Schetsen uit Hen Bloedlijn Bemesting en Meststoffen De rol van Rusland in Europa tigde Reina de soldaten, doch liet hun volgens hun geweten handelen, allen stemden toe In den nacht van den u September kwam d'Annunziote Mon- fabrone aan de legerauto's konden toen niet gemakkelijk verkregen wor den, doch eindelijk kreeg men er toch 27. Reina plaatste toen zijne soldaten onder de bevelen van kolonel d'An- .nunzio en de kolonne zette zich bij maneschijn op weg. Onderweg kwamen vrijwilligers de kolonne versterken. Generaal Anfosso vernam het gebeurde toen zijne man nen al drie uren weg waren. Hij wilde ze achtervolgen en kon alleen So sol daten vatten, wier auto wegens een gebrek aan den motor moest stoppen. Nabij Fiume sloot zich een gansche brigade bij de kolonne aand'Annunzio reed vooraan per auto, tusschen twee pantser-auto's. D'Annunzio heeft zich aan het hoofd der stad gezet. Er was gemeld dat de Roemeensche troepen een offensiel gingen nemen tegen de bolsjewisten aan de Dnjester doch nu wordt dat bericht geloochen strait, daar de vredesconferentie de tusschenkomst van Roemenië aan Dnjester niet verzocht Nu zouden de troepen van generaal Denikin zich meester gemaakt hebben van Kiel. Van een andere zijde vernemen wij dat de bolsjewisten hevig aanvallen in N.-W. Rusland en oprukken naar Narva om het Russisch leger al te snijden. Frotzky heeft nog altijd de vaste hoop op de overwinning der bolsjewisten en zegt dat zij er nu beter voor zitten dan over acht maanden. Hij belooft ook dat hij de volkeren van Azië zal redden. Volgens den Hollandschen mi nister van buitenlaudsche zaken zou Nederland bereid zijn een onderzoek in te stellen aangaande de bestaande gemeenschappelijke maatregelen met het oog op het nut van het Schelde stroombed voor de handelsscheep vaart. Bovendien heeft Nederland in beginsel geen bezwaar tegen een be vaarbaar kanaal tusschen de Schelde, de Maas en den Rijn, op voorwaarde dat daarbij voorzien worde, verbin ding van dit kanaal met de bevaarba re wegen op Nederlandsch gebied. Evenmin verzet zich Holland tegen een Antwerpen Moerdijk-kanaal. Holland is ook bereid het kanaal Gent-Terneuzen te verbeteren op Hollandsch grondgebied op voor waarde dat België de grootste kosten drage. Nederland vraagt ook de ver betering der bevaarbare wegen in I.imburg, alsook eene bevedigende oplossing van den afloqp der Kern- pische irrigatie-wateren op Neder landsch gebied. Ook logenstrafte de Hollandsche minister het gerucht als zoude België beslag gelegd hebben op Nederlandsche schepen. Onze tolbeambten zijn tegenwoor dig overlast van werk op de Duitsch- Belgische grens. Drie inwoners van Moresnet poogden 125 viggens uit Duitschland in België te smokkelen, maar zij zijn gearreteerd. Een jufter van Brussel wilde zestig duizend sigaretten in Duitschland gaan verlappen, doch zij moest hare kans zien varen. Twee andere grensbewoners wilden met 60 kilos chocolade binnen sluipen maar werden bij de kraag gevat. In den trein Parijs-Keulen vonden de speurders 400 kilos chocolade, die aan niemand toebehoorde. Ook aan de Nederlandsche grens hebben onze tolbeambten hunne han den vol met de smokkelaars. Het vredesverdrag is deze week voor den A merikaanschen Senaat ge komen en het is waarschijnlijk dat «en eerste krachtproef zal geleverd worden door de voor- en tegenstan ders van het verdrag. De kansen van President Wilson zijn intusschen heel wat verbeterd en het is bijna zeker dat de statuten van denVolkerenbond zullen aangenomen worden. Bij zijn verkiezingsreis in Amerika heelt de President veel bijval. In Luxemburg gaat een referendum plaats grijpen, om de uitspraak van het volk te kennen, qf het 't behoud wenscht van de huidige vorstin, het behoud van den monarchistischen staatsvorm onder een nieuw vorsten huis of de invoeren van den republi- keinschen staatsvorm, of het wenscht te treden in een ekonomische vereeni- ging met Frankrijk ol België. De Belgische legatie heeft ver klaard, dat het Belgisch Vorstenhuis zijne kandidatuur niet stelt, bijgeval het Luxemburgsch vorstenhuis mocht verdwijnen, en dat, indien het Lu xemburgsch volk de uitslagen kende van de Belgisch-Luxemburgsche be sprekingen, het zich zou kunnen over tuigen, dat een ekonomische vereeni- gingmet België in 't belang vari het land ligt. In Hongaric vreest men voor een nieuwen opstand na het vertrek der Roemeensche troepen. De regeering Friedrich is niet bij machte de orde te handhaven bij gebrek aan vol doende wapens, daarentegen houden duizenden werklieden groote hoeveel heden munitie en wapens verborgen. De Oostenrijksche regeering 'wei gert de uitlevering van den Hongaar- schen revolutionnair Bela Kun en vraagt dat men haar bewijzen zou ge ven der misdaden, waarvan Bela Kun wordt beschuldigd. Naar de bladen melden zou uit de kiesvergaderingen op te maken zijn, dat met de aanstaande verkiezingen eene monarchistische meerderheid zal gevonden worden. Jozel van Habsburg wordt algemeen als de toe komstige koning genoemd. In Elzas-Lotharingen heeft zich een nieuwe partij gevormd, ten einde eene zekere onafhankelijkheid voor Elzas-Lotharingen te verkrijgen en de stichting van een Groot-Frankrijk met Elzas en Luxemburg aanbeveelt, waarbij de Elzas een soort bondstaat zou worden. De leider dezer bewe ging, Hummel, zou reeds aangehou den zijn. Een Vliegeraanval. Eindelijk naderden wij Gent, weleer de wonder-fraaië bloemenstad, dan slechts één uitgestrekt soldatenkamp. De trein had ruim een uur vertraging. Het was een nijpend-koude Februari- nacht. Door de stuk-geschoten ruiten van ons coupé hadden we een vrijen kijk over den helderen sterrenhemel en de breede vlakte, waar eens de wereldioor gebouwd werd. Bij het binnenrijden van Sint Pie- ters', weerklonken eensklaps de akeli ge tonen der alarmsirene. 't Was net een langgerekt gehuil van een sterven den hond. Eene onwillekeurige hui vering doorliep ons van kop tot teen. Wij voelden bij dit klagend noodge- toet den Dood vóór ons, den bangen Dood in den stillen Winternacht. Wij stapten uit en volgden de zoeklichten, benieuwd waar de geallieerde vliegers mochten schuilen. Plotseling deed een geweldig gekraak ons verbleeken. In een oogwenk waren we de trap pen af en renden door de onderaard- sche gangen naar den uitgang. Daar was het eene herrie van belang. Sol daten sloegen mekaar met den kolf van het geweer om het eerst den onderstand te bereiken officieren dreigden met hun revolver wij, bur gers, eene in rouwflours gehulde dame. haar echtgenoot en ik ge raakten de laatsten buiten. Een verschrikkelijk tragisch schouw spel ontplooide zich voor ons. Drie bommen ontploften op het plein. Het was of hemel en aarde verging. De dame snikte luid en omsloot kramp achtig den arm van haar man. Eene bom was neergeploft te midden der voortijlende menigte. T'allenzijde spatten stukken menschenvleesch uit een. Een koetsier werd onthoofd. Toch liep hij nog een vijftal meters verder. In de schuilplaats stonden we tot aan de kuiten in het ijskoud water. Niemand bekreunde er zich om. Men dacht slechts aan de heerlijkheid van het Leven en het afzichtelijke van den Dood. Men voelde zich te jong om te sterven met beklemd gemoed dacht men aan hen die men lief had en men misschien nooit meer zou weerzien. In dien krocht van gewapend beton was het of uw zenuwen gingen sprin gen van de danige aandoening. Daar begreep men het grenzelooze wee dat onze jongens, maanden en jaren lang, in bittere vertwijfeling te verduren hadden, daar had men een idee van de ontzaglijke moreele smarten die hun hart en hun ziel gefolterd hebben in de lange bange nachten, ver van maagd en vriend. Toen gebeurde er iets dat ons de haren deed te berge rijzen. Boven het gekern en gejammer der gekwetsten in de pikdonkere schutsplaats, boven het donderen van het afweergeschut, boven het geknetter der mitrailleuzen en de doffe slagen der neerploffende bommen, te midden dit oord van angst en smart, weerklonk eensklaps eene krachtige heldere tenorstem. Hij zong een blij minnelied, een lied van liefde en leven, van wonne en geneugten En na iedere strophe ging een luide gekke schaterlach op. De man was waanzinnig. Afgrijselijk... Een half uur 't scheen eene eeuwigheid toefden wij in dat helsch oord. Een half uur weerklon ken de smartkreten der gewonden, die om redding en hulp smeekten en tus- schenin het lied van den gekgeworden vreemdeling. De sirene verwittigde ons dat het gevaar geweken was. Achtien lijken lagen verspreid over het plein, de meesten onkennelijk- verminkt. Soldaten droegen ze weg. Drie dagen lei ik met koorts te bed. Het was een heerlijke sterren nacht Wachter. Vergaderingen ggHOFSTADE De maandelijksche ver gadering zal plaats hebben, den laatsten zondag van iedere maand, na de mis van 8 ure, in het lokaal. Inschrijvingen voor alle benoodigheden van den bond. Dorschen Frederik Van Langenhove, Sterren hekken te Aalst, laat weten dat hij een dorschmachien ter beschikking houdt voor de leden van den bond. ■Voor nadere inlichtingen wende men zich tot voornoemden persoon. B. VAN DEN AKKER (1T vervolg). Vooropgesteld wordt, dat de vlinder bloemigen het niet op hun gasten, de stikslofbacteriën, laten aankomen. Wor den zij gezaaid op gronden, waarin de bacteriën, met welke zij moeten samen leven, als 't hun in alle opzichten voor den wind zal gaan, niet aanwezig zijn, dan kunnen zij het, tot op zekere hoogte althans, evengoed als andere planten stellen met salpeterzure zouten, waaruit dan ook volgt, dat men een vlinderbloe mig gewas, als dit in zijn eerste groeitijd- perk een min of meer kwijnend bestaan leidt (wat zeer wel het geval kan zijn, ook al zijn in den bodem de gewenschte baeteriën aanwezig) gerust een stikstof bemesting, bijv. een betrekkelijk kleine overbemesting met Chilisalpeter mag geven om de planten aan den gang te helpen. Hetzelfde moet regel zijn, waar de vlinderbloemigen oen zoo kort moge lijk groeitijdperk moeten hebben, zooals de doperwten, de peulen, de tuinboopen, de sla- en de snijboonen in de warmoe- zerij. De bedoelde bacteriën leven in knol letjes galachtige uitwassen, zou men ze hoogstwaarschijnlijk kunnen noemen aan de wortels der vlinderbloemigen. Wie een tuinboonplant uittrekt of nog beter voorzichtig uitgraaft, zal ze daaraan vinden. Zullen de bacteriën, welke er in leven en zich vermenigvuldigen, hun belangrijke functiën kunnen verrichten, dan moeten ze natuurlijk over damp kringslucht kunnen beschikken, d.w.z. de grond moet behoorlijk los zijn, zoodat de aan stikstof zoo rijke dampskrings- lucht ongehinderd kan toetreden. Het is wel zeker, dat van deze hoog te schatten bacterie meerdere variëteiten of verscheidenheden bestaan, zoodat wel haast iedere vlinderbloemige plant haar eigen bacil heeft. Waarnemingen der practijk schijnen dit te bevestigen. Waar Bacillus radicicola (Beyerinck) ontbreekt, kan men hem brengen, hetzij door vermenging van den grond met entaarde te nemen van een akker, waarop het te zaaien vlinderbloemig gewas welig tierde, hetzij door het zaad (of wat later uit te strooien aarde) te vermengen met een zoogenaamde rein cultuur van den gewenschten bacil. Een andere vraag is, of de stikstofver- zamelende bacil van roode klaver bijv. zich niet zoo langzamerhand zal kunnen gaan thuisgevoelen op luzerne bijv., of hij niet langzamerhand zijn behoefte in verband met de omstandigheden kan wijzigen. Dat de knolletjes aan de wortels alleen ontstaan, als de met de vlinderbloemige plant in symbiose levende (samen levende) bacteriën in den grond aanwezig zijn, is door de proevenonomstootelijk bewezen. Over de vorming of de wijze van het ontstaan der knolletjes zijn de geleerden het nog niet eens. Sommigen willen, dat het ziekelijke uitwassen zijn, niet alleen door bacteriën, maar misschien ook door aaltjes, slijm- zwammen of draadzwammen in het leven geroepen. Uit dit oogpunt bezien zouden de bacteriën dan als ziektever wekkers beschouwd moeten worden, maar dit is in strijd met den dienst, dien zij aan hun hospita bewijzen. Anderen weder zien in de knolletjes iets heel gewoons stapelplaatsen voor eiwitstoffen, die later kunnen worden verwerkt. Onze geleerde landgenoot Beyerinck, naar wien men de bacterie gedoopt heeft, is 't op grond van zelfstandige onderzoe kingen, met Prazmowsky eens, dat de knolletjes ontstaan door uitwendige infectie en dat deze uitsluitend geschiedt door bacteriën. Deze dringen van buiten af in het wortel weefsel. Tegen dat de vlinderbloemige plant afsterft, kan nog een deel van het in de knolletjes aanwe zige eiwit verplaatst worden naar de deelen, welke als bewaarplaatsen van het reserve-voedsel dienen. Voor zoover zij met de wortels in den grond achterblijven, vormen de knollet jes een stikstofbemesting voor een vol genden oogst. Zonder stikstof geen eiwit, dat hoog geschatte, dure voedende bestanddeel Het eiwit in de vlinderbloemige plan ten zou men dus niet alleen kunnen noe men luchtei wit maar ook goedkoop eiwit. De russische voortbrengst Vóór den oorlog trok westelijk Europa een deel zijner bestaanmidde len uit Rusland. De cijfers zullen het best die bewering staven. In tarwe, meel, vlas, zemelen en hennep voerde in Europa acht miljoen ton uit, 't zij 20 p. h. van het wereld- verbruik. Nu dat dit alles op de we reldmarkt ontbreekt, wordt men het terdege gewaar. Rusland voerde elk jaar 3 miljard 275 miljoen eieren uit, waarvan Engeland voor zijn deel alleen er x miljard 320 miljoen opslok, 't zij 32 eieren per inwoner en per jaar. Nu komt er daar geen enkel ei uit Rusland meer binnen. In igi3 begon het russisch vleesch maar op de europeesche markten toe te komen, maar alles deed voorzien dat de hoeveelheid zou klimmen. In igi3 zond Rusland 76 000 ton vleesch naar Europa, waarvan er in Engeland 36.000 ton opgeëten werd. Nu ook moet men het zonder het vleesch uit Rusland stellen. Rusland leverde aan Europa ook suiker. Tengevolge van de suiker overeenkomst mocht het ons maar 43.000 ton leveren, wat toch al een goed hoopje was. Nu dat we het moe ten missen, worden we het best ge waar hoe het ons vroeger ten goede kwam. Voor de nijverheid 't Is niet alleen op voedingsgebied dat de hulp uit Rusland in Europa te pas kwam. Dat land leverde ons ook eene aanzienlijke hoeveelheid vlas. Rusland was voor het vlas de grootste markt ter wereld. Het leverde er al leen tienmaal meer op dan het overige der wereld te zamen. Het voerde er 577.440.000 ton van uit. En zoo zag men dat, op 17.000.000 engelsche weefgetouwen, er 12.000.000 bevoor raad werden met het russisch vlas hetzeltde geldt voor Frankrijk en ook voor België, waar het russisch vlas insgelijks de hoofdrol speelde in de weefnijverheid. Als het linnen nu duur k ie DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3