Internationaal Overzicht Id magazijn ZeenergKaal. Het voederen der varkens. Marktberichten cium gebonden is, dat zelf ook tot plan ten voedsel kan dienen niet alleen, maar bovendien een gunstigen invloed op de bodemstructeur en het bacteriën-leven in den grond zou uitoefenen, terwijl Chilisalpeter geen stof bevat, met dezelf de goede eigenschappen en bovendien den grond kan doen dichtslibben. Kalksalpeter wordt geheel gebruikt als Chilisalpeter, dus in hoofdzaak als overbemesting. Reeds nu kunnen kalksalpeter en stikstofkalk in prijs met het Chilisalpe ter concur reeren en dat zal, ars de pro ductie van eerstgenoemde twee mest- stoffen'toeneemt, nog wel beter worden. 'tZou schijnen dat het er niet al te wit zit tusschen de Verbondenen over het verdeelen der handelsschepen aan Duitschland afgenomen. Frankrijk verzet zich tegen iedere toewijzing van schepen aan fapan, aangezien dit laatste land in, den oorlog niets had .verloren, maar gilles gewonnen. Men vraagt zich al wie er eigenlijk voor verantwoordelijk is, dat Japan bij de verdeeling in aanmerking komt. In het jaar 1914 bedroeg Japan's vrachtruimte in het geheel 1 millioen ton, terwijl zij thans 2,225,000 ton bedraagt, wat het gevolg was van het feit dat Japan in den oorlog niets an ders deed dan groote winsten opstrij ken. Het hielp de Verbondenen niet met schepen, integendeel ondersteun de het zijne reeders, die de Verbon denen op de meest schaamtelooze wijze uitbuitten. De totaalwinst, die de Japanners in den oorlog gemaakt hadden, bedroeg meer dan 5 milliard frank. Er hadden te Berlijn en in alle groote'steden van Duitschland groote betoogingen plaats om te protesteeren tegen de uitleveringen door de En tente geëischt. Te Berlijn botsten deze betoogingen op tegen-betoogin gen van wege de onafhankelijken. Op straat vielen eenige zwaar gewonden. De politie slaagde er gemakkelijk in de rust te herstellen. Op Erzberger is een aanslag ge pleegd, toen hij het gerechtshof van Moabit verliet en in een auto steeg. Een jong mensch loste twee schoten met een revolver op hem. Erzberger werd in den schouder en de buik streek gewond. De dader werd aan gehouden. In Ierland is nu eene premie uitge loofd van 10,000 pond sterling aan al wie, binnen de drie maanden inlich tingen kan verschaflen aangaande de personen, die de aanslagen gepleegd hebben op de politieagenten, ver moord tijdens de uitoefening van hun ambt. Eene prpklamatie is daarvoor uitgevaardigd door den onderkoning, bevattende eene lijst van 14 slachtof fers, te beginnen met den veiligheids agent Smith, die op 3o Juli van ver leden jaar te Dublin werd vermoord en eindigt met een adjunkt van het hoofd der politie verleden week ver moord. De Raad der ambassadeurs heeft deze week zijn eerste bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van Millerand. De ambassadeurs van En geland, Italië, Japan en Amerika wa ren aanwezig. De Raad heeft een brief gezonden aan den voorzitter der Zwitsersche republiek in zake toetreding van dit land tot den Volkenbond. De konferentie keurde eveneens een ontwerp van nota goed, als ant woord op de Duitsche bedenkingen, betreflende de werking van de afba keningskommissies. In Amerika is men nog altijd vijan- dig-gezind tegenover de aanhechting van Fiume door Italië, Uit verklaringen afgelegd door ver scheidene personen van het departe ment van State, krijgt men den in druk'dat de voorstellen van den Ita- liaanschen premier aan Joego-Slavië door de leden van de regeering als teenemaal ongerechtvaardigd worden beschouwd. Daaruit wordt besloten dat Wilson zelf tegen eene Italiaan- sche oplossing is. De terugtrekking der Vereenigde Staten uit de beraad slagingen is een bewijs dat President Wilson niet van zin is op de voor stellen van Italië te antwoorden. Hongarië komt ook op tegen zekere punten van het vredesverdrag en wel voornamelijk tegen de militaire be schikkingen. De Hongaren beweren dat een effektief van 35ooo man on voldoende is om in de huidige om standigheden de binnenlandsche vei ligheid te vrijwaren, de grenzen tegen de bolsjeviki te beschermen en' de naleving dej verplichtingen tegenoVer de Entente te verzekeren.' Een leger van huursoldaten is wegens fïnan- cieele bezwaren onmogelijk voor Hongarië. De regeering stelt de strijdkrachten vast, waarover Hon garië dient te beschikken. Zij ver klaart dat Hongarië nóóit eene impe rialistische politiek hefeft gevoerd en dit ook in de toekomst dient denkt te doen. Boekweit. Deze werd vroeger veel meer als var kensvoeder, ook alsmestvoeder, gebruikt dan tegenwoordig in de zandstreken stond zij als varkensvoeder vrij goed aangeschreven. Sedert de boekweitteelt sterk is ingekrompen, hoort men er wei nig meer van en wordt zij dikwijls ver vangen door de in den regel 'veel goed- koopere mais, wat vooral te betreuren is waar men met mestvarkens te doen heeft. Ook boekweit geeft week spek en daarom voedere men ze alleen naast an der graan of bij veel afgeroomde melk en karnemelk en aardappels. Wijl boekweit als gevolg der hardheid van de doppen, veel ruwvezel bevat, vervoedere men het meel liefst na er de doppen uitgezift te hebben. Deze bevatten bok de stof, welke bij varkens, vooral witte, en de meeste zijn wit den zoogenaamden boekweituitslag veroorzaakt. Maïs. De Maïs is dikwijls goedkoop, de var kens vreten ze gaarne en worden er spoedig vet van, vandaar dat veel maïs aan varkens wordt of althans werd vervoederd. De export-slaohters hebben tegen het voederen van overmatig veel maïs aan varkens gewaarschuwd, omdat het spek en het vleesch door veel mais slap en olieachtig worden. Het eerste krijgt er bovendien een on- gewenschte geelachtige kleur door. Mais bevat naar verhouding, d. w. z. vergeleken bij andere graanvruchten, veel vet, dat zich door een hoog gehalte aan oliën onderscheidt. Mestvarkens voedere men de laatste 6 weken vóór het slachten geen mais of althans slechts in kleine hoeveelheid. Dit gra^n komt het best tot zijn recht in gemalen, geweekten of gebroeiden toe stand. Rijst komt maar zelden als varkensvoeder in aanmerking zij is daarvoor te duur. In den handel komen ook stukjes rijst, dee- len van korrels, die in de voederwaarde met geheele korrels gelijk staan. Deze kunnen uitmuntende diensten bewijzen als bijzonder voor nog niet gespeende biggen, die men wil leeren eten en voor biggen, die pas aan de moedermelk ont wend zijn. Natuurlijk hoort er nog wat bij, omdat de rijst wel veel lichtverteer- baar zetmeel, maar slechts weinig eiwit bevat. Rij stvoedermeel is een afvalproduct der rijstpelmolens en heeft met rijst niet veel meer uitstaande dan zemelen met graan. Toch verdient het, als het niet opzettelijk met opveeg- sel en dergelijke vcrvalscht is, wel de aandacht voor loopvarkens. Voor mest varkens deugt het niet, tenzij men het in zeer matige, hoeveelheid naast bijv. gerste en erwtenmeel voedert. Geeft men er veel van, dan wordt het spek slap en krijgt het een onaangenamen smaak. Erwten of erwtenmeel. Erwten onderscheiden zich van de graanvruchten door hun hoog eiwitge halte en door hun vrij hoog gehalte aan been vormende zouten. In vereeniging met gerst of ander graan, met aardappels en karnemelk of afgeroomde melk wordt erwtenmeel een eerste klasse mestvoeder, dat welsma kend, kernachtig vleesch en vast spek geeft. Ook voor fokvarkers, die veel bewe ging nemen, vormen gebroken erwten een uitmpnteud voeder. Éoonen Met boonen worden hier bedoeld plat te of groote boonen, wierboonen, paar- denboonen en ook duivenboonen. In samenstelling verschillen zij niet veel van de erwten, maar zij werken nog meer op de vetvorming. Met mate gevoe derd, liefst in kleinere hoeveelheid dan erwten, vormen zij met graanmeel of gekookte aardappelen en de bijproducten der boterbereiding vermengd, een uit muntend voederrantsoen. Wij herhalen, dat ze in niet te groote hoeveelheden moeten worden gegeven, vooral niet aan mestvarkens, omdat het boonenspek wel eens een min of meer bitteren smaak heeft. Zemelen. Hiermede bedoelen wij die van de tar we en rogge. Zij bevatten vrij veel ruw vezel. De zemelen worden door varkens minder goed verteerd dan door rundvee. Kan men ze goedkoop bekomen, dan kan het rantsoen' der varkens ef'voor een deel uit bestaan. Jonge varkens geve men er weinig van, daar zemelen een verslappenden invloed hebben op de spijsverteringsorganen. Men wachtte zich voor zemelen, vervalscht met op- veegsel en met gemalen, uit het graan afkomstige*onkruidzaden. Maisglutenmeel. Dit bijproduct uit fabrieken, die mais verwerken is arm aap zouten of asch en werkt daarom stoppend. Men geve er den varkens daarom maar een kleinere hoeveelheid van dan 't hardere voeder, met het doel het eiwitgehalte van het rantsoen op peil te brengen. Men geve er een klein weinig melassevoeder bij. Spoeling en bostel (gedroogde) bestaan uit de gedroogde resten van gra nen, verkregen bij de bereiding van spi ritus of alkohol en bier. Goede gedroog de spoeling en bostel moeten een gele en niet een donkerbruine kleur bezitten. Deze voedermiddelen zijn. met graan meel vermengd, zeer geschikt voor var kens. Men moet deze voeders eenigen tijd voor het voederen in warm (niet heet) water te broeien zetten. Grondnotenkoek. De varkens eten het meel hiervan, in kleine hoeveelheid bij graanmeel of aar dappels gevoegd om het eiwitgehalte van het rantsoen te verhoogen, niet ongaar ne. Sommige exemplaren weigeren ech ter hardnekkig het te vretem Het kan alleen in aanmerking komen voor var kensvoeder, indien ander eiwitrijk voe der, zooals erwten, boonen en vleesch- voedermeel, ontbreken. Hetzelfde kan ook getuigd worden van de andere koeken uit oliefabrieken. Kokoskoek kan ook aan varkens gévoederd worden. Men geve de voorkeur aan de minst vet rijke dus aan kokosmeel. Dit voeder wordt door varkens goed verdragen. Voor varkens, waarvan men veel mager vleesch verlangt, schijnt het bijzonder geschikt. Ook voor zoogezegde zeugen kan het als bij voeder aanbevolen wor den In gewone omstandigheden waren kokoskoeken naar het gehalte berekend, tot vóór den oorlog altijd duurder dan ander bijprodncsen der oliefabriekan. Palmpitkoek. Dit is een smakelijk en productief voeder en daarbij lichtverteerbaar, dat in Duitschland bij het mesten van var kens goed voldaan heeft. Met palmpit koek of meel gevoederde varkens hebben hard spek en daarom is palmpitmeel op zijn plaats naast voeders, die wèek spek en vet leveren, zooals mais. Palmpitkoek was naar het gehalte, evenals kokos- koek, vroeger duurder dan alle andere koeksoorten. Nu wordt dat wellicht anders, daar de industrie die zich bezig houdt met de bereiding van spijvet en plantenboter uit palmpitten en' copia, zich voortdurend uitbreidt. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 8 tot 12 ure; Sucrema, in zakken van 50 kilos, aan 41,00 fr. de 100 kilos zonder zakken. Bloem aan 94,00 fr. de 100 kilos zon der zak. Mais (nieuwe) aan 75,00 fr. de 100 klos zonder zak. Lijnmeel aan 92 fr. Amerikaansche haver 97,50 fr. de 100 kilos zonder zakken. Het Bestuur heeft besloten geen enkele waar uit het magazijn te laten gaan zon der comptante betaling. Inschrijvingen voor IJzerslakken. De landbouwers of bonden die ijzer slakken begeeren zenden onmiddelijk hunne inschrijvingen. Wij kunnen een nieuwe aankoop ijzerslakken 8 a 10 °/0 phosphorzuur offreeren aan 16 fr.oo °/0 in zakken (zakken inbegrepen). LIJNZAAD Er kunnen nog inschrijvingen voor lijnzaad aanveerd worden aan 2,80 en 3,00 fr. de kilo volgens de soort Op Maandag t Februari, (Lichtmis), Magazijn gesloten. Studie van derf Notaris DE WINDT, te Aalst. De Notaris DE WINDT, zat openbaar verkoopen l. Maandag 2 Februari 1920, om 1 ure nanoen, ter herberg «In 't Kaatsspel», bij Frans Meuleman, te Hofstade, dorp. Gemeente Hofstade. 1. Perceel land op Heuversputten, groot 22 a. 30-c. a. Gebruikers Camiel Boeykens en Camiel Goeman. II. Partij land op Weirebrempt, groot 33 a. 30 c. a. Gebruiker Gustaaf De Swaef. III. Partij land, op Wolfvetdeken, groot 20 a. 90 ca. Gebruiker Emjel De Smet-Van Eetvelde. IV. Partij land, op Koningshof, groot 15 a. 60 ca. Gebruiker Domien Goeman. V. Partij land op de Vaag, groot 32 a. 80 C3. Gebruiker Petrus Schuddinck. 2. De notarissen DE WINDT, te Aalst en MEERT, te Erpe, zullen verkoopen op Dijnsdag, 3 Februari I920, om 2 ure nanoen, ter herberg van Julien Lam- brecht, te Erpe, Gentsche steenweg I. Huis met yerdiep, stallen, schuur gn uitgangpoort, te Erpe, Gentschesteenweg, groot 18 a. Bewoond door de echtelingen De Lepeleer-De Coninck en Adèle De Co- ninck. II. (luis te Erpe, Hoonegem, groot 5 a. 40 ca. Bewoond geweest door Frederik De Sutter, thans onbewoond. III. Land te Erpe op den Berg, groot 23 a. 60 ca. Gebruiker Michel Van de Sype- IV. Land te Erpe, op den Berg, groot 3 a. 40 c. Onverhuurd. 3. Zelve Notarissen DE WINDT en MEERT zullen openbaar verkoopen op Dijnsdag 3 Febtuari 1920, om 8 u. voormiddag, te Erpe, Gentschesteenweg, ten huize van de echtelingen De Lepeleer-De Coninck en Adèle De Coninck. Al de zich aldaar bevindende meubels en huishoudelijke voorwerpen, metsersgerief en alle andere voorwerpen. Gewone voor waarden en gereede betaling. 4. Voornoemde notaris DE WINDT zal openbaar verkoopen op Zaterdag 7 Februari 1920, om 2 u. nanoen, ter Zittingzaal van het Vredegerecht, te Aalst, Groote Markt. Gemeente Erembodegem. I. Eenen eigendom, begrijpende 2 aaneen- hangende huizen, steenbakkerij en uitge werkt land te Erembodegem, Geeraardsberg- schesteenweg, tegen 't Zaagsken, het land ligt gedeeltelijk op Aalst groot op Erembodegem 85 a. 40 ca. en op Aalst 27 a. 80 ca., dus samen 1 hect^ar 13 a. 20 ca. De huizen zijn bewoond door de wed. Ph. en Gustaaf Scheerlinck. Het land is onver huurd- Deze eigendom gezien zijne ligging, samenstelling en oppervlakte is goed ge schikt voor 't inrichten van een landbouw bedrijf. Stad Aalst. II. Beplanten meersch te Aalst-Mijlbeek, Moorselschebaan aan de Kleistraat, groot 21 a. 80 ca. Gebruiker Jan Schockaert. Nijvel. 24 Januari. Boter de kilo 12 5o fr. Eieren 18 a 20 fr, de 26. Tarwe 48 a 5o fr. de 100 kilos Rog ge 42 a 44 fr. Haver 70 a J5 fr. Gerst 75 a 80 fr.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 3