DADEN Voor onze Boorsnjeuga LAN.DBOUWWEEKBLHD Onze Havens. Arbeid adelt De Oude Landsman Rene De Clerq. Zondag 7 December igig. Prijs 6 centiemen. iö Jaargang No Bureel en Redactie :_GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. A an onze volksvertegenwoordigers. Met de kiezing hebben alle partijen zich beijverd om de landbouwers te helpen en te verdedigen....met woor den. Het papier, dat geduldig en braaf papier, gaf ons allerlei groote, krachtige en goede volzinnen te lezen. De landbouw was voor allen, zelfs voor de socialisten een tak, waaraan men eens ging met zorg werken tot bloei en vooruitgang. Alle grieven, alle onrechtvaardigheden zouden na de kiezing onderzocht worden en men zou recht geven aan wie recht toekomt. We kregen vóór kiezing die schoone woorden heden wachten we op... daden Alhoewel kiespropaganda nogal veel lichtzinnigheid in zich houdt, kan ik toch niet gelooven dat men ons eeuwig en altijd zal bedriegen. Het zij mij dus toegelaten, aan de Heeren die met behulp van de stem men der landbouwers van Vlaande ren, en bijzonder van ons arrondisse ment, naar de Kamer gaan, hunne woorden te herinneren, met de bede ze in daden om te zetten. Het zij mij eveneens toegelaten hen eenige in lichtingen te geven over het onrecht tegenover de boeren gepleegd. Vooreerst vraag ik een onderzoek over de leveringen van allen aard die door de landbouwers werden gedaan, onder Duitschen dwang, aan alle komiteiten en centralen. Ten tweede het onderzoek over de wettigheid of onwettigheid der op vorderingen over de aftruggelarij met onder de waarde te betalen en over de schade aan landbouwers en burgers veroorzaakt. Ten derde het eischen der onmid dellijke betaling van alle geleverde en niet betaalde waren. Ik wil aan deze punten een weinig uitleg geveu om onze volksvertegen woordigers goed op de hoogte te brengen der zaken. Het schijnt dat sommige komiteiten en inrichtingen, natuurlijk door de duitsche bajonnetten gesteund het recht hadden aanslag te plegen op den eigendom van de landbouwers. Maar Had men het recht onze granen voor eenige centen te doen afgeven en slecht meel te doen inkoo- pen aan drijdubbele prijs Had men het recht het graan, dat zoogezegd moest dienen voor de volksvoeding, te bezigen voor het maken van genever. En als dat graan mocht gebezigd worden voor genever en aan de voe ding van menschen en dieren ont trokken, had men dan het recht eenige duizenden voor dit graan te betalen en er tientallen van millioenen mede te winnen En wat voor instellingen waren de bevoorradingskomiteiten, ik bedoel de hoofdzetels Waar gingen de win sten der instelliftgen naar toe, die in het bijzonder door de Duitschers werden gesteund Het schijnt dat ze in 19x7 overgroote winsten maakten en het is waar dat ze in igi8 de aard appelen op sommige gemeenten lieten betalen aan 4a 5 frank de 100 kilos. Wie moet die aardappels volledig betalen Er waren vfeesch-, boter- en melkkomiteiten, waar de produkten der boeren schier voor niemendalle binnenkwamen en waar de menschen tevergeefs vochten voor een weinig voorraad. Waar gingen gedurende de bezet ting de afgekeurde koeien en peerden naartoe, die men nooit betaalde Wie had het recht de vellen onzer geleverde dieren voor eenige centie men op te koopen en wie won er mil lioenen aan En de beroemde gerstencentrale, waarvoor Belgische bedienden in Duitsche bureelen werkten en ijver den om de laatste kilo aan de voeding der huisdieren te onttrekken, waar zijn de winsten, en wanneer betaald men de laatste geleverde gerst aan de boeren En wat was de tabakcentrale die, alhoewel misschien door de Duit schers gesticht aan belgische heeren de gelegenheid gaf, achter het pijpken tabak der landlieden millioenen te winnen, terwijl wij nog een heelen hoop boeten opliepen En met welk recht eischt nog heden de ontvanger der belastingen een taks voor de niet geleverde kilos tabak In een woord: ik vfaag aan onze Volksvertegenwoordigers in de Ka mer een onmiddelijk onderzoek te eischen in al ^ie donkere en geheim zinnige instellingen die aan heel het land en bijzonder aan den landbouw zooveel rampspoed brachten, zooveel boeten deden betalen aan onze vijan den, en waar zoovelen arm binnen gingen en rijk uitkwamen. Ik ben ten allen tijde bereid aan onze heeren Volksvertegenwoordigers de noodige inlichtingen en getuigenis- I sen te verschaffen. Ik vraag de onmiddelijke betaling van alle niet betaalde ofte weinig be taalde waren. v a Het is mijn inzicht niet de boeren als martelaars te doen doorgaan, ik wil enkel wat ze als mensch verdie nen recht Ik zeg en houdt staan dat er een massa ongerechtigheden werden ge pleegd tegenover hen en nog meestal tegen de kleinste landbouwers. Ik houd staan dat onze veestapel werd vermoord op eene schandige wijze, en meestal door Belgen die onze ma gere kalvers deden leveren bij dui zenden. Ik zeg dat in de leveringen van granen, gerst, tabak, vee, boter en melk, de schandigste en laagste kui perijen werden gepleegd waar kost wat kost moet licht in komen. Nu is 'toogenblik gekomen, dat alle landbouwers met nieuwsgierigheid en belangstelling zullen afwachten. Aan U, heeren Volksvertegenwoor digers, deze taak op te nemen, en in de Kamer een krachtige en onophou delijke strijd te voeren voor het goede recht Dat hebt ge ten minste gezegd vóór de kiezing, heeren Volksvertegen woordigers de tijd zal ons leeren .of ge waarheid of leugen hebt gespro ken. O. Caudron. Verschillende malen werd er in De Koornbloem op de noodzake lijkheid van vakonderwijs, van meer ontwikkeling bij onze landbouwers zoo broodnoodig gewezen. Niet genoeg kan er daarvoor propaganda gemaakt worden, al de pogingen daartoe aangewend, verdienen ons aller belangstelling en medehulp, want in de naaste toekomst zal het meer dan ooit nöodig zijn, de zaken met een zekere kundigheid te kunnen leiden om met de hoogere levenskos- ten die uit den oorlog voortkomen en wellicht zullen blijven voortduren, deftig door het leven te geraken. Velerf onzer boerenjongens en meis jes die nog maar thuis wat meehelpen en nog onbekommerd leven, zijn ge roepen om in de toekomst vaders be drijf voort te zetten en hoe dikwijls reeds hebben ze gedroomd als ik eens meester ben op 't hot zal het er anders gaan nog anderen hebben aan iets anders gedacht dan boer zijn een boer is eene slaaf zijn le ven lang zeggen aij. Maar 1 ebben zij, die denken eene andere wijze van boerente beproeven, al eensmagedacht om te weten hoe zij dit zullen doen. Weten zij wel dat, als ze willen anders te werk gaan dan vader, zij nu in bun jeugd de noo dige kennissen moeten opdoen om later vooruit te kunnen En deze die spreken van smerige stiel of slavenwerk hebben ze al iets gedaan om een stiel zelf, waar zij hem beoefenen van zijne slaafsch- heid of zijn slenter te ontmaken Konden velen onzer boerenjongens en meisjes eens een reisje maken naar den vreemde, naar Denemarken bij voorbeeld, daar zouden ze zien hoe hooger de boeren ginder staan, wat een beter en schooner leven ze ginder leiden dan hier in Vlaanderen En dan ook zouden ze te hooren krijgen, hoe noodzakelijk het is voor een boer eens goed te bestudeeren wat de land bouwwetenschap der 20 laatste jaren ons aanbood. Zeker In andere landen werd er van hooger hand meer gedaan om den landbonw op te helpen, maar daar alleen ligt de schuld niet dat wij, Belgische boeren, ver ten achter staan. Het is een feit dat vele Europeanen de kracht van eigen-wil, eigen initia tief te veel onderschatten en maar al te graag opzien naar hooger, en veel te lang wachten naar de lsruimels die er van daar nu en dan eens geworpen worden. En onder de vele Europea nen bekleeden wij, Vlaamsche boe ren, een der eerste plaatsen. Om het zedelijk peil der landbou wers in 't algemeen hooger op te werken, om deftig door het leven te gaan, om den stiel van ouden slenter te ontmaken, en om te kunnen genie ten van. de vele schoonheden die zich in en rond ons leven zoo menigvuldig voordoen, hebben we maar weinig hulp van hoogerhand noodig. Daar voor worden ons genoeg middelen terhand gesteld. Zonder vrees onze eigenwaarde te krenken, mogen wij hier op de borst kloppen en er het 0 door mijne schuld aan toevoegen. Aan u, boerenzoons en boerendoch ters, wacht eene schoone toekomst. Aan u die toekomst nu te bereiden, met de noodige kennissen op te doen om later als man in het leven te staan. Als ge eens rond ziet, dan ziet ge da delijk een heele boel menschen die nu nog leven gelijk grootvader zaliger leefde. Dagelijks ziet ge diezelfde beslommeringen, die ze met een enkel greintje wilskracht zouden kunnen weg laten. Die menschen meenen dat een boer niet anders kan Aan onze boerenjeugd. ligt het met volle kracht mee te helpen om onzen stand hooger op te voeren, om ons zelf de noodige kennissen te verove- rep en om ons boerenvolk 't genot en de noodzakelijkheid van hooger leven te doen kennen. Onze jeugd van dit alles stevig te overtuigen en aan dat alles zoo krach tig mogelijk mee te werken, zal het doel zijn eener reeks volgende arti kelen. ('t Vervolgt). In somber peinzen, de oogen strak en stijf. Tuurt Nol, als een gevang'ne door de ruiten Voor 't hooge venster van zijn nieuw verblijf, De lage weide grieselwaait daarbuiten En, zwart van koude, zonder iets op 't lijf, Heor, hoe de trotsche populieren tuiten Het beeld dier boomen, vast in wilden storm, En zonder vrees, bij 't eendiijk avondworden, De dood ingaande, alreeds in lijken vorm, Beroert hemOude stamhse wel k verdorden En braken ook uw takken in 't geschorm. Der winden, razend om door ruwgeknerden 1 In vei labeurland loopt uw donk're weg, En de oude voeten wegen van de kluiten. Alomme distel, braam en dorenheg. Die, daar ge tast, u in een doolperk sluiten. Ge glijdt, klawiert, uw voeten slieren weg... En niemand daar om uwen val te stuiten. Uit het prachtig werk f ERWE van III. B. De binneaïandsche havens. Na ons kort overzicht over de ha ven van Antwerpen en deze van de kust, moeten wij volledigheidshalve ook een woordje zeggen over de ha vens van hetbinnenland Gent en Brussel. Gent werd eene zeehaven, door het graven van het kanaal naar Terneuzen. Dit kanaal is 8 m. 50 diep en 33 km. lang, waarvan er 17 1/2 km. op Bel gisch grondgebied loopen. In België heeft het aan de oppervlakte eene breedte van 97 m.en op den bodem eene van 5o m.; in Holland respectie velijk 67 en 24 meters. In het Hol- landsch gedeelte zijn drie uitwijk plaatsen. Langs zee te Terneuzen zijn er drie sluizen, waarvan de grootste het versassen toelaat van schepen van 176 m. lang en met 8 m. 25 diep gang. Te Sas-van-Gent zijn er twee reeksen sluizen, de grootste meet 200 x 26 x 9,0 m. De sluizen blijven bij normale waterhoogte open, het kanaal is electrisch verlicht. Gent kan booten van 9.000 tot 10.000 bruto registerton ontvangen. De haven be staat uit het Handelsdok, het Hout dok, de Voorhaven, het nieuw Ka naaldok (2000 m. x 18o x 8,75 m.) en drie darsen. Voor de havenbeweging valt er op te merken dat er 20 regelmatige lijnen zijn. In 1912 liepen i3i2 zeeschepen binnen met eene tonnenmaat van 993.090 T. en 13.418 binnenschepen met eene tonnenmaat vaa 2.100.942 netto ton. De goedereninvoer langs zee, kanalen en rivieren bedroeg 2.256 000 T. voor 32o.ooo.ooo Ir. en de uitvoer 1.240I000 T. voor igo 000.000 fr. Brussel heelt zijne zeehaven te dan ken aan het kanaal van Brussel naar de Rupel. Zijn diepgang beloopt slechts 6 m. 5o op den bodem is het minstens 25 m. breed, aan de opper vlakte 40 tot 60 en op uitwijkende plaatsen van 70 tot 100 m. De drie sluizen zijn 114 m. lang, 16 m. breed en 6 m. 5o diep. De Haven bestaat uit drie dokken Vergotedok, Verbin dingsdok, Binnenscheepvaartdok. Het zeevaartverkeer is onbeduidend. In 1912 kwamen slechts 221 zeesche pen binnen met eene tonnenmaat van 46.875 T. De invoer langs zee beliep 34.000 T. goederen. Het goederen-

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1