REDT U ZELVEN Arbeid adelt Bericht aan de Leden. Samenzwering tegen de Boeren of woorden zijn geen oorden. ONZE SPAAR EN LEENBANK Het drogen van Groenten LANDBOUW/NIEUWS. Landbouwweekblad moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 8 APRIL 19-23. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 223 Abonnementsprijs j 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GRÜOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Wij roepen de aandacht der leden op de vergadering, welke zal gehouden worden, om 9 ure voormiddag, in ons lokaal te Aalst, op ZONDAG 15 APRIL, met de volgende dagorde 1° Uitbetaling van de premiën aan de prijswinners van den aardappel prijskamp van 1922. 2° Uitbetaling van de intresten aan de nog achterstallige aandeelhouders der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven. LET OP. Het zal dit jaar de laatste uitbetaling zijn voor Redt U Zeiven. De aandeelhouders die op deze vergadering hunne intresten niet komen afhalen, zullen moeten wachten tot toekomend jaar. Meer dan eens hebben wij er al op gewezen, dat er in de Kamer tijdens de bespreking over het budjet van Land bouw zeer schoone redevoeringen uit gesproken werden ten voordeele van den landbouw. Eer aan wie eere toe komt. De landbouw wordt er door allen er kend, als zijnde de bijzonderste nijver heid van ons land. Maar het is dan ook de plicht van 's lands bestuur alle mid delen te werk te stellen, om die nijver heid, waarborg van onze welvaart, te doen bloeien. Het eerste doel van den landbouw is een deftig bestaan te verzekeren aan hen die er hun arbeid en hun tijd aan besteden en daarbij het land en in breederen zin de wereld te voeden en te bevoorraden. Maar op nationaal gebied is het een plicht van zooveel mogelijk trachten voort te brengen om zooveel mog lijk trachten uit te voeren. Juist hier ligt het kalf gebonden. De boer zal steeds arbeiden om meer en beter voort te brengen, daar hij eerst en vooral voordeel kan hebben bij een grootere en betere voortbrengstdoch een groo tere en betere opbrengst vergt ook een grooter afzetgebied. ^^aar bijgevolg in gelijk welken tak onzen landbouwnijverheid aan de be hoeften van de eigen bevolking is vol daan, zal het teveel aan den vreemde verkocht worden want verkoopen aan den vreemde is toch wel beter dan altijd van hem te moeten koopen Over het princiep van deze stelling is men het in 't algemeen eens. maar als er spraak is van toepassing, komen velen in botsing met het princiep. Een voorbeeld maar Voor enkele dagen verscheen in een blad een artikel, waarin men de boeren aanzette om, zooals wij daar even zeg den, meer voort te brengen en aldus te trachten zelfs te verkoopen aan vreem de landen en op de tweede bladzijde stond te lezen, zonderden minsten uitleg erbij, een protest van de beenhouwers, waarbij deze den minister van Land bouw verzochten, allen uitvoer van kalveren naar Holland te verbieden. Is dat geen heimelijke samenzwering Moest men dergelijke maatregelen willen treffen tegenover gelijk welke nij verheid, wat zou er een storm van ver ontwaardiging opgaan Grenzen open voor alle vreemde waren, grenzen geslo ten voor al de onzen, is dat de wijze landbouwpolitiek die ons werd beloofd. Wat dan gedaan met onze produkten als de binnenmarkt voldaaa is ze voor de beesten smijten totdat deze ze niet meer slikken kunnen. De veeteelt en de veekweek zijn voor de boeren, bijzonder in onze streek maar ook voor velen geheel 't land door om zoo te zeggen de eenige bron van inkomen. Door de nalatigheid of door de kwaadwilligheid van vroegere be sturen is hier de vlasteelt verdwenen en thans ziet men ook langzamerhand maar ze<erde hoppevelden verdwijnen. De aardappelen zullen geen enkelen boer rijker maken. Onze opbrengst is nooit zoo groot geweest en toch landen zoo als Italië, die ons nooit een patatje le verden, voerden er dit jaar in en Hol land, niettegenstaande zijn hooger wis- selkoers, zond er ons 78,000 ton. Deze stroom van vreemde waren geldt ook voor andere artikelen. Nemen wij de boter en let wel op de jaren Uit Denemarken, in 1913 2034 kgr.; in de 9 eerste maanden van 1922 4,670,667 kgr. Uit Holland in 1913 5,437,750 kgr. en in de eerste 9maanden van '22 7,903,350 kgr. Wij kunnen er toe komen onze melk- eieren- en boterproductie zoo te ver meerderen dat wij aan onze binnen- landsche behoeften kunnen voldoen en met goeden wil ook kunnen uitvoeren. Maar wie zal ons den waarborg geven, dat die mogelijke uitvoer niet zal belem merd worden, Mijnheer de Minister Gij raadt ons aan onze graanop brengst te vermeerderen. Nooit zullen wij er toe geraken genoeg broodgraan te oogsten voor de noodwendigheid van onze bevolking. Het is mogelijk de graanproduktie te vergrooten Maar daar veel op aandringen is, naar onze bescheiden meening, in de woestijn ge predikt. Misschien is Haspegouw wel de eenige Belgische landbouwstreek die graan kan verkoopen en verkoopt. In 't algemeen is de Belgische land bouwer verplicht zich op het veehou- den voor melk, boter en kaas, en op het veefokken voor het vleesch toe te leggen. Voegt daarbij nog het houden en kweeken van paarden en hoenders, de teelt van groenten, fruit en bloemen en ge hebt in eenen adem gezegd al wat den boer voor zijn arbeid kan beloonen. Kan loonen, wel te verstaan, indien ons teveel vrij en vrank kan uitgevoerd worden. Laten de menschen in België eindelijk eens begrijpen dat de boer ook een mensch is, dat de levensduurte een ge volg is van de miskenning van zijn eerste rechten dat de dagbladen vooral niet lichtzinnig samenspannen met menschen die geen begrip hebben van de grond slagen van onze nationale welvaart en die maar steeds werken om den boer heel en al tegen te werken en te verar men. Burgers en werklieden, allen hebben belang in den bloei van onzen landbouw en deze zal maar bloeien als zekere wa rén kunnen uitgevoerd worden, om de geringe winst op de meeste onzer pro dukten gedaan te vergoeden door een grootere winst op den uitvoer. Samenzweren tegen den boer, is sa menzweren tegen onze welvaart en dus tegen eigen profijt. Boeren, is de toestand voor ons nu bedenkelijk, wij mogen toch den moed niet opgeven, de velden niet verlaten wij moeten alleen maar zorgen door eendracht sterk te worden. Het is ons eigen schuld als onze lange en zware arbeid niet wordt geteld, het is ons eigen schuld als de landbouw niet beschermd wordt, het is ons schuld als wij miserie lijden en geen loon naar werk ontvangen. Ja, 't is alleen ons eigen schuld, omdat wij nog niet een drachtig genoeg zijn. Hand in hand, ten spijt van alle samenzwering, recht op het doel af. H. KLOPTEROP. Ons vorig artikel sloten wij met d. belofte, hier eens na te gaan wat een boeren spaar- en leenbank zijn moet. Wij zullen de hoofdvereischten eener dergelijke instelling hier aangeven, het waarom er van, duidelijk uiteenzetten. le Vereischte. Zooveel mogelijk verhoeden, dat er geld op den buiten blijft braak liggen, of van den boeren stand naar andere nijverheden of bedrij ven wegvloeit." 2C Vereischte. Leenen voor lan gen termijn 1, 5 tot 10 jaren. 3e Vereischte. Gemak van het ontleende geld met gedeelten af te leg gen, op vooraf bepaalde tijdstippen. 4e Vereischte Leenen tegen zoo klein mogelijken intrest. 5e Vereischte. Alle bewerkingen doen met zoo weinig mogelijk formali teiten. Laat ons nu het waarom dier vijf vereischten nader toelichten le Vereischte. Zooveel mogelijk verhoeden dat er geld op den buiten blijft braak liggen, of naar andere nijver heden of bedrijven wegvloeit. Schoon er de laatste jaren veel verbe tering is gekomen, mogen wij toch nog gerust zeggen dat het geld op den buiten op verre na nog niet de rol speelt, welke het in dezen tijd spelen kan. Zoo zijn er nog vele arbeidzame boeren, welke het geld dat zij over hebben en niet winstge vend kunnen gebruiken in hunne onder neming, thuis laten liggen,'t wegstoppen in koffer of kas, in plaats van het tegen intrest uit te zetten. Die menschen ver spelen jaarlijks eene schoone som geld, daarenboven is het geld te huis aan ge durige gevaren blootgestelddieven kunnen komen en het rooven, door brand ook, kan het geld, hetwelk jaren van inspanning en zorgen heeft gekost, in enkele oogenblik worden vernietigd. Anderen plaatsen hun geld door het aankoopen van aandeelen van inrichtin gen of ondernemingen, wrarvan zij al leen het bestaan kennen. Indien dezen die zoo handelen eens goed konden te weet komen wat er met hun geld gedaan wordtEen voorbeeld maar zal een klaar bewijs geven van het (domme) van zoo'n doenwijze Een begoed land bouwer uit mijne gemeente is aandeel houder een naamlooze maatschappij, welke met groote hoeveelheden graan aankoopt in den vreemde en het hier in België aan den man brengt. De aandee len van dien landbouwer brengen jaar lijks een schoonen intrest op, maar die man beseft zeker niet hoeveel schade j dergelijke ondernemingen den Belgi- schen landbouw berokkenen. De groote invoer van vreemd graan is oorzaak, dat ons inlandsch graan zoo laag in prijs is in vergelijking met andere waren. Het heffen van tolrechten bij den invoer van vreemd graan, zou de prijzen van ons graan meer in evenredigheid brengen en de inlandsche graanvoortbrengst zou van lieverlede aanwinnen. Maar maat schappijen als deze waarvan onze stands- genoot aandeelhouder is hebben er belang bij, dat hier veel graan moet worden in gevoerd ze sparen dan ook geene moeite om het heffen van tolrechten te gen te gaan en de inlandsche productie te benadeeligen. Van den eenen kant trekt die boer dus eenige franken intrest, maar van den anderen kant helpt bij mede, om de prijzen der door hem voortgebrachte waren laag te houden en verliest hij 10 20 maal meer dan zijne aandeelen hem opbrengen. Nog anderen geven hun geld in de handen van deze of gene mijnheer, welke er naar willekeur mag over beschikken. Niet zelden nu gebeurt het, dat degene welke geld aanneemt van de boeren te gen eenigen intrest, aan de boeren die zulks noodig hebben, ook geld leent en die beide menschen op de meest harte- looze wijze uitbuit. Deze die geld uitdoet trekt daarvan een heel kleinen intrest, terwijl deze welke geld leent meest altijd heel veel moet betalen. Zoo geven onze boerenmenschen onbewust wape nen in d'hand van derde personen, om er hunne eigene familie of kennissen mede uit te buiten. Als tweede vereischte gaven wij aan leenen voor langen termijn 1 5 tot 10 jaren. Leenen op zoo langen termijn mogelijk is een der voornaamste vereisch ten van het landbouwkrediet. Immers, heel weing gebeurt het dat een boer, het geld dat hij moet leenen op 3 maanden tijds kan terug geven. Heeft hij geld ge leend voor overname eener hoeve, aan koop van een stuk grond, vermeerdering zijner uitbating, dan heeft hij jaren noo dig om de som welke hij geleend heeft te kunnen afleggen, De vervaltermijn van eene leening moet dus kunnen bepaald worden volgens het gebruik dat van het geleend geld gemaakt wordt en de ge- wone termijnen onzer banken en meeste finantieele instellingen zijn uit dien hoof de voor den boerenstand veel te kort. Als derde vereischte hebben wij Gemak van het ontleende geld met ge deelten af te leggen, op vooraf bepaalde tijdstippen. Het valt licht te begrijpen, dat alleen dergelijke kredietinrichtingen, de boeren hierin dienst kunnen bewijzen. Gewone geldverschieters immers zullen hier, in niets hunne schuldenaars tege moet komen. Zij stellen vaste tijdstippen en willen dat de ontleende som, zoo niet geheel in eens, dan toch in vaste gedeel ten hun op een vaste datum wordt terug bezorgd. Nochtans kunnen tegen derge lijke regeling zich bij den landman on voorziene voorvallen voordoen, welke hem het strikt nakomen, van zijne over eenkomst geheel onmogelijk maken mislukking van den oogst, tegenslag in huis of stal, sterfte van het vee kunnen voorziene ontvangsten verijdelen en de boer in de onmogelijkheid stellen zijne verplichtingen na te komen. Private per sonen willen gewoonlijk daarmee geen uitstaans, en eischen, en zulks desnoods door dwangmaatregelen, dat de schulde naar de overeengekomene regeling stipt nakome. In dergelijke gevallen, die zich meermdféh voordoen, moet de ontlee- ner, om verdere gevolgen te keer te gaan, 't een of t ander verkoopen en zich zelve daardoor, veel benadeeligen. Doch ook, doordat de ontleener ver plicht is door jaarlijksche afkortingen zijne schuld te verminderen, zal hij aan gespoord worden die verplichting goed na te komen en zal zulks hem aanzetten zijn best te doen om zijn schuld geleide lijk te verminderen. ('t Vervolgt). (Vervolg en slot) Nu we het grondbeginsel kennen waarop het drogen van groenten zich steunt, hoeven we er slechts op te letten al de noodige voorzorgen te nemen om, eens de schimmelplantjes onschadelijk gemaakt, te beletten dat ze nog in een nieuwen gunstigen toestand zouden ko men, om weer hun ontwikkeling in de hand te werken. 't Is hetgene ik me voorstel U eens bondig en zoo klaar mogelijk uiteen te zetten. Ik hoop... maar 'k las dezen morgen op een briefje van mijn wandalmanak: "De hoop is een hoen die zooveel eiers legt, dat zij ze niet uitbroeden kan en dit ook begrijpt ge maar al te wel. Doch wie zijn best doet en niet ten volle slaagt, mag daarom toch niet versmaad worden. Alhoewel alle groenten kunnen be waard worden door 't drogen, zijn er nochtans verscheidene die er zich min goed toe leenen. Deze som ik liever niet op. Erwten, ajuin, porei, wortels, bloem en savooikoolen, raap- en kabuiskoolen, boonen, wortels, selder, specerijkruiden zijn allerbest geschikt om gedroogd te worden. Moet ge daarvoor groote onkosten doen om groenten te drogen Dit is nu eens een moeilijk te beantwoorden vraag want dit hangt van te vele omstandig heden af. Hebt g'er veel of weinig te drogen Kunt ge U groote onkosten getroosten Wanneer ge er maar een kleine hoe veelheid te drogen hebt en ge het maar doet voor eigen gebruik, dan zou ik u aanraden hoegenaamd geene of toch bitter weinig onkosten te doen. Op de kachel uwer keuken kunt ge 't doen zon der daarvoor uw huiselijke bezigheden veel te moeten onderbreken. Ge maakt of ge verschaft u eenige bakjes met gaatjes er in, ten minste tweemaal zoo groot als deze waarvan de zeef voorzien is, waarin ge uw gekookte groenten uit perst. Men plaatst het eene bakje boven het andere en men laat ze rusten op vier op hun kant gezette halve Boomsche steenen, om niet te veel plaats op de kachel te benemen. Op die wijze kan de warme lucht er overal doordringen. Men zal de bakjes van tijd tot tijd eens 't onderste boven zetten, want het spreekt van zelf dat de groenten in het onderste bakje eerder zullen gedroogd zijn dan in 't bovenste, ten ware ge 't verkieselijker zoudet vinden uw onder ste bakjes weg te nemen naarmate ze tot gereedheid zijn gebracht. Het is niet noodig dat de laatste hoe veelheid water er uit getrokken zij om een goede bewaring te bekomen, dit zou grootelijks schaden aan den goeden smaak der groenten. Maar, zooals met alle andere zaken, is er wat oefening toe noodig. Iemand die 't veel gedaan heeft zal beter lukken dan deze die 't nog be proeven moet en een eerste mislukking mag slechts een spoorslag wezen om in 't vervolg beter te doen. 't Is ook niet om het even welke ma nier de groenten in de bakjes worden gedaan. Er is een zekere voorbereiding toe noodig, die iemand die lukken wil, niet uit 't oog mag verliezen. Iedereen zal wellicht begrijpen dat de groenten niet kunnen gedroogd worden zooals ze uit den hof in de keuken worden ge bracht. Wat zoudt ge aanvangen wildet ge nog maar een enkele selderplant op haar geheel in een van die bakjes trach ten te doen. Men zal de groenten eerst eens goed wasschen en dan in stukjes snijden, verbrokkelen of in schijfjes die ge wenscht wanneer ge anders uw groenten tot den kookpot voorbereidt. Gewasschen, gekleind, zijn ze nog niet in den vereischten staat om gedroogd te worden. Men laat ze eerst nog in ko kend water malsch worden. Men legt de groenten in een soort metalen zeef, die men, wanneer het water kookt, in dompelt. Wanneer de groenten zoo n 7 tot 8 minuten in het kokend water hebben vertoefd zijn ze malsch genoeg, men haalt ze boven en men laat ze goed uitdruipen. Nu zijn ze gereed om gedroogd te worden. Ge zult me misschien vragen waarom die indompeling moet gebeuren en velen onder u zullen misschien den ken dat 't is om de zwammen te dooden die aan de groenten kleven. Dat ware nog zoo slecht niet, nu door 't drogen belet ge toch ook het ontwikkelen van die oneindig kleine schimmelplanten. Het indompelen in kokend water heeft dus een andere reden. Ge moet weten dat de ontleedkunde ons leert dat in iedere plant een zekere hoeveelheid verteerbare stoffen aanwezig zijn, na melijk droge zelfstandigheden, eiwit, vet en koolhydraten. Zoo bijvoorbeeld in wortels zitten per 100 kilo, 15 kilo droge zelfstandigheden, 800 gram eiwit, 200 gram vet en 10,3 kilo koolhydraten. Door de indompeling in kokend water stolt het eiwit, kleur en smaak blijven beter behouden en bij het gebruik wordt de bereiding ook gemakkelijker. Ik ver gat ook nog te zeggen dat de groenten tot het drogen bestemd moeten volwas sen zijn en wanneer men ze vroeger moet weghalen, zal men het doen bij droog en schoon weder en ze in een frissche kamer nog een tijd bewaren. Hier, meer dan nog voor andere doel einden, dient dit laatste wel in acht ge nomen, opdat de verteerbare stoffen in de groenten aanwezig tot hun grootste hoeveelheid mogelijk moeten gebracht zijn. Om dit artikel te sluiten wil ik nog een woordje reppen over het bewaren der groenten nadat ze gedroogd zijn. Immers men droogt geen groenten om ze spoedig nadien te verbruiken, maar wel om er van te genieten als er geen versche meer voorhanden zijn. Men zal ze, met dit doel, bewaren in blikken doo- zen op een droge plaats, 'k Heb nu slechts gesproken over een stelsel zon der onkosten, dit vindt nog altijd 't meest aanklevers. In een volgend artikel zou ik willen spreken over het drogen in daartoe aan gepaste toestellen, die meer geld kosten, betere uitslagen opleveren en die bij voorkeur door samenwerking dienen uitgebaat. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Een middel om bij benadering het ge wicht van een dier te kennen. Het landbouwsyndicaat van Parijs en omstreken geeft ons dat middel 1° Meet den omtrek van het dier achter de schouders ter hoogte van de ellebogen met een lintmeter of met een koord, die men dan afmeet met een stok- meter. 2° Zoekt het kubiek van het aldus be komen getal en vermenigvuldigt de uit komst met 80. Zoo bekomt men in kilos het benaderend gewicht van het dier. Bij voorbeeld Omtrek van de borst lm. 95. Kubiek van dit getal lm. 95 X 1,95 X 1.95 7,41. Benaderend gewicht 7,41 X 80 593 kos omtrent. Dit middel werd dikwijls door de veld- troepen onder den oorlog gebruikt. Huisjesslakken. Eenigen tijd geleden zond een kwee- ker van deze slakken een wagen van die beestjes naar het buitenland. Het bestuur der spoorwegen vroeg hem een buiten gewonen hoogen vervoerprijs. Reklama- ties van den verzender en vraag naar een klaren uitleg Welk tarief werd op deze verzending toegepast. Na twee weken onderzoek kwam het verlangde antwoord Wanneer de huisjesslakken verzonden werden, was het aan 't regenen nu, als het regent steken deze dieren hunne horens uit, en hen werd dan het tarief voor de hoornbeesten toegepastHum Een eigenaardige trein rijdt in Cana da in de provinciën Manitoba, Saskat chewan en Alberta. Hij vervoert de agenten van het Ministerie van Land bouw, die aan de landbouwers in die streken de noodzakelijkheid moeten aantoonen van de schadelijke planten uit hunne gronden te doen verdwijnen. De trein is onder stoom gezet op 24 Januari en bolde zes weken lang door de drie provinciën. Hij bestond uit twee voordrachtwagens, voorzien van plat dak met een tafel, uit een expositiewa gen, een slaap- en een eetwagen. Deze trein werd door de plakbrieven en door de dagbladen aangekondigd en doorliep heel die streek en de voor drachtgevers toonden aan de boeren de schadelijke planten in gansch hun groei en ontwikkeling, gaven hun de middelen aan de hand om ze te bestrijden en om integendeel den groei van planten die ze voordeelig kunnen vervangen te be vorderen. Wie zal... ons het beste, het voordeeligste, het nut tigste middel aanduiden om niet of toch veel minder als gewoonlijk van de mug gen gebeten te worden Wie mogen ons dit jaar aan legioe nen van die dansende zingende diertjes verwachten. Wie Hoe elke verstandige landbouwer zijn zaden beproeven moet, zal iedereen lee- ren die toekomende Zondag De Koornbloem leest. LANDBOUW IN KONGO. Een prachtig voorbeeld van wat in Kongo op Landbouwgebied kan ver wezenlijkt worden, geven ons in Katan ga de gebroeders Goethals, zoons van den gewezen senator. Op enkele jaren hebben zij twee op brengst-eigendommen geschapen, die buiten kweekvelden en braakgronden zeven honderd hectaren regelmatige velden omvatten. Een talrijk vee ver groot nog de inkomsten van hunne plantgronden. Hun laatste maïsoogst bedroeg 700 duizend kilos, voor een bedrag van 300,000 frs zooals de maïs in Elisabeth- stad betaald werd. En dit is maar één onder hun voortbrengsten. Dit voorbeeld laat doorschijnen, dat er in Kongo op landbouwgebied goed werk te verrichten is voor hen die voor geen arbeid terugschrikken. Leest en verspreidt ons blad. Geeft-uw blad na lezing voort aan vrienden en kennissen. In de Vereeniging en Samenwerking ligt de Macht en de Kracht van alle Standen.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1