De Redders van Europa Eene Kostelijke les. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Gemeente Welle. Zondag i Februari 1920 Prijs 6 centiemen. 2a Jaargang No 57 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Het schijnt waar te 'zijn dat de dappere Belgische soldaten Europa gered hebben. Bij de plotse inval der Duitsche millioenenlegers- hebben ze standvastig en moedig gestreden en den vijand voet voor voet tegenge houden, en daarmee aan Frankrijk de tijd gegeven zich eepigzins gereed te maken. Tot driemadl toe werd er aan ons Belgisch gouvernement door de Duitschers vredesvoorstellen ge daan. Men stelde voor dat de Bel gische troepen zich in Antwerpen zouden terugtrekken nadat de Duit- schers toch door België den weg had den gebaand naar Frankrijk, met de voorwaarden alles in België te her stellen de puinen en het Koninkrijk. Onze overheden echter weigerden elk voorstel en trokken met hunne jongens, met onze jongens, onze broe ders naar den Yzer. Zij streden aan de zijde van Frankrijk en Engeland voor de vrede, de beschaving en voor de eer van België. Ik herinner me nog zoo goed in 1914, toen we hier nog vrij de toon der gazetten hoorden de redevoerin gen der Engelsche en Fransche staatshoofden. Hoe groot, hoe edel dat kleine Belgi'ë die zijn steden, zijn velden, zijn handel en nijverheid, zijn bloed offerde voor de redding der menschheid. Ik herinner me nog zoo goed de redevoeringen van Lloyd George, Balfour, Grey, in de Engel sche Kamers en hunne woorden Nooit kunnen we België genoeg be- loonen voor zijne heldendaden Het eerste wat we van Uuitschland zullen vereischen is de volledige her stelling van België Vóór alles, en al moest Engelands schatkist er mil- liarden aan bijdragen, al moest het de eenige tol zijn van een overwonnen Duitschland eerst en vooral een nieuw en uit zijne puinen opgerezen België Helaas de tijden gaan rap voorbij, en vliegen in de vergetelheid evenals de woorden van diplomaten. Die dagen van lof en glorie voor Bel gië zijn lang, zeer lang in het verleden heengegaan De oorlog duurde jaren en was voor geen land misschien zoo pijnlijk als voor het onze. Terwijl onze broeders in het slijk van den Yzer kreveerden van kou en honger ol neerplolten onder de vijandelijke kogels, werd het bezet land geplunderd, en uitge hongerd. Onze labrieken en werk plaatsen werden leeggemaakt, daar waar niet het kanon de laatste steenen platsloeg. België werd stoffelijk en zedelijk verkracht en duizenden wer den in ballingschap en gevang ge voerd. Toch hebben allen geleden om het recht, zonder klacht, met leede oogen de lange achtereenvolgende dagen van bloed en ellende doorgemaakt, met de hoop dat we eens weder vrij en gelukkig in ons klein landeken gin gen leven met de hoop op een rijke en milde hulp van hen die eens tot heel de wereld riepen dat België Europa had gered met de hoop en het geloof in de woorden van... groote mannen, diplomaten Hoe heeft de werkelijkheid ons allen ontgoocheld Van al de eerste dagen van het vredescongres hebben de Belgen gevoeld en geweten wat het geldt het woord van de diploma tie. Zij, de redders, werden vergeten, benadeeld, gekleineerd De vredesconferencie van Parijs, trpts de krachtige en menschlievende werkingen van Wilson was een jagen, een vechten,, een grabbelen en tui- schen voor geld. land, koloniën, han- delsvoordeelen, of overheerschingen. Zij die eens schermden, in tijden als de nederlaag hen nabij was, van menschheid, beschaving, vrijheid, zellbestemmingrecht van kleine vol ken, diezelfde waren huilende, hon gerige wolven De grootste pakten het meeste en de kleinere werd mach teloos in den hoek ge§tooten De redders van Europa gingen* met schaamte weg, en kregen, na herhaald bedelen, eenige nare beloften. Frank rijk nam Elzas Lotharingen en de beste Duitsche mijnen, Engeland Egypte, Perzië, en andere streken van Atrika en Asië Italië nam Alba nië, en nog niet voldaan streed om Fiume en strijdt nog om meer En België'kreeg de eer voor die machti ge wolven te hebben gebloed en gele den, en het onafzienbare schouwspel zijner weenende puinhoopèn België kreeg nog meer de verar ming zijner finantiën Een frank Bel gisch geld heeft nog in Engeland 5o centiemen weerde, in Amerika 3o cen tiemen, in Holland nog min Dus moeten we alles aan dubbele prijs inkoopen en kost het leven zoo duur in België dat dagloonen van 1 frank per uur er niets bij helpen kunnen. Het edelmoedige Frankrijk voerde zijne kolenschepen naar Rotterdam in plaats van onze Antwerpsche ha ven te doen herleven. Het stelde een bijgevoegde taks op alle goederen die van uit Antwerpen naar Elzas- Eotharingen werden overgeladen om onze havenstad totaal te dooden, zoo dat de afstand van Elzas aan Frank rijk eene ramp voor Antwerpen kan worden. Geen klachten noch nood- geschrei brachten verandering inde belooningspolitiek van het groote Frankrijk Engeland vraagt woekerprijzen voor zijne kleerstoffen en door de minderwaarde van ons geld verarmen ze dagelijks ons landeken. Amerika's tarwe, maïs, haver, vleesch ên vet, die we niet missen kunnen en waaraan België millioenen geeft, kosten het vierdubbele en slaan nog dagelijks op omdat ons geld nog dagelijks in weerde vermindert. België werd verraden, verlaten, gefopt, en zoo het zich niet op eigen kracht oprichten kan, zal het vergaan. Onze Bondgenoten laten ons in den steek, terwijl binnenland- sche stoktrekkers de herleving strem men. Ik herinner me nog de woorden van een Engelsche geleerde bij het begin van den wereldoorlog de di plomatie heeft den oorlog niet kun nen verhinderen, maar de oorlog zal de dood zijn der diplomatie Ware het maar eens waarheid geweest Wat is het eigenlijk anders dan een bende parasieten die van vóór Grie- kenlands grootheid tot heden de we reld in het geniep hebben geleideene zwarte onzichtbare hand die de vol ken heendrijlt naar willekeur, die kuipt en knoeit om de koffers der jo- denstammen te vullen en hun hoog moed te voeden die de domme massa onder het schoone beeld van vader land naar de slachtbanken voert en hun de broedermoord al§ eén helden daad doet uitschijnen. Het was door alle eeuwen heen een boel die op bloed en tranen troonde en die noch meineed, noch heilige verbonden ontzag. Volken werden groot met andere te vernie len en werden op hunne beurt door andere ten val gebracht. En eeuwen gingen voorbij en nooit werd het waarheid dat alle men- schen broeders zijn. Nooit werden de oogen der massa opengerukt om deze te vercTelgen die hun opjoegen en hun hunkeren deden naar men- schenbloed. En nooit zullen we broe ders zijn zoolang we geleid worden door die geheime, almachtige hand, die men diplomatie noemt Arme krijgers die streden voor hun landarme Belgen die hoopten op loon en eer arme jongens die stier ven als honden in het slijkarme kreupelen en verminkten, weduwen en weezen die' uw levenspad met ellende en tranen ziet bestrooid. Gelooft nooit meer aan woorden van zulke menschen. Strijdt uw strijd voor broodgewin, voor broederliefde en voor een band tusschen alle 'men schen. Strijdt voör een ware volke renbond, want een diplomatische bond leidt u eens terug naar de slachtbank. Tot alle menschen en bijzonder tot de Redders van Europa roep ik Vergeet de lessen van den oorlog niet Sander. VOORDRACHT. Op Zondag 1 Februari, voor dracht over Onderlinge Brandver zekering door den Heer Clement Saeys, bij J. Redant, omi 1/2 ure. Iedereen wordt vriendelijk uit- genoodigd. Honderde keeren reeds werd er in De Koornbloem aangedrongen opdat de landbouwers zooveel moge lijk regelmatig zouden inschrijven voor alle benoodigdheden. Over een drietal weken hadden we de prijzen opgegeven van alle vetten voor de ^.ente en vroegen tevens aan alle schrijvers om onmiddellijk hunne inschrijvingen in te zenden. Eenige bonden deden onmiddellijk hun plicht, belegden eene vergadering en schre ven in voor elkeen die goesting had andere bonden belegden geene ver gadering maar namen van Pier, Jan en Paul de inschrijvingen op som mige bonden belegden eene vergade ring maar zonden hunne inschrijving te laat binnen en d© slechtste deden niets. - Wat is eene eerste uitslag; Het be stuur kocht enkel 5o.ooo kilos 'nitraat, gezien de hooge prijs. Veertien dagen nadien waren er slechts eenige (lui zende kilos ingeschreven, heigeen ons belette nog meer te koopen. Ein delijk nu, komen al de inschrijvingen toe als de prijs van de nitraat tot 1.18 frank de 100 kilos is geklommen. De landbouwers die dus hunne in schrijving inzonden bij onze aanvraag in De Koornbloem hebben 25 Irenk per zak gewonnen. De bestuurleden der bonden die hunne leden niet bij eengeroepen hebben zijn grootelijks in fout en de schuld van groote geld verliezen hunner leden. Weliswaar zijn er bonden waarde leden slecht opkomen op de vergade ringen dat is echter geene reden voor het bestuur om de vergaderingen *iet te beleggen als zij hun plicht doen, zijn het de nalatige leden die zeil de schuld dragen als ze slecht uitspelen. Het is noodig dat maandelijks, door alle bonden eene bijeenkomst wordt gehouden, om altijd lang op voorhand alles te vragen wat de leden noodig hebben. Het Bestuur van den arrondisse- mentsbond heeft besloten, gezien de groote les die we heden kregen, aan alle bonden te bevelen eene 'maande- lijksche bijeenkomst te houden en dit alle op denzelfden dag zijnde den Tweeden Zondag van iedere maand. Al de bonden die niet regelmatig inschrijven loopen gevaar geene of weinige koopwaren te krijgen daar deze die inschrijven vooraf zullen be diend worden. Hetgeen we gezien hebben met de Nitraat krijgen we 111 't kort voor de Superphosphaten, IJzerslakken, Kaï- niet, enz. Er zijn heel weinig inschrij vers aan de prijzen in De Koornbloem vermeld. En nochtans zijn al deze vetten op den dag van heden veel op geslagen en gaan nog gedurig omhoog. Toch hebben de meeste boeren tijd genoeg maar zullen niettemin weinig kontent zijn als ze bij de Lente ofwel geen vetten op tfjd zullen hebben, otwel eenige franken zullen meer be talen In elk geval is ieder verantwoorde lijk voor zicsh zelf Het bestuur van den bond verwittigt alle bestuurleden der plaatselijke bonden dat er moet eene vergadering gehouden worden den tweeden Zondag van iedere maand. Dat er op deze vergadering moet aangevraagd worden alles wat de leden noodig hebben voor de maand die volgt of voor het seizoen dat volgt. Dat deze inschrijvingen aanstonds moeten ingezonden worden met de postol persoonlijk aan het bureel te Aalst, niet wachtende naar achter blijvers ol zorgelooze leden. Het bestuur van den bond zegt aan al de leden dat ze regelmatig alle ver gaderingen moeten bij wonen op hunne gemeente belegd en moeten vragen wat ze noodig hebben voor de maand daaropvolgend.' Dat in de toekomst de inschrijvers vooraf zullen gediend worden. Het bestuur dringt aan opdat ieder een lezer zou worden van De Koorn bloem om op de hoogte te zijn van de toestanden en van alles ingelicht te zijn. Doec allen uw plicht bestuurleden, en leden en de zaken zullen regelma tiger gaan en honderde klachten zul len vermeden worden. Het Bestuur. Vergaderingen HERDERSEM Zondag 8 Fe bruari om 21/2 uren, verplichtende vergadering voor de leden van den bond in het gewoon lokaal DAGORDE i°) Uitleg door den H. Bestuurder van Onderlinge brandverzekering. 2°) Herkiezing van het bestuur, en kiezing voor een lokaal. ERPE. Zondag 1 Februari na de Hoogmis, maandelijksche vergadering. Inschrijving voor al wat de leden be- geeren. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller :'ORTAfRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1