Opgepast Vergadering e Voedefaafdappelen Bericht aan de handbontaers. Onze Afdeelingen Smokkelaars. QUO VADIS? ZAAILIJNZAAD OoopdpQ(»hten In Frankrijk integendeel hebben ze kere gewesten zooals de Auvergne en de Champagne zich op bijzondere wijze bezig gehouden met het kweeken van konijnen voor pels en haar. Weet men dat het Angora-konijn bijvoorbeeld door het kammen jaarlijks 250 gr. haar levert en dat dit haar van 200 tot 250fr. de kgr. geldt. Alhier voor het voort brengen van vleesch en pels raden wij het kweeken aan der twee volgende soorten het blauwe konijn van Beve- ren en de Argenté (of verzilverde) van Champagne en wel 't meest deze laatste soort die kloek is, op voldoende wijze vermenigvuldigt, op tamelijk korten tijd een schoon gewicht heeft en wiens fijne, zilverachtige pels zeer geprezen wordt. De konijnenkweek schijnt over 't al gemeen nog al wisselvallig. Het konijn !s onderhevig aan talrijke ziekten en plagen en de sterfgevallen zijn niet zeld zaam. Ook om in dezen kweek te slagen moet men de volgende punten wel in aanmerking nemen 1. De voorschriften van de gezond heidsleer met nauwkeurigheid toepas sen. 2. hene doelmatige voeding aanwen den. 3. De konijnen niet te veel of niet te jong laten kweeken. Weze het ons geoorloofd kortbondig eenigen uitleg over die drij punten te geven. 1 en slotte zullen wij nog korte wenken nopens de bijzonderste konij- nenziekten bijvoegen. Men hoeft eerst en vooral te zorgen voor eene behoorlijke huisvesting. Om gezond te zijn moet het hok nog al ruim wezen. Het moet daarenboven goed verlucht zijn, warm in den Winter,frisch binst den Zomer. Het konijn mag nooit rechtstreeksch aan de zonnestralen blootgesteld zijn. Het hok moet zonder veel last kunnen gekuischt worden en de vuile waters moeten een goeden af loop hebben, het kan nooit rein genoeg gehouden worden. Het is volstrekt noodig dat de mest tijdig weggenomen wordt. Men weet hoezeer dit punt meestal verwaarloosd wordt en welk een verstootende reuk gewoonlijk de konijnenkoten omringd. Om het hok te strooien, gebruike men liefst tarwestroo. In zekere streken ge bruikt men daartoe ook turf die de voch tigheid en slechte geuren wegneemt en daarenboven zeer zacht is om op te lig gen. Wekelijks, na het wegnemen van het mest, zou men het hok eens gauw moeten wasschen met creoline-water en strooien met kalk. Men gebruikt soms oude vaten voor koten, deze zijn tame lijk goed, doch de beste zijn gemaakt uit steen en ciment. Zekere koten hebben als vloer een rooster van latten, die den drek laat doorvallen. Men beweert dat de konijnen veel voeder eischen en daar is iets waarheid bij, doch men neemt niet genoeg in aanmerking dat het voedsel gedeeltelijk in het hok verkwist wordt. Om zulks te vermijden zou het hok wat mobilier moeten hebben, namelijk een eet- en drinkbak en een kleine ruif. D. BRICOUT Tengevolge van het opmaken van den jaarlijkschen inventaris zal het magazijn AALST GESLOTEN ZIJN op Maan dag 2 Januari. Opgepast dus De andere magazijnen zullen open zijn. AYGEM. Onlangs verschenen in De Koorn- bloem enkele regelen om de Aygem - sche leden der Landbouwersvereeni- ging aan te zetten regelmatig de verga deringen bij te wonen, die op de ge meente gehouden worden. Sindsdien was er nog geene vergadering en kun nen wij dus nog niet weten of die rege len eenige verbetering hebben bewerk stelligd. Toch willen wij vandaag nogmaals een oproep doen, ditmaal niet om de le den tot het bijwonen der vergaderingen bij te wonen, maar om het getal lezers en abonné s op De Koornbloem te ver- grooten. In Aygem zijn de leden der vereeni- ging talrijk, bijna elke landbouwer van eenige beteekenis maakt deel van den bond, maar zoo gering in getal als dezen die geen lid zijn van onzen bond, zoo gering zouden dezen mogen zijn onder onze leden die niet wekelijks De Koorn bloem krijgen. De afzet der waren in Aygem is ge weldig grootdaaruit mogen wij gerust de gevolgtrekking maken dat ons volk 'Aonze vereeni9'n9 a's Samenwerkende Maatschappij het beste vertrouwen stelt. Doch niet alleen om de Samenwer kende Maatschappij en hare goede en goedkoope bediening moeten wij in onze vereeniging ons vertrouwen stellen het streven onzer voormannen voor een vrije boerenstand, die niet laugerde slaaf wil zijn in de groote maatschappij, moe ten wij ook weten te steunen door ons vertrouwen, meewerking en het ons ten nutte maken der middelen die zij ons ter bereiking van dit ideaal aanbieden. En juist daar waar de voordeelen der S. M. als verkoopster ophouden, begint de taak van De Koornbloem. Ofschoon deze het hare er toe bijdraagt om den goeden gang der vereeniging in haren handel en warenafzet te bevorderen, heeft zij toch voor grootste taak hare leden vóór te gaan en wegen aan te lee- ren die dezen én als landbouwers én als maatschappelijke leden moetea opgaan. Tot hiertoe en langs om beter kweet De Koornbloem zich meesterlijk van haar taak. Als beste bewijs hebben wij de immer groeiende vooruitgang onzer vereeniging 3n de gretigheid waarmede de lezers ons weekblad lezen. Al de voordeelen opsommen, welke onze leden door 't lezen van De Koorn bloem hebben, zou ons te ver leiden.Als wij onze leden aanzetten een abonne ment te nemen, dan doen wij zulks om dat wij er van overtuigd zijn dat de kos ten die zulks hun veroorzaakt honderd voudig vergoed worden. Daarom, Aygemsche leden, kunnen wij u niet genoeg aanzetten, uw en ons blad regelmatig te lezen en hopen dat ge onzen oproep welwillend zult beant woorden. N. B. De abonnementsprijs voor jaar bedraagt 5 fr. Inschrijvingen mo gen altijd gedaan v. orden 't zij bij een onzer bestuurleden, 't zij in elk postkan toor. Het bestuur der Aygemsche afdeeling. NIEUWERKERKEN. Verleden Ivïaandag 19 December, vierden wij ons jaarlijksch St. Eloifeest met zooveel luister en strijdlust als de vorige jaren, waardoor dan ook ons feest wonderwel lukte. Wij danken in de eerste plaats Mad. Peerlinck, de Gez. Callebaut en Maria Callebaut, omdat zij ons een smakelijk noenmaal voorbe reiden. Was ons samenzijn s morgens gezellig, 's namiddags veranderde het in ware geestdrift en als wij dan de koene toeren zagen van onzen vr^d Alfons was iedereen verbaasd. Dees jaar kon onzen dikke met den dynamo niet werken daar juiide kabe gesprongen was, maar in ;n plaats zagen wij den alomberoemdepjsschen- vanger aan 't werk onder 't drken van een tasken smakelijken koffie. Zoo geraakte het avond en lcht en de vlag van Redt U Zeiven re langs om hooger, totdat zij haar volle)ppUnt van ontplooing bereikte ter onlaving onzer Nieuwerkerksche landbtwbe- volking. Harop, Vrenden, houdt vol n de zege is aan ons. NIEUWERKERKEN. - Algem,ne vergadering voorde leden van den bid op Zondag 8 Januari, na de hoog[s, bij Remy Schepens. Inschrijvg voor kolen, kalk, Roode Star en Incf- trie enz. LEDE. Zondag 8 Januari, alg vergadering in 't gewoon lokaal, c 3 1/2 ure namiddag. Dagorde Herkiezing van het bestuu Inschrijving voor zaailijnzaad. plant aardappels, tarwekaf en alle benoodig heden. °P Vrijdag 6 Januari [tri. Drie Koningen) om 2 ure namiddag (stipt), jaarlijksche vergadering voor de leden der verzekering, bij Camiel Schud- dinck, Steenweg, waarna zal een Voor dracht gegeven worden over zaadteelt en veredeling door den heer Cornelis, landbouwleeraar te Erpe. Daarna Inschrijving voor Riga-lijnzaad, Roode Star,, Kaïniet, Ifzerslakken, veevoeders. Alleman wordt op post verwacht om 2 ure stipt. De schrijver, A. MAES. ze De wind joeg geweldig over 't stille veld en deed de toppen der populieren die in reien langs de veldweg stonden klagend in de ruimte zweepen. Gansch den dag was de regen pletsend neerge komen zoodat de voren en de grachten hun overvloedig vocht naar de kleine beek uitwaterden. Nog dreven de vlagen door de lucht in woelige vlucht en bij groepen, de eene zwarter dan de andere maar allen voortjagend, als dreigende gestalten van een naderend orkaan. De maan liet bij poozen haar vredige en klaarlichten- de blik tusschen de wolkenreien uitko men, en scheen medelijdend neer te blikken over de killige nattige vlakte. In dien kouden bamisnacht trokken twee kameraden met pakken op den rug, zwijgend langs de kleine zijweg die van het hoogveld naar het braamboschje leidt. Ze waren haastig en niettegen- staande de kou, dropte het zweet hen van hoofd en wangen niet alleen de zware vracht dien ze over den gladden weg heenbrachten, matte hen af, nog meer de schrik van den duitstchen soldaat die hen elk oogeblik kon betrap pen. Eenige stappen ver in 't braambosch werden de pakken neergezet, en de twee doodmoede jongens namen eenige oogenblikken rust. Hier konden ze voor 't eerst een oogenblikje praten, en stil en ingehouden begon de oudste Ja, Frans jongen, nu zijn we ook smokke laars geworden. Wie had dat toch ge HENRYK SIENKIEWICZ. dacht dat we hier, waar we vroeger als studenten opwandeling kwamen, zouden neerzitten, met de schrik op 't lijfevenals twee boosdoeners die elk oogenblik kun nen verrast worden door de politie Frans antwoordde niet, maar zuchtte diep en voor hun geest ging hungansche levensloop. Zonen van een ambtenaar gingen ze beiden op de school en be loofden veel voor de toekomst Toen de oorlog uitbrak was Jozef, de oudste, pas vijftien jaar, virr andere kinderen, waaronder nog twee zonen volgden het jongste een meisje, was toen drie jaar. De vader was een niet al te kloeken man. een oppassend bureel- bediende, zonder fortuin, die met sparen heel stil door 't leven kwam. Bij de eerste invallen der Duitschers, waren allen op de vlucht gegaan, naar Gent, dan verder naar Holland, en na eenige weken van vermoeienis en mise rie weergekomen. Het weinige wat zi in hun huisgezin aan kleederen en meu belen bezaten was gestolen het bureel was gesloten bij gebrek aan werk, en voor het gezin van die nederige doch eerlijke ambtenaar brakenjdroeyige da gen aan. En geen einde aan dien wree- den oorlog F/r werd honger geleden ia stilte. Vader ging soms een of tweemaal per week, alhier en aldaar een oude vriend bezoeken, gewoonlijk een boer, want hij was ook van den buiten en bezat er vele kennissen. Vele dezer vrienden hielpen hem, verkochten hem aardappe len en brood, en vergaten niet, hem eens goed met hem aan hunne ontbijts- afel te vergasten. Andere vrienden, ook loeren zagen hem liever niet komen ij konden daar niet met handelen, hij roeg maar altijd iets om te verkoopen e menschen kenden zijnen toestand et, want onder zijn deftige en nette keren, was er heel dikwijls een ledige nag. Vragen zou hij niet gedaan hebben here: omkomen. Het schoolgeld ge- rado: moeielijk betaald, voor de talrijke studeten er werd besloten dat de twee udste zouden tehuis blijven en op stiel gan om brood te verdienen. Maar hier ok was bijna geen werk te vinden Nogeen zaak bleef hen over smokken Daatan hadden ze dikwijls gehoord, en een goote nietdeug en luiaard uit de buurt di. voor den oorlog geen duit be zat had e reeds veel geld mee gewon nen. Hijkocht zwfnen. boter, eiers, vleesch, tbak, stoffea, garens, zeep en bracht henaar Brabact. Daar v s het gouvernenentsgebied ►n was de -jdd min of met vrijook had men t' zor gen, voor kussel, waar duizendc rijke lui, evenals vele duitsche officieren en soldaten, v<or alle prijzen kochten wat ze noodig hidden. Een zak Uoem kost'e in het land van Waes 200 f, in Aalst 300, in Brabant 5 a 600 en tü 800 en 1000 fr. in Brussel, j al het verschl tusschen de 200 en de 1000 fr. ble«f in de handen van de smokkelaars, yan die menschen die het voortvoerden naar de grens en Brussel. Ja, we zijb nu ook smokkelaars wedervoer einielijk de jongste, maar ik ben er niet fierder om me dunkt het is een leven dat alleen aan weinig def tige lieden past.,, Laat ons dat niet te zwart inzien, merkte Jozef, er is nu weeral niets aan te doen. We moeten van twee slechte wegen den beste kiezen ofwel moeten we naar t komiteit gaan evenals de an dere behoeftigen, ofwel moeten we door alle middelen ons zelf trachten te redden. Ik verkies het laatste, te meer daar ik volgens mijn geweten me niets te verwij- naar ten heb. We kunnen er nog niets mee misdoen, wanneer we evenals de andere tabak koopen bij de boeren of kooplie den van Vlaanderen aan 12 fr. de kilo, en hem in Brabant aan 15 fr. verkoopen. We hebben nu dertig kilos, dit maakt 6o samen, aan 3 fr. de kilo winst is toch wel 180 fr. gewonnen met die 180 fr. koopen we toch al 't een en 't ander en moeder zal niet weinig tevrede zijn wan neer de centen zullen in haar schoot rollen I Als we maar doorgeraken... Als we maar niet gepakt worden, gevangen meegeleid of mishandeld, als ze ons maar niet wegsturen naar de arbeidersbatail- jons De jongste had schrik en zag al de schrikbeelden voor zich uit. De wind was weer forscher geworden en de nacht zwarter. Te beter voor hen, want nauwelijks waren ze eenige oogen blikken in gedachten verdiept, toen al- meteens op de zijweg twee gendarmen voorbijtrokken. Ze beefden allebei en schenen in den grond te zinken. Gelukkig hadden de pinhelmen niet stil gehouden en zonder achterdocht hun weg door 't veld voort gezet. Evenwel had de schrik hen zoo bevangen dat ze den moed schenen ver loren te hebben om verder te gaan. De kleine was dubbel benauwd en de sterke van daareven zuchtte diep. Er was nochtans maar één uitweg de grens over. Daar wachten de koopers, daar waren de centen voor moeder te winnen Na een poos kreeg Jozef weer moed en rfa zijn kleinere broeder te hebben op gebeurd, trokken ze met hun buit dieper het bosch in. Nog twintig minuten en we zijn er nog twintig minuten van angstig stap pen en loopen in de "duisternis, tusschen boomen en heesters en langs den glad den veldweg. t Vervolgt). door den heer Suys, landbouwleeraar te Meire Te Aalst-Mijlbeke, bij Jan Schockaert, op 8, 15 en 22 Januari, tel kens om 10 1/4 u. Zeer belangrijke handelingen over veevoeding, bemesting, zaadteelt. Alle landbouwers worden verwacht op deze nuttige vergaderingen. Ons schip voederaardappelen wordt nu midden de week verwacht. De aard appelen zullen verkocht worden aan het I schip in zakken van de koopers aan 22fr. per 100 kilos in zakken geleverd aan 23,50 fr. in magazijn genomen in zak ken 24,00 fr. Het schip zal ook 5,000 kilos KEU KENWORTELEN bevatten welkezul- len verkocht worden aan 38 fr. per 100 kilos aan t schip in zakken koopers Alle bonden worden dringend ver zocht in te schrijven voor zaailijnzaad, Russisch of ander naar keus. Ook in te schrijven voor alle soorten zaden en planters. Ministerie van Landbouw. Het luidruchtig rumoer verdoofde haar, de glans verblinde en de geuren bedwelmden haar en nauwelijks herken de zij Acte nog, die aan tafel plaats nam, en haar uitnoodigde zich eveneens neer te zetten. Eensklaps weerklonk er een bekende, krachtige stem in Lygia's ooren Gegroet gij schoonste der jonk vrouwen op aarde en onder de sterren aan den hemelgegroet, goddelijke Cal- 'ina Lygia hernam haar tegenwoordigheid van geest, en keek op aan haar zijde; zat Vinicius. Hij droeg geen toga, zooals het ge bruik dit wettigde bij een feestmaal, maar was gehuld in een vuurroode tunica, zonder mouwen, en met zilveren pal men geborduurd. Zijn naakte armen wa ren, volgens oostersch gebruik, gesierd met twee breede gouden armbanden en op het hoofd droeg hij een krans van versch geplukte rozen. Met zijn schoon gewelfde wenkbrauwen, zijn wonder volle pogen en donkere huidskleur, was hij de belichaming der jeugd en der kracht. Aan het meisje scheen hij dan ook zoo schoon, dat zij nauwelijks in staat te antwoorden. Gegroet 1 Marcus Hij echter zeide Gelukkig mijne oogen die u zien, gelukkig de ooren, die uwe stem hooren Als men mij de keuze liet, wie aan dit feestmaal aan mijne zijde zou rusten, Lygia of Venus,dan zou ik u, goddelijke, kiezen En hij begon haar te bewonderen, als of hij zich aan haar aanblik wilde verza digen. Zijn blikken gleden van haar ge laat op hals en haar ontbloote armen, liefkoosden haar wondervolle vormen, bedwelmden zich aan haar en omhulden en verslonden haar geheel, maar naast deze begeerlijkheid, glansden in zijn oogen ook zaligheid en liefde en grenze- looze verrukking. Lygia kwam tot zichzelf en vroeg hem naar de gebeurtenissen der laatste dagen waarop Vinicius haar mededeelde dat hij haar ontvoering eerst van Aulus zelf vernomen had zij behoefde niets te vree zen. Hij, Vinicius, was en bleef bij haar hij wilde liever het licht zijner oogen verliezen, dan haar niet zien, liever het leven vaarwel zeggen, dan haar verlaten. In zijn huis zou hij haar, evenals aan een godheid, een altaar oprichten, en er myrrhe en aloë en het windroosje van de lente en appelbloesems op offeren...!,, Hij gevoelde een onoverwinnelijken drang om van haar schoonheid te spre- ken en haar te bewonderen, haar goe dige, zoete woorden, woorden van liefde toe te fluisteren, haar te verzekeren dat hij haar beminde, dat zij hem het dier baarste en de schoonste was. Lygia's wangen gloeiden, haar hart bonsde, en haar lippen openden zich als van bewondering hier zat Vinicius naast haar, jong, groot, vol liefde, met vlammenden hartstocht zij gevoelde den gloed, die van hem uitstroomde, en ondervond tegelijkertijd schaamte en zaligheid, en verkeerde al in zoete ver rukkelijke bewusteloosheid. Ook Vinicius gedachten verwarden zich te vergeefs trac! tte de vlam, die zijn hart verwarmde, door de wijn te blusschen maar niet zoozeer de wijn, als wel haar wonderschoon gelaat, haar naakte armen, haar jonkvrouwelijke boezem, die onder de gouden tunica zweiden en geheel haar bekoorlijke ge stalte, bedwelmden hem meer en meer. Eindelijk greep hij haar hand, en flui sterde met bevende lippen tot haar Ik bemin u, Callina mijn godde lijke Marcus laat mij los riep Lygia. Maar hij vervolgde met ontfloesterde oogen Mijn goddelijke bemin mij. Op dit oogenblik weerklonk Acte's stem, die riep De Keizer kijkt naar u Alles wat Nero deed, wekte de waak zaamheid en de achterdocht, zelfs van zijn naaste omgeving. Vinicius werd ongerust, en trachtte onmerkbaar naar Nero te kijken. Acte had goed ge zien. Over de tafel gebogen had de Kei zer het eene oog half gesloten, hield voor het andere een ronden, gepolijsten smaragd, en keek naar hen. Een enkel oogenblik ontmoette zijn blik de oogen van Lygia, wier hart van angst ineen kromp. Zij was te moede alsof zij in het groene, gluiperige oog van een draak Qt-kckcn had Dat was hij dus, die ver*- schrikkelijke, die almachtige! zij had hem nog nooit gezien, en zich hem ge heel anders voorgesteld. Nu zag zij een groot zwaar hoofd op een dikken hals, schrikwekkend en toch bijna belachelijk Zijn amethystkleurige tunica wierp een blauwachtige weerschijn op zijn kort, breed gelaat. Hij droeg geen baard, en in zijn gefronste wenkbrauwen las men zijn almacht. Onder dit voorhoofd van den half-god ontdekte men echter het gezicht van een aap, van een dronkaard en een comediant, een gezicht vol ijdel- heid en afwisselende begeerlijkheid, ondanks zijn jeugd, vadzig dik en zieke lijk, vervallen en verwelkt. Aan Lygia leek dit gezicht onheilspellend, en terug stootend. Nero wendde zich nu tot Petronius en vroeg E dat nu die gijzelaarster, waarop Vinicius verliefd is Dat is zij. En denkt Vinicius, dat zij schoon Trek een knoestige olijfboom maar een peblum aan, dan zal Vinicius hem ook wel schoon vinden. Maar op uw gelaat lees ik het oordeel reeds te droog te mager een ware maankop op een dunnen stengelen u goddelijke schoon- heidskenner, u waardeert in de vrouw immers alijd den stengel Te smal in de heupen dushernam Nero. Te smal, ja, Cesarantwoordde Petronius, met een nauwelijks merkbaar glimlachje. Intusschen werd de aandacht des Keizers getrokken door Vitelius, die, reeds half beschonken, aan het feestmaal was gekomen, en nu eensklaps zonder aanleiding in een luid gelach losbarstte. Het Beheer van Landbouw heeft on langs drie vlugschriften van zeer groot belang uitgegeven. Deze zijn Teelen wij zelf onze zaaizaden door den heer Miserez, algemeene opziener bij het Ministerie van LandbouwDe Ge zondheid en Ziekten van het Pluimge dierte door M. Liénaux, leeraar aan de Veeartsenijschool van Cureghem Het gebruik van stroo als veevoeder],, door M. Carlier, landbouwkundige. Elk verstandige landbouwer zal die Waarom lacht dat vetvat vroeg Nero. Het lachen onderscheidt den mensch van het dier riep Petronius uit hij heeft geen ander bewijs, dat hij geen zwijn is Vitellius hield op met lachen, smakte met zijn van vet druipende lippen, hief zijn hand op. en riep uit Mijn ring is van mijn middelvinger gevallen het was een aandenken van mijn vader Die schoenmaker was, voltooide Nero, Vitellius begon opnieuw te lachen, en ging den ring zoeken in het peblum van Crispinilla, een herhaaldelijk ge scheiden vrouw, die door haar fabel achtige zwelgpartijen in geheel Rome bekend stond. Vatinius, een der overige gasten bë- gon nu de kreten van een verschrikte vrouw na te bootsen, en Rigidia, de vriendin van Cavia Crispinilla, een jon ge weduwe met het gezicht van een kind en oogen van een deerne, rieo luid Hij zoekt wat hij niet verloren heeft En wat hem toch helpen zal, ook al vond hij het, voegde de dichter Lica- nus er bij. Verhaal uit de tijden van Nero door 7. o— is

De Koornbloem | 1922 | | pagina 2