REDT U ZELVEN BRIEF VAN NONKEL WISIUS. Plechtige Inhuldiging NIEUW LOKAAL Eimnmaai© GROOTEN OPTOCHT door de stad. Uitgefaapte Aardappelen De Hoenderteelt in Amerika. De Ware Beteekenis Landbouwweekblad ftpbeid adelt Op Zondag 28 Januari, om I uur stipt Inhuldiging Yan ons Lokaal yan den Dag Yan 28 Januari. 1 moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. BUIZEIS 1} FRANK PRIJZEN Gemeente WICHELEN ZONDAG 21 JAN. 1923. Prijs 10 centiemen 5de JAARGANG Nr 212 H - _mk V JK Abonnementsprijs j 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondiging. volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers BESTE REDACTIE, Na lang uitstellen komt het er einde lijk van een klein briefje te zenden. Ik moet eerst en vooral mijne beste wenschen aanbieden aan al de geachte Lezeressen en Lezers van De Koorn- bloem, aan onze Hoofdmans en in t bijzonder aan al de Opstellers en Me dewerkers van ons geliefd blad. Aan deze laatsten wensch ik eene on vermoeibare pen, om de belangen der landbouwklas, evenals voorheen, en beter nog, te verdedigen. Het is alleen na lang werken en schrijven, dat men verstaan wordt en na lang kloppen en rammelen, dat men de deuren openkrijgt van het parlement, waaruit voor ons de eerste stap moet gedaan worden naar recht Aan onze hoofdmans, en bijzonder aan de Bestuurders van de Samenwer kende Maatschappij en der Brandverze kering wensch ik eene bloeiende ge zondheid en veel moed om steeds voor uit te gaan op den weg die ze tot hier toe hebben gevolgd. Aan al de hoofdmans der plaatselijke bonden wensch veel meer levendigheid en iever om al de leden op tijd saam te trommelen, om op gepasten tijde inschrij vingen te openen, voor gezamenlijken aankoop van waren om voordrachten te beleggen en om in alles meer leven te doen komen. Voor de plaatselijke magazijniers, vraag ik veel oplettendheid, om al de waren op tijd in magazijn te hebben en de prijzen niet uit het geheugen te ver liezen. Ook zou ik vragen de kleine man, die enkel een paar kilos van eene of andere waar noodig heeft, niet te hoog te rekenen. Aan alle landbouwers en bijzonder aan alle leden van Redt U Zei ven, die terzelvertijd ook lezers van De Koorn- bloem zijn (wie leest ons blad niet wensch ik veel voorspoed in hunne za- i ken, veel geestelijk en stoffelijk geluk, eene sterke gezondheid voor al hunne huisgenoten, veel geluk op stal en veld. Bij dezen tekst kan ik toch niet nala ten een weinig bij te voegen van mijne oude filosofie. De voorspoed en het geluk van iemand en bijzonder van onze landbou wers hangen in grootendeele af van hun eigen handelingennatuurlijk als het ongeluk ermee bemoeid is, als ziekten en rampen hun verdelgingswerk inzet ten, dan vermogen noch overleg, noch gezond verstand. Maar in vele gevallen hangt er heel veel van ons zeiven af. Laat dus toe aan een grijzen filosoof, die reeds drie kwaart eeuw op de school was der ondervinding, om eens ronduit zijn gedacht te zeggen en aan velen van U een paar opmerkingen te maken. Bij eenigen onder ons bestaat te wei nig regeling van het werk. Vandaar komt er in de dagelijksche bezigheden wanorde, wordt er al veel half gedaan of uitgesteld en worden uur en tijd over 't hoofd gezien. Ik ken boeren die zóó slordig, zöö zorgeloos en zóó onbekom merd zijn, dat het aan die menschen on mogelijk is, goede vruchten en beesten te bezitten, en een menschelijk leven te leiden. Zij vroeten en slaven dagin en daguit, zonder overleg, niets is gedaan en niets gaat vooruit, omdat ze de kunst niet bezitten van hunne zaken te regelen. Vandaar komt wanorde, worden de vruchten niet op tijd gezaaid, gewied, noch geoogst en worden de beesten niet opgepast in voederen en melken. Als slot van de rekening slavernij, ver stomping en armoe. Gelukkiglijk zijn onze meeste boeren geheel anders, en hebben ze overleg en zorg als aan deze geene ongelukken overkomen, zullen ze wel rond komen en nog een goede frank over hebben. De bijzonderste in acht te nemen punten zijn 1° Orde, 't is te zeggen des Zondags moet het Zondag zijn en in de week op uur en tijd gewerkt en gerust... Als 't kermis is, moet het kermis zijn, en als 't oogst is, moet men eens een dag en half kunnen werken. De moeder in de keuken en de dochter in den stal. De jongman met ploeg en spade en de vader op tijd zijn ronde maken in stallen en velden, alles op tijd en elk zijn taak 1 2. Reinheid bijzonder in stal en huis. Hoevele koestallen zijn niet vuil, smerig en ongezond hoeveel beirputten niet veel te klein, hoeveel mestputten zijn er niet beter op rooten gelijken Nochtans is een goede beer- en mest put een fortuin voor den landbouwer. Wees ook rein op uw zeiven en in het huis, aan eten en in de slaapkamer. 3. Overleg en Werkzaamheid. Niet praten en zeeveren op 't werk en langs de straten daarvoor zijn de zon dagen en.-de avonden. Het werk zóó regelen dat alles op tijd komt. Zóó moet men heden bijvoor beeld zien dat ploegen en spaden, egden en wagens gereed gemaakt worden voor de lente hersteld, gescherpt en heel in orde gesteld. Hoe dikwijls heb ik niet gezien, dat sommige boeren des winters met heele dagen in andermans huis gingen praten en bij het uitkomen naar smid en am bachtsman liepen als ze moesten naar 't veld trekken dan eerst wisten die sukkels dat het alam versleten of kapot was Zóó brengt iedere tijd ander werk maar nooit.is er gééne enkele uur dat er geen werk is op eene boerenhove al tijd is er veel te doen voor iemand die wil werk zien 4. Meegaan met de tijd. Een land bouwer moet altijd met de tijd meegaan en zien wat er hem het best ten bate komt-Voor 't oögenblik bijvoorheeld zal een slimme boer er reeds lang voor gezorgd hebben vele en goede melkkoei en te bezitten, omdat de melk het beste produktie-middel is melk en boter zijn duur en wie ze voortbrengst in hooge mate zal er wel bij varen. Kiekens bren gen sinds langen tijd veel op aan de houders waarom hebben velen onder ons geen honderd beste leghennen, min of meer volgens grootte der hofstee. Men moet ook passen op de manier van bemesten en bezaaien. Een land- j bouwer die groote, goede beer- en mest- j putten heeft zal veel minder kunstmest koopen. Maar hij zal toch niet vergeten van rond dezen tijd zijn weiden te stroo- 1 en met ijzerslakken op die manier heeft hij goed en veel gras. Ook zal een verstandige landbouwer op zedelijk en maatschappelijk gebied meegaan met den tijd. Hij zal zijn kin deren eene goede opvoeding geven en hun eene loopbaan geven in de mate zijner kracht en in overeenstemming van de geschiktheid en hoedanigheid der kinderen. I Hij zal zich vereenigen in een goede j bond, waar de broederband tusschen alle landbouwers wordt gesmeed en niet verkracht wordt door politieke twisten of nijdige oneenigheden. Hij zal zich verstaan met zijne medebroeders om hunne waren aan de beste prijzen te koopen en ook samen hunne rechten te verdedigen. Eendracht maakt macht Ja, zie, beste lezeressen en lezers, nu heb ik eens mijn gedacht ronduit gezegd. Ik deed het natuurlijk niet met het in zicht iemand te schaden of te kwetsen, maar wel om aan dezen die in t een of 't ander punt aan zijne boerenplicht te i kort blijft aan te wakkeren, opdat alle maal onze lezers, voor wien ik alles zou doen, zouden felle, goedlevende en vrjje landbouwers zijn. Dit was mijn eenige wensch voor t nieuwe jaar op stoffelijk gebied. Op geestelijk terrein zou ik voor U vragen deftig en eerlijk te zijn tegen over iedereen, in alle opzichten uwe plichten te kwijten, maar ook ten allen tijde uw recht te verdedigen. Doet uw plicht en eischt uw rechtis eene spreuk die wel moet overlegd wor den bij onze leden. Geen rechten zonder plichten, maar ook geen plichten zonder rechten Nu mijne aardige nieuwjaarswen- schen en mijn moeialstreken afgegeven zijn, zal ik overgaan met eens te praten over de alledaagsche toestanden. Zoo kreeg ik bezoek van mijn buur man Staaf wien zaaitarwe die hij kocht totaal mislukt was. Dat was eene lee- lijke pert de man had ze gezaaid op Zijn beste land, had ze eerst gezaaid, best verzorgd en gevet alles was in regel behalve de tarwe, die geen goes ting scheen te hebben om uit dien goe den grond boven te komen Ik herinner me dat ik vroeger, ove> een tiental jarëh dezelfde grap had. Ik had veredelde zaaitarwe gekocht van een gekend huis van zaaigoed. Na ze in mijn beste land te hebben geworpen, wachtte ik tevergeefs naar de scheutjes die in 't geheel niet kwamen. Eindelijk was ik verplicht op einde November van mijne partij te herzaaien. Ik schreel naar mijn verkooper om uitleg en ver goeding, maar kreeg ongelukkiglijk zelfs na mijn tweede brief, waarin ik mijne gramschap prijs gaf, geen ant woord. Zoo was ik gevaren Maar mijnen buurman Staaf zal zoo ongelukkig niet zijn, want volgens ik vernam, zal den bond den verkooper verplichten van de totale som aan de boeren terug te betalen. Ik stond te dien tijde alleen en kon daarvoor geen proces inspannen, terwijl onze maatschappij er niet zal naar opzien dit te doen en aan de leden die tarwe kochten de volledige terug betaling kan verzekeren Dit zijn nog eens voordeelen der vereenigiog. Ik mag ook niet nalaten te spreken over de feestelijken van 28 Januari; dien dag moet voor alle buitenlieden een ware feestdag zijn groot en klein, oud en jong, vrouwen en mannen moeten dien dag opkomen om te feesten en aan alle menschen, ook aan deze van de stad, te doen zien dat de boerkes bijeen staan en stillekens aan eene macht worden, waarmee men niet meer zal den spot drijven. Op dien heugelijken dag moet ieder een die naar Aalst komt in feestgewaad zijn de beste frakken en hoeden, de schoonste kleeren moeten door onze vrouwen en mannen aangetrokken wor den. Iedereen moet fier zijn en blij Iedereen moet de stad doortrekken met den kop omhoog en op het wezen eene uitdrukking van blijdschap en weerdig- Nu zult ge zeggen dat Nonkel Wi- sius nen hooveerdigen zot is maar daar zult g'het mis op hebben dat alles heeft zijn beteekenis en zijn waarde. Denk eens na en zegt me wat verschil er is tusschen leeen stoet van slechtgekleede, slechtgeschoren en langharige men schen, die met den kop in den grond langs de straat loopen, gelijk nen hoop Russen die van honger gaan loopen zijn, of ten 2' een stoet van deftig ge- kleede mannen en vrouwen, die zonder lawijt of getier door de stad trekken. Ik geloof dat deze laatste ten minste achting en eerbied zullen afdwingen, terwijl naar de eerste groep de straat jongens zouden met steenen smijten Elk verstaat dus dat wij moeten in onzen schik zijn, opdat de stoet van Redt U Zei ven een van de schoonste, een van de deftigste zou zijn die ooit de stad Aalst doortrokken. Het is niet genoeg dat alleman er deftig uitziet, maar het is ook de plicht van alle landbouwers, zelfs van degenen die niet bij Redt U Zeiven aangesloten zijn mee te gaan en mee te jubelen bij de feesten van de landbouwers. Ik verwacht dus alleman en bied U de beste groeten van NONKEL WISIUS. VAN ONS Het wordt aan al de leden der Landbouwersvereeniging en aan alle landbouwers kenbaar gemaakt dat de plechtige inhuldiging van ons prachtig nieuw lokaal, gelegen op de Groote Markt, te Aalst, vast bepaald is op Zon dag 28 Januari. Zooals reeds de meeste leden weten heeft de Samenwerkende Maat schappij Redt U Zeiven eenen ruimen eigendom aangekocht, die in een lokaal herschapen is. Wij vieren dus de officieele intrede in onzen die zooals 't spreekwoord zegtgoud waard is Benevens de bureelen der Onderlinge Brandverzekering en der Spaar- en Leenbank, hebben wij hier ruime herberg en -speelzalen, vergaderzalen en eene groote vergader- en feestzaal. Alle plaatselijke bonden worden dringend verzocht met al hunne leden op te komen om deel te nemen aan deze feestelijkheden. Alle muziekmaatschappijen uit den omtrek worden gevraagd evenals alle andere kringen van zang, tooneel enz., alle landbouwgilden. zooals veeverze keringen, melkerijen enz, worden uitgenoodigd om met ons te vieren en mee te gaan met den Het is dus noodig dat alleman opkomt, want we houden niet alleen feest maar willen ook onze stem voor rechtjaten hooren. Er zal aan de deelnemende kringen verlot worden, bestaande in prijzen van 150, 100,75,50,40 frank. Bovendien worden nog prachtige geschenken verlot. Het feest is alsvolgt geregeld I. Om 1 uur. Ontvangst der maatschappijen op de Groote Markt en Be zichtiging van ons Lokaal, II. Om 2 uur, Optocht door de stad met al de deelnemende maatschappijen. III. Om 3 1/2 uur, Feestzitting in 't Lokaal en Redevoering door verschil lende aan te duiden sprekers. IV. Om 5 uur, Verloting der Premies en Geschenken, V. Om 6 uur Prachtig Concert en Verlichting van ons Huis. Dit diene als uitnoodiging aan al de bonden en bestaande maat schappijen uit de streek. HET BESTUUR. De lang beloofde voordracht zal plaats hebben op Zondag 21 Januari om 2 1/2 u. bij Verhelst, Boogaard. Dagorde 1. Redevoering van de Heer Clement Saeys over onze Onderlinge Brandver zekering. •2. Over het groot belang van de Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven voor alle boeren, door H. Klopterop Alle landbouwers zijn vriendelijk uit genoodigd en zullen welkom zijn. Een drietal wagons Poolsche indu strie werden te dik bevonden en op kosten der verkoopers uitgeraapt in ons magazijn. De verkooper geeft order om deze aardappels te verkoopen aan de land bouwers. daar er nog een en ander als plantgoed zou kunnen dienen. Zij zullen verkocht worden aan 16 fr. de 100 kilos zonder zakken. De hoenderkweekers die in hunnen kweek het best gelukten zijn en dit zal aan eenige lieden nog al aardig voorkomen over 't algemeen lieden, die vooreerst hunne bezigheden in de stad hadden en niet de oude kweekers of boeren. Het waren meestal rekenplich- tigen, paswerkers, spoorwegbedienden enz. enz. De handelskamer van Petaluma geeft hieraan de volgende rede De lieden die hoegenaamd niets kenden aangaande kweekerij, waren vol goeden wil en ge droegen zich volgens de wenken en aanduidingen der deskundigen. De oude boeren integendeel wilden met 2000 hennen in eene kleine ruimte, dezelfde doenwijze en denzelfden slenter volgen, als toen ze vroeger 100 of 200 hennen op een groot hof bezaten. Petaluma ligt in Californië waar het klimaat zeer gunstig is. Nochtans wer den nagenoeg dezelfde gunstige uitsla gen bekomen in den Staat van New- York en in Canada, waar gure winters heerschen. Het is hoofdzakelijk eene kwestie van voeding en van huisves ting. Wij denken dat degene die zich op den hoenderteelt wil toeleggen eerst en vooral in t klein moet beginnen. De teleurstellingen die vele kweekers te beurt vielen spruiten voort uit veel vuldige oorzaken gebrek aan bijzonde re kennissen, gebrek aan schriften over doelmatigen hoenderteelt, het ontkennen der noodzakelijkheid van vleeschvoeding of ten minste eener voeding rijk aan eiwit, het gedacht dat alléén de graan- voeding voor hoenders past, miskenning van de grondigste voorschriften van den gezondheidsleer enz. Niet lang geleden spraken wij met een onzer geburen, over hoenders en hoenderteelt. Pap, Mijnheer, zegde mij die def tige boer, pap of deeg, dat is niets weerd voor hoenders. Hennen moeten graan eten, ze moeten iets hard eten en hoe harder hoe beter Mijn vriend zag het bewijs daarvan in het feit dat de hennen gretig steentjes en assche eten. Hij wist niet dat het juist daarom is, omdat ze harde granen eten en geene tanden hebben dat de hoenders steentjes of andere harde voorwerpen opnemen. De granen weeken in den krop en worden nadien in de verteringsorganen met de steentjes samengepersd en ver kleind. De groote rede van mislukken ligt hierin, dat vele lieden die zich op den hoenderteelt toeleggen, hunne hen nen niet kennen. Men kan honderdeu hoenders bezit ten en de hoenderteelt toch niet kennen. De hoenderteelt vergt inderdaad bij zondere kennissen. Deze zijn niet moei lijk om aan te werven. Ze zijn niettemin onmisbaar en alleen de toepassing kan ze grondig doen kennen. En 't is daar om dat al wie zich op den hoenderteelt wil toeleggen voorzichtig zal handelen door met een gering getal hennen aan te vangen. PARDAF. De prachtige Schouwgarnituur door onze Brandverzekering R. U. Z. als pre mie geschonken, staat ten toon in ons Lokaal. Spaar- en Leenbank De spaarders worden dringend ver zocht in den loop dezer maand hun Spaarboekje in te leveren tegen ont vangstbewijs, tea einde de intresten te laten berekenen. De landman, die met zijn schort vol zaad over de velden stapt en met for- schen armzwaai de korrels in de voor bereide aarde openstrooit, denkt met voorbarige vreugde aan den komenden oogst. Redt U Zeiven is ook een zaaier en spreidt met volle hand het goede zaad over het land open. Wel komen de vo gels des hemels hun gulzige maag vul len in de bezaaide rijen, doch weelderig schiet het graan op en nu zijn de gevleu gelde roovers blij dat zij hun nest mogen bouwen tusschen de opgeschoten halmen, die waaien en golven in den wind. De coöperatief of samenwerking on der de landbouwers gaat den weg op der volledige ontwikkeling, zij is de zus ter van het syndikaat en de gezichtein der van haar arbeidsveld schijnt zich steeds verder uit te breiden. Er zijn landen, zooals in Denemarken om er maar een te noemen, waar de ekonomische toestanden heelemaal ge wijzigd en verbeterd worden door de heilzame werking der landbouwvereeni- gingen. Op alle gebied is de zelfwerkzaam heid steeds vruchtbaarder geweest dan die van openbare of staatsinstellingen. Op landbouwgebied is deze waarheid even juist. Dit is gemakkelijk te begrij pen en ook gemakkelijk uit te leggen. De officieele instellingen zijn gegoten in eenen vasten vorm, zij hebben een dwangbuis om het lijf en de goede wil en de werkzaamheid der leden wordt afgestampt op een muur van ware of schijnbare onverschilligheid. In vrije instellingen, als R. U. Z., ge boren uit vrijen wil, zijn al de leden niet alleen vrij, maar ze offeren zich ook op hun plannen uit te werken wel wetende dat zij zullen gesteund en geholpen wor den in de verwezenlijking van hun ge dacht door al hun medeleden, die met denzelfden iever en met dezelfde idealen bezield zijn. Hier moet niet gewacht worden op ministeriële of koninklijke besluiten, de leden beslissen zelfenvoeren zelf uit. De belangrijkheid der boeren bonden wordt zelfs door de hoogstge- plaatste personen in haar volle licht ge steld, onder andere door een Victor Boret, gewezen minister van Landbouw in Frankrijk. Zij vereenigen de menschen van goeden wil en al degene die den boerenstiel 't meest ter harte nemen, en deze zoeken en vinden de middelen om den landbouw vooruit te helpen, de methoden die algemeen gebruikt moeten worden, de instellingen die er komen moeten, en onderzoeken welke steun en hulp de Staat moet verleenen enz. De volledige vrijheid, waarvan die bonden genieten, het zedelijk gezag dat zij ver worven hebben, de waarden dat zij in hand hebben, geven hen het recht van van algemeene en te volgen inrichtingen aan te duiden, die met dankbaarheid van hun leden aangenomen worden en ook door de regeeringen met minder dankbaarheid misschien in ontvangst genomen worden. Wij mogen met groote vreugde den dag van 28 Januari tegemoet zien want op zoo n dagen is er altijd veel te leeren, voor de slimste 't meest. Maar de groote les, die alle aanwezigen er voorzeker zullen op trekken ik durf dit op voor hand zeggen is deze ze zullen voe len dat het meer dan wenschelijk is van tijd tot tijd algemeene vergaderingen te houden, als studiedagen, over vraagstuk ken die ons allen ten zeerste aanbelan gen. Toen onlangs nog de afgevaardigden der plaatselijke bonden bijneen kwamen, zag men op al de gezichten der aanwe zigen een straal van vreugde, en velen onder hen hebben niet geaarzeld hunne voldoening uit te spreken met den wensch in de hoop meer dergelijke bij eenkomsten te houden. Velen onzer leden en nog veel boeren kunnen zich moeilijk een gedacht vor men van den invloed, die onze bond R.U.Z. heeft op landbouwgebied. Er is wel een tijd geweest, in het be gin, dat men de schouders ophaalde en spotte met die eenvoudige boerkens die het in hun hoofd kregen van al de boe ren van het land te vereenigen. Maar de tijd is een goede leermeester en de spot- DE

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1