit en met een glimlach antwoordt hij dan Wel dan zou hij den anderen dag niet terugkomen. De Oostenrijkers hebben zich neer gelegd bij de gewijzigde vredesvoor waarden, hun door de Vredescon ferentie voorgelegd. Renner, de Oostenrijksche minister van buiten- landsche zaken, verklaarde in het Parlement dat Oostenrijk het verdrag kon teekenen. De strijd voor eene betere toekomst zou evenwel in de commissie van herstel en in den schoot van den Volkerenbond voort gezet worden. De Tsjechen, Roemenen en Ser viërs zijn het oneens met de groote bazen. Het verdrag namelijk legt aan deze landen op er voor te zorgën dat de rechten der minderheden heele- maal erkend worden. Dit. met het oog op de talrijke Duitsch-Oostenrij- kers, die nog in de verbrokkelde deelen van Oostenrijk Hongarië ge huisvest zijn. Roemenië, Servië, en Tsjecho Slowackië aanzien dezen maatregel als een aanslag op hunne souvereiniteit. Het verdrag zal in de Steentijd perkzaal van het kasteel te Saint Germain getéekend worden. Komt gij om werk op de fabriek, vrouw, Bied u morgen op de bureel aan ik zal zien of er plaats is voor u. Nu kan ik u dit niet verzekeren. Ik wenscfite M. Daamhout te spreken, stamelde de vrouw. M. Daamhout Die ben ik zelf. Neen, uwen vader of uwe moeder, mijn heer. Zij zijn den avond gaan doorbrengen bij vrienden, aan het ander einde der stad he den zult gij ze niet meer kunnen zien Keer morgen in den voormiddag weder. Eilaas, zuchtte de vrouw, ik die uit Frankrijk kom en morgen vroeg moet ver trekken Uit Frankrijk Gij komt uit Frankrijk mompelde Bavo. terwijl hij met eene klim mende ontsteltenis de vrouv in het aange zicht schouwde. Gij herkent mij niet, mijnheer Inder daad, gij waart nog jong, en de lange tegen spoed veroudert den mensch vóór zijnen tijd.» Bazin Wildenslag Gij zoudt de moeder zijn vande vrouw van JanLine Wil denslag? Onmogelijk!Gij zijt dus ziek geweest Ziek en ongelukkig, mijnheer. - De jongeling had moeite om zich te be dwingen, hij was rechtgesprongen en had eene beweging gedaan als om haar de hand te grijpen maar een nieuwe blik op hare De Duitschers trachten natuurlijk zoo veel mogelijk aan de draagkracht der vredesbepalingen te ontsnappen. Soms maken zij het echter al te bont. Zoo werd in de druk besproken Grondwet een artikel ingelaakt vol gens hetwelk de vertegenwoordiging van Oostenrijk voorzien werd in den Rijksdag. Binnen de zestien dagen moet deze bepaling, die regelrecht indruischt tegen art 80 van het ver drag, geschrapt zijn of er zullen gebieden op den rechter-Rijnoever bezet worden. De beweging door Dr Dorten in bezet Rijnland in het leven geroepen tot vorming eener zelfstandige repu bliek heeft tot heftige opstootjes aanleiding gegeven. Uitgebreide sta kingen braken los De bedienden van het centraal postkantoor te Lud- wigshafen werden zelfs door de Franschen gevangen genomen om hunne radikale oppositie. Op één na zijn allen echter weer in vrijheid ge steld. Het Amérikaansche bezettingsleger verbood Dr Dorten zich nog, zonder bijzondere toelating, in zijn sektor op te houden. Kenmerkend is het ver schil tusschen de houding der ver schillende bezettende besturen. Eene groote ontroering werd in Elzas-Lotharingen verwekt door een bericht van den Franschen commis saris, volgens hetwelk alle Duitsche arbeiders, die vóór i5 September geen werk zouden gevonden hebben, met hunne gezinnen over de grens zouden gezet worden. Deze mede- deeling verwekte veel verbittering. De Fransche contingenten werden versterkt en de gedemobiliseerden die in Elzas garnizoen houden, moe ten voorloopig nog onder de wapens blijven. REDT U ZELVE TE AALST. HOOFDSTUK I. Ztichting, naam, zetel Joel. werk kring en duur der vereenigidg. Art. 1 Onder de ondergeteekenden en dezen die later de maatschappij bij treden wordt er te Aalst, gelijkvormig art. 2 der wet van 11 Juni 1874, eene onderlinge ver zekeringsmaatschappij tegen brand gesticht met naam. Redt U Zelven. Art. 2 Zij verzekert tegen brand of der gelijk ongeval (Art, 33 en 34 der wet van 11 Juni 1874) het verzekerd goed harer leden gelegen op Aalst of aanpalende en of omlig gende gemeenten, en overal waar de Land- bouwvereeniging van het arrondissement Aalst afdeelingen of vertakkingen heeft, en bij wiens'bewaring die leden belang hebben. De maatschappij neemt op haar 1. Verantwoordelijkheid des pachters Art. 1733 en 1734 van het B. W. 2. Verantwoordelijkheid des eigenaars. (Art. 1386 en 1721 van het B. W 3. Recht ellendige kleeding, de herinnering aan het woest en onbetamelijk leven der Wildenslags misschien, weerhielden hem en hij liet zich weder op zijnen stoel zakken. Gij zult tot morgen moeten wachten tenzij gij mij wildettoevertrouwen wat gij hun te zeggen hebt, sprak hij. lk kwam hen te voet vallen ën hunne hulp afsmeken, mijnheer. Wij verkeeren in een schrikkelijken nood geen andere toe vlucht blijft ons over dan de edelmoedigheid uwer ouders. Zeker, in onze ellende hebben wij het recht niet om de vorige vriendschap te herinneren, die zij ons onverdiend hebben gegund, maar zij zullen het aan diepongeluk kige menschen vergeven, dat zij nog in de liefdadigheid uwer goede moeder durven ho pen. Eene aalmoes 1 mompelde Bavo als verschrikt. Meer dan eene aalmoes, mijnheer red ding uit de schande, verlossing uitde eeuwige oneer 1 lk heb u niet,zeide hij met mistrouwen. Waar zijn dan uwe zonen, uwe dochter, uw man Zij wonnen veel geld Mijn man is dood, mijnheer van mijne zonen is er één soldaat in Afrika, één woont te Rouaan, één andere te Mulhausen. ('t Vervolgt).

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2