r REDT U ZELVEN ALLEN NAAR AALST LEVE REDT U ZELVEN LEVE DE KOORNBLOEM! Plechtige Inhuldiging NIEUW LOKAAL EMüEM HM!© GROOTEN OPTOCHT door de stad. Feestzitting in ons Lokaal. MEST i Mijn laatste Poêr Landbouwweekblad Afbeld adelt WIJ VIEREN Op Zondag 28 Januari, om 1 uur stipt moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. DUIZEND FRANK PRIJZEN Opgepast voor de Rijwielen!! inhuldiging van ons lokaal. .ww-if ZONDAG 28 JAN. 1923 Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 213 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORT AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Vandaag is het feest voor de boeren. Zij mogen zich verheugen in den voor- uitgang van hunnen bond, in hun Oa- derlinge Brandverzekering en in hun blad De Koornbloem De Koorn- bloem is in haar vijfde jaar getreden en op dien tijd is zij vijf maal vergroeid en een groote, goede en flinke gazet geworden. Zij is onze vlag en zij is ons wapen. De vlag is een zinnebeeld en een er- kenningsteeken voor alle menschen die door een zelfde gedacht bezield en ver eenigd zijn. Al die boer is, en een vrij man wil worden, kent De Koornbloem en houdt ze in eer als een vlag die ge doopt is in den strijd. De Koornbloem is ons wapen zij verdedigt ons tegen al onze vijanden die zeer talrijk waren en die nog machtig en talrijk zijn zij spreekt vrij en vrank het boerenwoord uit zonder vaar of vrees voor wien het ook zij. Een boer is vrij in zijn woord en hij zegt de waarheid ronduit zonder er zach te doekskens om te doen. Geen schoone zeemzoete woorden om de harde en waarheid te zeggen De waarheid haar volle naaktheid uitgesproken misschien voor velen niet zeer aange naam om hooren, maar het is nog veel onaangenamer en harder om het onrecht te verduren of goedsmoeds te verkrop pen. Het blijvend onrecht geeft een krop in de keel aan alle rechtgeaarde boeren en als zij dan hun hart moeten uitspreken, dan kan dat niet meer gedaan worden zonder eenige harde woorden voor hen, die het onrecht op hun schouders stape len en blijven stapelen. En zooals wij boeren zonder omwegen de waarheid durven zeggen, zoo ook spreekt De Koornbloem, omdat zij een frank boe renkind is en dat het spreekwoord luidt Zoo de ouden zongen Zoo piepen de jongen Op dezen blijden dag stuurt De Koornbloem haar beste wenschen en een hartelijken welkom aan allen die meevieren, aan de vaders met hun zoons en aan de moeders met hun doch ters. Vandaag zullen de boeren toonen dat zij strijdvaardig staan en beslist zijn hun rechten te doen gelden. Wij vieren feest vandaag, om den vooruitgang dien wij op gebiéd van vereeniging hebben gemaakt want wij mogen fier zijn op Onzen Bond, op onze Spaar- en Leenbank, op onze Onderlinge Brand verzekering, op onze Koornbloem en op onze macht, die alle dagen grooter wordt. Wij betoogen Er zijn werkrechters- raden, er zijn Handelskamers, er moe ten ook Landbouwkamers zijn. Het spreekwoord De boer zal t al beta len is een droeve waarheid in België wij eischen meer rechtvaardigheid in ons hedendaagsch belastingstelselwij vragen de bescherming van onze in- landsche lacdbouwwaren wij vragen dat het Ministerie van Landbouw niet steeds gesteld zij om besparingen te doen, terwijl de andere ministeries met de millicerea spelen, die uit onzen zak komen. Het is b. v. niet met een groot leger, dat België uit zijn schuld zal ge raken, het zal er eer mee den dieperik ingaan. De Regeering moet den land bouw doelmatig beschermen en als de groote mannen uit Brussel niet weten wat zulks beteekent, wij zullen het hun leeren. En als het niet mogelijk is, als zij daar niet vatbaar voor zijn, dan vra gen wij ons af, waarom er een Ministe rie van Landbouw moet bestaan. Om ons helpen te foppen Maar vergeten ze dan niet dat wij ons laatste woord nog niet gesp ro' en hebben. Wij hebben een haidenen brecden rug, maar wij zullen het onrecht niet blijven verduren, dat zweren wij, dat zullen wij vandaag verkondigen en wie oogen hebben zul len zien en wie ooren hebben moeten maar hooren 1 Velen zijn nog benauwd of wantrou wig, deze zullen vandaag zien dat de tijd der lamzakkerij voorbij is vandaag zal Aalst en geheel het land zien en weten hoe wij het meenen, zien dat wij ook, zoowel als de andere standen, openlijk voor onze belangen durven opkomen. Welkom aan de durvers, zij dienen tot voorbeeld voor de achterblijvers. Wel kom aan onze vrienden uit het Walen land welkom aan onze vreemde spre kers welkom aan ons ieverig bestuur welkom aan allen die meevieren. Ons verleden is een waarborg voor de toekomst Doch in den lastigen strijd voor de ontvoogding van den boeren stand komen bij de leiders soms wel eens oogenblikken van moedeloosheid, maar het is voldoende dat zij een enkele land bouwer ontmoeten, die zijn voldoening over onze werking uitdrukt, om hun moed weer op te vlammen. Deze feest dag zal de werkers, het bestuur, de spre kers en alle leden nog meer moed en iever schenken om verder door te werken, om nieuwe zegepralen tegemoet te gaan. Op dezen heuglijken dag wordt voor ons een nieuwe mijlpaal geplant, die het vertrekpunt zal zijn voor een nieuwe en glansrijke toekemst. Ons huis is nu op vasten grond ge bouwd en staat vast als een rots in de woelige zee. Geen stormen zullen ons nog doen wankelen, maar wij zullen het nog grooter en schooner maken, dat huis, onze Landbouwersvereeniging.zoo- mig dat de minister van uit Brussel over 't land niet meer zal kunnpn kijken, zonder dat zijn oogen er op vallen. Hij moet weten dat de tijd der sla vernij uit is, ook voor de boeren Wie zou vöör vijf jaar gedacht heb ben. dat de boeren zich samen zouden scharen en op straat betoogen zoowel als alle andere Belgen, om het aan de Regeering, aan het Senaat en aan de Kamer wijs te maken wat wij willen en eischen, Hier zijn wij om ons stem te laten hooren; hier zijn wij koppige boeren vast besloten te zamen met de Walen niet te rusten vooraleer ons recht geschonken wordt. Welkom aan allen en ook welkom aan de nieuwsgierigen die talrijk zullen zijn. Ze mogen 't land door gaan ver tellen wat zij vandaag zullen zien. Hoog de harten Blij moeten wij zijn door de goede hoop die ons bezielt een nieuwe tijd is voor ons aange broken. Rust roestGeen vrede meer, geen rust voor wij heelemaal zegevieren. Dat de fanfaren schetteren, dat de vermolmde barrikaden en de rhumatieke muren van den ouden tijd ineenstorten, gelijk de torens van het aloude Jericho zij hebben ons lang genoeg tegenge houden op den weg van vrijheid, onaf hankelijkheid en algeheele ontvoog ding. Mannen en vrouwen, boerenzoons en boerendochters zullen vandaag hun stem en hun liefde versmelten hun stem die schreeuwt om een deftig en eerlijk bestaan en hun liefde voor hun te lang misprezen boerenstiel. Hebben de ouden zoo lang vetstooten geweest, ze willen voor hun kinderen ten minste een zekere toekomst voorbe reiden want wat waren de boeren gis teren SLAVEN. Hoe worden zij den dag van vandaag nog behandeld Als vreemden, als vijanden in hun eigen land. En wat willen zc morgen zijn Vrije mannen, vrije boeren Triomf en heil aan jong en oud Leve Redt U Zeiven Leve De Koornbloem en leven alle ware boeren H. KLOPTEROP. VAN ONS Het wordt aan al de leden der Landbouwersvereeoiging en aan alle landbouwers kenbaar gemaakt dat de plechtige inhuldiging van ons prachtig nieuw lokaal, gelegen op de Groote Markt, te Aalst, vast bepaald is op Zon dag 28 Januari. Zooals reeds de meeste leden weten heeft de Samenwerkende Maat schappij Redt U Zeiven eenen ruimen eigendom aangekocht, die in een lokaal herschapen is. Wij vieren dus de offlcieele intrede in onzen die zooals 't spreekwoord zegtgoud waard is Benevens de bureelen der Onderlinge Brandverzekering en der Spaar- en Leenbank, hebben wij hier ruime herberg en speelzalen, vergaderzalen en eene groote vergader- en feestzaal. Alle plaatselijke bonden worden dringend verzocht met al hunne leden op te komen om deel tg nemen aan deze feestelijkheden. Alle muziekmaatschappijen uit den omtrek worden gevraagd evenals alle andere kringen van zang, tooneel enz., alle landbouwgilden. zooals veeverze keringen, melkerijen enz, worden uitgenoodigd om met ons te vieren en mee te gaan met den Het is dus noodig dat alleman opkomt, want we houden niet alleen feest maar willen ook onze stem voor recht laten hooren. Er zal aan de deelnemende kringen verlot worden, bestaande in prijzen van 150, 100,75,50,40 frank. Bovendien worden nog prachtige geschenken verlot. Het feest is alsvolgt geregeld I. Om 1 uur. Ontvangst der maatschappijen op de Groote Markt en Be zichtiging van ons Lokaal, II. Om 2 uur, Optocht door de stad met al de deelnemende maatschappijen. III. Om 3 1/2 uur. Feestzitting in 't Lokaal en Redevoering door verschil lende aan te duiden sprekers. IV. Om 5 uur, Verloting der Premies en Geschenken, V. Om 6 uur Prachtig Concert en Verlichting van ons Huis. Dit diene als uitnoodiging aan al de bonden en bestaande maat schappijen uit de streek. HET BESTUUR. Na den stoet zal er eene feestzitting plaats hebben in onze nieuwe zaal. Zullen het woord voeren Openings- en Welkomrede door den heer B. Schockaert, Voorzitter der Sam. Mpij. Redt U Zeiven De toestand van Hoveniers en Kleine Boeren door den heer Van Bavel, schrijver van den Landbouwers- en Hoveniersbond van het Arrondissement Brussel. De Landbouwbouwbewrging in 't Walenland door den heer Paul Quer- ton, landbouwer te Saintes (Halle). De Rol van den Landbouw en het Landbouwonderwijs door den heer D. Bricout Staatslandbouwkundige te Erembodegem. Het Ontstaan en Ontwikkeling van Redt U Zeiven door den heer O. Caudron, Bestuurder der Sam. Mpij. Redt U Zelveo De Hedendaagsche Eischen der Landbouwers door H. Klopterop, Opstel ler aan De Koornbloem. Wij berichten aan de lieden die per velo naar Aalst komen, dat het zal on mogelijk zijn om rijwielen in ons lokaal of op den koer te plaatsen gezien de groote toeloop van volk. We rekenen op ieders goeden wil, opdat ze hunne velos hier of daar bij kennis zouden zetten. Men zegge het voort De prachtige Schouwgarnituur door onze Brandverzekering R. U. Z.als pre mie geschonken, staat ten toon in ons Lokaal. F Daar roert entwat in Vlaanderenland Daar is een haast, een woelig leven. Een menschenzee komt aangedreven Uit dorp en straten t allen kant- Waarheen, die ruiters op hun peerden, Bevlagd, versierd "an staart tot kop Vooruit naar Aalst zoo trekken ze op Als jonge ridders zonder zweerden. En neen, z en gaan ten strijde heden niet Ze gaan naar Aalst, al zingend 't vrije ligd Naar Aalsten kijk, de jonge jeugd Ze gaat met ouden reeds van dagen In groep met vrienden en met magen. Er keuvlend van verwachte vreugd Ze gaan, de zwoegers van te lande Met lenig lijf en vasten terd, Een groote ziel in t bonzend hert, Waaruit hun wil de zorgen bande, Want heden is 't hun feest daar in de steê, En met hun kroost, ze vieren het nu mee. Vooruit dan, noeste akkerman. Vooruitsluit aan en in de rangen Vooruit zingt mee de jubelzangen, Vormt stoet al die maar komen kan Naar Aalst daar sticht men u een woning Een groot tehuis, een eigen haard En lijk uw t'huis is goud hij waard Want gij en ieder zijt er koning. Gij huldigt door uw machtig aantal sterk De kroon die zelf gij zet op eigen werk Em. Van den Broeck. digste mogelijk dienen opgelost te wor den namelijk de landbouwkamers, de pachtwet en de bescherming van onzen uitvoerhandel. Hij neme het me niet kwalijk dat ik er nog een en ander zou willen bijvoegen. Het is met leede oogen dat ik bemerk dat de hoppeteelt in onze streek aan 't kwijnen is en dreigt gansch te moeten verdwijnen. Wat vroeger den roem en de ophelp der landbouwers uit 't hop- kwartier was schijnt in 't niet te ver zwinden, 'k Vraag me soms wel eens af of het niet gemakkelijk ware de hoppe teelt terug uit den put te helpen waarin men ze begraven wil. Is dit niet gemak kelijk om doen, wel moeilijk gaat ook en onmogelijk is geen vlaamsch. Waar is de goede tijd henen dat we in ons lekker pintje bier dat aangenaam bitter smaaks- ken erkenden dat ons seffens aan de geu rig hoppebellen denken deed. Waar is die naartoe Nog niet lang geleden vroeg men aan een brouwer Mijnheer zoudt ge me eens willen zeggen waarvan men tegenwoordig bier maakt De brouwer gaf het volgend snedig, doch tevens pittig antwoord of liever stelde de vraag anders Zoudt ge me eens iets willen noemen waarvan men tegenwoor dig geen bier maakt Dat was een nagel met een kop. Waarom de brouwers niet verplichten een zekere hoeveelheid hop per Hecto liter te gebruiken me dunkt dan zouden we niet alleen de hoppeteelt doen her bloeien maar tevens ook gezond bier drinken. Bovendien zou men den invoer van vreemde boppe kunnen stopzetten en volgens mij ware 't raadsel opgelost. Wat ik hierboven zegde over de hoppeteelt is ook waar voor de tabak teelt. Is er dan toch geen ander middel om de belasting op de tabak te innen dan die ingewikkelde verplichtingen welke men heden aan de landbouwers op legt. De landman heeft er schrik van en kweekt liever geen tabak meer om met den fiskus niet te moeten afrekenen. De tabakteelt kwijnt en niets is gemakkelij ker dan hem terug herop te beuren. Ge begrijpt, Beste Vrienden Land bouwers. dat 'k graag hebben zou dat de inhuldiging van ons lokaal op Zon dag 28 Januari, prachtig zou lukken.'t Is daarom ook dat 'k in dit artikel mijn laatste poêr wil losbranden. Al kon ik hier en daar nog maar een wankelbaren medeslepen, 'k zou me gelukkig achten en denken 'k Heb niet in de woes tijn gesproken. Toen ik Zondag laatst de vergade ring verliet, dan was ik overgelukkig te hebben kunnen vastellen dat de bestuur ders van Redt U Zeiven waarlijk voor hunne taak zijn opgewassen en al ben ik geen profeet, toch durf ik verho pen dat we Zondag een ordentelijken, een machtigep stoet zullen te zien krij gen. Hoe meer volk er in den optocht aanwezig is, hoe dieper ook zal de in druk wezen welken we te Aalst eerst en vooral en verders gansch het land door zullen maken. Vergeet niet, Beste Vrienden Land bouwers, dat er niet alleen in de Den dervallei een ware beroering komt on der het boerenvolk, maar zelfs gansch het land door. Weet wel, dat velen de oogen op ons gericht houden en slechts nog een kleinen stoot afwachten om bij te springen. Die kleine stoot kunnen we Zondag geven, 'k zegge liever morgen, want als ge deze regelen lezen zult, zal er voor U al eens ernstig te denken val len op uwe toebereidselen voor de reis naar Aalst. Als landbouwvoordrachtgever weze het me toegelaten de aandacht van U allen te trekken op eenige punten die alhoewel van ondergeschikt belang toch nuttig kunnen zijn en verbetering kun nen brengen in den toestand van land bouw en landbouwer. De bestuurder van Redt U Zeiven heeft Zondag laatst op de vergadering reeds gesproken van drie groote verbe teringen die zich opdringen en ten spoe- DE RNBL LANDBOUWERS. viert heden Feest en betoogt voor lMe Hechten I is m im

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1