Nieuwerkerken Smokkelaars van St-Malo Internationaal Overzicht verkeer geschiedt echter voorname lijk door de binnenscheepvaart. De rivierschepen hebben in igit 340.000 T goederen gelost. De waarde der langs zee en kanaal ingevoerde waren bedroeg 5o.000.000 fr. en den uitvoer boekte 36.ooo.ooo fr. Besluit. De oorlog heeft met al zijne ver schrikkingen dood en vernieling ge zaaid in ons land. Duizenden men- schenlevens gingen door geschut of ondervoeding, op het slagveld of in bezet gebied verloren. Voor milliar- den werd er verwoest. Doch Vlamin gen en Walen zijn stoere koppen. De Nederlanden waren door de eeuwen heen het slagveld van Europa. Dit heeft het weerstandsvermogen en den wil tot zegevieren in ons gesterkt. Ons land zal, trots nadeeligen wissel koers en verpletterende lasten, weer uit zijne puinen herrijzen. Ons verle den staat er borg voor. Wij hebben trouwens een onschatbaren bondge noot in Vrouwe Natuur. De natuur heeft ons gezegend meer dan één ander land. Onze akkers zijn vrucht baar, de ondergrond is rijk aan grond stoffen. Doch daarbuiten en daarbo ven hebben wij de zee, de oneindige hotsende botsende zee, die ons toeliet gunstige havens te bouwen, langs waar wij voedsel en grondstoffen bin nenvoeren. Geen vare noch vrees Wij zijn de Wikingskoene zonen. De hand aan den ploegDe toekomst moet aan ons Haeltert, Octobermaand, 1919. Wachter. Ons verjarinsfeest dat wij op ie December laastleden gevierd heb ben is uitterst wel gelukt, een klaar bewijs van goede trouw en verkleefd heid aan onze vereeniging ziehier in eenige woorden een kort verslag daarover Om half negen uren was er volgens oud-vaderlijk gebruik eene gezongene Mis ter eere van St-Eloi voor onze leden. Bijna geheel de zijbeuk der kerk was vol ten minste i5o leden, als ook nog eenige nieuwsgierige en godvruchtige mensclren die een ge bed kwamen storten omdat St Eloi gansch den dag goed weder zou ge maakt hebben. En waarlijk men zou gezegd hebben dat hunne gebeden verhoord wierden want het weder was goed. Nadat de Mis geëindigd was, gingen wij al te samen naar het grootste lokaal van het dorp om daar de aanspraak van onzen Voorzitter den heer R. Pauwels te aanhooren. Na dat hij zich eens verfrischt had DE Wat zijn innerlijk betreft, hij was een goedhartig, welwillend man en werd ten hoogste geacht en bemind niet alleen doer alle boeren, maar ook door de overige be volking, in wier midden zijn oud-vaderlijk slot lag. Evenwel was hij in zijn denkbeelden een echt aristokraat, die ophef onbevlekt hou den van het edele bloed en het behoud der voorrechten van stand ten zeerste gesteld was en ze steeds met de grootste volharding trachtte te handhaven. De andere persoon was een meisje in den leeftijd waarin de vrouwelijke schoonheid zich zoo heerlijk begint te ontwikkelen.'t Was de dochter van den markies en zijn eenig kind. Zij was nauwelijks achttien jaar, maar toch was zij reeds rijk aan ervaring en ondervinding, want van af haar geboorte af was in haar vaderland de eene omwenteling op de andere gevolgd en zoo ook haar va der was gespaard gebleven voor de rampen, die velen zijner landger.ooten hadden getrof fen, had zij toch veel lijden gezien en bijge woond Haar schoon gelaat droeg den stempel van lieftalligheid en zachtaardigheid waaraan zelfs haar schalksheid, levendigheid en buitenge wone geestkracht geen afbreuk konden doen. Dat gelaat was in volkomen overeenstemming met heur donkerbruin haar en heldere, insge lijks donkerbruine oogen. Zij die haar dage lijks zagen en haar edele hoedanigheden en karakter kenden, beweerden dat zij onbe twistbaar het schoonste meisje uit de gehee'e nam hij het woord, Vooreerst bedank te hij de leden voor de goede opkomst en het groot getal aanwezigen dan sprak hij over de noodzakelijkheid van goed vereenigd te blijven en de groote voordeelen die aan deze ver eeniging gehecht zijn en ten slotte over de noodzakelijkheid en de goede gevolgen van ons jaarlijks feestvieren, en staafde dit met een verhaal. Hij vertelde ons dat er in vroegere jaren in zijne gemeente een man leef de die op zekeren dag gebeten was van een razigen hond de man nam zijnen toevlucht tot St-Hubert, door wiens hulp hij op weinigen tijd gene zen was, Uit dankbaarheid voor de bekomene weldaad, en de verlossing zijner schrikkelijke kwaal, vierde hij jaarlijks het feest van St-Hubert, ging naar Erondegem op dien dag alwaar de reliquien van dien groote Heilige vereerd worden, en voor het sluiten kwam hij altijd geestelijk verheugd naar zijn dorp terug. Wij ook sprak hij, wij zijn gebeten van een razigen hond en van vele razige honden binst den oorlog, en eindelijk zijn wij ervan verlost, maar wij moeten ook onzen feestdag onderhouden en feesten om herinnering te vieren van onze verlos sing en van de beten der razige Co- miteishonden waarvan wij zoo schrik kelijk geleden hebben. Daarna sprak de heer Clement Saeys, Bestuurder der Onderlinge Brandverzekering en legde met ge paste woorden de groote voordeelen en profijten der onderlinge verzekering uit, en weesop de groote noodzakelijk heid eener goede verzekering en gaf aan allen die het begeerde met de grootste bereidwilligheid allen uitleg. Daarna voegde onzen algemeene Be stuurder den Heer O. Caudron er nog een woord aan toe over de ver deeling der winsten in Onderlinge Brandverzekering en de manier van verzekeren. Hij spoorde hen aan samen te werken tot den bloei van gansch onze vereeniging. Daarna een bezoek aan al onze medevierende ledenherbergiers waar een goed glas bier werd gedronken en ons eens wel vermaakt door allerhande lustige gesprekken. Op het wezen van ons allen was vreugde en voldoening te lezen, Eerst naar de wijk Brempt, dan Edixvelde en zoo naar Maal. Dan was het tijd om te gaan noenmalen, naar het dorp, een lekker noenmaal met smakelijk bier stond ons te wachten, alles was opperbest geschikt de twee grootste lokalen moesten dienen om al onze leden te kunnen plaatsen. Na het noenmaal werden de andere wijken der gemeente bezocht, en onzen vriend den Dikken die een voorbeeld is in kunst en kracht heeft er ook zeker niet weinig toe bijgedra- provincie was en ofschoon wellicht bij me nigeen de edele hoedanigheden harer ziel op de schatting harer lichamelijke schoonheid in vloed hadden, moest tech iedereen erkennen, dat zij waarlijk schoon was, hoewel aan en kele meisjes van haar leeftijd op het eerste gezicht de prijseesernog regelmatiger schoon heid zou zijn toegekend. Isidora de Mortigny zou niet geschikt zijn geweest tot model van een beeldhouwer, want haar gelaatstrekken behoorden niet tot die welke, in marmer ge beiteld, effekt maken, maar zij waren de juiste en zuiverste afspiegeling harer reine ziel, welke zachte en lieflijke hoedanigheden aan het gelaat een verrukkende bekoorlijk heid verleenden. Het rijtuig kon slechts langzaam voort gaan langs den oever der rivier en toen de schaduwen van den naeht allengskens be gonnen te vallen, waren onze reizigers nog verre van het doel hunner reis. Hoe ver moeten we nog vroeg Isidora nadat zij door haar hoofd buiten 't portier te steken, beproefd had te ontdekken waar zij waren, wat haar echter door de duisternis niet gelukt was. We moeten minstens nog een weg van vijf mijlen afleggen, antwoordde de markies. Is deze streek u niet bekend Neen, Papa, zei Isidora, terwijl zij weder naar buiten zag. Herhinnert ge u het ongeval niet meer waarbij we twee jaar geleden zooveel ge vaar liepen en zekere persoon met zijn ge leide ons het leven redde 't was in de nabij heid der plaats waar we ons nu bevinden. O ja, ja 1 riep Isidora. Ge meent toen on ze paarden schichtig waren geworden en wij op het punt waren in een afgrond gestort te worden. gen om ons eens goed te vermaken door het uitvoeren van allerhande en 'bewonderenswaardige toeren De meest verlustigsté - waren eerst de wonderen met de kaart, dan zijn kunst gezang en daarachter zijne kracht toeren de zwakheid en sterkte zijner ledematen waren bewonderenswaar dig, waaronderzijn aanhoudend stap pen zonder gang, zijne lengte spron gen op tien meters, zijn hoogte spron gen op acht meters en dan de wer king van den Dinamo waarin het ko nijn de groote rol speelde. En zoo liep dezen schoonen dag ten einde in vreugde en tevredenheid en elk droeg in het hart de gevoelens van voldoening en tot blijde weder- ziens. En nu nog een woord van oprech ten dank in naam van al de bestuurle den onzer gemeente aan de Heer Oc- taire Caudron en Clement Saeys die zoo welwillend waren den ganschen dag met ons mede te feesten, en die door hunne vriendelijkheid en gene genheid de banden der vereeniging nog nauwer hebben samengesnoerd. Wij drukken de hoop uit dat ons voorbeeld door alle wel ingerichte gemeenten zal gevolgd worden. Leve onzen Bond. De Vredesconferentie heeft kennis gekregen van een verslag betreffende het lot der Duitsche vloot en de ver goedingen, die dienen geëischt te worden, om het in den grond boren van de Duitsche schepen te Scapa Flow. De Opperste Raad heeft de vernie tiging der schepen aangenomen, die in de handen der Verbcndenen zijn. Alleenlijk zullen Frankrijk en Italië, die het meest op maritiem gebied ge leden hebben, eenige schepen ont vangen om hunne handelsvloot aan te vullen. Ook zullen aan zekere Staten schepen verhuurd worden, vooraleer ze te vernietigen. Duitschland zal in ruil voor de ver nielde schepen te Scapa Flow haven materiaal moeten leveren. De Raad heeft ook beslist dat de Roemeensche regeering haar ant woord op de nota der Verbondenen voor 3 December zal moeten over handigen aan de Vertegenwoordigers der Entente te Boekarest. Joego Slavië heeft aan de Vredes conferentie eene nota laten geworden, waarin uiteengezet wordt waarom het vredesverdrag niet geteekend wordt. In een der stukken wordt bepaald, dat de schadevergoedingen, die men Juist, mijn kind, we waren nog slechts weinige schreden van den afgrond, voegde de markies met zichtbare ontroering er bij. O, ik herinner me alles weder levendig, fluisterde Isidora. En de man die ons redde, was die vreeselijke smokkelaar, Montmoril- lon is zijn naam, geloof ik. Ja, zoo heet hij, Isidora. Maar ik weet nu juist niet water zoo vreeselijk aan hem was. Hij is een smokkelaar, doch 't schijnt slechts de engelsche tolwetten, waartegen hij zich vijandig betoont. Hij wordt niettemin naar ik meen door de regeering van ons land als een misdadiger beschouwd. En is niet zelfs door 't bestuur dezer provincie een prijs op zijn hoofd ge steld Ja mijn kind. Maar dat is om te voldoen aan de internationale wetten die gebieden zulke lieden gevangen'te nemen, En toch schijnen ze hem niet machtig te kunnen worden. Dat is inderdaad iets wonderlijks, Isidora, en wat er de zaak van is, zeker allen wel ke men het volk noemt, zijn zijne vrienden, anders zou hij onmogelijk zoo vrij blijven. Ik heb er verscheidene staaltjes van hooren vertellen hoe hij den armen lieden op onze kusten allerlei gewichtige diensten bewijst En wellicht zullen zij hem beschermen als hij bescherming noodig heeft, zei Isidora. 't Is wel waarschijnlijk, antwoordde de markies, maar ik moet u ronduit bekennen ik wilde liever dat hij die bescherming niet noodig had. Toen de markies dit gezegd had, stak hij zijn hoofd buiten het portier en beval den postiljon zooveel mogelijk spoed te maken. 't Was intusschen geheel donker geworden "en den weg liep ongeveer twee urén laag aan Servië verschuldigd is, zullen ge delgd worden door de schulden der nieuwe gebieden bij het koninkrijk ingelijfd. De Servische regeering her kent de schulden van de nieuwe ge bieden, maar de voergestelde wijze van afrekenen zou ten nadeele uitval len van de voorschotten, die aan Servië moeten gedaan worden en de schadeloosstelling voor de geleden verliezen onbepaald uitstellen. De prins-regent heeft Belgrado verlaten, om zich naar Parijs te begeven. In het Engelsch Hoogerhuis heeft Lord Curzon eene volledige verkla ring gedaan nopens de kwestie van Egypte. Hij deed uitkomen dat het vredesverdrag het protectoraat van Engeland over Egypte goedkeurt en de verwachtingen der nationalisten in Egypte betreffende volledige onafhan kelijkheid tot volslagen teleurstelling gedoemd waren De moeilijkheden en wanorden die in Egypte plaats hadden waren de vruchten van een misver stand van wege de bevolking, toen het Britsche protectoraat werd afge kondigd. Deze aikondiging had geens zins de onderdrukking van het Egyp tische volk ten doel. Curzon zegde verder waarom Enge land de eischen naar onafhankelijkheid niet kan inwilligen. Egypte alleen kan zijn grens niet beschermen en niet instaan voor eene krachtige en onpar tijdige regeering. Egypte is de poort van Palestina, waar Engeland ver moedelijk binnen kort een gewichtige rol zal moeten spelen. Egypte is ook de sleutel van Afrika en der groote Engelsche kolonie Indië. Er zou grootelijks spraak zijn dat de diplomatische betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vatikaan zullen her- aangeknoopd worden. De Agenzia Nazionale» maakt verklaringen open baar van een vooraanstaande Fran- sehe persoonlijkheid, volgens dewelke dit herstel aanstaande zou zijn eq het definitief ontwerp eerlang aan het Fransche parlement zou voorgelegd worden. Het zou er niet gaan om een konkordaat, maar om een tusschen- oplossing, die zou ingegeven zijn door de Italiaansche formuul Een vrije Kerk in een vrijen Staat Er bestaat nog een meeningsver- schil aangaande Elzas-Lotharingen, daar het Vatikaan moet rekening hou den met de gevoelens van de Duitsche katholieken. Eene Ekonomische Donau-federatie gaat tot stand komen tusschen Oos tenrijk, Hongarië en Tsjecho Slova- kië. De groepeering van deze drie Staten kan als een beslist feit aanzien door een open vlakte. De markies nam zijn pistolen uit den foedraal en legde ze naast zich op de bank, terwijl hij den postiljon be val de zijne gereed te houden. Isidora sloeg dit alles angstig gade, en zoodra haar vader bevelen aan den postiljon gegeven had zeide zij Ik hoop toch niet dat we gevaar te vreezen hebben. O neen, dat niet, antwoordde de markies, maar 't kan nooit kwaad om op alles voorbe reid te zijn. Werd niet veor eenigen tijd in deze streek een rooversaanval gepleegd Ja, op dezen weg. Maar dat is een week geleden de gendarmen zij sedert aan 't op sporen der roovers en deze zullen waar schijnlijk naar een andere streek de wijk ge nomen hebben Deze verzekering stelde Isidora toch niet geheel gerust. Zij had zooveel van de gruwe len der roovers gehoord, dat zij reeds beefde en ontstelde, als zij aan de roovers dacht, en bij het minste geluid op den weg verschrikte zij en greep haar vader bij dea arm. Een weinig verder werd de weg weder on gelijker en glooiend en de paarden konden slechts stapvoets gaan. De reizigers waren nu juist twee mijlen van St.-Mal® verwijderd en ongeveer een mijl van hun slot. 't Was lang over negenen, de lucht was beneveld en koud. De markies en zijne dochter hadden zich dicht in hun met bont gevoederde over kleederen gewikkeld. Isidora was zacht inge sluimerd, toen het rijtuig plotseling met zulk een hevigen schok bleef staan dat beide bijna van hun plaats vielen. Éen pistoolschot werd gehoord, en in het zelfde oogenblik klonk het geluid van bar- sche stemmen de reizigers in de ooren. 6 «0» V

De Koornbloem | 1919 | | pagina 2