Ilëll I Aalst de Aardappelstreek LANDBOUWWEEKBLAD K0LEN De Appelboom Arbeid adelt Verslag der Algemeens Vergadering Aandeelen voor de Onderlinge Brandverzekering, Zondag 28 September igig Prijs 6 centiemen. ic Jaargang. N° 38. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Limburg stond vroeger altijd be kend als eene der meest veraciiterde gouwen van het land. Het was met zekere verachting in de stem, dat men zei't Is een Kempenaar Sedert de ontdekking van het zwarte goud heelt de provinciale raad evenwel blijken gegeven van durvend imtiatiel en helder vooruitzicht. Zoo verscheen onlangs een koninklijk besluit in het Staatsblad, waardoor aan de provincie Limburg de machtiging verstrekt wordt eene eerste leening aan te gaan van frs. 6,000,000, tot het aanleggen van een electrisch net met hooge spanning. De provinciale Raad had hiertoe besloten in zitting van 17 uli 11. Dit besluit is van het grootste be lang daar het verreikende gevolgen zal hebben voor de Limburgsche bevolking tot in de meest afgelegene gehuchten. Het geldt hier den elec- trischen stroom ter beschikking te stellen van al de Limburgsche ge meenten deze zullen de verdeeling onder hunne ingezetenen zelf bewer ken, bij wijze van vergunning of door zelfbeheer. Voor de aanlegging van het net met hooge spanning neemt de provincie eene uitgaaf op zich van ruim elf millioen dit net wordt verhuurd aan eene maatschappij die de verdeeling der electriciteit zal doen in de ge meenten die niet in zelfbeheer werken, het noodig kapitaal voor deze maat schappij wordt geschat op veertien millioen. De gansche uitvoering zal dus 25 millioen Irank kosten. Het merkwaardig verslag door de Bestendige Afvaardiging aan den provincieraad voorgedragen, bewijst dat in Limburg ten minste de bestu rende lichamen tijdens den oorlog hun tijp niet verloren hebben. In Februari 1916 droeg de bestendige Deputatie aan eene bijzondere commissie op het volgend vraagstuk in te studeeren 0 bestaat er een middel, niet tegen strijdig met de Belgische wetten, om al de gemeenten van de provincie, geen uitgezonderd, met electrisch licht en drijfkracht te voorzien n. De commissie was samengesteld uit zes electrieke ingenieurs, in enge samen werking met den Bestuurder der buurtwegen, een aideelingsoverste en een bestendig algevaardigde als voor zitter. Na een rijpelijk onderzoek werd bevestigend geantwoord en na twee jaar grondige studie werd, in overleg met het staatsbestuur, een ontwerp opgesteld. Onschatbaar zijn de gevolgen welke uit de verwezentlij king van dit werk zullen voortpruiten. Niet alleen zullen alle woningen, tot de verst afgelegene toe, evenals al de openbare plaatsen, gebouwen, wegen en vaarten, 'snachts helder verlicht zijn doch de algemeene verspreiding der electrische drijf kracht zal nog volgende heilvolle voordeelen afwerpen. 1) In de omstreken der koolmijnen zullen electrische tramlijnen aangelegd worden, welke de werklieden zullen bij machte stellen om hun verblijf ten plattalande te vestigen en aldaar een moestuin aan te leggen. Daardoor wordt tevens de op hygiënisch gebied zoo noodlottige opeenhooping van werkmanswoningen vermeden. 2) De huisarbeid wordt voor tien duizenden arbeiders vergemakkelijkt en winstgevender. Het is immers onbetwistbaar dat een electrisch werk tuig meer en beter werk verricht dan het handwerk de groot-industrie zou i dan ook weinig of geen nadeeligen j invloed uitoefenen op de kleine nijver heid. 3De landbouwer eindelijk zal groote besparingen doen aan tijd, dagloon en werk, door middel der electrische drijfkracht. Dat de lezers even denken aan de naburige landenwaar electrische dorsch- en snij machienen, electrische ontroomers, enz. overal gebruikt wor den. Zelfs de massatoevoer van water kan er door bezorgd worden. De electriciteit is het voornaamste en voordeeligste werktuig tot op heden gekend of gebruikt. De uitvoe ring van het grootsch ontwerp zal Limburg aan het hoofd van alle provinciën stellen. De aanbesteding der werken is reeds aangekondigd voor den 19 December 1919. Zij zullen binnen 2 of 3 jaar voltooid zijn. De Kempenaren leveren goed werk. Mocht hun voorbeeld in de andere gouwen, ook in de onze, nagevolgd worden Wachter. Dit is een gedacht dat Zondag laatst vooruitgezet is in de Koornbloem, en die ik met belangstelling gelezen heb. Schrijver van dit artikel wil nu aan de boeren en bestuurleden leeren aardap pels kweeken, maar de wijze die hij voorsteld is door de ondervinding van vele landbouwers reeds veroor deeld. Om u daarover een voorbeeld te geven wil ik aan onze leden eenige bewijzen aanhalen. De Eerstelingen. Eigenheimers, Industrie en Roode Star zijn allen vreemde soorten, op vreemde grond gewonnen en uit den vreemde ingevoerd. Bijgevolg behoo- ren zij bij ons niet te huis, dus het zijn vreemde die wij zouden te huis maken of klimateren en iets dat eindigt op honderd negentig maal met verzwak king en afsterving hetgeen zoovele landbouwers al ondervonden hebben. Er zijn er genoeg die alle middelen (als volledige bemesting, uitlezing, enz.)gebruikt hebbenen die niettegen staande, de eene vroeger de andere later, hunne aardappels zagen ont haarden en verzwakken, en zich ge noodzaakt zagen na drie of vier jaren terug plantaardappels in den vreemde te koopen. Zulke manier van kweeken ware juist of men in deze streek wilde echte hollandsche melkkoeiënkwee- ken, en of men in Rusland wilde het Brabantsch trekpaard kweeken. Dit ware al boter aan de galg, het eene ware al zoo dom als het andere, het ware zondigen tegen de natuur der planten en dit wordt altijd gestraft met tijd en geldverlies. Immers uien kan toch het klimmaat en den grond niet mede brengen uit den vreemde. Maar als men zich op de baan van vooruitzicht wil wagen, moet men een gansch andere weg inslaan, men moet gaan tot deze die bij ons te huis behooren, en dan moet men beginnen met het begin maar niet met het einde. En om tot daar te komen moet men zijnen toevlucht nemen tot zaadkwee- king en tot de zaaiïng. Op die wijze kunnen wij, en in onze Maatschappij, daar ben ik van overtuigd, zijn man nen genoeg om dit met zorg en kennis te doen. Op die wijze zeg ik kunnen wij aan goede aardappels geraken die hier ook zullen te huis zijn en die vele iaren zullen kunnen wederstaan aan de voortplanting. Maar dan is er geen spraak meer van Krugers of Indus trie het zullen dan plaatselijke soor ten zijn. Maar ol dit winstgevend genoeg zal zijn, dat zal de ondervin ding uitwijzen. Later meer daarover. Hedera. Dikwijls neem ik mijn behagen, In een schoonen appelaar, Als ik hem zie bloemen dragen Overvloedig, 't eiken jaar. 'k Roem hem als de appels blozen, Op zijn twijgjes dicht bezet, Met den glans van lenteroozen Ja, met kleur en fraai en net. Appels die verleidend rieken Waar de smaak is goed en fijn Die van af het morgendkrieken Sappig smaken als een wijn. Dezen boom kan ons verrukken Als wij op gepasten tijd. Zijne vruchten komen plukken Van zijn takjes wijd en zijd. Reeds van over veie jaren, Leerde men aan vrouw en man, Van een appelken te sparen Voor den dorst die komen kan. Menigmaal is het gebleken In den langen oorlogstijd, Die geen appel weg had steken Was van honger niet bevrijd. Aan onze leden weze het een voor 't laatst gezegd dat het dezen winter zal slecht gaan met de kolen. Deze week ontvingen we bericht dat de kolen 35°/0 waarop we onze hoop stelden niet kunnen afgeleverd worden. Er blijven ons nog alleen over de eikens. Deze zullen kunnen afgeleverd worden aan afzonderlijken aan 8.85 en uitwegen door de schij- vers aan 9.00 Ir. de 100 kilos in 't magazijn te Aalst. Een wagon op proef is reeds toege komen. De kolen werden door het be stuur nagezien, geprobeerd en uitne mend goed bevonden. Wie wil kolen branden, zende mor gen zijne inschrijving voor eikens. Het Bestuur. M. Schockaert, Voorzitter, dankt de talrijke vergadering en verontschul- i digt twee bestuurleden, die om zeer dringende zaken niet konden aanwe zig zijn. Hij geeft het woord aan den Heer Frans Callebaut,rekenplichtige, om de Onderlinge Brandverzekering te behandelen. M. Frans Callebaut, Rekenplichtige, geeft eenige wenken over het nut en doel der Onderlinge Brandverzeke ring. Hij leest vervolgens de stand- regels der maatschappij, welke opge maakt werden met behulp van den heer Lemayeur, bestuurder der On derlinge Brandverzekering van Deer lijk. M. O. Caudron, Bestuurder, behan delt de kwestie der Onderl. Brandv. en stelt voor de standregels in De Koornbloem te laten verschijnen, opdat iedereen er zoude kennis van nemen. Hij wekt alle leden op onmiddellijk de kapitalen te onderschrijven opdat we 2 a 3oo.ooo fr. zouden sterk zijn. Met algemeene bijtreding wordt beslist onmiddellijk in werking te tre den. Het eerste dienstjaar begint van 1 September 1919. De plaatselijke schrijvers van den bond zullen bij voorkeur de agenten zijn voor de brandverzekering. Landbouwmachienen. De vergadering wordt in de keus gesteld, onmiddellijk de machienen te koopen, ofwel, aangezien de tijd vordert en de machienen uitnemend duur zijn, nog een jaar uit te stellen. Er wordt gestemd (met zitten en rechtstaan): Wordt er dees jaar een dorschmachien gekocht De overgroote meerderheid blijft zitten, dus neen. Ter vervanging van twee achterge bleven bestuurleden worden gekozen i° met algemeene toetreding de heer Frans Wynant van Oultre. 2° met stemming de heer Marinus Meert van Aalst. Voor het bestuur dèr Onderlinge Brandverzekering werden genomen leden van den bestuurraad der Sam. Maatschappij en vijf ieden bij stem ming gekozen. Deze heeren zijn Heeremans Alois Oultre, (met alge meene toetreding D'Herde Frans Erpe, (met stem ming). Van Langenhove Arthur Her der sem (met sternming). De Brucker Gustaaf Aalst id. D'Haeseleer Jozef Welleid. Politieke Houding. De heer Bestuurder legt onzen toe stand in verband met ons reglement uiteen. Wij mogen of kunnen ons bij geene politieke partij aansluiten. Volgens mijn oordeel is het eene plicht van alle landbouwbonden zich bijeen te sluiten en buiten alle politie ke kleur een boer naar de Kamer te zenden. Een lid vraagt of we niet meer macht zouden hebben met eene aan sluiting bij bestaande partijën. Algemeene afkeuring bij gansch de vergadering die volgens ons regiement wil blijven buiten alle politiek De heer Bestuurder wij hebben te kiezen tusschen twee wegen willen we onzen bond niet verdeelen ofwel strij den als boeren buiten politiek, ofwel elk zijn gedacht laten doen en ons de politiek niet aantrekken. De heer Voorzitter denkt dat de zaak kalm en dinkt goed overwogen en vraagt de zaak te verschuiven. Bij algemeene goedkeuring wordt er eene andere vergadering belegd waarna de Voorzitter de vergadering sluit. Leden die nog aandeelen begeeren moeten zich heden bij de plaatselijke sekretarissen laten inschrijven. De inschrijving is open tot Donder dag aanstaande. Wij kunnen onze leden niet genoeg aanzetten, een goed deel aandeelen te nemen opdat ons kapitaal tot 3oo.ooo franken zou kunnen opklimmen. De schrijvers zullen zich persoon lijk bij eenige leden aanbieden om hunne inschrijvingen en stortingen te ontvangen. Er moet 10gestort wor den. Doet allen uwe plicht De Koorn oem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. JOS. SCHQCKAERT VAN ZONDAG 7 SEPTEMBER in het lokaal te Aalst.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1