REDT U ZELVEN Geen Grenzen meer Hoe de groenten aan den man gebfaeht Vergaderingen KANTTEEKENINGEN. flfbeid adelt Önz© Proefnemingen in 1921 - 22 Het Reinigen van Melkeri gerie'. Een Onderzoek oyer het Landbouw onderwijs in de Lagere Scholen. Landbouwweekblad Een Triomf in de Kempen moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. BAARDEGEM BAKJES. ZONDAG 25 MAART 1923. Prijs lü centiemen. ^^7 5de JAARGANG Nr 221 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Zondag laatst togen de Heer Cau- dron en Uw dienaar Klopterop naar het stille Kempenland, ter verdediging van de vrije boereogedachte. Te Mechelen werden zij aan de statie afgehaald door den Heer Vermeulen van Mechelen en opgewacht door enkele boerenvrienden van Bonheyden. Bij den heer Vermeulen werden wij vergast op een deugdelijk borreltje en een lekkere cigaar en reden dan samen naar Bonheyden door de geurende spar- rebosschen, het land van stillen en ge- f moedelijken vrede. j Bij Alfons Verbeeck zaten bij onze aankomst de twee kamers beneden vol volk. Na een pint gedronken en de kneukels wat gewarmd te hebben, want alhoewel het zonneken fel scheen, blies er toch een scherpe wind. trokken wij naar boven en weldra liep de zaal prop- pensvol. Het is altijd aangenaam, als men er gens gaat spreken, te zien dat de men- schen talrijk opkomen die voldoening hadden wij te Bonheyden. Niet alleen uit het dorp zelf, maar van uren in het ronde waren de Kempische boeren op gekomen, om hooren uiteen te zetten hoe wij hier in Aalst te werk gaan en hoe zij voortaan zullen werken om hun ne belangen te verdedigen. De Voorzitter zat voor, een echte brave boer, nog een van die goeie man nen van den ouden tijd, maar bezield met de nieuwe gedachte van vooruit gang op zijn klompen en met zijn zijden müts op. Na een inleidend woord van welkom en blijde kennismaking, sprong Klop terop op den stoel en zette aan de aan dachtige vergadering de nieuwe boeren- beweging uiteen, gesteund op Samen werking en op Vereeniging. De Samenwerking omvat de stoffelijke zijde van den strijd en zij is de ziel van de beweging zij is het eerste doel, om dat zij ons bestaan vergemakkelijkt en verbetert door de winst en het profijt dat zij aan de boeren bezorgt. De vereeniging geelt de macht en moet voor ons een betere toekomst voorbereiden en waarborgen. Toen over enkele dagen in de Kamer de bespreking over het budjet van Landbouw plaats had, waren wij ver blijd de belangen der landbouwers zoo geestdriftig te hooren verdedigen in schoone redevoeringen. Maar hoe groot was onze teleurstelling, als per slot van rekening alle voorstellen in den grond geboord door deze korte ministerieele woorden Er is geen geld in kas Bescherming van den landbouw ze zullen er eens over nadenkenSteun en hulp aan den landbouw dat is voor later, want er is geen geld, geen geld genoeg. Slechte handelaars, die zeggen wij geven geen vijf frank, als zij daarmee vijf frank kunnen bijwinnen. Er is geen geld Wat doet men dan met ons geld, het geld dat de boeren te veel betalen in de kas van den minister van geldwezen. Alle volksvertegenwoordigers waren immers t'akkoord om te verklaren dat wij veelal te hoog en onrechtvaardig belast worden. Voor den landbouw, de bijzonderste nijverheid van België, voor de brood kwestie, het bestaan van het land, geen geld De landbouw kan België uit zijn schulden redden en zij, z'en willen er niet van weten. Dat is een echt mysterie. Maar de boeren worden wakker en zij zullen hun zware vuisten in de weeg schaal leggen zij zullen allen als één man opstaan en recht eischen. Dat hebben de boeren van Bonheyden en omstreken ons verleden Zondag ge toond door hun goeden, vasten wil. Dat zij volhouden is onze vurigste wensch. Grenzen tusschen de provinciën tellen niet meer, alle Belgische boeren gaan zich voortaan de hand geven, Mijnheer Caudron wist de talrijke toehoorders te boeien door zijn zakelijk en klaar betoog over het groote nut dat er in ligt voor de boeren van samen te werken de coöperatief. Hij zette hen vooral aan zich op wettelijken voet in te richten. Met gretigheid en bewondering luis terden allen bijzonder naar hem, toen hij de geschiedenis vertelde van hef ont staan en het groeien van de Landbou- wersvereeniging Redt U Zeiven van Aalstde Samenwerkende Maatschap pij, de Onderlinge Brandverzekering, de Drukkerij en het weekblad De Koorn- bloem, de Spaar- en Leenbank, ons eigen Lokaal enz. Hij hekelde in striemende woorden de schandalige handelwijze van de han delaars in gindsche streek, die de vroege aardappelen bij de boeren komen op- koopen zonder dat deze weten hoeveel zij er zullen voor krijgen. Moesten zoo'n menschen bij ons hier afkomen, zegde hij, ze zouden met klank van de hoeve vliegen. Maar. besloot hij, het beste middel om van zulke onrechtvaardige en tergende handelwijzen verschoond te blijven, is zich te vereenigen Alleen is men zwak en onmachtig, te zamen is men sterk en bekomt men wat men wil, dat is recht vaardigheid, want de boeren wenschen niets meer dan rechtvaardigheid. De Koornbloem werd warm aange prezen en niet min dan dertig aanwezi gen lieten er zich op staanden voet aan abonneeren. Dit zegt genoeg dat onze Kempische vrienden tevreden waren en of er in de handen geplakt werd Met hun hulp zullen wij ook alles in 't werk stellen om ons blad ook voor hun streek zoo aangenaam en nuttig mogelijk te maken. Boeren, hand in hand Om heel het land Smeden wij den broederband Hoera weldra is ook de Kempen aan ons, geen rust meer, geen grenzen meer, boeren bij boeren en 't zal wel gaan. Als een boer iets begint, geeft hij niet op. De strijd is begonnen en zooals in den boerenkrijg zullen wij volhouden Het boerenheir staat immer pal. Daar 't winnen of daar 't sterven zal. H. KLOPTEROP. Ten minste één maal per week moet alle melkerijgerief een volledigen kuisch ondergaan. Het wasschen moet bij voorkeur ge schieden met warm soda water (sel de soude)geen vrees van borstels te ge bruiken en een flinke afspoeling met overvloedig water zal volgen. Het gebruik van kokend water zal zooveel mogelijk vermeden worden, al hoewel het een uitstekend ontsmettings middel is, werkt het toch zeer nadeelig op de gummibanden, op de caoutchouc en dit is in het mell erijgerief het moei lijkst en kostelijk om te vervangen in dezen tijd. Geleerden en menschen van ondervin ding raden aan alle deelen der machinen, die in aanraking komen met de melk, ten gronde te wasschen eerst met overvloe dig lauw water, en dan met warm - geen kokend water. De deelen in caoutchouc moeten in een oplossing van formaline gelegd worden, totdat men ze moet gebruiken. In de VereenigdeStaten prijst men het gebruik van kalkchloor als ontsmetter. Men voegt bij 't water versche chlorure in de verhouding van een pond per 4 en half liter water en men bewaart deze op lossing in een aarden pot op een koude plaats. Indien men kalkchloor gebruikt, zal men om de veertien dagen eene nieuwe oplossing bereiden. Van af deze week opening van het plaatselijk magazijn bij Remy Van den Abeele, Statie, Baardegem. 't Is te Welle en te Denderhautem dat men alhier, nagenoeg, de hoogste op brengsten met tarwe bekomt. Zooals wij reeds zegden genoot ons proefveld, op tarwesoorten eene rijke bemesting. Ziehier de bekomen uitslagen graan stroo Victor 3900 kg p.Ha. 78C0 kg. Roode Brabant, 3900 7800 Wilhelmina 3700 7200 Dattel 3500 8000 Square Head 3100 6200 De beroemde Square Head waar van meest onzer beste tarwesoorten zooals Victor Wilhelmina enz. enz. door kruising afstammen, gaf dus ditmaal en ook verleden jaar, de minste opbrengst. Om volledig te zijn ware het noodig bij het bruto gewicht te voegen, de vergelijkende waarde der verschillige tarwesoorten voor de bakkerij. Aangaande deze kwestie legt de ieverigen heer Hoofd-Opziener Miserez zich toe op zeer wetenschappelijke na- vorschingen en namelijk op de gehalte aan gluten der verschillige bloemsoor ten. Deze gehalte is van groot belang voor de bakkerij en wij hopen dus zeer nuttige aanduidingen aan onze boeren kunnen te verschaffen. Alleen de Dattel was gelegerd en was ook veel gerezen. Men v.eet dat legeren en rijzen de twee zware gebre ken zijn van deze anders zoo fijne variëteit. Proefnemingen op Roggesoorten Eene enkele proef dit jaar. Ze werd ook aangelegd bij den heer Van de Velde op denzelfden bodem en met de zelfde als de tarwe. Hier ook waren de gebruikte zaden eerste nabouw van in gevoerde variëteiten met name Tem- pête de Meibull en Barbe Ook een mengsel van twee voorgaande soorten werd gezaaid om na te gaan welken uitslag de kruising dezer goede variëteiten geven zou. Wij bekwamen per Ha graan stroo Tempête 4200 kgr. 7700 Mengsel 4060 kgr. 7900 Barbe 3800 kgr. 8000 Er dient hier bijgevoegd dat Tem pête ons in 1921 de buitengewone op brengst van nagenoeg 52 zakken per Ha. gaf. De weergesteltenis alhoewel zeer gunstig, was toch in 1922 wat min voordeelig voor de rogge. Ook mag de opbrengst nog prachtig ..geheeten wor den. Tempête is een rogge met ta melijke lange baarden, kort en stevig stroo en dikke graankorrels. Dit jaar zullen wij haar in vergelijking zetten met de beroemde rogge van Mr Schockaert (Eecloosche) en met de Waeregemsche rogge. Proefnemingen op beeten. Het is hier niet alleen de bruto opbrengst, maar maar ook de gehalte aan drooge stof der beeten en wel bijzonder de suikergehalte. Dit punt wordt, door onze werkzame landlieden nog niet genoeg in aanmer king genomen, 't is nochtans een zaak van belang. Velen worden als verblindt door de noodzakelijkheid van den zak te vullen en och arme, wat baat het de onnoozele dieren zooveel kgr. meer water te geven, zonder iets of wat voe dende stof. Twee proefvelden werden aangelegd bij onze achtbare vrienden De Duffeleer en Baert. Het eerste, om reden aan de welke vriend Alfons, die met veel zorg het proefveld aangelegd had, gansch onplichtig was, mislukte grootendeels. Het andere integendeel was uitmuntend wel gelukt. Regelmatige kieming, krach- tigen groei, geen ledige plaatsen en prachtige opbrengst. Het proefveld werd aangelegd te midden van een ge woon beetenveld. Het kreeg bijgevolg dezelfde zorgen en dezelfde bemesting Stalmest per Ha. 45,000 kgr. Cyanamide 325 kgr. Nitraat 200 Kaïniet 500 Superfosfaat 400 Vriend Louis is het met ons eens no pens het nut eener volledige bemesting. De bemesting, denkt hij, is nooit over bodig op voorwaarde dat ze volledig weze. Vijf variëteiten werden gebruikt, waarvan eene door den proefnemer zelf gegeven werd. Ze werden ten gepaste tijde ontleden. Ziehier de opbrengst per Ha, met gehalte aan suiker en aan drooge stof. Voor wat aangaat de roo- den Eckendorff is er, heel zeker, eene missing geweest, zoo gering kan de sui kergehalte niet zijn Kgr. per Ha. Suiker Droge stof Witte Reuse Maxima 1/2 s. 80,000 10.40% 17.54 Jaapje groene kraag 1/2 s. 100,000 8,5 15,27 Jaapje rose kraag 1/2 s. 80,000 7,3 13,27 Ovoïde des Barres 90,000 9,7 14,42 Roode Eckendorff 80000 10,03 Geele Eckendorff 105,000 4,8 12,57 De Geele Eckendorff gaf dus de grootste opbrengst aan bruto gewicht maar... ('t Vervolgt). D. B. Zoo'n prachtweder 't En is niet om binnen te blijven. Wie kan er zich nog inhouden en bijzonder als men boer is en al dat werk eens overziet dat naar u te wachten staat, 'k Leg dit jaar drie proe ven aan op aardappelen, beeten en haver om de waarde van het soda-nitraat eens goed te doen uitschijnen, 'k Wil er u la ter wel eens den uitslag van mededeelen. 'k Zou wel gaarne eens spreken over 't aanleggen van proeven en 't nut er van voor eiken landbouwer en hovenier maar ge zoudt me misschien antwoor den Hebben we nog geen werk ge noeg Ja, werk te over, dat weet ieder die maar eenigszins het boerenleven heeft medegemaakt, nu dat wil nu toch wel juist niet zeggen dat men er jaarlijks niet wat tijd kan afpitsen oa proeven aan te leggen. Doch ik moet naar mijn onderwerp terug en zal dus enkel later eens over proeven schrijven. In het vorig artikel heb ik gesproken over tweegrocte afzetmarkten: Duitsch- land en Frankrijk, die voor ons mis schien reddeloos verloren zijn of toch voor een langen tijd zullen gesloten blij ven. Er blijft me nog te spreken over een derde afzetmarkt, namelijk Enge land. Evenzoo goed als voor den oorlog, is Engeland voldoende bevoorraad aan versche groenten van eigen productie, maar er is gebrek aan speciale soorten als tomaten, ajuin, bloemkoolen, selder, vroege latouwen enz. De onkosten van inpakking, vervoer enz. zijn zoodanig hoog, dat slechts samenverkoop en groote hoeveelheden den uitvoerhandel naar Engeland mogelijk maken. Ge zult met mij bekennen dat het met ons afzet gebied van groenten maar armzalig is gesteld. Een tweede oorzaak van groenten- crisis is voorzeker ook de overproductie, welke eenerzijds voortvloeit uit het ge brek aan afzet en anderzijds uit onvol doende kennis van bewaren en verduur zamen van groenten, 't Is juist in jaren van overvloed dat groentencrisis dient vermeden en daar ligt gansch het ge heim voor onze groentenkweekers om veel geld te verdienen. Kunnen we geen handel meer drijven met Duitschland, we moeten onze oogen rechten naar een ander afzetgebied, en dat is Engeland. We moeten ons dus meer toeleggen op het kweeken van handelbare producten zooals tomaten, bloemkoolen, witloof, ajuin, asperge, vroege aardappelen, komkommers en andere en deze groen ten in groote massa's aankweeken. Een handelbaar product, dat in een bepaald centrum veel aangekweekt wordt staat gewoonlijk hoog in prijs, omdat hier gewoonlijk afzet en vlotte handel be staat. De markthoveniers welke onze in- landsche markten bevoorraden zouden zich meer en meer toeleggen op ver vroegde kuituur, terwijl de hoveniers voor 't buitenland zich meer op 't kwee ken van handelbare producten zouden toeleggen. Op die manier ware er mis schien middel België in een groentenhof te herscheppen waar markthoveniers en handelkweekers een deftig bestaan zou den vinden. De hoveniers, die zich in een bepaald centrum, op het kweeken van een handelbaar product zouden toeleg gen mogen niet verwaarloozen zich in een machtig syndikaat te vereenigen om, evenals voor 't fruit, sameninpakking en samenverzending te doen. Daar ligt een weg open die we volgen moeten. Om hierin goed te slagen moeten we drie voorname punten wel in acht ne men prachtwaar leveren, schoon inpak ken en het juist gewicht geven. Pracht waar die schoon ingepakt is, bevredigt het oog en dat is reeds veel gewonnen voor den verkoop. Wanneer dus bij het samenverzenden een streng toezicht zou bestaan en we alleen schoone en uitge- lezene waar naar de markt van Engeland zouden zenden, dan kunnen we de En- gelsche markten veroveren en ze bewa ren. Verders reklaam in dag- en week bladen om onze produkten in den vreem de aan te bevelen is ook een niet te verwaarloozen iets. Goede reklaam zegt de Amerikaan is de helft van de winst. Dat we qok streng moeten zijp bij 't ge ven van 't juist gewicht hoeft geen be toog. Wie dat niet doet is een gemeene bedrieger en verdient maar loon naar werken. Het ontbreekt de Belgen niet aan handelsgeest, dit kunnen we zoowel als gelijk welk ander volk, maar het ont breekt bij velen bij ons aan rechtvaar digheidsgevoel 'k mag er nochtans oogenblikkelijk aan toevoegen dat dit in de laatste jaren verbeterd is. Oorlog is een gevaarlijk sport en dan wanneer er overal wanorde heerscht is men ook meer geneigd, om die ordeloozen toe stand uit te baten en zich ten koste zelfs van oneerlijke middelen, op den rug van een ander te verrijken. We hebben den oorlog reeds verscheidene jaren achter den rug en de meeste menschen zijn tot betere gevoelens teruggebracht en leg gen er zich meer en meer op toe eerlijk aan hun brood te komen. Spijtig dat velen ook uit den oorlog munt hebben geslagen, zich moeilijk aan een vredes toestand kunnen gewennen en maar ge durig, stokken in de wielen stekan, om ons Belgen in gevaarlijke avonturen mede te slepen, waar we veel bij verlie zen kunnen namelijk de vriendschap met Engeland en zoo bitter weinig bij te winnen hebben. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever" Sinds wat dagen is ontsponnen Een geduchte vechtpartij Koning Winter, vorstin Lente Willen beiden heerschappij. Nog een tijdje zal het duren Eer de strijd zal zijn beslist Een van beiden moet verliezen, Een zal winnen. Doch, wie is 't 't Valt niet moeilijk te zeggen Koning Winter wordt wat oud, Nijpen kan hij nog en bijten, Razen, blazen fel en stout. Doch, zijn stoutheid en zijn krachten Nemen af van dag tot dag, Vorstin Lente, jong en moedig, Geeft geducht hem slag op slag. Als het zoo nog wat blijft duren. Koning Winter houdt 't niet vol, Vorstin Lente zal hem drijven Ongenadig naar zijn hol Heeft zij hem eens gansch verslagen, Dan, met liedjes velerhand, Wuivend groen en frissche bloemen, Doet zij intree in het land Fons Van de Maele. HILLEGEM. Zondag 25 Maart onmiddellijk na de Hoogmis, bij R. Van Dorpe, voordracht door den heer Suys. Daarna inschrijvingen. ERPE. Op le Paaschdag na de Hoogmis zal er doorM.A. Suys eene be langrijke voordracht gegeven worden over 't gebruik der scheikundige mest stoffen, in het schoollokaal achter de kerk. Alle landbouwers worden verzocht deze nuttige voordracht bij te wonen. Na de Bespreking. Veel meer, dan vroeger het geval was, schenen onze volkvertegenwoor digers belang te stellen bij de bespreking over de Landbouwbegrooting. Vooral het optreden van den Minister van Landbouw wilde den schijn verwekken dat men in zijn Ministerie het nu eens ernstig met onze belangen gaat opnemen. De zorg welke men heeft voor het heropbeuren van 's lands finantieelen toestand schijnt de oogen te hebben ge opend Immers, men heeft toch tot nu toe niet hoeven te zoeken om tot de slot som te komen dat de heropbloeiing van ons economisch leven en bestaan, grootendeels afhangt van onzen natio- nalen landbouw. Indien zulks nu zoo is, was dat over 10 a 20 jaren toch ook zoo Het mag oprecht betreurenswaardig genoemd worden, dat men nu eerst, schier nood gedwongen die waarheid is gaan inzien Hoeveel millioenen gingen er niet voor ons land verloren, door de slechte landbouwpolitiek welke men tot nog toe in ons land gevolgd heeft. Edoch Schoon alles er naar lijkt, dat men van hoogerhand van richting wil veranderen, kunnen wij toch nog niets dan erg wantrouwend zijn. De bespre king was levendiger dan ooit, liefheb bers en verdedigers van gezonde land- bouwwetgeving zijn er meer dan vroe ger maar het resultaat dat men bekomen heeft, is weinig schitterend. Op de on veranderlijke spaarzaamheid van Minister Theunis liep alles schipbreuk. Politieke hengelaars trachten zooveel mogelijk beet te krijgen. Een oogenblik was het oprecht komisch om zien, hoe alle partijen op reklaam schenen te azen en hoe allen zoo maar op een omdraai Landbouwvrienden waren geworden. De bladen ook waren onder den in druk van het oogenblik Schier allen wijdden artikels aan de belangrijkheid van deze nationale nijverheid en meer andere vraagstukken welke met dezelve in betrek staan. Hoogstens nog een paar weken en de meeste politiekers en bladen zullen voor één jaar mond en kolommen sluiten voor dit op heden zóó belangrijk vraagstuk. Toekomende jaar zullen zij er op tijd en stond wel op terugkomen. Intusschentijd zal men de boeren aan sporen, om door noesten arbeid meer voort te brengen en door het heffen van hooge belastingen, de leege staatskas aan te vullen. Aangevraagde kredieten voor het in richten van een degelijk en uitgebreid landbouwonderwijs werden, zonder meer. geweigerd. Daardoor wordt de wetenschappelijke en sociale ontwik keling van ons boerenvolk gestremd en kan alleen een meerdere voortbrengst door een meerder zwoegen en kariger levenswijze worden bekomen. Toeko mend jaar kan men dan weerom wijzen op de noodzakelijkheid om ons buiten volk meer te ontwikkelen. In hoogere kringen weet men goed dat één dom en onwetend volk best geschikt is om als slaaf te werken en zich te laten uitbuiten. Van de zoolang beloofde pachtwet werd schier geen woord gerept, aan de belangen en opperheerschappij van de heeren grondeigenaars mag niet worden geroerd en wierd de zaak nu opgelost, dan zou men er bij de naaste kiezing niet kunnen mede uitpakken. Als de vos de passie preekt, boerkes wacht uw ganzen H. L. Er zijn nog een 200tal bakjes voor plantgoed beschikbaar in magazijn, de genen die er nog moeten hebben, kun nen ze dus onmiddellijk komen afhalen. Het Wederlandsch Landbouwgesticht van Rome, dat door het puik onzer landbouwers niet genoeg gekend is en dus ook niet genoeg gewaardeerd wordt, heeft een Belg, den achtbaren Heer De Vuyst, Algemeen Bestuur der bij het Beheer van Landbouw, gelast met een onderzoek over de inrich ting van het lager landbouwonderwijs bij de meest beschaafde volkeren der wereld. M. De Vuyst heeft zich met lijf en ziel aan de kwestie van het onderwijs en van de opvoeding der boerenbevolking toegewijd. Ziehier de beschouwingen J door den heer verslaggever aan het t III urn J I O

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1