REDT U ZELVEN Arbeid adelt 11 JULI De Rupsenplaag. Boomen en fcoiade japen. Landbouwweekblad De Slag der Gulden Sporen DeLupinenteelt RAPEN. De Stem uit hst Walenland moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Plantgoed üan 6epstelingen. Leest en verspreidt ons Blad. ZONDAG 9 JULI 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 184. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Weer staan wij voor den 11 Juli en weer zullen zoovele Vlamingen terug denken aan 1302, aan de helden van toen, die ginder ver, op Groeninge kou ter zoo heerlijk den zege behaalden zege, waaruit voor Vlaanderen vrijheid ontstond en die voor onze gewesten zoovele jaren welstand en grootheid meebracht. Bij de herinnering aan dezen dag, willen wij onze landbouwbevolking met de Vlaamsche beweging wat nader lee- ren kennis maken want velen hier in het Land van Aalst staan nog zoo on wetend te kijken als ze iets hooren of lezen over Vlaamsche beweging. Ve len halen minachtend de schouders op, anderen noemen het eene dwaasheid en nog anderen heeten het eene onvader- landsche, anti-belgische beweging en hun gezegde meenen ze te kunnen sta ven door te wijzen op de activisten. Heel het programma der Vlaamsche beweging hier uiteenzetten is onmoge lijk, trouwens vroeger reeds werd dit gedaan in De Koornbloem De Vlaamsche beweging ontstond reeds tientallen jaren voor den oorlog was ze in een tijdperk getreden van vreedzamen, doelbewusten vooruitgang. De werkingen door zoovele vereenigin- gen en maatschappijen, de talrijke con gressen uit dien tijd lieten het beste voor Vlaanderen verhopen. Toen kwam de oorlog en in zijn oproep tot alle Belgen deed de koning een beroep op de Vlamingen Gedenkt den slag der Gulden Sporen en in massa togen ze op, om met hun borst den vijand af te weren. Maar in den oorlog ontstond het Activisme hetwelk zooveel kwaad aan Vlaanderen heeft berokkend. In 1918 was de gisting in het Bel gisch leger zoo groot, dat er wel een oogenblik werd getwijfeld om den strijd tegen de Duitschers voort te zet ten. 11 November bracht ons den wa penstilstand en in zijne troonrede ge houden in het Brusselsch Parlement bracht de koning ons rechtvaardigheid en gelijkheid 1 Vlaanderen, dat reeds zoo lange jaren zedelijk en stoffelijk werd onderdrukt in België, zou eerlang recht geschieden. Toen weer laaide de hoop op bij de bewuste Vlamingen, toen weer neurie den wij zachtjes Dan zal de beiaard spelen... Maar toen weer begon de reactie. Toen begon de groote jacht op de acti visten en werd de Vlaamsche beweging als eene anti-belgische beweging belas terd. Het steeds bevoorrechte Wallonië, met zijn leger van ambtenaars en be dienden, gesteund door kolen- en zeep- barons, deed al het mogelijke om de Vlaamsche beweging te onderdrukken en te fnuiken en de Koninklijke vrede- boodschap werd vergeten Vlaanderen zuchtte voort in zijn verdrukking. Maar naarmate de verdrukking hevi- viger werd, naarmate de vervolgingen en veroordeelingen partijdiger werden, groeide het Vlaamsch bewustzijn, drong de Vlaamsche gedachte dieper door bij ons volk en werd de strijd te hardnek kiger gevoerd. De Vlaamsche landbouwers ook mo gen niet langer onverschillig blijven aan de Vlaamsche beweging. Zij moeten zooveel mogelijk die beweging leeren kennen, opdat zij leeren inzien, dat die beweging niet uitgaat van eenige be krompen geesten, die hun taaltje stellen boven een groote wereldtaal, maar dat de Vlaamsche beweging optreedt voor onze dierbaarste belangen het brood onzer kinderen. Overigens dit zullen wij bij gelegenheid nog duidelijk bewijzen in De Koornbloem Wat de Vlamingen vragen willen we hier kort samenvatten. Ze willen in het Vlaamsche land en niet elders in hunne taal gevonnisd en bestuurd wor den. Ze willen altijd in het Vlaam sche land dat de inrichting van het onderwijs in eiken graad met het Vlaam sche karakter overeenkome. Zij willen dat in het leger de Vlaamsche soldaten, wat de taal betreft door hunne oversten jegens hen gebezigd, volkomen op ge lijken voet met de Waalsche soldaten gesteld worden. Ze verlangen eindelijk, dat het privaat en openbaar leven in het Vlaamsche land eenen Vlaamschen stempel drage, zooals dit in Wallonië een Franschen stempel heeft. In één woord, ze willen dat in één onverdeeld en onverdeelbaar België de Vlaamsche kuituur hare plaats hebbe onder de zon, dat zij geëerbiedigd, voorgestaan en ondersteund worde door de openbare machten, heelemaal in gelijke mate met de Fransche kuituur. Hoe nauw al deze eischen in verband staan met de rechtstreeksche belangen van ons boerenvolk, zullen wij eerlang bewijzen. Het 11 Julifeest der overwinning is nog niet voor heden. Heviger dan ooit, beslissender dan ooit woedt de strijd. Maar de ironie der tegenstellingen in ons land tusschen het beloofde en het geweigerde, tusschen de gelijkheid in rechte en de verwezenlijking in feite, tusschen de vonnissen en de rechtser- kenning, is zoo scherp geworden dat een voortduren van deze spanning onuit- houdbaar geworden is. Dat voelt ieder een. niet alleen in Vlaanderen maar ook te Brussel. Mochten deze regelen ietwat hebben bijgedragen tot heil van Vlaanderen Vlaanderen, waaraan zooveel beloofd en zoo weinig gegeven werd, waar zoo veel gevonnisd en gebroodroofd werd, waar geen begin van recht werd toege kend Vlaanderen dat dertig duizend van zijn jonge mannen heeft opgeofferd voor de gelijkheid en rechtvaardigheid en dat in zijn eigen streek tevergeefs naar den prijs van dit bloedoffer zoekt HARD LABOUR. Voor en door de Landbouwers Men heeft ons reeds meermalen in lichtingen gevraagd nopens den teelt der lupinen. Wij denken het dus nuttig hier desaangaande eenige inlichtingen te geven. De lupine gedijt, voor 't algemeen, best op lichte gronden met doordring baren ondergrond. Zij is onbetwistbaar het beste gewas voor de verbetering der schrale zandgronden, doch in de Kem pen was men dikwijls genoodzaakt vooreerst den ondergrond met machtige tracteurs op te breken. De lupine is een der weinige vlingerbloemigen die maar kleine eischen stellen op kalk, ja zelfs kan veel kalk hier nadeelig zijn. Op alle niet te vaste en wel bewerkte gron den kan de lupine alhier een goede op brengst geven, Drie lupinensoorten worden meest geteeld 't zij als groenvoeder, 't zij een voudig al groenbemesting de witte, de blauwe en de gele lupine. De witte lupi ne wordt slechts in de zuiderstreken ge teeld. Al de pogingen om ze alhier over te brengen bleven nutteloos. De blauwe lupine wordt veel geteeld als groenbe mesting en ook als schapenvoeder. Ein delijk de gele lupine dient uitsluitelijk tot groenbemesting. Als veevoeder gebruikt kan hij, inderdaad, doodelijke stoornis sen veroorzaken. De lupinen zijn volgens Roodengate Marissen, een voor Midden-Europa be trekkelijk nieuw gewas, doch ze worden sedert eeuwen en eeuwen verbouwd in de zuidelijke streken, ze bezitten een diepgaanden penwortel met weinig zij wortels. t Is daarom dat zij, zooals wij het reeds zegden, een doordringbaren ondergrond vereischen. De teelt-, bemestings- en verplegings- zorgen die wij zullen aanduiden voor de gele passen ook voor de blauwe lupine. Toen men zinnens is deze als voeder te gebruiken zal men liefst mengen met wat vitsen, koolzaad, haver enz. om het voe der wat smakelijker te maken. De blauwe lupine is een verteerbaar en zeer rijk voedsel die ongeveer 28 0/° stikstofhou- dende stoffen bevat. Voor paarden en koeien wordt dit voeder weinig gepre zen, om rede van zijn bittere smaak. Deze bitterheid is toe te schrijven aan eene stof die men lupunine noemt. Zelfs aan de schapen mag men er niet te veel van toedienen want zij kan eene ver giftiging de lupinose veroorzaken. DE GELE LUPINE. - Deze wordt 't meest gebruikt in onze gewesten. Zij kan in de Lente en ook in den Herfst gezaaid worden. De eerste'groei bij de gele lupine is zeer langzaam, eens dat de wortelknolletjes gevormd zijn, wordt hij veel sneller en weelderig. Die eerste groei is ook min langzaam bij de blauwe lupine. Zooals bij alle vlinderbloemigen worden de wortelknollen der lupinen ge vormd en bewoond door microben of bacteriën. Deze trekken de stikstof uit de lucht en deze stikstof dient tot voe ding van de plant en tot verrijking van den bodem. De gele lupine is weinig ge voelig aan lage temperatuur en aan droogte, ze gedijdt goed op magere gronden en levert gewoonlijk veel groe ne massa. Ze verrijkt niet alleenlijk den bodem aan stikstof, maar verminderd zijne schraalheid en stelt hem beter in staat om water op te houden. BEWERKING EN BEMESTING. De gele lupine kan vöör en na den zomer gezaaid worden. Voor lupine als lentegewas is het ge raadzaam den bodem vóór den winter te diepvoren en hem na den winter nog maals om te ploegen om het meeste on kruid te verdelgen. De lupine kan wel is waar eene stikstofhoudende bemesting missen, doch men vergete niet dat zij eene ernstige minerale bemesting ver- eischt. Het verwaarloozen van deze minerale bemesting is de oorzaak ge weest van vele teleurstellingen bij lupi- nenteelt. Men zal dus niet nalaten eene goede potasch en phosphaat houdende bemesting toe te passen, des te meer dat deze meststoffen maar weinig of niet doorgespoeld worden en dat de opgeno- mene voedingstoffen terug tot de aarde besteld worden. Men geve b.v. 800 tot 1000 kgr. kaïniet en 4-500 kgr. super- phosphaat of ijzerslakken. Zelfs kan men in t begin van den groei een weinig nitraat toedienen om de ontwikkeling der wortelknollen af te wachten zonder dat de groei gestaakt weze. Zulks is bij zonder aan te raden voor lupine als stoppelvrucht gezaaid. Voor stoppellu pine zal de aangeduide bemesting liefst aan de voorgaande vrucht toegediend worden. In de Lente zaaie men van begin April tot begin Mei, in rijen of met de hand. De rijen op 20 - 25 cm. Licht ineg- gen. Het opkomen is dikwijls zeer onre gelmatig. De stoppel-lupinen worden zoo gauw mogelijk na het oogsten van de rogge gezaaid. Als cultuurzorgen zal men zich vooral toeleggen op het verdelgen van 't on kruid die, om wille van den eersten tra gen groei de lupinen zou kunnen verstik ken. Wil men op de lupinen eene zomer vrucht laten volgen, dan zal men om ploegen op 't einde van den bloeitijd, voor eene wintervrucht in vollen bloei tijd. Als stoppelvrucht is blauwe lupine dikwijls aan te raden daar haar eersten groei sneller is. Daar de lupinenteelt voor zaad of hooi, ons alhier niet aan te raden schijnt, zullen wij desaangaande geene beschrij ving geven. D. BRICOUT. Daar de inoogsting van Eerstelingen in Holland eerstdaags gaat beginnen, zouden we aan al onze leden vragen die van dit plantgoed begeeren, zonder wachten te laten weten hoeveel zij schikken noodig te hebben. De prijzen zijn nog niet gekend, doch alles doet voorzien dat zij niet al te hoog zullen zijn. De planters zullen aan de beste prijzen van den dag, op tijd en stond geleverd worden en aan de beste condities voor de ingeschreven leden. Niet ingeschrevenen bekomen niets. Zijn er wel menschen onder de zon, die meer te werken en te slaven hebben dan onze boeren. Voor hen geen acht- urendag Maar van 's morgens tot s avonds in de weer om 't land te be werken, te zaaien en te planten, te be mesten en te onderhouden. Daarbij heb ben ze nog af te rekenen met alle slag van woekerdieren, ziekten en plagen die ze te bestrijden hebben. Geen oogen blik rust op een ganschen dag en daarbij nog des nachts niet kommerloos mogen slapen. Is dat niet het leven van een boer en verdient hij wel om zijn lot beneden te worden en zooveel ondankbaarheid en onverschilligheid te oogsten van wege zijn talrijke beschermers met naam. Met al de achting en het medelijden dat k gevoel voor een boer, moet ik dien man nog wat meer last komen aandoen of liever hem nog wat meer werk op den rug schuiven, wel te verstaan, in zijn eigenbelang en voor de verbetering van zijn stoffelijke welvaart. k Ging eens rond in de boomgaarden van mijn geburen en 'k zag er de schrik kelijke verwoestingen door de rupsen aangericht. Het blad van appel- en prui melaar schijnen ze te verkiezen, 'k Zag boomen, zoo kaal gevreten, dat er geen enkel blad meer op te bespeuren was, enkel nog de ribbetjes en de vruchten. Toen dwaalden mijn gedachten naar de provincie Limburg waar de rupsen in de boomgaarden zulke ontzaggelijke schade aanrichtten, dat de aandacht van 't Ministerie van Landbouw er op gevestigd werd en dit een vlugschrift met cliché's liet verschijnen waarin het de middelen ter bestrijding opgaf, 'k Zie ze nog voor mijn oogen, die kaal gevre ten appelboomen, voor hun tijd in een halfbakken winterkleed gestoken, iets afstootelijk zonder smaak, noch leven, echte geraamten met hier en daar een afgrijselijk leelijke rupsenweb. Dat de oogst voorde 9/10 verloren was, hoeft geen betoog. Men hoeft zich enkel maar de rol van het blad in het leven der planten te herinneren om zich een gedacht te vormen over de vernie ling door deze insecten aangericht. 't Is de ringelrups die hier 't meest te bestrijden valt, rups van de bombyx neustria, lang, slank en dun behaard, die alzoo genoemd wordt omdat de moeder vlinder de eieren in een ringel of ringetje om de takken van fruitboomen, rozen en andere heesters legt. In de lengte is zij blauw, rood en geel gestreept met een witte ruggestreep en wordt daarom ook wel livreirups geheeten. Deze rupsen verpoppen om het overige van hun le ven, op vlugge wieken zwevende, in vrijheid en blijheid over te brengen. Van trage, logge rups is ze vlinder gewor den Deze zorgt er voor zijn nageslacht, alvorens te sterven, op schrikbaarwek- kende wijze te vermenigvuldigen. Het wijfje legt eitjes in vorm van een ring rond de dunne twijgjes van den boom en dat ringje is er zoo stevig aan vast, dat men moeite moet doen om 't er van rond te krijgen. Bij de eerste schoone Lentedagen worden die eitjes door de warmte der zon uitgebroed en de jonge rupsen beginnen hun vernielingswerk. Er bestaat een wet op de rupsenwe ring. Staat, provincie, gemeente zoowel als gelijk welke eigenaar of huurder zijn verplicht de wet stipt na te leven. De voornaamste artikels van die wet luiden alsvolgt Art. I. De gouverneurs, der pro vincie zullen, op de hieronder bepaalde tijdstippen, tot het vernietigen der rup sen, eitjes en webben, doen overgaan van a) 1 November tot 15 Februari b) onmiddellijk na den bloeitijd der boomen. c) Zelfs nog op bijgevoegde tijdstip pen wanneer de gouverneurs der pro vinciën er de noodzakelijkheid van in zien Art. 4. Wanneer een belangheb bende weigert te voldoen aan de maat regelen hem door 's landsbestuur opge legd, binst den bepaalden tijd, doet men de rupsenwering op zijn kosten zonder hem te ontslaan van de boete voorzien in artikel VII. Art. 7. Die inbreuk maakt op voorgenoemde maatregelen wordt ge straft met een geldboete van 5 tot 15 franken. Bij verzachtende omstandighe den kan de boete tot 1 fr. teruggebracht worden (koninklijk besluit van 20 Ja nuari 1887). 't Spreekt van zelf dat 't beste tijdstip om de ringelrups te keer te gaan is van 1 November tot 15 Februari. Alsdan zijn de boomen ontbladerd en ziet men de ringjes gemakkelijk hangen zonder er bij te voegen, dat de boeren juist op dit tijdstip ook het minste werk hebben. De vogel vernietigen in 't ei, is hem zeker beletten ons eenige schade toe te bren gen. k Zag dezen Zomer menig landbou wer de rupsen doodwalmen met bran dende toortsen. Een onfeilbaar middel tegen de rupsen dat 'k nochtans ten strengste afkeur omdat men den boom ook beschadigt. In een volgend artikel vervolg en slot. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Het tijdstip voor het zaaien van rapen (loof) begint stilaan te naderen. Dat deze vrucht als wintervoeder van groot be lang is, heeft ieder den laatsten Winter goed ondervonden immers van rapen was er geen spraak in onze streek, en men kent best de waarde van iets als men het ontberen moet. Wij denken dat eenige wenken niet ongepast zullen zijn. Deze plant die tot de familie der kruisbloemigen behoort, is aan ontaar ding zeer onderhevig, als men voor het uitkiezen van moederplanten geen goede zorg draagt. Zij verbasteren ook door kruisingen, als verschillige soorten op te weinig afstand van elkander geplant zijn. Daar het zaad meerdere jaren zijne kiemkracht behoudt, zoo kan men ge makkelijk als men verscheidene soorten kweeken wil, ieder jaar van eene of van andere soort zaad inzamelen. Voor wat het zaaien aangaat, hoeven wij niet uit te weiden, daar elk genoeg weet, dat rapen als navrucht gekweekt, zoo gauw mogelijk na het pikken moet gezaaid worden, dit om het uitdroogen van den grond te voorkomen en om tijd voor den groei te winnen. Deze plant put den grond nogal uit, men moet dus de cultuurafwisseling zooveel mogelijk toepassen. Behalve stikstofrijke bestand- deelen zijn potaschzouten, fosfaten en kalk tot hare voeding noodig, want vol gens een tabel van Wolf houden 1000 kilos rapen, knollen en bladeren door een, in, behalve eene groote hoeveelheid water 2.1 stikstof, 0,85 phosphoorzuur, 2,85 potasch en 2,35 kalk. Eene goede bemesting van stikstof en fosfoorzuurinhoudende vetten is dus noodzakelijk voor eene goede opbrengst. Goede uitslagen hebben wij altijd ver kregen met eene goede begieting van beir of ale op den stoppel, met een wei nig nitraat of ammoniak en eene goede dosis superphosphaat ondergeploegd. Deze plant is benevens verschillige andere ziekten nogal onderhevig aan den knobbel of knolziekte, die op som mige gronden eene echte plaag is. Deze ziekte heeft twee oorzaken zij heeft in de eerste plaats haar ontstaan te danken aan den koolkever, die zijne eieren om den wortel legtde maden veroorzaken door hun knagen om den wortel gezwel len, waar binnen zij tot hunne volle ont wikkeling blijven. Zij komt ook voort door eene slijmzwam die insgelijks ge zwellen veroorzaakt. Deze ziekten kan men dikwijls nog onderscheiden als de planten nog klein zijn, daar zij bij droog zonnig weder spoedig verwelken en geel worden zij kan somtijds de alge- meene mislukking veroorzaken Geneesmiddelen voor deze ziekte ken nen wij niet, alleen kunnen wij zeggen, dat voor zoover zij door zwammen ver oorzaakt wordt, deze laatste zuren noo dig hebben om te kunnen leven. Daar de scheikunde ons leert, dat kalk aan den grond toegediend dezelfde zuren wegneemt en daardoor het bestaan de zer zwammen onmogelijk maakt, durven w9 bijgevolg het toedienen van kalk aan den grond best als voorkomingsmiddel aanbevelen. Door de vereeniging zullen de land bouwers meer en meer aaneengesloten worden tot verbetering van hunnen stand. k Kwam over eenige dagen op een honderden meter langen gemeenteweg boer Sanders tegen en we stapten te gaar de baan af. De wind streek over 't koren en deed het buigen. Kaal weer, zei Sanders, 't regent nog niet genoeg om 't zand te blusschan en koud gelijk in April. De betteraven en patatten staan slecht bij slecht, en t graan is kort maar nogal vast geladen toch. f halven de baan was de zager bezig met menheer zijn boomen te meten en aan te teekenen. Gaat ge ne koop doen, zager k Kom toch ne keer zieneen schoon verkooping't staan er in de twintig en k wil er hem seffens 200 fr. t stuk voor geven, en z en staan er nog geen 40 jaar, Wat een somme, en de boeren zijn kontent dat ze 't snoeisel hebben voor de schade. Ja maar 'k heb hooren zeggen, zei de zager, dat de burgemeester al de boomen zal doen weg doen die op de gemeentebanen staan. Ja, maar menheer heeft hem ge antwoord dat er in de wet staat dat ze er mogen staan, en dat de burgemeester niemendalle aan de wet te veranderen heeft de sekretaris heeft mij d historie verteld. k Ben^ alleen voort gegaan op de baan en 'k heb de boomen geteld27 en 200 fr. t stuk is 5400 fr. op min dan 40 jaar aan 5 tot 6 dagwand land en ze staan op straat en 'k peinsde op de si echte jaren die er voor de boeren nog zuilen komen en aan de duurte van t hout nog voor vele jaren, alleen omdat er hier geen boomen zijn, en dat 't vreemd hout duur zal zijn, voor de vracht alleen, nog lang bij lang. En de heeren planten overal boomen aan t land dat ze aan de boeren verhu ren, en de boeren aan hun eigen land planten er geen. Die baan in 't geheel is 900 m. lang alle 10 m. nen boom op de twee kanten ware 180X200=36.000 fr. er liggen zooveel zulke banen, Op goeie gronden zouden ze misschien veel schade doen, maar op slechte gron den of aan nattemeerschen, groeien boomen dikwijls heel goed en als ze op straat staan doen ze daar nog geen 5 eens per jaar schade. Er liggen zooveel beek- en grachtkanten in meerschen waar de wilgen zoo goed groeien. Boeren, denkt daar eens aan, hoeveel miljoenen er daarmee in ons land van Aalst alleen kunnen gewonnen worden, zonder goed land kapot te maken. Alle winst, klein en groot moet ge mee pakken, en u zeiven zooveel mogelijk vooruit helpen. Later klappen we nog wel eens over ander dingen waar er winst voor u ligt. S. V. Geachte Heeren Opstellers, Vrienden, het doet me genoegen in uw geëerd blad van 25 dezer ook het gedacht van een ander te hooren uit eenzetten iemand met een gezond oor deel kan daar het beste uitkiezen. Ik zie er met genoegen een uiteenzetting van gedachten nopens mijn schrijven van vorige week en daar eene wisselidg van gedachten nuttig en leerzaam is, hoop ik ook dit schrijven te zien verschijnen in een van de volgende nummers. Ja, Vrienden, misschien zijn mijn ge dachten wat te radikaal geweest voor die oude oprechte Vlaamsche boeren, zij die immer met alle eerlijkheid zijn getrouw gebleven aan de gebruiken hunner voorouders. Zulke menschen, ondanks alles, slaan niet gemakkelijk een anderen weg in, doch dat ze eens wel bedenken dat ze immer hun vertrouwen hebben geschonken aan personen die nooit iets voor hen deden dan beloven en liegen. En thans worden de landbouwers in het Vlaamsche land nog door zekere personen beïnvloed, om nog steeds zoo- e d er- jes; lei» z{ e. e b O ■iiiiifiiiiiiiïiÉttlttMfliH RSBL c«. ir jk 1» 31

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1