Smokkelaars van St-Malo De SmoKkgiaars van Sim-Sain. Internationaal Overzicht Smidse en Hoeve. de physische en chemische hoedanig heid der producten waarborgen. Vette kolen worden dikwijls uitgegloeid en dan in den staat van cokes geleverd. De metaalhundige inrichtingen heb ben ook cokesovens. Zelfs zijn 'er twee onafhankelijke cokesfabrieken. De cokes- voortbrengst bedroeg in 1910 niet min dan 3.110.820 T., wat eene verhooging van 65 beteekent sedert 1901. De nieuwe inrichtingen hebben de laatste verbeteringen aangewend in hun rneca- nisme. De inzameling van 2e rang producten en het gebruik van gaz in de ontploflingsmotoren zijn er het bewijs van. Het gebruik van gruis voor de fabrihatie van briketten vordert snel. Op tien jaren tijds is de voortbrengst van geagglomereerde producten met 167 */0 gestegen. Zij bedroeg in 1910 de gewel dige hoeveelheid van 2.651.190 T. Deze voortbrengselen zijn bestemd voor de nijverheid of voor het huiselijk gebruik. De inrichting van den verkoop is zeer ingewikkeld Voor kolen en gelijk soortige voortbrengselen worden de zaken afgehandeld tusschen voortbren gers en verbruikers, ook dikwijls door makelaars of herverkoopers. Er bestaan regionale verstandhoudingen Deze bepalen den prijs. Een syndikaat bestond vijftien jaar lang in het bekken van Luik. Het verdween den 30 Juni 1912. Eiken trimester geschiedt de aanbeste ding voor de Staatsspoorwegen. Er bestaat een Belgisch cokessyndikaat. De nationale Markt. Invoer en Uitvoer. De belangrijkheid van het verbruik wast zonder ophouden. Zonder rekening te houden met het verbruik der kool- putten, was het in 1910 gekomen tot 21.825.740 T. Van 1830 tot 1910 is het verbruik veel sneller gestegen dan de voortbrengst. Van 1901 tot 1910 steeg de voortbrengst slechts met 16,5%, terwijl het verbruik steeg met 43,7 °/0. Sedert 1910 overtreft zij de voortbrengst. De algemeene voortbrengst daalt. De hoeda nigheid beantwoordt niet meer aan de eischen van de verbruikers. De gazstoffen zijn te gering. Er zijn te veel half-vette en magere kolen en te weinig vette en droge kolen met lange vlam. Gelukkiglijk zijn de hoedanigheden, die ontbreken, voorhanden in de reserven van Henegouwen en der Kempen. Deze zullen het tekort in hoeveelheid en hoedanigheid aanvullen. De invoer speelt een merkwaardige en voordeelige rol. België is omringd van kolenbekkens. In Noord-Frankrijk en Pas-de-Galais treft men alle verschei denheden van kolen. De inrichtingen zijn evenwel meestendeels vernietigd tenge volge van den oorlog. Gazkolen en Gokeskolen werden er vroeger op vaste schaal ontgonnen. In de Engelsche sedert de fameuze werkstakingen dik wijls vernoemde bekkens van het Land van Cralles en van Newcastle, zelfs in het nieuwe bekken van Kent, treft men kolen aan. rijk aan gaz. In Hollandsch- Limburg vindt men tot nog toe slechts magere en half-magere kolen en de bekkens van Aken brengen anthracite en cokeskolen voort. Een heerlijk net van water- en spoorwegen vergemakkelijken den invoer der voortbrengselen van deze DE EERSTE HOOFDSTUK MARCO MONTMORILLON 't Was in 't jaar 1824, Frankrijk, aan welker Noorderlijke kust het tooneel dezer geschiedenis ligt, mocht zich verheugen in het genot van een lang gewenschten vrede, onder de regeering van koning Lodewijk XVIII, die weer op den troon zijner vaders zat, nadat de alles overweldigende Napoleon daarvan verdreven was. Maar in weerwil van dien vrede, waaraan het oude Gallië, na de afmattende oorlogen, zoozeer behoefte had, heerschte geenszins in de gemoederen de al gemeene tevredenheid, welke de loftrompet- ters der oude monarchie, de inwoners van het land van de herstelling dier monarchie hadden voorgespiegeld Ofschoon de koning zelf in alle opzichten het geluk zijner onder danen wilde bevorderen, was hij toch te zwak van verstand en van karakter, om de misbruiken van het ancien régime te we ren, die de eerste waardigheidbekleeders, in hun vervolgingsijver tegen alles was naar volksvrijheid zweemde zich opnieuw veroor loofden. Niet slechts werden voor de bureau- kratie de onrechtvaardigste bepalingen ten bekkens. De invoer stijgt aanhoudend. In 1910 werdeD ingevoerd 6.435.930 T. kolen, 498.130 T. cokes en 277.220 geag glomereerde producten. Dit vertegen woordigt een aangroei op tien jaar respectievelijk vau 220 322 en 630 De Belgische koolpuiten zijn ver plicht de hoedanigheden uit te voeren, die in overtollige hoeveelheid bij ons aanwezig zijn. Er wordt uitgevoerd naar Holland, N.- en O.-Frankrijk. Een onzer belangrijkste klienten is Parijs voor de buiskolen. Verder het Groot-Hertogdom, Elzas, Zwitserland, Italië. Overat heerscht er mededinging. De strijd der tarieven werkt de Belgische ontginning zeer tegen. Ook is de uitvoer standhoudend voor de kolen (4.962.150 T. in 1910), afwijkend voor de briketten (545.000 T.) en in gestadigen vooruitgang- voor de cokes (1.043 660 T.). Eene strenge ontleding toont den ziekelijken toestand aan van den Belgischen uitvoer, die immer onderworpen is aan veranderingen van uitvoermarkten. Besluit. Duidelijk is aangewezen dat dekring loop vrij algemeen is van de kolenbek kens naar de grenzen en omgekeerd. Dit bewijst dat de Belgische voortbrengst, voor wat de hoedanigheid betreft, zich niet aan het nationaal verbruik aanpast. Evenzoo bewijst de aanhoudend- groeiende overrompeling onzer markten door uitheemsche brandstoffen dat het verbruik sneller groeit dan de voort brengst. 2. De Metaalnijverheid. Deze zijn hoofdzakelijk ijzermijnen. Drie dezer categorie treft men in ons land aan. Twee zijn er in Z.-Luxemburg dicht bij de Fransche grens. De derde treft men aan in de Maasvallei, bij Andenne. Wij zullen in geene geologische bizon- dqrheden treden. Volledigheidshalve geven wij de voortbrengst aan" 106.370T. limoniet, 16.590 T. oligiste. België weleer zoo rijk aan lood en zinkertsen ontgint slechts eene halve mijn, die te paard rijdt op Belgisch en Pruisisch gebied. De voortbrengst was in 1910 162 T. zvvavellood (galène) en 1.434 T. zwavelzink (blende). 3. De Steengroeven. De globale waarde der voortbrengst voor 1910 wordt geschat op 66.418.700 fr. Een belangrijk getal werklieden worden in deze nijverheid gebruikt. Zij is geves tigd in de Ardennen en op de grenszone tusschen de Ardennen en de vlakke streek De voornaamste producten zijn bouwsteen, die veel overeenkomst heeft met arduin verscheidene soorten kalk- steenen, marber, faveien i forfier en zand steen), leien, kalk en steenaarde, plas tische klei, kalkphosphaat, krijt en mer gel De kalksteenen en het marber zijn be langrijk voor den uitvoer. De mechani sche werktuigen hebben zich erg ont wikkeld gedurende de laatste jaren. Wachter. Lees het Prachtig Mengelwerk Eene aantrekkelijke en sc/ioone lezing. opzichte van de uitingen van den geest en zelfs op het gebied der nijverheid in het le ven geroepen, zonder dat de koning hiervan notitie nam, maar ook werden, zonder dat hij het wist of scheen te weten, door den wraakzuchtigen koningsgezinden adel en de onder zijn invloed staande beambten allerlei kwellingen en vervolgingen ingesteld tegen alle die zij verdachten de beginselen van Napoleon toegedaan te zijn. Vele edelen, die vrijwillig of gedwongen den eersten keizer in den raad of op het krijgsveld ter zijde hadden gestaan, werden vervolgd, voor den rechter gedaagd en mochten zich gelukkig achten, als zij door de genade van den nieuwen heerscher van het huis van Bourbon met verbanning vrij kwamen. Zoo genoot dan, gelijk we zeiden naar den schijn te oordeelen, het schoone Frankrijk vrede maar in 't geheim zuchtten eene me nigte familiën onder den druk der herstelde regeering kommer en gebrek heerschten in menig huis, waar men ten tijde van het kei zerrijk, glans en overvloed gekend had, en honderden officieren en staatsdienaars uit te dagen van den grooten wereldveroveraar, voortgejaagd door hunne vervolgers die zich de getrouwste dienaren van zijne Majesteit noemden en ook de verstandigste meenden te zijn, aten in den vreemden het brood der Nu, landsman luisterEerst het waar en hoe Van mijne boersche eenvoudige vertelling. De streek licht heuvelt naar het Westen toe Van waar desperren kruipen langs de helling, Daar ligt boer Naessens hof, een breed gedoe, De smidse duikt zich in de diepe delling. De smidse is schoon wanneer de zonne zinkt, Rood ijzer opeen aanbeeld aan het grauwen; Als 't eerste sterreken al stouter pinkt En blij zijn sterrenhoveken doet blauwen O sprekend schoon, wanneer de hamer klinkt En omendom de daggeruchten flauwen, Hoe dikwijls destijds stond de jonge Mark, De zoon van 't hoferlangen laat te luisteren, Voorover hellend op den steel der hark, Of daar geen stem geen innig woord zou [fluisteren. Hoe viel op, 't eigen harte, spark en spark, Wanneer de smidse weerlichtte in den duis teren Lag daar de parel van de gansche streek Niet onder 't grauwberookte dak verborgen Twee wangen, waar de zonne verf op streek, Tweeoogen, blauw gelijk de blauwe morgenl Een vronw die op zijn zaalge moeder leek, Volgoedheid,sterkte,zindelijkheid en zorgen. En zedig. Neen, de dochter van den smid Lust geen gevlei van ijdle flierefluiters. Haarband verheft geen man die vóór haar bidt, Noch valt voor goud in die van rijke buiters. Haar haagt wie aanrent in een hoogen rit, De zware hoefslag des geliefden ruiters. (Uit het prachtig boek TERWE van René De Clerq, Allerhande berichten worden ver spreid aangaande den val van Petro- gradde Russische hoofdstad uit de handen der boljevisten, doch met zekerheid kan mén zulks nog niet vaststellen De eene bevestiging wordt achier de andere gelogenstraft. Zeker is het dat in den omtrek van Petrograd hevig gevochten wordt en de bolsjevisten in genepen schoenen zitten. Er wordt ook gesproken over eene te verwachten omwenteling in Fin land, teneinde de regeering Stahlberg omver te werpen en te vervangen door Mannerheim. Deze zal alsdan meedoen aan den oorlog tegen de bolsjeviki. Op de beurs van Stockholm heeft de aankondiging der inneming van Petrograd nogal eene beroering ge bracht. 't Was een buitenkansje voor de speculanten. In 24 uren tijds steeg de roebel van 0,7 kroon tot i,3 kroon. De fmancieman Rubinstein, die niet vreemd was aan 't verspreiden van dit gerucht, won in enkele uren eene overgroote som. Er bestaat vrees voor eene revolu tie in Slavenië en Kroatië. Uit Agram wordt gemeld dat de Joegoslavische Boerenbond de politieke richting der ellende. Maar reeds het jaar 183o, en nog veel meer de jaren 1848 en 1852, zouden het bewijzen hoe verkeerd zij hadden gehan deld, en dat hun gewaande staatsmanswijs heid slechts stukwerk was. Laat ons nu den blik wenden naar de plaats waar onze geschiedenis speelt. 't is een schoone lentemorgen Verschei dene dagen achtereen had het in den Pas de Calais, in de zeemanstaal gewoonlijk het kanaal genoemd,-aan zijn oevers hevig gestormd en geregend maar thans waren alle donkere wolken verdwenen, en de zon scheen weer helder en vroolijk. Links van den ingang der kleine haven van St-Malo, lag een groot Engelsch oorlogschipop ongeveer een kanon schot afstand van het strand. Het had reeds verscheidene dagen op de Fransche kust gekruist en was des stnorgens van den vorigen dag daar ter plaatse voor anker blijven liggen, 't Was een schoon sterk schoon gebouwd, fregat van vier en zeventig stukken, geheel toegerust en elk oogenblik voor verdediging of aanval gereed. Thans evenwel het lag, op zijn anker schommelend, rustig daar, zonder, dat het scheen, althans voor dien dag, eenig doel te hebben, want de zeilen waren allen uitgespreid, om bij het stille weder in de zon te drogen en het ge deelte der bemaning, dat niet in de beneden- Servische regeering te Petrograd veroordeeld heeft. De langdurige op sluiting van den Kroatischen Boeren leider Stefan Badia veroorzaakt groote opschudding onder de land bouwbevolking. Ook wordt de Kroa- tisch-Sloveensche beweging iederen dag sterker, zij beoogt thans open lijk de uitroeping der Sloveensche en Kroatische republieken. Duizenden en duizenden Kroaten en Slovenen zijn geinterneerd in de kampen van Servië, Men oordeelt dat eene gewel dige revolutie onvermijdelijk is indien de Kroon niet toegeeft aan de eischen dier volksstammen. De Engelsche admiraliteit deelt eene opgaaf mede van de verliezen, welke de Engelsche vloot gedurende den oorlog onderging. Het aantal schepen dat verloren ging, bedroeg 2479, met eene tonnemaat van 7,7-59'°9° ton. Daarbij verloren 14 duizend 287 menschen het leven. De duitsche duikbooten hebben het meest bijgedragen tot deze enorme verlie zen. Van alle kanten wordt om hulp ge vraagd aan Amerika. De Weensche gemeenteraad heeft volgende nood kreet aan het Amerikaansehe volk ge richt Weenen staat aan den rand van een onontkomende ramp, zoo gruwe lijk als nog nooit te voren over eene wereldstad is gekomen, en die hon derdduizenden met den dood bedreigt. Door eigen kracht kan het zich niet redden. Indien iets, dan zijn de Ame rikanen alleen bij machte ons te hel pen. Er bestaat geen twijfel of de Ver- eenigde Staten zullen niet werkeloos toekijken op onzen ondergang. De Duitsche stad Wiesbaden heeft kosteloos eene zending Amerikaan sehe verduurzame melk verkregen, dat er voor 4 weken voldoende is voor al de schoolkinderen. Ook Turkije heeft Amerika om economische hulp gevraagd om het van den ondergang te redden. D'A nnunzio de huidige meester dei- havenstad Fiume heeft in een persge- gesprek verklaard, dat alle maafrege- getroffen waren om de overwinningen van het onregelmatig leger onder zijn bevelen te verzekeren. Ik zal tegen Rome oprukken, verklaarde hij, ofwel mij werpen op den dichtst bijzijnden vijand. Fiume moet en zal eene Itali- aansche stad worden. De soldaten van Italië zijn bereid zich bij ons aan te sluiten en de zeelieden zullen ons van levensmiddelen voorzien. Wat wilt ge dat de Verbonden te gen ons vermogen 600 Duitsche officieren moeten op 't strafbankje verschijnen wegens hunne bedrevene gewelddaden in Bel gië en Noord-Frankrijk. De lijst is bijna in orde gebracht. Bij iederen naam is opgegeven de ten laste geleg de feiten met de getuigenissen, die zulks bevestigen. Groote mannen ko men er op het voorplan, waaronder ruimten aan 't wapenpoetsen was, hield zich op het bovendek druk bezig met het schoonmaken van het vaartuig. Het schoone zeilschip, zooals het daar lag met de donkere romp, uit welker geschut poorten de metalen loopen der kanonnen helder in het zonlicht schitterden, mocht reeds den vorigen dag en ook dezen morgen het oog van menigeen, die langs het strand naar de stad wandelde, tot zich getrokken hebben; zeker had het toch niemands opmerkzaam heid zoo zeer opgewekt ats die van den ouden man, die in een kleinen bocht van den rotsi- gen oever in zijn bootje zat en reeds langer dan een uur onafgewend zijn blik op het schip had gericht. Het was een man van eene ineengedrongene, krachtige gestalte, onge veer 60 jaar oud, en wiens grove, tegen wind en weer beschermende kieeding hem deed kennen als iemand die tot de visschers- gilde behoorde. Zijn gelaat, waarop eene buitengewone goedhartigheid, maar ookwils- kracht, was te lezen, verried in dit oogenblik een diepe en smartelijke ontroering. Zijn naam was Pierre Fretart, en mijlen in de ronde was hij als een der braafste en vlijtig ste mannen van zijn vak bekend. Niet verre van de plaats aan de monding van den vloed Ille, stond de eenvoudige hut, die hem tot woning diende.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2