DE BOERENKRIJG GESMASHT! Wat gaan wij doen? Verbastering lil nep LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Te naaste week Zondag 26 Oktober 1919. Prijs 6 centiemen. Jaargang. N° 42 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Donderdag 23 October werd door de Afgevaardigden van den Leu- venschen Boerenbond van ons arrondissement de gezamentlijken en afzonderlijken Landbouwersstrijd verworpen met 29 stemmen tegen 22. Aangezien alle krachten noodig waren om den kamp tot welgelukken te leiden, heeft het bestuur van onzen bond Redt U Zeiven besloten op eigen kracht den STRIJD NIET AAN TE GAAN, liever dan in twee dracht eene mislukking op te loopen. De Afgevaardigden van den Leuvenschen Boerenbond hebben dus den fieren en waardigen boerenkrijg in de wieg versmacht! Zij hebben aan de boeren de gelegenheid ontzegd zich te wreken over de onrechtveerdigheden en miskenningen die hen ten deele vielen Zij hebben aan de boeren een vertegenwoordiger ontzegd om hunne belangen in de Volkskamer te gaan verdedigen De Landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven,, van het arrondissement Aalst zal tegen de eerste Kamerkiezing (waarschijnlijk binnen zeven maand) naar niemand omkijken en op tijd en met eigen kracht den boerenstrijd aanpakken. Onze strijdlustige leden kunnen enkel hunne geestdrift intoomen tot binnen enkele maanden. Beter nu gewacht dan de zaak verbrodden. Uitge steld is niet verloren HE"T BESTUUR. Eiken landbouwer van ons arron- 1 dissement en bijzonder van onzen boerenbond is sinds eenige dagen bij zonder nieuwsgierig om te weten of de boeren met de kiezing opkomen zouden of niet opkomen, op welke manier en met wien men ging strijden. Op de laatste vergadering waar de strijd zoo geestdriftig werd gestemd, was men tot het akkoord gekomen eene vraag tot samenwerken te sturen aan al de bestaande bonden en bijzon der aan de afdeelingen van Leuven. Op de daarna volgende bestuurverga- dering echter, bleek het dat een deel van het bestuur geheel tegen den strijd gekant was, en de reeds ge drukte brieven werden aan de ver schillende boerenbonden niet gezon den. De uitslag van een poll bij de katholieken op Zondag 16 October bracht groote verandering te weeg in de gedachten der bestuurleden en deze die vroeger vijandig waren aan een opkomen van onzen boerenlijst waren nu het ergst om den strijd on- middelijk aan te vangen. Zij vertelden hoe zij met hunnen boerenkandidaat op de katholieken poll op eene verne derende manier aan de deur waren ge vlogen en zouden hunne kaakslag wreken. Denzeltden avond kwam ik met onzen heer Voorzirter, de heeren Frans Wynant, Alois Heeremans, Camille Van den Haute en anderen samen en beslissten onwederroepelijk te stijden. Het gedacht was van een overeenkomst te maken met den an deren boerenbond en M. Cosyns. Oo Woensdag i5 October om 9 u. 's morgens ontving ik een telegram van MCosyns me vragend op eene vergadering in het hotel Comte de Flandre te Aalst, Statieplein. Daar op deze vergadering waren afgevaardigden van den bond van Leuven en den onzen. Er werd over verschillende onderwerpen gesproken M. Cosyns en zijne mannen echter konden nog geen vast woord geven. Eenigen bij hen zouden liever eene plaats afgevraagd hebben op de katho lieke lijstde minderheid wilde een boerenlijst. Er werd daar besloten eene tweede vergadering te beleggen op Dijnsdag 21 October. M. Cosyns zond mij Maandag een telegram dat de verga dering verschoven was tot Donderdag. Donderdag was dus de groote dag waarop er over het lot der boeren werd beslist, waarop men de uit spraak over deze kwestie zou doen. De algevaardigden van Leuven ver gaderden in den Katholieken Kring om 3 lire. Deze vergadering was om 4 ure,om dan samen met Leuven de zaak at te handelen. Omtrent 5 ure kwamen M.Coppens van.Haeltert en een landbouwer van Woubrechteghem naar onze vergade ring en zegden dat op hunne vergade ring de strijd bij stemming werd ver worpen. 22 stemden den strijd, 29 stemden tegen. Dus de strijd voor de boeren was verloren Vervolgens kwamen de heeren Wynant en Heere mans en gaven verslag over de zaak. Beiden waren erg ontgoocheld en verstonden zich niet uit de kwestie. Zij waren droevig en vol gramschap over deuitslag en de afloop der onder handelingen. In naam van M. Cosyns die niet naar onze vergadering kwam braken zij de onderhandelingen met Leuven af. Vervolgens werd de zaak door het bestuur van onzen boerenbond rij pelijk overwogen. Eenieder drukte zijn spijt uit over de manier waarop de bond van Leu ven de zaak der boeren in duigen sloeg. Er wordt naar de mogelijkheid uit gezien om alleen op te komen, maar volgens algemeen oordeel wasditeene roekelooze zaak, op eenige dagen die ons nog van de kiezing scheidden. Eene groote hinderpaal is dat we niet gekend zijn langs Sottegem, Gee- raardsbergen en deze streken. Had er eenovereenkomst geweest tusschen den bond van Leuven en ons, dan was ook deze streek voor ons gewon nen. Nu zijn wij daar vreemdelingen. Het bestuur heeit dan beslist Overwegende dat de boerenbond van Leuven den strijd niet meedoet enons dus eer zou tegenwerken Overwegende dat, om de zaak te lukken we de medewerking van alle landbouwers noodig hebben, Overwegende dat wij langs Geer- aardsbergen, Sottegem en Herzele niet gekend zijn Overwegende dat de tijd zoo kort is die ons van de kiezing scheidt. Overwegende dat wij met al onze moeite nog zouden eene nederlaag kunnen oploopen. Het bestuur van de landbouwers vereeniging 11 Redt U Zeiven drukt haar spijt uit dat ook de boerenbond van Leuven niet meewerkt aan den boerenstrijd, en zoodoende den wil en het verlangen der landbouwers geheel verkracht; neemt in de verant woordelijkheid die op haar weegt tot streven naar groei en bloei van ofl- zenbond, het besluit te wachten tot de nieuwe verkiezing die zal plaats grijpen binnen weinige maanden en dan onwederroepelijk te handelen volgens den wil der landbouwers. geven wij het VLRSLA.G over de onderhandelingen van ons bestuur met de afgevaar digden van den Leuvenschen Boerenbond. Kortzichtige menschen beelden zich in,dat er geen gevaar voor het vader land bestaat, zoolang geen uitheem- sche vijand ons bedreigt, alsof het botte geweld der wapens alleen te vreezen ware. Op zulke wijze zou men kunnen den ken, dat er voor iedere mensch geen kwaad op handen is, zoolang zijn per soon door geen gewelddadigheid be dreigt wordt Maar de volkeren ge lijk eiken mensch, kunnen verteerd worden door inwendige ziekten die de krachten ondermijnen en het vader land in gevaar brengen, Ja, den onder gang na zich slepen indien geene ge paste maatregelen genomen worden om de kiemen der ziekte te vernieti gen. Eene dezer kwalen is de verbas tering De verbastering is veel gevaarlijker voor het bestaan van een volk dan een oorlog omdat door de verbastering het nationaal gevoel wegsierft, terwijl door een oorlog de vaderlandsliefde ontvlamt, het nationaal gevoel de burgers moed in 't harte spreekt, en hnn aanvuurt om het vaderland tegen vreemd geweld te verdedigen. De verbastering is eene vrijwillige onderwerping aan vreemde heerschap pij, die de gemoederen tot verslaving bereid, het land tot de verdrukking zonder aleens door geweld daartoe genoodzaakt te worden. Het is de laagste trap van vernedering tot welke een volk kan nederdalen zulk volk kan nergens nog achting vinden Een volk kan niet zekerder verbas terd worden, dan door de onderdruk king van de taal. God gaf elk volk een taal Het is de zijne het is die spraak die zong, bij de wieg, die bad bij het gral Het isdietaal die de Echo ons beantwoord, wanneer wij in bosschen oi valeien vreugdetonen uitgalmen of smeek- klachfen aanhelïen Het is voor ons die fiere Vlaamschegalm.Het is een schelmstuk een volk met geweld te willen onderdrukken, en daar kan in de wereld geene grootere misdaad gepleegd worden zegt een Fransch geschiedschrijver. Maar wanneer een volk van zijn land berooven eene zoo groote mis daad is, wat zalhetdan zijnalsiemand zijn vaderland beschimpt, en al zijne vermogens gebruikt om het van zijne zellstandigheid te berooven Hoe zal men die bastaards, die landverkoopers brandmerken, die onder voorwendsel van beschaving aan hunne landgeno ten het heiligsterechtwillenontnemen; het recht van hunne taal in oefenen hunner burgerplichten en rechten te gebruiken Zou er eenige ver schooning te vinden zijn met te bewe ren dat de volkstaal een hinderpaal is voor de ontwikkeling van beschaving en verlichting Dat zij de oorzaak zouden zijn van verdeeldheid en tweespalt en dat wij Vlamingen moe ten de oude moedertaal afzeggen om de taal eener vreemde natie te ge bruiken Het gezond verstand en de geschie denis zijn daar, om zulke fanatiekers te brandmerken. Tegen deze twee getuigen kunnen hunne beweringen geen stand houden. De taal maakt deel van het vader land zonder eigen taal verliest een volk het kenmerk zijner nationaliteit, en rnoet ten onder gaan. Een verleden van meer dan duizend jaar, toont ons dat het Vlaamsche volk zijne ontwikkeling heeft volvoert in eigen taal door alle moeielijkheden, door alle eeuwen heen is zij gebleven zij is weerdig geeerbiedigd te worden Zij kan nooit ten schade zijn van ie mand, noch veel min van het vader land. Nooit zou het oude Vlaamsche volk een voet van zijn grondgebied hebben afgestaan a.1 wat in den loop der ge beurtenissen van het Vlaamsche rijk verloren ging, kwam slechts door de laihertigheid en dwaasheid zijner re genten. Zijn er mannen die zouden willen, dat Vlaanderen zich met ge leende pluimen siert alsof men daar mede de schande zou willen verbloe men welke alle verbasterde volkeren op het voorhoofd dragen, bieden wij hun her den kerelskop en zingen we met den Vlaamschen dichter Lede- ganck Geen rijker kroon, dan eigen schoon En met denzelfden dichter, die sprak tot Gent Gij zijt geen spruit van 't lauwe zuid Ge zijt een kloeke telg van't frische [blonde Noorden Kerel IV. De Voorbereiding der uitgedolven Kolen en de Organisatie van den Verkoop. De kolen wordeu van steenen ontdaan, hetzij door schifting, hetzij door was- sching. De kolenlagen zijn losgegaan aard- en steenachtige aderen hebben zich tusschen de kolen genesteld. Dit zijn groote nadeelen. Gelukkiglijk heeft de mechanische voorbereiding verrestrek- kende vorderingen gemaakt in den laatsten tijd. Men kan tegenwoordig De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE M ARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1