i In magazijn Zeenergkaai. Het voederen der varkens. V E ,\T I I T I E Zijn hulp en steun. Marktberichten V' een uitgebreid plan tot een staatsaan slag in Frankrijk 2e M. Lansing, staatssekretaris van Amerika verwit tigde de Fransche regeering dat Cail- laux in igt5 in Argentina betrekkin gen had aangeknoopt met Duitsche agenten. Daar Uuitschland weigert de oor logsmisdadigers uit te leveren hebben de Verbondenen eene nieuwe nota ge zonden. Zij luidt alsvolgt De regee ringen der verbonden mogendheden, bestatigende dat Duitschland de uit levering der plichtigen niet wil be werkstelligen, drukken er in dezen oogenblik niet op dat deze onmiddel lijke uitgevoerd worde. Zij verklaren evenwel dat de verbintenissen door Duitschland onderschreven geldig blijven. De Bondgenooten zullen eerst toezien, welke maatregelen het Reich zeil zal nemen als zake de vervolging der oorlogsmisdadigers. Van de hou ding der Duitsche regeering hangt het al ol de Verbondenen nieuwe maatregelen zullen nemen. Vleeschvoedermeel Dit is een hijproduct der vleeschextra- hereiding, zooals deze vooral in Amerika op groote schaal plaats heeft. In dit bij product blijven bijna al het eiwit en vet van het verwerkte vleesch achter. Door zijn hoog gehalte aan het eerste is vleeschvoedermeel buitengewoon ge schikt om een te eiwitarm voederrant soen, vooral een rantsoen vooreen alles- eter, zooals het varken, te verbeteren. Bovendien eten de meeste varkens het gaarne. Aan meslvarkens mag men er maar zeer weinig van geven, hoogstens een halve K. G. per dag in groote boe veelheid oefent het een nadeelige invloed uit op de kwaliteit. Voor loopvarkens, fokdieren en pas gespeende biggen dur ven wij het gerust aanbevelen, mits men in 't oog houdt, dat het ook hier te veel schaadt en tot eiwitverspilling leidt, af gezien van het feit, dat spijsverteerings- stoornissen niet zijn buitengesloten. Men wachte zich voor vleeschmeel, waarin mijten voorkomen en voor zeer oud vleeschmeel, dat dikwijls bedorven is en dan vergiftige verbindingen, zooge naamde ptomainen, kan bevatten. Bloedmeel is gedroogd of liever ingedampt bloed Het is zeer rijk aan eiwit. Wanneer het bij het droogen niet te sterk verhit is ge weest, is het eiwit tot een zeer hoog per centage verteerbaar. Varkens nuttigen het met graagte. Men behoeft er maar zeer weinig van te geven om een eiwit- arm rantsoen op het juists eiwitgehalte te brengen. Paar mestvarkens een rant soen behoeven met een ruimere voedings verhouding dan jonge loopvarkens, komt het voor de eerste zoo goed als niet in aanmerking. Afgeroomde melk 'n Best lichtverteerbaar varkensvoe der met veel verteerbaareiwit. Zij is puik om metgraanmeel vervorderd te worden. Men krijgt er malsche varkens af. Zij bevat minder vet dan de karnemelk en staat dus in dit opzicht bij deze achter. Karnemelk komt veel met afgeroomde melk overeen. Zij bevat echter meer vet en meer melk-, zuur dan deze. Hoewel melkzuur geen eigenlijk voedend bestanddeel is, oefent het toch, vooral bij varkens, een gunsti- gen invloed uit op de vertering van het gelijktijdig gegeven ander voeder, Voor pas gespeende biggen geven wij aan af geroomde melk, mits zij niet nu zoet dan zuur vervoederd wordt, de voorkeur. Wei Dit bijproduct der kaasbereiding bevat behalve veel suiker, nog een weinigje eiwit vooral albumine en nog minder vet. Zure wei bevat minder melksuiker, omdat een deel hiervan in melkzuur is omgezet. Zure wei dient bij het samen stellen van voederrantsoenen zekerheids halve voor niet meer dan water in reke ning gebracht te worden. Zij oefent een gunstigen invloed uit op de spijsverteering, mits zij niet scherp zuur is. XI. De voeding van den fokbeer en de drachtige zeug. - Wat voor andere varkens goed is, is ook goed voor den fokbeer. Men voedere hem krachtig, maar meste hem niet. Wijl er in de meeste streken bijna het geheele jaar door varkens gefokt worden, hoewel niet altijd even talrijk, kan men voor den beer niet van een dektijd spreken, hoewel hij 't in een bepaalden tijd van het jaar wel drukker zal hebben dan anders. Men voedere hem met graanmeel, wor telgewassen en vergete, zoo hij geen erwten of boonen ontvangt, een kleine hoeveelheid vleeschvoedermeel niet. Men verzuime niet hem jong groenvoeder te geven, des zomers jonge klaver of gras, des winters wat knolgroen, boerenkool hij gebrek hieraan, wat gesneden rauwe mangelwortels. In sommige streken gaat men met den beer naar het zuizige varken en niet om - gekeerd. Dan moet de eerste dikwijls vrij groote afstanden afleggen. Daarmede houde men bij de voedering rekening. Aan den beer kan men van allerlei kwijt worden. Als hij niet overvoederd wordt, is hij meestal niet kieskeurig en wat hem niet past, laat hij wel liggen. In den druksten tijd, en dat is voor een beer somtijds al een heel drukken tijd, mag men hem gerust eieren geven. Eieren aan een beer lijkt wel paarlen voor de zwijnen geworpen, maar dit is toch werkelijk niet het geval. Men houde zich bij de voeding van den beer aan een voedingsverhouding van 1 tot 5 (1 5). Voor de drachtige zeug rekene men op ongeveer dezelfde voedingsverhouding. Het best onderhoudt men haar met ge kookte aardappels, peen, haver, gerst, roggezemelen en afgeroomde melk. Jong groen mag haar niet ontbreken. Tot kort vóór het biggen, geve men haar be weging naar verkiezing op een zoo ruim mogelijk terrein. Branderijspoeling en zure wei geve men baar niet, ook geen scherpzure karnemelk. Men voedere haar dus krachtig met niet zuur, niet beschimmeld of niet gemakkelijk zurend, lichtverteerbaar voeder, maar wachte zich voor het verstrekken van .mest- voeder. Teneinde verwerpen, voor zoover men dit in zijn vermogen heeft, te voorkomen, wake men er voor, dat de zeug op den buik en den snuit gestooten of geslagen wordt, terwijl men zorgen moet, dat zij niet door honden verontrust of door baeren lastig gevallen wordt. Men zorge, dat de stalbodem niet glad is, vermijde afwisselingen in de voeder- wijze, geve nooit zeer koud water of koude slobbering en bescherme haar voor tocht. XII. De voeding van de zeug en haar biggen. Dat de drachtige zeug goed gevoederd moet worden, is boven reeds gezegd. Men wachtte zich echter voor het geven van veel lauwwarm eh waterig voeder en geve erwten en boonen slechts in kleine hoeveelheid of in 't geheel niet. Daar men haar liefst geen peulvruchten voedert en zij in het graan voeder, met „het oog op de vorming der ongeboren jongen misschien voldoende phosphos- zuur, maar veelal niet genoeg kalk ont vangt, verdient het aanbeveling haar, vooral in de laatste helft van den draag tijd, geregeld wat phosphorzure kalk door het voeder te geven. Met zemelen worden nog al wat phosphore zouten aangevoerd. Worden deze gevoederd, dan kan men met een kleine toegift van koolzure kalk (krijt) volstaan. De voe ding dient dezelfde te zijn als die van den d^kbeer. hunne inschrijvingen. Wij kunnen een nieuwe aankoop ijzerslakken 8 a 10 °/0 phosphorzuur offreeren aan 16 fr.oo "L in zakken (zakken inbegrepen). LIJNZAAD Er kunnen nog inschrijvingen voor lijnzaad aanveerd worden! Volgende waren zijn op het einde van toekomende week beschikbaar en ziehier de prijzen. I. Samengestelde Guano,inhoudende 5 stikstof, 5 °/o phosphoorzuur en 3 potasch, zuiverheid en oplos baarheid gewaarborgd geleverd in goede zakken op uw dichtstgelegene statie franco per 5ooo kilos aan 6i lr per coo kilo. II. Samengestelde Guanoinhouden de 3 o/o stikstof, 6 phosphoorzuur en 5 potasch, zuiverheid en oplos baarheid gewaarborgd geleverd in goede zakken op uwe'dichtstgelegene statie franco per 5ooo kilos aan 48 Ir per 100 kilo. III. Samengesteld Klavervet, inhou dende 5 °/0 phosphoorzuur en 5 j potasch, zuiverheid en oplosbaarheid gewaarborgd geleverd in goede zakken op uwe dichtstgelegene statie franco per 5ooo kilos aan 24 frank -per 100 kilo. NB. Een samengestelde wagon van deze drij soorten van land vet tot 5ooo kilos wordt ook franco geleverd. In magazijn genomen dezelfde prijs voor de ingeschrevene. Zaaihaver. Inschrijvingen worden aanveerd voor Schotsche zaaihaver Victorv of - Zegehaver een prachtige soort ronde tros die zeer geladen is, witte en korte, doch fijne korrels, lang stroo die toch goed'weerstaat aan het vallen Deze soort is halfvroeg en een der meestopbrengende variëteiten, t Prijs in magazijn genomen 140 fr. de 100, kilos, Daar er genoeg gekocht is kan iedereen ze in magazijn beko men zonder voorafgaande inteeke- ning. De inschrijvers evenwel worden eerst bediend. len. Hij begon zich dus weer met die goede pillen te behandelen en schreef ons nu daar na het volgende De heer Léon Jongen" -Ai fx Alle dagen te bekomen in den voor middag van 8 tot 12 ure- Maïs (nieuwe) aan 8S|fbo fr. de .100 klos zonder zak. Lijnmeel aan 92 fr. zonder zakken. Het Bestuur heeft besloten geen enkele waar uit het magazijn te laten gaan zon der comptante betaling. -chreven,e ki'i'""'fiasf"tnTi nu1- ten afaahaalfl1 aan 25 fr. zonder >n. 28 50 fr. in z5" Klaverzaad aan 15,50 fr. den kgr. (verwacht). Zaaihaver aan 140 fr. de 100 kgr. zonder zakken. Inschrijvingen voor IJzerslakken. De landbouwers of bonden die ijzer slakken begeeren zenden onmiddelijk Hoe eenvoudiger leven, hoe langer leven Studie van den Notaris De Windt te Aalst. Uwe Pink Pillen, die tien jaren geleden mijnen gezondsheidstoestand zoo schoon hadden verbeterd, zijn ook nu wederom zeer nuttig voor mij geweest. Hoewel ik zeer ernstiglijk was getroffen door die booze kou vatting, heb ik spoedig mijne krachten en' mijne eetlust herwonnen, en nu voer ik mijn werk van openbaar aanplakker weer als naar gewoonte uit. De Pink Pillen geven bloed met iedere pil. En het is juist het rijke en zuivere bloed dat ons in staat stelt tegen de aanvallen der ziekte te strijden. Metj ziet zeer goed den uitslag van de verrijking des bloeds bij alle perso nen die aan een aanval eener overweldigende ziekte, als koorts of griep, hebben weerstand geboden. De zieke die al zijne krachten in den strijd heeft gelaten en daardoor uitgeput is, overwint spoedig het kwaad, dank zij de verrijking en de vernieuwing des bloeds door de Pink Pink teweeg gebracht, waarna zijn herstel onmiddellijk plaats heeft. De Pink Pillen hebben door hare eigen schappen die het bloed herstellen en de zenuwen versterken de schoonste genezingen in het land voortgebracht, in gevallen van bloedarmoede, van bleekzucht bij jonge meisjes, van maagpijn, van gevolgen van ziekte, van griep, van zenuwstoringen en van neurasthenie. De Pink Pillen worden verkocht in alle apotheken en in het Hoofddepot Apotheek Derneville. 66, Waterloo-laan te Brussel frs. 3,50 de doos, en frs. 17 de zes doozen, franco. Dijnsdag 24 Februari, 1920, om 8 uren 's morgehds, ten huize van Gustaaf Van Langenhove, te Herdersem, Kapel. van allerhande meubels, landbouwgerief, ressortkarre, hooi, strooi, tarwe, aardappe len, twee geiten, enz, enz. Gereed geld en gewone voorwaarden. De heer Léon Jongen, 10, rue de Gymnase te La Louvière, is goed bekend in Henegou wen. Als openbaar en gemeentelijk aanplak ker te La Louvière en ook in geheel de streek, is hij altijd op straat, welk weer het ook zij.' Tijdens'den oorlog, een dag dat er mannen werden opgeroepen, bleef hij langen tijd aan de koude en de guurheid blootgesteld. Hij vatte een Ieelijke kou die zij gezondheid ver stoorde. Tien jaren geleden1 had de heer Jongen een eerste maal zich heel goed be vonden bij de behandeling met de Pink Pii- Nijvel. 14 Februari. Boter dekilo 14 00 fr. Eieren 18 a 20 fr, de, 26. 1 arwe 48 a 5o fr. de 100 kilós - Rog ge 42 a 44 fr. Haver io5 a 108 Ir Gerst io5 a 108 fr. Doornijk. i3 Februari. - Haverdë 100 kilos 102 fr. 00, Aardappels 22 'rBoter 14.00 fr. de kilo. Eters i5 fr. Hennen 12 a i3 fr. Konijnen 10 a 12 fr. Virton. i-3 Februari. Aardappels 22 a 32,5o fr. de .100 kilos. Boter 14.50 a i5.5o fr, Eiers 0,40 't stuk Konijnen 3 a 3.5o tr. Kortrijk. 16 Februari Haver de 100 kilos, 100 a io3tr. Peerdeboo- nen 82 a 85 Aardappelen 20 a 21 Stroo 17 a 19 - Hooi 3o a 35 - Charleroi 16 Februari. Tarwe 5o Rogge 44. Haver io5 a 107 Amerikaansche haver 98 a io5 -Lu zerne 57 a 60 Stfoo 18 a 20 Ha- verstroo 17 Beeten 8 - hooi 5o.oo Geeraardsbergen. 16 Februari. Aardappels 22 a 25 Konijnen 3 a 3 fr. dekilo.Kiekens 12 a i5 't stuk, Leuven. 16 Februari. Tarwe 5o Rogge 44 Gerst io5Haver io5 Lijnolie 52o fr. de heet. Lijn meel 100 Lijnkoeken io5 —Stroo 22 Hooi 4.5 Aardappelen 23.00 Boter i3 a 14 Eieren o.5o a 00. Waereghem, i5Feb. Aardappels 22 a 24,00 Boter 12,5o a 14,50 Fiers o,5o 't stuk Konijnen 3a3,5o Hoei. 18 Feb. Gerst 100 a io5 Haver 100 a io5 - Boter 13— Eieren 18 fr. de 25. Lokeren. 18 Februari. Boter 12 de kilo. Ajuin 0,60 Vleesch 7 Paardenvleesch 5 Eieren o a5 't stuk. Cureghem-Anderlecht. 18 Febru Beesten te koop gesteld Os sen 217 Stieren 5g Koeien 341. Ninove. 16 Februari. Boter 17ft. Eieren 0,45 Aardappelen i5 tr. f Vroeg of laat verzwakken uwe organen ieder een heeft zijne zwakke zijde en wij moeten er acht op nemen, maar de nieren eischen onze bij zondere aandacht. Vooreerst zijn de zichtstoornissendraaïngen, verblindingen, stijf te der gewrichten, rug pijn, rhumatiek, moei lijk wateren, de eerste voorteekens van den nood der watertoestel. Men moet aan stonds het regiem van zuiver water volgen om deze zoo brooze filters te reinigen, en nadien Foster Pillen nemen om de zuive ring te volledigen en hunne weefsels te ver sterken en te herstel len. Eet eenvoudig ooals tijdens uwe kinderjaren en enkel spijzen die overeenkomen met uwe gesteldheid. I>e behandeling der Foster Pillen is gemakkelijk te volgen, zonder gevaar-«en in ieders bereik. Zij zal de nieren in staat stellen het bloed zich van zijne onzuiverheden te ontlasten en u misschien voor eene erge ziekte behoeden. Betrouwt niet en weigert'navolgingen en na maaksels. Eischt wel de echte Foster Pillen voor le Nieren; .*5.50 fr. de doos, zes ,doozen voor 20 fr. indien uw gewoon apotheker er geen meer bezit, opzending vrachtvrij per post onmiddellijk na ontvangst van liet bedrag, Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, GG, (Jouden berg, Brussel. tm

De Koornbloem | 1920 | | pagina 3