g m REDT U ZELVEN Arbeid adelt Ons prankske gaat I Kapitaalsverhoging Kuieek van de Tomaat. De Stand der Aardappelen. Landbouwweekblad SPREEKKAMERTJE Groenvoeder. Éto IK ABONNEERT UI Meerverkoop in de Plaatselijke Magazijnen inocl steeds de leus zijn van alle landbouwers. l ZONDAG 22 JULI 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 238 Abonnementsprijs t 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie OROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Al de middelen door ors Ministerie van bezuiniging helpen niet om onzen ongelukkigen Belgischen frank in zijn diepen val naar den afgrond tegen te houden integendeel van week tot week bijna valt hij nog dieper. Iedereen vraagt zich af, hoe dat wel komen mag. De groote financiers van binnen- en buitenland weten daar wel meer van. In 't algemeen is hun vader landsliefde ook maar geld voor hun brandkasten. Maar dit terzij. Er zijn wel andere redenen. Een man die meer en meer moet koo- pen en bijna niets verkoopen kan, die man gaat onvermijdelijk naar de falliet. Zoo is het ook een beetje met een land, en met ons land. 't Is altijd maar invoeren en nog in voeren, uitvoeren gaat voor België niet gemakkelijk én bij gebrek aan voort brengselen én bij gebrek aan economi sche vriendschap of voordeelige akkoor den met den vreemde. In de laatste regeeringsverklaring van onzen eersten minister, M. Theunis, bracht hij hulde aan den "ieverigen mid denstand en vroeg hij dezes verdere hulp om mee te werken aan de herop beuring van ons land, dat wil zeggen van onzen frank, want daar moet voort gebracht worden, daar moet zaad in t baksken komen. Tijdens de lange en belangrijke be spreking van het budjet van Landbouw werden door mannen van alle partijen schoone redevoeringen uitgesproken ten voordeele van den boerenstand. Zijn die schoone woorden, die bloemenrijke volzinnen reeds vergeten Men zou het wel gaan gelooven, want sprak men van de arbeiders, brak men een lans voor de middenstanders, thans wijdt men geen enkel woordje aan de boeren. En noch- thans Wat is er na den oorlog niet ge presteerd geworden op landbouwge bied 125,000 Ha grond waren onbe werkt en worden nu weer bebouwd, on ze veestapel was zeer gedund voorna melijk in de beide Vlaanderen, ons paardenras scheen voor lange jaren ten onder gegaan en de laatste wedstrijden te Brussel bewezen dat hier ook wonde ren geschied waren. Was het M. Ruzette niet, onze minis ter van Landbouw die zei Om 's lands welvaart te verzekeren, moéten wij meer opbrengen en tegen gunstiger prijzen, meer uitvoeren en minder verbruiken Dat zijn drie punten van belang en als men overgaat tot de toepassing er van zullen wij weldra gevoelen welke hulp de landbouw bieden kan aan en van welk belang hij is voor de ecomische welvaart van ons land. Wij willen deze punten even onderzoeken. Van 1866 verminderde bijna regelma tig de bezaaide oppervlakte tarwegrond van jaar tot jaar. In 1866 besloeg de tarwe 283.542 Ha. in 1922 slechts 121.532. Van den anderen kant ver meerderde ook van jaar tot jaar de op brengst per Ha. de uitzonderingsjaren van den oorlog daar gelaten. In 1866 gaf de tarwe maar 1400 kgr. per Ha. en in 1922 reeds 2.377 kgr per Ha. Had den wij in 1922 zooveel Hectaren tarwe grond bebouwd als in 1866, dan zou ons dat verleden jaar 385.097.770 kgr. meer tarwe gegeven hebben, 385 millioen en en omtrent honderd duizend kilo. Reke nen wij de tarwe aan 50 fr. dan hadden we dus in 1922 om meer dan 192 mil- we ook millioen witloof, druiven, planten. lioen en half frank tarwe minder moeten koopen in het buitenland. Die twee honderd millioen frank (het is toch weinig minder) waren bijgevolg in het land gebleven en we waren die som minder schuldig gebleven bij den vreemde en dit voor broodgraan alleen. Deze indrukwekkende cijfers dwingen ons tot ernstig nadenken. Want in plaats van om 800 millioen frank in te voeren zouden we er slechts nog 600 hebben ingevoerd. Wij kunnen op dit gebied meer voort brengen, de bewijzen zijn daar, en hoe meer we voortbrengen hoe beterkoop het leven wordt, dat is een onvermijde lijke wet van den handel, een kwestie van vraag en aanbod. Door onze meerdere voortbrengst zul len we dus van zelfs minder invoeren en dit is niet alleen waar voor het broodgraan, maar ook voor alle andere landbouwvoortbrengselen, boter, vleesch eieren enz. Door een meer oordeelkundig bewer ken, bezaaien en bemesten van onze gronden, zullen we niet alleen minder moeten invoeren, maar zullen steeds meer kunnen uitvoeren. Wij voeren reeds voor 250 frank suiker uit. Voor 12 a 13 millioen frank 13 a 14 19 a 20 knollen en bloemen. In 't geheel voeren we slechts om 300 millioen frank uit, terwijl we wel van 1700 tot 1,900 millioen frank invoe ren. Ja, in meer uit te voeren ligt dus al leen de redding. Minder verbruiken en zeker minder verkwisten. Voor den oorlog werd er gemorst met het b ood in fabrieken, kazernen en in stadsscholen zelfs Na den oorlog zou men gezegd hebben dat die verfoeilijke plaag uit ons volk was uitgeroeid, helaas, ze steekt weer den kop boven grond. Wij hebben een werk man gekend die in de nabijheid van een fabriek woonde en jaarlijks twee, drie varkens vette met de weggegooide bo terhammen van die eene fabriek. En zeggen dat dit brood ons zooveel mil lioen jaarlijks kost. In de spijshuizen der groote steden gaat ook machtig veel tarwebrood ver loren. De achtbare Heer Minister gaf den wensch te kennen, dat slechts brood zou geëten worden dat 80 gebuild is. Waarom neemt hij geen maatregelen daartoe Hij houdt van geen dwang, zegt hijhij weze er om geloofd, maar zijn beroep doen op de vaderlandsliefde op dit gebied, zal een roep zijn in de woestijn. Hij neme gerust een kranig besluit, de landbouwers zijn spaarzame lieden en zullen tegen dezen maatregel niet in op stand komen. Wij boeren, we zijn be reid offers te doen voor de welvaart van België, ons werk en onze vlijt komen hoe meer hoe liever het land ten goede. Wij willen uit al onze krachten mee werken aan de heropbeuring van het vaderland, aan het verbeteren van on zen geldelijken toestand, aan 't omhoog gaan van ons teneergedrukt frankske. De groote geldmagnaten, de konin gen, prinsen en barons van de financiën, de mannen van onaantastbare vader landsliefde zullen, hopen wij, ons weldra tot prachtig voorbeeld dienen. Wij wachten naar den uitslag H KLOPTEROP. De leden die ingeschreven hebben op de laatste kapitaalsverhooging en die recht hebben op interest doordat hunne storting meer dan 15 dagen op voorhand gedaan is, alsook dezen die hunne in schrijving geheel of gedeeltelijk regelen met hun spaarboekje (onzer Spaar- en Leenbank), worden beleefd, maar tevens dringend verzocht, zoo spoedig moge lijk naar ons bureel, 53, Brabandstraat, te komen, ten einde de interesten te ont vangen of de overschrijving van hun spaarboekje te laten doen. Het is vol strekt noodzakelijk de afgeleverde be wijzen (kwijtschriften of spaarboekjes) mede te brengen. 's Zaterdags voormiddags van 9 tot 12 uren kunnen deze bewerkingen ook geschieden in ons lokaal De Koorn bloem Groote Markt. Abonnementen op De Koorn- bloem van nu tot Nieuwjaar kos ten slechts 2,50 fr. Men wende zich tot den brief drager, het postkantoor of ons bu reel te Aalst. Er is door de zorgen van het Bestuur der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven een tarief opgemaakt voor de verkoop met kleine hoeveelheden in de plaatselijke magazijnen van verdeeling. Zooals iedereen weet zijn de prijzen in De Koornbloem bepaald geldig voor volle zakken. Voor uitwegen van klei nere hoeveelheden mag er meer gere kend worden, dit om mogelijk gewichts verlies te dekken. Deze tarieven zullen van heden af in alle plaatselijke magazijnen uithangen op eene zichtbare plaats en aan die tarie ven moet er verkocht worden. Men hoeft dus enkel deze plakbrie ven na te zien, om te weten aan welken prijs de verschillende waren en de ver schillende gewichten dienen gerekend te worden. Men lette ook op net gewicht en brut gewicht Het eerste beteekent zuiver gewicht van de koopwaar de zak niet bijgewogen het tweede brutto is met zak. Klachten over niet-naleving der tarie ven moeten rechtstreeks gedaan worden aan den heer Bestuurder der Samen werkende Maatschappij Redt U Zeiven te Aalst. Het is een zeer verheugend feit op den dag van heden te kunnen aanstip pen dat onze boeren van langs om meer en van langs om beter gebruik en oor deelkundig gebruik van scheikundige meststoffen beginnen te maken. De tijd is voorbij waarop men slechts zout of sodanitraat en guano kende ets de eenige hulpvetten bij de natuurlijke uitwerpsels der dieren. De ondervinding heeft geleerd dat de potaschmesten en fosfoormesten bijzonder, alsook de kalk onontbeerlijk zijn in onze gronden. Sedert de verbazende uitbreiding van den boerenbond Redt U Zeiven die goede waar levert aan billijke prys heb ben onze landbouwers kunnen bemerken dat hun vroegere vrees voor scheikun dige meststoffen ongegrond was, dat ze slechts ontgoochelingen opliepen door meststoffen te koopen bij gewetenlooze handelaars en dat ze nu uitstekende uit slagen bekomen door oordeelkundig i de scheikundige meststoffen (e gebrui ken en hun mengsels zelf samen te stel len. Iets nochiaos laat nog te wenschen over en dit is het gunstige tijdstip waar- I op iedere meststof dient toegepast. Aangezien ik de gelegenheid zal heb ben dit pnnt aan te raken in de artikels die handelen zullen over den teelt van de tomaat, wil ik me heden vergenoegen met hetgene ik hierboven heb aange haald en aanstonds met de deur in huis vallen. S Wie van ons, Beste Vrienden Land bouwers, kent de tomaat niet. die schar- l lakenroode besvruchten, glanzig en appelvormig, die thans in de serren zoo i mooi te blozen hangen of de aandacht der voorbijgangers vestigen voor de vitrienen der groenseliers. Geen wonder dat hij soms al eens liefdesappel geheeten wordt. Voorzeker heeft ieder van ons er reeds nader kennis medegemaakt want 't is niet voldoende dat ze het oog streelt, streelt ook en bijzonderlijk onze smaak- tepels. Men moet waarlijk moeilijk zijn om met geen lust de lekkere tomatensoep te verorberen. En die uitmuntende saus dan En hebt ge ze nog niet rauw ge proefd in salade Lekker is 't 't Is een plant die k in den hof niet zou willen missen en al vroeg ze nog zooveel on- derhoudszorgen. 'ik zou ze er nog gaarne aan besteden, omdat ik op voorhand weet dat ze mij voor mijn bewezen dien sten rijkelijk beloonen zal. Hierin zijn planten en dieren beter dan sommige menschen. De tomaat behoort tot de familie der nachtschaden evenals de aardappel. Deze heeft maar een slechte faam, want de meeste planten welke er toe behooren zijn vergiftig. Dat belet toch niet dat de tabak, de tomaat en de aardappel ons uitstekende diensten bewijzen en wij ze moeilijk ontberen.kunnen. Zij is eenjarig en wordt gewoonlijk op het perceel der zaadgewassen gekweekt. De aardappel is ons uit Amerika overgewaaid en Mexico of Peru, vanwaar ons de tomaat is overgezonden, liggen ook in Amerika, De vrede in Europ zal ook nog van gin der komen, 't is te hopen. De stengels van de tomaat zijn dik, zoo goed als houtachtig, èn bedekt met een ruwe, groene schors. De bladeren zijn gevleu geld met gelobde zijblaadjes bij de meeste soorten getand, grijsachtig aan den overkant met klierachtige haren. De bloemen zijn geel, staan vertakt in de trossen geven oorsprong aan een vleezige ronde of geribde vrucht, rood, ook geel en violetkleurig soms. Het zaad er van is wit grijsachtig en niervormig, zeer plat. Men telt er 350 in een gram. Vier lange jaren bewaren ze hunne kiemkracht, als men ze op eene droge, welverluchte plaats weet te houden. Ze wordt gekweekt in volle lucht en ook onder glas. Vermits onze landbou wers slechts den teelt in volle lucht aan wenden wil ik er ook een aanvang mede nemen zonder nochtans de kweekwijze onder glas ook niet uit te hggen. Dat de tomaat zeer gevoelig is aan koude dit hebben we allen dezen zomer eens te meer ondervonden. Hoevele plantingen zijn niet gansch verloren ge gaan met dat langdurig koud en nat weder. Hoevele andere hebben maar de gewijde kaars uitgeblazen wanneer de schoone en warme dagen zijn aangebro ken. Moeilijk op haar grond is ze nochtans niet, want ze groeit in al gezonde tn goed bewerkte gronden, doch in lichte gronden, rijkelijk voorzien van organi sche meststoffen, gedijt ze 't best. Het ware voorzeker niet gemakkelijk te schatten het aantal Hectaren dat er van de tomaat in de omstreken van Meeheu len gekweekt worden. Voor den winter geeft men per are 600 tot 800 kilo stal mest en bij de grondbewerking in de Lente 5 k.superfosfaat en 3 k. zwavelzure potasch. Beide scheikundige meststoffen l werken snel, vergrooten de vruchtbaar- heid der planten, begunstigen het rijpen der vruchten en maken deze laatste meer bestand tegen 't rotten. Ik denk dat deze voordeelen groot genoeg zijn om aan iedereen van ons te doen beseffen hoe dwaas het zoude zijn zich uitsluitend te vergenoegen met natuurlijke meststoffen. Is dit waar voor de tomaat, 't is het niet minder voor de andere vruchten en wie zich waarlijk op de hoogte van zijn be drijf gevoel, wil of zal ze nooit meer missen. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Goudkorrels voor Iedereen. Al is het den goeden lezer lichtelijk wel opgevallen, dat het vroegere spreekkamertje sinds enkelen tijd zijn gewoon hoekje spoorloos verdwe nen scheen, toch moogt ge me zulks niet ten kwade duiden, 't Tijdelijk slui ten van z'n deurtje had zijn bijzondere rede, immers er moest 'n tijdje lang over dringende en meer omstandige kwestie's gebabbeld worden. _7~"~ E" Doch nu t meest belangrijke over onze lokale belangen in voorgaande nummers is gezegd geworden, wil ik wel mijn mededeelingen desaangaande een poosje staker, om er bij passende gele genheid op terug te komen. Deze tusschenpoos gunt me dan van daag de goede gelegenheid, 't vroegere kamerdeurtje nogmaals open te trekken. Maar kijk door 't deurspleetje.... 't Zijn onze brave boerinnekeas, tiie me éénpa- rig met 'n bedrukt gezichtje aankijken als wilden ze zeggen Zijt ge ons nu heel en al vergeteh, dat er voor ons sinds lange, lange weken totaal niets meer in onze Koornbloem ver schijnt En daar had ik ze met één slag allen tegelijk... om den hals Ja, dat dacht en wenschte ik ook Maar 't was heel wat anders 'n Gekijf, 'n rumoer, 'n lawijd, dat hooren en zien vergingen. Kortom, ik kon niets anders, dan hen stande pedo beloven, hun bij het eerstverschijnend nummer van ons week blad een speciaal artikel te vergunnen, 't Was overigens 't eeuige verzoenings middel dat ik ter beschikking vond. Nu als deftig man, wil ik natuurlijk mijn be lofte houden, immers, wie weet, wat me anders te wachten staat... want geloof me vrij, 't rokkengeslacht, eens dat het ons in de haren vliegt, is waarachtig niet pluis 1 Doch, waarover zou 't nu wel moeten rollen, om juist in hun smaak te vallen Ja, dat is 'n ander paar mouwen Ging het over 'n koffiepartijtje vast viel het dan in de Koffie-Trientjes heur smaak 1 Welnu, in afwachting disschen we vandaag aan elk verstandig, kommervol en spaarzaam huisvrouwke en dochter tje eenige Goudkorrels welke hun bij tijd en stond .stellig van pas zullen komen. Vandaag beginnen we dan met de bereiding van enkele Fruitdranken, Gelei en Siroop. Aardbessensap Meng goed ondereen 1 kgr. rijpe, gezuiverde en opgedroogde aardbessen met 1 1/2 kgr. grof gemalen suiker. Dat laat men 4 dagen stilstaan in den kelder. Daarna perst men het sap uit, dat men door flanellen doeken zijgt en dan op flesschen doet. Frambozensap. De schoonste en rijpste vruchten wor den geperst. Bij eiken kilogr. sap voegt men 800 grammen suiker. Dat mengsel laten koken gedurende een kwartier of 20 minuten. Tijdens de koking afschui men, laten afkoelen. Giet het sap op flesschen en potten, die men goed toe maakt en in den kelder bewaart. Sap van onrijpe druiven Geen beschimmeld of gevlekte drui ven nemen Op 1 liter druiven giet men 1/3 liter water. Dit laat men eens even tjes koken. Daarna laten afkoelen en dan uitpersen. Bij eiken liter van dat uitge perste sap voegt men nu van 100 tot 250 gr. suiker, volgens den graad van zuiverheid. Daarna laat men opnieuw een uur lang koken, terwijl men goed afschuimt. Dan laten afkoelen en op flesschen gieten, welke men goed stopt en verzegelt. Nota; Dit sap is uitmuntend om win- tersoep te bereiden. Kersensap. Eerste manier Men doet de stelen af en plettert. Laat dit sap een of twee dagen in een gesloten pot staan. Daarna uitpersen, suiker bijvoegen en koken. Aanhoudend afschuimen. Tweede manier Men kan ook na de plettering 5 of 6 ten honderd wijnal- cool toevoegen. Verder behandelen als hierboven. Derde manier Kersensap kan men zelfs ongekookt bewaren. Daartoe plet men de vruchtendan uitpersen Bij eiken liter sap één pond suiker voegen, •j Daar nog kruidnagels en kaneel bijvoe gen (hoeveelheid naar smaak). Aldus la- I ten staan tot de suiker volledig gesmol ten is. Vervolgens het in goed gesloten flesschen in den kelder bewaren, i Confituur van Kersen of Krieken. De kersen ontsteenen. Water bijvoe gen en laten koken, tot de vruchten week zijn doe ze dan door een zijg. Daarna opniew laten koken tot water en sap omtrent gansch verdampt zijn. Alles in een aarden pet doen en een of twee dagen in een oven zetten, om het drogen te volledigen. Goed toemaken met papier of vlies welke men geweekt heeft in jenever, cognac of rhum. nota Deze confituur is bijzonder ge schikt als saus bij vleesch of meelspijzen, Dan voegt men er best wat wijn bij. Fruit in Azijn. Noordkrieken of roode pruimen was- schen en daarna goed opdrogen. Een 1/2 wijnazijn met een pond witsuiker la ten koken. (Deze hoeveelheid is vol doende voor 1 kgr. vruchten). Kaneel en kruidnagels bijvoegen. Er het fruit ia doen en dan nog 5 minuten laten koken. In potten sluiten met zuiver natgemaakt vlies. Aalbessengelei. De aalbessen wasschen. Ze in een zijg of stramijndoek laten uitdruipen. Ze op het vuur brengen en laten staan tot ze gebarsten zijn. Daarna ze zachtjes uitper sen. Zooveel gewicht suiker bijvoegen als ge gewicht sap hebt. Een kwartier laten koken, schuimen en in potten of glazen doen. De potcen dekken met pa pier doortrokken van jenever, cognac of rhum. Over dit nat papier een ander droog om den pot vastbinden. Gelei van Steenfruit. Abrikozen en perziken zijn daartoe best geschikt. Welrijpe vruchten nemen. Ze ontsteenen Er water opgieten. Laat een kwartier lang koken en perst daarna uit, door lijnwaad of flanellen doek Voeg er 100 tot 300 grammen suiker bij. Opnieuw laten koken tot de gelei ge vormd is. Dan warm in potten gieten, ('t Vervolgt). R. AKKERMANS. De waarde van groenvoeder is zeer uiteenloopend en verschilt merkelijk volgens den grond, de bemesting, de plantensoorten, het tijdstip der maaiing, het weder, het deel der plant. Grond en bemesting oefenen een bij zonderen invloed uit op het voedings gehalte van het voeder. Zoo b. v. een wei- of hooiland te vochtig is, koud en min verlucht, zullen er de ruwe en zure grassen, de biezen, de paaidestaarten, de boterbloemen en tal van andere zure onkruiden de overhand krijgen. Het gras dier weiden is als voedsel van ge ringe hoedanigheid, arm aan kalk en fosfoorzuur het vee is er zelfs blootge steld aan het bloedpissen, aan den keel- worm en aan andere onpasselijkheden, die soms wel een doodelijken afloop hebben. Te vochtige wei- of hooilanden moeten daarom drooggelegd worden door het graven en goed openhouden van riolen,of beter door de draaineering. Hoe rijker een grond aan voedings stoffen voorzien is, des te rijker en voed zamer zijn de vruchten. Voederplanten, op gezonde en vrucht bare gronden geteeld, hebben als voed sel, onder hetzelfde gewicht, veel meer waarde dan die op arme bodems ge wonnen. Landbouwers, bemest dus uwe wei en hooilanden oordeelkundig door een rijke, volledige bemesting en ge zult voor uw vee over een rijk, voedzaam, winst gevend voedsel beschikken. Ontziet de fosfoorzuur-, potasch- en kalkmesten niet, die bijzonder gunstig werken op de vlinderbloemige (klavers), zoo min als de stikstofvetten (nitraat, ammoniaksulfaat). die vooral den weelderigen groei en de vermenigvuldiging der grassen bevoor- deeligen. Bevredigt u niet met enkel zeik in uwe weiden te brergen deze immers is te arm aan fosfoorzuur. Zorgt inte gendeel voor een overvloedig delfstof- fenbemesting (superfosfaat, metaalslak ken, kaïniet, chloorpotasch, kalk), opdat er steeds een voorraad dezer stoffen in den bodem aanwezig zijdan nemen de planten van dien overvloed meer dan zij voor hunne wasdom behoeven, 't geen zeer belangrijk is voor wat betreft fos foorzuur en kalk, waarvan de dieren moeten voorzien zijn voor de vorming van hun geraamte en beendergestel, en om allerhande beenderziekten, rugge- graat- en beenkrommingen, haneknoop, beenderbreuken enz. te voorkomen. Wei- en hooilanden, met gepaste grassoorten, zoet en bladrijk de bla deren immers zijn veel voedzamer dan de stengels en met voldoende klaver achtige planten bedekt, geven een voed zamer, smakelijker, aangenamer, meer gelust voeder dan weiden met ruwe en zure grassen begroeit, die veel stengels en weinig bladeren vertoonen en waar het aan genoegzame klaverplanten man gelt. Sommige ruwe grassen, zooals b. v. kropaar en reuzenzwenkgras, met me- i nigvuldige, sterk ontwikkelde en zeer verkiezelde tandjes en haartjes voorzien, prikkelen al te zeer de slijmhuid en de klieren, verwonden zelfs het slijmvlies, en zijn oorzaak, zoo ze uitsluitend ver- voederd worden, "dat er meer lichaams eiwit ontbonden en in de uitwerpsels af gaat, dan hun verteerd eiwit in het die- realichca n kan aanzetten (Holy). Bij het aanleggen van weiden en hooi- meerschen zorge dus de landbouwer voor een goede samenstelling der gras- en klaverplanten, samenstelling die veel verschilt nea gelang het een blijvende veeweide of tijdelijk hooiland of een hooiweide betreft. Zoo noodig ga hij den Landbou wkundige der streek te rade, die hem daar nopens al de noodige in lichtingen zal verstrekken. Tot instand houding der goede graszoden, passé hij jaarlijks een oordeelkundige bemesting toe en wijde haar de noodige verpleging. De waarde van het groenvoeder hangt ook grootelijks af van den ouder dom der vervoederde planten. ft Vervolgt). Vandaag willen wij, gevolg ge vende aan onze belofte, ons op houden met de Krugers, welke zooveel meer dan over enkele ja ren geteeld worden. Vele kweekers van aardappelen planten jaarlijks langs om meer Krugers, eerst en vooral omdat deze variëteit schier alle jaren een goede opbrengst geeft en daarbij de ideale soort schijnt voor het verbruik tijdens de late zomer maanden. Hoe erg schadelijk valt het niet, wanneer onze landbouwers van af begin Augusti de Industrie's moe ten aanpakken om in de aardap pelnoodwendigheden van keuken en hoeve te voorzien. Late soor ten zijn dan op verre na niet rijp, ze 2ijn bijgevolg in 't geheel niet zoo voedzaam en geven dan nog eene heel kleine opbrengst. Van daar dat het beschikken over eene variëteit als de Kruger zeer mag gewaardeerd worden. Dit jaar weerom schijnt het be trouwen dat onze kweekers in de Krugers stellen weer te zullen rechtvaardigen. Schier met zeker heid mag er gezegd worden dat hunne opbrengst weer groot zal zijn. Roode Star en Industrie heb- ben tijdens de laatste heete dagen erg geleden. Roode Star vooral scheen het niet lang te zullen uit houden, sommige partijen waren op 'n paar dagen schier doodge brand. De Kruger alleen scheen er het minst onder te lijden. Op enkele uitzonderingen na schenen zij heel bestand tegen de ondragelijke hit te. Van ziekte aan de Kruger is er tot nog toe weinig te bespeuren, zoodat er met recht op een goede opbrengst mag gehoopt worden. Onze landbouwers zullen het hier met ons eens zijn om te be kennen dat het wellukken en de aanwinst welke de kweek der Kru gers geeft, grootendeels mag toe geschreven worden aan het ge bruik van de uit Holland inge voerde planters. De twee laatste jaren werden hier uit Holland met millioenen kilos Krugers-planters ingevoerd. De grootste hoeveelheid kwam voort van gekeurde velden en mocht aanzien worden als plant goed van prima kwaliteit. Deze onder ons (en er zijn nog weinige uitzonderingen) welke van dit plantgoed aankochten, hebben ge noeg ondervonden dat het gebruik ervan onmisbaar is om een goede opbrengst te bekomen. Ik heb ver scheidene plantingen gezien waar er plantgoed gebruikt was voort komende van nieuw plantgoed van verleden jaar op hetzelfde per ceel hadden de verbouwers ook Krugers geplant welke ze dit jaar gekocht hadden en het verschil is verbazend in 't voordeel der laatste. Holland mag er terecht op roe men in zake leveren en verzorgen van plantaardappelen nergens zijns gelijke te hebben. Dikte, zuiver- j heid, inpakking en verzorging mm

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1