REDT U ZELVEN Arbeid adelt De JVIaeht komt uit het Volk I Plechtige Inhuldiging NIEUWLOKAAL E E 'GROOTEN OPTOCHT door de stad. Hoofdmagazijn Ninove De Hoenderteelt in Amerika. Mijn flieauijaapsuienseh aan de Itandboamers. Landbouwweekblad 28 JANUARI 0p Zondag 28 Januari, om J uur stipt moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Wij beloven het, ten spijt van wie't benijdt. Door Redt U Zeiven komt dat, Zonder Redt U Zeiven niet r\r iH7IZEND FRANK PRIJZEN koornpbK Aals'- dus aao de PR"ZEN IN DE Spaar- en Leenbank. ZONDAG 7 JAN. 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 210 Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redartie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Voorzeker hebben onze wetgevers van 1830 nooit gedacht dat deze woor den Alle macht komt uit het volk die zij in onze Grondwet schreven, een zoo bijzondere beteekenis zouden krij gen, als ze den dag van vandaag ver worven hebben. Deze macht heeft haar volle bereik door het algemeen stem recht pas na den oorlog ingevoerd. Doch door het algemeen stemrecht al leen kon het volk zijn souvereiae macht niet bereiken noch ze ontplooien, daar moest een meer uiterlijk vertoon bijko men om aan de gezaghebbers te bewij zen dat het volk de macht in handen heeft en dat het van die macht gebruik maken kan, als het wil. Dat uiterlijk vertoon is de manifestatie of het stoet- vormen. Wat een gepraal van stoeten na den oorlog in stad en dorp Iedereen heeft er voorbeelden genoeg van, versch in het geheugen, dat wij hierover niet lan ger hoeven uit te weiden. Wij hebben optochten gezien van oud-soldaten, van weduwen en weezen van den oorlog, van opgeëischten, van werklieden, van rechteischende Vlamin gen, manifestaties van politieke groepee ringen en dies meer. Men moet zich op de straat laten zien, men moet openlijk durven optreden voor zijn belangen en voor zijn recht, men moet, of men ge looft niet in uw getal, noch in uw macht. Dit is zelfs zoover gekomen, dat men meer politieken eerbied of vrees ziet voor eenige honderden schreeuwers met vlag en stokken dan voor tienduizenden brave mcnschen, die vereenigd zijn,maar stillekens thuis blijven zitten achter de stoof. Met dat al moet men rekening hou den en wij ook, boeren van Redt U Zeiven, zullen onze werking van het jaar 1923 inzetten met eene betooging ter gelegenheid van de inhuldiging van ons nieuw lokaal, dat onze eigendom is. Op 28 Januari zullen al de landbou wers van Aalst en omstreken, zoowel uit Brabant als uit Oost-Vlaanderen, en al degene die in hun borst een boeren- hart voelen kloppen, het zich als een plicht aanrekenen naar Aalst te komen te voet of te paard, per velo of per trein. Dien dag zal het feest zijn in Aalst, de muzieken zullen spelen en wij zullen doen zien en laten hooien aan al dege nen die noch blind noch doof zijn dat ook de boeren rechten hebben en die rechten zullen weten te veroveren door de macht van hun getal. Wij zijn de eerste werkers, de brood winners, de steunpilaren voor het be staan van het land en van gansch de wereld. Groóte geleerden, huishoudkundigen, beroemde staatslieden en wetgevers en wij zelf in De Koornbloem hebben al klaar genoeg bewezen de noodzakelijk heid en het onbetwistbaar belang van den landbouw en daardoor ook de hoog dringendheid van den landbouwer, den zoolang en zoo zeer misprezen boer te steunen en te helpen in zijn lastigen en levensbrengenden arbeid. Het is nu meer dan tijd dat wij ook laten zien dat wij vastbesloten zijn onze belangen te verdedigen en betoogen voor een deftig bestaan. 28 JANUARIDien dag zal het feest zijn in Redt U Zeiven, maar zooals iedereen het kan lezen in den oproep, zullen wij niet alleen vieren, maar onze stem laten hooren voor recht. Dien dag betoogen wij Voor een goede Pachtwet, V oor Landbouwkamers, Voor een redelijke toepassing of regeling der tolrechten op vreemde en inlandsche landbouwvoortbrengselen, Voor het herinrichten van den Hoogeren Landbouwraad naar de de mocratische eischen van den tijd, zoodat een kleine boer daar ook zijn belangen kan verdedigen, Voor beterkoop vervoer van land- bouwwaren en vetten op het spoor van den Staat, Voor het oprichten, bij de handsls- konsulaten in den vreemde, van afdee- lingen voor landbouwbelangen, om al dus op de vreemde markten voor onze eigene waren en dieren een plaats te verwerven, Voor een rechtvaardige vergoe ding van onze oorlogschade enz. Voor maatregelen tegen de vreemde konkurrentie enz. Wij hebben redenen te over om alle maanden van het jaar nieuwe betoogin gen in te richten voor een ander recht vVij weten het: de boeren zijn geen liefhebbers van gerucht, van lawijd op de straat, van betoogen, maar als zij door de straten hun rangen zullen ont plooien en kalm en deftig door de stad stappen, dan zullen de toeschouwers zeggen, de boeren zijn daar, de tijden zijn veranderd. Toen Napoleon in 1815, ontvlucht van het eiland Elba, weer de kans wilde wagen in den veldslag van Waterloo, zag hij van ver de Belgen afkomen, de Belgen d<e altijd en overal zijn dapperste soldaten geweest waren en hij riep uit De Belgen zijn daar We zijn verlo ren En als men ons zal zien komen, fan faren aan den kop, dan zal men ook mogen uitroepen De boeren zijn daar, ze zijn gewonnen Wij zullen niet alleen zijn, want wij noodigen zeer beleefd en vriendelijk uit den Heer Minister van Landbouw en alle senatoren en volksvertegenwoordi gers, die de belangen der boeren willen verdedigen, om met eigen oogen te ko men zien naar ons lokaal en naar onzen stoet. Onze Minister van Landbouw is toch, meenen wij de vertegenwoordiger aller boeren hij heeft op onzen open brief over een maand in De Koornbloem verschenen, nog niet geantwoord, laten we hopen dat Hij deze uitnoodiging zal aanvaarden en ons op onze feestzitting met zijn ministerieële tegenwoordigheid vereeren. Hij zal dan de stem der boe ren zelf hooren, zuiver en onvervalscht, zonder komplimenten of groot misbaar. Hij zal zich dan overtuigen dat men hem veel dingen wijsmaakt, die de gedachten der boeren niet vertolken, maar alleen die van enkele rare vogels, die pronken willen met andermans veeren. Niemand meer dan de Vlaamsche boeren hebben eerbied voor alle gezag, maar zij walgen ook meer dan wie voor alle marktkra mers in boerenbedrog, al zitten die kra mers dan nog op de bureelen van uw eigen ministerie. Wij hebben een eigen wil. Mijnheer de Minister, en ook eigen middelen om onzen wil door te drijven in 't belang van geheel het land. Waar is de tijd dat koningen, keizers en ministers zelf de hand aan den ploeg hielden in dien tijd kenden de vorsten het gedacht van hunne boeren, zij wisten het belang van den landbouw te schat ten, omdat ze zelf ondervonden wat ar beid en zorg gevraagd worden door den landbouw, Die primitieve tijden zullen weerkee- ren, indien de landbouw niet op korte jaren weer de plaats inneemt die hem toekomt, namelijk de eereplaats. Wij staan er borg voor dat die tijd niet ver meer is, wij zullen het toonen op H. KLOPTEROP. VAN ONS Het wordt aan al de leden der Landbouwersvereeniging en aan alle landbouwers kenbaar gemaakt dat de plechtige inhuldiging van ons prachtig nieuw lokaal, gelegen op de Groote Markt, te Aalst, vast bepaald is op Zon dag 28 Januari. Zooals reeds de meeste leden weten heeft de Samenwerkende Maat schappij Redt U Zeiven eenen ruimen eigendom aangekocht, die in een lokaal herschapen is. Wij vieren dus de officieele intrede in onzen die zooals 't spreekwoord zegtgoud waard is Benevens de bureelen der Onderlinge Brandverzekering en der Spaar- en Leenbank, hebben wij hier ruime herberg en speelzalen, vergaderzalen en eene groote vergader- en feestzaal. Alle plaatselijke bonden worden dringend verzocht met al hunne leden op te komen om deel te nemen aan deze feestelijkheden. Alle muziekmaatschappijen uit den omtrek worden gevraagd evenals alle andere kringen van zang, tooneel enz., alle landbouwgilden. zooals veeverze keringen. melkerijen enz, worden uitgenoodigd om met ons te vieren en mee te gaan met den Het is dus noodig dat alleman opkomt, want we houden niet alleen feest maar willen ook onze stem voor recht laten hooren. Er zal aan de deelnemende kringen verlot worden, bestaande in prijzen van 150, 100,75,50,40 frank. Bovendien worden nog prachtige geschenken verlot. Het feest is alsvolgt geregeld I. Om 1 uur, Ontvangst der maatschappijen op de Groote Markt en Be zichtiging van ons Lokaal, II. Om 2 uur. Optocht door de stad met al de deelnemende maatschappijen. III. Om 3 1/2 uur. Feestzitting in 't Lokaal en Redevoering door verschil lende aan te duiden sprekers. IV. Om 5 uur, Verloting der Premies en Geschenken, V. Om 6 uur Prachtig Concert en Verlichting van ons Huis. Dit diene als uitnoodiging aan al de bonden en bestaande maat schappijen uit de streek. HET BESTUUR Opgedragen aan de Lezers van De Koornbloem Daar schuift voorbij een lange, trage stoet Yan maanden die een jaar ten grave dragen En rouwend om de veel voorbije dagen Omdat hun jaar thans ook verscheiden moet. Het jaar is dood Daar snelt een vlugge voet Door 't Winterland, e*, wijl de maanden klagen Wie zal, nu t jaar verging, ons twaalven schragen Stuurt t jonge jaar het oude reeds zijn groet. Het jonge jaardaar zwaait het reeds zijn staf. En rijst... rijst hoog op een gesloten graf Vol stille hoop, rijk aan belofte en wenschen. O jaar, jong jaar zie, nu ik nederkniel Stuur ik de bede u diep uit mijne ziel Wees Nieuwjaar, een zegen aller meoschen Em. Van den Broeck. Wij brengen ter kennis aan al de landbouwers van Ninove en omlia- gende, dat het hoofdmagazijn van Ninove open is ALLE DAGEN IN DEN NAMIDDAG van 1 tot 4 uren. Alle waren zijn er beschidbaar en worden besteld aan Men make het ruchtbaar Inhuldiging van ons Lokaal De prachtige Schouwgarnituur door onze Brandverzekering R. U. Z. als premie geschonken is staat ten toon in het Lokaal. De spaarders worden dringend verzocht in den loop dezer maand hun berïkenTn ren tCgen ontvan§stbewijs, ten einde de intresten te laten Wij hebben er reeds meermaals op aangedrongen, dat het zou wenschbaar zijn, in onze streek van overbevolkte ge meenten met kleine teelten en zware pachten, meer intensieve uitbatingen in voege te brengen. De hoenderteelt, op moderne wijze ingericht, zou waarschijn lijk een dezer uitbatingen zijn. Doch om winstgevend te zijn moet een neerhof, wat Engelschen en Amerikanen een Poultry farm noemen, op gansch wetenschappelijke wijze ingericht wor den. Het Walenland bezit reeds twee of drij scholen waar de moderne hoender teelt onderwezen wordt. In Vlaanderen is men er nog niet in gelukt dergelijk onderwijs op touw te zetten, en wij vree zen, moest het alhier ingericht worden, dat men er geene leerlingen of, ten min ste, geen boerenzoons zou zien. Derge lijke scholen zijn zeer talrijk in Engeland en in Amerika en de Poultry Division University of California is reeds wereld beroemd en telt honderden leerlingen. Engeland legt bijzondere pogingen aan boord, om dn voortbrengst te vermeer deren. Om de belangrijkheid van den hoenderteelt doen uit te schijnen, zeggen wij, om niet te spreken dan van de voortbrengst der eie s. dat Engeland in 1905 voor 170.303.000 eiers invoerde, et. in 1913 voor 239 millioen 765.050 j t is de helft van de Engelsche Consump tie. Londen alleen verbruikt dagelijks 2 milliard eieren, d. i. ongeveer 115.000 kgr. in gewicht. Op onze boerderijen wordt het voort brengen der eiers, meestal als een kleine bijzaak aanschouwd, t Is z-olang niet geleden, dat degene die in België beweerde zijn inkomen te maken met den hoende-teelt, als een weinig gek aanzien werd. Doch, nu begint toch iedereen min of meer de groote Poul try-Farms van Engeland of Amerika te kennen. In de Vereenigde Staten is er eene gansche stad, de stad Petaluma in Californië, graafschap Sonoma, die bijna uitsluiteiijk op den eierhandel leeft. Deze handel, wordt grootendeels bestuurd door eene Samenwerkende Maatschap pij, de Poultry Producers of Central California genaamd. De stad is voor- deelig gelegen eene zandachtige vallei, met heuvels en bergen omringd, beplant met fruitboomen en encolyptussen, niet verre van den zonnigen Stillen Oceaan. Men telt in het graafschap Sonoma, ongeveer 6 millioen hennen die onge- veer 6oo millioen eiers voortbrengen. Petaluma alleen, telt 4.ooo.ooo hennen en verkoopt jaarlijks circa 500 millioen eiers, 't is te zeggen voor ongeveer 200 a 250 millioen franks. Een kweeker, Mr Corliss bezit 15.000 hennen. Hij rekent dat, dank eene zeer kundige en moderne uitbating, iedere hen hem ongeveer een dollar winst geeft Minder talrijke kudden, van 2000 hen nen bij voorbeeld, geven 2 en tot 3 dol lar zuivere winst, per hen. Men houdt er tot 800 hennen op een hectaar grond. In onze vochtige streken waar zulks waarschijnlijk overdreven, welke voor zorgen men ook nemen mocht. Bijna al de teelten der streek, bestaan uit kooien voor de hennen. Al of schier al de eiers worden verkocht aan de Central Pro ducers (zie hierboven) die ongeveer 1500 leden telt. Al de eiers worden geschouwd naar groote gerangschikt en verzonden. In 1920, heeft gezegde maatschappij 28.223.923 dozijn eiers verzonden en en 240.041 dozijn hoenders verkocht. In de broeistelsels van Petaluma, kweekt men jaarlijks 13 000.000 kiekens die in de gansche Staten verkocht worden. Men verkiest er, over 't algemeen,, de witte leghorn. Om den voorspoed van de stad Petaluma waarvan het voortbrengen der eiers, bijna de eenige nijverheid is, zeggen wij alleen dat er de volgende sommen aan de oorlogsleenin- gen besteed werden 1' leening 532.000 dollars 2t leening 836 000 dol. 3' leening 737.850 d. en voor de laatste 1.032.750 doll, Men schat dat 3000 dollars noodig zijn om eene Poultry-Farm te begin nen en dat met ongeveer 500 hennen moet aanvangen. ('t Vervolgt.) PARDAF. Aan dit blad behoort een bijvoegsel. Terwijl ik dit artikel aan 't schrijven ben, zijn ze buiten aan 't regenen. Ik steek mijn kop door 't venster en 'k zie daar menschen met een soort spandoek of scherm boven het hoofd alsof ze de laatste zegening van 't jaar 1922 niet meer genieten wilden. Dergelijke zege ningen kwamen maar al te vaak gedu rende 't verloopen jaar en 'k ben over tuigd dat de boeren het met wat minder zegeningen van dit slag, ook zou den doorsparteld hebben. Maar 't is zoo met de jaren t een is slecht van te veel nat en't ander en deugd niet van te wei nig nat en we moeten ze pakken zooals ze komen. k Heb niet dikwijls de gelegenheid het insgelijks eens te doen regenendoch met Nieuwjaar is me dat |ook eens ge gund. 't Is ook wel geen regen die nat maakt, maar of hij droog maakt daarover zult ge slechts straks kunnen oordeelen. 't Is een regen van wenschen, die nie mand geen kwaad zal doen en al worden ze dan ook niet altijd vervuld, toch mag ik LI verzekeren dat ze welgemeend zijn en het ook van mij niet zal afhangen of ze vervuld worden of niet. 't Eerste wat ik U wensch, Beste Vrienden Landbouwers, is een goede gezondheid die hebt ge noodig om uw dagelijksch werk te kunnen doen. Zon der gezondheid, geen iever, geen geluk. Ge vraagt immers niets beter dan van 's morgens vroeg, tot 's avonds laat te kunnen arbeiden met gezonde ledenma- ten om voor U en uw kroost den kost te winnen en de twee eindjes van 't jaar met gemak aaneen te kunnen knoopen. Een goede gezondheid is voor U zoo onmisbaar als het brood om te leven. Dat ze U dan ook gansch het jaar bij- blijve en U geen enkel oogenblik verla te. Dit is mijn eerste en vurigste wensch. Ik wensch U ook den vrede met uw eigen zeiven, den vrede in uw huisgezin, den vrede onder elkander. Ik weet wel. Beste Vrienden Landbouwers, dat dit niet altijd gemakkelijk gaat, dat de vrede berust op wederzijdsche toegevingen iedereen moet begrijpen kunnen dat het niet altijd dezelfde zijn die water in den wijn moeten doen. Nu het beste middel om in vrede te leven met zijn evenmensch is zelf tevreden te zijn. Bij sommige boe ren gaat 't weder altijd tegen, de wind zit nooit van pas en hun eigen barometer helt altijd naar hevigen storm of tem peest. Lieden die met zoon knorrepot of een snorrepottin op hun kot zitten die kunnen toch onmogelijk altijd 't zeil naar den wind zetten en vandaar dan ook geen vrede in het huisgezin. Verders hebt ge lieden die altijd be kommerd loopen met de zaken van een ander, die denken dat 't goed weder maar alleen komt voor hun geburen, die hun evenmensch benijden, die afgunstig zijn van zijn geluk, die hem niet zelden wrok in 't harte, ja, zelfs haat toedra gen. Mef dergelijke lieden is het uiterst moeilijk den vrede onder de boerenbe volking te bewaren, die zijn in staat tot de laagste onderkruiperijen om een an der 't gras van onder de voeten te maaien. k Wensch U ook de eendracht. O ja kon ik al de landbouwers van België in een en denzelfden broederband ver eenigd zien, dan legde ik mijn pen ter zijde om met meer smaak te kunnen ge nieten aan het mijmeren van mijn einde lijk verwezenlijkten droom. Waart gij, Beste Vrienden Landbouwers, wat meer bewust van uwe macht, 'k wed dat ge U niet meer met beloften in slaap zoudt laten sussen, maar dat ge, bij de eerste gelegenheid de beste, eens hevig met de vuist op tafel zoudet bonken dat kannen en glazen er van rinkelen en dat in 't bij zijn van die veelbelovers, wiens schaap- kens gij in 't droge bracht, en die nog niets eens den mond hebben geopend om voor U ten beste te spreken in de Kamer. Op 28 Januari hebt gij, Landbouwers eene schoone gelegenheid eens uwe macht te toonen. Het lokaal van den immer groeienden en bloeienden Boe renbond Redt U Zeiven wordt in gehuldigd. 'k Wilde wel dat er zooveel boeren en boerinnen in den optocht RNBL OEM f

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1