OORLOGSSCHADE. BAVO Elf LIEVEKEN. Internationaal Overzicht 5de vervolg en slot. Met hetgeene we verleden week meedeelden. Kan zich iedereen aan 't werk stellen, meenen we, om op fat soenlijke wijze zijne oorlogsschade te berekenen en de lijstjes op te maken die, volgens de soort schade, aan elk der verschillende soorten bulletijns dienen gehecht te worden. We herha len het, deze prijzen dienen slechts tot leiddraad en mogelijks zullen daaro ver in de Koornbloem nog andere zienswijzen verschijnen. Als nu die lijstjes gereed zijn en op de verschillende bulletijns overge schreven, waaraan ze gehecht blijven, wie moet deze bulletins teekenen De geteisterde zelf of zijne erfgenamen en dus geen gemeente noch komiteit elke schadelij der heeft zelf zijne eigene zaken te regelen. Het zij hier in 't voorbijgaan ge zegd dat in algemeencn regel op de bulletijns slechts de kolom der waarde 1914 dient ingevuld te worden. Daar om moeten ook slechts overgeschre ven worden, de samenvatting der ver- schillige soorten van schade. Zoo b v. zou ik op de rugzijde van bulletin E schrijven als volgt voor de schade op lijst E van verleden nummer aan gewezen. Nr geteiserde goede- aard der waarde ren, schade 1914 1 vruchten, dieren 1 alaam, eetwaren, opeisching 6934,60 velo, boomen 2 vleesch, velo, wegvoering 2x8 boonen. 4 4 boeten. 200 5 Inkwaartiering. pacht schade 43 7406,60 In de overige kolommen schrijf ik niets. Het totaal 7406,60 schrijf in letters op den voorkant van den bulletijn on der i° op 3i Juli te gelde te maken waarde. Alhoewel er tijd is tot den 5 De cember aanstaande, om deze aanvra gen in te dienen, kan ik niet genoeg aanraden, daarmêe onmiddelijk aan te vangen. De waarde der mogelijks vroeger in het gemeentehuis ingedien de bons, moet hier ook mede aange geven worden. Wie moet nu bulletijn A gebruiken als boer en wie bulletijn A als geen boer Wie meer vruchten kweekt dan hij voor eigen gebruik noodig heeft mag zich onder de klas der boeren rangschikken. Deze bulle tijns moeten ingediend worden in de gemeente waar de schade is teweeg gebracht. Is een beschadigd goed op twee of meer gemeenten gelegen, dan moet de schade ingediend worden in deze gemeente, waar de grootste schade is teweeggebracht. Voor alle herstelde goederen of teruggekochte dieren en voorwerpen mag men de daartoe besteedde som aanvragen. Voor wat niet hersteld of herkocht is geworden, geldt in algemeenen regel slechts de waarde 1914 of wat meer voor de marktwaarde der volgende oorlogsjaren. De schade door de inkwaartiering O door Hendrik CONSCIENCE. 24. «o» Misschien heeft zij u het kwaad vergeven, dat gij haar hebt gedaan maar ik toch ver geef het u niet, ik kan het u niet vergeven Ziehier de honderd franken, welke gij vraagt Ga nu, en moge God u niet langer straffen voor uwe noodlottige dwaling ten opziuhte van uw kind. Onder het uitspreken dezer woorden had hij de hand in eene lade van den schrijflesse naar gebracht, en legde nu vijf goudstukken voor de vrouw op de tafel. Deze beschouwde het geld met starende 00- gen en bevende lippen, deinsde terug en riep: O, God, kon ik die hulp weigeren Maar neen, de eer mijns zoons, de eer mijner arme Godelieve Ik moet badaren, bukken als eene slavin onder zulke schreeuwende onrechtvaardigheid mijn engelachtig kind hooren beschuldigen van laagheid, van be derf des harten Ik bezwijk er onder mijn moed breekt. Zij liet zich op een stoel vallen en begon bitter te weenen. Eene scheeuwende onrechtvaardigheid veroorzaakt mag men aanrekenen. Voor de inkwaartiering zelf zal gewis maar de pachtsom der gebruikte plaatsen toegestaan worden. Voor de boomen is nog niets be paald vastgesteld. In afwachting kan men de houtwaarde en het verlies van een jaar vruchten aanrekenen. Ieder moet zijne papieren bij den burgemeester of op 't gemeetenhuis indragen en er ontvangstbewijs der verschillende ingediende stukken vra gen. Wie niet teekenen kan moet mondelings den eed afleggen bij den burgemeester zijner gemeente. Voor onjuiste en overdrevene op gave van schade zullen geldstraffen en zelfs gevang toegepast worden. Wel besteed voor die 't waagt Bij de lijsten en bulletins mogen al le mogelijke bewijsstukken zooals bons en kwijtschriften gevoegd wor den. Bij gebrek aan schriftelijke be wijzen zullen getuigenissen van ern stige gebuurs b. v. mogen ingeroepen worden. Om te eindigen luister naar dezen gulden raad zijt ernstig en overdrijf noch lieg niet en tracht, als 't eenigs- zins fatsoenlijk is, met den staatscom- missaris overeen te komen, zonder u voor de rechtbank voor oorlogschade te laten brengen. Het ware allernut tigst dat Redt u zeiven, zich in be trekking stelde met de HH. Staats- commissarissen der streek om hun oordeel en advies in te winnen en u in de Koornbloem mede te deelen. Eens uwe papieren ingediend blijft u niets te doen dan geduld te hebben totdat meg u roepe of bij u ter plaatse kome om de zaken te bespreken en te onderzoeken. Daarmede wensch ik u den goeden uitslag en eene billijke vergoeding. I.EMAYEUR Josef Deerlijk. Ziehier een prijsopgave voor Oost- Vlaanderen. (Nog niet aangenomen). Beesten 1917 koeien 2.50 fr. 19J8 koeien tot Juni 3,50 fr. 1918 tot Oct. 4 00 voortgedrevene 6,00 fr. Runders 1917 2,00 fr. 1918 2,50 fr. kalvers 1918 4.00 fr. voortgedreven runders 4,00 fr. Zwijnen 1917 kweekzeugen 3,50 fr. 1918 5,00 fr. voortgedrevene 10,00 fr. Vette verkens 1917 2,50 1918 3,50 fr. voortgedrevene 8.00 fr. Paarden 1914/15 in 't algemeen 10 meer. Broodgranen en Haver Berekenen naar den prijs in andere landen. Terug betalen der onkosten. Strooi gedurende den oorlog 8 fr. Hooi 1916 aan 14 fr., 1917 14 fr. 1918 20 fr. Aardappelen 1916 12 fr. 1917 15 fr. 1918 15 fr. Beeten 1915 2.50 1916 4 fr. 1917 5 fr. 1918 6 fr. Brocolie 1916 10.00 fr. 1917, 16 fr. Late wortelen 1916 12 f. 1917 15 fr. Boonen 1918 drooge 3,00 fr. per kg. Lijnzaad 1917 aan 2.00 fr. 1918 3 fr Kempzaad 1917 1,50 fr. 1918 2 fr. vroeg Bavo over hare uitroeping verwonderd. Zijn mijne verwijten, hoe wreed ook, niet gegrond Valsch, geheel valsch, miinheer, kreet bazin Wildenslag onder hare tranen. Wie was er laf geooeg, om u te komen zeggen dat hij Godelieve heeft zien vechten en haar onbetamelijk heeft hooren schelden Het is Steeven Geerts, die haar in eene stege te Douai met den klomp in de hand heeft zien slaan. Ach, ik herinner mij de droeve zaak het was Godelieve niet, het was hare zuster Theresia, die inderdaad, voor het aangezicht ten minste, op haar gelijkt. Godelieve, mijn heer Er is nooit een hard woord van hare lippen gevallen zij is schoolmeesteresse ge weest zij heeft verstand, zij is goed als een engel, en haar hart is nog even zuiver als toen gij haar leerdet lezen. Hemel, wat zegt gij daar altemaal sta melde Bavo, door den twijfel aangegrepen. En zij is getrouwd En zij heeft nooit toegelaten, mijnheer, dat een man haar zonder eerbied bezage, en zij is niet getrouwd. Maar verklaar u, gij doet mij vergaan van ongeduld. Zeg mij, ik smeek u, welk was dan het lot van het arme Lieveken ge durende die acht lange jaren Kiekens 1914 4.00 fr. 1917 8.00 fr. 1918 aan 12.00 fr. Eieren 1917 0.30 fr. 1918 0.50 fr. Geiten 1916 90.00 fr. 1918 200 fr. Afgegraasde en afgemaaide meersch Par are 1917 aan 5 00 fr. 1918 aan 7.00 fr. Wijmen per schoof groene 1914 aan 2.25 fr. 1915 2.50 1916 3.00 fr. 1917 4 fr. Schapen 1917 aau 3.00 fr de kgr. 1918 4 fr. Melkschapen vermeerderen met 50.00 fr. Beesten in 1914 afgenomen met bon, tot nogtoe onbetaald indien het melkkoei is, 1,30 de kgr. Melk in 1917 0.40 fr. de kilo 1918 0.50 fr. De politiek der verbondenen aan gaande het bolsjevisme is nog niet dui delijk. Lloyd George heelt eene rede voering gehouden, waarin men tever geefs zoekt naar eenig licht over deze zaak. Uit Parijs was gemeld dat aan de troepen die tegen de bolsjewisten strijden alle hulp zou ontzegd worden, doch dat schijnt ook onjuist te zijn. Ook de Italiaansche en Amerikaan- sche missie verspreiden eene tegen spraak, waarin zij ontkennen, dat er over den toestand in Rusland beraad slaagd is. Volgens de laatste berichten zouden de bolsjewisten nogal klop krijgen. De Polen hebben zich bij het vooruit rukken in de richting van de Djneper meester gemaakt van de spoorlijn Flobin-Mozijn. De spoorlijn Kief-Pe- trograd is aldus afgesneden en de in eenstorting van het Westelijk front der Bolsjewiski is een feit. Ook het offensief van Koltsjka's troepen ont wikkeld zich over 't gansche front met nieuwen bijval. Vijf regimenten der Bolsjewiki werden totaal vernie tigd. De Ex-Keizer van Duitschland komt weer voor de pinne. De procu reur-generaal, Sir Gordon Hewart, heeft zijn verslag bepaald over het proces tegen den keizer gesloten. Het verslag bepaalt geen datum voor het proces. De plaatsen die het best ge schikt heeten, zijn Londen, Dover, Margate, Scapa Flow en Heligoland. Het verslag moet nog aan de groote meesters onderworpen worden. Ver scheidene duitsche bladen meenen dat de Verbondenen hunnen eisch zouden laten varen tot uitlevering van den keizer, ten einde een konflikt met Holland te vermijden, dat zal weige ren. Het ministerie van Roemenië ligt sedert eenige dagen omverre, daar niemand een vredesverdrag wil onder teekenen. dat vernederende bepalingen voor het land bevat. De koning heeft thans Maniu, de chef van de Transsyl- vanische regeering gelast, zich met de samenstelling van een nieuw kabinet bezig te houden. Welaan,ik zal mijn verdriet bedwingen,» zeide bazin Wildenslag, het hoofd oprichten de Om mijn edel kind, mijne goede Gode lieve, te verdedigen, zal ik moed en sterkte vinden. Luister, mijnheer, gij zult vernemen wat ons en haar lot was sedert gij ons buiten de stadspoort een treurig vaarwel zeidet. Wij gingen naar Wazemmes, bij Rijssel, en vonden er veel en goed werk. Dewijl ik in mijne pogingen om Godelieve op eenen win kel van kleedermaaksters aanvaard te zien, niet kon gelukken, deed haar vader haar naar de fabriek gaan. Het arme kind kon het daar niet gewend worden en viel ziek van verdriet. Het duurde lang eer zij weder eenige krach ten terugvond dan, om toch iets te winnen, begon zij in ons huis eene kleine school te houden, om de kinderen onzer Vlaamsche geburen te leeren lezen. En onze brieven, waarom liet gij die zon der antwoord Uwe brieven Wij hebben er slechts éénen ontvangen, en Godelieve heeft er op geantwoord Wij schreven er nog drie andere. Daarvan weet ik niets, mijnheer. Uw man ontving ze op de fabriek. Heeft hij ze misschien achtergehouden of vernie tigd Het is wel mogelijk, mijnheer hij Maniu heeft verklaard dat het hem onmogelijk is het huidige vredesver drag te aanvaarden, maar dat hij zal beproeven eene wijziging aan het vredesverdrag te verkrijgen. In Duitschland stropt het er tegen woordig tusschen Erzberger en Kelf- ferich, twee figuren van wien tijdens den oorlog nog al gesproken is, Erz berger verklaarde in Weimar, dat op I de lijst der Duitschers, wier uitleve ring de Entente zou kunnen verlan gen, nog heel wat namen ontbraken. Helfferich laat zich daardoor niet af schrikken, zegt hij, en zal voor de rechtbank bewijzen dat Erzberger er groote schuld aan heeft dat de oorlog verlengd is geworden. Ook verwijt hij aan Erzberger dat hij de man met is om het financiëel schip van Duitsch land vlot te brengen. In Amerika is een reuzenstaking uitgebroken onder de metaalbewer kers. Duizenden en duizenden werk lieden hebben de metaalfabrieken van Pittsburg, Chicago en Cleveland ver laten. Het aantal stakers klimt nog van dag tot dag. 124 fabrieken van de maatschappij Steel Crust zijn ge sloten. De staat van beleg is uitge roepen in het distrikt van de staal- nijverheid. Ook in Engeland hebben 59.000 arbeiders 't werk gestaakt. De uitzichten van de Engelsche nijver heid zijn buitengewoon somber. De werkstakers eischen den 8 uren dag, de week van 6 dagen, de afschaffing van het ploegstelsel. Oostenrijk maakt wederom eenige documenten kenbaar, waarin de schuld op te maken is van den bloe- digen wereldoorlog. Het dient als aanvulling van het Oostenrijksch- Hongaarsch rood boek. In de documenten vindt men dat Graat Berchtold', de hoofdschuldige is. Hij wees er op dat het ultimatum aan Servië zoo moest opgesteld wor den, dat dit land onmogelijk kon toe gevingen doen. Graaf Tisza was voor staander der diplomatische actie en waarschuwde tegen het gevaar van een wereldoorlog. Niettemin werd de raad van graaf Berchtold gevolgd, die de oorlog voor gevolg had. In Sleeswijk gaat een volksraad pleging plaats hebben, om te weten of de inwoners bij Denemarken of Duitschland willen ingelijfd worden. Sleeswijk wordt verdeeld in drie zonen. Noord-Sleeswijk zal ongetwij feld voor Denemarken stemmen, daar deze altijd hun Deensche nationaliteit bewust gebleven zijn. In de twee andere zonen hebben de Duitschers eene overwegende meer derheid. Het Engelsch blad Times weet te .vertellen dat de Duitschers de bevolking zeer genegen zijn. Ook verklaart het blad, zouden de drie zonen moeten ontruimd worden. Vele Denen zouden niet geerne de groote lasten van Duitschland helpen dragen. Doch van den anderen kant meende, dat het voor Godelieve beter was geene betrekking meer te hebben met men- schen, die te verre boven onzen stand waren; want wij wisten door eenen kameraad van Gent, dat gij klerk geworden waart bij M. Raemdonck, en Godelieve zeide altijd, dat gij onfeilbaar rijk zoudt worden. En waarom schreef Godedieve dan niet eens om tijding van ons te hebben De vrouw wachtte een oogenblik en zucht te dan Wij arme, gemeene fabriekwerkers E11 toch, ik heb dikwijls Godelieve aangeraden u te schrijven maar het verschrikte haar er was te veel verschil tusschen uwe ouders en ons; zij dorst niet schrijven. Ga vocurt, vrouw, ik zal u niet meer on derbreken, zeide de jongeling. Ach, onze geschiedenis is kort, mijn heer, hernam bazin Wildenslag. Mijn man en mijne zonen leidden een zorgeloos leven. Zij bleven dikwijls halve weken zonder te willen werken, zoodat zij zich den toegang tot vele fabrieken zagen weigeren. Wij ver trokken altezamen naar Rouaan. Daar hield Godelieve weder school in ons huis/en leerde erde kinderen der Fransche werklieden want door altijd Fransch te hooren spreken, had zij in die taal spoedige vorderingen gemaakt.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2