M ff r M \:0 w mi REDT U ZELVEN Kalender van Koof d^aehten Teelt van de Asperge. Het Bezetten dep Kleiden. Landbouwweekblad Afbeid adelt ONWEDER Gemeenschappelijke hagen en hoornen. NINOVE. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Gust en beentje. ZONDAG 22 APRIL 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 225 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers II. De Landbouwkamers. Over de betrekkingen van de land bouwers onder en met malkaar hadden wij het in ons artikel van verleden week, thans willen wij handelen over de be trekkingen van de boeren met de open- bare besturen. De openbare besturen moeten zorgen voor de belangen van alle onderdanen in het bijzonder en in 't algemeen voor de belangen van het land. Zij hebben ook ten plicht alles te doen om den land bouw te bevoordeeligen met het oog op de belangen van de landbouwers en van het land. En dit met des te meer re denen daar men sedert den oorlog veel beter dan vroeger ingezien heeft dat de boerderij, de landbouw de voornaamste bron van nationalen rijkdom is. En nochtans handelen de hoogere kringen niet naar die opgedane overtui ging zij staan nog onder den invloed van een verleden vol smaad en haat te gen de boeren En door dien verderfe- lijken invloed is het uit te leggen, niet te verschoonen nochtans, dat de landbouw door alle besturen verwaarloosd en stief moederlijk behandeld werd. Dan, langzamerhand komen zij allen, de openbare opinie, de drukpers en de openbare besturen achteraan, dat de landbouw een nationaal belang is. Wat deze voortbrengt is het werk van de boeren, vaa de landwerklieden en landbouwleeraars en landbouwkun digen. Deze zullen dus allen vertegenwoor digd worden in de ofRcieele instelling die er komen moet om de landbouw- kwesties met de noodige belangstelling en bevoegdheid op te lossen. Het ministerie van Landbouw om doelmatig te werken moet gerugsteund worden door een groepeering van men- schen van het vak, echte boeren. Deze groepeering zal een officieel karakter krijgen en aldus zijn gezag versterkt zien, en den doopnaam krijgen van Landbouwkame s en alleen samengesteld zijn uit menschen die met den geest of met der daad in den landbouw hun voornaamste bezigheid en broodwinning vinden. Misschien zullen sommige menschen achterdochtig zijn over dit nieuwe woord. Dit woord wordt enkel gekozen omdat in den vreemde reeds dergelijke instellingen bestaan met denzelfden naam. Men had even goed kunnen zeg gen Landbouwraden. Het woord doet niets ter zake, wat ons aanbelangt is het doel en de inrichting dezer instel ling. In de Kamer van Volksvi rtegenwoor- digers werd het wetsontwerp van den Heer Flagey over Landbouwkamers naar de afdeelingen gezonden. Het kan in enkele regels worden samengevat 1. Wie kiezer en wie verkiesbaar is. 2. De omschrijving der Landbouw kamers eene nationale Kamer. 3. Recht van tusschenkomst voor de openbare besturen, regeling van dat recht. 4. Zending of doel. 5. Onderlinge betrekking van kiezers en gekozenen. 6. Budget dezer kamer, waarborg hunner onafhankelijkheid. Laat ons de voornaamste punten na der beschouwen. 1 2 Kiezers. Kiesbaarheid. Omschrijving. Alle landbouwers en landbouwwerk- lieden mannen en vrouwen die 25 jaar oud zijn, hun bedrijf sedert ten minste drie jaar uitoefenen en in de gemeente sedert een jaar verblijven, kiezen twee afgevaardigden per gemeente. Deze afgevaardigden, vereenigd per kanton, duiden één kantonalen afgevaar digden aan voor de provinciale Land- bouwkamer. Iedere provinciale Land- bouwersvereeniging en landbouwwerk- liedenvereeniging mag een afgevaardig den naar de landbouwkamers sturen hetzelfde geldt voor het korps der land bouwkundigen en landbouwleeraars. Iedere provincie heeft haar Land- bouwkamer. De provinciale Landbouw kamers vormen te zamen een nationale Landbouwkamer met zetel te Brussel. •Twee of meer Landbouwkamers kun nen tijdelijk samenwerken voor gemeen schappelijke belangen. Dit samenwerken zou aan de kantons ook kunnen toege staan worden om dezelfde reden. 3. Tusschenkomst der Openbare besturen. De gouverneur der provincie of zijn afgevaardigde en de landbouwkundige van den Staat hebben het recht de ver gaderingen der Kamers bij te wonen. Zij hebben raadgevende stem. 4. Zending of doel. De Landbouwkamers mogen door de openbare besturen geraadpleegd worden en kunnen aan deze altijd hun wenschen voorleggen. Zij moeten geraadpleegd worden over ieder wetsontwerp of reglement dat den landbouw rechtstreeks aanbelangt, tenzij in zeer dringende gewichtige gevallen. Zij mogen werken op landbouwge bied, instellen en ondersteunen. 5. Betrekkingen tusschen Kiezers en_fiekozenen. De kantonale gekozene roept twee maal 's jaars de afgevaardigden der ge meenten bijeen, om het werk der Kamer uiteen te zetten en de wenschen der boerenbevolking te ontvangen. 6. Budget. De Landbouwkamers hebben een eigen budget gevormd én door een taks evenredig met het inkomen van ieder landbouwbedrijf én door bijdragen van Staat en Provincie. Ziedaar in korte en klare woorden den ganschen inhoud van dit wetsont werp over Landbouwkamers. Dat deze instelling van het grootste nut zal zijn, kan iedereen bij deze eerste lezing vatten. Zoowel als men zeggen mag, dat wanneer boeren bij boeren vereenigd zijn, ze de meeste kans hebben van hun belangen goed verdedigd te zien, even wel zal men begrijpen dat de Land bouwkamers, indien zij ooit ingericht worden volgens de groote trekken hier boven opgegeven, de beste waarborg zullen zijn voor den vooruitgang van den Belgischen landbouw. Waar zitten ze, in hetVlaamsche land de kampioenen van de Boeren in Ka mer of Senaat, die dit voorstel zullen steunen of, als het hen niet aanstaat, met een beter voor den dag komen. Geen duikertje gespeeld, geen goochel toeren meer De tijd zal komen dat u daarover rekenschap zal gevraagd wor den. Vergeet het Vlaamsche spreek woord niet Belofte maakt schuld, En wie ze niet vervult, Die krijgt een bult. Verschooningen passen hier niet, geen economische of maatschappelijke belan gen gaan voor 't oogenblik boven het landbouwbelang, want dit is ten huidi- gen dage geworden een essentieel na tionaal belang. Toe dan maar, de hand uit de mouw gestoken en gewerkt. Wij zijn nieuwsgierig naar den naam van den eersten Vlaming die daarover rep pen zal in Kamer of Senaat. Zijn naam, ja zijn naam H.KLOPTEROP. Het seizoen der onweders nadert. Geen Zomer gaat voorbij of men hoort van-rampen door den bliksem veroorzaakt. Huizen branden af, dieren verdon deren op wegen en weiden Wie is zeker van niet door het hemelsch vuur ge troffen te worden Niemand, hoegenaamd niemand, noch de kleinste pachter, noch de grootste eigenaar. Verzekert U dan bij Redt U Zeiven die alle veilig heid biedt en 't meeste voordeel geeft. Vraagt inlichtingen 's Zaterdags 's mor gens te Aalst in ons Lokaal, 's Dinsdags voormiddags (vanaf 8 Mei) te Ninove in ons magazijn, de andere dagen in ons hoofdmagazijn te Aa'st, Zeebergbrug. Een landbouwer stelde onlangs vol gende vraag Zijn de boomen die in een gemeenschappelijke haag staan, ook gemeenschappelijk en op welken afstand is het toegelaten hoogstammige boomen te planten Deze twee vragen zijn van algemeen belang en wij achten het zeer nuttig er een antwoord op te geven door middel van ons blad. Artikel 34 van het landelijk wetboek zegt dat boomen die in eene gemeen schappelijke haag staan ook gemeen schappelijk zijn, juist als de haag zelve op dezelfde manier worden aanzien als gemeenschappelijke boomen die geplant zijn op de scheidingslijn van twee eigen dommen, ten ware er bewijs kan gege ven worden van het tegenovergestelde. Het wetboek voegt er verder bij. dat wanneer zulke boomen verkwijnen, af gekapt of uitgeroeid worden, zij moeten verdeeld worden aan de twee aanpa lende eigenaars. De vruchten ervan, indien zij vruchten dragen, moeten ten koste van beide partijen afgedaan en onder beide rechthebbenden verdeeld worden, 't zij deze vruchten natuurlijk afvallen, 't zij dat zij moeten geplukt worden. Ieder eigenaar heeft het recht te eischen dat gemeenschappelijke boomen worden uitgekapt. Uit deze princiepen volgt dat indien de boomen zich niet bevinden in eene gemeenschappelijke haag of juist op de scheidingslijn van twee eigendommen, de bedoelde boomen zonder twijfel toe behooren aan den eigenaar op wiens eigendom zij staan; zelfs indien die boo men niet geplast waren op een afstand j bepaald door de wet of door de lande- 1 lijke gebruiken. Wij komen zoo aan de tweede vraag: j Op welken afstand is het toegelaten hoogstammige boomen te planten Artikel 35 van het landelijk wetboek zegt: Het is toegelaten hoogstammige boomen te planten enkel op dezen af stand die bepaald is door de bestendige plaatselijke gebruiken. De wet voegt er verder nog bij dat bij gebrek aan plaatselijke gebruiken hoogstammige boomen enkel mogen geplant worden dan op twee meters afstand van de j scheidingslijn der eigendommen. Voor de andere boomen alsook voor opgaan- i de hagen is de afstand bepaald op een halven meter. Voor wat aangaat fruit- boomen van allen aard, deze mogen j langs weerskanten van een scheidings- i muur van twee eigendommen geplant j worden, zonder dat men verbonden is een afstand te behouden. Moest het zijn dat de muur niet gemeenschappelijk is, j dan heeft enkel de eigenaar wien muur het is, het recht er de boomen aan te leiden en aan vast te maken. In bovengenoemde gevallen doet zich dikwijls de moeilijkheid voor om te we ten of een boom hoogstammig of laag stammig is. Dit is eene zaak die veelal overgelaten wordt aan de tribunalen om daarover uitspraak te doen, daar de wet ons hiervan niets bepaald zegt. De oplossing hiervan hangt alleenlijk af van de natuur van den boom en niet van de hoogte die hij kan bereiken. Indien de boom door zijn natuur, hoogstammig is, dan moet hij geplant worden op afstand van hoogstammige boomen, bepaald door de wet of door de plaatselijke gebruiken. Dit geldt nog. zelfs indien de eigenaar-planter een door zijn natuur hoogstammige boom door jaarlijksch snoeien of inkorten la ger zou houden als een laagstammige boom. Laurent in zijn boek over landelijk recht zegt dat het de natuur of soort der boomen is die bepaalt of hij hoogstam mig is, ja of neen, en niet de lommer die hij geeft. Immers men moet goed reke ning houden dat de boomen groote schade veroorzaken niet alleen door de overlommering. maar ook en vooral door hunne wortels die soms ver uitge strekt zijn bijzonder bij de hoogstam mige boomen. De wet heeft aan bovengenoemde schikkingen bekrachtiging gegeven en zegt dat de eigenaar het recht heeft te eischen dat boomen geplant op afstand niet herkend door de wet of door de plaatselijke gebruiken, moeten uitge roeid worden. Hier nochtans moeten wij doen opmerken, en dit is van aller grootst belang, dat het recht van de uit- roeing te eischen, versterft, wanneer het de dertig jaar voorbij is of gelijk men gewoonlijk zegt wanneer het verder- tigd is. Zoo bijvoorbeeld, wanneer kanada- boomen geplant worden op afstand min der als door de wet bepaald, en dat de aanpalende eigenaars gedurende dertig jaren geen protest hierover heeft ge daan, dan kan deze na die dertig jaren van het recht hem door de wet geschon ken geen gebruik meer maken en de boomen alhoewel zij op te kleinen af stand waren geplant, moeten blijven staan zoolang de eigenaar-planter het verlangt. Nochtans, indien deze boomen op on- wetfigen afstand geplant, zoo genomen gedurende meer dan dertig jaren ge groeid hebben zonder protest van den aanpalenden eigenaar en dan komen uitgekapt te worden, dan mogen zij zon der toestemming niet vervangen worden door andere plantsoenen. De voorgaande voorschriften gelden maar voor de boomen die meer dan der tig jaar groeiden, maar gelden niet voor de boomen in vervanging geplant. Uit alles wat vroeger gezegd is, kun nen wij nog volgend besluit trekken Wanneer een boom geplant is op afstand herkend door de wet of de plaat selijke gebruiken, dan mag de gebuur niet eischen dat die boom uitgeroeid worde, zelfs indien de wortels en de takken er van op zijn eigendom uitko men en hem schade berokkenen. Indien de takken over zijn eigendom hangen, dan mag hij den eigenaar verplichten deze takken af te kappen. Indien het de wortels zijn die óp zijn eigendom uitko men, dan mag de gebuur deze zelf af kappen. Er is hier dus goed onderscheid te maken, volgens het de takken zijn of de wortels waarvan er spraak is. Het recht de wortels zelf te mogen afkappen en den eigenaar te kunnen ver plichten de overhangende takken te doen afkappen volgt uit het artikel 37 van het landelijk wetboek. Ik weet er ergens aan den waterkant Een huisje staan, zoo eenig en alleene. Een hofke waar men s zomers bloemen [plant Siert 't kleine huis en 't wegelke meteen. Het schouwke rookt, het vuurke vonkt. En 't meisje dat door 't venster lonkt En knikt en lacht op eikendeen Dat is de kleine Leen. Zoo menig avond als de zonne zinkt, Als alle verten toe en zwijgend droomen, Gaat er een vroolijk lied omhoog, dat [klinkt Al wou 't van d'overkant in 't hutje [stroomen Zoo vol gevoel, zoo vreemd als zacht Gaat 't lied bij 't vallen van den nacht, Zoo prachtig klinkt in d'avondrust Het mooie lied van Gust. En telkens dat zoo n lied ten einde gaat Wijl 't blonde Leentje blijft bewond'rend [luist'ren En schuitje schuivend over 't water gaat, En telkens hoort men lijze, teeder [fluist'ren. Zoo gaat het stil, zoo gaat het voort... Er klinkt zoo menig liefdewoord... Totdat de schuit eens steekt van kant Met Gust en Leen bemand E. Van den Broeck. Zondag 29 April, Moorsel, bij Gust. Van Bremt, door M. Clem. Saeys en H. Klopterop. Zondag 6 Mei, te Gijsegem en Schoonaarde. Zondag 13 Mei, te Nieuwerkerken. De plaatselijke schrijvers gelieven ons zoo gauw mogelijk de best geschikte zaal en het voordeeligste uur op te ge ven en te laten weten of uitnoodigings- kaarten noodig zijn. Niet gewacht. Alle aanvragen voor voordracht gelieve men rechtstreeks aan den heer Bestuurder Caudron te zenden. De Koornbloem. Alvorens met den teelt van de asper ge te beginnen zou 'k iets willen zeggen over de huiselijke besparingen welke een landbouwer op het huidige tijdstip doen kan. De eiers staan nog 0,34 fr. 't stuk, 't stuk, het voeder der hennen is duur maïs plata 0,77 fr. het kilo, de tarwe 0,80 tot 0,85 fr. het kilo ware het niet voordeeliger de eiers zelf te ver orberen in plaats van vleesch dat 9 tot 10 fr. het kilo staat. Hebt ge al eens de voedende waarde van beide vergeleken aan hetzelfde gewicht En wist ge dat rauwe eiers zulk een gezond en zoo n gemakkelijk verteerbaar voedsel is Denkt er eens goed op na. De asperge is een van die groenten die oprecht winstgevend, goed handel baar zijn en bovendien een groote han delswaarde bezitten. Het is een van die groenten die vooral geëten worden door rijke lieden en begoede burgers, die hooge prijzen besteden kun nen. Asperge is daarbij nog een fijn produkt dat vooral gebezigd wordt om eens lekkere soep te maken, maar ook gebruikt wordt als groente in loten of stekken gekookt en als bijvoegsel bij de aardappelen. Asperge bevat per 100 gram 94 gram water, 2 gram eiwitstof fen, 0,3 gram vet en 2,5 gram koolhy draten, de voedende waarde van de as perge is dus gering en past dus best aan rijke lieden die weinig arbeid te verrich ten hebben.Ze behoort tot de familie der lelieachtigen en is tweehuizig, 't is zeg gen dat meeldraden en stamper zich op verschillende stammen bevinden en niet op dezelfden type zooals bij de eenhui- zige planten. Ze is ook een doorlevende plant en dient dus, in den hof op het perceel der doorlevende planten te staan. Een wel aangelegd aspergebed kan 15 tot 20 jaren overvloedige opbrengsten geven en dan kan men ze later nog be nuttigen voor het aanjagen in serren of broeibedden, na een twaalftal jaren nochtans begint de opbrengst te vermin deren. De asperge verkiest een zandachtigen, lichten grond, die goed doordringbaar is en wel bewerkt. De diepspitting aange wend voor een aspergeveld kan niets anders dan goede uitslagen geven, immers ze is vijandin van koude en vocht, de wortels bij het verplanten ge schonden gaan gemakkelijk tot verrot ting over. Als de grond niet al te zand achtig is ware het geraadzaam hem met zand te mengen alvorens tot planten over te gaan. Het grootste bewijs dat ze een zandachtigen grond verlangt is wel, dat men ze in wilden staat in de Duinen aantreft. Overigens ze teelen in kleiacb- tigen grond biedt voorzeker een groot nadeel aan, immers bij het bovenkomen der stekken licht kleigrond zich op en laat het zonnelicht tot den kop van den stek toegang vinden en maakt hem groen. Deze groene koppen worden in den handel niet gezocht, ten minste niet in onze streek. In Frankrijk nochtans zijn ze op dit punt niet zoo moeilijk en vele Franschen hebben liever asperge met groene koppen, zulks heb ik meermaals ondervonden binst mijn verblijf in Frankrijk gedurende de oorlog. Wanneer de grond goed voorbereid is en per aar eene bemesting va 500 kgr. goed geteerd stalmest. 10 kgr. metaal schuim en 8 kgr. kaïniet heeft ontvangen, mag men tot het zaaien overgaan. Alhoewel ik daar zooeven gezegd heb dat de asperge een zandachtigen grond verlangt is zij nochtans niet kieskeurig er op en groet evengoed in kleigrond, maar het minste kluitje, steentje, dat de loten tegenkomen doet hen van de lood rechte richting afwijken en geeft dan kromme loten die niet gezocht worden noch door den verbruiker, noch door den handelaar. Buiten het groen worden der koppen biedt zware leemgrond dus nog een ander nadeel aan, een reden te meer om dergelijke gronden, zoo men ze tot den teelt van asperge geschikt maken wil, goed te verkruimelen, te kalken of te mengen met zand. Het zaad van de asperge is schelpach tig zwart en moet lang in den grond lig gen. eer het schiet, daarom is best te zaaien voor den Winter in de maand November, dan zal het zaad reeds vroeg in de Lente doorschieten en U op 't ein de van 't seizoen kloekere planten geven. Het bewaart van 4 tot 5 jaar zijn kiem- kracht en men telt ongeveer 45 zaden in een gram. Men zaait ook nog in Maart, maar deze zaaiing geeft flauwere planten en is in 't algemeen niet aan te prijzen. Om de verwoestingen van den asper gekever te vermijden zaait men soms ook in de maand Juni. Dit insect richt in sommige kweekerijen groote verwoes tingen aan, het vernielt de jonge deelen van den stengel, maar als men weet dat, met er schouwroet of kalk op te strooien in den vroegen morgen, als de planten nog bedauwd staan, men dit insekt voor- deelig bestrijden kan, hoeft men den keur te geven aan het zaaien in Novem ber. Men zaait in rijen getrokken op 0,25 m. van elkander en van 3 tot 4 centi meter diep. In de rijen zal men uitdun nen op 10 centimeter afstand van elkan der. Binst den zomer stikstofrijke mest stoffen toedienen, wieden, opkrabben en tusschen de rijen den grond beleggen met kort geteerd stalmest om er de noo dige vochtigheid in te bewaren, is voor zeker grootelijks aan te prijzen. In een volgend artikel zal het overige over den teelt van de asperge volgen deze die iets volledig willen, dienen dus De Koornbloem te bewaren of dit artikel uit te snijden. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Te beginnen van 8 Mei 1923 zal er iederen Dinsdag 's voormiddags tusschen 8 1/2 en 11 uren, een afgevaardigde van Redt U Zeiven zetelen ten buize van Mr De Rouck (magazijn Ninove). Daar zullen kosteloos alle inlichtingen verschaft worden over Brand- en Onge vallenverzekering, alsook over onze Spaar- en Leenbank. Zelfs zullen er, voor wat deze laatste afdeeling betreft, alle operatiën kunnen geschieden. Hier door wordt er aan de leden van het omliggende van Ninove gelegenheid verschaft om van de voordeelen onzer gansche inrichting te genieten, en zal er geene reden tot morren meer bestaan omdat Aalst te veel gemak heeft. Het Bestuur van Redt U Zeiven doet al wat mogelijk is om alles ten beste te schikken ten voordeele van al zijne leden. Als gevolg aan het in den landbouw gedurig verminderen der arbeidskrach ten, zagen wij de laatste jaren de weide- teelt gedurig aanwinnen, ook nog gaf de veeteelt de laatste jaren meer loonende uitslagen, iets wat ook aanleiding gaf om het bijmaken van weiden te bevor deren. Van daar dan ook dat wij allengs den ouden trant zagen wijzigen en men in den landbouw op gebied van wei- grond, een nieuwe richting is ingegaan. Vroegere jaren werd slechts weide ge maakt van die gronden, welke van derde of vierde hoedanigheid waren. Had men ergens een stuk land, hetwelk te zuur of te nat was om er andere vruch ten op te kweeken dan zei men nog al rap die grond is maar goed om er meersch van te maken. Toen was goede grond te duur om er weiden van te ma ken om de eenvoudige reden dat de vee teelt hoegenaamd geen, of toch maar bitter weinig profijt afwierp. Gezien de uitgestrektheid onzer wei den meenen wij het geraadzaam, hier eenige wenken te geven aan de land bouwers welke weiden bezitten. In algemeene regel mogen wij zeggen dat het weide-uitbaten, slechts ten volle winstgevend is, wanneer het vee niet enkel zooveel voeder vindt als voor het levensonderhoud noodig is, maar ook nog daarbij voldoende hoeveelheden voeder voor een vermeerderde melk en vleesch ontwikkeling. Er moet ook reke ning mede gehouden worden dat van den vollen zomer af, de groei der wei den immer vertraagt, en dus hetzelfde getal dieren in de Lente op eene weide beter gevoed is dan in volle nazomer. De juiste oplossing van de vraag der bezetting kan men maar vinden, wan neer men de ervaring van eenige jaren praktijk heeft opgedaan. Algemeene re gels voor de sterkte der bezetting kan men dus niet juist opgeven, evenmin mag TJf Onze Boerenbeoieging

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1