REDT U ZELVEN Arbeid adelt Winstgevende Landbouwuitbating. Vergaderingen Landbouwweekblad Het merken der Eiers ONZE CONGO Avond op het Land Leening der Yerwoeste Gewestei moot steeds de leus zijn van alle landbouwers. l^cueel^t Opoege Qloeml^oolen Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 246 Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgc-nomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door d Landbouwers In mijn vorig artikel, handelend over "Vermeerdering onzer Graan- productie,, verwees ik hoofdzake lijk naar de werkzaamheden der jongstleden Nationale Landbouw- commissie, welke de vermeerde ring onzer inlandsche graanop brengsten voornamelijk wil beko men door een beter bewerken van den grond en een beter verzorgen der teelten, alsook en bijzonder door het oordeelkundig en meer wetenschappelijk aanwenden der meststoffen en het benuttigen van veredeld zaaigraan. Zeker zijn deze theoretische vooruitzettingen gesteund op prac- tisch mogelijke uitvoering en ver wezenlijking, doch op ééne enkele en onontbeerlijke voorwaarde, na melijk dat wij, landbouwers, ons meer bepaald inwijden met de meer speciale vakkennissen, eigen aan ons ingewikkeld landbouwbe drijf. O Ik weet het, sommige onzer onbewuste lichtdenkers zul len me algauw opwerpen Boe ren kan iedereen, daartoe hoeft men noch te kunnen lezen, noch schrijven Hij die ploeg en pik weet te hanteeren kan boeren Aan zulk kleingeestig bot verstand antwoord ik ook dadelijk "Ja boeren kan iedereen, doch ver standig boeren dat is wat anders!,, Immers, waarop berust de doelma tige uitbating van grond en vee Op niets anders, tenzij op eene wetenschappelijke kennis van be bouwing- en voedingstelsels. Bezit gij deze kennissen niet minstens in hunne voorname grondbeginselen, hoe wilt ge dan uwe hoeveuitbating naar iet of wat degelijken uitslag opleiden Anderzijds weten we nochtans maar al te wel, dat we thans 'n tijd beleven waarop en huurprijs van akkerland en daghuur van den handenarbeid ons erg duur komen te staan. Welnu komt het er voor eiken verstandigen en economi- schen landbouwer dan ook niet op aan, zijne exploitatie of uitbating de meest mogelijke winsten te doen opleveren Ware het geen onzin door plichtige schuld soms aanzienlijke sommen gelds gansch moedwillig over boord te werpen, welke anders met wat meer over leg en wat degelijker vakkennis sen, gansch gemakkelijk en met soms veel minder moeite in onzen zak zouden terecht komen. Doch ik herhaal het nogmaals, aan dit alles hoeft niet gedacht en meer nog aan zulke uitslagen hebt ge zelfs geen recht van den ken, veel minder nog ze te be werkstelligen, indien gij, verstan dige landman, het u niet ten plicht rekent u met de onmisbare bedrijfs kennissen in te wijden. Maar, zult ge mij dan vragen Wat verstaat ge door verstan dig boeren Op deze gewich tige vraag wil ik u een kort en klaar antwoord geven Verstan dig boeren eischt vanwege den belanghebbende de studie der 1° Grondbeginselen der schei kunde in haar betrekkingen met den landbouw. Immers bij onder vinding weten wij dat de grootste moeilijkheden bij het aanleeren van sommige vakken ontstaan uit het gemis aan de eerste beginse len der scheikunde. Dit is onder meer het geval voor vakken als bemesting en dierenvoeding, die toch wel onder de meest belang rijke dienen gerangschikt te wor den. 2° Plantenkunde en Planten teelt met de daaraan verbonden grondkennis en grondbewerkin- gen. Wie immers zou durven bewe ren, deze of gene scheikundige be mesting doelmatig aan te wenden, zoo hij met de samenstelling van grond en plant totaal onbekend is - Dit enkel voorbeeld alleen verwijst dus naar de onmisbare kennis ervan. 3° Voeding der planten en de Bemestingsleer. Deze studie blijkt een onmiddellijk gevolg der voorgaande. 4° Hoofdzakelijke begrippen van Ontleedkunde en Levensleer der huisdieren. Nog te weinig boeren kennen voldoende de ver schillende verrichtingen welke in het dierenlichaam gebeuren de voeding is gebrekkig, de echte weg tot verbetering der rassen is en blijft ongekend en de eigen lijke veekweek berust op vooroor- deelen en ouden slenter. 5° Doelmatige Voeding der huisdieren. - De uitbating van het vee vormt een zeer belangrij ken tak van onzen landbouw. In gewone omstandigheden komen veruit het grootste deel der glo bale ontvangsten, zoowel op de groote als op de kleine boerderij en, voort van de dierenuitbating. Hier leert de ondervinding ons nogmaals dat het gansch goed mogelijk is de winstproductie on zer verschillende diersoorten mer kelijk te verhoogen door een meer doelmatige voeding. Op al te veel boerderijen is en blijft de voeding nog zeer gebrek kig, hetzij omdat de dieren te karig gevoederd worden, hetzij vooral omdat de samenstelling der rant soenen en de keus der voederstof- fen niet altijd aan het juiste doel der uitbating beantwoorden. De gezondheidstoestand lijdt onder die gebrekkige voeding, de op brengsten zijn gering en door gaans niet in evenredigheid met de uitgaven. Door enkele voordrachten, door wekelijksche artikels in tijd schriften en in onze "Koornbloem,, worden nu en dan enkele dezer hoofdstukken wel eens gedeelte lijk behandeld of uiteengezet. Ook wie ze aandachtig volgt of leest zal ongetwijfeld nuttige en practi- sche wenken opdoen, welke hem tot leiddraad zullen dienen. Doch laat het ons maar open hartig bekennen, van zulke leer wijze komt er bij 't ruime tal onzer jongere boeren weinig of niets te recht. Voordrachten gebeuren doorgaans des Zondags, en voor onze knapenschap beteekent Zon dag vrij eer 'n ontspanningsdag, welke dan ook vrij eer aan spel, sport en feest wordt besteed! Ver der tot lezen vinden ze noch lust, noch tijd. Er dient voor onze jon geren naar eene oplossing gezocht, welke hunne rechtstreeksche be langstelling opwekt. Hier verwijzen we dan naar het eenige passende redmiddel, name lijk Het Landbouwonderwijs in de Beroep scholen. Ja, het komt er ten zeerste op aan de landbouw wetenschap te verbreiden bijzon derlijk bij onze jonge boeren. De lagere beroepsscholen waar in telkenjare een honderdtal les uren over al de vakken van het landbouwonderwijs gegeven wor den zijn daartoe 'n uitstekend mid del. Het mag een verheugend feit genoemd worden, dat het Ministe rie van Landbouw, de meeste Pro vinciale Besturen en vrije inrich tingen hand in hand hebben ge werkt om die landbouwscholen te laten inrichten. Welnu dan vraagt gij u mis schien met recht en reden af, waarom dergelijke beroepsleer gang ook hare plaats niet vindt in Aalst voornaam landbouwcen trum naast de andere leergan gen onzer stedelijke vakschool. Doch hierop ben ik genoodzaakt u te antwoorden dat het gemis van zulke beroepsleergangen in Aalst slechts te danken is aan de schul dige en plichtige nalatigheid onzer landbouwers, welke vroeger den oproep van den achtbaren heer Bricout, landbouwkundige, niet eens hebben beantwoord, aange zien hem doorgaans eert onbedui dend getal inschrijvingen werden toegezonden. Is het dan geen betreurenswaar dig feit, te moeten getuigen dat dergelijke Landbouwberoepschool hier in Aalst geen reden van be staan vindt, bij gebrek aan het noodig getal leerlingen en dat in een onzer voornaamste' land bouwcentrums Deze bekentenis is des te spijtiger, daar ze onge twijfeld eene ruime reeks land bouwers omvat, welke nochtans met de beste gevoelens bezield zijn, wanneer het hunne belangen geldt Waarom dan aan den eer sten en voornaamsten uwer plich ten te kort blijven, n.l. door een degelijk onderricht de jongere boe ren inwijden met de onmisbare vakkennissen, welke hen tot de meest winstgevende landbouw uitbating moeten geleiden. Dit on derricht staat nochtans gansch kosteloos ter uwe beschikking Mochte eene ernstige en rijpe overweging van dezen nieuwen warmen oproep velen onder u wakker schudden uit den slaap der onverschilligheid en eindelijk... tot inkeer brengen R. AKKERMANS. We moeten het merken der eiers ver plichtend maken. Dit vraagstuk werd op het congres van den Haag onderzocht en toestemmend beslist. Ongelukkiglijk werd ze nog in toepassing niet gebracht. Het ware nochtans noodzakelijk dat al de regeeringen en namelijk de Belgi sche regeering in deze kwestie de bescherming der openbare gezondheid, de bescherming van de vrouw, van den zieke, van het kind, tegen vreemde uit- buiterij ter hand namen. Vergeten wij het niet. Is het versch ei ten zeerste voordeelig voor de gezond heid, een oud ei kan gevaarlijk zijn. D. BRICOUT. Zonder twijfel dienen vervalsching en bedrog met bijzondere strengheid ge straft, wanneer ze toegepast worden op eetwaren en wel bijzonderlijk op eetwa ren die meest geschikt zijn voor kinde ren, voor zwakke of zieke lieden, zooals eiers en melk. De melkvervalsching wordt vervolgt zooals men weet. Van bedrog in den eierhandel hoort men nooit iets gewa gen en dat geschiedt nochtans op groote schaal, namelijk door den verkoop als versche inlandsche eiers van vreemde eiers. Hoeveel eiers dragen in Brussel de aanduiding ".CEufs frais des Flandres die Vlaanderens groene beemden nooit zagen. De verschheid der eiers is nochtans eene zaak van groot belang, bijzonder als ze bestemd zijn voor teringlijders, maaglijders, zwakke kinderen enz. De eiwitstoffen die ze bevatten zijn veel verteerbaarder korts na het leggen dan later. Voegen wij er bij dat er zich in oude eiers zooals in vleesch en in visch toxines of gevaarlijke giften vormen, die op een verzwakt organism eene zeer nadeelige werking kunnen uit oefenen. Geld winnen, 't is gelijk op welke ma nier, schijnt de leuze geworden te zijn van vele lieden. Handel wordt maar al te dikwijls verward met uitbuiterij en men weet dat het meestal niet den voortbrenger, maar wel den uitverkoo- per is die de grootste winsten eischt, b. v. voor het fruit. In Engeland heeft de landbouw han delskamer een wetsontwerp laten neer leggen dat de invoerders verplicht alle uitheemsche landbouwprodukten met een merk te voorzien, hunnen oorsprong aanduidend. Dit wetsontwerp werd op gesteld met het oog bijzonder gericht op het merken der eiers Dergelijke maatregel werd herhaalde malen in België besproken, doch tot hiertoe zonder gunstigen uitslag. Wie, onder de vertegenwoordigers van den landbouw, zal een zoo nuttig voorstel in ons parlement doen zegepralen. Wij we ten dat vele handelaars zich daartegen verzetten. Nochtans dringt de maatregel zich op. Geen enkele eerlijke reden kan aangehaald worden om zijne verwerping te verrechtvaardigen. Heer Volksverte genwoordiger Maenhout heeft hem in zitting van 7 Maart j.l. met veel iever, doch met weinig bijval alhoewel krachtdadig gesteund door den Heer Minister verdedigt. Zijne rede luidde alsvolgt Eenige woorden over onzeü hoen derteelt. Zooals de achtbare heer Ru- zette het daar zooeven zegde nog een weinig moeite en België zal de alhier noodige eiers kunnen voortbrengen. ]a, MM., geen landbouwvak "heeft meer uitbreiding genomen dan de hoender teelt. Vóór den oorlog was de hoen derteelt een sport thans is hij gedemo- kratiseerd, 't zijn de boer, de werkman, de kleine burger die zich op den hoen derteelt toeleggen... Wij moeten de leg- prijskampen zooals de veredelingsprijs- kampen aanmoedingen. Doch een va- derlandsche maatregel dringt zich op. (Vervolg). De Belgische Congo is dus niet meer bet wilde land van voorheen de sla vernij is uitgeroeid de oorlogen tus- schen de talrijke volksstammen behoo- ren tot het verleden talrijke scholen, ziekenhuizen en saoatoria zijn den lande door verspreid de slaapziekte wordt doelmatig bestreden en de barbaarsche behandeling van de inboorlingen door de Europeanen heeft uitgediend. Het klimaat is warm en vochtig, het is er altijd Zomer. Men onderscheidt twee jaargetijden het droge en het regenachtig seizoen. Op de onmetelijke hoogvlakten van Katanga is het klimaat zoo gezond als hier. Rijkdom en voortbrengselen. Dierlijke Het ivoor der olifanten, de huiden van verscheidene diersoorten, zwaar vee, visch en gevogelte. Plantaardige de copal waarvan men vernis maakt, de caoutchouc uit boomen en lianen getrokken de palmolie uit de palmnoten de coconoten, waarvan margarine gemaakt wordt de koffie die even smakelijk is als die van Amerika j de katoen die voor de boeren eene rijke j bron van inkomsten daarsteltde cacao waarvan men chocolade maakt. Verscheidene oliën voor het huis houden en andere voor de zeepfabrie ken suikerriet, vanille, peper en vele andere voortbrengselen van den rijken bodem. De houtvoortbrengst is ontzaglijk ebbenhout, palissander en mahoniehout zijn er overvloedig te vinden. Minerale Het radium uit Katanga dat tegenwoordig verkocht wordt tegen een half millioen het gram. Het koper en tin worden in dezelfde streek opgedolven. Diamanten vindt men in Kassaï. Belangrijke koolbeddingen in Tanga- nika en Katanga ontdekt, zullen binnen korten tijd toelaten de produktie van ijzer, koper, tin en andere metalen te vertienvoudigen. Ik geloof dat deze opsomming vol doende is om de onuitputtelijkheid van Congo's rijkdommen aan te toonen. Voorbereiding tot de Koloniale loopbanen. 1. De Hoogere Kolo niale School te Antwerpen heeft voor doel de hoogere ambtenaren van den gewestelijken dienst op te leiden. Zij tracht de leerlingen een juist ge dacht te geven van de inlandsche instel lingen en maatschappijen. Zij leert hoe men de vreemde rassen moet beheeren, hoe men hun stoffelijken bloei moet uit breiden en hoe men tevens het ontwik kelingspeil der volkeren moet zien te verhoogen. 2. De Koloniale school van Brussel waar het onderwijs kosteloos gegeven wordt. In deze instelling vormt men op bijzondere wijze de beambten, die in den dienst der kolonie willen treden, Voorwaarden tot het bekomen eener betrekking in de Kolonie De belanghebbende richt eene schriftelijke aanvraag tot het Minister van Koloniën. Enkele dagen daarna ontvangt hij een vragenlijst betrekkelijk de volgende punten 1° Burgerlijke stand 2° Natio naliteit 3° Talen welke men spreekt en schrijft; 4° Afgelegde studiën en beko men diploma's 5° Toestand op gebied van militie 6° Aanbevelingen 7° Be trekking of stiel. Wordt de kandidatuur aanvaard, dan wordt de postulant verzocht de eerstko mende leergangen van de Koloniale school te volgen. Gedurende den tijd der leergangen ontvangt hij eene dagelijksche vergoe ding. Het examen dat hij daarna moet afleggen zal uitwijzen of hij voor de Kolonie aanvaard wordt of niet. Moge deze korte uiteenzetting iets bijdragen tot het leeren kennen en waar- deeren van onzen Congo en overwegen wij de woorden van den Koning op 's Lands Koloniaal Kongres Een land als het onze dat met reden trotsch is op zijnen vooruitgang in al de vakken zijner bedrijvigheid, moet het als plicht aanzien al het mogelijke te doen tot vooruitgang en opbeuring zijner Kolo- Nog flauw licht door het nakend duister De laatste vonk der gulden zon, En even lispelt in gefluister Een zoele wind door struik en blom. Ik mijmer... en 'k geniet een wijle Van d'avondschoonheid op het land Is het geen droom Ging ik niet ijlen Neen, 't maantje glimt aan d'oosterkant. Vermoeid in groepjes neergezeten, Rust d'akkerman met vriend en buur. Herwint hij kracht, droogt hij z'n zweeten, Herwint hij moed voor al het zuur. En klinkt dan door de avondstilt' Een klagend lied uit meisjesmond. Als bevend dan haar stemme trilt Wie kan beschrijven zulken stond Of als uit 't reine kinderhart Een laatste bede opwaarts vaart Voor vaders heil, om moeders smart, Wie smaakt 't geluk niet om den haard Oh Als de vogels rustig zwijgen. Als 't bloempje droomt langs waterkant, Als 't windje speelt door beukentwijgen, Hoe heerlijk d'avond op het land PAULA. nie. Alfons Van Herdersem. Vindt ge niet, meester, dat er nog zoo weinig bloemkoolen buiten staan in de omstreken van Aalst. En binnen staan ze voorzeker ook niet. Nochtans er zijn nog niet zoo vele jaren achter den rug dat we hier in de onmiddelijke nabijheid van de stad, zulke uitgestrekte velden zagen staan. Waar zijn die naartoe? Of heeft men den kweek van late bloemkoolen opge geven, omdat hij niet meer winstgevend genoeg was Men heeft ze misschien vervangen door iets dat beter is Ik zoek te vergeefs, 't Is niet zoo. Wat dan De oplossing van dit vraagstuk moet elders gezocht worden. Voor den oorlog immers stond Aalst en omstreken er voor bekend voor zijn kweek van late bloemkoolen. 't Was een van die afzonderlijke teelten die ge paard ging met den teelt van vroege aardappelen en die waarlijk loonend was. In de maanden October, Novem ber en zelfs December, als 't weder wat open bleef, zag men ze met wagens en Wagons naar de steden van het binnen land en zelfs naar het buitenland ver trekken. De gedachte van samenver- koop was toen reeds vast in den geest onzer boeren geankerd. Hoevele franken toch gingen er niet verloren door de tusschenkomst van tusschenhandelaars die, om zoo te zeggen, de vetste brokjes van voor den neus der boeren wegsleur den. Ik herinner me nog dat er hier in Aalst een gilde voor samenverkoop werd gesticht en zoo ik het wel voor heb droeg ze den naam van St Dorethea- gilde. De samenverkoop moet dus zelfs op zeer stevigen voet ingericht geweest zijn en ten volle beantwoord hebben aan de verwachtingen der planters. Redt U Zeiven is thans stevig geharnast en vermits hij insgelijks berust op de twee grondbeginsels van samenaankoop en samenverkoop, mogen we volle vertrou wen hebben in de leiders, en zien we, in een nabije toekomst, de dag aanbre ken waarop Redt U Zeiven niet al leen den samenaankoop maar ook den samenverkoop, voor alle produkten, zal in 't leven roepen, Gent en Brussel zijn niet in een dag gebouwd en stilaan ook begint Redt U Zeiven den samen verkoop te doen. De oorlog, die zoovele zaken 't on derste boven heeft gesmeten, is mis schien wel oorzaak geweest dat de kweek der late bloemkoolen is opgege ven. 't Ware te hopen nochtans dat hij niet gansch verdween, maar integen deel dat we hem zagen terug herleven, bloeien en groeien als voorheen. Aalst zoowel als Leuven en Mechelen kan een midden van voortbrengst worden. Ja, maar de grond En zegt toch niet dat de grond in de omstreken van Leuven en Mechelen beter is dan hier. Noem me maar een enkele streek van 't land die beter is dan Klein Brabant. De waarheid is dat we hier het vleesch van ons teiloor laten nemen door anderen en op den hoop toe hen nog verbaasd aankijken. De j kweek van sommige groenten als asper- gie's, maar vooral de vroege bloemkoo len, hebben in de omstreken van Leu ven en Mechelen in menig huisgezin, welstand en weelde gebracht. Maar moeten we wel zoo verre gaan Zijn er hieronder ons geene hoveniers die fortuin maken met oordeel! undig den kweek van groenten toe te passen En indien we, de late bloekoolen, zoo goed kunnen winnen, en vermits ze zoo zeer gezocht en gewaardeerd waren en nog zijn, dan vraag ik me af of dit ook niet zou waar zijn voor de vroe^ bloemkoolen. We kennen dat evengoed als zi maar we leggen er ons niet op toe. W zien de Mechelsche bloemkoolen hie einde Mei begin Juni komen binnenge stroomd en we zien er buitengewoo hooge prijzen voor betalen.'t En is maa ziet ge, dat bloemkoolen lekker zijn e iedereen, zelfs de nederigste burger e werkman ze geren. We zagen ze hie voor de vitrienen uitgestald aan 3 fr. tc 3,50 fr. 't stuk. Nog maar 3 op een m of aan 300 t stuks per are, maakt de niet een opbrengst van 900 tot 1000 ft per are. Welke vrucht brengt dat od Dat wij dat niet zouden kunnen, da is nu toch flauwe praat voor een Vla ining. We moeten zeggen als Napoleo "als t mogelijk is, is 't al gedaan en als onmogelijk is, zal t nog gedaan wordet En die heeft voorzeker voor grooter hinderpalen gestaan als wij hier thans. t Is spijtig dat mijn plaatsken in D Koornbloem ook beperkt is anders zo k u vandaag nog uitleggen hoe ge diet te werk te gaan. Vermits nochtans he tijdstip van zaaien aangebroken is zal i me voor vandaag tevreden stellen met te zeggen dat ge best zaait op koud broeilaag en of wel De vroege Leu vensche of De vroege Erfurtsche hoeft te kiezen. In een volgend artike zal ik gansch de teelt mededeelen. L. HAEMS Landbouw voordrachtgeve Leening met loten van 1 milliard f 5 t. h. van 1922. Definitieve obligatiën af te lossen 3 reeksen, 't zij 60 titels, uit te betale van 1 Juni 1924 af. Nummers der uitgekomen reeksen Behalve de per lot uitgekomen nun iners en hieronder aangeduid, zullen i de obligatiën toehoorende aan de vi volgende reeksen uitbetaalbaar zijn U gen 300 fr., in al de agentschappen de Nationale Bank van België. Reeksen 55720, 101285, 192929. Nummers per lot uitgekomen Reeks 101285 nr 14, uitbetaalbaar te gen 500,000 fr. Reeksen 55720 nr 2, 55720 nr 1( uitkeerbaar met 100,000 frank. De definitieve obligatiën per lot uil gekomen en hierboven aangeduid zulle uitbetaalbaar zijn bij de Staatskas (Na tionale Bank van België), te Brusse Voor de terugbetaling zullen zij moete vertoond worden aan het Ministeri van Financiën, 18, Wetstraat, te Brus sel, om er met eene bijzondere toelatin tot betaling te worden bekleed. HOFS1 ADE. Zondag 16 Septem ber, vergadering na de Mis van 8 uren in t lokaal op het dorp. Inschrijving voor Krugers, Roode Star, Industrie ook voor zaaigranen en pulp. Deze di belet zijn mogen zich laten inschrijvei bij den schrijver Jos. Baeyens. DENDERHAUTEM. - Deland bouwers welke nog aardappelplantgoe begeeren, moeten zich zoo gauw moge lijk laten inschrijven bij Achiel Van de Steen, Denderhautem, Terlinden. OTTERGEM Vergadering c Zondag 16 September, om 3 ure, fc Remy Verstuyft. Inschrijving voc Pulp, plantgoed, zaaigranen.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1