F REDT U ZELVEN Arbeid adelt Beschermt de Inlandsche Landbouwvoortbrengst. )let drogen van Groenten. Belangrijk Een oog in 't zeil. ONZE SPAAR EN LEENBANK Landbouwweekblad Iudnstrieplanters uit Polen. Landkalk Onze Proefnemingen in 192! - 22 moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. BAARDEGEM ZONDAG 1 APRIL 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 222 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Men hoort heden langs alle kanten klagen over de geringe waarde van on zen frank, ook den immer stijgenden wisselkoers en de daaruit voortvloeien de levensduurte. Waarom stijgt het vreemde geld zoo hoog tegenover onzen Belgischen frank Als eerste en grootste oorzaak geldt de invoer uit het buitenland. Hoe meer wij in den vreemde moeten koopen, hoe lager onzen frank zal vallen, En tus- schen dien aankoop beslaat de invoer van levensmiddelen de eerste plaats. Verklaarde Minister Ruzette onlangs niet, dat ons land voor bijna twee mil liard frank aan levensmiddelen invoert Wij willen nu juist niet beweren, dat onze landbouw bij machte is dit tekort aan te vullen. Neen, maar wilde ons gouvernement eene gezonde landbouw politiek voeren, wilde het den boer bij staan en aanmoedigen in plaats van hem te belasten zy te verdrukken, dan zou de inlandsche voortbrengst verbazend stijgen. Hoort men hedendaags niet veel land bouwers zeggenWaarom zoo slaven en wroeten van den vroegen morgen tot den laten avond Hoe meer ik ver dien, hoe meer lasten ik moet betalen! Wilde men den landbouwer een menschwaardig bestaan gunnen, hem voorop stellen in de maatschappij als een harer nuttigste leden, hem bescher men tegen woekereigenaars, dan zou hij met iever zijne 12 tot 15 uren per dag werken en het land en de gansche be volking zouden er eerst baat bij vinden. Meer inlandsche voortbrengst beteekent immers minder vreemde invoer, van daar lagere wisselkoers en bijgevolg beterkoop leven. Daarom vragen wij beschermende rechten voor onze landbouwvoort brengst. Ja, het goevernement moet onze produkten beschermen tegen vreemde concurrentie. Wii willen hier slechts van een tak der landbouwuitbating gewagen namelijk van den veestapeldeze is ook veruit de voornaamste. Onze Belgische landbouw wordt meer en meer naar den veekweek gedreven bij gebrek aan handarbeiders blijven onze akkers on- bezaaid liggen en wij zien oas verplicht ze te herschapen in weilanden. Minister Ruzette zet de landbouwers aan meer tarwe te zaaien, maar dit is in de woes tijn gepredikt zoolang de landbouw de dagloonen niet kan betalen welke de nijverheid betaalt, zal er voor den boer geen werkvolk te vinden zijn. Maar door den oorlog is onze veesta pel zeer gedund en hg is nog verre van hersteld. Nu wederom bij het opengaan der weiden, hoort men de boeren zeg gen Het weidevee is zoo duur, zullen wij na 7 of 8 maanden weiden iets aan die dieren verdienen of zullen wij zooals in 1921 er nog geld aan toeleggen Als de wisselkoers zakt en het gouverne ment laat het vreemde vee en vleesch zoo maar binnenstroomen, zal dit het onvermijdelijke gevolg zijn. Het is hier tegen dat wij bescherming vragen. Ons eigen vee wordt tot driemaal toe belast, waarom het vreemde niet in evenredig heid belast Inderdaad voor ons vee betalen wij de eerste maal als bedrijfskapitaal een tweede maal betalen wij in de bedrijfs winst, welke sommen dan in de super- taxe nog eens belast worden eindelijk hebben verschillende gemeenten nog een taks op het vee gestemd En noch tans onze koeien brengen de eerste en noodzakelijkste levensbehoeften voor den mensch voortmelk, boter, vleesch. Is zulks iechtveerdig Waarom de melk, de boter en het vleesch uit den vreemde ook niet belast? Men zal hier opwerpen maar dan doen wij de le vensmiddelen stijgenwij moeten den werkman goedkoop eten bezorgen. Maar dan verwijzen wij naar het be gin van dit artikelde vreemde invoer is oorzaak van den hoogen wisselkoers dus als wij minder in het buitenland moeten aankoopen, zal de koopwaarde van onzen frank stijgen en wordt het leven van zelfs beterkoop. In het verslag van Minister Ruzette lezen wij dat er voor omtrent 300 mil- lioen frank ingevoerd wordt aan vleesch en vee, en voor evenveel aan boter en kaas. Konden wij er toekomen de helft van die waren zelf voort te brengen, het gansche land zou er de vrucht van plukken. Rekenen wij het ingevoerde vleesch dooreen aan 4 fr. den kilo, dan hebben wij 75 millioen kilos, welke voortkomen aan 400 kilos per dier van 175 duizend stuks vee. Belastte men dat ingevoerde vleesch aan 0,20 fr. per kilo, dan zou dit in de Staatskas 15 millioen frank brengen. Dat het goevernement van die 15 mil lioen er 10 millioen besteedde om tever- deelen in premies toe te kennen aan de landbouwers voor iedere vaars, die zij aankweeken, dan zou men aan 100 dui zend stuks eene premie van 100 franken kunnen toekennen. Met dit stelsel zou onze veestapel vlug herstellen en niemand zou er schade door lijden. De Minister zal dan in zijne begrooting geene kredieten ten voor- deele van den landbouw hoeven aan te vragen, welke hem om rede der bezui- nigingspolitiek onzer regeering, toch geweigerd worden. In de beschermende rechten alleen ligt nog de redding van den Belgischen landbouw. Men hoeft den landbouwer niet aan te moedigen, als hij ziet dat zijn werken niet te vergeefsch is, en dat hij er vruchten van plukt, zal hij al zijne krachten inspannen om den landbouw te voeren tot zijne hoogste opbrengst, tot heil en voorspoed van 't gansche land. Een boer uit de Kempen. ^1U Paschen, Paschen, Hooggetij 't Leven van de banden vrij, Komt gjstegen uit der eerde, Zooals Christus wederkeerde, Glanzend uit den stillen dood. Hallelujah God is groot Paschen, Paschen, Hooggetij Klokken klinken hemelblij. Zwegen hare bronzen tongen. Tot het wonder was voldongen. Thans verkonden zij den groet Hallelujah God is goed Paschen, Paschen, Hooggetij 't Juk des winters is voorbij. Onder nieuwen zonnezegen, Plant het zaad, weldra gedegen, Hier op aard een paradijs. Hallelujah God is wijs Willem Gyssels. Men bericht ons dat de schepen Etzel en Mottlau ingescheept worden in Po len met eene lading echte Industrie van Modrow aan boord. De schepen worden in Antwerpen verwacht rond den 10 April en zullen vandaar in wagons verzonden worden. Zoo er liefhebbers zijn om van deze Industrieplanters te koopen, dan kunnen ze hunne inschrijving inzenden aan Redt U Zeiven, die dan eene bestelling zal doen. Zonder inschrijving van de leden zul len er geene bestellingen van onzentwe- ge gedaan worden. Deze om nogmaals de leden te herin neren dat wij alle soorten landkalk aan alle prijzen kunnen leveren. Doornijk, Mafles, Namen, Harmignies, enz. enz. Van af deze week opening van het plaatselijk magazijn bij Remy Van den Abeele, Statie, Baardegem. Wat een verrassing Donder zoo vroeg in de Lente, 't Was verleden Maandag toch warm ook. Week weêr hoor ik zeggen en een weeken Zomer van 't jaar. Groeizaam weêr voeg ik er aan toe. Dit genieten we en 't overige valt nog af te wachten en sterk te be twijfelen. Is 't niet aangenaam om zien hoe alles groeit en bloeit Is de veran dering in de natuur niet even zoo ver rassend als de donder van Maandag, 't Is vandaag verlof voor ons, 'k geloof dat 'k zal rap in 't veld zitten of in den hof. Voor de boeren nooit geen verlof, meester. Ja, dat weet ik en toch ben ik niet bevreesd alle weken, in De Koorn- bloem, met nieuw werk voor de boeren, te komen aandraven. Van deze week heb ik het over 't drogen van groenten. Ge moet weten, beste vrienden landbouwers dat de groenten in den hof, met dat goed weder en dien malschen, groeiza- men regen, weer veel beloven en alhoe wel het voorbarig zou gewaagd zijn van overvloed te spreken ben ik toch minder bevreesd voor schaarschte. Overvloed immers is goed voor iedereen die te verkoopen heeft ontvangt veel geld om dat er veel te verkoopen valt en de ver bruiker moet minder betalen. Maar wat al groenten worden er niet jaarlijks op den mesthoop gedaan Is dat geen zonde. Iedereen kan toch met z(jn overschot de markt niet afdweilen, hoor ik u zeggen, 't Is waar, doch iedereen kan met een weinig goeden wil en oplettendheid groenten verduurzamen, 't zij door overwintering, door 't drogen, door 't opleggen in azijn, in zout, door 't be waren in 't ijs, door het steriliseeren. Breedvoerig hierover uitweiden ware misschien wat misbruik maken van uv, geduld. Best mogelijk, maar zoo 't arti kel u tegensteekt, geeft het over aan moeder de vrouw of juffer de dochter, want dit is nu eens iets dat 't vrouwvolk meer aanbelangt dan't mannevolk en de boerin mag ook wel wat werk op den hals geschoven worden. De besmetting der groenten gebeurt 't zij door verrotting, 't zij door schim mel, 't zij door gisting veroorzaakt door plantaardige oneindige kleine we zens die in de lucht zweven en zich ontwikkelen van zoohaast zij in een gunstig midden tot ontwikkeling geko men zijn. 'k Herinner me nog, dat, toen ik nog een loopjongen was van twaalf tot dertien jaar, ik soms ook al eens aan 't botervat gezet werd. Door het keuken venster gleed een zonnestraal waar dui zenden stofjas in zweefden. Toen dacht ik nog niet dat de drie rijken der natuur dier- plant- en delfstoffen daarin verte genwoordigd waren het dierenrijk door de microben die de ziekten voortzetten bij menschen en dieren het plantenrijk door de zwammen die zich op de plant ontwikkelen en de plantenziekten ver oorzaken het delfstoffenrijk door het stof waaraan niet zelden microben en zwammen kleven. Maar om te ontkiemen en om te groeien hebben die sporen zoo wel als de andere levende wezens lucht, warmte en vochtigheid noodig. Wan neer we een dier factoren noodig tot het leven kunnen afweren van de groenten die we bewaren willen, dan zal de proef lukken. Is dit gemakkelijk Neen, dit vergt integendeel groote oplettendheid en veel zorg. Het drogen van groenten is hierop gesteund, dat men al het water in de groenten aanwezig laat verdampen om alzoo het leven aan die plantaardige, oneindige kleine wezens onmogelijk te maken. Zout zooals ge weet is ook een groote wateropslorper en men kaa groenten bewaren in zout omdat men daardoor aan de zwammen een midden verschaft waarin ze niet leven kunnen. Het drogen en het bewaren in zout steunen dus nagenoeg op hetzelfde princiep, namelijk het wegnemen van het vocht noodig tot het leven der schimmelplantjes. Belet het maar eens Waar organi sche stoffen op vochtige, bedompte plaatsen tot ontbinding overgaan ont wikkelen zich die kleine schimmelplant- tjes in vlokkige hoopjes van verschillen de kleur. Iedereen van ons heeft al schimmel bemerkt op 't brood, aardap pelen enz. Alhoewel ik wat hooger heb gezegd dat het bewaren in zout en het drogen op hetzelfde princiep zich steu nen, bestaat er nochtans een breed ver schil in de uitslagen welke men in beide bewaringsstelsels bekomt. Smaak, kleur en reuk worden door 't bewaren in zout gewijzigd, door 't drogen gewicht en vorm, maar zoo we de groenten door drogen verduurzaamd een 24 uren in lauw water te trekken leggen alvorens te gebruiken, herkrijgen ze al de hoedanigheden der versche groenten. Niets is gewijzigdnoch kleur, noch reuk, noch smaak. In Duitschland en Engeland wordt van het drogen van groenten een veel vuldig gebruik gemaakt en 'k vraag me wel eens af, waarom wij Belgen er ook niet meer gebruik van maken. In een volgend artikel vervolg en slot. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Proefnemingen op beeten De Gele Eckendorff, hebben wij gezegd, gaf de grootste opbrengst 't zij daaromtrent 105.000 kg. per Ha. Doch om ons een juist gedacht te geven van de waarde dezer opbrengst, zien wij eens na wat die 105,000 kg. bevatten. De ontleding geeft ons gemiddeld per 100 kg. Suiker 4,800 kg. Drooge stof 12,570 kg. In andere woorden de 105.000 kg. Eckendorff bevatten Suiker 5040 kg. drooge stof 13198 dus op die 105.000 kg. zou onze proef nemer 105.000 13198 of circa 91.800 kg. water geoogst hebben. De Jaapje Rose Kraag gaf met de Minima de kleinste opbrengstniet temin gaf de eerste per Ha. Suiker 5800 kg.drooge stof 10.616. En de Witte Reus Minima Suiker 8320 kg. drooge stof 14 032. Taapje groen kraag gaf per Ha. 5.800 kg. suiker. Dus met eene opbrengst die wat kleiner was in bruto-gewicht, bijna tweemaal zooveel suiker als de Ecken dorff. Men vergete niet dat bij de bee ten alleen de opbrengst in suiker in aan merking dient genomen. De overige drooge stof, ondervinding en weten schappelijke navorschingen hebben het bewezen, is maar van weinig belang. De Ovoïde des Barres met eene bruto opbrengst van 15000 kg. minder dan de Eckendorff gaf per Ha. 3600 kg. meer voedende stof. En nochtans stellen vele landbouwers nog weinig belang in de opbrengst der voedende stof. Ze wil len een grooten hoop, om den zak te vullen En, och arme, wat baat het, wij herhalen het, de dieren zooveel kg. water meer toe te dienen. Men zou ze dan ook wat meer zout kunnen geven om meer water doen op te slorpen. Voorde half-suikerbeeten zou men, wel is waar, kunnen opwerpen dat ze wat moeilijker om roeien zijn, maar er zijn voederbeeten zooals de Vauriac en de Ovoïde, bijna even gemakkelijk om roeien en met veel betere opbrengst. Proefnemingen op bemesting De twee best verzorgde proeven waren die aangelegd bij de HH. Van de Velde Ed. te Welle en Aug. Van de Keere te Borsbeke. Andere proeven werden aan boord gelegd, doch wij betreurden wat nalatigheid te moeten waarnemen, *t zij in het toepassen der vetten, 't zij in de schatting der opbrengst. Die laten wij bijgevolg ter zijde. Het proefveld van Mr Van de Velde bedroeg 5 perceelen beplant met aar dappels. Elk perceel was 3 a. groot en allen kregen dezelfde stalbemesting d. i. nagenoeg 35,000 kg. per Ha. en ook dezelfde kali en fosfoorhoudende vetten, 600 kg. supec en 200 kg. zwavelzure potasch per Ha. Ieder perceel kreeg een verschillige stikstof houdende bemesting. De in vergelijking gestelde vetten wa ren Sodanitraat, zwavelzure ammoniak, cyanamide, kalknitraat en guano. Een zesde perceel kreeg geene bijgevoegde stikstof bemesting en diende als getuige. De planting geschiedde bij schoon weder. De gebruikte variëteit was de Roode Star. De groei was weelderig en gezond. Iets of wat zieke planten op ieder per ceeltje. Er dient bijgevoegd dat de stik- stofmesten toegepast werden derwijze dat elk perceeltje dezelfde hoeveelheid stikstof ontving Ziehier de bekomen uitslagen, per Ha. berekend Perc I. Sodanitraat32.900 kg. II. Zwav. Amm.34.400 kg III. get. zond. stikst. 24.300 kg. IV. Cyanamide 27.500 kg. V.— Kalknitraat: 31.000 kg VI.— Guano: 31.500 kg D. B. We vestigen de aandacht van al de landbouwers, leden van Redt U Zeiven op de volgende feiten Er komen ons klachten toe uit een paar gemeenten, dat de plaatselijke ma gazijnier waren in magazijn neemt die niet voortkomen van de Samenwerken de Maatschappij Redt U Zeiven. We weten niet of zulks wel echt is en het wordt ernstig onderzocht. Zoo de feiten bestaan, zullen deze magazijniers onmee- doogend afgestraft worden. Wij roepen de aandacht erop van al de led?n om een oog in 't zeil te houden dat alle waren wel van ons komen en dit om de volgende reden hetwelk bijzon der geldt voor de vetten en voeders Al de waren door Redt U Zeiven gele verd zijn van eerste kwaliteit en gewaar borgd zoo van inhoud als van zuiver heid. De vetten die sommige magazijniers mochten verkoopen onder onzen naam, om reden dat deze handeling hen meer winst afwerpt, kunnen ofwel vervalscht ofwel van mindere inhoud zijn. Op dit oogenblik dat de vetten zoo schromelijk duur zijn, worden er velen vervalscht. Nitraat wordt met keuken zout, met potaschzout of met meer an dere waren gemengeld, zoodat de in houd soms 9, 10 of 12 eenheden stikstof kan zijn in plaats-van 15 1/2 tot 16 stikstof, zooals de onvervalschte wordt verkocht. Hetzelfde geldt voor ammo niak die met scheldezand of meer andere wordt gemengeld. Er bestaat Superfosfaat van 8 fos- foorzuur, van 10 12, 13, 14, 15 tot 16 °/o. Wat verschil is er tusschen Super van 8 °/o fosfoorzuur en deze van 16 °/o. De eerste is 12 frank per 100 kilos weerd, de tweede 23 frank. Nitraat die 10 inhoudt is 72 frank weerd, deze die 16 inhoudt 116 frank. Ammoniak die 15 inhoudt is 112,50 fr. weerd en die onvervalscht is en 20/21 inhoudt, kost meer dan 150 frank Hetzelfde geldt voor zemelen die kun nen gemengeld worden met rijstpellen en die hierdoor op de helft der voedings- weerde komen. Ook voor lijnmeel dat zoo gemakkelijk wordt vervalscht Het ligt niet in onze bedoeling iemand te bezwadderen of te doen verdenken, toch is het onzen plicht aan al de leden te wijzen op het gevaar dat ze loopen slechte waren te koopen die niet van ons komen en ook niet door ons ge waarborgd worden. Alles is duur en de vervalsching brengt veel geld op. Keukenzout, zand, rijstpellen, stof en meer andere waren worden met heele wagons verkocht en verstuurd. Waarvoor dient dit en wie betaalt deze artikelen die geene weerde hebben aan hooge prijzen Neem dus wel acht op de waren die door U worden gekocht en mochte er een magazijnier gevonden worden die, om reden van grootere winsten, waren verkoopt die hij zelf hier of daar koopt, wacht niet dit onmiddellijk aan het be stuur hetzij bij naamloos schrijven hetzij persoonlijk aan te klagen. Vergeet niet dat al de waren door Redt U Zeiven geleverd, gewaarborgd zijn onder oogpunt van zuiverheid en inhoud, maar dat we niet kunnen ver antwoordelijk gesteld worden voor waren die niet van ons komen, waarvan niet door ons toedoen stalen gestuurd werden aan het Staatslaboratorium ter ontleding, om alle bedrog of verval sching te ontkomen. O. CAUDRON. Bestuurder R. U. Z. AFDEELING TERALPHENE- De leden van bond worden uitgenoo- digd tot de Voordracht, welke op Zondag 1 April (Paschen) onmiddellijk na de Hoogmis zal gegeven worden door den Heer Geerinckx, over den kweek van witloof, in het lokaal bij Fred. Van den Bossche, dorp. Daarna stichting van een bond van witloofkweekers. Wij rekenen er stellig op, dat Gij zult tegenwoordig zijn, daar de teelt van witloof in onze streek bijzonder ge schikt is, om de kwijnende hopteelt te In De Koornbloem van Zondag 25 Maart werd de leden van R. U. Z. heel beknopt gewezen op de in onze vereeni- ging bestaande Spaar- en Leenbank: Vandaag willen wij daarover breeder uitweiden, onze lezers en leden klaar de voordeelen en werking dier inrichting doen uitschijnen om zoo hen op de hoogte te stellen van die voor hun zoo nuttige zaak opdat zij na betere kennis making er nog ruimer gebruik zouden weten van te maken. Laat ons eerst wijzen op de noodza kelijkheid voor de landbouwers eener dergelijke instelling. Vóór den oorlog werden onze boeren nog al eens voor potters uitgeschol den daardoor wou men zeggen, dat de boeren het geld dat zij hadden thuis hielden, het wegstopten in flesschen, kassen, potten enz. Dit verwijt, schoon er veel overdrijving in 't spel was, werd niet geheel ten onrechte gedaan, want inderdaad vele boeremenschen hielden hun geld thuis. Maar dit werkelijk potten had ook zijn oorzaak. Hoevele buitenmenschen hadden zich op gebied van geldplaatsingen niet be drogen gezien. In hun goed betrouwen uiting van hun rechtzinnig karakter hadden zij zich door deze of gene goed gebekte mijnheer laten aanpraten om daar of ginder geld te plaatsen of aan zoo n of zulke onderneming geld te leenen. Na eenigen tijd deden zij dan de droeve ervaring op dat ze waren op flesschen getrokken. Een andere boer had voor uitbreiding zijner boerderij, vermeerdering of ver betering zijner gebouwen, aankoop van een'goed |gelegen stuk land, overname bij verkaveling, tegenslag in huis of stal, te weinig geld in kas om de onvermij delijke uitgaven te kunnen doen. Vroe ger moesten die menschen, om zich uit de moeilijkheden te helpen, bij deze of gene notaris of groote eigenaar gaan om geld te leenen. Voor dit geleend geld moesten zij niet alleen een groote intrest betalen maar daarenboven waren zij schier de slaaf van die heeren ze moes ten goedkoope boter leveren, versche eieren aan kleine prijs en bij tijd van kiezing wilde mijnheer dan nog dat zij zijne politieke overtuiging dienden. Schoon het geld leenen bij onze boe ren lastige toestanden deed ontstaan, moesten zij er nochtans zeer veel hun toevlucht toe nemen. Een klare bevesti ging daarvan geeft het feit dat voor den oorlog de landelijke eigendom in België voor omtrent één milliard en half gehypothekeerd was, hetgeen de kosten er in begrepen, 5 °/o gerekend, eene jaarlijksche opbrengst uitmaakt van 75 millioen franken, bijna de helft van de zuivere opbrengst van den grond. We stonden hier dus op dit gebied voor 2 slechte toestanden eerstens liet de boer, door droeve ervaring geleerd, zijn geld thuis liggen, onbewust of er daar gevaar bij was of niettweedens werd deze die geld moest leenen schier altijd door zijn geldverschieter uitgebuit. Daar nu liggen de oorzaken te vinden die tot het stichten eener Spaar- en Leenbank in den schoot van den Boe renbond aanleiding gaven. Gesticht om eene groote leemte aan te vullen in ons landelijk economisch wezen, uitsluitend het doel beoogend eene sociale behoefte te voldoen, moet men toch, na aandach tig nadenken, inzien, dat eene instelling als onze Spaar en Leenbank, zeker eene degelijke instelling zijn moet die aan hare leden vele groote voordeelen afwerpt. Laat ons ten andere eens nagaan wat eene boeren Spaar- en Leenbank zijn moet. ('t Vervolgt). vervangen. Namens het Bestuur. ERPE. Op le Paaschdag na de Hoogmis zal er doorM.A. Suys eene be langrijke voordracht gegeven worden over 't gebruik der scheikundige mest stoffen, in het schoollokaal achter de kerk. Alle landbouwers worden verzocht deze nuttige voordracht bij te wonen. HERDERSEM. Op Maandag 2d' Paaschdag, na de Hoogmis, vergadering voor al de deelnemende leden van het feestmaal bij Em. Van Nuffel-De Witte, en om 1 ure lekker noenmaal bij B. Boel. RNBL

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1