Smokkelaars van St-Malo Internationaal Overzicht De gezonde inneming oer Siaiien. DE Vergaderingen phosphorzuur is en dat vroeger dus niet voor de staalbereiding kon worden ge bruikt. Sedert bijna 25 jaren kan dit wel, dank zij de uitvinding van Thomas en Gilchrist, in hoofdzaak berustende op de bijvoeging van ongebluschte kalk bij het te smelten phosphorhoudende giet ijzer. Gedurende het smeltingsproces wordt heete lucht door de massa gebla zen, de zuurstof hiervan verbindt zich met het phosphor tot een oxyde hiervan en dit op zijne beurt met de toegevoegde kalk en andere onzuiverheden tot de zoo genaamde slak, die op het gesmolten metaal drijft. De slakken zijn van grauw tot bruin van kleur en van uiteenloo- pende hardheid. Tot een fijn poeder ge maakt, leveren zij het bovengenoemde slakkenmeel of thomasphosphaat, waar van het phosphoo.zuurgehalte uiteen loopt van 12 tot 20x procent. EN DE Besmettelijke Ziekten Melk. Er zijn besmettelijke ziekten die zich verspreiden door de melk, onder andere de pokziekte, het mond-en klauw zeer. De melk mag dus in deze gevallen niet benuttigd worden voor de voeding der kalveren, der varkens of der veulens zonder eerst op een voldoenden warmte graad te zijn gebracht te zijn om de ziek tekiemen te vernietigen die zij bevat. Het koken der melk is het meekt in een ieders bereik zijnde middel. De besmette melk zou niet moeten ge leverd worden aan de samenwerkende melkerijen, zooniet wordt de ziekte ge- makkelij overgebracht bij de aangesloten leden. Over het algemeen zou de afge roomde melk der samenwerkende melke rijen moeten gepasteuriseerd, vooraleer terug aan de leden gegeven de worden door de pasteurisatie op 85 graden zou den de kiemen dep pokziekte en van het mond- en klauwzeer zeker vernietigd zijn. Scheedevocht, Bevat de kiemen van het besmettelijk verwerpen van de korrelige scheede-ontsteking, soms van de pokziekte Door in het strooisel te vallen, brengt deze uitvloeiing de kiemen- in het bereik der gezonde dieren. Men zal het gevaar dat er uit voortvloeit ver mijden door de zieke dieren af te zonde ren, door den mest te vernietigen, door de besmette deelen van den stal te ont smetten. De paring met dieren waarvan de af scheidingen der scheede besmettelijk zijn zal vermeden worden. Werking der dieren zejf. De dieren, door besmettelijke ziekten aangetast, zijn gevaarlijk voor de dieren die in denzelfden stal verblijven. De die- 15 «O» Ik heb reeds meermalen den wensch ge uit, teekenen te leeren en mijn vader heeft me beloofd zich de eerste de beste gelegen heid, die zich daartoe aanbiedt, ten nutte te zullen maken. We kunnen de zaak dus als beslist beschouwen. O, als ik zoo teekenen en kleuren kon als gfj dan zouden binnen 't jaar al de muren van 't slot met schilde rijen bedekt zijn. 't Blijft zoo afgesproken en van heden af zijt gij mijn leermeester. Maar ge moet geen al te gestrenge meester zijn, want tot nu toe was ik gewoon mijn eigen weg te gaan. Omdat gij steeds den rechten weg wist te kiezen, antwoordde Henry met vuur. Ge vleit mij, mijnheer. N Waarheid is geen vleierij, mejuffrouw 1 Ge houdt mij dus voor een volmaakt wezen Dat wilde er ik nu juist niet mede zeg gen, sprak Henry, waarbij hij het meisje vriendelijk in 't lachend gelaat zag. Ik wilde alleen zeggen dat een gemoed en een ziel als de uwe aan geen indrukken zullen begeven die tot het plegen van iets onrechtvaardigs of onredelijks zouden verleiden. Ik zal echter als ge 't veroorlooft, nog eenige schaduw aanbrengen voordat ik de schets in uw bezit stel. Doe zooals ge wilt, maar we moeten in alle geval de schets nog heden avond aan mijn vader laten zien dan kunt ge morgen de schaduw aanbrengen. O, hoe verlang ik er ren diesamengewoond hebben met dieren door dergelijke ziekten aangetast, moe ten beschouwd worden als kunnende be smet zijn, als kunnende reeds de kiem der ziekte hebben ze worden van be smetting verdacht en moeten voor ge vaarlijk gehouden worden. Ook moeten ze, evenals de aangetaste dieren, afzonderlijk gezet worden, in andere lokalen dan die waarin de gezon de dieren vertoeven, In de meeste gevalen, is het practischer de afzondering te doen doo.i de zieke die ren uit den gemeenschappelijken stal te halen en de plaats waar ze gestaan heb ben te ontsmetten. Maar zoo is het niet altijd. Voor mond- en klauwzeer, bij voorbeeld, gaat de besmetting zoo snel dat gewoonlijk al de dieren van den stal reeds aangetast zijn wanneer men het eerste geval Waarneemtook is het ver kieslijker de zieke dieren niet uit den gemeenschappelijken stal te halen en al het vee dfit-er zich bevindt opgesloten te houden. Men heef! opgemerkt dat, wat betreft de pokziekte, in de meest bevolkte stal len het percent der aangetaste dieren het hoogste is, omdat een grooter aantal dieren voortdurend aan de besmetting zijn blootgesteld. Om de pokziekte te vermijden moet men dus de kleine stallen verkiezen boven de groote met een te talrijk vee, De pachter, die zijnen intrest bemint, zal zorgen dat het vee, dat hij aankoopt en dat van besmettelijke ziekte zou kun nen aangetast zijn, liet ander vee der hoeve niet besmette. Er zijn twee thans verspreide ziekten, de pokziekte en het besmettelijk verwerpen, die verdienen dat men er voortdurend voor bezorgd zij. Er zou op elke (loeve een ziekenstal moeten bestaan waarin het nieuwe vee den noodigen tijd zoo blijven om te weten of het gezond is. Dezelfde stal zou dienen voor de afzondering der gevallen van be smettelijke ziekte. In tijden dat het mond- en klauwzeer heerscht, is het altijd gevaarlijk markt- vee aan te koopen. De aankoop van var kens is al even gevaarlijk. De inenting van het vee tegen sommige ziekten is aan te bevelen in de strekeu waar deze ziekten voortdurend heer- schen, omdat de kiemen verspreid zijn in den grond dezer streken. Men kent krachtdadige entstoffen tegen de kool ziekte, tegen het roodvonk van het var ken, tegen den buikloop der kalveren, enz. Naast de dieren, gevaarlijk omdat zij de gevreesde ziekte kunnen opdoen, moet men de dieren in aanmerking nemen die de ziekte overbrengen zonder er zelf door te lijden. Al de dieren der hoeve paarden, hennen ratten, muizen, enz., die in den besmetten stal komerï of die in aanraking komen met den besmetten mest, kunnen de ziekte voortzetten, Voegen wij daarbij nog de insecten, waarvan de vliegen de meest verspreide zijn De mensch zelf kan de besmettelijke ziekten van het vee overbrengen, na in aanraking geweest te zijn met zieke dieren of met besmette voorwerpen. Men moet dus een bijzonder personeel belas ten met de zorg der zieke dieren, en het werkvolk zich doen ontsmetten na iedere verrichting in den besmetten stal. De personen die door tering aangetast zijn en spuwen, moggen in de stallen niet komen, want zij kunne hunne ziekte mede deelen aan de dieren. GIJSEGEM. Vergadering der leden van den boerenbond bij Cam. Schudding, op Zondag 22 E'ebruari, om 3 ure namiddag. DAGORDE 1) Bespreking over Onderl. Brand verzekering door Clem. Saeys. 2) Inschrijving van alle benoodig- heden. OULTRE. Op Zondag 22 Fe bruari 1920, voordracht over Ond. Brandverzekering, door den heer L. De Clercq, om 10 uren in het lokaal Melkerij. NEDERHASSELT. - Op Zon dag 22 Februari 1920, om 1 1/2 uren, Voordracht over Onderlinge Brand verzekering, door den heer ,L. De Clercq, bij M. Camiel Haegeman, te Nederhasselt, Slethem. VLIERZELE. Zondag2öFeb. om 3 ure namiddag vergadering voor al de landbouwers bij Alois Broek man (aan de kerk). I. Voordracht door den heer Cau- dron over oorlogsschade en oorloogs winsten. II. Aanvaarding van niewe leden. III. Inschrijving voor alle benoo- digdheden van zaden, vetten, bloem, enz. De Schrijver, De Voorzitter Al. Braekman. Hon. Meirschaut. HAELTERT. Al de leden zijn verzocht heden Zondag na de hoog mis te willen vergaderen in de Sint Annas.-hooi. om zich te laten inschrij ven voor vetten, voeder en zaden. Ingang langs de Witte Muizenstraat. naar met de lessen een begin te maken 1 Wat dunkt u. zou ik het schilderen spoedig leeren Als ge u er met ijver op toelegt, dan zult ge dat zeker. Nu daarvoor behoeft ge niet bevreesd te zijn. Als ik eenmaal aan iets begin dan doe ik dit met lust en ijver. Toen Isidora dit zeide gaf zij de schets aan Henry terug, want zij had die zonder te vragen, reeds in bez.t genomen en ging naar de plaats waar zijn penseelen en teekenbe hoeften lagen. Kom mede, sprak zij, ge moet uw zaken bergen en met mij naar huis gaan. Mijn vader is nu juist iq zijn kamer en ik wil zoo spoedig mogelijk weten wat hij er van zegt. Zwijgend pakte Henry alles bijeen en bei den gingen den weg naar het slot op, waar bij het meisje dicht naast hem liep. Henry's hart klopte onstuimig in zijn boe zem, en 't duurde geruimen tijd voordat hij weer in staat was een geregeld gesprek te kunnen voeren. Isidora daarentegen babbelde met de beminnelijkste wellevendheid. Haar gedachten stemden haar blijmoedig en zij merkte het niet op dat haar geleider üit een andere oorzaak dan uit aangeboren bedeesd heid zoo weinig spraakzaam was, want zij scheen die door haar vroolijk gesnap te wil len verdrijven. Ten laatste evenwel overwon Henry zijn verlegenheid en hij sprak weder levendig en met vuur, en naarmate hij spraak zamer werd, werd zij stiller en opmerkzamer. Hij vertelde van een reis die hij over eenigen tijd naar Amerika gemaakt had en Isidora luisterde aandachtig. Hij had zijn verhaal nog niet geëindig, toen zij tot hun verwondering voor de slotpoort stonden. Wij meenden dat de kwestie van Fiume reeds voor goed zou opgelost geweest zijn Maar president Wilson komt weeral stokkeiwn 't wiel steken. ACHTSTE HOOFDSTUK.* Een voorloopige overeenkomst. Voordat Henry dien avond zijn nachtleger opzocht, had de markies hem reeds verzocht zijn dochter onderricht in 't schilderen te ge ven. De voorwaarden waren vastgesteld en de jongeling bevond zich nu in een positie die voor hem even nieuw als onverwacht was. Hij nam zich echter voor, zijn taak moedig te aanvaarden en zijn best te doen. Vreezende dat een vertrouwelijke omgang met zijn leer linge voor zijne rust gevaarlijk kon worden zou hij er zooveel mogelijk voor zorgen, met haar niet langer te zatnen te zijn dan vol strekt noodig was, en elk ander gevoel dan dat van achting dadelijk te onderdrukken. Dat was zeker een verstandig besluit. Misschien had Isidora ook een dergelijk be sluit genomen. Zooniet dan zou 't Henry niet veel baten. Drie dagen nadat de teekenlessen waren aangevangen, kwam Arnaud de Montefere op 't slot Montigny een bezoek afleggen. Hij had zich weder sierlijk gekleed. Nadat hij was afgestegen en zijn paard aan een der op t geluid van 't hoefgetrappel toegesnelde stalbedienden had overgegeven, ging hij den markies in de gezelschapszaal opzoeken. De markies kende de graaf niet anders dan als de rijkste man in de provincie en als een edelman van onbesproken naam. Misschien had hij er wel van gehoord dat de graaf zich nu en dan aan den wijn te buiten ging, maar dit gebrek kon zijn achting niet veel afbrenk doen. Komt ge mij toch eindelijk weer eens bezseken zei de markies, de hand van den graaf hartelijk schuddende. Op mijn woord, ik meende dat gij de provincie had verlaten. De president heeft door tusschen- komst van den Amerikaanschen ge zant te Parijs eene nota overhandigd aan de Fransche, Britsche en Itali- aansche regeermgen, waarin hij ver klaart dat hij ten aanzien van het Adriatische vraagstuk blijft staan op het standpnnt, dat hij uiteenzette op 9 December Hij verklaart verder dat hij niet t akkoord is met Frankrijk en Engeland nopens de nota van 20 J anuari in zake h iume en aanziet de nota van g December als de uiterste grens der toegevingen. Moest men anders handelen, dan dreigt de pre sident met ontslag en zal Amerika niet meer vertegenwoordigd zijn op de Vredesconferencie. De Engelsche regeering heeft de Nationalisatie der mijnen verworpen, maar nu wordt de vraag opgeworpen of de mijnwerkers niet tot werksta- king zuilen gedreven worden. Volgens de Engelsche bladen zul len de mijnwerkers er ernstig over nadenken, alvorens tot dat gewichtig besluit over te gaan Men gelooft dat de werklieden nieuwe eischen tot loonsverhooging zullen doen gelden, daar volgens verklaringen in het La gerhuis de mijneigenaars een winst van een pond sterling per ton opstrij ken. Het toekomend kongres der Trade Unions zal over de kwestie hoeven uitspraak te doen. De mijnwerkers, spoorwegwerklieden en transportar beiders hebben besloten in gemeen zaam overleg de kwestie van de nati onalisatie der mijnen tot hare oplos sing te leiden. Te Parijs staat Caillaux voor het Hooggerecht. Caillaux is gewezen minister-president van Frankrijk. Hij is beschuldigd van verstandhouding met Duitschland. Het onderzoek dezer zaak heeft zeer lang geduurd en al de beschuldigingen zijn in een boekdeel samengebracht. Caillaux verschijnt niet voor een gewoon assi senhof of voor een gewonen krijgs raad, maar 't is voor de Fransche Senaat zelve dat de staatsman moet verschijnen. Na den wapenstilstand heeft men in de officieele papieren van Elzas- Lotharingen een dokument gevonden, hetwelk zou bewijzen dat Caillaux reeds voor den oorlog een vriend was vanN Duitschland. Caillaux speelde voor den oorlog een belangrijke rol in de Fransche politiek en verzette zich tegen den driejarigen diensttijd in Frankrijk. U De aanhouding geschiedde op grond van de twee volgende punten ie In eene bank te Fiorentië ontdekte men O neen, maar ik heb 't zeer druk gehad, antwoordde de graaf een ongedwongenheid aannemende, die in zijn natuur lag, maar waarvan hij /zich altijd het voorkomen tracht te te geven, als hij zich in 't gezelschap,van iemand als de markies bevond. Ik heb 't Waar lijk zoo druk, dat ik 111e 't genoegen u te zien voortdurend moest ontzeggen. De markies geleidde den graaf naar zijn kabinet er werd wijn gebracht, weldra waren de heeren in een druk gesprek over de gewichtige gebeurtenissen der laatste dagen. Het duurde echter niet lang, of de graaf schoof zijn stoel dichter bij dien van den markies en zeide Ik wilde, mijn waarde markies, een onderwerp ter sprake brengen, dat reeds lang mijn geest bezighoudt en waarop ik ook reeds in een vorig onderhond met u gezinspeeld heb, hoewel, ge, naar 't mij voorkomt, mijne bedoelingen niet hebt begrepen. Ge weet dat onze bezittingen aan elkander grenzen. Zeker antwoordde de markies, die aan dachtig geluisterd had, ze grenzen vlak aan elkander, en twee schooner bezittingen zijn in 't graafschap niet te vinden. Juist mijn waarde markies Ik twijfel er aan of er in heel 't koninkrijk wel schooner te vinden zijn Misschien niet, meende de markies. En, ging de graaf voort, waar zou men twee bezittingen aantreffen, die beter ge schikt zijn om tof een bezitting samengevoegd te worden Waar zijn twee landgoederen die een zoo goed afrond geheel zouden worden Ik heb er nog nooit aan gedacht, maar wat ge daar zegt, is waarlijk zou dwaas niet sprak de markies nadenkend. Ja, ja, ge hebt gelijk.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2