De grijze Pastoor Bemesting en Meststoffen lo magazijn ZeeflErgKaai. Rene De Clerq Groote vogel en konijnententoonstelling Aan onze Abonnenten. worden en het wordt bevestigd door de verklaringen algelegd door den engelschman sir George Clark te Praag. De overeenkomst zal te ge- makkelijkerzijn, daar er geen enkele politieke kwestie aangeroerd wordt. Oostenrijk heeft het initiatief tot deze federatie genomen en men verwacht dat Italië er zich ook zal bij aanslui ten. Ook zou de verzoeningspolitiek van Tsjecho-Slovakië tegenover Duitschland toelaten dat dit land ook vruchtbare betrekkingen met de Do- naufederatie zou aanknoopen. Het spant er wederom tusschen Amerika en Mexiko. De Mexikanen hebben den Amerikaanschen konsul Jenkias gevangen genomen en weige ren hem vrij te laten. Ook hebben de soldaten van Carranza een Ameri- kaansch burger doodgeschoten. Ge neraal Pershing heeft bevel ontvan gen naar de Mexikaansche grens te vertrekken en er de troepen te in- specteeren, die 100,000 man sterk zijn. Men denkt dat Amerika de bestraf fing zal eischen van de moordenaars en de vrijlating van den konsul. Wei gert echter Mexiko aan deze eischen te voldoen, dan zullen de diplomati sche betrekkingen afgebroken wor den. Volgens de laatste berichten zullen in de eerste dagen van December vredesonderhandelingen aangeknoopt worden tusschen de bolsjevisten en Estland. Bij de besprekingen zullen vertegenwoordigers zijn van Letland, Litauen en misschien ook van Polen en Oekrajina. Een wapenstilstands verdrag zal ook geteekend worden, op voorwaarde dat Estland het recht erkent van Rusland, om gebruik te maken van de haven van Reval. Het Oekrajinsche leger is geheel ontbonden. De afdeelingen van gene raal Petljoera, die tegen de bolsjevis ten streden, zijn omsingeld en iedere verbinding met Roemenië is afgesne den. Wederom komt het spook van den Italiaanschen dichter generaal d'An nunzio opdoemen. Volgens de Parij- sche correspondent van de Times zijn buitengewone ernstige berichten ontvangen, behelzende dat de Itali- aansche oorlogsschepen te Genua en te Smirna gemeene zaak maken met admiraal Millo, die destijds aan de zijde van d'Annunzio stond., om de landing der troepen te Zara te steu nen D'Annunzio zou ook van plan zijn troepen te landen te Spalato, An- tivari en Cattaro. De Zuid-slaven zien deze operatiën met slechte oogen in en uit de verkla ringen van een Zuidslavisch staats man blijkt, dat er heel wat aardige storm broeit tusschen beide landen. De staatsman verklaart dat Italië niet bij machte is de orde te handhaven in de hem toegestane gebieden en dat het vrije baan laat aan een modern zeeschuimer, zonder handelend op te treden. Indien d'Annunzio te Spalato of in een ander deel van Dalmatië of Montenegro met zijne troepen binnen valt, zal er onvermijdelijk een bloed bad volgen en zullen de Serviërs den oorlog verklaren aan Italië. De Zuid- Slavische pers valt op hevige wijze de Vredesconferencie aan, die al deze toeren maar laat gebeuren. Sedert eenigen tijd deden berichten de ronde over zekere anti-monarchis tische en revolutionaire bewegingen in Italië. De Italiaansche regeering sloeg er geen acht op, denkende dat de ge beurtenissen ze zelf zouden logen straffen. Deze week is het Italiaansch Parlement te Rome ingehuldigd. Alle afgevaardigden, behalve de socialisten ontvingen de souvereinen met een uit barsting van toejuichingen en heilkre ten. Toen de koninklijke stoet naar het Paleis terugkeerde, werd hij langs heen den doortocht door de geestdrif tige menigte begroet, 's Avonds had den er tegenbetoogingen plaats, welke de tusschenkomst der politie noodzakelijk maakte. Het bestuur der socialistische partij heeft de algemee- ne staking uitgeroepen. Vergaderingen EREMBODEGEM. Vergadering van de leden van den boerenbond op le en 2® Zondag van December na de 2e mis in het gewoon lokaal. Dagorde Herbestelling van eigene- mers (krugers) aangezien de hooge prij zen. HEKELGEM. Vergadering in 'het lokaal bij Egied Vermoesen, op Zondag 7 December, van 1 tot 2 ure. Men kan zich laten inschrijven voor land- en andere kalk. Den driebek neergetrokken, cliclitgerekt, De handen in de mouwen, meet de paster Zijn stappen op de straat. Het pluist en vlokt Nog wittigheid, lijk stof van alabaster Zijn mantel af. Tred, tred op tfed: het spokt, En 't versche sneeuwmul duwt zijn^voetzool [vaster. Grijs waait zijn haar, verwaarloosd neergegooid In lok op lok, zijn schuinschen nek beneden. Oud, arm, en toch tevreden, hoopt hij nooit Van hier te gaan. Eenvoudig vrome zeden 1 Grondeeriijk volk I Geheel naar u geplooid, Vindt hij dit eenzaam «dorpje een schuilend Eden Uit het prachtig werk TERWE van B. VAN DEN AKKER (19® vervolg). Als de helft van den groententuin voor bladgroenten (sla, andijvie, spinazie, koolsoorten), uien, sprei, sjalotten, spe- cerijplanten, snij- en slaboonen bestemd is en de andere helft voor wortelgroen ten (peen, kroten, rammenas, schorse- neeren) en erwten, peulen en tuinboonen dan kan men om het andere jaar het zelfde stuk land een compostbemesting geven, altijd, wanneer deze samengesteld wordt op de wijze, die boven is opgege ven. De tuiii van een particulier moet, in dien hij op deze wijze handelt, langza merhand al rijker aan planten voedsel worden, want wat uit den tuin geoogst wordt, dient tot voedsel voor het gezin, De stikstof, het phosphorzuur en het kali die niet in het lichaam achterblijven, ko men met den compost weder in den tuin terug, vermeerderd met een deel dierzel- ve verbindingen, aanwezig in hetgeen aangekocht wordtvleeseh, kaas, eieren melk., visch, brood. De hoeveelheid stik stof, phosphorzuur en kali, die hiervan het lichaam verlaat, is veel grooter, dan de hoeveelheid dier zelfde verbindingen, welke, afkomstig van de in den tuin ver bouwde producten, in het lichaam ach tergebleven Hoe minder kinderen d. z. nog groeinde menschen, het gezin telt en hoe meer wordt aangekocht, des te snel ler wordt de tuin aan planten voedsel verrijkt, Veelvuldig doet zich dan ook het geval voor en hiervan moeten onze niet landbouwende, maar wel tuinbëzittende lezers goed nota nemen dat in vele tuinen een massa producten niet meer verbouwd kunnen worden, omdat zij te welig groeien. Dit nadeel doet zich het spoedigst gevoelen bij aardappelen en peulvruchten, Dan wordt het tijd de bemesting met stikstofrijken mest een poosje te staken en op kleigrond wellicht alleen met su per phosphaat, oplichten groud enkel met wat slakkenmeel of superphosphaat en patentkali te mesten. De hoeveelheid hiervan zal te kleiner kunnen zijn, naar mate men in de voorgaande jaren meer phosphorzuur, en kalihoudenden hulp- mest aan den composthoop heeft toege voegd. Enkele andere organische meststoffen Behalve de menschelijke uitwerpselen en de stalmest, dikwijls bestaande uit strooisel en een mengel van uitwerpselen van paarden, rundvee en varkens, soms- ook van schapen, komen nog mest van gevogelte, vischafval, zeesterren, bloed en slachtafval als meststoffen in aanmer king. In zeker opzicht kunnen ook been deren onder den slachtafval gerekend worden, evenals haren en wolafval uit looierijen en inrichtingen, waar wol gezuiverd of verwerkt wordt. Het zal wel regel zijn, dat de mest van het gevogelte op den composthoop te recht komt en daar is hij ook 't best op zijn plaats. De mest van hoenders en duiven, afzonderlijk gebruikt, moet met omzichtigheid wórden aangewend, en dewijl deze mestsoorten juist overmeDgd worden gebruikt door hoender- en dui- venliefhebbers, door menschen dus, die op bet gebied van den tuinbouw vaak volkomen leek zijn, gebeurt het nogal dikwijls, dat zij er in hun tuintje meer mede bederven dan verbeteren. Volgens E. Wolff bevat duivenmest 1.76, kippenmest 1 93, eendenmest 1 en ganzenmest ruim 1/2 pCt. Naarmate de vogels minder zaden en minder dierlijk voedsel (minder eiwitrijk voedsel dus) gebruiken, is hun mest armer aan stik stof. Ganzen eten veel gras en groen graan en daarom staat hun mest, wat het stikstofgehalte betreft van alle vogel- mestsoorten ondergaan. Bij de beoordee ling van bovenstaandegehalte-cijfers, die menigeen laag zullen voorkomen, beden ke men, dat zij gegeven zijn voor verschen mest en dat hiervan het watergehalte voor de genoemde versehillende vogel soorten uiteenloopt van 50 tot 70 pCt. Met hoendermest en duivenmest, on vermengd gebruikt, kan men gemakkelijk de planten verbranden. Bij voorkeur ver- menge men ze met goede aarde en zette men het mengsel voor het gebruik meer malen om. De in ons land meest gebruikte vogel- mest is wel die der hoenders. Daarom vermelden we nog, dat 1000 KG. versche hoendermest bevat ruim 15 KG. stikstof, evenveel phosphorzuur en 8.5 KG. kali. In sommige streken langs onze kust of aan zeearmen verzamelt men zeester ren voor bemesting. In drogen toestand, zoodat ze slechts 18 a 20pCt, water hou den, bevatten ze bijna 2 pGt. stikstof, bijna 0.5 pCt. phosphorzuur en nog niet 0.2 pCt kali. Ze verliezen het dus zoowel in stikstof als in phosphorzuur en kaligehalte van den kippenmest, want bij de vergelijking der cijfers vergete men niet, dat zij voor verschen, veel water bevattenden hoen dermest en voor droge, weinig water houdende zeesterren zijn gegeten. Enkelen malen heeft men ook belang bij het kennen der bemestingswaardc van bloed, hetwelk in plaatsen, waar een openbaar slachthuis of een export-slach terij bestaat, dikwijls gemakkelijk te bekomen is. Emile Wolff geeft voor gedroogd bloedde volgende cijfers water 13.4 pCt. stikstof 11.8 pCt. phosphorzuur 1.2 pCt. kali 0.7 pCt. Het gehalte van versch bloed kan hier uit gemakkelijk berekend worden. Im mers, gedroogd bloed bevat 86.6 pCt. droge stof en versch bloed tennaastenbij 10 pCt. Voor 100 KG. gedroogd bloed is dus ongeveer 860 KG. versch bloed noo- dig. Gesteld dus, dat bij het drogen niets der vaste stoffen verloren gaat, dan be vat versch bloed stikstof 1.37 pCt. phosphorzuur 0.14 pCt. kali: 0 08 °/q. Verder dient er op gewezen, dat bloed in hoofdzaak een stikstofmest is en dat er ingeval een volledige bemesting noodig is al naar den aard van den grond, super phosphaat, beendermeel thomasphos- phaat en al of niet kalïniet of een andere kalibevaltende meststof moet worden bijgegeven. Slachtafval is zeer verschillend van samenstelling. Deze hangt af van hetgeen als slachtafval wordt beschouwd en ook van de diersoort, waarvan hij afkomstig is. Hetzelfde kan gezegd worden van vischafval. Haren en wolafval vormen ook al weder een stikstofmest, doch een, die uiterst langzaam ontleedt, zoodat de aan wezige stikstof slechts zeer geleidelijk ter beschikking van de plantenwortels komt. Deze stikstof mag maar op drie tienden der waarde van die in fijn beeh- dermeel gerekend worden. Gewetenloo- ze fabrikanten gebruiken daarom wel haren en wolafval om het stikstofgehalte van andere mestsoorten te verhoogen. Beenderen, als zoodanig gébruikt, hebben een uiterst geringe bemestings- waarde, omdat de stikstof, welke daarin vooral voortkomt als bestanddeel der lijmengevende stof. slechts na zeer lange tijd oplosbaar wordt. Ook het in de been deren aanwezige vet werkt niet mede om de ontleding dar lij ingevende stof te bespoedigen. Wanneer beenderen, aan een hoop ge zet, en met aarde vermengd en bedekt worden, kan men, door deri hoop langen tijd nu en dan met gier te drenken, de ontleding bespoedigea. Maar zelden zal men over zooveel beenderen beschikken, dat de hoeveelheid de moeite der behan deling loont. Inrichtingen, die veel been deren hebben, kunnen deze beter ver- koopen. Van beenderen warden in daarvoor bestemde fabrieken lijm en verschillende soorten van beendermeel gemaakt, welk laatste, doordat het eenfija poeder vormt en van stoffen is ontdaan, die de ontleg- ding vertragen, op daarvoor geschikte gronden en die zij n in ons land nog vele een uitmuntende meststof, vooral een phosphörzuurleverendemektstof vor- meD. Binnen weinige dagen zullen de poorten van de ruime lokalen van het Casino geopend worden om den ingang te verleenen aan de prachtige verzamelingen welke de Tentoonstel ling zullen uitmaken, door de Konink lijke Vogelteelt Maatschappij Het Neerhof van Gent ingericht. Wij kunnen zeker het groot getal, welke wij vóór den oorlog telden niet aan duiden, doch, wanneer, men ongeveer 2000 dieren kan aanstippen, welke zullen tentoongesteld worden, mag men zeggen dat het een prachtig uit slag is voor de inrichtende Maat schappij, zooveel te meer daar den uitvoer van hoenders der omliggende landen verboden is. Toch zal men er de merkwaardigste rassen van het land, de vreemde en de kleine kunnen aanschouwen, welke door de zeld zaamste specimen zullen vertegen woordigd zijn, de prachtduiven zul len ook al in groot getal aanwezig zijn en de liefhebbers van Reisduiven hebben er aan gehouden hunne beste dieren in te schrijven. Wat de konij nen betreft, deze zullen uitgezonderde klassen uitmaken en de beroemde Reuzen Konijnen «zullen bijzonder lijk vertegenwoordigd zijn. Melden wij nog de uitgelezen klas sen van Saxons kanarievogels en de Gentsche postuur kanaries (deze laatste zeer zeldzaam geworden) en men zal zich een gedacht kunnen vor men van deze wonderbare tentoon stelling. De tentoonstelling zal open zijn, den Zaterdag 6 December 's namid dags, en de Zon-en Maandagen 7 en 8, heel den dag. In den loop der toekomende maand zal de post het kwijtschrift aanbieden, voor vernieuwing van het abonne ment op De Koornbloem voor het jaar 1920. Ten einde het blad regel matig te ontvangen, verzoeken wij onze leden het bedrag te willen beta len aan den briefdrager. Het Bestuur. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 8 tot 12 ure BLAUWEN ALUIN aan 2 frank de kilo. Zakjes meebrengen. Kaïniet in zakken 14,50. Zemelen aan 34 fr. de 100 kgr. zonder zak. Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 41,00 fr. de 100 kilos. Bloem aan 94,00 fr. de 100 kilos zon der ?ak. Maïs (nieuwe) aan 75,50 fr. de 100 kilos zonder zak. (Zal maar einde der week aankomen) Lijnmeel aan 94 f'r. Het Bestuur heeft besloten geen en kele waar uit het magazijn te laten gaan zonder comptante betaling. A1 DOOR

De Koornbloem | 1919 | | pagina 3