REDT U ZELVEN Arbeid adelt (IET BELGISCH TREKPAARD Onze Pl'eiziertoeht Landbouwweekblad WENKEN AAN ONZE FRUITKWEEKERS Leening 5 met loten van 1922 moei sleeds de leus zijn van alle landbouwers. 6enige usoopden oüep Qeeüepbeteping en (Pell^ontpool, ZONDAU 24 JUNI 1923 Prijs 1U centiemen. 5de JAARGANG Nr 234 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR'I AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekénde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Zonder overdrijving en met n recht- m ïtige fierheid, mogen w'er ons op be roemen, dat het uitgelezen ras van het "Belgisch Trekpaard,,, door zn wereldberoemdheid, één der meest ver dienstelijke kunstparels snoert aan den lauwerkrans van den Belgischen Land bouw. De grootsche en prachtige tentoon stelling van laatsleden week leverde er ons ditmaal meer dan ooit n doorslaand bewijs van. Ja, terecht mogen we beken nen, dat deze, de XXXIIIs" prijskamp, aller verwachting heeft getroffen en der wijze de reeds verworven wereldfaam steeds op 'n vrij hoogere schaal heeft getiteld. Deze schitterende uitslag strekt ter eere onzer kranige Belgische paar denfokkers, des te meer, daar de wan hopige toestand, onvermijdelijk ge volg van den oorlog hunne voor gaande pogingen om zoo te zeggen, zoo niet gansch, dan toch in ruime mate had verlamd, ja zelfs ruimschoots had ver nietigd. Immers, hoe dikwijls hoorde men binst den bezettingstijd niet klagen en zuchten, dat de paardenkweek voor een ruim aantal jaren zou gestremd blijven. En niet zonder reden Immers steunde deze wanhopige vrees niet op gegronde basis, wanneer de naoorlogsche statis tieken ons aantoonen, dat de Rijnsche dievenbende, ons niet minder dan 5,208 hengsten,78.541 merrie s en 14,375ruin- paarden, dus een totaal van 91.124 onzer beste raspaarden had ontstolen 1 Kor tom, deze systematische diefstal vermin derde bij slag onze cheptel met meer dan 50 Welnu, welke taak was moeder» loozer, ondankbaarder en vooral wan hopiger, dan deze onzer diepbedroefde fokkers, om in dergelijke betreurens waardige voorwaarden de heropbeuring te bev erksteiligen van dat reuzenwerk, viucht van jareniangen arbeid en door drijvende veredeling van ons inlandsch paardenras Doch eenzijds aangespoord door de taaie en onverpoosde wilskracht welke hen bezielt, en anderzijds geschokt en diep gekrenkt in hun rechtig en fier eer gevoelen, om aan t land den ontroofden kunstperel terug te schenken, en boven dien steunend en betrouwend op hun fijn vernuft van vakman, zijn onze koene kweekers dapper aan 't werk gegaan, j Met de overgeblevene elementen,zijn ze er toegeraakt, na enkele jaren ons paar denras te doen herbloeien. Ja, niettegen staande de hinderpalen waarmede ze te kampen hadden, hebben onze paarden fokkers in zulk een kort tijdverloop reuzenwonderen weten tot stand te brengen, in zooverre dat thans ons Belgisch Trekpaard opnieuw elks bewondering afdwingt. Hulde, ja wel verdiende hulde dan ook aan onze be hendige kweekersen naast hen, aan hun ne even verdienstelijke medewerkers, namelijk onslandbouwdepartementen de Koninklijke Maatschappij Het Belgisch Trekpaard Het Belgisch Trekpaart, als ras eenig in zijn soort, bezit zooals ik vooraf zeg de 'n uitsluitende wereldberoemdheid. Het onderscheidt zich eerst en vooral door zijne zwaarlijvigheid, en ondanks zijne zware massa beweegt het zich met zulke natuurlijke ingeboren zwierigheid 't zij in stapgang, 't zij in drafloop, dat het door zijn karakteristieke fiere en trotsche houding den toeschouwer ia verrukking brengt. Eens onder de lei ding en 't gebied van zijnen behendigen africhter, schikten zijn vlammende oogen wilde vuurgensters, z'n rimpelige en breede nek spant zich tot boogvormigen stand, zijn dikvleezig lijf kronkelt en dringt zich tot zwierige plooien, terwijl de forsige slagaders zich op de breede borst en gespierde pooten komen aftee- kenen. Welnu 't is juist deze buitengewone, natuurlijke lijfzwierigheid, welke den oningewijde in verrukking brengt, te'- kens hij zulk heerlijk schouwspel te zien krijgt, wijl het vooringenomen denkbeeld van trekpaard hem een met lom pen plompen tred doet veronderstellen. Wat bovendien ons flink paardenras nog bijzonder kenmerkt is zijne gelijk aardigheid of homogeen karakter, ze lijken in vorm en samenstelling zoodanig op mekaar, dat men zou zweren Ze zijn allen uit denzelfden vorm gegoten Zoo net en juist is hun lichaamsbouw afgelijnd. Of de laatstleden XXXIV'" tentoon stelling, welke als naar gewoonte plaats greep in de feesthal van het Jubelpark, dit jaar 'n ongemeenen bijval heeft ge noten, behoeft geen verder betoog, wan neer ik U zal zeggen, dat op zondag, dag der prijsuitreiking, er zich onge veer 20.000 toeschouwers in de wijde hallen verdrongen,van heinde verre toe gestroomd, om aan deze grootsche plechtigheid deel te nemen. Ja, al wie van verre of nabij den paardenkweek aanbelangde, scheen er 'n bijeenkomste te hebben afgesproken. Wat 'n leven wat 'n rumoer Wat 'n getier 't Was er of hooren en zien vergingen Van kindsbeen af zal ik zeggen, woon ik jaar lijks deze prachtige tentoonstelling bij, met een oom een der eerste voorkam pers van onzen Belgischen paarden kweek, doch nooit heerschte er zulke geestdrift in en om 't Jubelpark, dan wel dit jaar. Wat moet die brave koning Haakop zich de oogen uitgekeken hebben, toen hij binst zijn bezoek dit heerlijk schouw spel te bewonderen kreeg en wat zullen z'n Noorweegsche boerkens ver rast opkijken, wanneer hij hun zulks bij zijn weerkomst is gaan vertellen Dat deze monsterprijskamp de belang stelling van gansch Europa afdwingt lijdt geen twijfel, gezien het groot aantal vreemde afgevaardigden, welke de jury- werkzaamheden bijwoonden, Frankrijk, Engeland, Italië, Holland, Roemenië, Bulgarië, Argentina, Polen hadden er hunne officieele vertegenwoordigers naartoe gezonden. Allen, zonder uitzondering, schenen de zoo lastige en ingewikkelde jury werkzaamheden met een blijkbare be langstelling te volgen. Immers, hunne taak mag wel moeielijk geheeten, wan' neer ze in de strengste onpartijdigheid te beraadslagen en te beslissen hadden tusschen ongeveer 800 medekampende produkten, schier allen de volmaaktheid van hun ras en soort nabij, 't Zal u dan ook geenszins verwonderen, dat de jury met de meeste voorzichtigheid en nauw gezetheid te werk ging, wanneer er kwestie was, het Kampioenschap toe te kennen aan de categorie der hengsten en kweekmerrie's, welke eertitel betwist werd door 12 produkten der eerste en 20 der tweede categorie. Ja, er greep een beraadslaging van minstens drie kwartiers plaats, eer Albion d'Hor, kampioen der hengsten Hélène deVis- court, kampioen der merrie's zegevie rend uit het strijdperk stapten en hun nen traditionneele triomfantelijke ring- ronde deden, toegejuicht door meer dan 20.000 toeschouwers. den van derde kategorie (dus aan de mingoede producten) terwijl het ander zijds verbod legt op den uitvoer der pro dukten van beteren rang? Volgens mee ning en oordeel van eiken verstandigen landbouwer is deze spijtige beslissing n dwaze onzin, wijl het uitvoeren van mingoede elementen ons paardenras naar benedenwaarde zal doen schatten en zijn voorname raskwaliteiten zal doen miskennen. Wat vrij eer diende te keer gegaan, is die vrije ingang w j- ke men aan de zoogezegde rossen of nietdeugers zoo bereidwillig toestaat en dezen door onmenschelijke douaan en uitvoerrechten schier onmogelijk maakt aan onze zuivere rasprodukten. Zulke verbazende en overdreven hooge uitvoerrechten springen met recht en reden tegen den gevel onzer mis noegde paardenfokkers en ontzeggen hun den lust om zich in dergelijke om standigheden nog verder om uitvoer te bekreunen. En nochtans wanneer men eenzijds nagaat over welke overpro ductie van raspaarden we beschikken en anderzijds de hooge prijswaarde onzer produkten nagaan, dan komen we on willekeurig tot het droevig besluit, dat er van dien kant jaarlijks millioenen franken over boord worden geworpen, welke anderszins, met 'n weinig toege vendheid in onze schatkist zouden te recht komen, waar ze laat het ons openhartig bekennen vooral op dit oogenblik n welgekomen figuur zouden maken. We vragen ons dan ook ernstig af of de onlangs gestichte Hoogere Centrale Landbouwraad niet bij uitstek is aange duid om door dringende en passende maatregelen n spoedige oplossing aan dien noodlottigen toestand te vinden. Aan haar de beurt krachtdadig op te treden en de rechten en belangen onzer doorieverige en bewonderenswaardige paardenfokkers eens voor goed in han den te nemen, ten einde hun de grootst mogelijke vrijheid van uitvoer te ver gunnen, want ik herhaal het, zoolang onze kweekers 't slachtoffer blijven dier ongehoorde verheven uitvoerrechten, mag er van hunnentwege geen verdere opofferingen onder afzetgebied gevergd worden. R. AKKERMANS Deze prachtige uitslagen geven ons het stellig bewijs dat onze paarden fokkers er totaal in geslaagd zijn ons Belgisch Trekpaard zijn vroegereu eeretitel terug te bezorgen, en we, dank hun kloek durven, op 't huidig oogen blik ons paardencheptel totaal saamge steld zien. Bovendien koester ik de stellige over tuiging dat het schitterend resultaat van deze XXXIVs,e tentoonstelling, tevens de meest afdoende reklaam daarstel- de, om ons wereldberoemd ras nog hoo- ger en beter te doen waardeeren bij de talrijke vreemde natie's, welke door hunne delegatie's een speciale belang stelling aan ons Belgisch Trekpaard hechten. Kortom nu de reklaam is gemaakt, komt het er vooral op aan, de noodige afzetmiddelen te bestudeeren en te be werkstelligen, ten einde onzen paarden- uitvoer ruimschoots te vermeerderen en uit te breiden. In 1922 bereikte onze uitvoer 21.449 kweekpaarden en 6.634 veulens. De 1° trimester 1923 stelt een uitvoer vast van 5.825 paarden, verkocht voor 15.700.000 franken en 686 veulens van een waarde van 1.003.575 frs. De cavalerie werd grootendeels aan gekocht door Frankrijk. Een onbedui dend getal vond uitweg naar Holland, Zwitserland, Italië en Engeland. Vóór den oorlog was onder dit oog punt Duitschland het voornaamste afzet gebied. Van de 36.000 paarden vertrok ken er alsdan jaarlijks 32.000 over den Rijn, en zulks aan zeer hooge~ prij zen. Doch daar 't ruime deel onzer brave fokkers met deze gepatenteerde dieven bende volstrekt geen handelsbetrekkin gen meer wil aanknoopen, en ze heb ben volkomen gelijk. Zoo dient er van dien kant eene nieu we oriënteering tot afzetmiddel gezocht, en dit wel voornamelijk naar Frankrijk, Holland en Italië. Voor 1921 was was Frankrijk onze voornaamste kliënt door zijn aankoop van 5,500 paarden en 1500 veulens. Doch met een weinig goe den wil vanwege 't Staatsbestuur, kan onze afzetproductie naar Frankrijk en andere vreemde natie's nog ruimschoots vergroot en uitgebreid worden. Ik verwijs te dien einde naar hetgeen ik daarover reeds in 'n vroeger artikel mededeelde, namelijk op sommige be treurenswaardige moeielijkheden, welke o azen paardenuitvoer den normalen gang versperren. Waarom vergunt ons Staatsbestuur en meer bepaaldelijk ons Landbouwde- partement slechts den uitvoer aan paar- De Ringelrups. Deze rups is het die in 1919—1920 zulke groote ver woestingen gedaan heeft. Zij is dan ook goed gekend, want geheel Europa door is zij verspreid. De volwassen rups meet 45 a 55 milli meters, de rugzijde is blauw-grijs ge kleurd en bezet met dunne haren. De rupsen leven den eersten tijd in kolo niën, doch overdag verlaten zij die om de bladeren af te vreten. Rond 15 Juni verspreiden zij zich om te verpoppen tusschen bladeren en dicht aan elkaar gelegen takjes. De pop is weggedoken in eene ovaalvormig, solfer geelachtig, dik cocon, uit harde zijdeachtige draden. De vlinders verschijnen in de maand Juli. Zij vliegen rond bij avondscheme ring en hebben eene vleugelspanning van 35 mm. In den loop der maand Juli leggen de wijfjes hunne eieren ten ge- talle van 3 a 500 rondom de dunne twij gen der boomen en lijmen ze als een ring er rond. De beste manier om deze rups te ver nietigen bestaat in het vernietigen der eieren, lijk ze in ringen rond de twijgen liggen. Men kan de twijgen afsnijden onder de ringen en ze in het vuur wer pen, nog kan men de ringen zelf afsnij den en de deelen zorgvuldig bijeen hou den en vernietigen. Op die wijze kan men 's Winters of vroeg in de Lente op weinige uren tijds duizenden eieren ver nietigen. Het vernielen der rupsen kan men, door ze als ze nog heel jong zijn en nog binnen in het spinsel leven, de nesten verpletteren of ze uitsnijden en verbran den. Wanneer de rupsen hunne nesten verlaten hebben, neemt men zijn toe vlucht tot insectendoodende middelen, zooals loodarseniaat, Parijsch groen of Urania groen. De plakker, stamuil of zwamvlin- der. De plakrupsen worden terecht als de gevaarlijkste en meest vraatzuch tige rupsen aanzien. De schade door deze rupsen veroorzaakt bedraagt som mige jaren verscheidene millioenen. De naam plakker wordt aan deze rups gegeven omdat de vrouwelijke vlin der eene vuil witte kleur heeft die op plaaster gelijkt. Men noemt ze stamuil omdat het vrouwtje zich gedurig tegen den stam legt om hare eieren te leggen. De naam zwamvlinder wordt er aan gegeven, omdat de eieren in de kolo niën met bruine haartjes samengewerkt zijn en er als een stuk bruine spons uit ziet. De rupsen van den plakker komen in het voorjaar uit het ei, dikwijls reeds van af de maand April. Zij hebben eene bleekgele kleur, maar worden weldra donkerbruin, behalve op den rug, waar zij hunne bleeke kleur behouden ze zijn ongeveer een halve centimeter lang en zijn met vele lange fijne haren bezet, zoo gelijken ze aan pluimkens en laten zich langs fijne draadjes die ze zelf spinnen langs de boomtakken afhangen. Op die wijze kunnen ze zich aan den wind over laten die ze soms op groote afstanden meevoert. H Na de eerste ruiïng maken die haar tjes plaats voor haren, die waarschijnlijk met giftige klieren in betrekking staan, want wanneer men ze herhaaldelijk aan raakt ontstaat op de hand een onaange naam jeuksel. De volwassen rups kan ruim 50 milli meter lang zijn, de rugzijde is licht grijs met zwart gemarnierd, de buikzijde vuil geelbruin met donkere vlekken in het midden. De drie eerste leden van het lichaam dragen op de rugzijde 6, de twee volgende vier blauwe wratten, ter wijl op elkeen der verdere leden vier roodbruine wratten staan. Tegen einde Juli verpoppen de rup sen in de splitsing der takken, kuiltjes in den stam, opeenliggende takjes of bla deren enz. De pop is zeer beweeglijk, dof zwart van kleur met eenige haar- bundeltjes bezet en opgehangen tusschen zeer weinige draden. Na ongeveer eene maand, half Oogst tot midden September komen de vlin ders te voorschijn. Het mannetje heeft eene vleugelspanning van 45 millimeter en is slank en smal van onderlijf. Kop, borststuk en voorvleugels zijn donker grijsbruin. Het wijfje heeft eene vleugelspanning van 80 mm. is plomp van vorm, vuilwit van kleur en op het dikkere uiteinde van het achterlijf met bruingrijze wolharen bezet. De vleugels zijn vuilwit met zwart bruine teekeningen. Het mannetje is zeer vlug, terwijl het zware wijfje hoogstens 300 meter ver vliegt. Het verkiest stil te zitten met dak- vormige samengeslagen vleugels tegen boomstammen of schuttingen. Acht da gen na de paring legt het wijfje 3 a 500 eieren, in een of meer groote klompen, deze bedekt zij met de bruine haren van haar achterlijf welke zij tot dat doel uit trekt. Die eieren kunnen een groote vorst verdragen. Na het afvallen der bladeren zal men aandachtig de eiermassa's opzoeken en vernielen. Zulks doet men met ofwel ze af te krabben en in 't vuur te werpen, ofwel met ze te bestrijken met een zacht penseel of ze met watte te bevochtigen met het volgende mengsel2 deelen pe- trool en 1 deel houtteer. Bij aangetaste boomen zal men besproeien met Urania- groen en de rupsen als ze de eerste da gen bijeen zijn gezamentlijk vernietigen. ('t Vervolgt). Claudius Metton, voorzitter van het landbouwsyndikaat van Neu lise, in Frankrijk, schrijft in zijn prachtboekje Een Syndikaal Dorp Het syndikaat is het wapen voor den strijd, de coöperatief is er de bankier' of geldverschieter voor. Deze twee instellingen verre van malkaar te vernietigen, vullen malkaar aan zij hebben elk haar eigen werking. Zij werken dus samen tot het bereiken van het eenig doel de stoffelijke en zedelijke onafhanke lijkheid van den boer. Laat ons deze wijze woorden overwegen en er de noodige be sluiten uittrekken. Zooals vermeld vertrokken we op Zondag 17 Juni in Aalst twee minuten vóór 6 uren en stapten te Brussel op den sneltrein voor Namen. Alleman was op post, behalve een drietal die hunne kaartjes hadden verge ten en het gezelschap met spijt zagen vertrekken. Alles beloofde goed van stapel te loopen, zelfs het weer scheen nog goed te worden. De verschillende uitstappen waren door het bestuur op voorhand geregeld. Ook had men ge zorgd dat de medereizigers de H. Mis zouden bijwonen en hiervoor een schrij ven gericht tot den Bisschop van Namen. Monseigneur Heylen, die Vlaming is, zond ons eigenhandig en in de Vlaam- sche taal volgend schrijven Namen, den 14 Juni 1923. Mijnheer de Bestuurder. Toekomenden Zondag kunnen de le den Uwer maatschappij te Namen de d. Mis hooren in de kerk der Paters esuiten. Deze staat op de Place du 3alais de justice, vijf minuten van de statie. Zoodra uwe leden zullen aange- comen zijn, zal een der Paters de H. Vlis beginnen. Ontvang, Mijnheer de Bestuurder, de verzekering mijner verkleefdheid in X°. f Th. Lud. Biss. van Namen. Alles was dus goed geregeld. Voor de grot van Dinant en de plezierboot op de Maas hadden we groote prijsver minderingen bekomen. De sneltrein zette goed in te Brussel om 7,2 uur, maar nauwelijks buiten de stad bleef hij tweemaal haperen, tot we eindelijk in Boschvoorde bij de derde stopping vernamen dat een voorgaande goederentrein ontriggeld was. Als de treinen moesten langs een zijspoor ver trekken, deze die op en af reden. Van daar vertraging. Na een uur zette onze trein voor goed in en we kwamen in volle vaart te Ottignies. Gedurende den doortocht van Groe- nendael, Hoeylaert, Ter Hulpen enz. werd reeds de aandacht getrokken op de prachtige kweekerijen en serren, die er om zoo te zeggen gansch de gemeen te bedekken. De grond begint hier ook bergachtig te worden langs den rechten kant en prachtige bosschen geven de streek een schilderachtig uitzicht. Na Ottignies komen we in Gembloers en voort te Namen om 9,30 uur, één uur later als voorzien. Hier kwam van onze genomen regeling niets meer te recht, want we dachten te vertrekken om 9,15 uur met den boot naar Dinant. We maken nieuwe regeling en na ons bezoek aan de kerk der Paters Je- suiten, waar we onze plicht vervulden, De toekomende trekkingen van deze loten zullen slechts plaats hebben op 10 Augustus van dit jaar. Daarom drukken wij er op dat onze lezers, die loten van dezï leening geno men hebben, hunne voorloopige titels moeten uitwisselen tegen definitieve ti tels, voorzien van 40 jaarlijksche intrest coupons, betaalbaar op 1 Juni der jaren 1924 tot en met 1963. De ruiling wordt in alle banken ge daan tot en met 31 Juli 1923, van af 2 Augusti 1923 slechts in de Nationale Bank te Brussel. De titels die vóór 10 Augusti niet zul len uitgewisseld zijn, zullen aan de drie gezamenlijke trekkingen van 10 Aug. 1923 niet kunnen deelnemen. Wij wenschen dat dien dag minstens één winnend nummer uitgetrokken wordt voor één onzer lezers. trekken we de forten van Namen boven. De aanblik van beneden aan de Sam- ber is prachtig kronkelwegen leiden tusschen groen en houtgewas, naar de boven op de toppen der rotsen verhe ven versterkingen. We trekken de stij len paden op tot op het eerste vlak der citadel. Van hier biedt de stad een overheer lijke aanblik. Voor ons onder onze voe ten lag de Samber en de duizenden blauwe schaliën daken van tempels en huizen. In de verte boven de stad een witte steengroef. Rechts de Maas, die met de Samber samenvloeit en waarop plezier en vrachtbooten kruisen. Deze aanblik van op de hoogte der vesting is niet te beschrijven, ik kan en kel zeggen dat hij prachtig is Na een poos van pakkend genot trok ken we spoedig de helling af langs de kronkelpaden en kwamen bij tijd op onzen trein voor Dinant. De spoorbaan volgt de Maas en dit kan niet anders want langs weerszijden verheffen zich hooge bergen, wier stijle rotsen van graniet dreigend uitspringen. Hier krijgen we een eerste indruk van de pracht der Maasvallei. Het stille geruis der wateren die over de talrijke sassen vloeien, treft ons bij den eersten stilstand. Nevens ons den stroom, langs weerszijden met eene bergketen afge sloten van het overige landschap. Op de boorden der Maas, op de hel lingen der bergen, op de toppen der rot sen staan lachende villa's en kasteelen, woningen van menschen die dit oord verkiezen voor hun zomerverblijf of hier komen uitrusten fn hunne oude dagen. Alles is met houtgewas of boomen be plant en rond de villas en lusthuizen ziet men een krans van bloemen. Hier hebben we eene steengroef, waar men kasseisteenen verkapt en de rotsen maalt in gruis. Verder een lachend dorpje, dat weer afwisselt met eenige stijle rotswanden op een in de rotsen gehouwen tunnel, waar onze trein door bolt. In de verte, achter ons, neven ons, overal beboschte bergen, met villas doorzaaid en in de vallei soms een pachthof omringd van weilanden waar op vee en paarden grazen. Eindelijk komen we in Dinant, die ons een nieuw schouwspel van natuur schoonheid biedt. Voor ons ligt de Maas en achteraan de bergketen, waar men links de citadel en verder de stijle rots Bayard ont waart. We gaan recht af op de grot of on>» deraardsche gangen, maar nemen eerst een ontbijt in het dichtgelegen drank huis, waar we goed bier hadden aan 0,75 de pot en waar een splinternieuwe herbergbaas een heele schotel potten op zijn frak goot I Om 12 1/2 trokken we de grotten binnen. Een stijle weg leidde ons naar den bergwand, waar een donker hol de ingang bood tot de onderaardsche gan gen. Trap af, berg af, langs smalle kokers kwamen we zeker een paar honderd meters diep en ver in den schoot der bergen. De wanden zijn in steen en mar mer neven ons schieten nog diepere afgronden weg, boven ons hooge ge welven met knotsen van druipende en groeiende kegels van steen en vocht, die glinsteren als doorschijnende marmer bij het licht der electrieke lampen. Hier moet ik de pen neerleggen, want ik kan niet beschrijven hoe wonder die bergholten zijn. Het schijnen groeven en gangen die voortkomen van aardbevin gen of dergelijks. Van onder in de diep ste schacht kijken we nog in eene veel diepere afgrond, waar twintig meters onder ons eene rivier onder de rotsen stroomt, die in verband staat met de Maas. We blijven hier een paar uren in ver rukking en trekken vervolgens naar de I citadel. We hadden ongelukkiglijk tijd te weinig om de versterking van Dinant te bewonderen, want twintig minuten nadien vertrok onze boot naar Namen. Verscheidene der minst vermoeide man nen en vrouwen trokken de stijle trap op van 408 treden, om er de plaats en vandaar de stad te bewonderen. Om 2,25 uur vertrok de boot. Het was tamelijk koud, soms een re genvlaag en toch was iedereen verrukt. Van hier uit zag men de volle schoon heid der Maasvallei.In de kajuiten werd een lied gezongen en een pot gedronken en zoo vaarde onze boot op de stille wateren der Maas tusschen lachende hellingen en dreigende rotsblokken naar Namen. Hier werd het op een loopen gezet voor onze trein die toch vóór ons weg reed. Met een volgenden trein kwamen we behouden in Brussel aan, waar we ons ververschten en de wijk namen naar Denderleeuw en Aalst. Op den trein werd nog menig lied aangeheven en Leon, Marinus en Clement waren niet de laatste om hun oude deuntjes eens uit te halen. Het was 10,10 uren toen we in Aalst afstapten. Elkeen trok voldaan naar huis en vroeg Wanneer doen we nog een dergelijk reisje O. C. Leest ons boeiend mengelwerk Oe 6igen ^QQpd op de 4' bladzijde. Puntenschaal gebruikt te Liseux. Kop en hoorens 10 punten. Nek, borst en schouder 5 Zijde en ribben 7 Ruglijn 5 Nieren en flank 3 Heupen, bekken, kruis en broek 8 Steert 2 Ledematen 5 Stand, gang, alg. uitzicht 5 Kleur 5 Algemeen onwikkeling 9 Uier, meikaderen, spenen, en melkspiegel 25 Haar enz. 5 Totaal 100 punten. Volgens vele deskundige is deze pun- schaal nog te weinig uitgebreid. In Jersey en in Zwitserland men weet dat deze landen zeer gevorderd zijn in zake vee teelt gebruikt men puntenschalen die nog veel meer uitgebreid zijn. Alhier zijn ze 't veel min indien men ze zelfs ge bruikt. Zeker puntenschalen steunnen bijzon der op de breedte der borst bij de melk koeien. Deze wordt genomen op de boogte van het schoft. Van die breedte I kan men in alle geval rekening houden, t Van twee koeien hebbende dezelfde grooten en met een gelijkstaande getal punten zal men altijd den voorkeur ge- 1 ven aan die met de breedste borst. Het gebruik eener doelmatige punten-

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1