REDT U ZELVEN Arbeid adelt Yoor een grooter Opbrengst Algemeene Vergadering Landbouwweekblad EENE PLEZIERREIS. Iets over den Koekoek. ALLERLEI Redt U Zeiven Kapitaals verhooging Achter de Schermen. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Genige cuoopden oüep Qeeöepbeteping en (Dell^ontpool. LANDBOUWERSYEREENIGING TERAPHENE ZONDAG 3 JUNI 1923. Prijs lü centiemen. 5de JAARGANG Nr 231 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR! AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Baron Ruzette, Minister van Land bouw, is voorzeker bezield met goede gedachten als hij zegt: Brengen wij meer voort En was het niet de Koning zelf. die te Gent, bij de opening der Flora- liën, verkondigde dat men niet vergeten mag dat de Landbouw onze eerste en belangrijkste nijverheid is, ten eerste omdat de kapitalen die daarbij moeten aangewend worden de belangrijkste zijn, en ten tweede omdat meer dan een zes de van de gansche Belgische bevolking in den landbouw werk en bestaan vindt. De landbouw voorziet het land, de wereld van voedsel en levert aan de nij verheid de meest onontbeerlijke grond stoffen, vellen voor leder, wol en vezels voor stoffen, enz. Maar omdat de land bouw voor eerste en onmiddellijk doel heeft het menschdom te bevoorraden, en dat aldus deze bevoorrading een maat schappelijk plicht is voor den landbou wer, dan zal deze om den raad van den Heer Minister te volgen, er zich vooral op toeleggen om de nationale opbrengst van voedingswaren te vermeerden, zonder van den anderen kant uit het oog te verliezen deze opbrengsten niet te verwaarloozen, die hem zijn eigen be staan moeten verzekeren. Onze landbouw op zich zelf is niet winstgevend genoeg, daar is elk mede t akkoord die een weinig van landbouw- toestanden afweet, en het is een plicht voor de boerenbonden daarop te wijzen, doch vele landbouwers zouden beter kunnen zijn, die nu klagen en willoos zijn. Het ligt bijzonder een beetje in den aard der Vlaamsche boeren, geen durf te bezitten, geen stoute ondernemingsgeest te gebruiken in hun eigen bedrijf om hun ondervinding en hun kennis van zaken in een veel belovende onderneming uit te baten, doen voort te brengen. De schrik, een onbepaalde vrees, een vrees, overblijfsel uit vroegere tijden, houdt ze tegen, en de oude, dagelijksche slenter drijft ze met zich mee tot hun eigen leed en schade. Die vrees moet er uit, de slenter naar den duivel Een man van zaken overziet den toe stand van zijn land met betrek tot den vreemde, en volgens dien toestand zal hij zijn zaken inrichten en te besturen. Ongelukkiglijk is de toestand van België zoo, dat wij nog veel landbouw- waren uit vreemde landen moeten in voeren, omdat wij er zelf niet genoeg van leveren kunnen om aan de vraag het gebruik van onze eigen bevolking te voldoen. De opbrengst van die waren verermeerderen en het zoover trachten te brengen dat de 'invoer overbodig wordt, dat is een dubbel goed werk. Dat doel, de verbetering van onzen finantieëlen landelijken toestand en het verbeteren van onze eigene levensvoor waarden moet en wordt door alle dap pere en plichtbewuste boerenmenschen betracht en nagestreefd het is de wensch van den Koning, het is een voor stel van den Minister, het is een natio naal en een echt boerenbelang en daar om zal De Koornbloem haar best doen om uit al haar krachten mee te werken aan het bewerkstellingen van dat edel streven. Om onze opbrengsten te vermeerde ren zonder dat ze, wel te verstaan, zeker niet van hoedanigheid noch waarde ver minderen, moeten wij den weg op der nieuwe landbouwwetenschap en deze geeft ons, even als de wetenschap der algemeene ekonomie, één middel het specialisme, als ik het zoo zeggen mag, dat is, elke landbouwer moet een speci alist worden in één tak van den alge- heelen landbouw, zonder zijn algemeene kennissen van het overige prijs te geven. Men zou dat kunnen noemen een ver deeling van den arbeid. De voordeelen die de speciale of bijzondere teelt of kweek oplevert zijn talrijk en grootBe sparing van tijd, uitgebreider kennis en betere ondervinding en daardoor betere en grootere opbrengst. Het specialisme heeft vooral in de 'nijverheid en bijzonder in de Nieuwe Wereld groote vorderingen gemaakt en aldaar niet min in den landbouw. Ons land, de toestand onzen Belgi schen landbouw is, naar onze neederige meening, heel en al geschikt om de spe ciale kuituur en kweek te bevorderen, omdat we hier te lande vooral den klei nen landbouw hebben door de groote verbrokkeling van het land. De kleine bedrijven zijn door zich zelf niet winst gevend genoeg om ons een deftig be staan te verzekeren en van den anderen kant zijn we er toe gekomen aan den grond zijn maximum opbrengst of wei nig min te doen geven. En er moet meer voort gebracht worden nochtans bij gevolg is de eenige uitweg specialisten moeten er zijn. De tuinbouw, de fruitkweek, de paar- denkweek, het houden van hennen, de tabak- en de hoppeteelt, de teelt van vroege aardappelen, van suikerbeeten zijn onder andere zooveel specialiteiten. Ook in ons land heeft dat specialisme sedert enkele jaren vooruitgang gemaakt, doch nog niet genoeg, en nochtans wij meenen dat onze algemeene land bouw er niet bij geleden heeft, wel in tegendeel. De Minister van Landbouw heeft dit wel begrepen en de landbouw kundigen van den Staat geven er ons op tijd en stond de noodige raadgevingen en de heilzaamste lessen over. Laten wij hopen dat de toestand van 't land aan het ministerie van landbouw weer zoo gauw mogelijk de noodigen geldelijken steun, bij de moreele hulp die ze ons nooit liet ontbreken, zal toe laten te geven, dan hebben wij van deze methode oneindig veel goeds en voor deel te verwachten voor ons zelf en voor het gansche land. Verleden week, schreven wij, dat we jaarlijks een veertien millioen kilos tabak invoeren. Daarnevens vragen we jaar lijks aan den vreemde meer dan een millioen eieren Wij moeten meer voortbrengen Wat moeten wij meer voortbrengen Dat zullen wij opvolgendlijk onderzoe ken. Mochten wjj in alle geval wat meer Amerikaanschen onderneminggeest aan- kweeken, wij zouden er wel bij varen. H. KLOPTEROP. Dat men ons in vreemde landen en namelijk in Engeland, Holland, Jersey, Denemarken enz. vooruit is onder oog punt van veeverbetering, spruit hieruit voort, dat wij voor 't algemeen niet ge noeg gevorderd zijn in zake veevoeding, in zake gezondheidsleer, en dat de keus der kweekprodukten meestal gebrekkig is geweest. Doch hierop komen wij later terug. De veeverbetering hangt dus af van drie punten 1° De voeding. 2° De toepassing der voorschriften van den gezondheidsleer. 3° En voornamelijk de keus der fok- dieren of kweekdieren. Een woordje over veevoeding a. u b. OaS dunkens cn hier komen we nog aanraden, kalk in het voedsel te doen. Deze kalk is meestal van geene betee- kenis, hij kan niet benuttigd worden, hij kan alleenlijk dienen om de zuren van het voedsel te neutraliseeren, te vernie tigen en hen alzoo te beletten den kou van het organism meê te voeren. Om verteerbaar te zijn moeten kalk etf'phos- phoorzuur eerst door de gewassen ver werkt worden in organieke samenstel lingen, in eiwit b.v. En daarom is het noodzakelijk eerst en vooral op doelma tige wijze te bemesten, kalk toe te die nen, phosphoor toe te dienen, potasch toe te dienen. Onze bodem is arm aan kalk, Luzerne die 8 °/oo kalk bevat groeit hier niet en daarom laten onze rassen dikwijls te wenschen onder oogpunt van beenderengestel. Dit punt wordt zelfs door onze groote paardenkweekers niet genoeg in aanmerking genomen. Ook is 't aan de pooten dat onze paarden meest gebrekkig zijn. Alhier zijn 't meestal de klavers die het meest kalk bevatten, men zorge dus overal voor klavers, in meerschen en weide. Hier herinneren wij, terloops, aan 2 of 3 wetten van den bemestingleer. 1°) Kalk brengt veel bij tot het benut tigen van potasch 2°) Phosphoorzuur bevordert het op nemen van kalk 3°) Potasch bevordert het benuttigen van phosphoorzuur. Vergeten wij daarenboven niet, dat potasch veel bijdraagt tot de voedzaam heid onzer gewassen. Eiwitstoffen, sui ker, olie, zetmeel vormen zich niet zon der het bijzijn van potasch. Dus weinig potasch beteekent weinig zetmeel, wei nig suiker, weinig droge stof en veel water. In de stallen lijdt de voeding dikwijls gebrek aan kalk. Dit punt wordt te veel verwaarloosd in lessen en schriften over veevoeding. Van al onze graangewas sen b.v. is het alleen de haver die nog al kalk bevat. Rogge bevat veel phosphoor zuur maar schier geen kalk. Buiten de klavers, goed hooi en min of meer ze kere beeten, zijn al de voeders der hoeve arm aan kalk. Ze zijn ook arm aan eiwit, twee stoffen van zoo n groot belang voor den dierenkweek. Die zich op dezen kweek ernstig wil toeleggen, moet hoofdzakelijk kracht voeders koopen, rijk aan kalk, rijk aan eiwit, zooals sezaamkoek die 30 °/oo kalk en 35,6 eiwit bevat. En 't is niet omdat 100 kgr. koeken, 20 of 25 fr. meer kos ten dan 100 kgr. rogge b.v. dat het min profijtig is koeken te geven Er moet in aanmerking genomen worden wat 100 kgr. van 't eene en 100 kgr. van 't andere bevatten en welke produkten jonge dieren, boter of melk enz. een en ander zullen geven. De oude boerenpolitiek van houdt vast wat ge hebt van nooit iets te koopen is eene armzalige en weinig verstandige politiek. Uit Neder land en Denemarken is dergelijke poli tiek reeds lang verdwenen. D. BRICOUT. Verscheidene leden van den bond hebben reeds den wensch uitgedrukt eene plezierreis samen te doen naar Oostende, naar Namen en Dinant, naar Spa, naar de Grot van Han en Rochefort enz. enz. Er zijn groote prijsverminderingen voor Maatschappijen op de treins, in de verschillende instellingen zooals de Grot van Han enz. Het is dan ook voordeelig, en voornamelijk gezellig in groep te reizen. Om aan onze leden aangenaam te zijn en ook aan allen de gelegenheid te geven te genieten van een prachtige pleziertocht zullen we dezen zomer eene reis inrich ten naar de natuurschoone steden Namen en Dinant en de boorden van de Maas. Deze plezierreis zal plaats hebben den Zondag 17 Juni a. s. Vertrekuren en prijzen zullen Zondag bekend gemaakt worden. We moeten niet zeggen hoe schoon en prachtig deze streek is, iedereen zal er reeds over gelezen, of er vrienden hooren over praten hebben. We zetten onze vrienden leden met hun huisgezin aan deze gelegenheid niet te laten voor bijgaan om te genieten van eene schoone dag van uitspanning. Verhopen we dat tegen dien tijd de spoorwegstaking ge daan zij. Inschrijvingen mogen van nu af ge daan worden aan de plaatselijke schrij vers of op ons bureel te Aalst. eens met ons oud stokpaardje terug, men gelieve het ons niet heuvel te nemen ons dunkens is de kwestie veeverbete ring, eerst en vooral wij zeggen niet hoofdzakelijk, maar eerst en vooral eene zaak van bemesting. Om een kloek en vroegtijdig dierenras te vormen, is het eerst en vooral noodig een kloek ge raamte te maken, met wel ontwikkelde en krachtige beenderen, op dewelke men kloeke en gezonde spieren kan leg gen. Dit beenderengestel bestaat hoofd zakelijk uit Phosphoorzuur en uit kalk. Daaruit volgt klaar en duidelijk, dat de dieren eerst en vooral opneembare kalk en verteerbaar phosphoorzuur in hun voedsel moeten vinden. Het is niet voldoende, zooals men het soms hoort In onzen Senaat v. erd dezer dagen ook veel gesproken over de begrooting van Landbouwover den landbouw zelf geen gebenedijd woord, alles liep over bruggen, en wegen en macadam 1 Die heeren moeten in hunne met kus sens belegde autos over gemakkelijke banen kunnen rijden. Het wordt warempel tijd dat ons senatoriaal oud-mannekens-huis afge schaft wordt. In de Hallen van Parijs werden de eerste kersen tegen ongelooflijke hooge prijzen verkocht, de eerste perziken gin gen verleden week op hun beurt tot 34 en 38 fr. 't stuk. In de streek van Bordeaux, Frankrijk, is een landbouwer er in gelukt een vari ëteit graan te kweeken die in April in aren staat en rijpt, terwijl de andere graansoorten nauwelijks halmen hebben. Hij zond er een staal van op aan den Minister van Landbouw en een aan een groot dagblad van Parjjs. Een Amerikaansch landbouwblad was blij omdat de zomeruur hier uitge steld was, ze hebben te vroeg gejubeld, maar 't bewijst eens te meer dat de boe ren met al die veranderingen van tijd en uur geen uitstaans hebben, Duitsch systeem Samenwerkende Maatschappij van ZONDAG 6 MEI 1923. Met algemeene stemmen is de voor gestelde kapitaals verhooging goedge keurd. Wij geven hieronder de daartoe aan genomen schikkingen a) de leden die een spaarboekje bezit ten van onze Spaar- en Leenbank zullen vooraf op de verhooging mogen in schrijven met den helft van het bedrag van 't boekje, voor alle meerdere som men die zij willen inschrijven staan ze gelijk aan de andere leden b) de inschrijvingen mogen gedaan worden zonder beperking van bedrag, doch in geval er te veel zou ingeschre ven worden zal het Bestuur gemach tigd zijn de grootste sommen te vermin deren c) mogen inschrijven al de leden en medewerkers van den bond R. U. Z. onverschillig of ze reeds deelgenoot zijn of niet d) de inschrijvingen zijn open tot 6 Juni a. s.de stortingen mogen gedaan worden naar keus ofwel het volledig bedrag vóór 1 Juli, of zooniet, den helft van het bedrag vóór 1 Juli en de rest vóór 30 September. Het bestuur der maatschappij bekomt machtiging om desgevallend hieraan uitzonderingen toe te laten e) de stortingen die gedaan worden vóór 15 Juni. zullen geschieden op onze Spaar- en Leenbank en zullen interest opbrengen aan 3,60 °/0 tot 1 Juli van af: 16 Mei indien de storting geschiedt vóór dien datum 1 Juni indien de storting geschiedt tusschen 15 en 31 Mei; 16 Juni indien de storting geschiedt tusschen 31 Mei en 15 Juni f) de plaatselijke schrijvers mogen de inschrijvingen en stortingen aanvaarden indien de aanvraag er van gedaan wordt g) In Juni of Juli 1924 zal er eene alge meene vergadering gehouden worden om te beslissen of en wanneer de nieuwe aandeelen zullen gelijk gesteld worden met de stichters-aandeelen. De Voorzitter, De Bestuurder, B. Schockaert. O. Caudron. Buitengewone algemeene vergade ring voor de leden van Redt U Zeiven, op Zondag 3 Juni, na de Hoogmis Zezr belangrijke mededeelingen. (Vervolg) Hij immers is gewoon aan deze streek, zit hier Winter en Zomer in het veld, hij kent de geheimen van het dorp en deze die des nachts geschieden voorze ker nog het best. Men spreekt hier met veel eerbied van den ouden velduil en kinders die des avonds wat lang op de straat blijven vreezen hem zelfs. Hun lange vlerken uitslaande, sche rend langs den boschkant, begaven ze zich naar de plaats waar ze hem ont moeten zouden. Hun verlangen werd bevredigd. Ern stig als de uil zijn kan, met zijn helder oog recht voor hem in de wijde wereld starend, gansch gevoelloos zoowel voor de erge zaken die ze hem vertelden als voor deze die bij die jonge meisjes zulk een lachbui hadden verwekt, zat vader uil, zonder een enkele uilspier te verroe ren aandachtig Daar den koekoek en zijn wijf te luisteren, 'k Weet al genoeg, riep vader uil, het wijf van den koekoek, dat nog niet uitgepraat scheen, in de rede vallend. Wat hier in het dorp op de rekening van u beiden wordt gezet moet overge bracht worden op die van den sperwer. De groote roofvogel, die van pluimen, vleugels en staart fel op u gelijkt, slaat zijne tent hier des Winters op, als gij uren verre van hier zijt. En denkt toch niet dat hij zich met hetzelfde voedsel tevreden houdt, waarmede gij uw hon ger stilt. Hij is een lekkere gast. De fijn ste brokjes houdt hij voor zich, hij aast op jonge kuikentjes, duiven, kleine vo geltjes enz. Dat de duivenjongen van dien jongen vrijer weggehaald zijn dat kan ik goed gelooven en dat de men- schen, die alhoewel schrander van geest, denken dat gij 't gedaan hebt, komt en kel uit een loutere vergissing voort Het is waarlijk spijtig voor li. Nu, dat alles klaart wel eens op. Maar, sprak de velduil, en nu zette hij een lachend we zen op, er zijn van U beiden vele andere zaken te vertellen, zaken die niet heele- maal in den haak zijn. Verschooning riep het wijfje van den koekoek, ik moet uw gezelschap verla ten, ik moet een ei gaan leggen, ge kunt me later zeggen man, wat wij zooal op onzen kerfstof hebben. En weg was ze, en al vliegende gezien geleek ze inder daad niet slecht op een sperwer. Ze moet een ei gaan leggen en waar Daar zorgt mijn wijf wel voor. Een nest maken doen we niet, daartoe missen we den tijd. Ze legt haar eiers bij afwezig heid der oudjes in het nest van een an deren vogel, zelfs in dringende gevallen durft ze wel, een op het nest zittend wijfje schrik aanjagen, doen vluchten en zich in de plaats stellen. Dat ge den noodigen tijd mist om een nest te maken dat wil nu nog toegeven, maar zeg eens, dat ge de zorg van uw jongen op te kweeken aan anderen over laat, dat is zeker ook gebrek aan tijd. Als huisvader zijt ge dus heelemaal niets waard. Ge leeft alleen om te eten, te zingen en plezier te maken. Een echt lui- lekker leven slijt ge Vader koekoek meeude te weerleggen maar daar hij inderdaad bekennen moest, dat hij nooit zijn vader, noch moeder gekend had, moest hij zwijgen en wachten tot vader uil gansch was uitgesproken. Daarbij, uw bloedeigen jong, zal de jongen van zijn pleegouders, een voor een, uit het nest duwen en verongeluk ken en daarbij zijn pleegouders zooveel last en werk geven dat z'er mager zullen van worden. Zoo'n kerels zijt ge. Ondanks al wat ge daar zegt, vader velduil, zult ge toch ook met mij beken nen dat we dit alles hebben moeten doen om onze hongerige maag te stillen en als den hongerdood voor de deur staat dan valt er al eens ernstig na te denken en te zien of men zelfs, ten koste van eens anders leven, het zijne niet kan bewa ren. Overigens ik durf altijd tegen u wedden dat die drie of vier nachtegalen jongen niet opgewassen zouden geweest zijn om het aantal rupsen te verslinden dat ik, bijvoorbeeld, toen ik nog in het nest zat, en later heb verslonden. Dat zijn verzachtende omstandighe den die voorzeker in uw voordeel plei ten en om het gesprek te sluiten, zal ik u nu ook eens zeggen dat die jonge meis jes, die ge in 't bosch hebt ontmoet, op hun vingeren het aantal uwer machtige gorgelslagen telden, om te weten hoe- vele jaren hen nog van hun trouwdag scheidde. Dat ga ik aan mijn wijf vertellen sprak vader koekoek, en weg was hij het wijde veld in, en dan naar 't bosch, waar hij zich weder lustig aan het roe pen zette tot zijn wjjfje hem vervoegen kwam. 'k Had misschien wel geen ongelijk te zeggen dat de koekoek een raren vogel is en menigeen onder de lezers en leze ressen van De Koornbloem zullen hem voorzeker nu nog beter kennen. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Terloops wees de Heer Klopterop in De Koornbloem van verleden Zondag op de suikerkwestie in België. Hij deed het heel beknopt omdat hij als hoofdzaak in zijn artikel op de ta baksteelt wilde wijzen en daardoor eens te meer aantoonen hoe men van hooger- hand met onze belangen omspringt. Vandaag wil ik aan de lezers van ons blad de huidige suikerkwestie wat nader toelichten. Het zal velen reeds zijn op gevallen, hoe het nu plots komt, dat de suiker zoo schromelijk duur is, wijl de laatste jaren de teeit van suikerbeeten zoo zeer heeft toegenomen. In een artikel verschenen in De Standaard van 25 April laatstleden schrijft volksvertegenwoordiger Blavier in verband met die kwestie het volgende, dat wij hier willen aanhalen, omdat het zoo raak de waarheid weergeeft De oorzaken liggen voor de hand de winsthonger is sommige fabrikanten en vooral de speculanten te groot ge weest. Zij hebben zoo overvloedig sui ker uitgevoerd dat de grens, gesteld door ons nationaal verbruik overschre den werd en dat wij, die overvloed aan suiker hadden, nu zullen verplicht zijn aan hoogen prijs terug in te voeren. En hier wil ik wijzen op een steeds aan groeiend gevaar, dat niet alleen de be- angen van de verbruikers, maar ook die van de eerste producenten, de andbouwers, bedreigt, namelijk den trust van suikerfabrikanten, als ik hem zoo mag noemen, die geschaard rond de Thiensche suikerrafinaderij, opweg is om zich van de Belgische suikerfabri- katie en suikermarkt meester te maken en die dan later voor boeren en verbrui kers de kribbe hoog en laag zou kunnen houden naar goeddunken Tot daar den Heer Blavier, Het is dus een feit dat de huidige hoo ge suikerprijzen te wijten zijn aan het groot winstbejag der suikerfabrikanten, aan de speculatie en aan den trust der suikerfabrikanten. Vóór den oorlog reeds was de eerste hand gelegd aan dien trust. De suiker fabrieken van Racour, Waasmond en Amaing waren er reeds door opgeslorpt. Na den oorlog werden die vervoegd door deze van Bauffe, Marche-lez-Ecous- sines, Genappe, Liers, Visé, Waleff, Braives en nog meer andere, zoodat de Belgische suikerfabrikatie voor meer dan 60 °/o in handen is van dien trust Die vereenigde suikerfabriekanten hebben zeker de prijs van suikerbeeten en suiker voor een goed deel in handen,we mogen gerust aannemen dat zij die macht zeker niet in hun nadeel gebruiken, of zoo maar gereed hunne belangen voor het algemeen belang doen zwijgen. De te genwoordige prijs van de suiker toont klaar genoeg, dat die menschen enkel winst beoogen en met al het overige maar heel weinig bekommerd zijn. Maar en hier wordt het belang rijk de man van de trust der suiker- fabrikanten, hij die de ziel is van heel die onderneming, die dus de groote schuldige is der huidige suikerduurte, het leven duur helpt maken, het ekono- misch leven van het land bemoeilijkt is... lid van. de onlangs gestichte Nationale Landbouwkommissie. Die Nationale kommissie heeft voor doel die middelen te onderzoeken en te helpen verwezenlijken, welke onzen grond en onzen landbouw meer kunnen doen voortbrengen en zoo ons land finantiëel weer goed maken. Ons, boeren, wil men meer doen voortbrengen om de prjjzen te doen da-

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1