LANDBOUWWEEKBLAD Onderlinge Brafldverzekering Arbeid adelt Voor onze Boerenjeugd Redt U Zeiven STANDREGELEN. Zondag 21 December 1919. Prijs 6 centiemen. ie Jaargang No 5i Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. in Nog iets wat vele wantoestanden en ondeugden op den buiten aanvuurt en in 't leven houd is het gemis aap huiselijk genot, aan vreugde zonne schijn in huis is de grootste oorzaak der vele ondeugden die er tegenwoor dig zoo veel bestaan. Hier vooral boerendochter ligt eene groote taak naar u te wachten. De moeder toch is de vormster van den huiselijken geest, dat karakter van al de haren te vormen. Boerenmeisje dat daar nu nog on bekommerd door het leven huppelt en moeder nog maar slechts wat moet helpen, gij die moeder soms wel eens bewonderd, in uw eigen, omdat zij zoo behendig wel weet te voorkomen en zoo geduldig veel ongelijk op haar neemt om den vrede in huis te bewa ren hebt ge wel al eens nagedacht Gij hoopt ook eens vrouw te wor den, ja, gedroomd van gelukkig in liefde en vrede met de uwen door het leven te gaan. Maar weet ge dat het aan U vooral ligt dat geluk in huis te brengen, en die liefde die er eens heerschen mocht in gang te houden en gedurig aan te moedigen. Gelijk ge nu leeft en zijt, zooals heden kracht, karakter en gevoel in u ontwikkeld, zoo ook zal eens uw huisgezin zijn. Vergeet niet dat van de moeder in het huishouden het.geluk eener gansche familie, een gansch nageslacht alhangt Daarom verkwist uw' tijd die ge vrij hebt niet altijd met de kermissen na te loopei^schoone kantjes of strikjes te maken, winkelramen te gaan afzien in de stad. Oh neen tracht uw tijd nuttiger te besteden, gaat zoo mogelijk naar huishoudscholen of naar zondagscholen waar er altijd meer goed te leeren is dan ergens op de straat. Lees goede nuttige boeken, bestudeert opvoedkunde, bij u zoo noodig voor 't later leven. Leert de noodzakelijkheid kennen der reinheid omdat ge later gezonde huizen en blozende kinderen zoudt hebben. Vorm u een goed karakter een goed ontwikkelde geest, omdat ge later den geest van uw huishouden zoudt goed in 't leven brengen en vormen hier vooral moet ge sterk staan. Weet wel dat het niet alleen als opvoedster is dat een moeder goed of slecht werkt in een gezin, het is veel meer als vormster, als stichter van den huise lijken geest, dat haren invloed goede of slechte uitwerkselen heeft op haar gezin en gansch het nageslacht, De huiselijke geest immers is die samen hang van gewoonten, gedachten, ge voelens en handelingen die aan heel 't gezin gemeen is de huiselijke geest, de ziel van het gezin 't is dat onzichtbaar iets dat wezentlijk in elk gezin bestaat en het eene gezin van het andere onderscheid. Het is datge ne wat in het eene gezin eene atmos- pheer van eenvoudige rondborstig heid oude vlaamsche beradene godsdienstigheid en heerlijkheid heerschen doet, waar men, zoo gauw men binnen den kring des huizes komt, zich op zijn gemak gevoelt waar men gaarne is en waar men met een indruk ten goede uit weg komt. Het is die geest die in een ander gezin eene atmospheervan bekrompenheid, enghartige hoogvaardigheid zweven laat en waar elke andere mensch zich in 't nauwe voelt. Het is die geest die nog in een derde gezin een onweer zwanger geluchte doet hangen, waar de beleefdheids vormen in tegenwoor digheid van vreemde menschen vooral soms overdreven zijn, waar kinderen onder elkaar op elkanders gebreken wijzen, niet om ze te verbeteren maar om er het onaangename van te toonen. De kiem eener goede of slechte op voeding naar ziel en lichaam van een goed of slecht huishouden legt moeder dan niet als ze haar eerste kind opvoeck l of haar huishouden inricht. Neen, van in haar eerste meisjes jaren moet ze die kiem in haar eigen gemoed kwe ken en in haar eigen karakter leggen. Misschien heb ik wat lang uitge weid op dit artikel naar het gedacht onzer boerenmeisjes. Maar toch is dit onderwerp zoo gewichtig en er moet nog zooveel verbetering komen op dien weg voor dat onze lamilie's zul len zijn wat ze zouden moeten zijn. Nu wordt er veel geklaagd over het weinig vermaak dat er nog in onze gezinnen te vinden is, maar indien onze gezinnen zoo waren als ze zou den kunnen en moeten zijn, dan zou den er zoovele ongelukkige huishou dens niet meer te vinden zijn. Vader zou met liefde de avonden en vrije uren bij de zijnen doorbrengen en menige zoon zou het te huis beter vin den dan ergens anders. Zelfs nu als jonge dochter kunt ge uw thuis inni ger maken en de uwen een beter leven leeren kennen, tracht er onderlinge verdraagzaam, innige liefde voor el kander, opoffering in te brengen en langzamerhand zal er meer vreugde in huis komen. t Zeker onze boerenmeisjes zijn in 't algemeen beter en meer ontwikkeld dan onze boerenzoons en toch nog oneindig veel ligt er hun te wachten, mochten deze regelen mede helpen om hun wat voor te lichten en hun de taak die hen te wachten staat goed en moedig te helpen aanvangen. ('t Vervolgd) AAN DE AANDEELHOUDERS DER De h.h. aandeelhouders die afwezig geweest zijn op de Algemeene Verga dering van i3 dezer worden beleefd maar tevens hoogdringend verzocht persoonlijk zich ten lokale Groote Markt aan te bieden ten einde het ledenboek te teekenen. Onze bestuur der zetelt te dien einde alle Zaterda gen en voorloopig ook des Zondags voormiddags. De nalatigen zullen de gevolgen hunner onachtzaamheid dragen. De leden welke door ziekte belet zijn te komen dienen onverwijld het bestuur te verwittigen Namens de Beheerraad Cl. Saeys, Bestuurder Vergaderingen ERPEMaandelijksche Algemeene Vergadering voor de leden van den Boe renbond. Inschrijvingen, Belangrijke besprekingen. DENDERLEEUW Verplichtende ver gadering der leden van den Boerenbond bij Richard Van Nuffel, na de 2de Mis. NIEUWERKERKEN Groote alge meene vergadering op Zondag 28 Dec. aanstaand in het gewoon lokaal. DAGORDE Bespreking over de land pachten. Inschrijving voor Zaaihaver emverkiezing van het Bestuur. Samenwerkende Maatscf&tppij voor Onderlinge Brandverzekering te Aalst. EERSJE /HOOFDSTUK. Naam, DoelDuurZetel. Art. 1. De tegenwoordige maat schappij neemt den naam aan van "Redt U Zeiven samenwerkende maatschap pij voor onderlinge brandverzekering. Art. 2. De Maatschappij heeft voor doel de brandgevaren en andere te ver zekeren (art. 33 en 34 der wet van 11 Juni 1874)/. Fabrieken worden niet verzekerd. Art. 3. De zetel der Maatschappij is te Aalst Zij zal overal waar zij het noo dig oordeelt, bestuurzetels, hulpgestich- -ten, agentschappen of vertegenwoordi gingen mogen hebben. Haar werkkring strekt zich uit over gansch België. D^ tegenwoordige zetel is gevestigd Groote Markt te Aalst. Art. 4. De duur der Maatschappij is bepaald op dertig jaren, aanvang ne mende met de dagteekening van den tegenwoordigen akt. Hij zal, voor het einde van dit tijdperk, door eéne beslis sing der algemeene vergadering, voor eenen nieuwen duur van dertig jaren kunnen verlengd worden. Art. 5. De maatschappij ontzegt zich uitdrukkelijk alle bemoeing met politieke, godsdienstige of taalkundige aangelegenheden. II HOOFDSTUK. Maatschappelijk kapitaal. Art. G. Het maatschappelijk kapi taal is onbegrensd. Deszelfs minimum is bepaald op honderd duizend franken. Het is gevormd door aandeelen ieder van honderd frank, welke persoonlijk en op naam zijn. Het maximumgetal der aandeelen dat zich in handen van éénen samenwerker mag bevinden, wordt door den beheer raad vastgesteld. Art. 7. Een tiende der ingeschre ven som zal onmiddellijk bij het in schrijven gestort worden. De geldinroepingen die 25 der in schrijvingen overtreffen, zullen door den beheerraad aan de algemeene verga dering onderworpen worden. III HOOFDSTUK. Rechten en Plichten der deelgenooten Art. 8, De hoedanigheid van deelge noot wordt verkregen door de aanne ming in de maatschappij en de daarop volgende inschrijving in het ledenboek. Om aangenomen te kunnen worden moet men 1. zich aansluiten bij de tegen woordige standregelen 2. ten minste voor één maatschappelijk deel inschrij ven en het ingeroepen gedeelte storten 3. zich door de Maatschappij doen ver zekeren of zich verbinden er zich door te doen verzekeren bij het eindigen zijner bij eene andere maatschappij in voege zijnde verbintenis 4. een enkel hoofd geld van twee frank betalen tot bekosti ging van den prijs der standregelen, het lidmaatboekje en de verzekeringspolis. Art. 9. De hoedanigheid van mede lid is persoonlijk. De aandeelen mogen niet aan derde personen overgelaten worden. Art. 10. Alle medelid dat ten ach ter blijft in het storten der vereischte gelden, zal daartoe gedwongen kunnen worden door alle middelen en ook door, met volle recht, zijne schuld af te hou den van al hetgeen hij,uit welken hoofde het zijn moge, tegoed heeft bij de maat schappij. Daarenboven kan hij, indien de beheerraad het noodig oordeelt, gerech terlij k vervolgd worden. Art. 11. De verzekerde leden, zijn gehouden eene jaarlijksche premie te betalen waarvan het bedrag zal vastge steld worden volgens hunne verzeke ringspolis overeenkomstig het tarief vastgesteld door den beheerraad. De aldus gestorte premiën blijven den eigendom der Maatschappij Redt U Zeiven Bij rampgeval zal de maatschappij, evenals de verzekerde, zich gedragen volgens, de schikkingen der Verzeke ringspolis. Art. 12. De samenwerkers kunnen zich terugtrekken en overeenkomstig de wettelijke schikkingen, persoonlijk hun ontslag geven (art. 92 der wet* op de samenwerkende maatschappijen) dit kan slechts aanvaard worden voor zoo veel het minimum kapitaal onderschre- den blijft. Art. 13. De aanneming, het ontslag of de uitsluiting der leden wordt, behou dens de hiernavolgende voorbehoudin gen, door den beheerraad uitgesproken. Art. 14. Worden niet in de maat schappij aangenomen of kunnen er uit gesloten worden 1° zij die opgehouden hebben de voorwaarden te vereenigen in art. 8 vermeld 2° zij die de in nr 2 van art. 8 vermelde stortigen niet doen 3* zij die, binnen de dertig dagen der aan bieding van het kwijtschrift, hunne ver zekeringspremie niet betalen 4° zij die zich niet gedragen volgens de tegen woordige standregelen en uitgevaardigde verordeningen 5° zij die vrijwillig eenen brand veroorzaakt hebben of beproefd hebben er eenen te veroorzaken of die beproeven of beproefd hebben tegenover de maatschappij eenig bedrog te gebrui ken 6° zij die failliet of bankroet zou den maken of gemaakt hebben 7° zij die met onvergeeflijke lichtzinnigheid te werk gaan bij het behandelen van voor werpen welke brand kunnen stichten 8° zij die de belangen der maatschappij benadeelen. De uitgesloten deelgenoot heeft, te beginnen van de bekendmaking zijner uitsluiting, eene maand tijd om den be heerraad te laten weten dat hij, bij de eerstkomende algemeene vergadering, in beroep gaat tegen zijne uitsluiting deze zal, bij de meerderheid der 2/3 haier tegenwoordige leden, uitspraak doe» over de uitsluiting. Het lid zal verzocht worden er zijne verdedigingsmiddelen voor te dragen. Art. 15. Het terugtrekken der stor tingen tengevolge van vermindering van het getal aandeelen, van ontslag, uitslui- of overlijden, zal geschieden volgens de wet. Niettegenstaande zal de beheerraad indien zij het nuttig oordeelt, deze terug betalingen kunnen vervroegen of zelfs, met het inzicht de maatschappij voor alle gebeurlijkheden te dekken, zich niet van de door ontslag of uitsluiting terug te trekken gelden ontdoen, dan na het eindigen van het tijdperk der wettige verantwoordelijkheid (art. 98 der wet op de samenwerkende maatschappijen). Art. 16. De erfgenamen en schuld- eischers der samenwerkers mogen de zegels niet doen leggen op de goederen der maatschappij zij moeten, voor de uitoefening hunner gebeurlijke rechten, zich schikken naar de standregelen en beslissingen van den beheerraad. De maatschappij erkent maar eenen eige naar per inschrijving en schorst de uit oefening' der daaraan verbonden^rechten op, totdat een enkelen bezitter is aange duid aan wien, na afhouding van alle lasten, de terugbetaling der stortingen geldig zal kunnen geschieden zooals hierboven is aangeduid. I De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, A'ALST. 4» De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1919 | | pagina 1