REDT U ZELVEN Arbeid adelt DE TOEKOMST. DUUR LEVEN. Teelt van bet (Uitloof. Landbouwweekblad WENKEN AAN ONZE FRUITKWEEKERS moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. De Gigen J-ïaapd Zedelijke Inöloed öcm den Lrondboucju. ZONDAG 17 JUNI 1923 Prijs 1U centiemen. 5de JAARGANG Nr 233 Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schryft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Van dag tot dag zien wij met genoe gen dat onze groote dagbladen meer en meer gewag maken van het groot be lang van den landbouw. Dat is aanmoe digend voor ons, want dat bewijst dat de boeren de drukpers meekrijgen, die een onschatbarea steun voor hun be weging uitmaakt. Zoo lezen wij verleden Zondag in De Standaard Onze landbouw eischt in allereer ste plaats binnenlandsche bescherming. De regeering zorge er voor door alle middelen niet het minst door meer technische voorlichting en uitbreiding van het beroepsonderwijs, de verhoo ging onzer graanteelt en vooral onzer dierlijke producten in de hand te wer ken. Ze wake er tevens op, dat onze landbouw door bnitensporigen vreem den invoer in 't bijzonder van vleesch en zuivelproducten niet ontmoedigd worde en verplicht zij, waren tegen on voldoend loonende prijzen af te zetten... Ze late nch niet door kortzichtige jammerkreten over schandige onrecht- streeksche verbruiksbelastingen, stijging van de levensduurte en dergelijke weinig doordachte argumenten van de wijs brengen. Want daardoor zou ze, om een tijde lijk laaghouden der prijzen, het land veroordeelen voor altijd op vreemden invoer aangewezen te zijn. Wil zij inte gendeel den landbouw helpen, desnoods door een tijdelijke bescherming aan de grens om zijn vleesch-, boter- en eier- productie voldoende op te voeren om volledig de behoeften van het land te dekken, dan is zij voor heel de verdere toekomst van allen vreemden invcer ontslagen en zullen door het spel der wet van vraag en aanbod de prijzen zoo normaal als elders zijn Wij geven deze zoo lange aanhaling weer, omdat wij juist sedert lang deze gedachte hebben verdedigd met pen en tong. In korte woorden beteekent dat Zoo weinig mogelijk trachten in te voe ren en zooveel mogelijk trachten uit te yoeren dank aan den landbouw. Zoo zien wij en dit is het besluit dat wij willen trekken dat, dank aan een stelselmatige en onverpoosde wer king, de toekomst voor ons schooner wordt. Hebben wij de regeeringen nog niet mee, de drukpers staat reeds aan onze zij en de andere zullen wel volgen. En zoo kom ik op snee om aan de be lofte van verleden Zondag getrouw te zijn te spreken over het inrichten van boerensyndikaten. De syndikaten moeten zijn een wel begrepen macht en een bron van wel stand, wanner de inrichting ervan steunt op breede en sterke grondvesten. Daarom wil ik vandaag mijn gedach ten hierover aan onze beminde lezers ter overweging voorleggen. Er worden gesticht plaatselijke of ge meentelijke syndikaten, regionale of provinciale syndikaten en een dubbel landelijk syndikaat met Vlaamsche en Waalsche afdeeling. Al de gemeentelijke syndikaten eener provincie vormen een provinciaal syn dikaat de provinciale syndikaten vor men te zamen het landelijk syndikaat, de Vlaamsche provinciën het landelijk Vlaamsch syndikaat de Waalsche pro vinciën het Waalsch landelijk syndikaat. Verscheidene gemeentelijke syndika ten mogen en dit is zeer gewenscht een federatie vormen per arrondissement, per kanton of van nog kleinere omschrij vingen, om er de plaatselijke belangen van hunne leden te behartigen, voor samenaankoop zooals we dit doen in de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven, voor samenverkoop of uitvoer van fruiten en groenten, voor het inrich ten van wetenschappelijke voordrachten en leergangen enz. I. Lidmaatschap. Alle landbouwers en landbouwwerk- lieden mogen van rechtswege lid wor den kunnen als leden aangenomen worden landbouwingenieurs, landbouw kundigen en landbouwleeraars mits ze kere voorwaarden. Eereleden worden in de huidige toe standen niet aanvaard. II. Bijdrage, De bijdrage, die in algemeene verga dering en bij stemming zal vastgesteld worden, zal niet per koe of per paard gerekend worden, maar wel per Hectare bebouwden grond. De aldus verkregen gelden komen in de kas van het provin ciaal syndikaatde provinciale kassen dragen te zamen de lasten van het lan delijk syndikaat. Een zelfde reglement stelt het gebruik vast dat het landelijk syndikaat van de noodige sommen wil doen en het zal dit gebruik te verrecht vaardigen hebben. III. Doel en werking der geheele syndikale inrichting. De leden op alle mogelijke manieren helpen en bijstaan, de bloei van den land- bouw en den welstand van iederen land bouwer,in 't bijzonder en van den land bouwerstand in 'talgemeen te betrachten, de leden voor uitbating en bedrog van vreemden te vrijwaren, de landbouw wetenschap te bevorderen en aldus mee te werken aan den algemeenen bloei van het land uit al onze krachten mee te werken, ziedaar in groote hoofdlijnen het doel van het bedoelde syndikaat. De plaatselijke syndikaten brengen het provinciaal syndikaat op de hoogte van wantoestanden op landbouwgebied in de gemeenten en wijzen op de verbe teringen die zouden kunnen gedaan wor den. Zij plegen overleg met het provin ciaal syndikaat over ondernemingen die den landbouw zouden ten goede komen, als verbeteringen van gronden, het aan leggen of doen reinigen van waterloo- pen enz Zij brengen ter kennis van het pro vinciaal of van het arrondissementsbe- stuur alle vragen en inlichtingen door de leden opgegeven. Zoolang wij geen Landbouwkamers hebben, zullen de provinciale syndika ten de provinciale landbouwtoestanden en vraagstukken bestudeeren en zich daarover in betrekking stellen met de openbare besturen Zij richten ook waar het mogelijk is landbouwleergangen in, voordrachten, leerzame reizen enz. Zij kiezen een rechtskundige raadge ver, die aan de leden van de provincie kostelooze rechtskundige of notarieële inlichtingen zal verschaffen. Deze raad gever een notaris of advokaat is noch lid noch eerelid en zetelt niet in de vergaderingen, hij kan misschien wel optreden als voordrachtgever om te spreken over algemeene rechtskundige kwesties. Eindelijk geeft elk provinciaal syndi kaat een jaalijksch verslag over de land bouwtoestanden van zijn gebied aan het landelijk syndikaat. Het landelijk syndikaat houdt alle noodige briefwisseling met 's landsbe stuur en met het ministerie van Land bouw en zoo het noodig blijkt met vreemde syndikaten over kwesties van algemeen landbouwbelang. IV. Vergaderingen. Telken jare wordt er een algemeene vergadering van aide leden van het land gehouden te Brussel of elders. De provinciale vergaderingen hebben om de drie maand plaats de gemeente lijke of plaatselijke ten minste ééns per maand. V. Bestuur. Elk bestuur bestaat uit een voorzitter, een ondervoorzitter, een schrijver-schat bewaarder en een getal bestuurleden volgens omstandigheden. Allen worden gekozen door de leden en elk is verkiesbaar. Ieder jaar mag het bestuur om den helft herkozen worden. Dit geldt en voor de plaatselijke en voor de provinciale syndikaten. Het landelijk syndikaat bestaat uit een Waalsche en een Vlaamsche afdeeling, daarom zal het landelijk bestuur samen gesteld zijn uit Vlamingen en Walen in gelijk getal Twee voorzitters, twee on dervoorzitters, twee secretarissen en twee bestuursleden per provincie. Wan neer het landelijk bestuur alleen veree- nigd is, dus buiten de algemeene ver gaderingen heeft een der twee voor zitters om de beurt doorslaande stem in geval van gelijk getal stemmen ofwel beslist elke afdeeling afzonderlijk. VI, Rechten en plichten der leden Elk lid heeft recht op kosteloozen raad van rechtskundigen ef welken aard ook. Van den anderen kant zal elk aan de besturen de mogelijke inlichtingen ver schaffen, die ze zouden vragen in 't be lang van 't algemeen. Ziedaar in breede trekken het ont werp van de inrichting en de samenstel ling van wat we zullen doopen Het Syndikaat der Boeren. En nu aan 't werk Genoeg gemord, genoeg gegreefd en gegrold, toonen wij dat wij nog wat anders kunnen dan put ten in den grond klagen. Wij, Belgen, verwachten in 't algemeen te veel van de openbare besturen en te weinig van ons zelve. De Staat is maar een regelaar, hij sticht maar wanneer de burgers aan hun plichten te kort schieten. En t en zal niet gezegd worden dat de boeren niet kunnen wat alle andere standen en burgers reeds getoond hebben te kun nen, want eerlang zal Het Syndikaat der Boeren geen ontwerp, geen droom meer zijn, maar een daad en da*n zal de toekomst veel belovend zijn en veel geven. Voor hem die vruchten zoekt Is 't wenschen niet genoeg, De hand moet uit de mouw, De hand moet aan den ploeg. H. KLOPTEROP. Vorige maal wezen wij er op. dat een gedurige jacht op ziekten en insec ten, die onze fruitboomen beschadigen, onontbeerlijk is om het wellukken der ophrengst te verzekeren. Wij drukten er ook op, dat om eene doelmatige besti j- ding te kunnen doen, er oordeelkundig moet te werk gegaan worden. Inderdaad veel insecten zijn slechts gedurende een enkelen,soms zeer korten tijd van hun leven voor bestrijding vat baar, terwijl eens daarbuiten velen be stand zijn tegen alle gewone doodende middelen. Men hoort of leest soms wel dat dit of gene middel passend is voor alle in secten die onze boomen aanvallen. Doch wie eenigszins met leven en ontwikke ling der insecten bekend is, zal met ons bekennen dat dergelijke middelen on mogelijk zijn, evenals het onmogelijk is dat één enkel geneesmiddel alle men- schelijke kwalen kan genezen De meeste insecten ondergaan immers verschillige gedaanteveranderingen, zoo vinden wij bij de meeste insecten drie vormen 1) eieren 2) larven 3) poppen. Larven en poppen der insecten heb ben op verre na niet denzelfden vorm. Onder de rupsen onderscheidt men de ware rupsen en de bastaard rupsen, de eerste veranderen na de poppenrust in vlinders, de laatste in bladwespen. De vorm der poppen is ook zeer ver- schilland volgens de insecten-soorten, vele poppen zijn naakt (kevers) of ge maskerd (vlinders)anderen zijn van een spinsel omgeven, cocons genoemd (zij deworm ^1, nog anderen worden ton netjes of pupe genoemd (vliegen). In de meeste gevallen toont de larve of rups hoegenaamd geen de minste ge lijkenis met het volmaakt insect en alleen in sommige stadiums van hun ontwikke ling zijn de meeste insecten bestrijdbaar. Eene duidelijke beschrijving van al de insecten die onze boomen aanvallen zou te lang duren, toch meenden wij het goed voorgaande over het leven der insecten te schrijven om klaar aan te toonen dat eene doeltreffende bestrijding tegen de woeker-insecten hoofdzakelijk op hunne levenswijze moet gesteund zijn, want voor de schulvleugeligen (vlinders) bijv. is het volstrekt onmoge lijk de vlinders te vernielen bij middel insectendoodend vocht, wijl sommige rnpsen die moeten vernietigd worden door besproeiingen der bladeren, bij het vervellen dier rupsen niet kunnen gedood worden. Wij zullen hier enkele der meest scha delijke insecten aangeven, over hun le ven en ontwikkeling de noodige inlich tingen geven, tevens de beste manier aanduiden waarmee ze kunnen verdelgd worden. De Bloedluis. Een der ergste vij anden onzer fruitboomen is wel de wol lige bloedluis. Ze nauwkeurig beschrij ven is zeker overbodig daar de meeste lezers ze zeker kennen en er reeds wel zullen door geleden hebben. Toch is het zeker belangrijk de vermenigvuldigings kracht van dit iDsect te kennen. Welnu de bloedluis, zooals ze door de meeste kweekers gekend is, t. t. z. deze die in kleine witte vlokjes op stam en takken der boomen te vinden is,heeft de eigenschap zonder paring levende jongen voort te brengen, die volkomen aan de ouders gelijken. Van midden Mei tot half September heeft men tot 10 opeenvolgende generatiën kunnen op merken ieder van 30 tot 40 jongen, zoo dat in dien tijd één enkele bloedluis 80 milliard luizen kan voortbrengen. Met wol bedekte bloedluizen kunnen den Winter overbrengen in spleten en bochten der stammen, zij zoeken ook op de wortels eene schuilplaats om in de volgende lente terug langs de stammen j op te kruipen. In den Zomer komen ook een zeker getal gevleugelde luizen te voorschijn, deze leggen eitjes waaruit j diertjes ontstaan zonder vleugels of zon- i der slurf, maar die geslachtelijk zijn. Na I de paring leggen de vrouwelijke luizen een enkel eitje aan den voet van den stam, tusschen de schubben der botten, in de spleten der takken enz. Daar dit insect zulke groote schade veroorzaakt moet het zeker krachtdadig worden bestreden. Zulks kan men door bij het aankoo- pen van jonge boomen er streng op te letten dat deze door de bloedluis niet hebben geleden of dat de kweekerijen waar de boompjes aangekocht worden er niet door aangetast zijn. Hebben wij nu de bloedluis op onze boomen, dan zullen wij de luizen-koloniën zorgvuldig vernietigen 't zij met ze te dooden met de hand, t zij met ze te bestrijken met eene oplossing carboloneum. Die jacht moet geruimen tijd zorgvuldig gedaan worden daar er schier altijd luizen over blijven, die dan weer spoedig massa's jonge luizen het leven geven. 's Winters zal men stam en takken der boomen ontdoen van oude schors- pellen en ze daarna goed wasschen met eene bijtende oplossing om zoo het overwinteren der luizen, op die plaatsen te beletten en de eieren die er zich moch ten bevinden te vernietigen. De te zeer aangetaste takken en twijgen moeten weggesnoeid en in het vuur vernietigd worden. Nog is het zeer aan te raden vroeg te snoeien opdat de wonden zich zouden kunnen sluiten vooraleer er zich bloedluizen in vast gezet hebben. ('t Vervolgt). Wat is 't toch duur leven hoort men dagelijks klagen, 't is ongehoord 't kan zoo niet lang meer duren En inder daad, als we nagaan hoe duur het is en te dien einde steunen op officieele gege vens (het index-cijfer) dan bevinden we dat het leven thans werkelijk 4 maal kostelijker is dan voor den oorlog Nochtans mogen we niet uit het oog verliezen dat destijds ons geld zijne vol le waarde had. Een frank was toen een stuk dat geteld wierd en het bewijs daar van is dat men er zoo kieskeurig op was. Kwam er een putje in, een schramme- aan, hij werd geweigerd, niemand zou dergelijke munt aanvaard hebben uit vrees van ze niet meer kwijt te geraken. Een Napoleon zonder kroon een Victor Emmanuël,, zou men niet kun nen uitgeven hebben, al ware hij splin ternieuw geweest, dan tusschen licht en donker als er veel volk was,bijvoorbeeld op.een kermis. Welk verschil bij nu Is het bankbriefje van 1 frank meer ge plakt en geplaasterd dan een geknock- outeerde bokser, is er karamel of chik in gerold geweest, als het nog maar nabij komend de vorm van zoo een ander briefje heeft, is het gangbaar. Vanwaar dat verschil Ja, dat is voorzeker niet moeilijk om uitleggen. Vroeger toch, vöör 1915 was de Belgische frank over al, de wereld door, een frank waard en thans vergeleken bij zijne vroegere waarde, doet hij nog ongeveer 0,30 fr., dus minder dan het derde deel. Als we daarmede rekening houden, dat we thans meer dan drie franken noodig hebben om dezelfde waarde te bekomen van één frank van vóór den oorlog, dan hoeft het ons geenszins te verwonderen dat het leven viermaal duurder kost. De bankbrieven die uitgegeven zijn door de Nationale Bank, zijn toch in omloop, iedereen krijgt er zijn deel van, welis waar, omdat het communistisch regiem hier nog niet in voege is, zijn alle deelen niet even groot, maar niettemin staat het vast dat iedereen er van ontvangt, want ware 't zoo niet, dan zou hij, die sedert den wapenstilstand zijn inkomen niet zien vermeerderen heeft, op dit oogenblik reeds lang van armoede om gekomen zijn, ten ware hij eene over groote fortuin bezat en dat hij daarvan leefde. Ik blijf dus op mijn standpunt dat iedereen nu meer inkomen heeft dan vroeger, aangezien dat, als er anderen geweest zijn, dezen thans niet meer tot de levenden behooren, en 't is dus maar heel natuurlijk dat er meer uit te geven is en meer kan uitgegeven worden. Een verstandig mensch zal zijne uit gaven zooveel mogelijk trachten te rege len op die van vroeger. Onbetwistbaar zijn er uitgaven te doen waarvan het evenwicht met 1914 gansch verbroken is, als voorbeeld stel ik de dagloonen en de lasten en taksen, die zijn allen ver hoogd in eene mate waarbij cijfer maar armoedige figuur maakt... Ik beweer dus dat er uitgaven zijn die hunnen gelijken tred houden met deze van 1914 en als voorbeeld haal ik aan de verzekeringen. Ik veronderstel dat in 1914 uw huis verzekerd was tegen brand voor 15,000 fr., dan ware 't niet overdreven als het nu voor 60.000 fr gewaarborgd wierd. Er zijn lieden die tot heden nog geen de minste verhoo ging genomen hebben, anderen hebben dubbele waarde verzekerd, t. t. z. de oude sommen vermenigvuldigd met Aan dezen zeg ik Past op moest het ongeluk U treffen, de Maatschappij zou kunnen redeneeren evenals gij en ze zou U de waarde kunnen betalen van 1914 of het dubbele ervan. Wat zoudt ge ze ker beteuterd staan kijken als de dag loonen der ambachtslieden U zouden vergoed worden aan 0,35 fr. of 0,70 fr. per uur of baksteen aan 13 of 25 fr. het duizend, enz. enz. Daarom geef ik goeden raad ziet er niet op eenige van die franks van 30 centiemen méér uit te geven om uw have en goed te verzeke ren. want ze zouden kunnen voordeelig geplaatst zijn Vraagt inlichtingen in de Brandver zekering R. U. Z. die II de breedste voorwaarden geeft tegen de kleinste premie. Leest ons boeiend mengelwerk op de 4C bladzijde. (le Vervolg) Wat dunkt U, beste vrienden land bouwers, De Koornbloem staat prachtig in haar nieuw kleed, nietwaar En zeggen dat het nog beteren zalWat een teeder plantje in 't begin, wie van ons had toen gedacht dat het tot zulk een machtigen struik zou vergroeien en dat het zelfs in de Kempen weelderig zou tieren 't Is de vrucht van jaren ar beid die steeds hardnekkiger en onver poosd voortgaatAls die vrucht tot rijp heid zal gekomen zijn.xlan ook zullen de landbouwers in stoffelijk opzicht al de verbeteringen hebben bekomen die we allen zoo vurig wenschen en krachtda dig verdedigen. We genieten ook een machtigen troost, 't is dat de boeren ons van langs om beter begrijpen, dat onze gedachten veld winnen. Dat moedigt ons aan om op den goeden weg voort te gaan. En al gaat het weder dezen Zomer wat tegen, we moeten ons hierin ook weten te stellen want Uilespiegel zei Achter slecht komt goed en hij was olij. 't Is nen mageren troost hoor k u zeggen. Inderdaad, maar 't is er toch eenen. Weet wel dat het niet gemakkelijk is, zich in den handel het beste zaad aan te schaffen der gansch bijzondere verbeter de variëteit van witloof welke de groen- seliers rond Brussel bézitten tenzij men zich zou wenden tot een specialist zaad voortbrenger. Eens dat men het geluk reeft het echt Brusselsch witloof te be zitten kan men zelf zaad kweeken iets waarover ik in den teelt van het witloof wel eens spreken zal. De zaden bewaren ongeveer 5 jaren hunne kiemkracht en men telt er nagenoeg 500 in een gram. Welke grond vraagt nu het witloof en zand-kleigrond zooals er hier in onze streek zooveel buiten liggen ware iet ideaal nochtans mits hem goed te lewerken kan zelfs zwaardere grond dienstig zijn, het water moet er goed cunnen doorsijpelen, men moet hem diep omroeien en hem zoo los mogelijk leg gen. De bemesting speelt een voorname rol in het wellukken met den teelt van het witloof. Ik wil er dan ook een weinig langer bijblijven. Vele landbouwers beschikken slechts over langen en verschen mest en J de<e mag hoegenaamd hier niet gebruikt worden. Inderdaad, de wortels van het witloof in plaats van lang te zijn en glad, iets wat men over 't algemeen wenscht, zullen kort en gesprieteld zijn, en alhoe wel de kroppen soms luttel verschillen, zult ge toch meer last hebben bij het in leggen en wie van ons zou zich vrijwil lig last aandoen als hij het missen kan. Korte geteerde stalmest of liever mest die reeds op het perceel der bladgewas sen, het jaar te voren is benuttigd ge weest, is 't dat we moeten hebben. Ten anderen dergelijke bemesting wordt altijd aangeraden te geven op het perceel der wortelgewassen en wie in zijn hof een goede vruchtafwisseling toepast, heeft hier geen last mee. Ver ders een duchtige begieting met ale of beer, wat superfosfaten en zwavelzure potasch om de bemesting te volledigen is voorzeker aan te prijzen. In grond die wel voorbereid is en een doelmatige bemesting heeft ontvan gen, kan men dan zaaien in rijen getrok ken op 20 cm. van elkander. In de rij dunt men uit op 20 cm. eens dat de planten 3 tot 4 blaadjes bezitten. De onderhoudszorgen te geven gedurende den groei zijn nagenoeg dezelfde als voor al de andere planten, 't is te zeg gen opkrabben en wieden. Terloops wil ik nochtans uw aandacht trekken op het latere gemak van het zaaien in rijen. Bij de zaaiïng en bijzonder als men over geen zaaimachien beschikt, gebruikt men wel wat meer tijd dan met het zaaien met de volle hand, maar later wint men dien tijd dubbel in door 't gemak van opkrabben, welke het wieden tot een minimum van werk brengt. In den Zomer en wel voornamelijk als hij wat droog is, zal men begieten met aangelegden beer. Sommige land bouwers meenen dat, om het ontwikke len der wortelen te bevorderen, men de bladeren moet wegsnijden, zoo niet ge heel dan toch gedeeltelijk. Grove dwa ling Men bekomt juist hetzelfde effekt van een reiziger die naar Brussel moet en te Gent uitkomt of het tegenoverge stelde. Als men denkt dat de bladeren de volvormende organen van het planten sap zijn, kan men allicht begrijpen dat de werking van het bladgroen, welke bestaat in het ontbinden van hit kool- zuuzgas der lucht, hier tegengewerkt, belemmerd en vernietigd wordt en men het groeien en verdikken der wortels totaal of gedeeltelijk stopzet. Het ont bladeren van het witloof, zoowel als het afbladeren der beeten is bijgevolg een doorslechte bewerking. Wanneer mag het witloof nu wel uit gedaan worden Dit geschiedt bij het aanbreken van den vorst, tegen einde October of begin November. De eerste bewerking er aan te verrichten is de bla deren af te snijden op een hoogte van 3 tot 4 cm. boven de hals. De wortels voor het gemak van inleggen ingelijks op een 20 cm. ingekort en op gelijke lengte. Het is niet geraadzaam deze wortels aan stonds na het inoogsten in te tafelen. De ondervinding zegt het spreek woord is de beste leermeesteresse en ze heeft bewezen en afdoende bewezen dat het noodig is de wortels eenige dagen te laten uitdrogen om het overtollige water er in bevat te laten verdampen, ze te stuiten in hun groei en in volkomene rust te brengen. Men laat de wortels vooraleer ze aan te jagen eens adem scheppen en dan zullen ze gemakkelijker aanjagen en schoonere kroppen geven dan deze die ge geen rust hebt gegund. Ik ga het artikel hier afbreken, het weder komt al pronken goed en 'k zal mijn hoopje gras dat afgemaaid is, gaan opensmijten. 't Kan nog 'nen goeden hooitijd worden. St. Medardus heeft zijn dingen ook wel gedaan. Laat ons dus hopen. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. (Vervolg.) Onder wetenschappelijk gebied, ge noten op vorig vermeld Internationaaal Kongres, de belangrijke en diep diep doordachte uiteenzettigen, onzer meest en best vernufte vakkundige belgische vertegenwoordigers, waaronder vooral deze van den befaamden landbouwkun digen, Heer Journeé. Leeraar aan 't landbouwgesticht van Gembloers, 'n on- gemeenen bijval. Onnoodig er bij te voegen of hun doeltreffend woord 't Kongres ten zeerste aanbelangde, en aan zijne werkzaamheden 'n kostbare medehulp verleenende. Tusschen de onderscheidene afvaar digingen op voornoemd Kongres tegen woordig, getuigde deze der Nationale Federatie der Beroepslandbouwvereeni- gingen, van buitengewonen ijver en krachtdadige werkzaamheid, niet alleen in het regelmatig bijwonen der sectie zittingen, maar tevens in het vooruit- zetten en doordrijven hunner flink afge bakende eischen en wenschen, ten einde 't succes der beraadslagingen te verze keren. Deze afvaardiging was saamgesteld uit den Voorzitter der Federatie, Heer Leurquin, twee ondervoorzitters, HH. Criquelion en Lempereur, den Alge meenen Sekretaris, Heere Hulot en den Heere Baugnies, Sekretaris der Land- bouwberoepsvereenigingen uit Hene gouwen. Een der leden dezer afvaardiging, de Heere Criquelion, bracht in een der on langs verschene nummers van de Etoile Beige bondig verslag uit, nopens zijne persoonlijke indrukken en waarnemin gen, welke de zoo belangrijke en drukke werkzaamheden, waaraan hij met de andere Belgische köllega's in zoo n ruime mate deelnam, hem inboezemden. Ziehier dan in enke brede trekken de beschouwingen van voornoemden Land bouwkundigen saamgeschetst We zijn ten zeerste getroffen geweest, zoo spreekt hij door 't hartelijkst en wel gemeend onthaal dat ons te beurt viel en tevens door den ongemeenen bijval waarmede onze eischen en wenschen werden aanhoord en éénparig toege juicht. In al de sectie s aanhoorde men met 'n aanhoudende spanning en 'n toe nemende aandacht, al onze belangrijke mededeelingen, door ons voorafgaande lijk met de noodige zorgen voorbereid. We hebben met 'n oprechte zelfvol doening mogen bestatigen, dat onze ziens- en denkwijzen, de warmsten bijval en de algemeene goedkeuring genoten, bij de landbouwvrienden uit al de ver tegenwoordigde landen. 't Kongres en wij, zoo gaat hij ver der voort, zijn uiterst gelukkig ge weest, 'n ruim deel te hebben bijgedra gen aan de nieuwe orienteering en strekking zijner werkzaamheden, welke zonder de technische vraagstukken te verwaarloozen, nochtans 'n hoofdzake lijk deel wijdde aan de uitbreiding der zóó voorname problema's van zedelij ken en economischen aard. Trouw verkleefd aan de verwezentlijking van een programma, 't welk rechtstreeksch streeft naar de rechterkenning van den landbouwer, naar de verheffing en volmaking zijner zedelijke- en beroeps opvoeding, naar zijn lotsverbetering, naar de uitbreiding der voortbrengings kracht, en naar verbreeding van den rol van den landman in de weêrlandsche of internationale betrekkingen, waar hij geroepen schijnt om den machtigen hoofdfactor te vormen van den waren vrede en stille ééndracht der onderling in verband staande volkeren, zjjn we ten hoogste gelukkig geweest, eene volledige gedachteninstemming te ont moeten, vanwege mannen van goeden wil, bezield met dezelfde eensgezindheid, welke er uit alle wereldhoeken waren toegestroomd, om er deze veel beloven de Landbouw-innovatie te komen ver dedigen. f S9R5I

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1