REDT U ZELVEN Arbeid adelt ONZE REIS NAAR FRIESLAND Hoe een boomgaard aangelegd De Zaeht naaf Kennis. Landbouwweekblad moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. 0e {-foppeponl^e. ffet J-foel^je dep Qoepin ZONDAG 20 OOGST 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 190. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Zooals voorgenomen werd er weerom dees jaar eene reis ondernomen naar Friesland om er de aankoopen te doen van de beste uitgelezen en goedgekeurde velden van plantaardappelen. Op Woensdag 9 Augusti vertrokken de heeren B. Schockaert, Voorzitter on zer vereenigingV. Meirsschaut, be stuurlid en O. Caudron, Bestuurder. In den voormiddag van Donderdag kwamen ze reeds in 't Noorden van Holland aan en begonnen onmiddellijk hunne rondreis in de kleivelden van Friesland. We geven volgaarn tot nut j en vermaak van onze talrijke leden en j lezers, eene korte beschrijving van onze j reis, eenige onzer indrukken over de streek, de bevolking en het algemeen uitzicht van Friesland. Friesland ligt geheel ten noorden van Holland en is bewoond door een afzonderlijke volkstam met eigen taal de Friezen. Hunne taal gelijkt wel op de Engelsche. Het Friesche volk is over 't algemeen sterk gebouwd, groot en flink en meest blond van haar. Ze zijn ernstig en werkzaam, wel wat stijf van zeden, maar toch gulhartig en vriende lijk in omgang. Deze provincie is in twee verdeeld op gebied van grondaard het zuiden en zuid-westen van de hoofdstad Leeuwar den is de grond eerder zandachtig en lichtten noorden en noord-oosten is de grond kleiachtig, zwaar en van een ongewone vruchtbaarheid. Geheel de streek door ziet men uitgestrekte wei landen, waar men zich uitsluitend met de veeteelt bezighoudt. Men kweekt er het zwarte-bonte, ver geroemde Friesch stamboekvee. Sommige boeren houden zich bijzonder bezig met de kweek en de uitvoer van genoemde viernooters. Zoo bezochten we een zulker vee- exporteurs, en wel namelijk de heer Cuperus-Zoon welke de hofstee Sirte- ma-State te Marssum bij Leeuwarden bewoont. Zijn kweekstier Hans die we hier op stal bewonderden is een beetje van zoo wat 1200 kg. en is op alle gebied een prachtdier. Geboren in 1919 werd hij reeds 5 maal bekroond en afstammelingen werden op eenjarigen leeftijd 3 - 4 tot 5.000 gulden verkocht aan liefhebbers van Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Japan, Indië enz. Bij die keurige mannelijke kweeker bezit de heer Cuperus tal van beste koeien die op zijne uitgestrekte weiden rondloopen en die een dubbel winstge vende kant hebben de melk die recht streeks op wagen naar de melkfabriek wordt gevoerd en de kweek. We ont moetten hier de koe die de eerste prijs won in den wedstrijd voor melk- en bo- tervoortbrengst, zij gaf namelijk in 320 dagen 8300 kg. melk en van die melk kwam 370 kg. boter. Dit maakt omtrent 25 kgr. melk per dag en 1 kgr. boter per 22 1/2 liters. Wanneer men uit zulke dieren kweekt, en dan nog met hooger gemelde stier is de voortbrengst weinig twijfelachtig 1 Wat hier op te merken valt dat is de overgroote botervoortbrengst. Bij ons bestaat de meening dat Hollandsch vee doorgaans weinig boter geeft. Het Friesche stamboekvee integendeel geeft een verbazend resultaat. Ware het niet mogelijk met zulk vee eene proef te doen, en heeft wel ons Ministerie van Landbouw zich al eens de moeite ge troost om ook evenals de meeste landen eenige dezer prachtdieren, en bijzonder stieren, bij ons in te voeren om eene proef te doen voor mogelijke verbete ring onzer rassen Voegen we hier nog bij dat de heer Cuperus eene proef deed op 28 koeien, die eene gemiddelde opbrengst gaven van 200 kilos boter per jaar en per koe 1 Zagen we hier op Marssum bijna uitsluitend weiden, zoo vinden we inte gendeel meer in 't noorden enkel bouw landen, meestal met aardappelen en en kele perceelen met groensels, beeten of graangewassen beplant. De stand der vruchten, op eenige uitzonderingen na, is goed. De Eerstelingen zijn meestal ge roeid en op dezen grond staan reeds raapkoolen in vollen bloei. De Krugers beginnen op sommige plaatsen te gelen, anderen staan evenals de Roode Star nog zeer groen en groeien nog een drie tal weken. Industries vindt men niet maar wel De Wet. De algemeene stand der aardappelen is goed. prachtig zelfs voor vele partijen; eenige staan ook zeer slecht. We gaan eenige struiken nazien op een slechten akker alle knollen zijn ge past voor plantgoed. We trekken eenige struiken op in een besten akker een derde of soms een vierde der knollen zijn planters, de an deren te dik Eene les om niet te verge ten. In 't algemeen echter is het gewas niet zoo zwaar als verleden jaar en zul len we heden van de beste velden ook tamelijk klein plantgoed kunnen betrek ken. We rijden langs de effen makkadam- of grint-wegen voorbij een melkfabriek, zooals ze dat hier noemen. Dit is eene samenwerkende maatschappij waar de melk samenkomt, die men rechtstreeks van de weiden hier heenbrengt. Men maakt er boter, kaas, enz. We zagen ook samenwerkende slach terijen, waar men het vee en de varkens der leden slacht voor den uitvoer ex port-slachterijen. Een algemeen feit hier in Leeuwar den op de talrijke kanalen wordt gesta dig geladen, de boeren brengen in wa gens of kleine sloepen aardappelen, groenten, vee de fabrieken, waar men landbouwprodukten bewerkt, brengen aardappelmeel, gedroogde groenten, kaas, boter, vleesch en velerlei produk- ten. Een onophoudend inladen van landbouwvoortbrengselen die wegtrek ken naar de binnenlandsche groote ste den of naar den vreemde. Bij ons ziet men juist het verkeerde een onophoudend lossen van waren die onze boeren moeten inkoopen. De vruchtbare grond van 't Noorden geeft rijkdom aan zijne bebouwers Stand der Vruchten. Het vlas staat hier tamelijk slecht en veel minder als verleden zomer de bee ten zijn goed gelukt de oogst is goed, doch later als gewoonte groenten en wortelen bestHaverlanden bestraap koolen in vollen groei en veelbelovend de aardappelen goed, met eenige slechte partijen ertusschen. Het weer heeft hier niet zoozeer tegengewerkt als bij ons en de algemeene stand der vruchten is goed. Plantaardappelen. Wij bezoch ten met een landbouwer eenige zijner velden. De man die terzelvertijd ook direkte verkooper, bijgevolg handelaar, voor 't buitenland is, heeft zoo omtrent staan 10 hectaren Eerstelingen en 15 hectaren Krugers. Hij kwam ons af halen met zijn auto en reed de eene veldweg in, de andere uit. Zijne aardap pelen werden allen goedgekeurd met cijfers 8, 8 1/2, 9, 9 1/2 en 10. Allen stonden opperbest extra bewerkt en bemest (geen enkel onkruid hebben we op die talrijke hectaren gevonden), met kloeke, gezonde stengels. De opbrengst belooft reusachtig te zijn. Deze landbouwer legde op eene partij eene proefeen stuk geplant met dikke planters, het andere met kleine, bij ge lijke bemesting. Het eerste belooft een veel meerdere opbrengst. De man ver telde ons dat hij dit niet alleen deed voor proef, maar dat hij alle jaren eene partij met heel dikke knollen beplantte, om hiervan zijn zaadgoed voor het toeko mend jaar te kiezen. Dit was volgens hem onontbeerlijk om de soort onver basterd te bewaren. Dezelfde kweeker had eene nieuwe soort van vroege aardappelen Ideaal,, genoemd, die volgens hem beter waren en veel meer opbrachten dan Eerstelin gen. We hebben moeten bestatigen dat deze knollen bijzonder groot en zwaar waren (ze lagen in kuilen) schoon effen, geel vlezig, met den vorm van den Eer steling. Hij vroeg ons om hiermee eene proef in Vlaanderen te doen, hetgeen we ook aan onze verbouwers zouden vragen deze soort belooft veel volgens ons dunkens. We konden ons ook niet wachten uit den mond van dezen landbouwer te hooren hoe eigenlijk de keuringscommis sies ineenzaten. We vertelden hem dat verleden jaar een heerschap uit Fries land naar België kwam vertellen dat er geene andere goede planters waren als deze van hem gekocht en goedgekeurd door de Z. P. C. (afhangende van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Onze landbouwer lachtte dat hij schokte om de kale redens van zoo n heerschap en legde ons klaar uit hoe dat alles ineenzat. De Keuringskommissies. Er be staat eene Z. P. C. (Zaad- Pootgoed- Cooperatie) of eene maatschappij die zelf handel drijft in het zaad en poot- goed der aangesloten leden. Dit is eene afdeeling van de Friesche Maatschappij van Landbouw (eene vrije vereeniging) Deze Z. P. C. is dus eene keurings commissie en terzelfvertijd eene handels maatschappij, die er natuurlijk op aan stuurt het duurst mogelijk te verkoopen. Er bestaat ook eene K. I. Z. (Keurings Instituut van Zaaigoed) eene commissie die door de regeering wordt aangesteld om de velden der landbouwers die zulks begeeren te keuren. Deze keuringscom missie mengt zich niet met de verkoop van aardappelen of in geenendeele met handelszaken, zij keurt volgens de waar de goed of min goed of af. De land bouwer trekt hier zijn plan met het ver koopen zijner gewassen. Nu zijn er landbouwers die bij de Z. P. C. zijn aangesloten en evenveel of meer die hunne velden laten keuren door de K. I. Z. Het is dus eene ware kwakkel in Bel gië te komen vertellen dat het eenige goede plantgoed deze is der Z. P. C. Dit is enkel het woord van den handels reiziger die zoo goed hij kan zijne waren komt bestoeffen om ze duur te kunnen aan den man brengen. We kunnen tusschen haakjes zeggen dat wij onze krugers verleden jaar koch ten gekeurd door de K. I. Z. en dat sommige partijen van de Z. P. C. die er neven staan er leelijk op af steken hetgeen een bewijs te meer geeft, en een zienlijk bewijs dat de profetiën van den man van 't noorden loutere zeever was We gingen verder bij een ander ver bouwer, en zagen ook zijne velden, deze waren minder goed toch had hij ook eenige zeer goede en goedgekeurd met cijfer 9 en 9 1/2. Nog veel meer velden van andere boeren kwamen we tegen, vele afgekeurde, ook veel goedgekeurde. De tweede dag trokken we meer naar 't noorden op. Een boer en handelaar voerde ons rond met zijn prachtigen draver, die even goed als een auto, ons op weinig tijd naar talrijke partijen voerde. Meer goede dan slechte, eenige opper best We rijden voort tot aan de Noordzee en wasschen ons handen in den grooten plas. Hier kwamen we eerst aan den ouden dijk waarachter een uitgestrekt veld, dat dat op de zee door indijking ingewonnen werd vervolgens aan den nieuwen dijk. Verder de zee in staat een staketsel waartegen het zand aanspoelt en die na eenige jaren den nieuwen dijk zal zijn. Hierdoor wordt er weer honderde hect aren op de zee gewonnen. Een bewijs van de werkzaamheid der Nederlanders, en hun streven om zooveel mogelijk en door alle middelen hunne landbouwop- brengst te vermeerderen. We kwamen nog bij een tiental groote en minder groote verbouwers, de velden derzelfve laten meer te wen- schen. Een paar prachtige partijen treffen wij nog aan op den ingedijkten polder bij denzelfden boer waar wij verleden jaar de meeste onzer krugers kochten. We beloofden hem dees jaar ook een goede partij te koopen. De Prijzen der Aardappelen. De prijzen der eetaardappelen komen met den dag lager en staan hier tot 3 a 3,50 gulden (omtrent 16 frank). In som mige streken waar de grond en ook de aardappelen slechter zijn is de prijs nog lager. De planters staan hooger en deze van de goedgekeurde velden staan ta melijk hoog. Zoo kregen we een tarief in handen van een landbouwer aangesloten bij de Keur- en Handelsmaatschappij Z. P. C. Hier zagen we dat voor goedgekeurde Eerstelingen, gekeurd met 9 1/2 en 10 aan den boer zelf 10 gulden per 70 kilos per betaald 1 en dit voor de dikke aard appelen, evenals voor de kleine. Dat maakt zoo omtrent 14,28 gulden per 100 kilos die aan den boer in Friesland wordt betaald. De verkoopprijs voor België zal nog merkelijk verhoogen met allerlei onkosten en ook met de vracht tot aan de grens en kan wel tot 15,50 gulden oploopen. Dit kwam zoo op 15,50 X 5 fr. 77,50 fr per 100 kilos. Een mooie prijs hoor Schoon voor deze die eraan kunnen verkoopen maar voor ons is die prijs veel te fabel achtig, gezien de huidige markten. Veemarkt van Leeuwarden. We mogen niet vergeten een klein woord te zeggen over de wereldbe roemde veemarkt van Leeuwarden. Van af 's morgens vroeg werden we gewekt door het aanhoudend geblaat der voor bijtrekkende veebenden. Toen de markt aan den gang was zijn wij er heen ge trokken en zagen we ontelbare rijen van melkvee, waarbij ook eenig slachtvee. Men vertelde ons dat er zoo wekelijks omtrent de twee a drij duizend ter markt komen. Ze golden van 150 tot 400 gul den volgens grootte en kwaliteit. De varkens waren er ook talrijk in getal en de drijvers golden 6 a 8 fr. de kilo. Op deze markt wordt een groote om zet gedaan van melkkoeien voor 't bin nenland en ook voor andere landen zooals België, Frankrijk, Engeland en Zuid-Amerika. Het stamboekvee, met goede hoedanigheden en bewijzen van afstamming wordt meest op de kweeke- rijen zelf aan den man gebracht en dit tegen hooge prijzen. Zeggen we hier dat het vee van Fries land eene soort is, wereldberoemd voor melkgevers en goede lichaamsbouw de talrijke schoone typen die we hier even eens op de hoven te zien krijgen, bewij zen het ons ten zeerste. Algemeen Uitzicht. Het bezichtigen van deze streek is wel de moeite waard. De grond is hier zóó rijk en opbrengend dat de menschen die hem bewonen en bewerken er wel stand vinden, zelfs rijkdom. En alles leeft hier met of door den landbouw. Alle fabrieken verwerken uitsluitend landbouwvoortbrengselen; de meeste handelaars verhandelen alleen deze produkten. De stad Leeuwarden, die doorkruist wordt door tal van vaarten en binnen waters, biedt het schouwspel van eene landbouwhave, waar dagelijks voor dui zenden gulden geladen wordt van de voortbrengst van den rijken grond. Al deze waters liggen vol met rijen schepen van 100 tot 500 ton, waarrond eene on- gemeene drukte heerscht. De stad Leeuwarden zelf, alhoewel niet groot, is een prachtig plekje, niet alleen om zijne nette winkelhuizen en private gebouwen, maar meest om de sierlijkheid zijner lusthoven en parken, met hunne vijvers en hellingen. De be volking is er zeer beleefd en altijd ge reed om te groeten, In den dag is het verkeer er niet al te druk op de straten, doch 's avonds na zev.en uur is alleman te been. Om 8 uur moeten alle winkels, dewelke ook, ge sloten zijn en iedereen, zoo 't ons toe scheen, maakt eene wandeling in en om de stad. En zoo er honderd wandelaars zijn te voet, zoo zijn er ruim honderd per velo. Het velorijden is hier van algemeen gebruik voor de wandelaars. Gansche families rijden saam uit. De vader neemt een jongetje of meisje van voor of ach ter op zijn wiel of er een van voren en een van achter. De moeder insgelijks neemt een knaapje mee de andere 8 a 10 jaar, rijden reeds zelf, terwijl deze van 12 jaar reeds een jongere opladen. En zoo rijden vader, moeder, doch ters en zonen samen uit op speelreis of wandeltocht. De jeugd wordt er in de scholen opgeleid in turn- en zangoefe ningen en in 't voorbijrijden zagen we meer dan één veldfeest voor scholieren ingericht, waar zang en sport beoefend werd. Is het stadje Leeuwarden eigenaardig, het omliggende landschap is nog schoo ner. Langs de eene zijde, zijn het uitge strekte weilanden, die aan onme' £>are groene tapijten gelijken en 4 'rop het vee bij kudden ronddoolt. Bij de weg staat de hoeve, waarvan de daken hoog zijn, en evenwel bijna de grond raken bij de uiteinden. De woningen proper en sierlijk geschilderd, en de vloeren met tapijten belegd. Doch alle huizen zijn maar van één verdiep. De stallen zijn laag maar krakende net en practisch ge maakt. De schuren gelijken aan onze tempels, zóó hoog en groot. Alles is hier gedekt met kemp of riet, weinig pannen of schaliën zijn er te zien. Langs de andere zijde der stad zijn het bijna allen bewerkte landerijen met groensels, aardappelen en beeten be plant. De meeste wegen zijn met boomen langs de zijden beplant en geplaveid met kleinen baksteen, grint of afval van kasseien (makkadam) kasseiën treft men hier weinig of niet. Zooals we reeds hooger hebben ge meld is de grond hier zeer opbrengend. Op de weiden is er overvloedig groen, de velden geven overvloedige oogsten. De streek is schoon, het klimaat ge zond, de bevolking welstellend en be leefd. Op landbouwgebied een perel, waarvan men zich bij het lezen dezer re gels maar een klein gedacht kan geven. Ik deed mijn best om aan alle leden en lezers eene kleine schets te geven van het nuttige en het schoone van onze reis mochte ik er in gelukken U allen aangenaam te zijn. Ik wenschte maar een ding en dat is dat iedereen het ge luk had deze streek te zien, dan zou men zich een gedacht kunnen geven op welke manier er daar gezaaid, geplant en gekweekt wordt, want benevens het schoone is er hier voor de meesten van ons veel te leeren. O. CAUDRON. Heldergroene Rankt de hop Langs heur hooge Staken op Welig laat ze Hare vrucht Zwierig waaien In de lucht Welk een geur en Welk een pracht Als zij draagt haar Bellenvracht 1 Ik en weet niet Op het land Schooner wasdom Als die plant 1 Daarom, ranke, Blijf de roem Onze streek, en Ook de Bloem Fons Van de Maele. Plukken en bewaren van fruit. Zoo de langdurige regens nog eenige dagen blijven voortduren, staat er voor de boeren weer een ramp voor de deur namelijk dat de oogst zal staan te schie ten op het veld, vele aardappelen, bij zonder op zware gronden, tot verrotting zullen overgaan, het fruit ook minder waardig zal zijn van smaak en kleur. En zeggen dat die menschen jaar slecht of jaar goed toch altijd even diep, zoo niet dieper in den broekzak moeten schieten, om pacht, contributiën en tak sen te betalen. Boeren, onverschillig van welke po litieke meening ge zijt, vereenigt u en zonder de redding van een ander af te wachten. We zullen het uitbazuinen op de vier hoeken van 't land Vereenigt u, of ge loopt uw eigen ondergang tegen Nu, dat brengt me reeds verre van het onderwerp dat ik heden heb geko zen voor dit artikel, doch ik vond het noodig u eens wakker te schudden, opdat ge me des te beter begrijpen moget. Het tijdstip waarop men plukken moet wordt ons 't best aangeduid door het tijdstip zeiven waarop de vrucht rijpt. Zoo onderscheidt men Zomer vruchten, Herfst- en Wintervruchten. 'k Weet niet of ge er al eens wel de aandacht hebt opgeslagen, maar vruch ten die volledig rijp worden op den boom zijn doorgaans te meelachtig. In catalogussen of prijslijsten ziet men ge woonlijk de maand aangeduid waarin de vermelde variëteit rijpt, doch niet alle jaren zijn dezelfde zoo voor dit jaar bijvoorbeeld mogen we rekenen dat het rijpworden der vruchten van een veer tien dagen vertraagd is. De kleurveran deringen der vruchthuid en 't malsch worden van 't vleesch zijn nog de beste kenteekens van de rijpheid der vrucht. Zomervruchten dienen best een 8 dagen voor de volledige rijpheid geplukt te worden. Herfstvruchten mogen volledig rijpen op den boom, tenzij men ze ver zenden moest. In dit geval ware 't be ter eenige dagen, 2 tot 3, vroeger te plukken. Wintervruchten laat men zoo lang mogelijk op den boom, anders zul len ze rimpelen en veel van hun weerde verliezen. Over 't algemeen rijpen de vruchten niet al te gelijk op den boom. Het ware dus ten zeerste aan te raden de grootste en de meest gekleurde eerst te plukken, intusschentijd kunnen de kleinere nog winnen in grootte en hoedanigheid. Dit heet men tusschenplukken en 't is een zeer aan te bevelen, alhoewel tijdop- slorpende manier van doen. Dit tus schenplukken kan ook slechts gelden voor'zomer- en herfstvruchten, de win tervruchten moet men bij de eerste koude dagen toch inzamelen. 'k Hoor dikwijls landbouwers zeggen: Plukken dat kan iedereen Best mo gelijk, maar goed plukken is kunst, en wie zegt kunst, zegt oplettendheid, zorg en stiptheid. Waarop dient er dus voor namelijk gelet bij 't plukken van appe len en peren Op 't weder, op 't mate rieel, op den gevorderden staat van rijp heid, op den boom zelf en ook op den persoon. Plukt alleen b(j droog weder en op 't gedeelte van den dag dat dauw en vochtigheid verdwenen zijn. Voorziet u bovendien van goed materieelladders, gewone korven, gestoffeerde korven, kistjes, haken enz. Plaatst uw materieel op zoodanige wijze dat ge noch takken, noch twijgen breekt en uw ladder ter zelvertijd vast genoeg staat of ligt om u geen tuimelperten te leeren maken. Neemt de vrucht in de palm der hand, draait en licht een weinig naar boven, dan moogt ge zeker zijn dat het stengel tje zich op de gepaste plaats zal losma ken en gij noch vruchtklieren of -beur zen mede afrukken zult. Op dit laatste wordt er dikwijls niet genoegzaam gelet en de boom, na het plukken, ziet er soms zoo erg toegetakeld uit, dat de oogst voor het volgende seizoen er gedeelte lijk door verloren is. Wat al vruchtklie ren en -beurzen ziet men soms op den grond niet liggen 1 Het uitrapen of uitlezen gebeurt niet bij 't plukken. Op den boom trekt men dus maar al af wat in 't bereik valt, zon der te letten op verneutelde, wormstekige enz., enkel deze in staat van ontbinding laat men beter op den grond vallen. Vooraleer de vruchten tot bewaring over te brengen, doet men een streng onderzoek en men bewaart alleen deze, die 't verdragen kunnen en er waardig van zijn. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Het valt niet te onderschatten dat er tegenwoordig veel geijverd wordt om de stoffelijke welvaart van alle standen te verbeteren. De zucht naar allerhande kennissen is als eene noodzakelijkheid geworden, zoowel voor den boerenstiel, om hem te vrijwaren tegen allen drei genden ondergang, als voor alle andere beroepen. Doch 1 wat doorgaans al te veel verwaarloosd wordt, is de zucht naar zedelijke kennis, zedelijke kracht- opbeuring, waardoor 's menschen stre ven veredeld en verfijnd wordt. Wan neer een volk geboeid ligt onder zijne ruwe gewoonten, wanneer het bij gemis aan gezonde volksfierheid, zijn eigen waarde wegzinkt in kommervolle on achtzaamheid, dan bloedt mij soms het hart om al die lage onverschilligheid. Daarom is het noodig, om al dien wantoestand te keer te gaan, dat de vrouw uit al hare krachten medewerke, wijl den huidigen tijd toch toelaat dat ze haar aandeel neme in een waardigen strijd. En, daar het haar hier het meest aanbelangt en zij als onmisbaar schijnt. RNBL

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1