Arbeid adelt In het veld. De Stem der Dooden Zij wint aan Een en ander over Aardappelteelt Landbouwweekblad REDT II ZELVEN ZONDAG 16 MEI 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr73 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Samenwerkende Maatschappij TE AALST Aan de Aandeelhouders en Le den der Landbouwersvereeniging. In buitengewone algemeene ver gadering van 2 Mei werd besloten het kapitaal der Sam. Maatsch. Redt U Zeiven te verhoogen tot 150.000 frank of daarboven. Te dien einde zullen er aandee- len uitgegeven worden van 50 fr. ieder, welke dezelfde voordeelen als de eerste stichtersaandeelen hebben. Inschrijvingen kunnen door eiken schrijver der plaatse lijke bonden aangenomen worden. Het geld zal afgehaald worden op iedere gemeente en de titels on middellijk afgegeven. De Beheerraad behoudt zich het recht iedere aanvraag aan te ne men of te weigeren of de aandee- len te verminderen. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. 'k Deed met mijn vriend Jef een wan deling naar den buiten. De frissche lucht deed ons goed en we stapten blijgezind langs weiden en landouwen, tusschen korenvelden en lichtgroene vlasgaarden. Wat waren al deze vruchten prachtig en schoon De korenaren schoten hier en daar stout uit de pijlen omhoog, de tarwe leek donkergroen en beloofde een prachtige opbrengst. Een boerken van rond de zestig, met een pijpken in den mond, stapte geluk kig en fier voor ons op de kleine veld- baan en keek vergenoegd naar de prach tige partij haver die links de weg tot aan de kleine heuvel lag. Hij blies de rookwolken voor zich uit, terwijl hij met statigen tred langzaam voorttrok. Dag, pachter, die partij haver is voorzeker van u. Een schoone plek, ziet ge, g'hebt er op gepast. Ja, mijnheer, dat'zal een felle partij haver worden als 't God belieft... Hier op dees land zult ge nooit slechte vruch ten zien, 't is zulk goed land hier. En is hier geheel de streek zoo goed? Ja, maar ginds aan den overkant zijn het de eigendommen van den graaf, en het land is er zoo nat, dat men er moet een droog jaar hebben om eene vrucht te kunnen winnen. En dees land is niet nat Nat geweest, mijnheer,maar dit heb ik over acht jaar gekocht en ik heb het onmiddellijk gedraaineerd.Dit kostte mij omtrent 150 frank en ik heb het reeds van 't eerste jaar ingewonnen. De graaf, ongelukkiglijk wil van geen verbetering hooren en het is nochtans wreed om zien hoe de vruchten eruit zien. Zie, mijnheer, als ge wilt we zullen er eens heengaan, ik heb daar ook eene partij haver staan. Zij is beter bewerkt en be mest als deze en ze staat daar alsof ze ging terug in den grond kruipen de regens der laatste weken hebben den grond verslijkt en ik weet heel goed dat het onkruid boven de haver zal schieten! We stapten samen naar den overkant en bestatigden de droeve stand van boerken's haver, van de rogge, de tarwe en al de vruchten die er stonden. Denkt ge wel, pachter, dat dit land met draaineeren kan goed gemaakt wor den Zeker, mijnheer, veel beter nog als 't mijne, de grond is hier zeer goed. Maar dan is de graaf een stomme rik, dat hij zoo zijne intresten verwaar loosd en de boeren laat verarmen. Hier balde het kleine boerken zijne vuisten, stak zijn arm omhoog en leek wel een voet hooger Het is een ezel, mijnheer, een op rechte ezel Honderde keeren hebben we het gevraagd om het draaineeren,wij hebben hem zelfs over drie jaar voorge steld het op ons kosten te doen. Hij zendt ons wandelen en zegt dat hij er zal op nadenken. Is dat geen schande dat wij hier met meer arbeid en onkosten enkel een vierde opbrengst zullen heb ben als op gindsche^kouter En liggen er hier zoo vele kouters die nat zijn. Zie langs de oosterkant, zoover ge zien kunt behoort het aan twee familiën evenals de boschen aan de rechterkant. Het is honderden hectaren groot het is kloostergoed uit den tijd der Fransche revolutie. Hewel al die honderden dag- wanden zouden moeten gedraaineerd worden. Hier kunnen jaarlijks duizenden en duizenden kilos graan, haver, aard appelen meer gewonnen worden. De boeren zouden er dan hun brood winnen terwijl ze nu op zulken grond verarmen. Dat is slecht van die rijke families. Alzoo aan hunne pachters en aan het land schade te berokkenen. Ja mijnheer ge spraakt van 't land. Men spreekt altijd van heropbeuring.van veel voort te brengen hewel dat ze eerst beginnen met aan de groote eige naars te verplichten hunne gronden te verbeteren. Willen die heeren niet dat de Staat de gronden aan ons verkoope. Wij zullen dan zelf de noodige ver beteringen doen en aan ons Belgenland een overvloed van eten leveren. Ja pachter dat zou het staatsbestuur moeten doen. Maar dat zullen ze nietZe zullen juist averechts werken en de boeren Konden de dooden uit hun graven Opstaan en met een sterken kreet Schreeuwen u toe: "Waar zijt ge, braven, Die zwoert met ons denzelfden eed De grond is vrij van vreemde hielen Die stampten vuur uit hart en straat, Doch banden boeien nog ons zielen, Als Pruisen worden wij gehaat. Waar is uw kracht van vroeger dagen, Heerlike volk van Vlaanderland, Toen aller oogen op u zagen Verwonderd?. En nu schimp en schand Konden de dooden het u zeggen, Vlaandren weer op en sta uw stuk En dan zich weer te rusten leggen, Op, als vorstin of buig en buk Hebt ge den vijand niet bij handen Mannen, pakt vast en laat niet gaan 't Is nu het uur der kleine landen, Slaat er op toe, houdt aan, houdt aan. Hamert er op dat 't dreune en helme, Hamert er op met volle vuist, Hamert er op dat hij bedwelme, Durft, lang genoeg zijn wij verguisd Helen Praet. zooveel mogelijk ontmoedigen met hunne vruchten voor eenige centen aan te slaan. Met boeren zitten ze niet in. En ge denkt dat dit veel zou ver schillen in opbrengst, dat dit zou merk baar zijn voor heel het land. Ja, moest ik meester zijn, 'k durf zeggen dat ik duizenden en duizenden zakken graan meer zorodoen opbrengen. De Amerikanen zouden dan met hunnen dollar zooveel niet op hun neus te ste ken hebben. Hoe zoudt ge dat aan boord leggen, pachterken Zie, mijnheer, ik zou eerst het Mi nisterie van Landbouw, goed inrichten, en daarneven noemde ik een raadge vend comiteit uitsluitend uit boeren van alle streken samengesteld. Ik deed vervol gens de betaalde landbouwkundigen wat meer draaien om op de hoogte te zijn van alle toestanden. Ik deed al de gronden verbeteren in heel 't land door allerlei be staande en te zoeken middels. Ik gaf de boeren een hooge prijs voor al hunne waren en gaf premiën voor deze die meest per hectare voortbrachten. 't Is spijtig dat ge niet in de Kamers zit, pachterken Daar zitten er al veel te veel in om 't land op 't eten en onnoozele zeever te verkoopen. Waren er een honderd suk- keleers minder, 't ware niet slechter. Maar moest ik er zitten, ik deed mijn plicht tegenover het land en tegenover de boeren, en 't eerste ware de graaf te verplichten zijne natte gronden te doen draaineeren. We stapten terug naar de stad, langs kleine wegen en dachten nog lang aan de leerzame en pittige woorden van den ouden pachter MANDUS. Wie? Wat? Waar? Hoor ik langs alle kanten vragen. Wel, waarde lezer, 't is heel eenvoudig- lijk onze Onderlinge Brandverzekering. In dgn loop der laatste week heeft zij 17 nieuwe polissen uitge geven met een gezamenlijk verze kerd kapitaal van fr. 704.305. 17 nieuwe leden dus hebben be grepen, dat de verzekeringen van voor en zelfs van tijdens den oorlog meer dan onvoldoendezijn en heb ben eene vermeerdering genomen bij Redt U Zeiven van minstens het driedubbele der vroeger ge waarborgde waarde.Dit voorbeeld zou moeten gevolgd worden door iedereen, want als het ongeluk u onvoorbereid treft evenals de heer M. van tegen Aalst is het te laat. Waarom voor enkele franken on- kost het risico oploopen van geruï neerd te worden? Daarom, Waarde Leden, denkt eens na en komt ons om inlichtingen vragen indien gij aan iets twijfelt. DE BESTUURDER. (Vervolg) De kaïniet en andere ruwe potasch- zouten denken wij niet te vroegtijdig te moeten toepassen, vooral niet in zand achtige gronden, waar verlies aan pot- asch door uitlooging kan ontstaan. Men strooit ze einde Winter tot vroeg in de Lente uit, tijdstip waarop zij met de staalslakken of het fosfaat Bernard mo gen gemengd en samen uitgesstrooid worden. Ook de chloorpotasch wordt vroegtijdig in de Lente uitgestrooid, ten einde den tijd te gunnen uit te loogen. Wat wij zegden nopens de chloor, die den beer bevat, geldt hier insgelijks voor de chloor der ruwe potaschzouten en der chloorpotasch. De geschikste potaschmeststof voor aardappelen is de zwavelzure potasch, die onmiddellijk voor de planting, doch ook bij de laatste bereidingen van den grond, die de planting voorafgaan, mag toegepast of gedeeltelijk in de barmen en gedeeltelijk bovenop gestrooid worden. Men geeft 600 tot 800 kgr. kaïniet of 150 tot 200 kgr. chloorpotasch, welke laatste meststof desgevallend door eene gelijke hoeveelheid zwavelzure potasch per hectare kan vervangen worden. Het sodanitraat verhoogt aanmerke lijk de opbrengst, doch de aardappelen kunnen er door te welig en te snel groeien, zoodat er geene behoorlijke op name fosfoorzuur en potasch plaats heeft en de hoedanigheid te wenschen kan overlaten. In dit geval ook kan de aard- appelplaag begunstigd worden. Daarbij kan er verlies aan nitraten door uitloo- De Koornbloem

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1