REDT U ZELVEN Arbeid adelt [let drogen van Groenten Lenteliedje. Landbouwweekblad ONZE SPAAR EN LEENBANK LANDBOUWNIEUWS. Bericht aan de Leden. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. LANDBOUWERS van alle gedachten wordt lezer van uw blad en werft nieuwe abonnemen ten aan, tot grootmaking van uwen stand. ZONDAG 15 APRIL 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 224 Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR 1 AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers NOG I. Inrichting en Bedrijvigheid. Het was iets nieuw, wonderbaar en verhioogend na den grooten oorlog te zien dat de boeren zich meer en meer getrokken voelden tot samenwerking en vereeniging. ^Vonderbaar was het in derdaad, want wie leeft meer dan een landbouwer afgezonderd, op zijn eigen en heel en al in beslag genomen door zijn menigvuldige bezigheden en zijn steeds nieuwen arbeid zonder rust. En nu hebben ze voor goed afgebroken met den ouden slenter en zij belijden nu luid door samenkomsten en vergaderingen, dat zij beslist zijn hun gezamenlijke be langen te verdedigen, zoowel als ze zor gen voor hun persoonlijke belangen. Doch vergaderen is niet genoeg, een degelijke, flinke inrichting van alle af- deelingen of vertakkingen moet de kroon op het werk zetten. Een Amerikaansche geleerde zeide eens Wetenschap is orde de eerste toe passing van de wetenschap op eene in richting is de poging om de orde in die instelling te brengen. Dit omvat nu de ontbinding van het vraagstuk in zijne bestanddeelen, om er de bijzonderheden van te ontleden. De besluiten aldus be komen worden uitgedrukt cn toegepast. Ook de inrichting der landbouwver- eenigingen, indien zij doelmatig en machtig willen worden, moet met orde geschieden. De inrichting van de land bouwinstelling die wij bespreken heeft voor doel de geestelijke, zedelijke en stoffelijke belangen der boeren te behar tigen. Het nastreven van dat driedubbel doel omvat 1. De eigenlijke vereeniging of de betrekkingen van de landbouwers onder malkander in hun afzonderlijke bonden en dan gezamenlijk. 2. Inrichting van de aldus bekomen vereeniging van landbouwers in hun betrekkingen met de openbare besturen. 3. De samenwerking, zooals Redt U Zeiven ons een prachtvoorbeeld geeft en die nog uitgebreid kan wor den. Deze drie punten zullen wij trachten zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten en zullen ze daarom eerst aldus voorstel len 1. Vereenigingen of syndikaten R. U. Z. 2. Landbouwkamers 3. Samenwerkende maatschappij R. U.Z. Landbouwberoepsvei eeniging. Onze bonden, zooals die in de ge meentelijke afdeelicgen bestaan, ebben allen hetzelfde doel en vormen te zamen den algemeenen boerenbond of Land- bouwersvereeniging R. U. Z. Beide en alien bestaan uitsluitelijk uit boeren of menschen die van het landbouwbedrijf hun stiel maken, hun broodwinning, en die, zonder onderscheid van partij of godsdienstige overtuiging, samen ieve- ren voor de verdediging van hun be- roepsbelangen. 't Is vooral omdat onze beweging zoo lastig is, omdat in deze nieuwen strijd de zegepraal moeilijk ge noeg om behalen zal zijn, dat wij geen kracht of hulp mogen verspillen, maar de zoo noodige medewerking vragen van alle boerenhanden, boerenharten en geesten. Wij hebben te kampen tegen de al oude vooringenomenheid en de dwaze vijandige houding van de openbare opi nie in 't algemeen en niet min tegen die van onze openbare besturen. Daarom is het volstrekt noodig dat alle boeren bij ons aansluiten en allen, groot en klein, zijn onze welgekomen vrienden en me dewerkers. Wij weten allen dat de po litiek een oorzaak cn misschien wel de eenige oorzaak van verdeeldheid is on der de landbouwers; daarom weg met de politiek, wanneer het er om gaat on ze boerenbelangen te verdedigen in on ze bonden en daarbuiten behoudt elk zijn volle vrijheid van spreken en van handelen. Boeren alleen kunnen lid zijn van de besturen of eenvoudig lid, omdat aan alle anderen de bevoegdheid, het belang en de verantwoordelijkheid ontbreken die noodig zijn voor den goeden gang van alle ernstige onderneming en omdat het aannemen van niet-boeren onze in stellingen aan vele gevaren blootstellen in geval van belangrijke beslissingen, als daar zijn onbevoegdheid, onverantwoor delijkheid en vooral de onverschilligheid voor onze belangen. Geleerden, schrijvers, landbouwkun digen, voordrachtgevers kunnen ons al tijd kostbaren steun en wijze onderrich tingen geven het ware een onvoorzich tige daad deze af te wijzen en wij nemen ze altijd in dank aan zij kunnen dus onze medewerkers zijn, onze medeleden niet. Het gemeenschappelijke van de boe renbelangen is het middenpunt van de eendracht en de eenheid onzer beroeps- vereenigingen. En uit dat eene midden punt zullen ook alleen de middelen voortvloeien, die ons de redding zullen brengen. Bankiers, nijveraars, fabrikanten, han delaars, bedienden, geneesheeren, nota rissen, advokaten, ambtenaars, dagblad schrijvers en financiers, allen hebben syndikaten gesticht om hun beroepsbe- langen te verdedigen buiten de politiek en op eigen krachten. Wij hebben dit voorbeeld gezien: wij moeten het ons ten nutte maken. Dan, om wat we tot hiertoe verwe zenlijkt hebben te behouden en te ver beteren, zal bij onze bonden een jonge boerenbond geschapen worden, die de voorwacht zal zijn en terzelfder tijd een waarborg voor een stevige en veelbe lovende toekomst. Wat voor ons een jonge-boerenbond is of zijn zal, wil ik in een later artikel breedvoerig bespreken; want nog dezen Zomer moet hij tot stand komen Ik laat nu aan elk den tijd hierover zelf wat na te denken en hoop dat vele jongeren mij zullen ter zijde staan. Afzonderlijk boerinnenbonden hoeven wij niet te stichten, omdat de vrouwen bij ons zoowel aangesloten worden als de mannen men heeft haar zelfs politiek recht gegeven waarom zou den wij onze boerinnen, die met ons de zorgen en den arbeid thuis deelen, niet laten helpen aan de verbetering en aan de verheffing van den boerenstand. De vrouwen moeten nog beter begrijpen dat wij met hunne hulp sneller en zeker der vooruitgaan. Heeft de Heer niet ge zegd Het is niet goed dat de man alleen zij Kortom, het weze nog eens hehaald, wij moeten allen, jong en oud, groot en klein, onze mannelijke en vrouwelijke krachten ten pande stellen van de boe- renbeweging, allen zonder onderscheid. In de middeleeuwen werden prachtige kerken, kathedralen en belforten ge bouwd, met de hulp van alle poorters of burgers. Thans nog staat de vreem deling in bewondering voor die Vlaam- sche kunst en werkzaamheid, gebouwen die den tijd trotseeren. Volgen wij, boe ren, het voorbeeld onzer voorvaderen na, richten wij een gebouw op, zoo schoon, dat aller oogen er verwonderd naar kijken, zoo sterk dat noch tijd noch weer het vernietigen of verwoesten kunnen. En op dat wonderbaar gebouw zal in onuitwischbare gulden letters te lezen staan R. U. Z. REDT U ZELVEN En dan zullen de nageslachten fier zijn over die wijze les, door ons zelf ten uitvoer gebracht ten profijte van ons en van hen. De naasten keer over het tweede puntDe Landbouwkamers. H. KLOPTEROP. Een landbouwer me zei, Me?ster, zoolang als gij over 't drogen blijft schrijven en zal t niet regenen, t Heeft nu toch eens geregend, maar 't is er zoo koud en schraal droog mee geworden dat de tarwe, rogge en gerst niet vooruit en willen, 't Is 't oogenblik om eens duchtig de klets er op te leggen met er eenige kilos sodanitraat of zwavelzuren ammoniak op uit te strooien. Me dunkt dat de erwten in mijn hof ook altijd even groot blijven: 't is dat de microben, welke de stikstof uit de lucht aan de plant ten nutte maken nog niet in wer king zijn, een weinig ale of beer kan in- tusschentijd geen kwaad doen. Goed weder om te werken is 't voorzeker, maar 't is toch wat koud en die schrale droogte doet de planten geen goed. Nu, moesten wij weermakers zijn, we zouden voorzeker ook dikwijls niet op ons ge mak zijn, 't is toch zoo moeilijk om voor iedereen van pas te doen. Ik ga dan ook maar voortgaan met over het drogen van groenten te schrijven, ik kan toch ook onmogelijk iedereen bevredigen, doch in dit artikel maak ik er mede ge daan. Veronderstelt nu eens dat ge veel groenten door 't drogen zoudt willen verduurzamen of liever dat ge, vereenigd in een machtig landbouwerssyndicaat, de groenten door 't drogen van al uw leden, zoudt willen bewaren. Dan be schikt ge zonder twijfel over een zeker kapitaal en kunt ge u de onkosten ge troosten om u eens goed en degelijk in te richten. Indien men door droging waarlijk goede uitslagen bekomen wil, dan moet men het drogen door verdampers toe passen. Die verdampers zijn b'-'zondere en aangepaste toestellen door technie- kers vervaardigd om groenten te dro- 1 gen. Ik schrijf natuurlijk niet in De Koornbloem om reklaam te maken j voor gelijk welk huis noch voor om t j even welk merk, maar'k mag u verze- keren dat het merk Excelsior wat ia 't Vlaamsch beteekent Van langs om beter zijn proeven heeft gedaan en bewezen heeft dat het aan alle vereisch- ten voldoet, niet te veel kost en op een kleine plaats kan gesteld worden. Alvorens dit toestel te beschrijven, zou ik nog een woordje willen reppen over een manier van groenten tot 't dro gen te bereiden die ook beter is dan deze welke ik u heb aangeprezen in een vorig artikel. Wasschen en snijden blijven on veranderd, maar de voorkoking niet. In plaats van ze in kokend water te laten malsch worden, doet men het door stoom. Hiervoor moet men wederom over een daartoe geschikt toestel be schikken en vermits ik toch bij 't bespre ken van steriliseeren over het systeem Week zal te handelen hebben, moet ik het me dunkt niet langer meer uitstel len. Een ketel waarvan de bodem en de wanden van gaatjes voorzien zijn wordt met voorbereide groenten opgevuld en gehangen in een anderen ketel waarin een weinig water wordt gedaan en dan luchtdicht wordt gesloten door een ste vig deksel. Het water wordt in den kook gebracht en de damp, welke de groenten langs alle kanten omringt, doet het eiwit stollen en de groenten malsch worden. Hoe lang moet dat nu wel du ren Dit hangt af van de soort van groente waarmede men te doen heeft en, over 't algemeen totdat de groenten goed malsch zijn zonder daarom wel gekookt te zijn. Wanneer de groenten op deze manier door verdamping malsch geworden zijn, dan doet men ze in den verdamper "Ex celsior Ge ziet 't is hier al damp en als deze verdicht en afkoelt dan zal 't rege nen (dit om de liefhebbers van nat we der tevreden te stellen). De verdamper Excelsior bestaat uit twee groote deelen, een deel dient om warmte voort te brengen en dat gelijkt niet slecht aan een kas in plaatijzer en 't ander deel is de droogkamer. De droogkamer bestaat uit schuiven voorzien van een bodem in stevig traliewerk. Bij middel van een hefboom kan men de schuiven opheffen en verschuiven. In de kas van onder wordt er geen vuur gemaakt, maar gansch het toestel wordt op de kachel geplaatst. De warmte dringt er dus langs onder in en ontsnapt langs boven. E"n thermometer op de zijwanden vast gemaakt duidt de warmte aan en zegt u klaar en duidelijk Ge stookt te hard of niet hard genoeg In 't algemeen mag men de 90 centigraden niet te boven gaan, In de schuiven liggen de groenten te roosteren in de warme lucht door de kachel voortgebracht. De groenten er te dik inleggen ware zich aan 't zelfde gevaar blootstellen als een boer die zijn hoppebellen op den hophast zou te dik opeen leggen. Ge moogt ook niet al de schuiven te gelijk vol groenten leggen, maar de eene na de andere en dat met tusschenpoozen van vijf tot zes minuten en het zoodanig we ten te schikken dat, wanneer ge er de laatste schuif inbrengt, de eerste de bo venste staat. Ge begrijpt ook genoeg dat de voort gebrachte warmte in 't begin grooter moet zijn dan op 't einde en dat ge binst het drogen de schuiven dikwijls van plaats moet veranderen en de groenten schudden opdat niets aan traliewerk zou kleven. Wanneer de groenten niet meer malsch zijn tusschen de vingers en ook niet te hard dan 't gewenschte oogen blik om ze weg te nemen, want uw brood in den oven moet ook genoeg gebakken zijn en ook niet te nijg of te weinig of er vallen hagelsteentjes op uw hoofd van deze die 't brood verbruiken moeten. Gepast alleen is goed en Jan Van Pas moet nog geboren worden Het toestel Excelsior was vroeger te koop in de Stoofstraat te Brussel, bij Marcel Seghers nr 79. Ik denk wel dat bet daar nog te verkrijgen is. 't Ware me dunkt een goed middel om al het overschot van fruit en groenten te be nuttigen en aan den man te brengen op 't oogenblik dat er te kort aan versche groenten is. Een nieuwe weg om geld te winnen staat open, wie gaat hem vol gen Er is stof genoeg tot nadenken voor dezen die aan 't hoofd staan van een landbouwerssyndikaat. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. De Lent' is gekomen. De Lente zoo blij, De Winter, de droeve, Is uit en voorbij En kon hij soms nijpen, Of vroeg hij een traan Zijn leed en zijn kwelling, Wie denkt er nog aan 't Is alles nu leven En blijheid alom, Gegons en gevlinder Op struiken en blom 't Is groenen en groeien, En zonnegeschijn, Gezang en gekwetter Waar vogelkens zijn Nu, jongens en meisjes, Geen liedje verzuimd. De ziel uit haar boeien, De boezem verruimd. En denkt gij aan paren Ga zoekt u en vindt Een liefje dat eerbaar En trouw u bemint Sa, ouden van dagen Geen wee in 't gemoed, Denkt weder u jong, en Vol leven en gloed Gij, blozende kleinen, Gezongen, gedanst, Het hoofdje met bloemen En loover omkranst Want weer is gekomen De Lente zoo blij. De Winter, de droeve, Is uit en voorbij En kon hij soms nypen Of vroeg hij een traan Zijn leed en zijn kwelling Wie denkt er nog aan 1 Fons Van de Maele. Heden Zondag 15 April, vergadering in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst, om 9 uur voormiddag, met de volgende dagorde le Uitbetaling der premiën van den Aardappelprijskamp 1922 2' Uitbetaling van de intresten aan de nog achterstallige aandeelhouders der Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven. Als vierde vereischte voor eene dege lijke Spaar- en Leenbank gaven wij aan; Óntleenen tegen zoo klein mogelijken intrest. Over de noodzakelijkheid hiervan hoeven wij zeker niet breedvoerig te handelen ofschoon geld leenen steeds 't meest bijval zal hebben, wanneer voor het ontleende geld een kleine intrest wordt gevraagd, is dit punt bij den landbouwer toch de hoofdzaak. Nijveraars en handelaars moeten ook tot ontleeningen hunnen toevlucht ne men, doch bij die menschen is er op weinige dagen soms groote winst te verwezenlijken en die kunnen dus ge makkelijk een hooge intrest betalen. Maar in den landbouw brengt het aangewende kapitaal, veelal maar nau welijks genoeg op om de intresten te we ren, en moet de boer dus in de moge lijkheid gesteld worden aan lagen intrest te kunnen óntleenen, wilt hij er eenig voordeel kunnen van hebben. Ten an dere, zoo de boer ziet, dat hij als gevolg van te hoogen intrest bij geld leenen niets kan winnen, dan zal hij zulks niet doen en zou eene Spaar- en Leenbank in geenen deele beantwoorden aan hare sociale strekkingen. Als vijfde vereischte stelden wijAlle bewerkingen doen met zoo weinig mo gelijk formaliteiten. Wie met het inner lijke eenvoudige leven van ons boeren volk eenigszins bekend is, zal genoeg begrijpen dat de boer wars is van alle officieële plichtplegingen of ingewikkel de formule's en eene Spaar- en Leen bank voor de boeren zal dan alle be werkingen doen op eenvoudig klare wijze, wil zij het vertrouwen van het boerenvolk winnen en genieten. Wat geeft nu de Spaar- en Leenbank welke in den schoot der landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven bestaat In hoever voldoet zij aan de eischen welke wij stelden In de standregelen der samenwerken de maatschappij Redt U Zeiven arti kel 3, litt B, par. 1, lezen wij het in richten eener spaar- en leenbank welke kan bijdragen tot de stoffelijke verheffing der leden Het doel is dus voor de le den sparen en geld leenen tot bevorde- dering hunner stoffelijke belangen. Al het geld dat aan onze spaarbank wordt toevertrouwd, wordt uitsluitend in het voordeel van den landbouw aan gewend, en zoo wij er konden toekomen, dat al het geld dat onze boeren te plaat sen hebben op zoo n manier besteed werd, dan zou zulks voor den landbouw een voordeeligen invloed uitoefenen en onzen geheelen landbouw zeker veel voordeel kunnen bijbrengen. Geld dat er geplaatst wordt, geeft op zicht 3,60 fr. °/o op 1 jaar 4 vrij van belastingen. Voorzeker geven sommige geldplaatsingen meer intrestdoch wie geld te plaatsen heeft, dient zich voor eerst de vraag te stellen, of die plaatsen waar een hooge intrest gegeven wordt wel altijd de noodige zekerheid bieden. Hoe dikwerf zagen wij instellingen waar een hooge intrest wordt gegeven, na enkele jaren van voorspoed achteruit- boeren verlies dat dan door de geld- plaatsers moet worden gedragen. De landbouwersvereeniging Redt U Zei ven ondersteunt en waarborgt met haar gansche vermogen al de bewerkin gen harer afdeeling Spaar- en Leenbank. Wie nu eenigszins weet wat de landbou wersvereeniging Redt U Zeiven be zit aan kapitaal, koopwaar, magazijnen, materiaal, eigendommen zal U gerust verklaren dat het geld der Spaarbank met zoo'n waarborg, zeker aan veilige hoede is toevertrouwd en er op gebied van zekerheid niets te kort schiet. Aan dezen die geld noodig hebben wordt zulks, na vaststelling van vol doende waarborg, door de Leenbank geleend aan 5 Er wordt dus door de Maatschappij 4 0/o gegeven en 5 wordt gevraagd voor ontleend geld. Merk wel dat er slechts een verschil bestaat van 1 fr. en dat van die frank door de Maatschappij alle onkosten moeten worden betaald, waaronder de mobilaire taks die thans ongeveer 0,70 bedraagt. Een klaar bewijs dat enkel het voor deel der leden wordt beoogd. Door de Leenbank worden verschotten gedaan op korte termijnen waarvan de terugbe talingen zelfs van drie tot drie maanden kunnen verlengt worden tot op 2 jaar. Verschotten worden gegeven tot op 10 jaar en bij hooge noodzakelijkheid zelfs nog langer. Schoon er voor dergelijke leeningen op vooraf bepaalde tijdstippen en met vast bepaalde gedeelten moeten worden terug betaald, wordt door het beheer der Leenbank steeds met breede tegemoetkoming gehandeld. Uitleenin- gingen tegen grondpand kunnen toege staan worden met halfjaarlijksche afkor tingen van 1/20. Wie dus tegen grond pand 1000 fr. ontleent, heeft daarvan maar halfjaarlijks 50 fr. af te korten. Geld plaatsen en geld óntleenen gaat in onze Spaar- en Leenbank heel een voudig. Dezen die geld plaatsen krijgen daarvan een spaarboekje in regel, dezen die geld willen leenen krijgen zulks op gemakkelijke wijze. De heer bestuurder der Spaar- en Leenbank is dagelijks, in den voormid dag, te spreken in onze bureelen te Aalst, Brabantstraat 53, (tegen ons ma gazijn) en 's Zaterdaags in het lokaal op de Groote Markt. Wie geld wil plaatsen of óntleenen kan hem daar vinden en spreken. Mochten deze regelen er het hunne toebijdragen om ons boerenvolk met onze Spaar- en Leenbank beter in kennis te brengen, waardoor het meer gebruik maken dezer inrichting zeker zal aan winnen, ons boeren ten voordeele en Redt U Zei ven ter eere. H. L. Elk verstandige landbouwer beproeft zijne zaden alvorens te zaaien of te plan ten. Dit komt vooral van pas als men nog zoogezegd oud zaad liggen heeft. Eene proef die snel werkt en die zelfs door het kleinste kind kan gedaan wor den, geschiedt als volgt Neemt een klein plat schoteltje, leg er een kussentje witte wat op daar rond giet ge water waaruit de koude verdre ven is. Het water trekt in de watnu strooit ge het te beproeven zaad op de vochtigen wat en plaatst het schoteltje op een warme plaats, bij voorbeeld op schouw. Zorg dat de wat steeds vochtig blijft. Veel zaadsoorten zullen reeds op vier en twintig uren geschoten liggen, soms nog vroeger. Er zijn in den handel toestellen voor het kiemen bijzonder geschikt, maar zoo eenvoudig en zoo goed koop als dit zal niemand zich kunnen aanschaffen, Om geld te winnen moet een boer den dag van vandaag zich toeleggen op bijzonder teelten. De specialisten trek ken goud uit hunnen grond. Elk moet natuurlijk afrekenen met de ligging en de hoedanigheden van zijn bedrijf. Paardenkweekers, hoveniers, kieken kweekers enz, die met verstand te werk gaan verdienen meer dan hun droge korst. Een beetje geleerdheid is hier natuurlijk onmisbaar. Er zijn veel middeltjes tegen de mug- ge, zingende beestjes die ons wel eens venijnig kunnen steken. Ik had verschei dene antwoorden op mijn vraag van verleden week verwacht ik wil echter mijn antwoord eerst geven. Men zegt dat konijnen bloed uitverko ren spijs is voor muggen. Als zij konijn- tjesbloed vinden, zien ze naar geen menschenbloed meer om. Dus is het beste, het voordeeligste, het nuttigste middel om niet of toch veel minder van de muggen gebeten te worden, konijnen houden. Doet deze daarom niet mee naar uw bed, hé Voor 't oogenblik is er werk met hoopen, 't is een suikerweer daarom moet er in de boerenbeweging ook niet minder bedrijvigheid zijn. Wie helpt er mee in den schoot van R. U Z. jongeboerenbonden of één jon- geboerenbond stichten Allo, wie doet er mee Er zijn reeds eenige vrijwil ligers. Wij zullen dan een geschikten dag kiezen om eens bijeen te komen. Doelpropaganda, eigen ontwikke RNBL Onze Boerenbettteqing

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1