Bemesting en Meststoffen Id magazijn ZeeDergKaal. Oude kunsten en schoonheden. Rupprecht van Beieren. Binnen kort zal de Opperste Raad den dag bepa len, waarop de lijst aan de Duitsche regeenng zal overhandigd worden. De Hongaren schijnen nu overeen gekomen te zijn over hunnen toekom- stigen staatsvorm. Zij zullen er mede klaar zijn tegen 3o October, datum waarop de vredesvoorwaarden aan de Hongaarsche afgevaardigden te Parijs zullen overhandigd worden. Er wordt veel gesproken over het samenstellen van eenen Staatsraad onder voorzitterschap van kardinaal Johaun Ossernach, primaat van Hon- garië Het oude kabinet Wekerlé is nog altijd gezind voor den ex-koning Karei, maar zoo deze weigert de kroon te aanvaarden, zou Hongarijë vrij zijn een nieuwen koning te kiezen. In de kringen waar Aartshertog Jozef talrijke aanhangers telt, wordt deze zienswijze fel bestreden. Ook wordt er eene groote propaganda gevoerd voor een Engelschen prins. Ook loopt de mare dat Engeland aan de Hon gaarsche regeering 100 millioen pond sterling als leenmg heelt aangeboden. Inpand zoudendeHongaarschespoor- wegen moeten overhandigd worden. Een vreeselijke toestand heerscht in Oost-Galiciewaar de hongersnood woedt en de bevolking half gekleed en blootvoets ronddwaald. Op de groote boerderijen wordt niet gewerkt bij gebrek aan zaaigoed. Zelfde oor zaken leggen ook de kleine bedrijven stil. Allerlei woekeraars loopen het land af, om de menschen nog meer te pluimen. De typhus breidt zich op verschrikkelijke wijze uit, en weinige geneesheeren en geneesmiddelen zijn voor handen. De eenige redding is de staking van den oorlog tusschen Rus land en Oekrajina. B. VAN DEN AKKER (15® vervolg). In stalmest kunnen niet enkel eiwit stoffen worden ontleed, erkunnen daarin ook eiwitstoffen gevormd worden. En is dit wel wonder Bacteriën bevatten, evenals alle anderelevende wezens, eiwit en sommigen kunnen dit zelfs opbouwen met behulp van de vrije stikstof der lucht. Door verschillende proeven ls aange toond, dat uit los opgestapelden mest veel meer organische stof en stikstof verloren gaan dan uit goed vastgetrapten vochti- gen. Hierdoor wordt de luchtcirculatie in den mest belemmerd, zoodat de aërobe bacteriën onder ongunstige omstandig heden komen te verkeeren en door de verminderde gelegenheid tot gasuitwis- seling (diffusie) minder ammoniak zal vervluchtigen. Wijl nu, volgens Dr. SJollema, de stik stofver-liezen in den mest veroorzaakt worden door dinitrificatie (d. w. z. het afbreken van nitrieten door bacteriën, waarbij vrije stikstof ontstaat) en ver- 't Was waarlijk een zeer eenvoudig huisje maar 't had een net, zindelijk aanzien, en de kleine tuin, die er om lag, getuigde van meer kunstsmaak dan bij menigen aanleg van de verder iandwaarts zichtbaregroote landhuizen was op te merken. Pierre Fretart zat in zijn bootje, en zijn blik was, zooals we reeds zeiden, onafge wend op het groote oorlogschip gericht, dat buiten de baai voor anker lag. 't Scheen of hij nog korte oogenblikken had geweend want nog lagen een paar heldere tranen in de rimpels van zijn door de zon gebruinde wangen. De visscher liet een die pen zucht hooren en zijne handen waren sa mengevouwen als die van iemand welke God om hulp aanroept. Hij was in zijne gedachten zoozeer met het schip bezig, dat hij de nade rende schreden niet hoorde en eerst toen hij eene hand op zijnen schouder voelde, hij de aanwezigheid van een tweeden persoon ge waar werd. Toen sprong hij verschrikt op. Een hem geheel onbekend man stond voor hem die door zijn zonderling uiterlijke zijne aandacht trok. De vreemdeling was van middelmatige lengte, veel slanker en magerder dan de vis scher en had een gebiedende houding. Zijne Oogen waren donker en uitvorschend, zijn haar lang, zwarten krullend, eene fijne kne- vluchtiging van ammoniak, heeft hij ge durende twee jaren nagegaan, of het niet mogelijk was, door den mest zooveel mogelijk van de lucht af te sluiten, de stikstofverliezen tot een minimum te be perken. Hiermede kon hij de proef op zijn som maken. Hij zegt of liever resumeert bij 't be gin van het verslag zijner proeven, geno men in 1906 (al de rapporten van Dr. Sjollema zijn opgenomen in Gultura 1904—1906) Het stikstofverlies door denitriflcatie zal bij afsluiting van de buitenlucht niet van beteekenis zijn om dat de stalmest oorspronkelijk geen sal peterzuur bevat en dit zuur, indien uit wisseling der gassen in den hoop met die van de buitenlucht zoo goed als uilge sloten is, zich wegens gebrek aan zuur stof niet of slechts in zeer geringe hoe veelheid zal vormen. Dat de hoeveelheid zuurstof voor een noemenswaardige nitrillcatie Ie gering is is, wanneer de gassen in den hoop door wind en regen niet verplaatst en vervan gen worden, is gemakkelijk in te zien, wanneer men bedenkt, dat de zuurstof van de oorspronkelijk in den mest aan wezige lucht spoedig grootendeels door andere gistingen verbruikt is Ook zal, wanneer het regenwater het mogelijk gevormde salpeter niet naar het binnenste van den mesthoop brengt, wel licht de denitriflcatie geen omvang van eenige beteekenis verkrijgen. Evenmin als in den vorm van vrije stikstof kan het stikstofverlies in den vorm van ammoniak bij aansluiting van den mest van belang worden. Het is bekend, dat de ammoniak in stalmest zijn ontstaan te danken heeft aan omzettingen, waarbij tevens koolzuur ontstaat. De ammoniak is dus aanwezig als koolzure ammoniak. Deze verbinding heeft groote neiging tot ontleding, wharbij eerst koolzuur ontsnapt en daarna des te meer ammo niak, naarmate meer koolzuur vervluch tigd is. Aanwezigheid van koolzuur houdt deze ontleding en dus ook de vervluchtiging van ammoniak tegen. Wordt de mest in een afgesloten ruimte bewaard, zoodat het gevormde koolzuur niet kan ontwij ken, dan zal het dus niet tot een ver- vluchting van noemenswaardige hoeveel heden ammoniak komen. Sjollema bewaarde den mest in een bak, van binnen met zink bekleed, 2 M. lang, 2 M breed en 1.5 M. diep. Dicht bij den bodem was een afvoerpijp, waardoor de uitsijpelende gier in een gedekt vat liep. De bak bezat een deksel met rand, waarmede het op turfstrooisel rustte, dat in zich in een kraag om den boven rand van den bak bevond. De vulling van den bak vorderde 9 da gen. Het deksel moest er dus eiken dag tijdelijk afgenomen worden. Er ging bijna 6000 K. G. rundermest in en deze werd bewaard van 13 Februari tot 27 Aug. Het turfstrooisel in-den rand werd geregeld vochtig gehouden In mest en stroo te zamen (er werd slechts 10 K. G. slroo per 1000 K G. mest uit de groep gebruikt) bevond zich bij de vulling van den bak 19,5 K. G. stikstof. In den mest vond men bij het vel sierde zijn bovenlip, hij had regelmatige schoone gelaatstrekken, doch zijn uit de na tuur zachte tint was door de zon sterk ge bruind. Zijn gestalte was meer elegant dan krachtig maar bijzonder welgemaakt, en hem misschien aan eigenlijke spierkracht ontbrak, werd ruimschoots vergoed door de veerkrach tige vlugheid zijner bewegingen en ziin bui tengewoon groote geestkracht, die hem dade lijk en beslist deed handelen. Zijne kleeding bestond uit een korten wapenrok van fijn donkerblauw laken met gouden galon, en door de wijde schaften zijner laarzen bedekt was. Hij droeg een donkerblauwe fluweelen muts met gouden kwast en ter plaatse waar zijn wapenrok open stond zag men de plooien van een fijn linnen hemd benevens de met zilver beslageu kolf van een pistool. Ge zijt Pierre Fretart, als ik me niet vergis, zei de vreemde, nadat hij den visscher genoeg tijd had gelaten om zijn persoon goed op te nemen. Ja mijnheer, gaf Pierre beleefd ten ant woord, op wien de gestalte en de houding van den vreemdeling den indruk maakten dat hij met een voornaam persoon te doen had. Dat dacht ik reeds Ik ben aan uw huis geweest maar vermits ik u daar niet vond, richtte ik mijne schreden hierheen, en zooals ik zie, heb ik goed geraden. Ik heb eenige eind der proef nog ruim 16.3 K, G. stik stof. Er was. dus ongeveer 3 2 K. G. uit verdwenen, doch hiervan vond men ruim 0.046 K. G. dat is zeer weinig in het turfstrooisel tarug terwijl de opgeza- melde iererruim 3.2 K. G. van bevatte. Na de bewaring vond men dus iets meer stikstof dan bij het vullen van den bak, wat wel mag toegeschreven worden aan een geringe afwijking in de samenstelling der monsters, Stikstofverlies had dus niet plaats ge had. Er werd ook nagegaan, welke wij zing kwam in de hoeveelheid stikstof in den vorm van ammoniak. In den verschen mest was 5.8 K. G. stikstof - bijna 1/3 - als ammoniak aanwezig en in den bewaarden mest en de ier te samen ruim 7.84 K. G. zoodat de hoeveelheid ammo- niak-stikstof gedurende de bewaring met ruim 2 K. G. toenam. Het gewichtsver lies van den mest (de ier inbegrepen) be droeg maar 136 K. G. Schimmelvorming had zoo goed als niet plaats. Zaaitarwe. Er zijn nog 400 kg. zaaitarwe Dubbel Stand Up en eenige kg. Victoria ver krijgbaar. Prijs 112 fr. de baal van 80 kg. Plantaardappels Nieuwe inschrijvingen kunnen nog gedaan worden voor Meiblommers, uit de Polders, prijs 22,50 fr. met zakken. Roode Star uit Holland, Krugers en Eigenheimers uit Friesland, prijs omtrent 40 fr. in zakken. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 tot 11 ure BLAUWEN ALUIN aan 2 frank de kilo. Zakjes meebrengen. Kaïniet in zakken 14,50. Zemelen aan 36 fr. de 100 kgr. zonder zak Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 36,50 fr. de 100 kilos. Bloem aan 94,00 fr. de 100 kilos. Maïs aan 65,00 fr. de 100 kilos. Het Bestuur heeft besloten geen en kele waar uit het magazijn te laten gaan zonder comptante betaling. Nieuwe bepalingen aangaande de zakken. Al de zakken voor zemelen en bloem worden door de molens 7 frank aange rekend. Al de leden moeten wel oppassen voor hunne zakken van huis mede te brengen voor bloem, zemelen, maïs. Gemeentelijke bonden die met wagens om gezamentiijkc bestellingen komen en de zakken medenemen zullen voortaan 7 frank per zak betalen, die hun bij terugbrengst zal terugbetaald worden. Zakken welke meer als 8 dagen uitblij ven, beschadigd of verwisseld zijn zullen geweigerd worden. Dit reglement zal voor iedereen streng toegepast worden. HET BESTUUR. hulp noodig of, betergezegd ik zaldiespoedig noodig hebben, ls uw boot goed en stevig Ja mijnheer. Kan zij goed bouwen Ja mijnheer. Dat betreft, 't Geldt om in een der eerstvolgende nachten eene lading van den anderen oever hierheen te brengen. Kunt gij mij daarin behulpzaam zijn 't Hangt er van af wat het is, antwoord de de visscher na eenige aarzeling. Daaromtrent kunt ge gerust zijn, zei de vreemdeling lachend. Ge kunt er geen ge vaar bij loopen. Ge hebt een zoon nietwaar De oude man ontstelde en verbleekte, zijn oogen werden met tranen gevuld. Wel vroeg de vreemdeling bewogen, heb ik een teeder snaar aangeroerd Is uw zoon eenig leed wedervaren. Pierre wreef zich met zijne groven roks- mouw over de oogen en zag den vreemdeling vertrouwelijk aan. Hij beproefde te spreken maar kon geen woord uitbrengen eindelijk hief hij bevend de hand op, wees er mede naar het Engelsch oorlogschip en sprak op hartroerenden toon Daar is mijn zoon aan boord van dat schip, mijnheer Wat aan boord van dien Engelschman riep de vreemdeling verbaasd. De Yzermijn van Danmora. Deze mijn, in het gouvernement Upland, in Zweden gelegen, is ver maard om de goede hoedanigheid van het ijzer, dat men er uithaalt. Het ijzer bevindt zich slechts op 8o va demen diepte en de gaanderijen strekken zich in alle richtingen uit tot eenen zeer grooten afstand. Om de delfstof tot buiten de mijn te brengen, heeft men in den put verscheidene verdiepingen gemaakt die werktuigen bevatten door paarden in beweging gebracht, door middel van welke men van verdieping tot verdieping tonnen met ijzer optrekt. Om het water van onder uit de mijn te houden, gebruikt men een rad, dat 66 voet in de door snede heeft. Dit rad laat het water in eene waterleiding vallen, die zich op eene mijl afstand gaat ontlasten. Rond Danmora bevinden zich ontelbare ruï nen, en vele dorpen, die alleen door bergwerkers worden bewoond. Die mijn, zegt de Engelsche reiziger Wraxll, maakt den voornaamsten rijkdom uit van de provincie, waarin zij zich bevindt en geelt belangrijke inkomsten aan het gouvernement. Men haalt er het ijzer niet uit door middel van het houweel of de bijl, maar door het gebruik van het bus kruid. Alle dagen juist op den middag doet men een gedeelte van de rots springen Ik kwam, zegt hij, bij de opening der mijn die wel eene halve mijl omtrek heeft, in tijds genoeg pm die bewerking bij te wonen. De eerste ontploffing deed zich hooren, onmid- delijk na de slag van twaalven. Ik zoude het gerucht dat ze maakte niet beter kunnen vergelijken, dan bij dat van eenen onderaardschen donder of veeleer bij losbrandingen van het grof geschut, dat onder den grond zouden geschieden. De steenen, door dekrachtvan hetbuskruidlos gemaakt werden tot boven de oppervlakte des gronds geslingerd, en de schok was zoo geweldig, dat al de omliggende rotsen er van daverden. Onmiddelijk na al de ontploffin gen. wilde ik in de mijn nederdalen. Om den bodem te bereiken plaatst men zich in eenen grooten bak, die drie personen bevatten kan die bak is vast aaneen koord. Nauwelijks had ik begonnen te dalen of het gezicht van den afgrond, waarover ik hing, deed mij mijne nieuwsgierigheid be rouwen. Dit gevoel van aarzeling duurde overigens maar een oogenblik. Men heeft omtrent negen minuten noodig om neder te dalen. Op het ge zicht van die diepe hollen,werd ik ge troffen door een onbeschrijfelijk ge voel van schrik, waarbij zich een zeker vermaak voegde. Hét daglicht dringt slechts door weinige openingen in die plaatsen bijna overal moet men zich van brandende fakkels be dienen. - Ik zag van afstand tot afstand stukken hout dwars tusschen de gaan derijen geplaatst, en met hunne uit einden van weerszijden op de muren rustende en op die dunne balken za ten er werklieden gerust te arbeiden, en gaten in de rots te maken, om er het buskruid in te plaatsen, dat des anderdaags moest werken. Ik verwon derde mij ze zoo vrij te zien arbeiden, alsof zij op den grond hadden gezeten en ik ijsde bij het gezicht van den bo dem geheel bestaande uit puntige rotsen, waarop zij zich onvermijdelijk zouden hebben verbrijzeld, indien zij het evenwicht verliezende, van hun nen zetel waren neergestort. De rots stukken, door de ontploffing van dien dag losgerukt, vormden van alle zij den ontzaggelijke hoopen. Aankondigingen. Een uitgenomen schoonen Schapenhok doet dienst bij Petrus Callebaut, Hel- dergem, Steenweg. Te koop bij Frans Rumbaut, Moorsel- baau, Mijlbeke, vier kgr. kemp. Te koop bij vermindering van bedrijf, eene beste werkkoei 8 maand drachtig voor haar derde kalf, bij Wellekens, Denderleeuw, Huissegem. Stier doet dienst bij Joseph Meuleman, Erpe-Meire. DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3