DE SMOKKELAARS VAN ST. MALO De nieuwe meetbare plant Wekelijkse!) Overzicht Ons Industrieplantgoed Eindelijk zijn wij erin gelukt Industrie aardappelen uit Duitschland hier te krij gen. De eerste wagon kwam Donderdag aan, en werd aan de leden van Mijlbeek uitverkocht. Deze plantaardappelen zijn niet zuiver hier en daar loopt er een witte en een roze tusschen, maar in 't al gemeen zijn ze schoon en zeer gezond. Aan de tafel geproefd nog denzelfden dag der aankomst bewezen ze ruim be ter te zijn dan onze beste inlandsche ta felaardappelen, Ook is het geen uitge zocht plantgoed, zooals onze prima hollandsche krugers. die van best gekeur de velden allerbest op planters werden gesorteerd, maar wel kleine en groote dooreen zooals zij van 't véld komen, de kleinste uitgeraapt zooals bij ons bij 't uitroeien. We hoeven de waarborg niet te ge- looven die men ons gaf, dat zij moeten komen van beste zware leemgrond de aarde die aan de aardappels kleeft be wijst ons ten beste. Alle garantie van Duitsche afkomst is door de vrachtbrie ven te bewijzen. Dus laat ons zeggen wij hebben beste Duitsche Industrie plantgoed waar we sinds zoolang naar trachtten Er is ook middel om er zoo schoon en zuiver mogelijke planters te hebben en ziehier op welke manier De prijs is 49 fr. de 100 kilos dus niet veel duur der als men heden voor onze eetaardap- pels betaald, En daar wij er 250.000 kos aankochten en er niet voor zooveel in geschreven zijn mag elke landbouwer zooveel nemen als hij verkiest. Dus kan men een man die 100 kgr. planters noo- dig heeft er 200 kgr. of meer aanvragen en er zijne 100 kgr. beste en schoonste knollen uitrapen. Op die manier bekomt hij voor eene kleine prijs extra gesor teerd plantgoed. De dikke die er moch ten uitvallen zijn wellicht binnen weini ge weken hunne 49 fr. weerd. Zijn ze 't niet men kan er niet veel aan verliezen zelfs aan de tegenwoordige prijzen, te meer daar het zeer goede eetaardappels zijn. Het besluit is dus leden van den bond doet U een goede provisie Duit- schers op en raapt er U de beste en schoonste uit* n ge zijt verzekerd van een prachtige uitslag. De erkomst zal door de vrachtbrieven worden bewezen. Zij komen uit eene der beste landbouwstreken van Duitsch land. Dagelijks zullen er wagons tot Aalst aankomen en iederen bond zal op toer verwittigd worden. Ingeschrevenen nemen zooveel en zoo weinig als ze wil len niet ingeschrevenen kunnen even zeer hun gerief bekomen. Daar de aardappels los op wagon lig gen moet elkeen zakken medebrengen. Het Bestuur. De Netel (tingel) Nijverheidsplant Het gedacht den netel te gebruiken als weefbare plant is niet nieuw, want, sedert de oudste tijden, vindt men mel ding van draad en weefsels uit deze grondstof vervaardigd. De behandeling van den netel was overigens dezelfde als deze welke nog heden toegepast wordt aan vlas en kemp, 't is te zeggen de roting. Maar deze bewerking bestemd om de vezels te ontmaken van het slijm achtig samenstelsel dat hen verbindt, had het nadeel van eene ontbinding van het houtachtige deel der plant te ver oorzaken, die dientengevolge sprok en zeer moeilijk om verhandelen wierd. Hedendaags heeft men een scheikun dig mengsel gevonden om de vezels los te maken en waardoor het nadeel der roting gansch vermeden wordt. Wij hebben in België twee soorten van netels urtica dioïca en urtica ureus. De eerste soort, de grootste, bezit alleen de hoedanigheden van praktisch belang. Het kan -vreemd schijnen de kweek aan te bevelen eener plant die zoowat overal wast, van zelfs groeit en dit soms in over'groote hoeveelheden. Men mag niet vergeten dat een dergelijk versprei de oogst werkelijke moeilijkheden zou medebrengen, onder andere groot tijd verlies en onschatbaar werk. Daarenbo ven moet men rekening houden van het feit dat eene nijverheid niet kan ingericht worden op de basis eener zoo onregel matig en wisselvallig voortbrengst. Te meer, door eene verstandige teelt zal er toe komen bij de plant de nuttige hoe danigheden te ontwikkelen, zooals bij voorbeeld de lengte en de sterkte der vezels. Het is een misdacht te geloo- ven dat de netel overal, zelfs in de slech- ste gronden weelderig groeit. Integen deel, hij vraagt een vochtige grond rijk aan stikstof. Het is niet noodig een lom merrijke plaats te verkiezen. In dichte teelt wast hij merkelijk goed, in zoover re dat men stammen bereikt heeft van meer dan 2 m. lang. Men zou dus zeer voordeelig de netel kunnen teelen op de lage, moerasachtige gronden die tot he den onbebouwd gebleven zijn. Het plan ten geschiedt door zaaien of uitplanten der stompen, in dit geval zorg dragend voor de wortelen die tamelijk uitgebreid zijn. De afstanden dienen te zijn 0.20 m. in de rijen en 0.40 m. tusschen de rijen. Het inoogsten heeft plaats kort na het rijpen der zaden, van af einde Juni. In gunstige omstandigheden is het niet zelden een tweede oogst te kunnen doen in October. Het afsnijden geschiedt bij middel der zeis of machien. Daar de stammen gemakkelijk water opnemen zal men zorg dragen hen niet op den grond te laten liggen, maar hen in man deis te plaatsen even als het graan, De netel zeer levend zijnde zoo zal men op hetzelfde veld gedurende 5 tot 8 jaren kunnen oogsten zonder er werk aan te hebben. In Duitschland worden er zoo door ééne Maatschappij meer dan 30.000 hectaren geteeld. Men heeft daar zulke voldoende uitslagen bekomen dat deze speculatie van jaar tot jaar meer uitbrei ding neemt. Ziehier overigens eenige cijfers van voortbrengstnormaal kan men reke nen op eene opbrengst van 5000 kgr. droge stammen per heet. welke 500 kgr. vezels geven. Daarenboven zijn de bla deren een zeer goed dierenvoederzij kunnen ook gebruikt worden tot het vervaardigen van verfstoffen, terwijl de afval der stammen kan benuttigd wor den in de papierfabricage. Voor wat betreft de nijverheidvoort- brengst men schat dat 100 kgr. ruwe vezels middelmatig 56 kgr. verwerkbare vezels geven uit dewelke dan 57 draad kan gesponnen worden, zoodat ten slotte, de voortbrengst in garen, per hectaar, verschilt tusschen 100 en 16o kgr, De vezelachtige cellen hebben eene lengte van 20 tot 65 mm, en eene breed te van 0,003 tot 0,0037 mm. De vezels van meer dan 35 mm,beko men door de kamming zijn zoo goed als de egyptische katoen, de middelmatige vezels, 30 mm., die de groote meerder heid zijn, kunnen vergeleken worden aan de Amerikaansche katoen, terwijl de kleinere vezels kunnen dienen om minderwaardig garen te vervaardigen, Voegen wij er nog bij dat de netelve- zels kunnen gebleekt, geverfd en ge bruikt worden juist als de katoen en dat zij een zijdeachtige weerschijn hebben, die aan de katoen slechts kan gegeven worden door eene bijzondere behande ling. Deze week is de burgemeester van Cork, na eene hongerstaking van 72 da gen, in de gevangenis overleden. De geheele Engelsche pers houdt zich bezig met dien dood, waardoor de andere ge beurtenissen bijna geheel op den achter grond worden gedrongen. De Daily Chronicle zegt, dat de leden van het gouvernement, doof blij vende voor de hulpkreten ten behoeve van den gevangene, zich op dit stand punt hebben geplaatstde vrijlating van den lord-mayor zou logisch de vrijlating van al de gevangen sinn-feiners, die in hetzelfde geval verkeerden, hebben mee gebracht en was het Gouvernement teruggekomen op zijn besluit, dan ware geheel het systeem der wetten in Ierland ingestort. De Daily Express daarentegen verdedigt de thesis van het gouverne ment. Men had, zegt dit orgaan, even goed de poorten van alle gevangenissen kunnen openzetten, en alle strafwetten afschaffen. Het blad brengt niettemin hulde aan den goeden wil en de geest kracht van den burgemeester. De dood van den heer Mac Swinney heeft in de Iersche kringen van New- York hevige ontroering verwekt. Er zullen reasachtige meetings gehouden worden. De burgemeester van New- York heeft bevel gegeven de vlag op het stadhuis halftop te hijschen, als blijk blijk van eerbied voor een der edelste martelaren voor de zaak der vrijheid. De Koning van Griekenland is deze week gestorven. Het ontbonden parle ment zal binnen den korst mogelijken tijd worden samengeroepen, om een re gent te kiezen. De keuze van admiraal Soundouriotis schijnt zeker. De kiezingen voor de Nationale Ver gadering zijn eene week uitgesteld. In Italië is er iets aan 't broeden. De Italiaansche bladen melden dat de Itali- aansch-Joego-Slavische conferentie ter regeling van de Adriatische kwestie is uitgesteld. Ook zeggen de bladen dat het enkel een uitstel is van eenige da gen. De nationalisien dreigen met een militaire coup indien de regeering te veel toegevend zou zijn. Volgens verschillige bladen bestaat er eene samenzwering onder de natio nalisten, om onder het voorwendsel van de overwinning in den slag van Vittoria te Rome te vieren, hun slag te doen. Verder wordt ook gemeld dat kom- mandant Cadorna gezworen heeft dat hij Dalmatië niet zal verlaten en de nati onalisten het ministerie ten val zullen brengen en door een ander vervangen, dat in staat zal zijn de revolutie te on derdrukken, den broodprijs per kg. op 3 lire vast te stellen, den arbeidstijd tot 10 uren te vermeerderen en een absoluut stakingsverbod in te voeren. De samenzweerders zouden over 100,000 man troepen beschikken. De bijzonderste leiders zijn d'Annunzio Musolini en de admiraals Mylla en Sevel. Een ministerraad is bijeengeroe pen om over den toestand te beraad slagen. Het Journal van Parijs verneemt uit Berlijn, dat er aan de Ruhr en in geheel het nijverheidsgebied zekere op gewondenheid heerscht, die te wijten is aan den invloed van de geheime agen ten van de bolsjevisten. Handlangers der bolsjevisten doen alles wat in hun macht is om eene solidariteitsstaking uit te lokken ten gunste derEngelsche mijn werkers. De communisten hebben met dat doel te Oberhausen.hun hoofdkwar tier opgeslagen en er reeds verscheidene geheime vergaderingen gehouden. Ook onder het spoorwegpersoneel is plotseling hevige opgewondenheid ont staan. Dezer dagen hebben in het baan vak Duisburg meetings plaats gehad on der de leiding van het Syndikaat der treinbedienden, De woordvoerders be weerden dat een deel der Ruhr-kolen, voor Frankrijk bestemd, naar Engeland is gestuurd, om de staking der Engel sche koolmijners te verlammen. De staking der Engelsche mijnwer kers, die duizenden en duizenden arbei ders werkloos houdt is nog niet ten ein de. De zes eerste dagen der staking heb- 43. o- Hij zond een bode naar het dorp Aradi in Na- varra, waar ik met den graaf getrouwd beD, en eindelijk werd het trouwbewijs gevonden. Nu ver langde zijne majesteit ook de papieren van mijn overleden echtgenoot te zien, om na te gaan wat tot zijn bezittingen behoort. Ik zeide waar zij wa ren, en hij zond me met twee politie-beambten, hiereen. Ik vond ze dan ook werkelijk en overhan digde ze de beambten, om ze naar den koning te brengen ik ging niet mede naar Parijs terug, om dat ik hier wilde blijven om u tegen den belagen den schurk te beschermen. T)e beambten vonden den koning te Alengon, heden zijn zij terug ge keerd en brachten alle stukken mede die ik noodig heb, benevens een bevel tot in echtenisneming van Arnaud de Montefere. Ik was op weg naar uw slot, mijnheer de Mon- tigny, om u en Henry deze berichten mede te dee- lee, toen ik Ar. de Montefere gewelddadig uwe dochter zag ontvoeren. Ik volgde hem op eenigen afstand en verloor hem niet uit het oog. En wat zal ik dan nog verder zeggen Ik heb er alleen bij te voegen dat ik het bedrijf van smokkelaar reeds voor eenigen tijd verlaten heb. Dit moet iedereen denken. Behalve wij, mag geen enkele mensch weten dat Mont Montmorillon zich hier bevindt zelfs Pierre Fretart moet in onwe tendheid blijven. Beloofd ge mij dat Allen beloofden het, En nu zal ik een nieuw leven voor mij en mijn zoon beginnen, vervolgde gravin de Baux. Gij Henry, zijt thans graaf de Baux. De papieren die onze rechten herstellen, zijn in mijn bezit. Ge moet mij vergeven dat ik u niet vroeger bekende dat ik uw moeder was ik wilde dit niet doen voor dat ik wist dat de rechten u zouden gegeven worden, die u toekomen bovendien wilde ik door niets belem merd zijn in het werk, dat ik nog te doen had. Doch thans is alles in orde, mijn zoon, nu zullen we door Gods hulp gelukkig zijn—zeer gelukkig, —o De bezittingen van den markies en van den jon gen graaf de Baux werden vereenigd, want op een schoonen dag, in 't begin van den herfst, toen de vruchten begonnen te rijpen en het koren werd binnen gehaald, kwam de bisschop van het nabu rig kerspel naar het slot Montigny en zegende daar een huwelijk in, -kaar twee trouwe harten voor hun leven vereenigd werden. De oude Pierre Fretart verliet zijne hut, zijn netten en zijn boot, om zijn leven op het slot te eindigen, waar hij zich recht gelukkig gevoelde. Toen de winter koude en stormen zond, kwam op een avond een bode op he slot Montygny en was er vriendelijk ontvangen. Hij bracht de tijding dat Arnaud de Montefere overleden was—hij had in de gevangenis door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt, 't Was een treurige herinne ring aan droeve dagen, die echter gelukkig nu voorbij waren, en een gevoel van medelijden kwam in hun ziel op, bij de gedachten aan den man, die hun zoo groot onrecht had aangedaan zij be- ie klaagden den ongelukkige, want hun edel hart kende geen wrok. De lieden in den omtrek spraken dikwijls hun verwondering uit waar toch Marco Montmorillon de beruchte smokkelaar, zou gebleven zijn, en dan werd er geantwoord dat hij zich groote schatten verworven, en daarmede het land verlaten had. Ten laatste werd dit algemeen geloofd zelfs door den ouden visscher. Maar op 't gelaat van de gra vin Isabella de Baux kwam altijd een verwonder lijk lachje, als dit onderwerp op het tapijt kwam zij zeide dat 't haar verheugde dat de smokkelaar zich zoo goed aan alle vervolging had weten te onttrekken en het woeste leven als smokkelaar had vaarwel gezegd, om in een vreemd land een veili ge schuilplaats te zoeken. En toen de zomer bloem en blad had doen ont luiken, en de natuur weer in haar prachtigen dosch praalde, vertoefden onzer vrienden beurtelings op de beide sloten, en op die beide sloten, woonde het geluk, een geluk dat door de liefde gesticht en op deugd en rechtschapenheid gegrondvest was. EINDE

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2