REDT U ZELVEN Arbeid adelt Aan wie de Schuld DE BESTE Kweek van de Tomaat. Vergaderingen Landbouwweekblad I I Redt U Zeiven ZE IS DE BESTE NAAR 1EER DEGELIJKHEID. De Volledigs Bemesting. H moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. I ZONDAG 12 OOGST 1923. Prijs KJ centiemen. 5de JAARGANG Nr 241 Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Wie onzer herinnerd zich niet het koortsig streven naar lotsverbetering, welke alle standen en elke enkeling der maatschappij bezielde de laatste maan den van den oorlog en de jaren daarop volgend. Iedereen, iedere groep, elke stand, elke politieke groepeering, alles wat maar met 'n gering greintje ver band hield met elkaar, zocht sterkte en strijdkracht in de samenvoeging van vroeger afzonderlijke machten, Dank aan de gejaagdheid welke toen zoo algemeen was, werden dan ook echte wonderen op sociaal gebied ver wezenlijkt, zoodat het algemeen aanzien der maatschappij nu tegen voor den oorlog geweldig is gewijzigd En toch Niettegenstaande zoovelen hun leven en lot langs meer mensch- waardige wegen hebben geleid en op gevoerd, moeten wij, landbouwers, be kennen dat wij nog ver ten achter staan tegen anderen. Nochtans was de goede geest, de strijdlust, waarvan wij hooger gewaag den, ook in voldoende mate aanwezig in 't gemoed \an cns volk. Wie kan ze zich niet voorstellen, die dagen van vroeger, van meetings en vergaderingen, waar het hoofdzakelijk ging over louter boerenaangelegenhe- den, vergaderingen waarop onze man nen in zoo'n groot getal aanwezig waren en welke gesloten werden met het ne men van ernstige beslissingen, welke spoedig door ingrijpende daden werden bevestigd. Toen was er schier geen en kele landbouwer te vinden, welke het niet als een dringende plicht aanzag deel te maken van eene vereeniging, omdat het zoo klaar en onomstootbaar is, dat alleen de sterke zegepraalt en dat hij die zwak is onvermijdelijk het onderspit delven moet. Maar waaraan moeten wij het dan wijten, dat de boerenstand het nog niet verder heeft gebracht, waarom zijn wij nog steeds de meest verongelijkte scha pen uit de kudde Evenals anderen stonden wij in dichte rangen, evenals wie ook, misschien beter nog, konden wij de macht van honderdduizenden in de weegschaal werpen om ons recht te doen toekennen en toch heeft die macht zoo bitter weinig bijgebracht. Zeker hebben de vereeniging en sa menwerking na den oorlog den boeren stand onschatbare diensten bewezen, maar op sociaal terrein werd er schier niets verwezenlijkt, omdat zij die daar moesten werken ons zoo zeer in den steek lieten. Nochtans was er een tijd dat wij van de politiek zooveel verwachten, We leefd :n in de schoone illusie dat we met ons machtig boerenleger enkel een pro gramma hadden op te stellen om het gauw te doen uitvoeren. En inderdaad. Nauwelijks was het vooruitzicht daar op aanstaande verkie zingen of men kwam bedelen om ons programma te mogen kennen en opne men. Iedere partij bood ons hare verte genwoordigers, welke wij maar 'n wenk zouden moeten geven om ze voor ons in de bres te doen springen. Toen dier ven de politieke leiders in 't openbaar be kennen dat wij reeds veel te lang had den bejegend geweest als laagste-rang- menschen. Toen wezen ze het aan als een openbare schande dat men ons volk zoo lang had laten dompelen in de el lende der onwetendheid, gevolg der ge dwongen armoede waarin de boeren stiel toen werd beoefend. En wij landbouw-menschen in onze oude vlaamsche eenvoudigheid geloof den vast dat er voor ons ook betere dogen in 't verschiet waren. Dra zou het uit zijn met de tyrannieke macht der grondeigenaars tegen ons. Dra zouden wij gerugsteund worden door bescher mende wetten welke het werk der con currentie zouden aan banden leggen. Dra zouden we kunnen een loonend leven leiden op het werk onzer uitba ting. Zij, onze mannen van toen, waren met heiligen ijver bezield De boeren- zaak ging naar den zege. Maar zie Jaren reeds hebben we achter den rug en nog moet van politie ke zijde uit de eerste noemenswaardige daad gedaan worden In plaats van te gemoetkoming, legt men er het in de wetgevende middens eer op aan, om de geringste maatregel welke men in ons voordeel in toepassing wil brengen, te kortwieken. Nu en dan gaat er ginds een stem op waarin men den ouden afkeer tegen de boeren terug voelt op- laaiën. De zoogezegde Landbouwgroep, welke in naam over 40 leden beschikt, is er nog niet toegekomen het pachtwet- voorstel Van Dievoet op het dagorde der Kamer te brengen. We weten niet of er daartoe reeds eene ernstige poging gedaan werd. We durven het zeer be twijfelen Nu komen de mannen van den kies- strijd ons wel eens zeggen dat we te veel van hen verwachten, dat Gent en Brussel niet in één dag gemaakt werden en dat we maar zouden betrouwen in de toekomst. Maar Als ze het nu ernstig voor hebben met onze belangen, waarom dan toch bij gelegenheid niet eens gewezen op de bestaande wantoestanden? Waar om dan toch niet eens ernstig gepoogd om 'n begin te maken met het omzetten van het programma dat ze van ons aan- namen Vele jaren reeds zijn er voorbijge gaan, welke ten overvloede bewijzen hoe weinig we van de politiek te ver wachten hebben, We zouden al te naïef moeten zijn om er nog langer onze hoop op te stellen. Alleen op eigen krachten mogen we rekenen en dat die krachten aanzienlijk werk in ons voordeel kunnen bijbrengen bewijst ons hetgeen zuivere boeren- organismen den jongsten tijd hebben bewerkstelligd. Overweeg maar eens welke onschatbare voordeelen onder economisch opzicht vereenigingen als R. U. Z. hebben bijgebracht, alleen nog maar met het afleveren van waren welke onze leden in hunne uitbating noodig hebben. Konden we daar nog bijbrengen het omwerken of aan den man brengen on zer voortgebrachte producten, hoeveel zou die vruchtbare werking door eigen middelen nog vermeerderen Zeker, zonder politieke werking is het moeilijk de wetgeving in ons voordeel te krijgen, omdat de huidige toestanden in ons land de macht laten aan partij-actie. Maar zoo al de landbouwers, met eigen handen en eigen kracht heel de economische bedrijvigheid van hun stiel in handen namen, op sociaal terrein ook hun programma aanpakten, t zou voor zeker geen tientallen jaren vergen om ernstige vooruitgang te maken. In elk geval voor wij daartoe be sluiten, moeten we ons aan weinig verwachten. HARD LABOUR. De prijskampen van vruchten te vel de die ons gedurig in aanraking brengen met de verstandigste boeren der streek hebben ons ook toegelaten een aanmoe digende bestatiging te doen het toe passen eener doelmatige bemesting neemt meer en meer toe. Het doelmatig bemesten en het gebruik van verbeterd zaaizaad en plantgoed zijn zeker de twee middels die best geschikt zijn om onze opbrengsten te vermeerderen. In de streek van Aalst, namelijk, vindt men reeds veel boeren die kalihoudende vetten gebruiken en 't staat buiten kijf dat de streek van Aalst de schoonste opbrengsten uit de provincie Oost- Vlaanderen levert. Wij hebben niet lang geleden de gansche provincie en een groot gedeelte van 'tlanddoorrezen. Schier nergens hebben wij schoonere vruchten aangetroffen dan hier, en 't is bij de landbouwers die het gebruik van phosphoorzuur en potasch niet verzui men dat men dit jaar de bekroonde der prijskampen te velde zal vinden. En geen wonder. Alle gewassen hebben potasch noodig, doch sommige, zooals klavers, ajuin, aardappels, beeten stellen bijzon dere hooge eischen op deze staf. Ziehier eenige aanduidingen nopens de hoeveelheden potasch dat eenige oogsten per Ha. opnemen Zekere landen vcreischen zouten die van 30 tot 40 °/o kali bevatten. Deze zouten worden dan ook door de Elzasche mijne geleverd. Sommige lieden vragen soms of er een verschil bestaat tusschen den Duit- sche en de Elzasche potaschzouten. Het antwoord luidt Neen voor wat betreft de chloorpotasch en de zwavelzure pot asch. Voor wat de ruwe potaschzouten aangaat zooals kaïniet enz., dient er op gemerkt dat de Duische zouten gewoon lijk groote hoeveelheden magnesium be vatten, 't zij onder den vorm van chloor- magnesium, 't zij als zwavelzure magne sium Dit eerste zout is schadelijk voor de gewassen en de vetten die het bevat moeten met bijzondere voorzorgen toe gepast worden. Het is het ondoelmatig gebruik van potaschvetten die veel chloormagnesium bevatten die sommige boeren een afkeer gaf van 't gebruik van kalivetten. Professer Scheidewiud heeft de wer king van chloormagnesium en van zwa velzuur-magnesium op de voederbeeten bestudeerd en hij heeft de volgende uit slagen bekomen versche beeten Zonder potasch 265,5 gr. 1 gr. potasch onder vorm van kiezelzure potasch 478,2 gr. 1 gr. potasch onder vorm van kiezelzure potasch en 1 gr. drooge stof 37.03 gr. 58,11 gr. 713,2 gr. 76,02 gr. en chloorsodium 1 gr. potasch onder denzelfden vorm en 1 gr. zwavelzure sodium 638.5 gr. 72,08 gr. 1 gr potasch id. en chloormagnesium 386,3 gr. 46,38 gr, 1 gr, potasch id. en zwavelzure- magnesium 475,3 gr. 59,05 gr. in Hieruit volgt dat de zwavelzure magnezium geen invloed had op den uitslag. De chloormagnesium was inte gendeel erg schadelijk. De Duitsche propaganda beweert niettemin dat de zwavelzure magnesium zeer nuttig is, maar gewaagd niet van de chloor magnesium. De Duitsche propaganda artikels, toen ze de samenstelling der Duitsche zouten aangeven, spreken meestal eenvoudiglijk van de tegen woordigheid van magnesium zonder te bepalen onder welken vorm deze stof aanwezig is en dit punt is nochtans van groot belang. D. BRICOUT. worden. Inderdaad gebrek aan licht lucht is niet zelden oorzaak van planten ziekte, ijzerdraad nochtans verwijdert dit gevaar. Ge ziet op deze manier van doen valt er nog al een en ander af te keuren, 't Is ook niet de gemakkelijkste en de beste. Kweek ze liever op dezelfde wijze waarop ge uw tabak kweekt. In de ok sels der bladeren, neemt ge naarmate hunner verschijning al de zijscheuten weg 't zijn dieven, bloedzuigers die de plant uitputten. Op een blad boven den derden bloemtros nijpt ge de tomaat- plant den kop uit. Is dit niet veel een voudiger en is het niet opvallend welke treffende vergelijkenis er bestaat tus schen uw koppen en uitdieven der tabak- planten en die der tomaatplanten. Dat uitdieven nochtans moet regelmatig ge beuren, alle twee of drie dagen. Telkens men op het tomaatveld ge- loopen heeft, zal men bij middel van een rake of anderzins de voetstappen doen verdwijnen, welke altijd het tomaatveld ontsieren of teekens van zorgloosheid daarstellen. Wanneer men verwaarloost zou hebben de zijscheuten weg te nemen gedurende een tamelijk groote tijdruim te, ware het onvoorzichtig, al de dieven zoo maar ineens weg te nemen. Dit brengt sapstoornis teweeg en is oorzaak dat de bladeren zich soms omkrullen, 't Is wel niet gevaarlijk maar 't ontsiert uw beplantingen. Alhoewel ik deze doenwijze verre uit voor de beste beschouw is er nochtans nog een derde die wel eens door eenige kweekers, wordt toegepast. Ze bestaat hierin. Men nijpt den kop een eerste maal uit op een blad boven den eersten bloemtros, er ontwikkelt zich een zij - scheut welke men op hare beurt op een blad boven den eersten bloemtros in- nijpt, en men herhaalt deze bewerking soms nog een derde maal. De hoveniers die zoo te werk gaan redeneeren als volgt. De innijping bevoordeelt het ont wikkelen der bloemtrossen, de'e zullen sterker zijn inderdaad, maar ze mogen ook niet vergeten dat ze alzoo tijd ver spillen en groot gevaar loopen de vruch ten van den derden bloemtros Diet meer te zien rijpen. Ik raad dus aaa de tweede manier van innijpen te verkiezen, t is de gemakke lijkste, de zekerste en de meest voordee- lige. Bij sommige variëteiten eindigen de bloemtrossen op een dubbele bloem. Deze brengt slechts een misbaksel voort eo wordt dus beter weggenomen ten andere, ze veroorzaakt nadeel aan het bevruchten der andere bloemen van denzelfden tros. Komen er scheuten op de t' ossen zelf, dan zal men deze ook v/egnemen. Tomaten kweeken is dus wel een weinig kunst, nochtans moet men van de onderhoudszorgen geenszins terug schrikken. Moeilijk om uitvoeren zijn ze niet en veel tijd vragen ze ook niet, daarbij zijn ze uitermate loonend. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Welke Maatschappij waarborgt kosteloos de dieren tegen bliksem opene lucht Welke Maatschappij verzekert kosteloos de alem binnen buiten de gebouwen Welke Maatschappij waarborgt kosteloos tegen bliksem opbouwzijnde woning Welke Maatschappij geeft U meest waarborg tegen premie en een in de kleinste De Onderlinge Brandverzekering Vraagt inlichtingen Brabandstraat, 53, Aalst. vermindering van premie voor n Zij gaf Voederbeeten Suikerbeeten Haver Rogge Tarwe 236,7 213,7 113,9 105,2 82,5 kgr kgr kgr kgr kgr Talrijke en wetenschappelijke proef nemingen, in al de meest vooruitstre vende landen ondernomen hebben stel lig bewezen dat er eene nauwe betrek king heerscht tusschen de hoeveelheid potasch ter beschikking der gewassen gesteld en de voortgebrachte hoeveel heden koolhydraten d. i. suiker, meel, ameldonck, dus tusschen de hoeveelheid potasch en de voe'dende waarde van beeten, aardappels, loof, granen enz. De voornaamste voortbrengers van potasch zijn Frankrijk en Duitschland. Andere landen nog leveren potasch, doch de hoeveelheid dat al die andere landen vereenigd ter beschikking van nijverheid en landbouw stellen, kan geenszins vergeleken worden met die door de Duitsche en Elzasche mijnen voortgebracht. De middelbare verhouding aan pot asch der produkten der Elzasche mijnen is de volgende Kaïniet 14-60 °/o oplosb. in water Sylviniet 20-22 Chloor potassium 50-60 °/o Chloor potassium 60-62 °/o Zwavelzure potasch 48,7-52 (3e vervolg) De gierigheid bedriegt de wijsheid en wie te veel wil hebben, bekomt dikwijls bitter weinig. Vergeet,niet dat we hier af te rekenen hebben met een klimaat dat sommigen wel eens gematigd heeten en volgens het zeggen van de landbouwers zelf toch maar uit drie zomermaanden bestaat't Staartje van Mei is 't staar tje van den Winter en Oogst ge schoren, Winter geboren zeg eens, wat blijft er dan nog over voor den Zomer We hebben dit jaar zeker zeer plotselinge weersveranderingen gehad, maar jaren als dit maken uitzondering. Er zijn dus slechts drie maanden waarop de tomaat, die de warmte niet ontberen kan, zich in gunstige voorwaarden ont wikkelen kan. &Ten mag dan ook van haar niet te veel vergen, ze te veel doen voortbrengen ware zich in gevaar stel len, de plant vroegtijdig uit te putten, kleine vruchten te hebben die misschien tot volledige rijpwording niet zullen kunnen gebracht worden. Het is dus volstrekt onnoodig meer dan drie bloemtrossen per plant te be waren en niet zelden, wanneer ik zie dat de plant niet al te sterk is, vergenoeg ik me met twee. 't Mag waarlijk een uit zondering heeten als men nog rijpe vruchten bekomt van den vierden bloemtros. Wat staat u dan te doen Alvorens deze vraag te beantwoorden wil ik een en ander zeggen over de beste manier van tomaatplanten in te nijpen. Sommige tomaatkweekers nijpen den kop uit de plant op twee bladeren boven den eersten bloemtros, in de oksels dier bladeren ontwikkelen zich twee zijscheu ten die ze laten opgaan en dan innijpen boven den eersten zelfs boven den twee den bloemtros. Dat men door deze in nijping het ontwikkelen en het rijpwor- den van den eersten tros vruchten be- voordeeligd hoeft wel niet gezegd, maar dat men hierdoor de ontwikkeling en de rijpwording der andere bloemtros sen vertraagd, hoeft voorzeker ook geen betoog. Wanneer men, bij deze manier van doen, voor het aanbinden over ijzer- draad zou beschikken, zoodanig dat men de twee zijschcuten wijd van elkander kan aanbinden, dan zou het tweede ge vaar, dat men zou oploopen, namelijk door het aanbinden aan steunstokken, de ziekte te bevoordeeligen met beide scheuten door het bindsel te moeten bij elkander brengen, eenigszins vermeden 30 30 25 30 1919. 1920. 1921. 1922. De oogst, de vol- Te zamen 115 in vier jaren VERHOOGT UWE VERZEKERING vrucht van een jaar lang zwoegen, komt binnen, waarborgt ze doende tegen brandgevaar Wekelijks brandt het ergens door donder of anderzins Wee den onvoorzichtige die uit nalatigheid of misplaatste spaarzaamheid zijne verzekering niet verhoogd had. Om dus van de voordeelen van aankoop op wagon te kunnen ge bruik maken, is het noodzakelijk dat de afdeelingen vergaderen en inschrijven. Deze laatste zijn noch tans uit de mode gegaan en zulks is grootendeels te wijten aan de onverschilligheid van de meesten der leden. Maar die onverschillig heid heeft ook hare oorzaken. Vele vergaderingeft werden al leen gehouden om inschrijvingen voor de eene of andere waar. De leden welke dan het hun noodige vroegen, ondervonden dat ze wei nig of niets wonnen bij die in schrijving de magazijnen werden stilaan stapelhuizen, de magazijnier heeft maar te zorgen dat er intijds gerief voorhanden is. Het valt dus niet heelemaal alleen aan de leden te wijten, dat er op de vergaderin- j plaatselijke besturen gen niet genoegzaam volk meef is hunne afdeelingen. en dat de menschen van "vraag op voorhand zoo weinig willen weten. Hier nu begint het werk der bestuurleden onzer plaatselijke af deelingen. Door de leden werden ze als bestuurleden gekozen om de belangen der afdeeling in 't oog te houden. Op hen rust de taak te zorgen, dat er zooveel voordeel mogelijk bekomen wordt en dat ze ten minste toch het goede dat hun wordt aangeboden, zich zou den toeëigenen voor hunne leden. We weten bij ondervinding, dat, zoo de landbouwers gewezen wordt op het profijt van inschrij ving en samenaankoop, daarmee in elke afdeeling kan gewerkt worden. Boven het dadelijk voor deel dat de leden daarbij hebben, zal dergelijke werking er aanzien lijk toe bijdragen om den goeden geest van samenwerking en broe derlijkheid beter te doen gedijen in 't gemoed van ons volk en -eens de werking aan gang, zal het niet moeilijk vallen om een gansche gemeente te winnen voor derge lijke doenwijze, wel te verstaan als er op eerlijke en rechtzinnige ma nier met de menschen wordt om gegaan en er op geene dictatoriale manier gehandeld wordt. Wat het hoofdbestuur is voor onzen samenwerkende maatschap pij, moeten om zoo te zeggen de zijn voor Weliswaar laten sommige plaatselijke bestu ren heel weinig van zich hooren. Ze zijn bestuurleden met naam, maar schijnen niet den omvang te kennen van de heerlijke taak die ze vervullen kunnen. We hopen vast nog in den loop van dit jaar voor onze bestuurleden eene ver gadering te beleggen, een soort studiedag, waarop wij met hen de middelen zullen bespreken, welke er moeten worden te werk gesteld om onze afdeelingen meer vrucht baar te maken. Nu zijn er vele afdeelingen wel ke heel graag over eenig geld zou den willen beschikken, om een jaarlijksch feest te kunnen vieren met hunne leden. Voor eene toe lage daarvoor zouden ze de tus- schenkomst willen inroepen van het beheer onzer maatschappij. Zeker is een jaarlijksch feest ten zeerste aan te bevelen om den bloei onzer afdeelingen in stand te houden en de leden in goede stem ming te brengen. Maar om feest te vieren, hoeft er geld en 't is niet zeer aanmoedigend als het noodige daarvoor zoo maar met eens uit den zak moet komen. In samen- aankoop wordt er gelegenheid ge- Doden om wat geld in kas te krij gen en kan er dan bij 't feest wat worden ingeschoten. We meenen er voor t oogen- olik genoeg te hebben opgewezen. We geven den raad aan al wie t aanbelangt eens ernstig na te denken op hetgeen we schreven, om bij de eerste gelegenheid ge reed te zijn die afzet-methode met vrucht te kunnen aanpakken. Om te sluiten een paar voor- Deelden, die 't nut van inschrijvin gen en samenaankoop klaar aan- toonen Afdeeling X liet tijdens den laat- sten Winter zijne leden weten dat er ging kaïniet en supefcisfaat aan gekocht worden op wagon. Bij de inschrijving werden de prijzen be kend gemaakt. Kaïniet welke toen in De Koornbloem aan 13,50 fr. per 100 kilos stond, zou op de statie kun nen afgehaald worden aan 10,50 fr. (wel te verstaan los op wagon). Die afdeeling leverde zoo aan hare leden 30,000 kilos kaïnieter bleef dus in handen der leden eene winst van 3 fr. per 100 kilos, voor de 30,000 kgr. 900 fr. winst. We hou den hierbij dus nog geene reke ning van den meerverkoop in ma gazijn X., die nu toch ook in han den bleef der afnemers. Daarenbo ven bracht afdeeling X. nog 25 fr. per wagon in kas. Diezelfde afdeeling loste 20,000 kgr. superfosfaat, deze werd aan de leden 2 fr. per 100 kgr. beter koop afgeleverd dan aan magazijn- prijs, wat nogmaals 400 fr. winst gafdus te zamen 1300 fr. winst voor de leden en nog een appel tje tegen den dorst voor de kas. Wat was daarvoor gedaan De leden een kaartje gestuurd, waardoor hun werd gewezen op het voordeel van zoo aan te koo- pen en een enkele vergadering waarop inschrijving. Wat daar werd verwezenlijkt, kan schier overal gedaan worden en kan het niet op eene enkele gemeente, 2 of 3 gemeenten samen kunnen het zeker heel gemakkelijk; er hoeft alleen wat goeden wil en een kleine opoffering van wege de voormannen. Waar verschillige afdeelingen willen samen lossen op eene statie, hoeven de besturen dier gemeen ten maar met elkaar in voeling te komen en hunne bestellingen bij een te voegen. We hopen ook eerlang in middens, waar zoo kan gewerkt worden, bij de daartoe gewenschte mannen de noodige stappen te doen. Aan dezen welke met die wer king in hunne afdeeling willen be ginnen, zullen wij altijd den noodi- gen steun en inlichtingen geven om hen in hun pogen alle gemak te verschaffen en de zaak ten beste te doen lukken. H. L. AA LSI -MIJLBEEK. Vergadering voor de leden van den bond op Zondag 12 Augustus, om 5 uren namiddag, in 't gewoon lokaal bij Jan Schockaert, Moorselbaan. Inschrijving voor Eerste lingen, Krugers en Roode Star. Het is hoog tijd. Alleman op post. KOOMBL m TT; I

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1