De Nijverheid in België. Internationaal Overzicht Onderlinge Brandverzekering, thans verschenen. Het handelt over de algemeene grondbeginselen, die de volstrekte gelijkheid vaststellen van rassen, talen en godsdiensten, de vrij heid verstrekt aan scholen, enz. Het betreft ook het grondgebied ten Zuiden van de Karpathen en Roe- thenie. Dit grondgebied zal een zelf standige staat vormen in den schoot der Tsjecho-Slovaksche republiek. Zijne bestuurlijke zelfstandigheid zal zeer uitgebreid zijn het gebied zal een afzonderlijken landdag hebben. De gouverneur zal benoemd worden door den voorzitter der republiek. De openbare ambten zullen zooveel mo gelijk bediend worden door lieden van het gebied. Een artikel van het verdrag herkent dat de republiek on der waarborg van den volkenbond geplaatst is. De Parijsche Volksvertegenwoor diger Henry Paté heelt in de Fr ari sche Kamer een wetsontwerp neerge legd nopens de legerinrichting. Be stendige kaders zullen ingevoerd wor den uit beroepsmilitairen en scholen voor alle Franschen. De diensttijd zal 12 maanden bedragen. De diensttijd geëindigd zijnde, fnaakte elke Franschman deel uit van 't veldleger tot zijn 41 jaar en daarnaar 7 jaar in de landweer. De algemeene werkstaking onder de spoorwegarbeiders in Engeland is geëindigd. De werkstaking heeft aan de Engelsche financiers 5oo millioen gekost. Ook de onderstandskas der arbeiders is fel aangesproken geweest L millioen en half werd aan de stakers uitbetaald en zij verloren vijf millioen aan het uitwisselen van titels. De volgeude overeenkomst werd getroffen Het werk zal onmiddelijk hernomen wordende loonrooster zal behouden blijven tot aan 3o Sep tember 1920. Na de maand Augusti zal hij kunnen herzien worden geen volwassen spoorwegarbeider zal min der dan 5i shilling verdienen zoolang de levensstandaart van voor den oor log zal staan. Eene uitbundige vreug de heerschte in Engeland. Het nieuws gaf aanleiding tot openbare feestelijk heden en betoogingen Sinds den wa penstilstand was het de heuglijkste nieuwstijding. Hevige onlusten zijn uitgebroken in Portugal De opstandelingen hebben nabij Aveiro een trein doen ontrigge- len. De machinist kon nog bijtijds stoppen, eenige personen werden licht gekwetst, De syndikalisten hiel den groote betoogingen te Lissabon, die door de politie uiteengedreven werden Er is vrees dat eene alge meene werstaking over gansch Por tugal gaat uitbreken. De Syndikalisten eischen den 8 urendag en verhooging van loon. Graaf Berchtold, den gewezen Oos- tenrijkschen minister-voorzitter tij dens den oorlog, loochend nu alle plichtigheid aan den wereldoorlog. In de Neue Freie Presse logenstraft hij de beweeringen van het Roode boek. Hij geeft een uittreksel van het ambassadeverslag uit Berlijn van i3 Juli 1914, waarin wordt verklaard dat de Keizer en de bevoegde Berlijnsche middens het Weensch kabinet drin gend aanzetten om voor goed gedaan te maken met Servië, dat nest van samenzweerders. De duitschers be weerden overtuigd te zijn dat Rus land niet gereed was om oorlog te voeren en dat Engeland zich niet zou mengen in een konfliktopden Balkan. De kwestie van Fiume is nog niet opgelost. D'Annunzio heeft voor 16 November de kiezers van Fiume op geroepen om een volksvertegenwoor diger naar het Italiaansch parlement te sturen. De eenige kandidaat is kommandant Nizzo. Nu wordt gemeld dat de Franschen en Serviërs definitief Fiume hebben verlaten In de haven bevindt zich geen enkel schip van de Verbondenen meer. De Populo Romana bevestigt dat voor het Fiume vraagstuk de mo gelijkheid van beslissende overeen komsten opdoemen. Het blad voegt er bij dat binnen kórt Italië van zijn nachtmerrie zal verlost zijn. 11. Het Afzetgebied. In ons vorig nummer hebben wij betoogd dat de nijverheid een brood- noodige factor vormt in de Belgische staathuishoudkunde. Doch een nijveraar hij brenge weinig of veel voort is ten ondergang gedoemd, zoo hij zijne waren niet weet aan den man te bren gen. Wat waar is voor een bizondere, geldt evenzeer voor de vereeniging van individuen, de Staat. Van daar de wedijver tusschen de naties onderling om mekaar op de wereldmarkt de loef af te steken. Die wedijver geeft wel eens aanleiding tot bloedige botsingen. Wij, die genoodzaakt zijn te leven van de winsten in de nijverheid verwezent- lijkt, hebben dus als eersten plicht eene bizondere zorg te besteden aan het immer-ruimer-maken van ons afzetge bied. Dit beslaat eerst en vooral de nationale markt. Belgisch Congo daaren tegen verbruikt nog slechts weinig nijverheidswaren. De Belgische indus trie is vooral op uitvoer aarigewezen de glas-, spiegel- en kristainijverheid voert 8/10 tot 9/10 uit van hare voort brengst de metaalbewerking van ijzer en staal laat 2/3 der voortbrengst vrij voor uitvoer, de spinnerijen en kunstzij defabrieken eveneens het grootste deel hunner productie verders de papier- en wapenfabrieken, enz, Ons afzetgebied is te gering, want de produceerende kracht der fabrieken is grooterdan de werkelijke voortbrengst. Het groeiend protectionisme (bescher ming der nationale markten door tol- wetten) weert uit verscheidene landen De heer Caudron. Ik vraag de stemming over de twee vragen Wordt er gestreden ja of neen. De heer Van de Velde. Die recht staat stemt neen, die zitstemt ja. Uitslag. Geen enkele staat recht. dus er wordt gestreden. (Algemeene vreugdekieLtUi1). "=- De heer Caudron. Zoodus, de teerling is geworpen Wij zullen ten strijde trekken. Ik hoop dat iedereen zijn plicht zal doen, dan zal geene macht ons weerhoudeu. Het is noo- dig dat er nog eens op alle gemeenten deze vraag gesteld word. Zij we allen niet eenparig 't akkoord dan is de strijd verloren. (Aangenomen). Ik vraag ook dat Zondag die ver gadering word gehouden en dat deze week de besturen bijeenkomen. De heer Van de Velde wenscht de vergadering geluk om het genomen besluit Aan allen mijnen besten dank. De zitting is gesloten. Alle Zaterdagen zal in ons lokaal Redt IJ Zelve de heer Clement Sayes, bestuurder van de O. B. spre- kelijk zijn. Uitleg aan de plaatselijke schrijvers en aan al de leden. Het ziet er slecht uit voor de bols- jeviki. Langs alle kanten lijden zij ge voelige neerlagen. De Polen hebben den ganschen rechteroever van de Dwina bezet tusschen Dvinks en Mo- litks. Op verscheidene plaatsen zijn de Polen over den stroom getrokken. In Oekrajina ligt hetoffensief der bols- jevisten stil tegen Petjoera. Men hoopt dat de groote overwinningen van Denikin in het Centrum de bolsje- visten zullen dwingen hun troepen uit Oekrajina terug te trekken. Denikin rukt op Moskou af waar hij* nog -240 mijlen van verwijderd is. Ook het j leger van Koltsjak drijft de bolsjevis- ten terug. Deze hebben Tobolsk ont ruimd. De groot-vizier van Turkijë heeft een verzoekschrift aan de vertegen woordigers der voornaamste mogend heden gezonden, vragende de opefling der voorwaarden van den wapenstil stand, teneinde de regeering mogelijk te maken eenige strijdkrachten samen te brengen, om de nationalisten, die zich meester hebben gemaakt van Koma, te bestrijden. Dit verzoekschrift heeft weinig kans ingewilligd te worden, daar er niet de minste waarborg bestaat, dat deze regeeringstroepen zich niet bi) tie nationalisten zullen voegen. Het verdrag tusschen Tsjccko Slo- vakije en de Entente-Grootmachten is zinnen waren ontsteld en zijne gedachten verward. Eindelijk na een oogenblik rust, zeide hij in zich zeiven o Wat is zij schoon, wat is zij schoon Onder die slechte kleederen scheen zij mij fier en indrukwekkend als eene koningin. Hoe heeft zij de zuiverheid, de fijnheid'des harten knnnen behouden in zulke wereld, tusschen grove, onwetende menschen, dwars door nood, honger en ellende Ha, het on derwijs ik ben het, die deze ziel het licht en de sterkte heb gegeven om aan de verleiding, aan de zedelijke verlaging te wederstaan mijne moeder is het, die haar de liefde tot deugd en plichtsbetrachting heeft ingeboe zemd. Roos onder de doornen, lelie bloeiend op een mesthoop En de lelie is zuiver ge bleven, en de roos heeft hare geuren uitge wasemd als eenen balsem over het lijden dergenen, die haar omringden 1 Edel moet zij zijn boven de edelsten, om onder zulke beproeving niet te zijn bezweken. Dank, dank, o, mijn God, dat Gij de kiemen, door een ander kind in haren geest en in haar hart gestort, niet onvruchtbaar liet zijn 1 Hij wreef zich hef voorhoofd en stapte in de kamer rond, als wilde hij zijne stormende gepeinzen ontvluchten. Eensklaps staan blij vende, riep hij uit Onmogelijk, onmogelijk De wereld, mijne onders... hare broeders, hare zusters... het eenige geluk, dat mij op aarde moet ge weigerd blijven 1Maar heeft zij daar schuld aan Zij zal verre van hare geboorte stad gaan dwalen, verdriet hebben, gaan kwijnen misschien Ja, ja, ik bedrieg mij niet hare schuchterheid, hare schaamte, hare verschrikte kuischheid, hare laatste woordenZij ook heeft getreurd, zij ook heeft eenen wreeden knagenden worm in het hart gedragen Hij stortte neder op eenen stoel, sloeg zich de handen voor de oogen en morde met wan hoop Eilaas, eilaas, het kan niet zijn Zij heeft gelijk ik mag haar niet meer zien na den dag van morgen. Ik insgelijks wil het aanden ken mijner kindsheid eerbiedigen en het zui ver bewaren tot aan het graf. Zij heeft het gezegd er is voortaan geen andere band tusschen ons mogelijk dan de herinnering aan het verledene, de weldaad en de dank baarheid Na een oogenblik stilte sprong hij weder recht. Die edele ziel, dat beminnend harte zou gaan verkwijnen in vreemde streken?... Er is een andere band, een heilige band, een eeuwige band er is een geneesmiddel voor haar verdriet'en voor mijne treurnis. Ho, ik kan het niet meer uitstaan ik moet mijne moeder, mijnen vader, mijnen meester spre ken 1 Veroordeele mij cie gansche wereld, het geluk mijns levens staat op dien prijs Aan mij, aan mijde vriendin mijner kindsheid! aan mij het zuivere, zoete Lieveken En onder het uitspreken dezer woorden liep hij als een dwaze ter deur uit. SLOT Een paar jaren geleden ontstond in mij de gedachte om een verhaal uit het leven der Gentsche werklieden te schrijven. Met het doel oin eenige eerste inlichtingen daarover in te zamelen, belde ik op zekeren namiddag aan het hek eener groote fabriek te Gent. Ik had eenen aanbevelingsbrief en stelde dien ter hand aan den bestuurder van het gesticht, een man van ongeveer vijf-en-dertig jaar, en wiens kleederen, ofschoon van wel stand getuigende, met vlokken katoen en met stof waren overdekt. Nauwelijks had hij mijnen naam in den brief gelezen, of hij toonde zich zeer verblijd over mijn bezoek, zeide, dat hij een warm liefhebber der Vlaamsche letterkunde was, en stelde zich geheel tot mijnen dienst uren lang leidde hij mij door talrijke zalen onze nijverheidsp'roducten en schenkt wapens aan onze mededingers op de vrij-gebleven markten. In den strijd om deze in te palmen, is België niet zóó be- voordeeligd als de groote nijverheidslan- den, maar den goeden koop onzer wa ren bezorgd ons eenen geweldigen voor sprong. Dezen matigen prijs onzer pro ducten hebben wij te danken aan de lage loonen, en vervoerprijzen, aan den be- trekkelijken matigen prijs der brandstof fen, en eindelijk aan de economische in- dustrieele organisatie. Om de toltarieven te ontwijken heb ben Belgische ondernemingen zich ge vestigd in den vreemde0. a. de stem pelfabrieken in Frankrijk. Spanje, Rus land, enz. Deze uitwijking heeft den vooruitgang der nationale nijverheid ver traagd. Wat meer is, soms heeft er de hoedanigheid der bewerkte voorwerpen eveneens onder te lijden. In de meeste streken, waar de bescha ving ver gevorderd is, waar men produc ten van hooge waarde verbruikt, wor den onze'voortbrengselen tegengehou den door beschermende toltarieven. Deze markten staan nochtans open voor half fabrikaten welke minder hooge inkom- rechten betalen. Anderzijds is de markt gemakkelijker te bewerken in de nieu we landen (koloniën, protectoraten, enz), maarzij verbruikt vooral minder waardige fabrikaten of werktuigen en productiemiddelen. Onze voortbrengst en uitvoer zijn dan ook voor hel groot ste deel weinig afgewerkte waren halffabrikaten of nog voorwerpen, die de koopers moeten in staat stellen zelf voort te brengen. De hoofdoorzaak dezer strekking is het protectionisme van de meeste nij'verheidslandenDit karakter is nog verhoogd door het er barmelijk gehalte onzer werklieden op gebied van vakkennis en handigheid, door de engheid der Belgische markt, door de moeilijkheid voor een klein land den massauitvoerhandel in te richten en door den aanvankelijk inge slagen weg onzer nijverheid naar een voudige omwerking, richting veroor zaakt. door den overvloed van brandstof fen en van sommige grondstoffen. Al de landen van Europa die aan den oorlog hebben deelgenomen staan voor reusachtige economische vraagstukken. De verwoeste gebieden moeten worden hersteld, steden en dorpen opgebouwd de nabestaanden van gesneuvelden moe ten worden gesteund, de door verwon dingen of opgedane ziekten lichamelijk- geknakfen moeten wqrden bezorgd milliarden zijn vereischt. en de openbare schatkisten zijn leeg. België alleen heeft eene staatschuld van achtien milliarden of 3.500 fr. per kop. Er zijn landen die er nog oneindig veel slechter aan toe zijn dan het onze. De strijd om den broode, de strijd om het bestaan, zal nog reusachtiger afme tingen aannemen dan de titanische wor- stelling die millioenen in het harnas joeg. In defze jacht naar goud zal maag noch vriend worden ontzien. Wij gevoe len bet reeds al te lang van zoogezegd bevriende zijde. Trots statenbond, internationale ar- beidskeure en wat ons nog zal opgesol- ferd worden door de parasieten van cfe maatschappij, trots dit alles zal de han en werkhuizen der fabriek, toonde en ver klaarde mij alles, en antwoordde op mijne vragen met zulke minzame dienstwilligheid, dat ik niet wist hoe hem voor zijn gulhartig onthaal te bedanken Hij was zeker geen gewoon mensch. Van de nijverheid, van haren voortgang en van de doelmatige inrichting des arbeids sprak hij niet alleen met uitgebreide kennis, maar te vens met eene dichterlijke geestdrift, die mij verwonderde. Ik had reeds vroeger, zonder andere be weegreden echter dan de nieuwsgierigheid, eenige andere dergelijke gestichten bezocht. Nergens had ik zooveel orde en zindelijkheid aangetroffen. De werkhuizen en zalen waren breed en verheven sterke luchttochten om het stof te verwijderen, had men in toereikend getal gemaakt waar de raderwerken of rie men den onvoorzichtigen arbeider konden aangrijpen en verminken, waren deze werk tuigen door zinken platen geblind overal was ruimte en lucht in overvloed, en men kon bemerken, dat hier met vaderlijke be zorgdheid voor de gezondheid en het welzijn der werklieden werd gewaakt. De vrouwen, mannen en kinderen, welke ik in groot getal aan den arbeid zag, waren geheel anders dan ik ze mij had voorgesteld.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3