I redt" u iZELVEN Arbeid adelt Eindelijk heeft men begrepen Teelt van de Asperge. tyaklank dep fioraliëen. Landbouwweekblad moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. NI EU WE RKERKEN. ZONDAG 5 MEI 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 227 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men sckryft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR 1 AIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdiagen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Wij vernamen door de dagbladen dat de heer Minister van Landbouw er toe gekomen is eene commissie te vormen die naar middelen zal uitzien om onze inlandsche landbouwvoortbrengst te verbeteren en te vermeerderen. Het schijnt dat de heer Minister hierin een middel ziet om de koers van onzen frank te verhoogen, en het land van de drei gende failliet te redden Eindelijk dan toch heeft men begre pen Na vier jaar en half te hebben ge talmd, na al dien tijd de landbouw te hebben vergeten, in den grond geboord en de landbouwers in hun pogen naar meer voortbrengst te hebben tegenge werkt. Na al dien tijd hebben de ver- nufte bollen, die ons land besturen, ge vonden dat het de... landbouw is die het land moet heropbeuren Het staat ons nog frisch in het ge heugen hoe men na den wapenstilstand met de boerkes handelde. Hoe men hen op de tribunalen onmeedoogend strafte om hunne melk of hunne aardappelen aan loonende prijzen te hebben ver kocht Hoe al de dagbladen, deze inbe grepen die heden weerom de boerkes komen vleien, juichten als er zoo een woekeraar in de kas werd gedraaid De zwarte beesten zooals men de landman betitelde en behandelde, moest onschadelijk gemaakt worden. Men had liever alles van den vreemde aan dure prijzen in te koopen, dan van eigen volk een deftig bestaan te dulden. De Wetgeving hield van den land bouw geene rekening. Men maakte wet ten om hoogste prijzen vast te stellen en de werk- en voortbrengstkracht van den landbouwer te knakken. Meer niet. En men vergat dat men hierdoor aan het land zelf eenen slechten dienst be wees, men vergat dat de inlandsche voortbrengst alleen de toestand kon redden. Eene huishuurwet beschermde de werkman en burger. De landbouwer al leen was uitgesloten en bleef de speel bal van de eigenaars, de slaaf der sa menleving. Dit was de schuld dat zoo vele pachters in moeielijke toestanden werden gebracht door verkoop of ont neming van gronden. Duizenden wer« den onrechtveerdig lastig gevallen met oorlogswinsten, terwijl de oorlogsleve ringen van granen, aardappelen, vee onbetaald bleven. Op alle gebied werd aan den land bouwer het leven lastig gemaakt, zoodat duizenden gezinnen naar Frankrijk trok ken, terwijl de jonge krachten het veld verlieten om in de stad een gemakkelij ker en deftiger bestaan te zoeken. De eenige politiek die men tot heden in België op landbouwgebied gevoerd heeft was deze van de stelselmatige te genwerking der boeren Maar eindelijk gaan de oogen der groote mannen open en moeten ze wel inzien dat alleen de landbouw de verwarde toestand van s lands finan ciën kan verhelpen. Daarom werd er een komiteit ingericht die voor taak zal heb ben de middelen te zoeken om aan onze grond meer te doen opbrengen. Men maakte dus eene vereeniging van menschen uit alle streken van boeren zult ge denken Neen dat ware te grof, dat ware ineens de ware weg opgaan, en dit is geene mode in Belgen- land. Men gaat een straatje alom, en om de landbouwkwestie te studeeren neemt men bedienden, bakkers, mulders, advo- katen en ook eenige groote boeren. Voor de Vlaamsche landbouwstreek die wellicht 't meest opbrengt, geen vertegenwoordiging. Voor landbou- wersvereenigingen zooals Redt U Zei ven die een tienduizendtal boeren ver- eenigd, geen vertegenwoordiging. Neen daar heeft men niet aan ge dacht men heeft er steeds aangehou den de vakmannen op zij te laten, zooals men deed ten tijde van 't Komi teit, waar een machinist zich met aard appelen en een notaris zich met zwijnen bemoeide. Men zou het over het hart niet krij gen van raad te vragen aan de kleine landbouwers, of de hulp te moeten in roepen van vereenigingen die vrij staan tegenover iedereen, en waar mannen aan 't hoofd staan die gewoon zijn overal de stem van den boer te laten hooren Als het er op aankomt grootspraak aan het publiek op te disschen door menschen die zich slachtofferen om de groote zaak van 's lands opbeuring langs de landbouwweg te studeeren dan willen we niet in aanmerking komen en wenschen we aan kant te blijven. Maar als werkelijk de minister er aan houdt iets practisch, iets degelijks voor de landbouw en het land te bekomen, dan durven we hem toeroepen dat hij het mis op heeftDan protesteeren we luid, omdat de Vlaamsche landbouwer, omdat onze vereeniging Redt U Zeiven niet mag meehelpen aan dit groot werk. Dan protesteeren we, omdat we weten dat de hulp van vakmannen onontbeer lijk is tot bekomen van het beoogde doel De Landbouwersvereeoiging Redt U Zeiven heeft de pretentie van aan den heer Minister te zeggen dat ze geen vier en half jaar heeft gewacht om klaar te zien in dezen toestand en de middelen aan te wijzen om iets degelijks te verwe zenlijken. We kunnen wijzen op tien tallen van artikels in ons blad versche nen van af 1918 en waar we gestadig de kwestie bespreken op klare en prakti sche wijze. We kunnen wijzen op de Congressen die werden gehouden te Brussel en te Aalst, op de talrijke brieven die we den heer Minister en de Kamer van Volks vertegenwoordigers toestuurden om hen den toestand klaar bloot te leggen. Helaas op die oogenblikken heeft men ons ia hooger kringen niet begrepen ofwel de middelen niet willen gebruiken die we hebben aangeduid. De Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven mag er op roemen steeds de toestand van 't land te hebben in 't oog gehouden en hare leden te hebben aan gezet om door meer voortbrengst het zelve te redden van de failliet. We mogen er fier op zijn dit reeds van over vier en half jaar te hebben be grepen en in dien zin te hebben ge werkt. En om dit te bewijzen zullen we toekomende week een artikel geven verschenen in De Koornbloem van 11 en 18 Mei 1919, waar klaar en duidelijk werd uiteengezet, wat onze heer Mi nister heden nog zoeken moet. Op ons Congres te Aalst gehouden den 12 September 1920 werd er klaar en duidelijk bewezen dat het land dubbel kon opbrengen onder voor waarde dat de Kamer zorgde landbouw- wetten te geven voornamelijk le eene pachtwet 2e eene wet op de verbe tering der gronden door draineeren, graven van beken, wateringen enz. Door de landbouwers zelf hunne beerputten, stallen en hoven te verbeteren. Op het Congres van Brussel der Landbouwberoepskringen van België den 4 en 5 Juni 1921, zegde de onderge- teekende (zie brochuur over genoemd congres) Om de opbrengst der bouwlan- den te vermeerderen hebben wij ook eene wet op de verbetering der gron den noodig deze wet bestaat reeds lange jaren in Engeland. De huurder heeft het recht alle verbeteringen zoo- als draineering enz., aan de landen toe te brengen, evenals aan zijn hof. De onkosten worden door den huurder be- taald maar blijft schuld voor den eigenaar deze schuld wordt op dertig jaar gedood. In onze streken waar de gronden vochtig z(jn zou men door draineering de opbrengsten der landen kunnen verdubbelen, een voordeel die niet alleen aan den landbouw maar aan heel het land zou ten goede komen. In meer andere gevallen en in ver schenen artikels hebben wij vele andere middelen aangehaald die op practische en doelmatige manier het beoogde doel moesten verwezentlijken. (le Vervolg) De grond zooveel mogelijk doen op brengen is iets dat elke landbouwer al- j tijd goed moet voor oogen houden. Bij middel van tusschenplantingen is er hier bij den teelt van de Asperge ook mid del niet het minste strookje grond te la- ten verloren gaan. Het spreekt van zelf dat men hier een tusschenplanting van groenten moet doen met een beperkt wortelgestel die in niets de asperge s hinderen zooals ajuin, sjalotten, latou- wen, radijzen, spinazie, andijvie, struik- boonen, vroege aardappelen enz. Nu dient enkel het aspergeveld nog goed onderhouden te worden. Zoo het waar is dat een landbouwer niets ver- waarloozen mag, dan is dit vooral waar voor het aspergeveld, want hoe kloeker de planten, des te meer opbrengst van schoone, dikke loten. Het le jaar zal men den grond goed zuiver houden van onkruid en eens op krabben. Een of twee begietingen gedu rende den groei kunnen niets anders dan goede uitslagen geven. Hiertoe ge bruikt men aangelengden beer of ale ofwel sodanitraat in water opgelost.Men zal nochtans voorzichtig te werk gaan, bijzonderlijk met ale of beer om reden van den bijtenden potasch, welke zich in deze vloeimesten bevindt. Gedurende den Zomer zal men jacht maken op den aspergekever, die soms groote verwoestingen zou kunnen aan richten. In den Herfst snijdt men de stengels op 0,15 m. tot 0,20 m. boven den grond af en men geeft per are 500 kilo stalmest, 5 kilogr. metaalschuim en 2 kilogr. kaïniet. De onderhoudszorgen van het 2e jaar zijn nagenoeg dezelfde als die van het le jaar, nochtans moest men in Maart aanmerken dat er ledige plaatsen geko men zijn ofwel dat er eenige al te flauwe struiken in staan dan zal men deze aan vullen of vervangen door kloekere. In plaats van begieten met vloeimest kunt ge nu eens 2 1 /2 Kgr. zwavelzuren am moniak geven per are. In Maart van het 3e jaar, zoodra de wasdom erneemt en er een genoegza- men warmtegraad heerscht, trekt men de droge stoppels uit en men begint de aanaarding, t is te zeggen, dat men de planten aanhoogt met aarde tusschen de rijen genomen. Die barmen hebben een breedte van 0,50 m. en eene dikte van 0,20 tot 0,25 m. Men aardt aan niet in eenmaal, maar in 2 of 3 maal, met tusschenpoozen van drie weken. Het 3e jaar is het nochtans niet aan te raden zeer lang aspergeloten te stekeneen veertien dagen tot drie weken ten hoogste is voldoende, met flauwe struiken is 't nog te lang. De as pergeloten worden ontbloot en gestoken met een daartoe geschikt mes asperge mes geheeten ofwel, zooals te Argenteuil met de hand afgewrongen. Dat men het 3e jaar geen tusschenteelt meer doet hoeft geen betoog. Slechts het vierde jaar zal de asperge zijn volle opbrengst mogen geven en ook de vol gende jaren. Men begint er mede einde April en men eindigt einde Juni, dus twee volle maanden. men de aspergeloten neer, koppen en gaten bij elkander. Twee bindsels in wit katoen, op voorhand tusschen de plank jes van het toestel gelegd dienen om de bussels toe te binden, de twee strikjes legt men bovenaan op dezelfde plaats en men maakt ze van dezelfde grootte. De bussels voor de verrending be stemd dompelt men in 't donker in versch, zuiver water, tot op het oogenblik dat men ze inpakken moet, en dit omdat ze frisch en levendig zouden blijven en op de markt op de koopers nog zouden lig gen lachen. Voor de verzending verpakt men de bussels in manden of kassen waarvan de wanden met geribd papier bezet zijn. Die kassen hebben een inhoud van 10, 12 tot 15 kgr. De koppen worden om ringd met zijde papier, houtvezels of in water gedompeld lijnwaad. Al het gerief dat dient tot het inpakken moet volko men reukloos zijn. In de manden of kas sen legt men de bussels goed gesloten, het merk van den verzender wordt op uitwendige inpakgerief, met in t oog springende teekens aangeduid. Zoo de aspergekweekers van Argen teuil en omliggende veel geld van hun produkten maken dan hebben ze dit grootendeels te danken aan de goede zorgen welke ze besteden aan hun marktgoed, aan hun geest en vereeniging, onderlinge vriendschap en vertrouwen. In België is er op gebied van syndicalen geest nog veel te doen, de boeren benij den elkander nog te zeer, de onderkrui perij is nog ver van uitgeroeid, maar 't is te hopen dat we er toch ook eenmaal in slagen zullen op dit gebied verandering te maken. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. 'n gansch bizondere melding gemaakt der uitstekende bloementeelt firma Van Houte van De Pinte, bij Gent, welke er voor zich alléén, niet min dan 100 variëteiten ten toonstelde. Ook ben ik verheugd hier onmiddelijk bij te voegen dat de jury voornoemde firma de grootste en hoogste onderschei ding heeft toegekend. 't Weze me dan ook gegund, onze gebuurfirma de hulde te brengen der hartelijkste gelijkwenschen, van al de leden van Redt U Zeiven en lezers der Koornbloem Bovendien dient er ook n bizondere melding gemaakt eener nieuwe variëteit Azalea'sAlbert-Elisabeth met toe lating van H.H.M.M. aldus gedoopt. Deze wondere creatie strekt ter eere der H.H. Haerens en Wielle van Somergem bij Gent. Ook werd deze over heerlijke variëteit, in 'n prachtperk gegroepeerd, bekroond met den zilveren Beker Sander, welke in hun midden prijkte. Telkenjare, na den oogst, zal men tusschen de barmen bemesten en begie ten met vloeimest, daarna de barmen geheel plat en heel voorzichtig aftrek ken om de klauwen aan lucht en warm te bloot te stellen. ('t Vervolgt) O. Caudron, Een voornaam punt waarover ik hier in dit artikel wat breedvoeriger wil uit weiden is de manier van inpakken, van verzorgen voor de verzending. Een pro- dukt dat schoon is ingepakt, wel ver zorgd, stijgt in waarde. De asperge is een bij uitstek handelbaar produkt dat altijd goeden aftrok vindt en winstge vend is. De aspergebussels wegen van 800 gram tot 2 en 3 kilogram, dit ver schil kan groot zijn naar gelang de leng te en dikte der loten. Om de bussels sierlijk op te maken en een aangenaam uitzicht te geven, bedienen de kweekers zich van een vorm of toestel waarvan de buitenste plankjes evenals het middelste uitgerond zijn in vorm van een kring Ik kan dit toestel al niet beter vergelijken dan aan de drie mikken waarin de hop- boer zijn staak legt dien hij ontschoisen wil, natuurlijk in 't klein, de mikken zijn uitgeronde plankjes die bij middel van voegen in een grootere plank onderaan zijn vastgemaakt. In deze plankjes legt Langs welke zijde men ook het prach tig Gentsche bloemenpaleis binnentrad, dat grootsch gebouw, meesterwerk van den beroemden bouwkundigen, Vande- voorde. overal was de indruk even prachtig en 't schouwspel even verruk kend. Onder de uitgestrekte middenhalle, wier gewelven, rijk gestoffeerd, met zachtroode behangsels, welke 'n roos achtig gefilterde lichtzee op die onbe weeglijke bloemenmassa lieten neerzij gen, teekenden zich 'n eindelooze reeks bloemenperken af, telkens verschillend van vorm en sierlijk en netjes door een donker groene, dan gele, dan bruin- roode. dan purperfloerse borduurplant afgeboord. Door die eigenaardige lust- priëeltjes slingerden en kronkelden in even zoovele richtingen 'n eindeloos tal van doolhofwegels, welke vrij eer aan kunstig ingelegde mozaïktapytjes lieten denken. Hierop verdrong zich 'n onmetelijke menschenmassa, toeschouwers van hein de en verre toegestroomd, om zich aan dit onvergelijkbaar weergaloos kleuren- en tintenschouwspel de nieuwsgierige kijkers te komen verzadigen. Wie heeft er zich de oogen niet zat en uitgekeken De lucht was drukkend en scheen be zwangerend door den zachten adem der geurige rozen en anjelieren. Kortom, hier ontrolde zich als bij eentooverslag al de geheimen van pracht, weelde en rijkdom welke koningin Flora in hare eindelooze schatten verborgen houdt. In de ruime middenhalle triomfeeren de Azalea's. Hunne tallooze variëteiten boden even zoo verscheidene en wissel vallige kleurschakeeringen, waarop de blik, door onwillekeurige oogschemeriog getroffen, slechts bij poozen kan rusten. Wat verrukkend en begeesterend schouwspel, toen men van op 't balkon der sectie van schoone kunsten, in die wijde, diepe benedenhalle neerblikte en het oog liet glijden over die grootsche natuur wonderen. Hier baadde het oog in een zee van purpergloed dan weer schenen bloedroode vlammen op te da gen verder verhieven zich sneeuwblanke rotsblokken 't waren de sneeuwwitte Azalea's, welke door hun zilverblank tooisel schenen te kampen en te worste len om den lichtlaaien vuurgloed hunner scharlaken zusters naast hen te verdoo- Met 'n zeker wederspannig geweld, zag men 'n ieder zich van de puike, be koorlijke en oogstreelende Azalea s los rukken, om enkele stappen verder een Engelschen lusttuin binnen te treden. Hier was de aanblik vooral treffen der gemaakt, bij middel van ruime en kunstig gepenseelde landschapschilde ringen, welke den lusttuin in 'n ver verschiet deden doordringen. Als samen stelling en opvatting was zulks best ge lukt. Hier waren het de zachte en vlei ende anjelieren, welke er in veelvuldige tonen en tinten het oog streelde. Deze in de crescendotonen van 't vuurroode trapsgewijze bleekroode over naar 't bleekroode, vandaar naar t roosach tig geel, om eindelijk uit te sterven in 'n donzige sneeuwvlok. Hiernaast pronkten de eigenaardige vetplanten echte monster de luimigste grillen der natuur zoo wisselvallig van vorm en gedaanten, met hunne stekel- vormige knollen, boden zij de zonder lingste bochten en misbakken uitgroeiin- gen. Hun opvallend uitzicht doet onwil lekeurig denken aan 'n reeks stokstijve schildwachten, op loer in 'n eeozaam rotsengebergte. Hier staan we voor de Fransche sec tie, vertegenwoordigd door de Société d'Horticulture des Antibes Deze tuin bevat 'n reeks bloemen van verscheiden aard, waartusschen nogmaals Anjelieren van buitengewone kleurenpracht, de specialiteit der verzameling uitmaken. Verder wordt in dienzelfden stand de aandacht getrokken door n eigenaardige tentoonstelling, 't Is deze der HH. Del- rue en Cie uit Menton (Frankrijk), welke er eene collectie aanboden van ruim 40 citrussen, olijfboomen en banaanboo- men en anana's planten, alsmede eene allerschoonste verzameling van palmgra- nen en 'n prachtige reeks vetplanten Cactus. Eucalyptus... en meer anderen. Dat alles ingelijst met 'n overgroot geta vlagjes en banieren dwong elks aan dacht af. opgepropt van toeschouwers, toch heerschte er daar zulke plechtige stilte, zulke ingetogen kalmte, dat men zich haast in een bidplaats dacht, t Scheen of er de rustplaats dezer natuurwonde ren 't meesterstuk der floraschepping noch door gewoel noch door lawijd mocht gestoord of ontheiligd worden, zoo stil, zoo doodschstil was het er Beproeven om hunne pracht te be schrijven, ware deze onbeschrijfelijke kunstgewrochten zoo niet onteeren, dan minstens toch z* van kunstwaarde ver minderen. Laten we dan enkel 't zoekend oog, vol begeestering op deze juweelen neer- vleien en in stillen eerbied bewonderen we hier de grootsche schepping der Na tuur, die onvergelijkbare kunstenaarster, welke hier 't toppunt harer scheppings kracht schijnt te bereiken. Immers men bewondert en doordiept deze kunstpe- rels, met dezelfde spannende aandacht, welke 'n diep ingewikkeld kunstge wrocht zou vergen. Elk hunner -en eindeloos zijn hunne variëteiten eischen eene verscheiden studie, want elk hunner bezit 'n karakteristieke schoonheid, en van vorm en van kleur en van fantasie. 'n Bijzondere hulde dient hier terecht gebracht aan de uitgelezen variëteiten tentoongesteld doorD' Ballon-De Pauw, uit Gent, welke dan ook de diepste be wondering der tallooze bïzoekers heb ben afgedwongen. De aandacht onzer Koninklijke Vorsten binst hun be zoek was hier vooral gevestigd op de Miltonia's, welke respectievelijk den naam droegen van den Koning, der grootste Belgische generaals en der oor- ogsberoemde landsteden. De Odontia- dor's zijn gedoopt geworden met de namen van Verdun en der Fransche stafhouders. We mogen ook niet nalaten, hier nogmaais den naam te herinneren der Firma Van Houte uit Gent, welke eveneens is gelast geworden met de ver siering der Orchidee szalen en er even eens mededingt met 'n nieuwe variëteit, namelijk de Odontoglossum Xhant- hoter 'n verrukkend bloemenwonder, waarbij H. M. de Koningin, tijdens haar bezoek, langen tijd stil bleef. De Hollandsche afdeeling leidde ons tot bij den voorgevel van een net bin- nenlandsch roodsteenen huisje, aan wiens muren de zonderlingste slinger en klimplanten in de hoogte klauterden, en tusschen welks spleten de zonderling ste woekerplantjes, in hunnen stillen eenvoud, zoo geheimzinnig kleurden en geurden als wilden ze hunne tengere schoonheid beschutten, tegen al dat luis terrijk kleurgetintel en gefonkel en ge schitter hunner naburen. Langs de ach terzij was dit stille geveltje geborgen, onder de bronsgroene blaren en goud gele bloemen der Clivia's, Kortom eenvoudig, maar indrukwek kend. ven. In dien monstergroep van Azalea's welke zonder overdrijving en met volle recht, verreweg de kroon spanden, dient Aan de overzij valt het oog op n heerlijke massief van tallooze broeikas- planten, palmboomen, laurieren en meer andere sieraadplanten, welke zich hier eveneens in 'n eindeloos verschiet op werken, tegen de prachtige landschap- schildering, welke gansch dien zijgevel inneemt en den toeschouwer de illusie j verleent zich in 'n uitgestrekt park der Azuurkust te bevinden, i Op het eerste verdiep verre van al dat bloemearumoer zijn de Orchi- f dée's (standelkruiden) in n paar zalen I vereenigd. Al stond het er aanhoudend Doch, indien de bloem edel en schoon is, toch bezit het blad ook z'n zonder linge bekoorlijke geheimen, zoowel on der oogpunt van vorm als van kleur- schakeering. Zij vormden bij de ingangs- halle 'n mooien kunstblok. Anthuria's, Bouganvillia's, Diffenbachia's, Palisa- tha's en nog meer anderen, schenen er opeen geperst en hunne reusachtige bla deren openden zich als breede kelken, anderen met donkergroenen grond, doorvlekt of dooradert met blanke vlek ken of goudgele streepen. Op t achter plan rezen er verbazende monsterblade ren, welke 't best gelijken aan kunstig uitgesneden schilden. Anderen nog schij nen uit den grond op te rijzen als 'n lans of schijnen overdekt met n zacht donzig floers. En verder nog immer en altijd bloe men, waaronder de groote hemelblauwe Hortensia's, de purperzachte Lila s, de lieflonkende Cyclamen en Rhodondrons. Kortom 'n wereld van planten en 'bloemen ofschoon zoo menigvuldig in soorten, toch elk met haar eigen karak ter, haar eigen psycologisch geheim, haren trots, haar geweld, hare wreed heid, hare driften, hare zachtheid of hare nederige ootmoedighied. In een woord, 'n schouwspel waaraan het oog zich slechts met geweld en moeite losrukt, en bij 't verlaten van welk grootsch natuurtafereel, ik onwillekeurig dacht aan den zang van den grooten Dichter 'ne Wemelende drang van bont [gewiekte vlinderen, Die zich in 't geurig ruim der [Lentelucht verheugt 1 RUSTICUS. Op Zondag, 13 Mei, om 3 uur 's na middags (zomeruur wel te verstaan) en in 't gewoon lokaal op t Dorp, groote belangrijke vergadering. Dagorde 1. Redevoering door Frans Van de Velde van Denderleeuw. 2. Toespraak over den toestand van de boerderij, door H. Klopterop. 3. Ontslag en herkiezing van 't be stuur. RNBL -T-

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1