REDT U ZELVEN Arbeid adelt Op voor Uw Rechten Plechtige Inhuldiging NIEUW LOKAAL mwm mMm GROOTEN OPTOCHT door de stad. Allen nSlclP Acllst I Vergeet niet. Het hoekje der Boerin Landbouwweekblad VERGADERINGEN. Op Zondag 28 Januari, om 1 uur stipt Voorjaarsdagen De Vrouw Koningin van het Huisgezin De Geleerdheid en het Onderwijs der Yrouw. moei sleecis de leus zijn van alle landbouwers. Ltcmdboucueps, cJonS en Oucl (Dannen en Opouwen I) UILEND IR 4 NK PR IJL EN Gemeente WICHELEN ZONDAG 14 JAN. 1923 Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 211 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De dag van 28 Januari belooft een pracht van betoog en feest te zijn. De strijd voor de algeheele ontvoogding van den boerenstand heeft op de korte jaren na den oorlog groote stappen vooruit gezet. De geest van vereeniging, die bij de boeren vroeger geen ingang scheen te vinden, heeft zich op dien korten tijd zoo sterk en stevig ontwik keld, dat de buitenstaanders met ontzag naar die opkomende macht beginnen op te zien. Tot nu toe zijn het enkel de werkliedensyndicaten geweest, die vrees en eerbied afdwongen én door hun getal leden én door hun flinke inrichting of organisatie. Hun moed en hun aanhou dende wil moeten ook ons tot voorbeeld strekken. Zij ook ook waren de slaven van gis teren, de verstooten en verschopte wroeters, die hard moesten werken en voor loon droog en zwart brood moesten knauwen. De tijden zijn veranderd voor hen, dank aan hun eigen wil. Er is een zalige tijd geweest dat de boerenstiel in aanzien stond bij de be schaafdste volkeren van vroeger. Bij de Hebreeuwen, bij de Romeinen en andere De kleine David werd door den profeet Gods gezalfd, toen hij bezig was met de schapen te hoeden en daarna tot koning van Israël gewijd. Bij de Romeinen, lezen wij in de geschiedenis, was meer dan een groot generaal een boer in den echtsten zin van het woord en na den oorlog, zonder zich verder oogenschijn- lijk om de zegepraal te bekommeren, greep hij weer den ploeg vast en be werkte zijn akkers in het zweet zijns aanschijns. Dat was de gulden tijd voor de vrije landbouwers. Doch spijtig ge noeg was het ook nog voor velen de tijd der slavernij. Alhoewel de slavernij later door de beschaafde volkeren met naam afge schaft werd, mag men toch zeggen dat ze nog langen tijd voortduurde onder een beschaafden vorm met een schijn van vrijheid. En nu in onze huidige maatschappij moet men spijtig genoeg bekennen dat er nog slaven zijn. Is hij een vrij man. die dansen moet naar den wil van zijn verpachter Is hij een vrij man, die om zijn poli tieke overtuiging beroofd wordt van het land dat hij gevet heeft met zijn arbeid en zijn zweet, van het land waar op hij het brood moet verdienen voor zich, voor zijn vrouw en kinderen Is hij een vrij man, die zijn zoons voor een oorlog die komt, moet soldaat zien worden, die jaarlijks een hoop geld moet storten in de schatkist van zijn land, waar hij geen recht heeft, die alles wat hij koopt aan de hoogste prijzen betaalt en wat hij te verkoopen heeft aan spot prijzen ziet afhalen van zijn hoeve en van zijn veld Ik vraag het u, is dat een vrij man En dan vraag ik u ook of er op hon derd boeren twintig mogen zeggen in de oprechtheid van hun geweten Ik ben een vrij man, ik handel vrij, ik moet naar niemand omzien en voor niemand buigen. Een vrij man heeft zijn volle recht, en wie zijn volle recht niet heeft, is geen vrij man. De landbouwer in België is geen vrij man. Wie zal het tegenspre ken Meer en meer wordt er in alle bladen opgewezen zelfs in degene die meest vijandig stonden tegenover ons dat de tijd gekomen is om ook aan den land bouw en aan den landbouwer staats hulp en steun te verleenen. Waarom dan deze plotselinge verandering Gisteren schold men ons uit voor potters, bedriegers, woekeraars en nog wat vandaag zijn wij de redders van het Vaderland in nood Waarom Gisteren scheen men ons te kunnen missen nu zit het land tot over de ooren in de schuld. De landbouw kan het grootste deel bijdragen om den Staatswagen uit de modder te helpen, Gisteren waren de boeren niet ver- eenigd en ze werden dan ook niet ge vreesd nu worden wij sterker en ster ken door de vereeniging, ze weten het. ze zien het en schreeuwen nu zelfLeve de boer Dit is een bewijs want hoe meer de vereenigingsgeest zal groeien, hoe meer men ons zal achten en vreezen. De vrees des heeren is het begin der wijsheid, zegt een aloud spreekwoord. Recht wordt in het maatschappelijk leven alleen erkend, als het gesteund is door macht. Daarvoor zullen wij zorgen. Eendrachtig staat geheel de boeren familie in het werk om het ouderlijk be drijf te doen bloeien, samen wordt daar gewerkt en gezorgd, geleden en gestre den niettegenstaande weer en ontij, niet tegenstaande de ondankbaarheid van een hartvochtige maatschappij. Te za- men moeten wij ook opkomen, om onze gezamenlijke maatschappelijke belangen te veroveren. Vader en moeder, zoons en dochters zijn vereenigd in den arbeid, zij moeten ook allen meedoen aan den begonnen boerenkrijg. Alle wettige middelen moeten de onze zijn om onzen strijd tot het einde door te voeren. Het is niet genoeg dat men deel uitmaakt van een sterke sa menwerkende maatschappij, het is niet voldoende dat men er goede en goed- koope waren kan bekomen, het bijzon derste is zeker wel dat wij door een sterke syndicalistische macht bekomen wat we hebben moeten wij moeten ons eigen woord te zeggen hebben in alle officieële instellingen over alles wat ons aanbelangt, wij moeten een zelfstandig bestaan hebben, het land dat wij bewer ken hoort ons toe het land aan de landbouwers. Velen zijn reeds nieuwsgierig om ons op 28 Januari zien op te stappen dien dag moeten wij ons boerengeloof, het geloof in ons recht openlijk belijden. Wie dien dag thuis blijft verdient een naam die men aan geen mensch zou mo gen geven. Wie niet meeviert en be toogt heeft geen hart in zijn lijf en zou alleen het volste misprijzen waard zijn van al zijn medemenschen. Op 28 Januari de deur toe, boeren en boerinnen, vaders en moeders, boeren jongens en boerendochters, komt op voor een deftig bestaan, voor een betere toekomst, komt luisteren naar de spre kers en laat uw krachtige stem weer klinken tot in Brussel Niet alleen de prachtige prijzen moe ten ons naar Aalst lokken, maar vooral het gedacht dat nu ook de tijd aange broken is waarop de boeren ter zege praal gaan. Een nieuw tijdperk wordt ingeluid voor den boerenstand op 28 Januari Op, boeren en boerinnen. Wij gaan den strijd beginnen Helpt dapper allemaal Aan 't lukken van de zegepraal H, KLOPTEROP. De plaatselijke schrijvers zullen er voor zorgen al de leden op alle gemeenten zonder uitzondering toekomende Zondag 21 Januari bijeen te roepen met als eerste punt aan de dagorde DE BETOOGING VAN 28 JANUARI. Alleman weze op zijn post, geen achterblijvers nu, 't is hoog tijd al uw schikkingen te nemen om in groep op te komen. Het zal er schoon en plezierig zijn in Aalst, die niet zal komen, zal het zich zijn leven lang beklagen. Voor het Bestuur. VAN ONS Het wordt aan al de leden der Landbouwersvereeniging en aan alle landbouwers kenbaar gemaakt dat ue plechtige inhuldiging van ons prachtig nieuw lokaal, gelegen op de Groote Markt, te Aalst, vast bepaald is op Zon- »dag 28 Januari. Zooals reeds de meeste leden weten heeft de Samenwerkende Maat schappij Redt U Zeiven eenen ruimen eigendom aangekocht, die in een lokaal herschapen is. Wij vieren dus de officieele intrede in onzen die zooals 't spreekwoord zegtgoud waard is Benevens de bureelen der Onderlinge Brandverzekering en der Spaar- en Leenbank, hebben wij hier ruime herberg en speelzalen, vergaderzalen en eene groote vergader- en feestzaal. Alle plaatselijke bonden worden dringend verzocht met al hunne leden op te komen om deel te nemen aan deze feestelijkheden. Alle muziekmaatschappijen uit den omtrek worden gevraagd evenals alle andere kringen van zang, tooneel t nz„ alle landbouwgilden. zooals veeverze keringen, melkerijen enz, worden ungenoodigd om met ons te vieren en mee te gaan met den Het is dus noodig dat alleman opkomt, want we houden niet alleen feest maar willen ook onze stem voor rt- ht laten hooren. Er zal aan de deelnemende kringen verlot worden, bestaande in prijzen van 150, 100,75,50,40 frank. Bovendien worden nog prachtige geschenken verlot. Het feest is alsvolgt geregeld I. Om 1 uur, Ontvangst der maatschappijen op de Groote Markt en Be zichtiging van ons Lokaal, II. Om 2 uur, Optocht door de stad met al de deelnemende maatschappijen. III. Om 3 1/2 uur, Feestzitting in 't Lokaal en Redevoering door verschil lende aan te duiden sprekers. IV. Om 5 uur, Verloting der Premies en Geschenken, V. Om 6 uur Prachtig Concert en Verlichting van ons Huis. Dit diene als uitnoodigiug aan al de bonden en bestaande maat schappijen uit de streek. HET BESTUUR. En juist om die reden, welke voorze ker een der belangrijkste, zooniet het belangrijkste is, heeft het bestuur van Redt U Zeiven besloten den 28 Ja nuari plechtig te vieren. Wanneer ge het dus als een zwaren plicht beschouwt in de optocht aanwezig te zijn en wan neer al de landbouwers van Aalst en omliggende hun' plicht doen, dan zult ge indruk maken, men zal er over spreken einde en verre, men zal er over schrijven in de dagbladen, onze gekozene volks vertegenwoordigers zullen oog- en oor getuige zijn van uw macht en uwe wen- schen al waren zij in t Ministère van Landbouw nog zoo hardhoorig nieuws zullen ze toch vernemen en ernstig er op nadenken. Beste Vrienden Landbouwers, besluit moet zijn al ware 't weder zoo slecht, de weg nog zoo verre, de moeilijkheid nog zoo groot, op Zondag 28 Januari ga 'k naar Aalst, waar ze me verwachten, waar ze zich mijn lot zullen aantrekken, waar ze voor mij in de bres zullen springen en dat wil 'k zien en dat moet 'k hooren. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. dat eens nog Ze glijen en glijen De dagen in rijen, De dagen van 't jeugdige jaar, Z en geven geen zonne En toch is er wonne, Een wonne van vreugd die 'k ontwaar. En och, al die menschen in vreê Ze leven die dagen zóó meê. Wel rustig, blij lustig, Zoo vluchtig als luchtig Nu kleppen de vlegels alom Ze spet'ren en spatten Op balken en latten, De korrels der tarwe om en d om. En vroolijk en hoort ge het niet Daar klinkt er des dorschers hun lied. Straks wordt het weer vredig, De schuren zijn ledig. En 't graan op de zolders gedaan, Dan gaat er weer bloeien En tieren en groeien Natuur die weer open zal gaan, Dan komt spade en hak voor den dag En lacht weer de zon haren lach. Em. Van den Broeck. Ik ben niet al te zeer op mijn gemak, 'k Zit ten vollen in moeilijkheden en dat ter wille van beloften die'k houden moet en houden zal. Zoo had ik U beloofd over de ziekten der fruitboomen te spre ken. Ge zult met mij bekennen, beste vrienden landbouwers, dat 't nu wel juist het gepaste oogenblik niet is om over ziekten te spreken. De gebeurtenis van 28 Januari is al te gewichtig en 'k zou niet gaarne hebben dat er iemand van li, uit reden van ziekte, belet ware in den optocht mede te gaan. Ik wil dus over geen ziekten praten. Zie dat stel ik uit. 'k Had U ook beloofd mijn schrijven dit jaar in te zetten met een artikel over een leeszaal in te richten in Redt U Zeiven. Dit is ook om uit te stellen, immers ze kan toch voor 28 Januari niet gereed zijn en daarbij dat lezen is ook al te ernstig om er zich op een dag van vreugde en vermaak, mee bezig te hou den. 'k Ga vandaag eens op mijn gemak een praatje met U slaan over het feest van 28 Januari 1923. Is het feest wel een groote gebeurte nis in den den landbouwerswereld Een lokaal inhuldigen, gelegen in de kuip en op de schoonste plaats van de stad, kunt ge daar onverschillig aan blijven, bijzonder als ge weet dat het uw te huis is, als ge eens naar de stad komt. Een lokaal inhuldigen gansch heden daags ingericht, verlucht door ruime vensters en deuren, verlicht met elee trisch licht en verwarmd met verwarm- buizen, het meest practische, het minst kostelijkste en het gezondste stelsel van verwarming, moogt ge daar niet fiier op zijn. Een lokaal inhuldigen, de zetel van de economische en maatschappelijke instel lingen, ingericht in uw voordeel name lijk de Onderlinge Brandverzekering, de Spaar- en Leenbank, enz. doet zulks uw harte niet kloppen van vreugde. Een lokaal inhuldigen waar gedurig menschen samenkomen die 't goed mee- nen met landbouw en landbouwer, die onverpoosd naar middelen uitzien om uw stoffelijke welvaart te verbeteren, om u 't leven min lastig, min moeilijk te maken, om u de eendracht aan te predi ken en uw macht alzoo te vergrooten, moet dat u niet aansporen om op het feest aanwezig te zijn. Heb ik wel onge lijk als ik zeg dat de inhuldiging van ons lokaal een gewichtige gebeurtenis is. Wie van u twijfelt er nog aan. De leiders van Redt U Zeiven beste vrienden landbouwers, doen maar hun plicht wanneer ze een dag vaststel len om plechtig de inhuldiging van uw lokaal te vieren. Ge weet immers zoo goed als ik dat ze al doen wat in hun macht is om uw stoffelijk welzijn te verzekeren, maar ze hebben tegen een koppigen vijand te kampen. Het is niet voldoende om in het landbouwbedrijf goed te slagen, dat men u de manier aanwijze, om met de minste onkosten de grootste opbrengsten te hebben dat men u door samenaankoop en -verkoop al wat ge noodig hebt, aan de laagste prijzen tracht te bezorgen, dat men zorg drage voor uw spaarpenningen en u bij springt in moeilijke omstandigheden met u aan gematigden interest geld te leenen ge moet ook nog door wetten en koninklijke besluiten doelmatig en doeltreffend beschermd worden, of alles loopt nog niet in den haak. Beste Lezers, wanneer gij uw Koorn- bloem niet krijgt, dat Gij onmiddellijk den postbode moet verwittigen. Dan krijgen wij een navraag van de post en uw blad wordt U onmiddellijk bezorgd. Zij die nog niet op de post geabon- neert zijn, 't is te zeggen, zij die De Koornbloem onder een bandje, met hun adres op, ontvangen, moeten alle rekla- matiën naar ons bureel zenden. De nieuwe inschrijvers zullen in den loop der toekomende week een kwitan tie ontvangen zij gelieven hun huisge- nooten te verwittigen en hun 5 fr. ge reed te leggen, want de bode biedt de kwitantie maar één4ceer aan. De terug gezonden kwitanties worden aanzien als van geweigerde abonnementen Let dus wel op De lang beloofde voordracht zal plaats hebben op Zondag 21 Januari om 2 1 2 u. bij Verhelst, Bogaert. Dagorde 1Redevoering van de Heer Clement Saeys over onze Onderlinge Brandver zekering. 2. Over het groot belang van de Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven voor alle boeren, door H. Klopterop Alle landbouwers zijn vriendelijk uit- genoodigd en zullen welkom zijn. Wie niet komt luisteren, zal het zich bitter beklagen. De moeder moet lijk de hen hare kie kens onder hare vlerken beschermt, heel haar huisgezin beschutten en verwarmen en immeraan aandringen naar zijn mid denvastheid tegenover de velerlei invloe den van buiten die het huiselijk leven willen ordeloos uiteenstrooien. Zoo in nig moet dat moederlijk gezag op de kinderen in de jeugdtijd inwerken, zoo doelmatig, dat, in latere tijden, de kinde ren, eenmaal zelfbesturend, in zich den drang blijven bewaren naar moeder terug te keeren voor raad en voorbeeld. Ik weet het, er dreigt in onzen tijd een groot gevaar op van ontbinding van het familieleven en veel sociale en christe lijke werking streeft er naar, om aan de jeugdige en christelijke grootgegroeide kinderen, die op weekavonden en zon dagen, den huiskring ontvluchten, een slag van tegen de staatsgevaren bescher mend familieleven te verstrekken in allerhande jeugdinrichtingenmaar de doelmatigste verhelping zal tochjwel zijn, de rechtstreeksche werking op de vrouw en de moeder, om den huiskring zelf met al de goede, hoewel moderne, levens vreugden te veraangenamen. Ik betreur het, evenveel als het even wie, dat de wereldsche uitbundige plezieren zulk een verlokkend schouwspel opleveren voor de levenszatte jeugd, maar wat baat het ijdelhands te zitten kermen en kreunen, om wat eertijds was en thans niet meer is De beste taktiek is toch wel uit be staande en onomkeerbare toestanden, het beste te rapen dat men kan, en te redden wat nog kan gered worden. De koningin van het huisgezin ont aardt tot de koningin van de wereld, wanneer zij hare innerlijke plichten ver geet, en wat is de wereld anders, dan ijdelheid des levens, begeerlijkheid des harte, hoogmoed des geestes Zoo de christelijke maatschappij vervalt, och het is niet, omdat het huisgezin dat schuilt onder de neerhangende euzie van het strooien dak ontworden is, maar omdat het licht van het familieleven ge doofd is in de kasteelen en de rijke villas ginder hog op den berg het is niet om dat de koninginnewaardigheid niet glanst uit de vodden plunje van de werkmans- of naarstige boerenvrouw, maar omdat de vrouw van den hoogeren stand, van haar koninginnetroon des huisgezins is afgetreden, om haar intrede te doen in de wereld, waar succes en plezier, als koning en koninginne heerschen. Het vraag1 tuk van de geleerdheid en het onderwijs der vrouw wordt uit velerlei standpunt beschouwt. Er zijn er die de vrouwen geleerdheid en onder wijs schimpen en smalen, als op iets be lachelijks en ultra-moders. Er zijn er die bewust of onbewust antigodsdienstig, de geleerdheid en het onderwijs der vrouw hoog aanslaan, als een beproefd middel om het vrouwelijk geslacht godsdienstig te ontvoogden, zoo klinkt de leugenach tige leuze. Er zijn godsdienstigen of beter menschen wier principieele godsdienstig heid zeer zwak is die de geleerdheid en het onderwijs als een wezenlijk ge vaar voor het geloofsleven luidruchtig en profetisch verketteren of, zich afzijdig houdend, vreezen. Deze beschouwingen zijn van kracht op het gebied van heel het vrouwelijk geslacht, want, ofschoon de geleerdheid, als veelwetendheid en als wetenschap steeds uit den aard der zaken enkel het voorrecht zijn zal van enkele uitverkorene vrouwen, is, het onderwijs een recht van elke vrouw, het onderwijs in zake vrouwelijke aan gelegenheden, is de plicht eiker vrouw en ten slotte levenswijsheid, die een vrucht is van onderwijs, opvoeding en in bovennatuurlijk opzicht eene gave van den H. Geest, is een onontbeerlijke factor tot het volkomen volvoeren van de vrouwelijke moederlijke taak. Uit die beginselen volgt het natuurlijk dat de vrouw recht heeft op de handhaving, de ontwikkeling; de volmaking van hare zedelijke persoonlijkheid, en een middel daartoe is ongetwijfeld, de geleerdheid het onderwijs. Niemand kan zulks ten huidige dage betwisten. RBBL

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1