OORLOGSSCHADE BAVO EN LIEVEKEN. Internationaal Overzicht Landbouwoorlogsschade 1 koe(1914) 650 kg. 1 vaars (1917) 250 kg. 1 koe (1918) 475 kg. 1 vaars (1916) 175 kg. 48 30 60 335 750 375 855 60 2700 550 12 20 25 63 800 400 80 14 375 150 75 51 125 42 100 25 75 18 25 20 50 o/0 100 800 450 100 25 1918 1200 1500 1900 2500 2 1,9 1,8 2,25 3 2,5 5,5 9 (4e Vervolg) Hieronder volgt het beloofde voorbeeld van lijst 1) Opeischingen 200 kg. tarwe aan 3ö fr, 150 kg, rogge aan 32 fr. 300 kg. aardappelen aan 10 fr. 1000 kg. stroo aan 6 fr. 225 kg. beeten aan 1,50 fr. 1 driojaarsch paard (1917) 1 veulen (1917) 6 m. 2 hennen (1916) 5 kiekens (1917) 1 geit (1918) 7 konijnen (1918) Een wagen Eene kar 1 paardegareel 2 kg. boter 25 eiers 1 velo 1 noteboom 2) Wegvoering en stelen 17 kg. vleesch 1 velo 35 kg. boonen 4) Boeten Voor werkweigering Voor niet kunnen leveren Voor verborgen eetwaren 5) Inkwartiering 1 kamer 1 /4 jaar Beschadiging voor melkvee aan 1,15 fr.. andere gekocht voor 1500 fr. voor slachtvee aan 1,80 fr. ontvangen 150 fr. gekocht in 1916 ontvangen 350 fr. aan 6 fr. aan 4 fr. ontvangen 50 fr. elk 3 kg. een nieuwe gekocht voor 1800 fr. voor een nieuw 150 fr. gegeven een nieuwe gekocht voor 425 fr. 6945,60 aan 3 fr. een nieuwe gekocht voor 350 fr. aan 1,20 fr. 218 fr. eieren voor eigen gebruik 200 fr. pachtwaarde 3 jaar muren en meubelpapier 43 fr. B E G Ziehier welke schade en in welke orde moet opgeschreven worden op elk der bulletins A B C E G. voor alle schade alleenlijk door beschieting (met of zonder brand) veroor zaakt bij boeren, handelaars en nijveraars 1° gebouwen, 3° machienen, 3° voertuigen, 3° trekdieren, 4° alaam, 5° koopwaren, 6° land. 6° vruchten, 6° vee, 6° zwijnen, 7° hoornen. voor alle schade door beschieting bij kortwoonders die geen handel drij ven noch fabrikeeren 1° gebouwen, 2° tuinen, 3° bouwgronden, voor schade door beschieting bij gelijk wie aan 1° meubels, 2° keuken- gerief, 3U bedderij, 3° kleeren, 4° goudewerk, 5° rijtuigen en trekpaarden (niet van boeren) 6° eetwaren en brandstoffen, 7° dranken, 8° dieren (andere dan op A vermeld). voor alle schade ons door de duitschers aangedaan tijdens de bezetting door: 1° opeischingen, 2° wegvoeringen en stelen, 4° boeten (onwettige), 5° in kwartiering ipachtsom en schade). voor schade door verbondene legers 'veroorzaakt door 2° inkwartiering, 3° opeischingen, 3° wegnemingen. N. B. De cijfers voor elke' soort schade moeten bijgeschreven worden. door Hendrik CONSCIENCE. 23. Zij hebben kinderen en denken niet meer aan hunne arme moeder. Een eenige, de jongste is met ons... met mij te Rijsel. Het is voor hem, mijnheer, dat ik de hulp uwer ouders kom afsmeeken. Hij had werk beko men in het magazijn eener fabriek. Gisteren deed men hem een pak naar den ijzeren weg dragen. De ongelukkige trad onderweg in eene herberg, vergat zich daar met eenige kameraden en verloor het hem toevertrouwde pak. De meester der fabriek beweert, dat mijn zoon het pak heeft gestolen en verkocht. Hij wil hem door de gendarmes uit het huis doen halen en hem als dief doen veroordee- len tot vijf jaar galei, zegt hij. O, mijnheer, wij hebben misschien onze ellende verdiend door een zorgeloos en verkwistend leven. Het ongeluk zegt het mij nu maar toch leven wij heerlijk, en mijn arme zoon is aan niets anders plichtig dan aan eene laakbare nalatig heid. Hij is in den grond een goede jongen hij heeft een gevoelig hart hij eerbiedigt zijne moeder. Dat de armoede ons lot blijve, ik zal het verduldig verdragen als eene recht vaardige straf maar de oneer eener veroor deeling 1 Mijn zoon op de galei 1 Ik ben moeder en zou dien slag niet overleven, en mijneO, mijnheer, gij kunt ons redden, met zoo weinig, weinig ten minste voor u, die rijk zijt 1 De meester van de fabriek wil alles vergeven en vergeten en onze veront schuldiging aanvaarden, indien wij hem voor morgenmiddag den prijs van het pak terug geven. Honderd franken. Voor u is het schier niets, voor ons is het meer dan het leven. Laten mijne tranen u verbidden, heb deernis met menschen, die, ondanks verwijderingen tegenspoed, geenen enkelen dag opgehouden hebben met dankbaarheid aan u en aan uwe ouders te denken 1 Zij viel geknield te midden der kamer ne der en stak de handen bevend tot den jonge ling op. Deze kon zijne ontroering niet meer mees ter blijven, wat geweld hij ook deed hij ging tot haar, hief haar van den grond en sprak Bedaar, vrouw ik begrijp uwen angst en uw ongeluk. Honderd franken kunnen u redden, zegt gij Troost u, ik zal ze u geven. Zet u neder op den stoel. Ik heb u iets te vragen. Gij spraakt van uwe zonenmaar uwe dochters Mijne dochters stamelde bazin Wil- -denslag in verlegenheid. Hier volgen nu de prijzen door verschillige West-Vlaamsche hoerengilden aangenomen om tot grondslag der berekeningen te dienen en eenheid in de wer king te hebben. Deze eenheid van werkwijze is voor alle vereenigingen aan te prijzen en voordeelig tot de gezamenlijke goedkeuring. Aanneembare cijfers door vakmannen opgesteld De prijzen zijn in franks uitgedrukt. °/0 beteekent per honderd lands of 9 aren. PAARDEN VEE veulens van 3 tot zes maanden jaarlingen en daarrond achttienmaanders en daarrond Oudere van 3 jaar voort Kalvers Vaarzen Koeien ZWIJNEN HOENDERS LAND LATEN LIGGEN PUTTEN KLAVER slachtvee melkvee Viggens- Andere Kiekens Hennen Verlies pacht en werk Uleine( Zaad ,K°miteitprijs) Vruchlenj Arbeid Groote (Komiteitprijsj Minwaarde, dooreen 1 put per pers Arbeid, daghuren en paardegebruik Vruchten (zie hooger) 1 snêe een jaar STEENKLAVER 20 40 GRAS Hooimeerschen Bij 't hof Wagens Karren Gareelen Daguren frontwerk, 2 paarden en 1 man, per dag Deze prijzen verschillen volgens hoedanigheid. Geen verplichting dus maar slechts leiddraad. Voor de jaren 15-16-17 neme men tusschen de prijzen van 14 en 19. Voor gedeeltelijke betaalde zaken neme men 't verschil tusschen 't ontvangene en deze prijzen. Het tegoed in de melkerij moet niet aangevraagd worden. Voor Lijnzaad, Loofzaad, Beetezaad, Suikerijzaad, neemt de prijzen 1914 of iets gewillig voor de andere jaren. Voor vruchten, zooals granen, aardappelen, stroo, beeten, boonen, paardenboonen, tabak, eiers, boter, neemt de duitsche prijzen. Hetzelfde geldt ook voor alle andere waren, waarvan er maximum- of hoogst- prijzen bestonden.'t Is onmogelijk elk geval afzonderlijk te voorzien en op te lossen. Met bovenstaande inlichtingen en voorbeelden kan iedereen zich aan 't werk stellen, meenen we. Voor toekomende week nog wat onderrichtingen die u ook bij 't opmaken en indienen kunnen nuttig zijn. 't Vervolgt. 1914 750 900 1000 1500 0,9 1 0,9' 1,15 1,5 1,2 2.25 4,5 25 6 5 2 75 150 Op de Vredesconferentie van Parijs is het bijna opgeschept met den Op persten Raad. Tot hiertoe werd nog geene enkele beslissing genomen aan gaande den vorm die de conferentie aannemen zal. Het is nochtans zeker dat binnen enkele dagen de rol van den Oppersten Raad afgespeeld is. Het vredesverdrag met Bulgarië is definitief bekrachtigd, ook de vredes voorwaarden met Hongarije liggen klaar, maar kunnen niet overhandigd worden, om rede dat te Buda-Pest nog geene regeering is aangesteld volgens den volkswil. Lloyd Georges heeft Frankrijk reeds verlaten met de andere Engel- sche gevolmachtigden, ook de Itali- aansche afgevaardigde Tittoni is naar Rome teruggekeerd. De Raad heeft zich bezig gehouden met de ontrui ming der Oostzee gebieden door de Ja, uwe dochters, wat is er van hen ge worden Mijnheer, zij.,... zij wonen diep in Frankrijk, zij zijn getrouwd. Getrouwd i gromde Bavo met eene grijns op de lippen en eenen diepen angst in de oogen. Hij beschouwde eene wijl met zichtbare gramschap de verschrikte vrouw, die het hoofd op de borst hield gebogen en sprake loos bleef. Ja, ik zal u helpen, vreest niet, kreet hij met onderdrukte kracht, maar hadde mijn medelijden met uwe moedersmart mij niet overwonnen, ik ware gevoelloos voor uwe smeekingen gebleven. Veel meer, ik had- de mij op u gewroken en u onmeedoogend ter deur gewezen want gij, vrouw, gij hebt zonder het te weten, mijn leven vergiftigd en mij in het geluk ongelukkig gemaakt. Ik, mijnheer O, hemel, gij bedriegt u voorzeker 1 Neen, ik bedrieg mij niet. Mijne moeder had in het hart uwer Godelieve de kiemen van deugd en plichtbesef nedergelegd ik, onnoozel kind nög, ik had haren geest de eerste begrippen der geleerdheid medegedeeld de geleerdheid, welke haar moest behoeden voor zedelijke verlaging en bederf des harten. Gij, hare moeder, wat hebt gij met uw goed troepen Von der Goltz. Hij keurde ook de voorloopige overeenkomst goed, die gesloten werd tusschen Clemenceau en Lloyd George over den toestand in Syrië. Zekeren d'Annunzio is met eene ko lom soldaten op Fiume afgetrokken en heeft de stad bezet. D'Annunzio is de maadie het meest gewerkt heeft om Italië in den oorlog te doen ingrij pen ten voordeele van de Entente. Daar de Vredesconferentie de kwes tie van Fiume op de lange baan wilde schuiven, heeft hij besloten de stad definitief aan Italië te hechten. Het blad II Tempo geeft de vol gende bijzonderheden over de wijze waarop d'Annunzio zijn tocht voorbe reidde Majoor Reina, van het 2C bataljon grenadiers, was een trouwe vriend van d'Annunzio deze bracht hem dikwijls een geheim bezoek. Nadat de hoofd schikkingen genomen waren, verwit- en zuiver Lieveken gedaan Gij hebt haar naar eene fabriek gezonden, om geld uit haar te trekken gij hebt die teedere bloem prijs gegeven aan de woeste aanraking van grove menschen Mijnheer, mijnheer, het is niet waar kreet bazin Wildenslag sidderende. Maar Bavo, als buiten zich zeiven van ont steltenis, onderbrak haar en hernam Laat mij spreken tot het einde het is de laatste maal dat haar naam mijnen mond ontvalt. Ik herhaal het met verontwaardiging: wat hebt gij gedaan met het arm Lieveken Ha, onnoodig mij te antwoorden, vermits men na twee jaar haar in eene stege te Douai verrast met den klomp in de hand, vechtende scheldende en woorden sprekende, die zelfs eenen ruwen fabriekwerker van walg deden terugdeinzen. Ziedaar wat gij gemaakt hebt van uwe Godelieve. Nu is zij zelfzuchtig, on gevoelig, en er blijft in haar niets meer over van de fijnheids des gemoeds Nu haat zij waarschijnlijk de moeder, die de zuivere ziel van haar kind verkocht voor wat geld O, neen, neen, mijnheer, heb medelij den met mij Godelieve is het eenige mijner kinderen, dat mij nog oprecht bemint, mijn eenigen steun in het ongeluk Het zij zoo, vrouw misschien is er nog een goed gevoel in haar overgebleven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2