REDT U ZELVEN Arbeid adelt Hoe een boomgaard aangelegd U UW Landbouwweekblad Hooger Landbouwonderwijs voor Vrouwen. ONS HOEN. Vrouwenleven 3 4 Gezondheidspolitie der Huisdieren. Drank van den Landbouwers gedurende den zomer. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. f-fet J-foel^je dep Qoerin. :ujj| (IV ZONDAG 30 JULI 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 187. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Met het grootste genoegen lazen wij wij verleden Zondag in het blad van de Nationale Federatie der Landbouwbe- roepsvereenigingen uit het Walenland een verslag van de hand der dochter van den gevierden boer en boerenleider, Mijnheer Leurquin, te Waver. Daar het toeval het liet gebeuren dat wij juist op denzelfden dag in De Koornbloem en namelijk in ons artikel Man en Vrouw schreven over den belangrijken rol van de boerin in het landbouwbe drijf en over wat door haar voor de al- gemeene landbouwbeweging kan worden gedaan, wil ik voor onze lezers het voor noemd verslag van Mejuffer Leurquin zoo bondig mogelijk weergeven het loopt voornamelijk over het Hooger nor maal gesticht voor landbouwhuishoud- kunde, te Laken. Daar worden toekom stige regentessen of hooger onderwijze ressen voor landbouwhuishoudkunde gevormd, waarvan dan een deel door de regeering gelast zullen worden met lessen en practische inrichtingen ten voordeele van onze buitenbevolking. Zooals alle andere landbouwscholen is het gesticht teXaken een echte werk- school, waar de leerlingen bijgevolg vooral de practijk leeren en zoo later in het leven door hunne practische kennis sen en terzelfder tijd door een betere op voeding, die nochtans met hun roeping overeenstemt, de gewenschte spil zullen zijn waarop de landbouwvereenigingen zullen draaien, alsmede alle andere wer ken, die de zedelijke en stoffelijke ver heffing van onzen boerenstand voor doel hebben. Het programma omvatwijsbegeerte en letterkunde, opvoedkunde en metho deleer, de natuurwetenschappen, de ontleedkunst, natuurleer, gezondheidleer, kinderzorgen, scheikunde van de eetwa ren, landelijke schoonheidsleer, lande lijke huishoudkunde en recht, land- en tuinbouwkunde, dierkunde, vogelen- kweek, de melkerij en zelfs koloniale teelten. Mejuffer Leurquin is zelf leerlinge in het Hooger Normaalgesticht te Laken en ziehier wat zij over het leeren en wer ken schrijft Daar er geen meiden zijn, moeten wij zelf alle werk verrichten. We worden dan ook in vier groepen verdeeld, die elkaar om de veertien dagen opvolgen. Een groep houdt zich met het huishou den en met de eetmalen bezigeen twee de onderhoudt het huis, de derde zorgt voor het linnengoed, doet de herstellin gen enz.de vierde verricht het werk op de hoeve dat aan vrouwen pastvoeding der dieren, melkerij, neerhof, hovenier- derij enz. De dagen zijn steeds kort genoeg, want het werk ontbreekt er niet. Er is in de vervulling van de nederigste be zigheden, buiten de noodzakelijkheid van onze vakkenissen door den dagelijkschen praktieken arbeid te vermeerderen, ook nog een krachtig middel om karakter en ondernemingsgeest te vormen. Inder daad, wie zal durven loochenen dat een werk met vreugde volbracht geen bron is van innig zielsgenot Het beheer van het huishouden en van de hoeve is in handen van de leerlingen en staat onder toezicht der meesteressen. De spaarzaamheid en het wijs beleid worden er op de volgende wijze ontwik keld, luister maar Het pensioen is zoo geregeld dat wij er alle belang bij hebben zooveel mo gelijk alle uitgaven in te krimpen en el ke verkwisting te vermijden. Wij beta len een jaarlijksch schoolgeld van 500 fr. Daarin zijn begrepen de kosten voor on ze studiën en ook die van de keuken. Te zamen met de meesteres in de keuken regelen wij dan de gerechten, doen wij de aankoopen en berekenen hoeveel een eetmaal kost. Dat alles is feitelijk een practischen leergang van het beheer in een huishouden, waarvan de waarde niet te onderschatten valt. Bij de practische opleiding komt dan ook de zedelijke opvoeding De tucht steunt er bijzonder op een welbewuste verantwoordelijkheid. Want zoo wij eenerzijds van een groote vrij heid genieten, zoo men ons dus met geen enkel kleinzielig verbod lastig valt, toch Wil men anderzijds dat wij een ruim ge bruik van deze vrijheid maken, opdat wij zelf den goeien gang van de school zouden verzekeren. En we weten dat ons Gesticht dan slechts Hooger zal mo gen genoemd worden, als we zelf zullen hooger staan op zedelijk en verstande lijk gebied. Verder geeft Mejuffer Leurquin een beschrijving van de schoone streek, waar het Hooger Normaalinstituut gelegen is en doet een warmen oproep, opdat alle rechtgeaarde landbouwers, die over de middelen beschikken, hunne dochters naar het gesticht te Laken zouden zenden. Wij willen van onzen kant ook Mej. Leurquin in haren oproep steunen, des te meer dat hare gedachten heel en al overeenstemmen met wat we verleden Zondag in De Koornbloem hebben uiteen gezet. Vakkennis en bijgevolg vakonderwijs is de noodige grondslag van welstand voor den werkman en niet minder voor een landbouwer beroepsonderwijs zal eveneens de grondslag zijn van werking in de vrouwenbeweging, alsmede een onmisbare steun voor alle boerenvrou wen en boerendochters. In de grondige kennis van hun be- roepswerk zullen onze boerinnen en boe- rinnekens een grooter kracht vinden bij het verrichten van hunnen dagelijkschen arbeid en den noodigen steun om hunne soms lastige taak met liefde en genot te vervullen. De wetenschap zal dan een einde stellen aan al den slenter, die veelal als meester regeert in talrijke landbouwbe drijven. Uit meisjes die een dergelijke opvoe ding genoten hebben, als die welke er te Laken gegeven wordt, zullen niet alleen wijze meesteressen groeien en bekwaam om met hun degelijke lessen onze vrou welijke boerenbevolking raad en steun te verschaffen, maar ook onschatbare vrouwen en pachteresjes, die tot voor beeld zullen dienen voor het werkzame mannenvolk. Woorden wekken, maar voorbeelden trekken. Wij wenschen onzen vriend en medestrijder, Mr. Leurquin van Waver, van harte geluk voor deze leerzame uiteenzetting zijner dappere dochter en koesteren de hoop dat ook bij ons haar stichtend voorbeeld moedige opvolgsters moge hebben. H. KLOPTEROP. Weghaling van dierenlijken onge schikt tot de voeding. De Minister van Landbouw en Open bare Werken, Gezien het koninklijk besluit van 31 December 1900 de weghaling en de vernietiging betreffende van dierenlijken ongeschikt tot de voeding Gezien het advies van den heer Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Gezondheidswezen, Besluit Artikel 1. Te rekenen met 1 Augustus 1922, is het verboden in de provincie Brabant lijken in te delven van dieren waarvan het vleesch, voor welkdanige oorzaak, niet tot de voeding geleverd wordt. Art. 2. Deze lijken moeten voor hunne vernietiging weggehaald worden door de bedienden van het vilbeluik bijzon derlijk te dien einde door den Minister van Landbouw aangenomen. Art. 3. Het tegenwoordig besluit is niet toepasselijk op de dieren waarvan het vleesch mag gesteriliseerden, over eenkomstig alinea 4 van artikel 9 van het koninklijk besluit van 10 Augustus 1897 betrekkelijk de rundertuberculosis. Art. 4. Iedere eigenaar of houder van een lijk waarvan de weghaling is bevo len door artikel 2 hierboven, mag het slechts laten weg nemen na dat de be diende van het aangenomen vilbeluik zijne hoedanigheid door een geschrift heeft bewezen. Art. 5. De overtredingen aan het te genwoordig besluit zullen gestraft wor den met de straffen voorzien in artikels 4, 5 en 7 van de wet van 30 December 1882. Keus der Variëteiten. PRUIMELAARS. Alvorens tot de opsomming der pruimsoorten over te gaan, wil ik aan de lezers en lezeressen van De Koorn bloem eerst een lijstje van 6 goede boomgaardperen mededeelen wel ge schikt voor onze gronden en ons kli maat, veelopbrengend, goed en van groote handelswaarde 1. Calebasse a la reine. 2. Beurré Hardy, 3. Jefkenspeer. 4. Clapp's favo rite. 5. Jules d'Airolles. 6. Grauwe van Aalst. Niet te veel variëteiten, maar eenige goede voortkweeken, mag nooit uit 't oog worden verloren. Moest ik nu de pruimsoorten zoo om standig beschrijven met omstandigheden en gebreken, zooals ik 't gedaan heb voor appel- en peersoorten, me dunkt, dat de verveling van u allen zich zou meester maken. Daarom weze het me toegelaten kort en bondig alles samen te vatten. I. De Queen Victoria is een uiterst vruchtbare variëteit, die alle jaren over vloedig draagt. Prachtige kruinen maakt ze nochtans niet. De pruim is rood, sui kerzoet en aangenaam van smaak. De eerste jaren na de planting is 't heel ge raadzaam de vruchten te dunnen om reden dat ze wel, om haar te groote vruchtbaarheid zou wegsterven. In onze streek gedijt ze goed. Ze is ook geschikt voor 't drogen en is in 't begin van September rijp. Een zeer aanbevelens waardige soort. II. De Reine Claude d'Althau gedijt insgelijks goed in onze streek. Ze is pur- perblauw. Van smaak niet te weerleg gen. Ze maakt schoone kruinen en is zelfs aan te prijzen om in pyramide ge teeld te worden. Ze is ook vruchtbaar, rijpt half September, 'k Prijs ze bijzonder aan voor boomgaard. III. De Reine Claude verte maakt insgelijks schoone boomen. De vrucht baarheid is tamelijk. De pruim is aller best, honigzoet, smeltend, sappig, geu rig, iets buitengewoon goed. Ze blijft groen en rijpt half Augustus. Wie ze op zijn boomgaard staan heeft, zal er zeker met veel lof over spreken, f IV. Bleue de Belgique rijpt in 't begin van Augustus. Ze maakt schoone boo men en geeft in pyramide gekweekt goede uitslagen. Ze is vruchtbaar, goed van smaak, blauw van kleur en verdient met recht in de verzameling opgeno men te worden. V. De Kirke's plums maakt schoone boomen en is zelfs in pyramide aan te prijzen. Bovendien geschikt voor 't dro gen. Ze is donker blauw en lekker. De Engelschen maken er groot gewag van en kweeken ze veel tegen muren omdat ze zoo goed is van smaak. Hier gedijt ze als de beste en 'k raad de kweekers ook aan ze een plaatsken in den boomgaard te gunnen. Ze rijpt begin September. VI. De Quetsche d'Allemagne de beste voor 't drogen en die weelderig tiert en draagt in onze streek. Ze is blauw van kleur en rijpt te midden der maand September. Voor onze vrouwen om hun keuken te verbeteren, 't zij om konijnen- en kiekenvleesch er mede te bereiden, zeer aanbevelenswaardig. De man zorge dan ook dat z'in den boom gaard staat. De Belle de Louvain maakt kruinen met rechtopgaande en slanke twijgen. De pruim, ook wel eierpruim geheeten, is groot, dik, malsch en sappig, doch *heeft niet den zoeten smaak noch van de Queen Victoria, noch van de Reine Claude's. Ze is blauw, rijpt in Septem ber en is tamelijk vruchtbaar. Voor boomgaard is ze aan te bevelen. VIII. De Washington is geel van kleur en van zeer goede hoedanigheid. Men mag ze hierom dan ook wel tegen den muur zetten. Ze is bovendien goed geschikt voor het drogen. In Wetteren en omstreken gedijt ze goed en wordt dan ook veel gekweekt. Ze rijpt einde Augustus. IX. De Jefferson welke in de omstre ken van Gent goed gedijt en veel ge kweekt wordt, maakt prachtige kruinen die haar wel geschikt maken om in py ramide geteeld te worden. Ze is vrucht baar, fijn van smaak en schoon geel ge kleurd. Ze rijpt in 't begin van Septem ber. Ze is niet moeilijk op haar grond en zou hier ook wel wat meer mogen aan getroffen worden in den boomgaard. X. De Drap d or d'Espereu is goed geschikt om tegen muren te planten. Ze is toch zoo aangenaam van smaak en heeft zoo n aantrekkelijke gele kleur. In pyramide geeft ze betrekkelijk goede uitslagen en mag dus als boomgaard- pruim ook aanbevolen worden. Einde Augustus is ze rijp. De Quetsche commune maakt insge lijks prachtige boomen mits ze voor py ramide aanbevolen wordt. Ze is blauw van kleur, vruchtbaar, goed geschikt voor te drogen en rijpt half September. Ik ga deze opsomming sluiten met U een lijst van de zes beste boomgaard- pruimen, die goed gedijen in onze stre ken, op te geven 1. Koningin Victoria. 2. Reine claude d'Altau. 3. Kirke's plum. 4. Bleue de Belgique. 5. Quetsche d'Allemagne. 6. Belle de Louvain. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. I. Goed voeden alleen kan geen eieren geven. Een landbouwer die een melkkoe koopen wil, zal ze heel zorgzaam onder zoeken, vooraleer akkoord te slaan. Een huismoeder die konijnen houdt, verkoopt degene die niet genoeg jongen afwerpen. Dat alles vindt men in ons land, heel natuurlijk, en moest iemand anders han delen, men zou hem een gansche vloot onaangename woorden voorbehouden, of er ten minste over denken. Maar beste lezer, zoudt gij soms, die woorden voor U zelf niet mogen toepassen Zoudt gij soms niet zöö handelen met uwe hoenders Een vraagsken dat in de meeste gevallen wel bevestigend zal moeten beantwoord worden. Of denkt U, dat hoenders niet moeten uitgekozen worden, dat alle hoenders even goed leggen. Een groote misstap Elke be zorgde pachteres zal u weten te zeggen O dat beestje legde goed, maar die ginds, dat was eene luie hen en die legde niet. Hoog tijd is het, beste lezer, dat gij uw hoeders zorgvuldig kiest. Eten wordt maar duurder en duurder. Handenarbeid wordt schaarsch, en gij kunt in deze tijden niet voortgaan, met uw tijd en voeder te verspelen aan de nietleggers, die verre zijn van hun kost op te bren gen. Op de hoeven vooral, zien wij hoen ders die te oud zijn en niet meer leggen, ook jonge die niet leggen. De laatste die meestal van een slechten stam voortko men, dienen vooral spoedig te verdwij nen. Vergeet nooit, dat nietleggers uw profijt ras inkrempen, wijl goede leggers juist het verkeerde resultaat geven. Een weeke hen is een gevaar voor uwe hoen ders, gezien zij meer onderhevig is aan ziekten. Zij is eene uitgave tot haren houder, daar zij eet en niet voortbrengt. Een hen die traag verpluimt is ook niet de goede, zij is week van natuur en over het algemeen niet de goede legster. Hoe dikwijls ook, nu vooral vele door den oorlog opnieuw beginnen hoenders te kweeken, heeft men niet gehoord voor den oorlog hadde ik hennen die goed legden, doch nu alhoewel hetzelfde ras, doen zij het niet zoo goed, ofwel het tegenovergestelde. Dit laat geen twijfel of het komt bij den stam. Zeker zijn er in ieder ras, wel goede leggers te vinden, doch ze dienen uitgezocht en geteeld te worden. Onze overzeesche broeders be grepen zulks van overlang, en sinds ver re tijden begonnen zij hun rassen te veredelen. Zij kozen zorgvuldig de beste legsters uit, en teelden van deze voort, en zoo kwamen zij tot resultaten, die wij enkel kunnen bewonderen. Het uitkiezen werd vooral gedaan, door middel van valnesten. De nesten laten toe, het juiste getal eieren vast te stellen, door elke hen gelegd, maar zij vragen ook veel tijd en aandacht, dit is meestal onpractisch voor onze hoeven. Doch zekere kenteekens, die min of meer, juist de goede leghen nen aangeven, kunnen wel toegepast worden. Men hoeft slechts deze teekens op te merken, en te oordeelen of men het sujet nog gaat voorthouden of er zich van ontdoen. Over deze kenteekens hebben wij het eene andere maal. ('t Vervolgt.) Ik heb U lief mijn dorpken en mijn huisjen, De kleine vlek waar eens mijn wiegje stond, Waar ik ontving van moeder 't eerste kruisjen, Waar ik een moederkus, een vaderharte vond. Ik heb U lief mijn lachend groene weiden, Mijn kronkelbeek, mijn lomrijk welig woud, Waar ik als kind in kommerloos verblijden. Kwam dartlen in de zon, in gras en jeugdig hout. Ik heb U lief mijn lachend nedrig hoefje, Mijn koeikes en mijn ros, mijn hondje en mijn kat, Mijn varkens en mijn kalf, mijn eendekes en hoentjes, O God bewaar dit al, behoud mijn kleine schat. Ik heb U lief mijn kleurige landijën, Wier panden zijn bezet met rijpend gouden graan, Daar is de oogst in t zicht en zullen we verblijen, Bij lange mandelroot en wagens zwaar belaan. Ik heb U lief mijn landelijk hutje, Mijn kloek en Vlaamsch boerenstutje. Mijn blinkende karn en melkgerief, Mijn Denderland, mijn Dendervliet. Mijn zusterschaar, mijn broederslied, Mijn boerenvolk, ik heb U lief In De Koornbloem van 11 Juni werd er dan ook eens over vrouwenbe weging gewag gemaakt In gepaste zinnen werd de ingezon den brief van Eene trouwe lezeres van De Koornbloem ingeleid en in die zinnen werd er voor ons R. U. Z-ers en R. U.Z -sters een ruim arbeidsveld aan gewezen een veld dat zoo'n talrijke en degelijke oogst geven kan. In den schoot van onze vereeniging zal naar die in leiding ons zegt -eene vrouwen-afdee- ling gesticht en in De Koornbloem zal een vrouwen-rubriek geopend wor den. Zoo zal R. U. Z. ook uit alle kracht meewerken om de zedelijke omhoog werking onzer vrouwen te bespoedigen, waardoor wij het levensdoel van R. U. Z. gemakkelijker zullen benaderen. De noodzakelijkheid van vrouwen organisatie in onze tegenwoordige maat schappelijke wereld, zal zeker niet al te veel moeten aangetoond worden. Im mers, het toekennen van het kiesrecht aan de vrouwen, het gelijk loon voor gelijk werk, betere arbeidsvoorwaarden voor getrouwde vrouwen, de bescher ming bij zwangerschap, de toegang tot politieke en sociale ambten, zijn zoovele hervormingen en sociale regelingen die aan de vrouwen het levensrecht toeken nen in gelijke mate als aan de mannen. Veel te lang werden de vrouwen als tweede-rang-menschen aangerekend en behandeld. De overwegende invloed die uitgaat van de vrouw in de maatschap pij, was vroeger te weinig gekend. De mannen maken de wetten en de vrou wen maken de zeden, was wel gezegd en geschreven geweest, maar de zede lijke invloed die de opvoeding geeft, de groote rol van het moreele in de op voeding was nog niet genoeg gekend, gewaardeerd of begrepen. De vrouwenbeweging elders en hier ontstaan beweging die reeds tot eene macht is gegroeid heeft aanleiding gegeven tot de wettelijke tusschenkomst ten behoeve der vrouw voet voor voet heeft de vrouwenbeweging hare ont voogding veroverd. Naarmate het doel der vrouwen-organisatie nader en dui delijker geworden is, heeft de massa zich bij die groepen aangesloten en thans is ook de vereeniging een mach tig strijdwapen in de vrouwenwereld. Onze buitenvrouwen ook moeten voor de vereeniging worden gewonnen. Meer dan de mannen moeten zij strijden voor hun goed recht, voor lotsverbete ring Laat ons maar eens eventjes eene bladzijde openslaan uit ons leven, om te zien wat wij zoo allemaal te doen heb ben in de wereld. Van als wij nauwelijks ons Eerste H. Kommunie hebben gedaan, wacht moe der onze kinderhulp in 't huishouden, boodschappen doen, op zusjes en broer tjes letten, thuis wachten en meer andere bezigheden komen voor in ons dage- ljjksch doen. Als we entwat ouder worden, 18 a 25 jaar, moeten we meer dan eens moe der vervangen, dan moeten we een ver loren zoon weer op den goeden weg helpen, onweerswolken uit het huis ver drijven en meer dan eens ons zei ven sterker toonen dan de wereld, tegen ons zeiven en tegen de wereld. Worden we nu later echtgenoot en moeder, hoe groot is dan de rol die we moeten vervullen, hoe zwaar de verant woordelijkheid die we moeten dragen en hoe sterk moeten we dan niet staan met geest en hart, met lijf en ziel tegen de beslommeringen die er eiken dag voor komen. Worden we moeder van groote kin- deren.hoe wakend moeten we dan steeds niet zijn over onze groote lievelingen 20 tot 25 jarige kinderen hebben soms meer behoefte aan moeders minzaam harte en moeders wakend oog, dan kleine bengels van 6 a 7 jaar. Vele moeders hooren we klagen om dat zij vader en kinderen nooit thuis hebben, omdat dezen het ouderhuis schij nen te vluchten en te schuwen. Maar heeft die klagende moeder wel reeds ge: oehï naar de oorzaak van het afwe zig zijn harer lievelingen Ligt de schuld daarvan niet dikwijls aan haar, aan de moeder die niet ver staat dat zij de ziel is van het huishou den, de kern van gansch het gezin eu de kunst moet bezitten om haar huis en omgeving zöö lief te maken dat de man er beter en gelukkiger is dan elders Veel meer zouden we kunnen schrij ven over de rol der vrouw, maar voor vandaag weze dit voldoende. Het weze eene inleiding van het vele dat er aan de vrouwen te zeggen en te leeren is, iets waaraan ik met mijn beste krachten meehelpen. FRIDA wil Op het oogenblik van den oogst den ken wij wel te doen ons een weinig be zig te houden met den drank, die het best voor de oogsters geschikt is. Wij zullen hier niet spreken van de vaste eetwaren men weet overal heel goed welk voedsel de buitenge wone vermoeienissen der werklieden herstelt. Maar van zoohaast het den drank geldt vooral van degene welke tusschen de eetmalen moet worden ge geven, terwijl de zeis 't meest de spieren van al die krachtige armen doet bewe gen, is men minder t'akkoord. Voor de eenen, die den moed niet hebben uit hunne beurs te putten, schijnt klaar water voldoendeanderen, die meer edelmoedig zijn, denken dat er bij een buitengewoon werk buitengewoon voedsel noodig is en deelen van dan af hetzij koffie uit, hetzij thee, hetzij water gemengd met genever. Dit zijn prijzens waardige pogingen, welke echter het doel niet bereiken, dat is van den arbei der te verfrisschen en deszelfs krachten te steunen. De Amerikaansche dokter George Wood heeft opgemerkt dat het juist is omdat de dranken, gegeven gedurende afmattende werken van den oogst, de bestanddeelen niet bevatten, die in staat e' id •jes eel hif ien e. e' .w.v.vv-v.v.'v.v~vLV*.\v>!vXvt-' !v!*X-!\v'-« RNBL -t —O is ■i if ei_

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1