REDT U ZELVEN Arbeid adelt KüflRE WIJN. Willen is Kunnen Landbouwweekblad De belangrijkheid m onzen Land bouw en yan 't Landbouwonderwi s. Het zat te diep ii 't Hart. Het Bereiden van Persvoeder 1 moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. HAKJES. ZONDAG 18 FEB. 1923 Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 216 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan onze talrijke nieuwe lezers willen wij kort en klaar uiteenzetten de redens van ons bestaan en het doel van ons streven. Er zijn zooveel geleerde men- schen die hun invloed gebruiken en mis bruiken om onze boerenmenschen met allerhande redeneeringen soms ook dreigmiddelen van ons verwijderd te houden of om ze van ons weer weg te trekken. Het is dan ook goed. dat wij weten wat te antwoorden, als wij die menschen een antwoord waardig achten. Redt U Zeiven. dat eerlang met de Waalse he lundbouwberoepsvereenigin- gen zal aangesloten zijn. is een Land bouw vereeuiging en eene Coöperatief of Samenwerkende Maatschappij, die aan hare leden vetten en voeders bezorgt aan de laagst mogelijke prijzen, en die ook voor doel heeft den samenverkoop door alle middelen te bevorderen Maar buiten dit onmiddellijk doel van stoflelijken aard hebben wij ook van in dea beginne van ons bestaan ingezien, dat de algemeene landbouwbelangen op doeltreffende wijze moesten verdedigd worden. En van mee den wapenstilstand af hebben wij den strijd ingezet. De oor log heeft aan de boeren menige goede les geleerd, maar voornamelijk deze dat zoo de landbouwers willen dat hun be langen niet alleen tnet woorden en be loften verdedigd, maar metterdaad be hartigd worden, zij slechts een enkelen weg te volgen hebben, namelijk den weg der Zelfredding. En REDT U ZELVEN is onze leus geworden. Die woorden riju veel beteekenend. maar menschen met slechte inzichten ge ven er soms een uitleg aan. die onze stichters er nooit of nooit aangegeven hebben. Het is opmerkenswaardig dat hoog geleerde en hooggeplaatste menschen nu slechts inziea wat eenvoudige boerkens vóór bijna vijf jaar reeds begrepen en in het daglicht stelden. Zelfs in mioisterieele kringen zegt men thans wel eens Een land bouwpolitiek wordt noodzakelijk, de landbouw moet doelmatiger beschermd worden en: maar het blijft bij die enkele woorden: Het nieuws dat de achtbare heeren daarmee willen verkonden, is voor ons eene waarheid die jaren oud is: zij herhalen slechts met een schijn van veelweterij en met een gebaar van edel moedigheid. wat wij hen reeds vijf iaax lang hebben toegeroepen. Wij hebben hen meer dan eens zelfs de middelen aangeduid, om die waarheid tot werke lijkheid te maken, doch tot de middelen, tot de daad gaan ze niet over In rechte geven ze ons dus geli k, in feite niet. Ze geven ons gelijk met te herhalen, wat wij geschreven en gezegd hebben. Nog een verwij: kunnen ze ons doen en dat doen ze ook, t is hun geliefd stok paardje. Wij zijn onzijdig zeggen ze, wij heb ben geen politieke kleur. Ziedaar onze hoofdzonde Ze weten, dat daar onze macht in gelegen is. en die macht willen ze ondecmi nen om ze te doen instorten. Wi) hebben geen politieke kleur als landbouwers kennen wij de kleur onzer vruchten, de kleuren der bloemen, het goud van het graan, het groen van kla vers en gras. het wit van de melk en het geel van de boter. Wij hebben geen kleur Ook ons zweet heeft geen kleur en onze Regee ring heeft er ook geen Hier ziet men naast den godsvruchtigscen minister den hardnekkigsten vnj metselaar eveneens als minister zetelen Waarom Ia zul len ze antwoordo-. omdat de belangen van het Vaderhand het eischen, en dat het anders niet kan. Hun antwoord is ons antwoocd. Wij zien en begrepen beter dan wie ook en de belangen van het land en ze ker de be'angia \ar den landbouw on ze nationale mi verheid, omdat zij onze bijzonderste tij verheid is. E.ke minister b-'iift wat hij is. katholiek of liberaal Elke landbouwer blijft wat hij is. en vrii de godsdienstige en politieke overtui ging te behouden en er naar te handelen volgens hij t verkiest. De ministers in den ministerraad en in de regeering sua minister. Wij in onze bonden zijn een voudigweg boeren, om er onze belan gen en die van 't gemeeoschappe'i k va derland te zamen te behartigen en te verdedigen door den bloei van den landbouw na te streven. Het zou moeten uit zijn. schrijven ze nu in de dagbladen, met de onverschil ligheid en de vijandschap waarmede men de landbouwers bejegent. Wat geven wij nog om onverschillig heid, ja. wat geven wij om vijandschap, als die onverschilligheid en die vijand schap enkel en alleen onzen persoon geldt Wij hebben den naam van boer. die zoo misprijzend kan klinken, als een eeretitel aangenomen Maar wanneer het de belangen van den landbouw aangaat, dan is vijandschap en zelfs onverschil ligheid een grove fout op economisch en politiek gebied voor hen. die ons be sturen, voor hen die door 's Konings wil aangesteld zijn om de belangen van t land te bevorderen door de belangen van den landbouw met wijs beleid te verdedigen. Wie in zulke omstandighe den een vijand van de boeren zou zijp, is noch min noch meer een vijand van 's lands welvaart. Binnen eenige dagen zal in de Kamers naar alle waarschijnlijkheid de bespre king plaats hebben over het budjet van het Ministerie van Landbouw. Volks vertegenwoordiger Brusselmans heeft reeds daarover zijn verslag ingediend. Nooit werd in België over dem land bouw een zoo merkwaardig verslag in gediend. het is te belangrijk om er niet meer op terug te komen in een volgend nummer van De Koornbloem. Wijwen- schen den Heer Brusselmans er van harte proficiat om. In zake landbouw, schreef Het Nieuws van den Dag daarover, is er slechts één politiek mogelijk wij (be doeld wordt de regeering moet! moeten al onze krachten inspannen om zelf ons land te voorzien van het noodige. zon der het te koopen bij den vreemde en den ganschen overschot in het buiten land aan den man brengen. Die politiek is dus dezelfde, die wij op nijverheidsgebied aanbevelen veel voortbrengen, om zooveel mogelijk te kunnen uitvoeren, en onzen invoer, dien wij met onzen laaggezonken frank drie- vier- en vijfmaal duurder moeten betalen, in dezelfde mate te verminderen. En nog zijn er dagbladen, die den hemel om wraak roepen, als wij eischen Bescherming onzer produkten en be scherming vain den landbouw om zoo vee'. mogelijk alle vreemde waren buiten onze grenzen te houden 1 Is dan voor ons alleen het leven niet duurder geworden, moeten wij niet als alle andere Belgen, met denzelfden frank, die reeds de twee derden van zijn waarde verloor, aankoopen in den vreemde, en wie moet meer dan wij in het buitenland koopen maïs. granen, zaden, vetten enz., buiten al t andere Als men dat alles wel overlegt riet men. dat de landbouw berg af gaat naar den ondergang. En dan zouden wij niet mogen schreeuwen dat het door geheel het land w eerklinkt t Sparen alleen zal het land uit rijn schuld niet helpen, er moet gewerkt worden. Maar om te werken en veel voort te brengen, stelt rich de eisch. dat wij met dit harder werken deftig zijn brood verdiene. anders wordt er ge staakt of het werk wordt verlaten. Zou den wij. boeren van top tot teen. boe ren tot in t kruim onzer ziel, dan lijde lijk moeten staan kijken op onzen eigen ondergang is het integendeel onze plicht niet en als mensch en als burger al onze krachten samen te spannen, alle boeren onder elkaar, om te beletten dat. na de schrikkelijke ramp van een vier jarigen oorlog, een niet minder onheil ons land ten onder brengt Ziet gij dat gevaar niet in. heeren Ministers Het verlaten en het verwaarloozen van den Landbouw zou voor het Be' gisch volk harder om kraken rijn dan de nochtans zoo bittere noot van den wereldoorlog Zeg. hebben wij dan geen gelijk van ons alien te vereenigen or weet ge nog iets tegen ons Laat maar hooren H. KLOPTEROP. Leest en verspreidt ons blad. Geeft uw blad na lezing voort aan vrienden en keanissen Eenige jaren geleden werd er in Zwitserland een landbouwpartii gesticht. Deze. alhoewel rij hevig bestreden v _.d genoot veel bijval. Hare stichting was onder economisch oogpunt op de vol gende rede gesteund De boerenstand is. meer dan een an der, de basis op dewelke den voorspoed en zelfs den vooruitgang van cem land gegrondvest is gezondheid, vlijt, werk zaamheid. spaarzaamheid, ordegeest vindt men meest op den buiten. De boerenstand schenkt aan de steden onophoudelijk nieuwe krachten. Hij versterkt hunne bevolking, herschept hunne macht en laat hen toe de weten schappelijke. kunstmatige en sociale on dernemingen te doen bloeien en voort te zetten. Zonder die onophoudelijke bloedhernieuvviog verzwakken onmidde lijk de steden, ze verflauwen, al de bron nen in dewelke een volk rijne zedelijke en stoffelijke krachten put. droogen ui:. Het is bijgevolg hoogst noodzakelijk dat eene regeering den boerenstand be- houde en bescherme. Korte wenken over de belangrijkheid vein den landbouw, de weerde der pro dukten die hij ons land verschaft, zullen beter de noodzakelijkhaid doen uitschij nen onzen landbouw te beschermen. Wij bezitten in België ongeveer 400.000 hoeven, waarvan 70 t. h. van 1 tot 5 Hectaren. Onze landbouw-uitba- ting wordt dus hoofdzakelijk door de familie uitgeoefend. Alhoewel de toestand van den pa ar den kweek veel te wenschen laat. hebben wij in 1922, naar Frankrijk circa 10.000 paarden uitgevoerd voor eene waarde van ongeveer 75,000.000 fr. Wij bezitten ongeveer SOO.OOO melk koeien die ods ten minste 80 millioen kgr. boter verschaffen, dit is aan den middelbaren prijs van 14 fr. de kilo voor eene waarde van 1 milliard 120 millioen: voegen wij daarbij de waarde van slap. kaas. karnemelk en wij zullen gemakke lijk tot de som van 1300 millioen komea voor de enkele opbrengst onzer melk koeien. Wij hebben gedurende t zelfde jaar 242.000 runddieren kalvers niet in begrepen aan de beenhouwerij ge leverd Voegen wij daar bij de zwijnen t gevogelte, onze veldvruchten. Onze hennen alleen hebben voor 500 millioen eiers voortgebracht. Geene onzer nij ver heden kan. voor de waarde der produk ten aan de landbouwnijverheid vergele ken worden. In 1913 werd de opbrengst onzer koolmijnen onze bijzonderste nijver heid geschat op 250 millioen en die onzer melkkoeien op 375 millioen. Dus. nogmaals, onze staatspolitiek zou zooals in Frankrijk, meer en meer eese landbouwpolitiek moeten rijn. des te meer dat we nog vee. produkten uit den vreemde moeten invoeren. Wij kochten in 1922 voor 118.230.000 fr. borer. 57.000 000 fr. kaas. 14.000.000 fr. zwijnen. 1.370.000.000 Ér. granen, daarbij nog eiers. gr oensels enz. Een deel dezer produkten zwijnen, boter, eiers groensels kunnen wij verbe teren en vervangen door produkten die meer waarde hebben: Doch om onze opbrengsten te ver meerderen en te verbeteren, om eene meer intensieve cultuur toe te passen, is er meer vooruitgang ncodig en meer vooruitgang dit beteekent meer onder wijs- Zonder onder» ijs is de vooruit gang maar traag en onzeker. De voor uitgang vraagt studie, navorsch r.gen. proefnemingen, vergelijkingen enz. De boer heeft meestal de tijd niet zich op dit zoeken toe te leggen. Hij moet werken voor rijne pachten, voor rijn dage i ksch brood en moet het zekerste o: het door hem best gekende toepassen ('t Vervolgt D. BRICOIIT. Er zij n nog een 200tal bakjes vcor plantgoed beschikbaar in magazijn, de genen die er nog moeten hebben, kun nen ze dus onmiddellijk komen afhalen Wanneer ge een zeker getal personen samen hoort redekavelen om schikkin gen te nemen voor een of ander onder neming. dan rijn er onder hen die pessi mist rijn of alles in 't zwart inzien, an dere die optimist rijn en alles te licht opnemen. Noch de eerste, noch de laat ste hebben het goed eindje vast. de eer ste geven aanleiding tot ontmoediging, de andere tot waaghalzerij. Te midden van beide ligt de echte baan, noch te veel pessimist, noch te veel optimist rijn. maar kalm en bezadigd het voor en het tegen wikken en wegen het voor trachte men tot de hoogst mogelijke wer king te brengen, het tegen trachte men te verwijderen of ten minste toch tot de geringst mogelijke nadeelen te brengen. Toen het bestuur van Redt U Zei ven is samengekomen om te beraadslagen over de inhuldiging van het lokaal, dan twijfel ik geenszins of er waren leden bij die een zekere vrees voor mislukking koesterden, andere die zegden alles zal om te beter gaan. ge zult het zien en alhoewel ik op die vergadering niet ge weest ben. durf ik zeggen dat er pessi misten en optimisten waren. Dit alles heb ik kunnen opmaken uit de gezegdens van na het feest'k Had het zoo niet verwacht zegden de pessi misten Ziet ge 't wel riepen de op timisten. Eenige nochtans sloegen na gels met koppen We zijn op den rechten weg, laat ons in dien rin voort- werken De landbouwers zijn geen ondankbare lieden, dit hebben ze van daag getoond. Willen is kunnen en de weergalooze stoet van boeren en boerinnen die op 25 januari, zoo orden telijk. zoo statig en deftig door de stra ten der stad toog. is de uitslag van ons onophoudend hameren en kloppen om voor de boeren te verkrijgen wat al de anderen in de samenleving reeds genie ten. t is te zeggen een redelijk loon voor den voortgebrachten arbeid. Hebt ge van uw leven al zooveel boeren en boerinnen samen gezien om te betoogen voor hun recht en dat in Aalst. Mogen de stedelingen daar geen puntje aan mi gen voor wat orde. kalme doch fiere houding en getalsterkte betreft. Voor degene die door de stemmen der boeren in de Kamers zitten, valt er eens ernstig na te denken.ze hebben de strijd macht van de boeren ontplooid gezien, nieuwsgierigen waren er genoeg die de kamerheeren wel zullen op de hoogte brengen van wat ze gehoord en ge nen hebben t Wordt dus hoog tijd dat ze voor de boeren in de bres springen of de boeren rullen het hun betaald zetten. Alhoewel niet alle omstandigheden in het leven tot vreugde stemmen, was ik inwendig ten volle voldaan en ik dank al dezen die zoo bereidwillig aan den oproep van De Koornbloem hebben beantwoord neen. we hebben niet in de woestijn gesproken en op 28 Januari hebben we allen een nieuwen spoorslag gekregen om voort te gaan op den reeds zoo net afgebakenden weg. namelijk de landbouw brengen tot rijn hoogsten bloei en strijden tot de volledige oplos sing der zoo rechtmatige eischen van het boerenvolk. Mag 'k het bestuur van Redt U Zei ven nochtans wijzen op iets dat ontbrak in den stoet en ik enkel aan vergetel heid kan toeschrij ven Ec waren vier prachtige spandoeken die in korte be woordingen om zoo te zeggen, alles samenvatten van wat de boeren recht matig opeischea nochtans had ik graag ook een spandoek gezien om het week blad De Koornbloem t publiek aan te bevelen 't Is best mogelijk dat hit bestuur van Redt U Zeiven geoor deeld heeft, dat goede waar haar zelve prees en het lezen en voort geven van De Koornbloem voldoende zal rijn om iedereen te overtuigen dat het een onmisbaar weekblad is. voor al wie rich van alles wat den boerenstiel betreft op de hoogte wil houden. Wie ik t meest van al geluk moet wemchen om een goeden uitval van het leest, rijn toch wel de inrichters van den stoet k Herinner me nog dat. toen ik op de banken van de normaalschool zat. de leer aar van geschiedenis sprak over den oorlog van 1870. Men vroeg in de rransche Kamer of het leger wel gereed was om ten oorlog te trekken. Napo leon III die rich in al.es'verlaten had op rijn hoogere officieren en door hen slecht ingelicht, sprak Er ontbreekt niet een knop aan de laarzen der solda ten De toekomst leverde t klaarste bewijs dat de soldaten integendeel slecht uitgerust waren en Frankrijk liep een kostelijke ontgoocheling op. Hier was *t geval nietAlles was gereed en het welgelukken van den stoet is grooten- deels te danken aan de heeren die, on danks hun lastige dagtaak, nog tijd over hadden om alles, tot in de minste bijzon derheden. in gereedheid te brengen.Aan hen allen mijn vurigste en oprechtste gelukwenschen. Er is weliswaar reeds een trouw "er- slag gegeven over het feest van 28 Ja nuari. k had er misschien beter over gezwegen, maar waar 't hart van vol is. vloeit de mond van over en zwijgen zou me lastiger vallen dan te spreken. De boeren ook worden mannen van de daad en laten het niet meer bij woorden. Gaat. Beste Vrienden Landbouwers, op den ingeslagen weg voort. Laat het niet bij die enkele daad. Volgt de land- bouwiessen ea -voordrachten en k mag U verzekeren dat ook voor U de tijd niet verre meer ai is. dat ge opeen meer mensch waardig bestaan zult mogen bo gen. In t vervolg zal k dan mijn we tenschappelijke artikels terug aanvatten. Ge verstaat genoeg dat k zoo een prachtige gelegenheid niet kon laten voorbijgoan zonder ook eens duchtig te hamerea op t ijzer dat gloeiend heet was gestookt. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Het liedje was gezongen Door mcederke de vrouw. Gezongen voor Marieke Die het wat zoeter wou Zij zou niet blijven vrijen Met zou een flierefluit. Zoo n kalen heer. zoo n pronker Riep moeder toornig uit. Daarbij was het gebleven. Daarop viel t onweer stil. Marieke zou hem laten t Was moeders strenge wil Zij zou t hem vriendlijk zeggen. Den Zondag als hij kwam. Dat hij voortaan nu beter Een ander meisje nam. Doch, als rij na wat dagen Met hem te praten stond. Het kwam wel in haar hoofdje Maar niet uit haren mond. En mocht ook moeder kijven. Eens werd rij rijne bruid 't Zat haar te diep in "t harte. Het kon er niet meer uit Fons Van de Maele. Vervolg. Vandaag zullen we over de praktische uitvoering handelen. Vooreerst is de vraag van belang op welk vochtgehalte moet het groenvoer in de pers of aan de hoop gebracht wor den I e nat mag het niet rijn de tempera tuur blijft dan te lang benec'ez 50° C en men loopt gevaar zuurvoeder in plaats van zoetvoeder te bereiden. Evenmin te veel verwelkt door sterk broeien zal dan de temperatuur allicht zoo hoog worden, dat men ze zelfs met zeer groote belasting niet be neden 70" C kan houden Is het voeder reeds half hooi geworden, zoo bezakt de massa later slecht, er blijven te veel holten, waardoor schimmelvorming en rotting optreedt Te droog is dus ge vaarlijker dan te natHet meest ge- wenschte watergehalte van 75 a bij gras en klaver aangebroken, wanneer door wringen van een handvol geene sappen meer kunnen worden uitgeperst. Pas gemaaid, en niet verwelkt samenge bracht groen voeder zal doorgaans geen zoetvoeder leveren. In vele gevallen zal men echter in verband met de weersom standigheden en de soort van het groen- voeder ten opzichte van het watergefaal- te geen hooge eischen kunnen stellen en van den nood een deugd moet maken Het persen ka"1 bovengronds of in kuilen geschieden. Kuilen hebben het voordeel, dat alleen het gedeelte van het voeder, hetwelk na de bezakking nog boven de kuil uitsteekt, door rotting meer of minder kantafval zal geven. In dien toch aan de wanden eenige helling waadt-gegevenWordt het voeder door den druk zoo vast tegen bodem en wan den aangedrukt, dat geen holten met luchttoetreding overblijven. Kan men den kuil met het oog op den grondwater stand minstens 2 voet diep maken. Han is ook direct de aarde aanwezig, welke noodig is om eene voldoende persing op het groenvoeder aan te brengen. Onafhankelijk van den grondwater stand wordt men natuurlijk'door het ma ken van waterdichte, gemetselde kuilen. Men is dan echter aan een vaste plaats gebonden, terwijl de kosten niet gering rijn. vooral wanneer ze bij uitzondering slechts dan worden gebruikt, indien de weergesteldheid het hooien niet toelaat. Bij eene lage ligging van het terrein wordt dan ook meestal het groenvoeder eenvoudig op den begaoen grond opae- stapeld. De belasting bestaat ook in dit geval uit aarde ofwel kan gebruik wor den gemaakt van speciaal daarvoor inge richte persen. Vooral om kosten te be sparen. riet men bijna, die speciaal in gerichte persen, niet meer. Nadat het groenvoeder zoo mogelijk eenigszins verwelkt is. kan met het inrijden worden begonnen. Bi- het optassen wordt het voeder gelijkmatig uitgespreid en flink vastge- trapt. Daarbij worden de kanten blij vend hooger gehouden dan het midden van den hoop (dus juist het omgekeerde als bij hooi- of graanmijten! Om uitzak - sen .e voorkomen, wordt met succes gebruik gemaakt van een houten raam werk. dat tusschen eenige opstaande pa len, welke aan den top door latten bij een w orden gehouden, omhoog wordt getrokken naarmate de hoop or oen voe der hooger wordt. Om het gelijkmatig zakken te bevor deren. is het wenschelijk de wagens of karren zoo mogelijk afwisselend aan verschillende kanten van den hoop of kuil a: te laden. Bij guur winderig weder moet men den hoop aan de' windriide door een zeil beschutten, daar anders tengevolge der afkoeling, aan die zijde de broeiing geringer is dan aan de te genovergestelde zijde. Vooral bii alleen staande pers mijten kan hiervan scheef- zakken het gevolg zijn. Het grondvlak van kuil of hoop wordt zoo groot genomen, dat het groenvoeder niet hooger dan ongeveer o meter boven den grond opgestapeld behoeft te worden. Het nog hooger op brengen veroorzaakt extra arbeid, ter wijl de m:"t bovendien niettegenstaande alle voorzorgen, gemakkeliik scheef zakt. Indien alles is opgetast, blijft de hoop zoolang onbelast, totdat zoo mogelijk de gewenschte temperatuur is bereikt. Vervolgens wordt hij gedekt met een dun laag e stroo, ten einde verontreini ging van het voeder te voorkomen. Ve len laten deze stroobedekking ook ach terwege. wij. ze licht aaz'eïding geeft tot schimmelvorming. Daarna" wordt overgegaan tot het aanbrengen der be lasting en wei geiijdeli'k tot eene dikte van 5 cm. zoodat de temperatuur lang zaam daalt. V oor het controleeren van de temperatuur m den pershoop zijn er P^L -^rs met maximaalthermometer in den handel. Den hoop voor de aardebelasting af te dekken met planken en ba ken. ten einde het afglijden der aarde te voor komen is met aan te raden, wijl deze voorwerpen het eventueel ongelijkma tig zakkende groenvoeder niet in zijne golvingen kunnen volgen. Wordt het bovengenoemde raamwerk gebruikt, zoo zorgt dit trouwens tegelijk voor het bi eenhouden der aarde. In andere gevallen doen zoden of zakken met zand denzelfden dienst Is na eenige dagen de grootste zakking voortui, dan kunnen de zijden glad wor- den afgestoken. Anderen laten dit na. doch bedekken ook de openstaande zij den met aarde -dien noodig wordt nog een greppel roadom den hoop gegra ven. ten einde bet affoopende water van hoogere p.aarsen van het erf te keeren. Over de voederwaarde van goed pers voeder is men algemeen tevreden. Het is een smakelijk voedseI.dat gaarne door het vee wordt gegeten en zelfs in groote rantsoenen geen stoornissen in ?r: sverteering veroorzaak: In f tij de RNBL

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1