i REDT U ZELVEN Arbeid adelt PROTEST. NA ONS FEEST De plechtige Inhuldiging van ons Lokaal De Koornbloem BESCHERMING VAN DEN LANDBOUW. Landbouwweekblad Verslag der Vergadering van den Beheerraad der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven Doortastende Maatregelen moeten genomen worden. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. LEDE. NIEUWERRERKEN. ZONDAG 4 FE B. 1923 Prijs 1U centiemen. 5de JAARGANG Nr214 mi "Ti[mr^iHifTiiiwiiwiTfiM' i Abonnementsprijs 5,00 frauk 's jaars. Men schrijft io op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekeijde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Op Dinsdag 30 Januari 1923, om 2 1/2 uur vergaderde de Beheerraad voor een dringend onderwerp Verspreiding van Manifesten in den stoet van 28 dezer De Zitting werd geopend grn 2 3/4 u. onder voorzitterschap van M' B. Schoc- kaert, Voorzitter der Maatschappij. Waren tegenwoordig de heeren Cle ment Ruyssinck, Marinus Meert, Ho- noré Meirsschauf, Arthur Possemiers, Emiel Coppens, Victor De Clippele, Raadsleden de heer O, Caudron, Bestuurder. Er werd gedurende een half uur ge handeld over de verspreiding in den stoet van Zondag 11. van een manifest getiteld Goed Heil aan Redt U Zeiven door eene politieke partij van Aalst. Na een korte bespreking over de manier van verspreiden en de zin van bedoeld schrift, besloot de Raad samen met den Bestuurder, openlijk te protes teeren tegen de handelingen van deze politiekers, gezien de maatschappij Redt U Zeiven stipt onpartijdig is en blijft, en niet dulden kan dat gelijk welke politieke partij zich bemoeit met hare zaken. De verspreiding van dit manifest liet bij velen onzer leden den indruk dat dit door Redt U Zeiven zelf werd gedaan, en dit was de schuld van het opstel zelf van genoemd schrift, en het meermaals vernoemen van een naam die door al onze leden te wel ge kend is. Het Beheer van Redt U Zeiven protesteert uit alle kracht tegen deze handelwijze en ontkent aan gelijk wie het recht door handelingen of schriften onze onpartijdigheid in een valsch dag licht te zetten. Hij betreurt ten zeerste dat sommige politiekers het zoo ver wagen een feest te storen die al de landbouwers in alle onpartijdigheid samen bracht en er schriften te verspreiden die bij het eer ste zicht van ons zelf kwamen, en door sommige weinig geleerde menschen, als eene politieke dasd van Redt U Zei ven zou kunnen aanzien worden. De Beheerraad van "Redt U Zeiven,, samen met den Bestuurder heeft betrou wen in den oprechten zin harer leden en verhoopt dat de onkiesche en onbehen dige handelwijze van eenige politiekers niet zal aanzien worden als, eene daad van het Bestuur onzer Maatschappij, die steeds getrouw aan onze princiepen vooruitstapt op den weg der broeder lijke vereeniging, zonder zich te laten beïnvloeden door gelijk welke politieke partij. Aalst, den 30 Januari 1923. De Bestuurder, O. Caudron. De Voorzitter, B. Schockaert. De dag van 28 Januari. Na een lastige tijd die den dag van 28 Januari voorafging, dagen van veel geloop en regeling, brak eindelijk de lang verwachte feestdag aan. Uit alle hoeken van de streek had men ons verzekerd dat iedereen zijn plicht begreepwe verwachtten dus veel volk. Het weze ook gezegd dat er drie maatschappijen op de lijst vergeten waren en verscheidene andere zich te laat of in 't geheel niet hadden gemeld, zoodat er ruim zeventig groepen deel namen. Onze hoop op welgelukken werd niet teleurgesteld en wel integendeel, want zelfs de stoutste verwachtingen werden overtroffen. Van af 1 uur verdrong zich de me nigte omtrent en in ons lokaal en om 2 1/2 uren waren al de deelnemers in orde geplaatst. Ook zette de stoet zich onmiddellijk in gang, de ruiters aan 't hoofd, langs de Leopoldstraat, enz. langs den aange- duiden weg. Volgens de schattingen der heeren commissarissen gingen ruim drie duizend deelnemers door de stad, in volledige orde en deftigheid. Een niet min groot getal buitenlieden, meest vrouwen en jonkvrouwen, stond op den uitkijk overal langsheen den stoet eenigen, waaronder de vrouwen schenen bedeesd en dierven niet meegaan, anderen waren te gemakkelijk ofwel nieuwsgierig om eens de scharen in hun geheel te bewon deren. Toen de stoet aan ons lokaal terug kwam, zaten reeds alle zalen bomvol, zoodat de noodzakelijkheid zich op drong in volle lucht op de Groote Markt te spreken, hetgeen echter door de Ste delijke Overheden niet kon toegestaan worden. Ten slotte sprak men toch voor een tiende der aanwezige boeren en boe rinnen in de groote zaal en de aanpa lende plaatsen. De opkomst der Leden en Kringen mag voorbeeldig genoemd worden. Het is een zeker feit dat stilaan de bevrees de, stille buitenmensch zijne plicht be grijpt van zijne rechten op alle gebied te eischen, en er niet meer tegen opziet in volle stad te komen, om aan iedereen te toonen dat hij ook mensch is en als mensch wilt behandeld worden. De opkomst van onze leden, zelfs van verafgelegen gemeenten, mag opperbest en prachtig genoemd worden. Ook al de andere kringen, zooals muziekkorpsen, veloclubs, zangkorpsen, melkerijen, too- neelbonden enz. waren in de beste orde en veelvuldig aanwezig. Het gedrag en de houding der deelnemers mogen als een voor beeld dienen voor al de nog te houden betoogingen of feesten van alle groepen. Alle lieden waren deftig en getuigden van de beste ordentelijkheid. Op aller wezen stond blijdschap, fierheid en waardigheid te lezen, zooals het onze grijze filosoof Nonkel Wisius had voorgeschreven. Elkeen, en bijzonder de hoofden der stad, evenals alle buitenstaanders riepen uiteen schoone, waardige stoet van deftige lieden De indruk van den Stoet was groot. De fiere ruiters op hunne dikke rossen of brieschende renpaarden gaven ons den indruk van het ware landbouwfeest en de landbouwbetoo- ging. Een oude vriend, boer van geboorte maar die sinds vele jaren in de stad woont, kon me niet genoeg zijne blijd schap uitdrukken en zegde in verrukking terwijl zijn hart van buitenmensch van fierheid klopte Ik weet niet welken die pen indruk die scharen op mij hebben gemaaktBijzonder die ruiters, gaven me een gedacht als ware het eer. nieu wen boerenkrijg die begon. Dejbanderollen met de gewettigde en meest dringende eischen der landbou wers Pachtwet, bescherming van den Landbouw, rechtvaardigheid in de belastingen en landbouwkamers, vertolkten de kreten van al de deelne mers en van heel de landbouwbevolking van Vlaanderen en Wallonië. De opkomst, de waardigheid der deel nemers, de ruiters, de luidsprekende banderollen hebben aan iedereen den indruk gelaten dat de landbouwklas wakker is en haar recht eischt in de samenleving. Het Bestuur onzer Vereeniging is fier op hare leden en op al de vrien den die meehielpen. Het heeft gezien dat het niet te vergeefs heeft beroep gedaan op ieders goeden wil. Wij mogen zeggen dat onze aanhou denden strijd voor ontwikkeling en ont waking bij de landbouwklasse goede oogsten draagt, en dat de landbouwers, benevens deftigheid en plichtbesef, ook verstaan dat ze rechten hebben en dat het hunnen plicht is die rechten te ver overen. Te lang reeds zuchten onze huurders om zekerheid, vrijheid en brood dat alleen eene goede pachtwet hen geven kan. Te lang reeds worden de belangrijk ste landbouwvraagstukken in handen ge geven van menschen die noch de kennis van landbouw bezitten, noch de liefde voor onze klas en die alles regelen zon der de onmisbare raadgevingen van Landbouwkamers 1 Te lang reeds worden onze waren in andere landen buiten gehouden en laat men aan vreemde toe vele onzer pro- dukten door concurrentie waardeloos te maken, zoodat onze nationale landbouw moet vervallen zonder de noodige Bescherming onzer Producten Uit moet het zijn met onze boeren door allerlei belastingen te verpletteren, terwijl de groote joden financiers, nij - veraars en groote verkoophuizen met alle mogelijke trukken. vele belastingen ontduiken. We vragen met klem Rechtvaardigheid in Belastingen. Vergeten we ook niet dat het Feest was voor de Landbouwers en dat iedereen zijne blijdschap lucht gaf bij het bezoek van ons welingericht en prachtig tehuis, het huis van alle landbouwers en vrienden, dat terecht Ons Huis mag genoemd worden. Elkeen heeft dus gefeest en gejubeld bji zijn intrede in ons lokaal, na eerst in de stad eene wandeling voor recht te hebben gemaakt. Ik kan ook niet nalaten melding te maken van een Spijtig Voorval Eene politieke groep heeft het goed gevonden van in onzen stoet een soort manifest te verspreiden dat bij het eerste zicht van ons scheen te komen en die bij de meeste leden spijt en bij anderen verbittering teweegbracht. Dit is een zeer af te keuren handeling waartegen het Bestuur en alle leden protesteeren. Het is een soort onteering van onze broederlijke samenwerking, die buiten de grillige en twistende poli tiek staat en alleen boeren bevat. Deze daad getuigt van de onbehen digheid der uitvoerders en de weinige eerbied die ze hebben voor onze inrich ting en princiepen. Spijtig, oneerlijk en dom In zijn geheel waren ons feest en onze betooging opperbest gelukt en daarom kan ik niet nalaten aan alle leden en vrienden, aan alle groepen en maat schappijen, evenals aan de heeren com missarissen Onzen Oprechten Dank te betuigen. Die daad zal veel bijdragen tot grootwording van den Landbouw en "an Redt U Zeiven, tot nauwere aan eensluiting van alle landbouwers, tot de rappere verwezentlijking onzer recht- veerdige eischen die den landbouw zal doen bloeien, tot welstand van die zorg volle en ieverige boeren en tot herop bouw van ons diepgeschokt Vaderland. Aan allen onzen besten dank. Namens het Bestuur van Redt U Zeiven O. CAUDRON. Op Zondag 11 Februari algemeene vergadering voor de leden van den bond in het gewoon lokaal om 3 uie namiddag. Dagorde Inschrijving voor zaden en vetten voor de lente, landkalk en ook nog plantaardappels. Op Zondag 11 Februari, algemeene vergadering, na de Hoogmis, bij Remi Schepens, Dorp. Dagorde Verloting van de premie, gewonnen in den stoet te Aalst, iedereen die aan den optocht deelgenomen heeft wordt dringend uitgenoodigd, daar wij geen namen kennen. Inschrijving voor landkalk enz. De overgroote bijval van verleden Zondag heeft alle gedachten en ver wachtingen overtroffen. De Aankomst. Reeds kort na den noen, als vele Aalstenaars nog bezig zijn met hun morgenpintje te pakken, ziet men van alle kanten, langs alle straten boeren en boerinnen toestroomen. Pas is het één uur geslagen of de Groote Markt, waar de Beiaard met lustige liedjes het ver vliegen van den tijd aankondigt, geraakt stilaan zwart van volk. Daar verschij nen de eerste ruiters en draven als ver kenners over de klinkende straten heen en weer. Terwijl op het eerste verdiep van ons koffiehuis De Koornbloem de kom- missarissen voor de verschillende groe pen aangesteld worden en de laatste in lichtingen en orders ontvangen, is de toeloop van volk zoo groot geworden, dat de Groote Markt, de Hopmarkt en de Nieuwstraat het niet meer slikken kunnen. En langs hier en langs daar hoort men de naderende fanfaren leutige aria's spelen. Het duurde dan ook een heelen tijd eer de stoet in beweging kwam. De Optocht Maar alles liep best van stapel, de meeste bereidwilligheid werd door alle deelnemers aan den dag gelegd en het is hier ook de plaats om al onze kom- missarissen lof te spreken en hen dank te zeggen Zij hebben hun werk eervol en wonderwel verricht. Nooit, wa mo gen het met oprechte fierheid zeggen, zag men in Aalst een zoo'n welgelukten en ordentelijken stoet van menschen, die betoogen voor hun recht zonder huilen noch schreeuwen. De straten zagen zwart van volk, nieuwsgierigen uit de stad en vrienden en magen van den buiten. En langs den doortocht hoorden we meer dan eens de vraag Wat beteekent dat Het antwoord stond op de 4 breede banderollen te lezen voor wie oogen had. I België's opbouw eischt meer in- landsche voortbrengst. De Landbouw kan dubbel voortbrengen, mits bescher ming onzer produkten tegen vreemde concurrentie. II. Door de onmiddellijke stem ming eener goede pachtwet, vragen wij voor de Landbouwers, Zekerheid, Vrij heid, Brood. III. Het landbouwbedrijf is te zwaar belast. Wij eischen meer recht vaardigheid in de toepassing der be lastingen. IV. Benevens Nijverheids- en Handelskamers, vragen wij Landbouw kamers, waar wij vertegenwoordigd worden door standsgenooten. Kortom, men mag gerust zeggen Zondag, 28 Januari, was Aalst aan de boeren, allen hadden er aan gehouden hun hoofdstad te komen bezoeken; want Aalst is de bakermat, de hoofdstad van onze boerenbeweging, van hier breidt onze Landbouwersvereeniging zich ver der en verder uit over 't land. Zondag hebben wij een grooten triomf gevierd, een grooten stap vooruit gezet. Alleman zag er tevreden uit, men kon het geiuk op ieders aangezicht lezen en alles liep wel van stapel totdat de stoet het Lokaal bereikte. Op twee hooge vlaggestokken hangt voor den ingang een opschrift met de woorden Wel kom in groote letters. Nu ging de kat op de koord. Het was een stooten en duwen alleman wilde binnen en het tiende kon niet bin nen de markt en de aanpalende straten stonden gestampt vol. En er moest ge sproken worden. Het bestuur had alle moeite om binnen te geraken. Wie bin nen was moest binnen blijven en die buiten stonden, konden niet meer voor uit. Wat stond er ons te doen met die menschenmassa Aan den heer poli- tiekommissaris werd de toelating ge vraagd om van uit het venster te spre ken. Deze vraag kon, zei hij, op zijn verantwoordelijkheid door hem niet toe gestaan worden. Als de buitenstaanders dit hooren, roepen zij langs alle kanten De rede voeringen moeten maar in De Koorn bloem gezet worden. Dat is ook nog het eenige middel om iedereen van het feest een volledigen indruk te geven en alle man kontent te stellen. Boven is men ondertusschen volop bezig met de prijslotingen. De Koornbloem zit gestampt vol bo ven en beneden de vier zalen en de koer De HH. Voorzitter, leden van het Bestuur en sprekers nemen plaats op het verhoog en de Feestzitting begint. De heer B. Schockaert, Voorzitter van Redt U Zeiven, met zijne gemoede lijke stem, wenscht allen een hartelijke welkomst, bedankt al degenen die iets gedaan of iets bijgedragen hebben tot den huidigen bloei van onze Landbouw- vereeniging, dat zij op dezen dag haar eigen prachtig lokaal mocht inhuldigen. Hij stelt de verschillende sprekers voor en verleent hen achtereenvolgens het woord. Nauwelijks staat de heer Van Bavel van Brussel recht, of men hoort dade lijk dat hij een oude en onvergeetbare kennis is van de meeste toehoorders. Als schrijver van den Landbouwers- en Hoveniersbond van zijn arrondissement, brengt hij ons den broedergroet van onze Brusselsche standgenoten, wenscht R. U. Z. geluk om zijn voorspoed in zoo n korten tijd van jaren en hoopt dat zij ook in Brussel weldra hun eigen thuis zullen bezitten. 'Door de vereeni ging alleen besluit hij kan den landbou wer zich redden uit den toestand waar in we thans verkeeren en bekomen waarop we recht hebben, zooals b. v. een goede pachtwet. Deze redevoering werd door aen salvo van bravo's en handgeklap geslo'.en. De heer Paul Querton van St Re- nelde, bij Halle, verontschuldigt zich als Waal voor een Vlaamsch publiek te verschijnen daar hij niet ten volle onze taal machtig is. Hij wordt warm en dapper toege juicht. Verder doet hij ons den oor sprong van de Waalsche landbouwers vereeniging kennen en zet de werking der Nationale Landbouwberoepsveree- niging uiteen, haar doel en haar strek king. De jonge boere*- en boerinnen- bonden, die zij overal oprichten en waarvan hij zelf de voorzitter is voor Hal-Tubize. zijn van het grootste belang voor de toekomst van de landbouwers beweging. Zijn klare, eenvoudige en langzaam uitgesproken rede heeft ingang gevon den bij al de aanwezigen, die meermaals toejuichen. Wij hoorden fluisteren Mocht die zijn gedacht in 't Fransch zeggen, hij zou er wel op doorkappen De Rol van den Landbouw en de noodzakelijkheid van het Landbouw onderwijs, ziedaar het onderwerp be handeld door den Heer Bricout. Staats- landbouwkundige, te Erembodegem. Met behulp van luidsprekende cijfers zet deze ons het streng wetenschappe lijke van dit pnnt uiteen. De Landbouw is de bijzonderste nijverheid in België en een gezonde Landbouwpolitiek dringt zich op. Maar hij besluitDe landbouw is ook een echte en een zeer uitgebreide wetenschap. Door de on dervinding alleen kan men ze misschien opdoen, maar met een verlies van vele jaren tijd. Het is dan ook voor alle ouders een plicht hunne kinderen naar de landbouwlessen te zenden die inge richt zijn of die in 't vervolg zullen ge geven worden. Laten we hopen dat de boeren van R. U. Z. die zoo wel in hun handen plakken na deze belangrijke voordracht, er deze groote les niet zul len uit vergeten Als de heer O. Caudron op de plan ken verschijnt ziet men alle aanwezigen zich rekken. Hij is de man van den dag, hij is de generaal die dat feestvierende leger heeft aangevoerd. Zijn onderwerp Het ontstaan en de ontwikkeling van Redt U Zeiven. al hoewel grekend door de meeste aanwe zigen lokt meermaals een donder van toejuichingen uit. Verschijnt eindelijk H Klopterop, die naar men vertelt zijn naam niet ge stolen heeft. Hij zet de eischen de boe ren uiteen. Deze redevoering zal toekomende week in De Koornbloem verschij nen, opdat iedereen ze lezen kunne. Tal rijke boeren die hem nog niet kenden, zijn gelukkig hem de hand te drukken. Daarmee werd het eigenlijke feest gesloten, maar er wordt nog gezongen, een lustig pintje gedronken en een praatje gedaan. De stem van P. Arijs, een man van 1848, geeft ons menig lustig liedje ten beste. De koer en de voorgevel van De Koornbloem was middelerwijl prachtig verlicht en lokte nog zeer laat in den avond de nieuwsgierige stedelingen aan. Dit grootsche feest eindigde in de beste stemming en vele boeren zullen zeker wel van vreugde en blijdschap te diep in 't glas gekeken hebben. Tot hiertoe hebben we toch nog van geen ongelukken gehoord. DE KOORNBLOEM. Als het vooruitzicht van welingelich te personen bewaarheid wordt, dan zul len wij dezer dagen de toeschouwers zijn van hartroerende betoogingen. Inderdaad luisteraars, die de aller laatste nieuwsjes opvangen in de politie ke winkels en in de wandelgangen der Kamers, weten te vertellen, dat volks vertegenwoordigers uit alle partijen, om zich weer beminnelijk te maken bij de boeren, ter gelegenheid van de bespre king van het budget van Landbouw, den hoogen toon zullen aanslaan met een holle kiesmeetingstem. Wij zullen ze hooren stoefen op den heerlijken arbeid van Minister Ruzette, en klinkende lofbetuigingen wijden aan zijn ministerieele heldendaden wij zul len ze de liefde van den boer voor zijn grond hooren verkondigen en ods aan sporen om nog meer voort te brengen en niets te verwaarloozen om het Euro- peesch en zelfs 's wereldseconoinisch evenwicht te helpen herstellen. Allemaal woorden 1 Woorden en zin nen vinden ze genoeg in hun brein, als hun beurt van praten over het land- bouwbudjet zal komen Ze zullen veel babbelen en weinig zeggen, dat staat vast het tegenovergestelde zou al heel wonderbaar zijn. Als 't noodig is, zal wel de een of de andere een bange nood kreet slaken en schreeuwen dat de land bouwnijverheid te ondergaat; en andere zullen met een valschen krop in de keel tot hun kollegas in de Kamer roepen Helpt den landbouwer. Binnen enkele weken zullen wij mal kander spreken, als die heeren het vuur werk van hun woorden zullen afgestoken hebben ter gelegengeid van het budget van Minister Razette. Voor degenen onder ons die nog met woorden te paai en zijn, zal alles natuurlijk opperbest van stapel loopen en deze zullen redens te over hebben om te vreden te zijn. Zoo er enkele achtbare heeren volks vertegenwoordigers den moed zoo ver drijven dezen keer ten voordeele van den landbouw een angstkreet te slaken, dan mogen we toch op voorhand zeker zijn, dat zij geen enkelen doortastenden maatregel zullen aanwenden, geen een vast besluit nemen en ten slotte zullen ze alles overlaten aan de wijsheid, aan den goeden wil, aan de scherpzinnigheid aan den spoed en aan den eeuwigduren- den slenter van baron Ruzette en van zijn ministerieele dienaars. Men zal kredieten vragen voor land bouwonderwijs, zeer welsteun zal ge vraagd worden voor dierkundige studies, voor prijskampen en keuringen, en ten titel van dankbaarheid zal men aan den boer vragen nog meer en nog beter voort te brengen, zich toe te leggen op rasver- edeling van dieren en planten, om er naar te streven de nationale voedselop brengst steeds te vermeerderen. Kortom van onzen grond en van onze dieren MBL

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1