De Metaal-Ri verheid in België. Smokkelaars van St-Malo Internationaal Overzicht Onze Havens. Kortmeel en Kriel. DE LSEFDE II. De overige metaalkundige Nijverheden. fr' Een Belg, priester Donnay, vond het eerst het middel om zink nit zijn erts te halen. Hij stichtte te Luik de eerste zinkfabriek Heden bezet Bel gië met 198.230 T. de derde plaats onder de voortbrengende landen en overtreit het i/4der wereldopbrengst. De opbrengst voor 1911 had eene waarde van 424.000.000 fr. Dertien werkhuizen houden 8.000 werklieden bezig en 41 goo smeltkroezen bewer ken de zmkerts. Deze komt ons heele- maal uit het buitenland. In 1911 werden 470 290 T. zinkerts ingevoerd de werkhuizen verbruiken daarenboven 958.000 T kolen. Groo- tendeels zijn zij gevestigd in de Kern pen men vindt er ook wel rond Luik en Iloei. Het werk in de zinkfabrie- ken werkt zeer nadeelig op de gezond heid. Ook herkent men de werklieden dadelijk aan de blauwe randen om de oogen en de bleeke gelaatskleur. De naamlooze maatschappij van c Veille Montagne is de belangrijk ste van de wereld. Zij werd in 1837 gesticht met een kapitaal van 7 mil- lioen lr. In den beginne ging de fa briek slapjes vooruit. Na i85o nam zij plotseling eene geweldige ont plooiing, welke tot op onze dagen bleef voortduren. Tegenwoordig hou den de twee en-dertig inrichtingen twaall duizend personen bezig. Zij bezit mijnen en werkhuizen in Algerië, Duitschland, Engeland, België, Spanje. Frankrijk, Italië, Sardinië, Zweden en Tunizië. De ruwe zink- opbrengst dezer maatschappij was in 1837 slechts 3.000 T in 1899 69.000 T. en voor den oorlog was zij reeds gestegen tot ongeveer honderd en tienduizend ton. Dit vertegenwoor digt de hellt van de totale opbrengst der Vereenigde Staten en meer dan een zesde van de Europeesche pro ductie. België verbruikt ongeveer een tiende van zijne voortbrengst. Het overige wordt naar alle wereldhoeken uitgevoerd, vooral naar Engeland, Duitschland, Frankrijk, Holland en Argentinië. Zes werkhuizen met twee duizend werklieden bewerken het looderts en de ingevoerde lood- en zilverinhnu- dende onderproducten. De fabriek van Hoboken ontzilvert de loodstaven uit Spanje, Turkijë, Australië.Mexico en Griekenland ingevoerd. In 1911 was de voortbrengst 96.025 T. lood voor 33.747 000 *r- en 253 T. zilver en gouddragend zilver voor ongeveer 26.700.000 fr. I. Algemeene beschouwingen. De landen die zullen willen mede dingen in den geweldigen strijd, die zich ontwikkelt tusschen de voort brengende naties, moeten er eerst en vooral op uit zijn degelijk betuigde havens te hebben.langs waar hunne producten een uitweg vinden naar de landen van overzee. Een land zonder havens, een land zonder kust is tot armoede gedoemd. Het is als een lichaam zonder hoofd, als eene fabriek zonder technici. Het baart dan ook geene verwon dering, wanneer men, bij het overle zen der geschiedenis, bemerkt dat de knapste staatslui er altijd op aanstu ren door vredelievende overeenkom sten of moorddadige overrompelingen hun land een vrije uitgang naar zee te verzekeren. Het zoogenoemd testament van Pieter de Groote (1672-1725), de roemrijkste en be kwaamste monarch die ooit over Rusland heerschte, drukt op de nood zakelijkheid voor Groot Rusland, wil het economisch tot bloei komen, gun- sdge zeehavens te bezitten. In het noorden ligt Arkhangel, doch deze haven is, dank zij de langdurige vast vriezing, zonder belang. Daarom was heel de politiek van Tsaristisch Rus land er op gericht zijne expansie te verzekeren naar de Middelandsche zee en Constantinopel te veroveren. Vandaar het geknoei langsheen de zwarte zee, van daar het bewerken door Rusland van de onafhankelijk heid der Balkan-Staten om de Tur ken te verzwakken, van daar heel het panslavistisch drijven dat aanleiding gaf tot den aartshertogelijken moord te Sarajevo de lont die heel de Euro peesche buskruitkamer moest doen in de lucht vliegen. Heel de Ooster- sche kwestie met zijn nasleep van bloedige botsingen als de Krim-oor- log e. a. vindt haren oorsprong in het zoeken naar gesch'kte havens en naar eene veilige kust. Sedert den wapen stilstand hebhen de geschoolde toe schouwers bij de verrichtingen der Vredesconferentie duidelijk kunnen bemerken welk belang er gehecht wordt aan een uitweg naar zee of eene basis voor de vloot. Hemel en aarde werden door de Poolsche afge vaardigden bewogen om voor hun herboren vaderland eene haven te bemachtigen. Wison moest er zijne zelfsbescikkingsvlag bij neerhalen. Dantzig werd hun toegekend. Het drama zonder einde dat zfch afspeelt tusschen Yugo Slavië «n Italië om het bezit van de thans zoo beruchte havenstad Fiume vindt in den drang naar uitwegen langs zee zijn oor sprong Italië zou graag eene haven op de Oost-kust der Adriatische zee bezitten om zich Albanië als hinter land voor zijne waren te verzekeren. Voor Yugo-Slavië anderzijds is het bezit der betwiste haven eene levens baak. Daar ligt heel het konflict en niet in het gescherm met nationaliteit en stambewustzijn Wat al moeilijkheden heeftZwitser- land, het continentaal berglandje, niet gehad tijdens den wereldoorlog, juist doordat het geene haven bezit Wat heeft het niet moeten doen en la ten, welke verplichtingen heeft het niet moeten op zich nemen, vooraleer het mocht de broodnoodige voedings waren invoeren langs Marseille en Rhóne Zijn de bepalingen van het vredes verdrag zwaar voor het DuitscheRijk, toch geven onze vijanden den moed niet op. Hunne groote havens, Ham burg, Bremen, Lübeck zijn zoo vele slagaderen langs waar het verfris- schend en levenwekkend weer vrije lijk zal binnenvloeien De Oosteni ij kers verkeeren dan ook in een vee neteligen toestand. Zij zijn voor goed afgesloten van alle uitweg langs zee. Zij zullen veel langer de ketens der knechtschap dragen dan huune stam genooten uit het Noorden. Daarin is ook de reden te zoeken waarom de Duitsch-Oostenrijkers zooveel in het werk gesteld hebben om zich bij de Duitsch Unie aan te sluiten. Immers onder oogpunt van karakter en zeden verschillen zij meer van de echte Duitschers dan wij met de Noord- Nederlandsche stamgenooten. België en vooral Vlaanderen werd rijkelijk door de natuur gezegend. Is het maar een voorschoot groot, ons landje mag toch bogenopeene wereld haven Antwerpen en verscheidene zeehavens van minderen rang Oos tende, Brugge, Gent, Brussel, De kust is ons fraaiste sieraad. Zij is het hoofd en onze drie nationale stroomen Maas, Schelde en Yzer, zijn de armen, die ons land uit zijne puinen moeten heropbouwen. In volgende recencie's zullen wij opvolgentlijk het belang en de betee- kenis van ieder onzer havens uiteen zetten. Wachter Kortmeel en Kriel zal aangekocht worden en zal te saaste week in Maga zijn te verkrijgen zijn. Prijzen nog niet juist gekend. Voor de Kriel omtrent 4i frank. 4 «0» Daarom nu geen grog meer, we zullen iets beters nemen. Dit zeggende belde de smokkelaar met een schel, die naast hem op de tafel stond, en dadelijk kwam de dienstvaardige waard binnen. Montmorillon bestelde een flesch ouden Malmsey Madera, en ofschoon de trekken van den Engelschman verriedden dat hij gejaagd was, scheen de wijn toch een te groote bekoring voor hem te hebben, om die te kunnen weerstaan. De uit ouden rum en brandy gebrouwde grog, die hij had gedron ken, deed reeds zijn werking gevoelen, en zijn wilskracht was daardoor eenigszins zwakker geworden. Wilt gij zoo goed zijn kameraad, om de kruik met grog achter u op 't tafeltje te zet ten, en me den kurkentrekker te geven, die op dat tafeltje ligt vroeg de smokkelaar. De geen kwaad vermoedende Brit stond op om aan 't verzoek van zijn kameraad te vol doen, en in 't oogenblik dathij dezentoel eer de, wieip Montmorillon iets in zijn glas. 't Was slechts eene kleine hoeveelheid slaap poeder. Daarna ontkurkte hij de flesch en schonk de glazen vol Beiden dronken, en de ■wijn werd als voortreffelijk geroemd. Bij het tweede glas begonnen de oogen van den Brit te schemeren en zijne spraak verward te worden. De edele wijn, na den sterken grog gedronken, had dadelijk de door Montmoril lon gewenschte werking. A propos, zeide de smokkelaar, eens klaps het verhaal afbrekende van een zich verwonderlijke heldendaad, die de ander zich beroemde bedreven te hebben, hebt ge wel eens van den beruchten smokkelaar van St. Malo gehoord. Och, stotterde de ander met zware stem, gij meent dat gaigebrok, dien Montmo rillon. Juist Zeker ik heb van hem gehoord dat heb ik en ge zult, hoop ik ook spoedig van hem hooren. Bij den tooverstaf van Mozes, 't zal gauw met hem gedaan zijn, dat zeg ik u. Hoe zoo Hoe zoo Dat zal ik u zeggen. Maar gij moet niet. Eerst nog een glaasje. Hij is goed, die wijn. dat is hem... Maar gij moet er niet over spreken. gij moet er u geen woord laten van ontvallen want dat zou me een boel schade doen, begrijpt ge. Geen sterveling zal er iets van te weten komen. Ga voort. Als 't u gelukt den smok kelaar te pakken We zullen hem pakken, riep de Brit snoevend, waarbij hij met het glas boven het hoofd zwaaide. Ja, dat zullen we stellig. Ik mag het wel lijden. Maar gij moet me nog vertellen hoe gij dat denkt uitte voeren. Ja, maar denkt er aan laat u geen woord ontvallen hoort gij. Montmorillon beloofde het, en de andere ging voort Gij moet weten, dat we bewijzen heb ben dat de smokkelaar zich thans te St. Malo bevindt, maar hij zal zich niet laten zien zoolang ons schip daar voor anker ligt. Als I we dus weer in zee steken, laten we een luitenant met 20 man achter, allen als gewo ne burgerlieden gekleed, en die zullen hem t zoodra hij zijn neus uit zijn hol steekt, pak ken, vat gij 't Ja, ja ik vat het heel goed, antwoordde Montmorillon lachend 't is een kostelijk gedacht. Ja, 't is ko—stelijk, stotterde de ander, wiens tong zoo zwaar als lood begon te worden, en wien het voor de oogen sche merde 't is een hemelsch gedacht hé! Ja Maar daar zou ik haast wat verge ten, zei de smokkelaar zeer snel sprekende en blijkbaar ontsteld. Bij den grooten mast, ik heb het ordewoord vergeten. Wat Het ordewoord Ja, het ordewoord, herhaalde de smok kelaar opspringend waarbij hij zijn kameraad de hand op den schouder legde. Bij Jupiter, we kunnen niet meer aan boord komen, als we het ordewoord niet we ten De arme Engelschman was reeds te ver weg om te begrijpen wat er met hem gebeurde of in welk gezelschap hij zich eigenlijk be vond, en met geweldige inspanning beproe vende zijn oogen open te houden zeide hij Hoe weet gij het niet meer Gij hebt ook een slecht geheugen, gij. Wel lington is het weet ge 't nu zeg Juist, zoo is 't Het verwondert me nu alleen nog maar waarom de boot ons niet komt afhalen. Wat Wel, gek daar gaat geen boot meer van het schip zoodra het duister is gewor den. De brompot heeft immers gezegd, dat als we tot na donker uitbleven, dan moesten we zelf een boot zoe ken om ons youlubber. Ja. dat zei hij, gaf Marco ten antwoord. Zacht drukte hij het hoofd van den ouden zeeman op tafel, en een oogenblik later O zoete liefde, zalig, wie u vond Leert niet den mensch de hoogste wijsheid, dat Geen zeegning op het gansche wereldrond Zulk heil kan schenken als deze lieve schat 1 Ach, zoo daar ooit, in 's levens wrange pijn, Een goede geest den ster'ling laafnis bood, Dan was zulks, waar, in eerbaar samenzijn, Een lievend paar elkander in de armen sloot, Bij bloeiend meidoornsloof en lentezonne- [schijn 1 Het schijnt dat de bolsjevisten van Rusland weer tot vrede bereid zijn. De Engelsche kolonel Malone, uit Rusland teruggekeerd, deelt de voor waarden mede waarop de bolsjevisten bereid zijn vrede te sluiten met de verbondenen. Dit nieuw voorstel wordt gehandhaafd tot i5 November 1919 en de Soviet-regeering wenscht dat de Amerikaansche en Britsche regeeringen de officieele waarborgen zouden geven, dat zij al het mogelijke zouden doen opdat Frankrijk de wa penstilstandsvoorwaarden zoude na leven. De Russische generaal Koltsjak is gansch verslagen door de bolsjevisten. Dit wordt toegeschreven aan de on bevoegdheid van zijn raadgevers en de algemeene ontevredenheid van het Siberische volk over zijn bestuur. De middenklassen hadden gehoopt, dat zijn staatsgreep gerechtigd zou wor den door militair succes en dat hij een goede regeering zou brengen. De boeren die hij ingelijfd had in het voorjaar, zijn bijna allen verdwenen. Er hebben erge woelingen plaats gehad in Italië, te Turijn bij het uit gaan van kiesvergaderingen. Revol verschoten werden gelo-t. Verschei dene personen werden gekwetst. De socialisten hadden besloten een sta king van een dag uit te roepen, om de verjaardag der Russische revolutie te berdenken, üp 7 November bleef de arbeid stil,alleenlijk de magazijnen bleven open en de trams bolden regel matig. Ook te Florence, Milaan en Batogna hadden vechtpartijen plaats, waarbij verscheidene slachtoffers vie len. Ook in Frankrijk hebben betoo gingen plaats gehad ten voordeele der Russische revolutie. Het personeel van de staatspoorwegente Parijs heeft het werk voor anderhalf uur gestaakt als protest tegen de bemoeiingen van Frankrijk in Rusland. Ook zou er spraak zijn propaganda te voeren voor het uitbreken eener algemeene werkstaking in het Seine-departement. snurkte deze als een os. Nu riep hij den kastelein, wees hem op den bewusteloozen man en sprak Draag zorg voor hem en sluit deze deur goed. opdat niemand hem te zien krij- ge- Hebt gij mij begrepen I 't Zal geschieden zooals ge beveelt, antwoordde de kastelein. Maar, wat denkt ge nu verder te doen Help me eerst een handje, dan zult ge het dadelijk hooren. Vooreerst moeten we dien snaak zijn uniform uittrekken. De kastelein hielp hem om den Engelscheu zeeman van zijn uniform te ontdoen De smokkelaar trok zijn eigen buis uit en dat van den andc-r aan. Daarna zette hij ook den hoed van den Engelschman op en wend de zich toen tot den verwonderden kastelein. Wel, wat dunkt u, vroeg hij daarop lachend, gelijk ik nu niet sprekend op dien man Of liever zooals hij er een uur geleden uitzag Op mijn woord dat doet ge wel. Maar ge zult u toch niet aan boord van dien En- gelschen driedekker wagen Dat is mijn plan, Pedro. Maar Verschoon me als 't u blieft van uw maar's. Ik ga, en ik moet me haasten ook, want te negen uren moet de manschap weder aan boord zijn en als ik later kom, word ik in verhoor genomen. Bewaak dezen snaak goed ik verzeker u dat ik spoedig terug zal zijn. Montmorillon bleef een oogenblik zwijgen en liet peinzend 't hoofd zakken daarna verzocht hij den kastelein hem een sinaasap pel te brengen. Deze werd hem spoedig ter hand gesteld; hij maakte eene kleine opening in de schil.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2