REDT U ZELVEN Arbeid adelt Een belangrijke Vraag Vergaderingen LANDBOUWERS Veredeld Landbouwweekblad Cultuurprijskamp en Zaadtentoonstelling. Leening der Verwoeste Gewesten. Groote Loopkoers en Athietf sche F eesten igraan Gekeurd Plantgoed ONZE CONGO Vermeerdering der Craanproductie. moet sleeds de leus zijn van alle landbouwers. Lti^boam en Geest. ZONDAG 9 SEPT. 1923. Prijs 1U centiemen. 5de JAARGANG Nr 245 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De cultuurprijskampen zijn be zig met onzen landbouw spoedig te veranderen en zelfs met hem nieuwe wegen te doen opgaan. Deze prijskampen hebben eene groote ontwikkeling genomen in Oost-Vlaanderen, dank vooral aan de krachtdadige medewerking van dien buitengewonen verwe- lijker die de Heer Miserez is, dank zij gedeeltelijk de verkleefde me dewerking onzer Collega's land bouwkundigen. En vermits wij alle valsche be scheidenheid beslist afgelegd heb ben, denken wij te mogen zeggen dat er weinig staatsagenten zijn wier werk zoo vruchtbaar, zoo produktief is voor het land, als dat dezer nederige ambtenaars; mocht men dat begrijpen in andere krin gen dan de landbouwkringen en soms zelfs in deze laatste In vele middens waardeert men ongelukkiglijk niet genoeg de ge wichtige, de voorname rol welke de landbouw van een land speelt. Velen kennen hem niet, tenzij om er kwaad van te spreken en hem te belasteren. Dit weze gezegd zonder vitterij. Het past dat de landbouw zijn deel zonder meer van den nationalen last draagt. Wij zijn partijgangers van orde, tucht, hiërarchie en wij keuren alle demagogie af, onder welk masker zij zich ook voordoet. Vermits wij zinspelen op den rol van den landbouw, zal men ons toelaten de woorden aan te halen welke niet lang geleden uitgespro ken werden door een Minister, wien heel Frankrijk hulde brengt, de Heer Chéron De prijs van het brood gaat verminderen. Dat is het gewichtig feit dat de krachtinspanning onzer landbouwers, ons in volle crisis van den wisselkoers bezorgt. De aar heeft den frank gered. Welke les van onzen bodem kunnen leven in plaats van ons goud naar het buitenland te dra gen. De economische onafhanke lijkheid van ons land in de toe komst verzekeren, is dat niet een schoon maatschappelijk werk en tevens een werk van nationaal verweer. Het moet verwezenlijkt worden tot op het einde. Nadat wij al onze behoeften voldaan heb ben, moeten wij op onze beurt gaan uitvoeren Wij, helaas, kunnen niet hopen van onzen grond te leven, maar de produkten ervan zouden ongetwij feld een veel aanzienlijker waarde kunnen bereiken.Wij zouden meer uitbreiding kunnen geven aan on- nijverheidsculturen, aan onze fruit en groentenculturen aardbeziën, erwten, konkommers, geneeskun dige planten enz. enz., waarvan velen kunnen uitgevoerd worden, namelijk onder vorm van conser ven. Wij kunnen de produkten van onze planten van groote cultuur ook merkelijk vermeerderen door het veralgemeend gebruik van goed. zaaizaad en eene oordeel kundige bemesting. Hier kunnen de cultuurprijskampen machtig aan meehelpen. Ze zijn een doelmatig en onvergelijkbaar middel om het gebruik van goede variëteiten en van goede zaden te verspreiden. De herhaalde en practische aan raking die zij voor gevolg hebben tusschen landbouwkundigen en boeren, laat de eerste toe alle mo gelijke raadgevingen te geven be treffend soort, bemesting en over de behandeling der ziekten. Tal- looze proeven hebben ons over tuigd van de noodzakelijkheid om eene volledige bemesting toe te passenstikstof, potasch, phos- phoorzuur en kalk. Het gebruik eener evenwichtige bemesting maakt trouwens snelle vorde ringen in onze streek, in de omstreken van Aalst voornamelijk en wij vreezen niet het te zeg gen de culturen der omstreken van Aalst doorstaan flink de ver gelijking met die van de vrucht baarste streken van België. Het spreekt van zelfs dat de technicus, op zijn beurt, het grootste profijt trekt uit de ondervinding en de gegronde opmerkingen der ver standige landbouwers. Wij hebben herhaaldelijk ge drukt op de noodzakelijkheid in onze zeer verbrokkelde culturen fijne produkten en namelijk zaaigoed voort te brengen. Waar om zouden wij zelf ons zaaigoed niet voortbrengen en waarom zou den wij op onze beurt geene uit voerders worden. Ons klimaat, onze grond, de waarde onzer boe ren zouden het ons ongetwijfeld mogelijk maken. Ook in dit op zicht zal de invloed der cultuur prijskampen beslissend zijn. Zij la ten den landbouwkundige name lijk toe nieuwe elementen te ont dekken, die tevens geschikt en bereid zijn om zich bezig te hou den met de verbetering hunner op brengsten en met de vermenigvul diging van zuivere stammen, en degenen die hij reeds aan het werk gezien heeft, te helpen en aan te moedigen. En hier zijn wij zoo vrij den wensch uit te drukken aan het huidige reglement der prijskampen eene wijziging zien te brengen. De prijskampen hebben een dubbel doel 1° Het gebruik van veredeld zaaizaad te verspreiden 2° Het veredelen en de zaadteelt aan te moedigen. Welnu, deze twee punten zijn gansch onafhankelijk van elkander en daarom ook dienen de prijs kampen in twee afzonderlijke dee- len geschikt. Thans zou het kun nen gebeuren dat de werking van iemand, die zich met groote ver diensten toelegt op het verbete ren van eenen stam, doch zijne zaden in 't volle veld nog niet kon zaaien, niet in aanmerking zou kunnen genomen worden. Ander zijds zou een groote boer b. v., die zich op geene veredeling kan toeleggen, maar die zich bezig houdt met het vermenigvuldigen der beste, puikste variëteiten,moe uitgesloten worden. Men weet dat het reglement van iederen deelnemer vergt het aanleggen van een keurveld. Welnu, indien het wenschelijk is dat wij zelf ons zaaigoed voortbrengen, is het niet mogelijk noch zelfs wenschelijk in de huidige omstandigheden, dat iedereen voortbrenger worde van zaaigoed. Ons dunkens zou men in die prijskampen dienen toe te laten al degenen die hunne opbrengsten op de aangeduide wijzen trachten te verbeteren en tevens bijzondere aanmoediging verleenen aan de genen die zich.ernstig op de ver edeling toeleggen. Om te eindigen voegen wij er bij dat, in opzicht van de voort- brengst van zaaigoed, onze prijs kampen een onmiddellijk besluit, eene onmiddellijke verwezenlijking bevatten. Dank zij nogmaals aan M. Mi serez, zal eene foor, eene markt van zaaigoed te Gent ingericht, de prijskampen sluiten. Onze beste landbouwers zijn geroepen erhun- ne produkten ten toon te stellen, hetzij eene schoof van geheele planten, hetzij een monster zaai goed. Hierbij zullen gevoegd wor den aanduidingen betreffende de beschikbare hoeveelheid en de ver koopvoorwaarden. Het dorschen van het Zaad zal onder controol geschieden, evenals het verpakken in geloode zakken. De tentoonstelling zal plaats hebben in den Ouden Casino, zeer gekend, te Gent. Ingang vrij. Onze verstandige landbou wers zullen er de nuttigste wen ken vinden. Wij hopen dat de streek van Aalst er wel zal verte genwoordigd zijn. Duur der tentoonstelling 14, 15 en 16 September. D. BRICOUT. Het deed me waarlijk genoegen en als ik er aan denk sta ik er nog verwon derd 't Was een eenvoudig boerken uit de onmiddellijke nabijheid van de stad, maar 't zag er uiterst verstandig uit. Meester, zeide het, ge hebt al vele beloften gehouden maar eene toch hebt ge gebroken voor de lezers en lezeressen van De Koornbloem Ge maakt me nieuwsgierig, zei 'k al- zoo. Bij mijn weten toch niet, brave vriend, 'k ben altijd getrouw geweest. Verschooning, Meester, g'hebt ons 'nen keer aangekondigd dat ge bij het ver schijnen van een nieuwe maand ons zoudt hebben medegedeeld wat er zoo al te verrichten is in den hof t Is waar, g^hebt gelijk, 'k herinner me. 't En is maar ziet ge, omdat ik thans in moeilijk heden zit tot over mijn ooren, dat ik ge peinsd heb van u 'nen keer bij d'ooren de pakken. Laat eens hooren, wat is 't? Ei, ja, ge woonlijk weet ik nogal wat doen in mijnen hof, maar nu komen er verschei dene bedden ledig, tuinbedden wel te verstaan en 'k en weet waarlijk niet, wat 'k daar voor dit moment, moet op zaaien en planten. 't Is inderdaad een belangrijke vraag, zegde ik hem en om die goed te beant woorden zou 'k toch al eens moeten peinzen. Ziehier wat g'er mede doen kunt. Iedereen van ons is er van overtuigd dat de grond, zoowel als mensch en dier rust noodig heeft. Het eenvoudigste van al ware ze dus in winterbedden leg gen. Bij vele onzer landbouwers is het nog al eens het geval dat ze slechts over langen mest beschikken, die nog onvol doende geteerd is. Deze mest heeft aan velen reeds, aardige parten gespeeld, 't zij vroege aardappelen die er op ston den te treuren, 't zij wortelen of schorse- neeren die er op vergaffelden. Wanneer ge dus dezen mest, voor den winter, op een tuinbed openspreidt, en er wat aarde over gooit, dan zal hij wel geteerd zijn na den winter en de bovenlaag van uw grond, zal van de voedingsstoffen in den mest bevat, gansch doordrongen wezen. Voedsel dus dat bereid is om door de planten op ge nomen te worden. Op die winterbeddea zaait ge dan, zooveel als ge maar eenigszins noodig acht, van die kleine muizenoorkens of veldsalaad, spinazie, kervel zelfs nog. petersilie. Voor petersilie nochtans be gint het wat laat te worden. Die winter bedden bovendien ze nog iets opbren gen zijn uitermate goed geschikt om den grond van het overtollig nat te bevrij den, door de grepels welke er langs weerkanten zijn aangebracht. De lucht is een noodzakelijke factor tot het ontbinden der meststoffen en te veel vocht belet de lucht in den grond te dringen. Ik zal wel eens, hoop ik, de ge legenheid hebben u eens al de nadeelen van het overtollig nat mede te deelen, het volstaat voor vandaag, dat ge goed zoudt weten dat winterbedden aanleg gen een nuttig werk is en men er zich geen moeite mag voor ontzien. Bij de meeste onzer buitenlieden be palen zich de groenten nog al dikwijls tot savooien, bloemkoolen en roode kooien, erwten, princessen, wortelen en schorsneeren. Willen ze nu heel vroeg savooien en andere kooien verbruiken in den kookpot, dan behoeven ze die nu te zaaien, 't Is nog niet te laat. Deze plan ten wanneer ze twee blaadjes vertoonen boven de zaadlobben worden een eerste maal verspeend op 10 centimeter van elkander en dan later ter plaatse gezet in voren op 50 centimeters van elkander. Deze verpoting, alhoewel altijd nuttig, is bijzonder aan te prijzen voor kooien die moeten overwinterd worden. Hun wor telgestel breidt zich meer aan de opper vlakte van den grond uit, het ontwiV- keld zich beter, het maakt om zoo te zeggen een wortelzode, welke de plant kracht en kloekte bijzet om, zonder te veel te lijden, het winterseizoen door te spartelen. Moest ge wat men reeds dikwerf aan treft op den buiten, over een weinig glas beschikken dan zoudt ge nu nog la- touwen (kropsalaad) mogen zaaien. De meikoningin en de Hollandsche broei- gele worden dan onder raam openge- plant om daar te overwinteren. t Is ook nog tijd om vroege bloem koolen te zaaien en gewoonlijk doet men het niet voor half September, 't Zijn die bloemkoolen die winstafwerpend zijn. Men zaait op een daartoe voorbehou den bed met bakken bezet. Ik zal daar wel eens een gansch artikel aan wijden, want me dunkt dat de zaak al te belang rijk is. Zie dat ge 't dan toch niet vergeet, wedervoer ons boerken, want belofte is schuld. Wat dunkt u zoudt ge nu al weten wat gedaan met een tuinbed dat ledig komt L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Nu wijst de klok zes uren aan, Nu wordt de poort mij los gedaan. Nu mogen de armen rusten Nu mag ik gaan naar mijn gezin, Zij halen mij met lachjes in Ik mag hun zoentjes lusten Doch, rust mijn lichaam nu, mijn geest, Die heel den dag is stil geweest, Wil nu ook wat verrichten Hij jaagt gedachten door mijn kop, Geeft mij bezieling, wekt mij op Een verzeken te dichten. Zoo doen zij beiden dan hun taak Zoo zal de eene rein vermaak De andre brood mij geven Zoo zijn zij beiden een gebed, Gedaan naar Godes wil en wet En smaak ik 't heil van 't leven 1 Fons Van de Maele. Leeniiig met loten van 1 milliard fr, 4 t. h van 1921. Definitieve obligatiën af te lossen 5 reeksen, 't zij 100 obligatiën, uit te be talen van 10 Januari 1924 af. Nummers der uitgekomen reeksen t Behalve de per lot uitgekomen num mers en hieronder aangeduid, zullen al de obligatiën toehoorende aan de vijf volgende reeksen uitbetaalhaar zijn te gen 250 fr„ in al de agentschappen der Nationale Bank van België. Reeksen t 33351, 40540, 71052, 131199, 146291. Nummers per lot uitgekomen Reeks 40540 nr 20, uitbetaalbaar te gen 250,000 frank. Reeks 40540 nr 15, uitbetaalbaar te gen 100,000 frank. Reeksen 146291 nr 20, 71952 nr 4, 146291 nr 2, uitbetaalbaar elk tegen 50,000 frank. De definitieve obligatiën per lot uit gekomen en hierboven aangeduid zullen uitbetaalbaar zijn bij de Staatskas (Na tionale Bank van België), te Brussel. Voor de terugbetaling zullen zij moeten vertoond worden aan het Ministerie van Financiën, 18, Wetstraat, te Brus sel, om er met eene bijzondere toelating tot betaling te worden bekleed. Komt allen naar de ingericht door de Sportclub Een dracht op de Albrechtlaan, te Aalst- Mijlbeek, op Zondag 9 September, om 3 uren namiddag. Deze koers zal de prachtigste zijn van het seizoen. De medewerking is verzekerd van de bijzonderste athleten Broos, Wezel. Baas, de beroemde loopers. Militaire Loopkoersen met toela ting van het Ministerie van Oorlog, van het 15e linie, 6e, 7' en 18e artillerie, le en 2e zware artillerie, 2' grenadiers. Opge luisterd door het Muziek van het Stede lijk Pompierskorps. LEDE. Zondag 9 September al- gemeene vergadering voor de leden in het gewoon lokaal, om 5 uren namid dag. Inschrijving voor pulp, krugers, roode star en industrie, alsook voor alle soorten zaaigranen. HOFSTADE. Zondag 16 Septem ber, vergadering na de Mis van 8 uren, in 't lokaal op het dorp. Inschrijving voor Krugers, Roode Star, Industrie, ook voor zaaigranen en pulp. Deze die belet zijn mogen zich laten inschrijven bij den schrijver Jos. Baeyens. AALST-SCHAARBEEK - Zondag 9 September, algemeene vergadering, om 5 uur namiddag, bij Philemon De Kegel, Lindestraat. Dagorde Inschrijving voor Krugers, Roode Star en Industrie, Zaaigranen en Pulp. i DENDERHAUTEM. - De land- i bouwers welke nog aardappelplantgoed begeeren, moeten zich zoo gauw moge- lijk laten inschrijven bij Achiel Van den Steen. Denderhautem, Terlinden. Wilt ge uwe opbrengsten in tarwe, rogge, gerst met 30 tot 50 Io verhoogen Neemt op tijd ingevoerd volgens de soort uit Engeland, Denemarken, Holland of Zweden, uit de proefstations dier landen. Wilt ge beste en veelopbrengende aardappelvelden Vraagt dan onmiddellijk van Friesland en Polen. Een vooruitziend en oppassend landbouwer vergelijkt zijne uitgaven aan veredeld zaad- en plantgoed met de meeropbreng sten zijner velden en is or>ertuigd dat eene Uitgave van honderd frank, hem duizend frank profijt geeft. Schrijft onmiddellijk in voor al uwe benoodigheden bij REDT U ZELVEN die alleen alle waarborg geeft voor soort-echtheid en afkomst der geleverde waren. Het nut der Kolonisatie wordt op heden niet meer betwist. Het is een al gemeen feit dat zich met toenemende kracht bevestigt Dat zijn woorden uit de rede van Ko ning Albert op 's Lands koloniaal con gres van 18 Dec. 1920. Of die woorden wel waar zijn voor ons Belgen, valt sterk te betwijfelen, i Immers, wanneer men aan de Belgen en vooral aan de Vlamingen van Congo spreekt, denkt men gewoonlijk alleen aan brandende zonnestralen, zwarte menschen, gevaarlijke ziekten, groote wouden en wilde dieren. Het algemeen en persoonlijk nut dat de kolonisatie ons kan afwerpen, wordt weinig gewaar deerd. En nochtans geen enkel land ter wereld heeft thans meer behoefte aan eene rijke kolonie dan wij zelf: wij moe ten schrikwekkend veel levensmiddelen invoeren en dusvolgens ook evenveel andere waren uitvoeren, ofwel moet België met zijn overgroote bevolking bankroet. De omliggende landen, en vooral Frankrijk, wurgen onzen uitvoer door zware inkomrechten. Waarom dan geene andere en betere uitwegen gezocht Waarom ons niet gewend tot Congo dat een ruim afzetgebied worden moet voor onze nijverheidsprodukten en te vens eene onuitputbare bron is voor den landbouw en de voedingsmiddelen. Holland en Engeland leven als groote heeren van de rijkdommen hunner kolo niën, en België laat de schatten in zijne groote bezetting door vreemdelingen wegsleepen want Franschen, Engel- schen, Italjanen en Spanjaards trekken met hunne groote kapitalen het meeste profijt uit onze kolonie. Die volkeren bezitten een kolonisatiegeest, welke bij ons om zoo te spreken totaal ontbreekt. Maar ongekend is onbemind. Wij kennen Congo niet en verwaarloozen thans de schatten die daar begraven liggen. Wij moeten dus beginnen met die overgroote bezitting te leeren kennen. Belgisch Congo is een land 80 maal grooter dan België en gelegen in het midden van Afrika. Zijne kust aan den Atlantischen Oceaan geeft het eene voordeelige ligging. Het heeft eene be volking van 12 miljoen kleurlingen en tienduizend blanken, waaronder slechts zesduizend Belgen, missionnarissen in begrepen. Het is verdeeld in vier groote provin ciën. 1. De provincie Congo-Kasaï met Leopoldstad als hoofdplaats. 2. De Evenaarsprovincie hoofdstad Coquilhatstad. 3. De Oostprovincie hoofdstad Stan- leystad. 4. De Katangaprovincie hoofdplaats Elizabethstad. Over de verkeerswegen zegt de Mini ster van Koloniën ons het volgende Buiten den reusachtigen stroom die met zijne talrijke groote bijrivieren bijna geheel het gebied bespoelt, zijn er ook nog 2000 km. spoorweg in ontginning en meer dan 4000 km. zijn in opbouw of ter studie, zoodat Congo binnen kort 6000 km. spoorweg zal bezitten. Autobanen en berijdbare wegen voor het verkeer worden talrijk aangelegd. De vliegdienst, telegraaf en telefoon, de postdienst waarvan de uitbreiding groote j vorderingen maakt, laten toe op snelle i wijze met de meest afgelegen streken, die tien jaar geleden, nog ongenaakbaar waren, in verbinding te komen. Beschaving Twee en twintig katho lieke genootschappen en een en twintig protestantsche wijden zich toe aan de evangelisatie der inlandsche volkeren. Honderddertig katholieke en honderd protestandsche missieposten zijn reeds opgericht zoodat men mag zeggen dat de beschaving zich reeds min of meer in bijna alle distrikten doet gevoelen. Congo is dus niet meer het wilde land van 1880 en in een volgend nummer zullen wij aantoonen dat zijne natuurlijke rijkdommen al onze aandacht verdienen. Al fons Van Herdersem. Het lijkt zonderling en vooral oog springend, hoe sinds enkelen tijd alle dagbladen ofschoon in normalen tijd met landbouwbelangen weinig of niet bekommerd, thans schjjnen te wedij veren, om door ellenlange artikels te vingerwijzen op onzen huidigen kritie ken economischen toestand, waarvan de heropbeuring, naar hunne denk- en zienswijze slechts redding zou vinden in onze doelmatige landbouwuitbating. Ziedaar ongetwijfeld n prijzenswaar dige bekentenis, waarvan we enkel het al te lang uitblijven moeten betreuren. Kortom vakkundigen zoowel als oninge- wijden schijnen door 'n algemeene pers- propaganda er met nadruk op te ver wijzen, dat 's lands toekomst, dus 's lands redding in handen ligt der landbouw productie. Hoort ge het, miskende land man Hoort ge het, misachte en mispre zen aardebewerker Hoort ge het, ver drukte landbouwer van voorheen t Land, dat g'in 't zweet uws aan- schijns van den vroegen morgen tot den laten avond bewroet verkeert in nood. Al miskende dat land uwe rechtmatige eischen en wenschen al zag uw land met 'n afgunstigen spotlach op u neêr, toch steekt ditzelfde land de armen vandaag medelijdend naar u uit en smeekt u om dringende redding. Doch indien wij, miskende landbou wers, op onze beurt deze uitdagende smeekbede met n schokschouderenden spotlach onthaalden, wie mocht ons zulks ten kwade duiden 't Ware dan toch maar 'n welverdiend Poets, we derom poets Maar neen! Zucht naar wraak strook te ten allen tijde met de eergevoelen dat onzen landman bezielt 't Ligt geens zins in z'n aard ondankbaarheid met on dank te loonen. Boosheid, noch ondaflk, wrok noch haat schuilen in z'n recht schapen harte niet Hij zal vrij eer 't be rokkend kwaad vergeten, ja zelfs durven vergelden met een weldaad. Door z n ingeboren nederigheid en z'n kalm en gelaten karakter is zulks bij hem niet min dan een natuurwet geworden. Wie beter, wie gemakkelijker dan onze goede, brave boeren lieten zich goeds moeds met den neus om den tuin leiden in zooverre dat bij velen 't woordje boer synoniem is geworden van goedzak, onnoozele snul, man, die men met ijdele beloften weet te paaien. Spijts dit alles voorzien we nochtans dat diezelfde goedzakkige boeren bij 't hooren van den alarmkreet, wederom als één man in de bres zullen springen en zich weer nieuwe en grootere opofferin gen zullen weten te getroosten om aan 't dreigend landsgevaar 'n reddende hand toe te steken. Dit meende ik terloops en vooraf gaandelijk te mogen aanstippen, om daarna tot het eigenlijke thema van mijn titelopschrift weêr te keeren. Welnu wat bedoelt men door de uitdrukken UBL

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1