Arbeid adelt Geldplaatsingen. Vergaderingen Ons nieuw fflengeluie/k Landbouwweekblad Het verplichtend werk in Bnlgarië. ZONDAG 31 OCT. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 97 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. (Vervolg). Obligatiën en Aktiën. Om een goeden uitleg te kunnen ge ven over actiën en obligatiën, nemen we een klein voorbeeld Eenige lieden die over geld beschik ken, hebben de gedachte opgevat een nijverheidsgesticht op te richten. Men doet eene raming en men voorziet dat men noodig heeft voor gebouwen, ma- chienen, grondstoffen en rollend geld 5oo,ooo frank. Jan geeft 100,000 frank en krijgt in de plaats en als bewijs van zijn gestort geld titels ter weerde van 100,000 frank. Pier, Hendrik, Paul en d'andere deelge noten storten hun geld waarover ze be schikken en ieder krijgt in de plaats, vol gens hij veel of weinig aanbracht, titels. Die titels zijn aktiën. welke eene nomi nale waarde hebben van loo, 5oo of meer of min franken. Nemen wij dat de aktiën van ons fa briek 5oo frank weerde hebben bij de storting. Dan heeft Jan 2oo aktiën van 5oo fr. of 100,000 frank. Pier stortte 60,000 frank hij krijgt 12o aktiën van 5oo frank enz. enz. Nu begint het fabriek te werken en men maakt het eerste jaar geene winst. Jan, Pier en al de aktionnarissen trek ken niets van hun geld. Het tweede jaar gaan de zaken goed en de winst wordt per aktie verdeeld. Men verdeelt tegen 8 dit maakt 4o fr. voor een aandeel van 500 fr. Jan heeft 200 aandeelen, hij trekt 8000 frank als winstaandeel. En zoo gaan de jaren voort en ieder jaar wordt de winst, groot of klein, on der de aandeelhouders verdeeld. Doet de fabriek goede zaken en komen de aandeelen of actiën op de beurs, dan zullen zij meer dan 500 fr. weerd zijn. Zoo zien wij nijverheden, banken, kool mijnen en andere titels die aan 500 fr. uitgegeven werden en die na eenige ja ren 1000, en soms 3 en 4000 frank weerde krijgen. Laat ons voortgaan met ons voor beeld om uit te leggen wat obligaties zijn. Onze fabriek doet goede zaken en wil zich meer uitbreiden, dan zal men ge woonlijk obligaties uitgeven. Dit is een titel van gewoonlijk 500 frank waarvoor de maatschappij jaarlijks eenen vasten intrest uitbetaald Nemen wij 6 Aan deze titels moet men jaarlijks deze 6 uitdeelen of er veel of weinig of geene winsten zijnaltijd 6 Deze intrest blijft dus en de koopers van obligaties hebben geen deel in den bloei der fa briek. Deze titels zullen dan ook eerder in weerde verminderen zoo ze op de beurs verhandeld worden. Dikwijls zal men zien dat eene nijverheid aktiën uit geeft en obligatiën ieder van 500 frank. Tien jaar nadien kan men in de meeste gevallen de aktiën verkoopen aan 800 frank of meer en de obligaties aan 400 frank. Op die tien jaar zal dan de aktie 8 soms 10 of meer per honderd gegeven hebben, terwijl de obligatie jaarlijks haar gewoon 4, 5 of 6% opbrengt. Eene obligatie is dus geld dat iemand leent aan eene maatschappij om daar mee zaken te doen en om er gewoon lijk een dubbele winst mee te maken als de intrest die de titel opbrengt. Zoo geeft ook de Staat obligaties uit, ook de meeste steden. Dit geld moet dienen om de zaken van den Staat of ge meenten te doen. De obligatiebezicter geniet jaarlijks zijn vasten intrest. On langs gaf een belangrijk magazijn van Brussel obligaties uit aan 6 Met dit geld, dat weliswaar een schoone intrest geeft, zal die maatschappij zaken doen en dit kan hen misschien wel het dub bele ten minste opbrengen. Over het algemeen is eene aktie van eene nijverheid of andere goede maat schappij veel voordeeliger dan eene obli gatie. In geval de maatschappij slechte za ken doet. jaren achtereen, dan is de obligatie best, omdat deze toch een intrest krijgt, terwijl eene aktie gewoon lijk niet ontvangt. Indien de maatschappij goede zaken doet, kan de obligatie er niets bij win nen de aktie gaat met de groote winst weg. Doet ze slechte zaken en gaat ze failliet dan deelt de obligatie in 't ver lies. De aktionnaris is meer blootgesteld aan wisselvalligheden. Wanneer men eene zaak begint kan men niet voorzien of ze goed of slecht zal zijn. In het laat ste geval zal de stichter veel verliezen en in't eerste nog meer winnen. Gewoon lijk als een maatschappij óp goede grondvesten is gemaakt en door wak kere lieden bestuurd, gaan de zaken goed. Zoo men die inrichting en pesonen kent mag men stout eenige akties nemen. Is men zonder eenige kennis van den staat van personen of Maatschappij of is men totaal onwetend in zake finantiën, dan nemen men obligatiën van Staat of provincie, Dat deze die de gelegenheid hebben zich opwerken en de finantiën leeren, dan kan er met hen veel worden gedaan, en kunnen ze soms van hun geld een dubbele intrest en meer voordeelen genieten, als ze tot heden genoten. Tot op onze dagen hebben de groote financiemannen met het geld der kleine spaarders, dat hen aan een vasten intrest werd geleend, groote zaken gemaakt en fortuinen vergaard, terwijl de ware eigenaar de spaarder altijd even rijk bleef. Zoo ziet men ook soms op som mige gemeenten heeren die het geld van boerkes en kleine menschen uit liefde tot hen, voor een kleine intrest willen be waren en die met dit geld plaatsingen doen en titels koopen die hen drijdubbel opbrengen. De ontwikkeling van ons volk alleen kan die wantoestanden verhelpen. Land bouwers ontwikkeld u en laat uwe kin deren leeren NIEUWERKERKEN. - Zondag 31 October, algemeene vergadering na de Hoogmis, in het gewoon lokaal. Dagorde Inschrijving van plantaard appels, duitsche industrie, aan 49 fr. MOORSEL. Op Zondag 7 No vember, voordracht over onderlinge brandverzekering door Clement Saeys, om 4 ure namiddag, bij Frans Van Brempt. In Bulgarië steunt het gouvernement op eene meerderheid van boeren. Dit gouvernement, ter bestrijding der alge meene luiheid welke zich van gansch de wereld dreigt meester te maken, heeft niet beter gevonden dan het werk ver plichtend te maken voor iedereen. Het parlement heeft het voorstel aangeno men en de wet is gestemd den 10 Juni j.'. De Kölnische Zeitung,, geeft eene ont leding dezer wet dewelke vertaald is door het Reichsarbeitsblatt Eene dergelijke wet heeft natuurlijk geene de minste kans van gestemd te worden in de West-Europeesche landen, wier wet gevers er meer op uit zijn het minder werken te doen toepassen dan wel het tegenovergestelde, daarenboven is zij gansch tegenstrijdig met de Westersche zeden niettemin is het leerrijk, er eens de bijzonderste voorschriften van na te gaan. De wet, ingegeven door eene prijzens waardige drijfveer, heeft als hoofddoel de organisatie en het benuttigen der maatschappelijke krachten, ten einde de algemeene voortbrengst en welzijn te vermeerderen zij streeft er naar de be volking te doen belang hebben aan de zaken van het gemeenzame leven en de goesting voor het lichamelijk werk te ontwikkelen. Al de takken van het nationale huis houden moeten voordeel trekken uit de ze wetaanleggen van steen- en ijzeren wegen, droogleggen van moerassen, mijnwerkers en andere ondernemingen. De regeling dezer werken is toever trouwd aan een hoofdbestuur en aan 3 afdeelingen betrek hebbende op het be heer, de techniek en de nationale huis houdkunde. Zijn tot het werk verplicht al de Bul- gaarsche onderdanen van beide geslach ten, de mannen van af 20 jarigen ouder dom, de vrouwen van af 16 jaren. Deze verplichting is persoonlijk, d. w. z. dat men zich niet kan doen vervangen. Zijn enkel vrijgesteld de personen onge schikt voor alle lichamelijk of verstande lijk werk, de getrouwde vrouwen en de mannen die dienen in 't leger of bij de gendarmerij. De zieken zijn natuurlijk ook vrij maar deze moeten een taks be talen. De duur van het verplichtend werk is 12 maand voor de mans en zes maand voor de vrouwen. Eene vermindering van den helft wordt toegestaan aan deze die den eenigen steun zijn van hun huis houden. De zieken en de studenten kun nen ook eene vermindering bekomen. De mans verrichten het werk in het meest nabijgelegen dorp of distrikt, maar mogen in geval van nood verder gezonden worden, terwijl de vrouwen moeten binnen de grenzen van hun dorp of stad blijven. Ten einde de rechtmatig- ste- verdeeling der uit te voeren werken te bekomen, worden op 't einde van het jaar de mannen welke hun 19e jaar en de vrouwen die hun 15e jaar bereikt heb ben, samengeroepen. Buiten het jaar verplichtend werk, voorziet de wet eene verplichting van buitengewoon werk in geval van be langrijke schade veroorzaakt door de elementen of van nationale wanordelijk heden. De ministerraad mag alsdan be slissen dat al de mannelijke Bulgaren van 20 tot 35 jaren oud zullen gedwon gen worden tot werken 1 gedurende hoogstens 4 maanden. Zoodoende heb ben al de Bulgaren er belang bij dat de orde gehandhaafd worde, want in geval van beroering, die belangrijke schade zou berokkenen zouden zij verplicht wor den persoonlijk mede te werken tot de herstelling. De russische bolchevisten hebben ook het werk verplichtend gemaakt en heb ben zelfs de dagtaak tot veel meer dan 8 uren verheven, hetgeen nochtans niet belet dat de voortbrengst slechts een klein deel bedraagt van de vöóroorlog- sche voortbrengst. De nieuwe bulgaar- sche wetgeving is geene naaping van het russische voorbeeld noch van de bol- chevistische theoriën, dewijl zij het werk is van een parlement dat eer behouds gezind is. Zij is niettemin gesteund op eenen dwang waaraan de Oostersche Volken zich kunnen onderwerpen, om dat zij eeuwen lang slaafsch behandeld geweest zijn, maar die niet uitstaanbaar zou zijn voor de vrije Westerlingen. 't Is toch spijtig dat in o§s land dit stelsel zoo niet voor een dag of acht kan toegepast worden,want dan zouden vele lieden die nu de boeren voor woeke raars en uithongeraars uitschelden, on dervinden dat we ons brood niet in le digheid eten en dat indien ons bestaan wat menschelijker is dan vóór den oor log het Boerenleven nog geen luiaards leven is. Te naaste week beginnen we een nieuw mengelwerk die in alle op zichten ons schoon verhaal De smokke laars van St. Malo. zal overtreffen. Het is het beroemd werk van eene Oosten- rijksche prinses die onder den deknaam van Bertha von Suttner een meester werk de wereld inzond met titel De Wapens neer! Het begin van de oorlogen, de kuipe rijen van de diplomatie, het wee en de gruwelen der veldslagen werden er op de indrukwekkenste wijze afgeschilderd. Zooals de titel het zegt is het rechtstreeks tegen de oorlog geschreven. De Wapens neer moet heden de kreet zijn der heele menscheid. Dit werk is een echt standaardwerk in alle talen der wereld omgezet die groote ophef maakte en overal gretig werd ge lezen. We denken onze Lezers een dienst te bewijzen met hen de lezing van dit boeiend werk te geven. De Redactie.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1