(llanneeF ons Plantgoed koopen Pulp Buitenlandse!) Overzicht Banque Centrale de la Dendre FeaitmaFkt van Engeland. De Markten. VAKSCHOOL Plantaardappelsn zooais 't gebeurd is.j|et Hoekje def Boerin Veemarkt van Cent. De Opvoeding der Vrouw. Intrekking der zinken muntstukken van 10 en 5 centiemen. Yri e Middelbare en Hoogere BEURSORDERS KOSTE LOOZE ÏNIJCHTJNGEN Zaai tarwe en Rogge. Pr ij zen voor Inlandsche Granen. Vele landbouwers vragen zich af wanneer het beste oogenblik wel is om plantgoed te koopen, wanneer ze bestkoop zijn en wanneer ze best bewa ren. Bij vorige jaren hebben we gezien dat er veel verschil in was, dat de prijzen ofwel klommen ofwel zakten in de Len te. Wat te doen om ten beste te lukken Hierop kan niemand met zekerheid antwoorden, daar voor een groot deel de wisselkoers een groote rol speelt in de veranderingen der prijzen. Wat aan gaat het bewaren, dit is ook zeer wissel vallig. Wij kunnen dus aan niemand eenigen raad geven, toch is het qns mogelijk eenige aanduidingen en vaststellingen te geven over de verloopen jaren en de toekomende leveringen. Voor wat aangaat de soortechtheid kunnen we met zekerheid zeggen dat we meer kans hebben op goed lukken in den Herfst dan in de Lente en dit bijzonder voor de Eigenheimers. Als we nu koo pen, dan nemen we op 't veld de beste planters ter plaats weg, en kunnen ons nog overtuigen van den stand derzelve. In de Lente moeten wij ze uit de kuilen nemen en voortgaan op de gezegdens van derden. De prijs voor Krugers hangt af van den geldkoers en ook van de vraag naar eetaardappelen. Verleden jaar was die vraag zoo klein in Holland evenals in België, dat de aardappelen op 't einde van 't seizoen afsloegen. Dit zal ddes jaar naar alle waarschijnlijkheid geen plaats hebben (dit gebeurt nog niet alle tien jaar), want zooals gewoonlijk als er vraag is, ver- hoogerrde aardappelen in prijs naarmate de Lente nadert. Indien dit ook dees jaar, gelijk meest alle jaren 't geval is, dan zullen de plan ters in de Lente duurder kosten, ten ware de wisselkoers voor onzen frank verbetert. Zal hij verbeteren of zal hij nog verslechten (In dit laatste geval worden de Hollandste planters niet meer köopelijk). Wat aangaat den Industrie, daar zijn vele menschen die twijfelen te koopen, niettegenstaande de goedkoope prijs, omdat er verleden jaar in sommige in dustries van Polen schade kwam en een groot percent slechte knol.len en kuilen. Hierop kunnen we de volgende in lichtingen bezorgen De prijs is voordeelig, dat is onbe twistbaar. (Omtrent dezelfde prijs als wij van onze aardappelen hier kunnen maken)indien de aardappelen een wei nig verboogen is dit onder den handels- prijs in België. Wat aangaat het bewaren zal er dees jaar op eene gansch andere manier ge werkt worden. Al doende leert men zegt het spreekwoord. De invoerders van Pool- schen industrie hebben gezien verleden jaar, dat het rotten van vele knollen drie groote oorzaken heeft 1° Het verzenden per wagons deze reis duurt lang en verleden jaar hebben sommige wagons van de vorst geleden, en daardoor is het plantgoed rap kapot. 2° Het verzenden los in de wagons door het meermaals verladen met rieken en schuppen worden er te veel aardap pelen gekwetst. 3° Het slecht sortéeren in Polen, waar de boeren hierop niet ingericht zijn en geene trieurs hebben. Deze drie feiten waren oorzaken van veel bederf en verlies aan planters.Dees jaar worden andere manieren gebruikt om dit verlies te voorkomen. 1. De planters worden in schip ver zonden. Dit schip is vrij van vorst en vaart op 5 dagen naar België, terwijl wagons soms 6 weken op reis zijn en zoo onderwege vorst krijgen. Dus geen vrees voor vorst. 2° Alle planters worden in Polen bij de boeren zelf in zakken gedaan en hier in zakken geleverd. Dus zullen de aard appelen niet meer moeten verschoten worden met rieken of schuppen en niet gekwetst worden. 3° De Industries worden direkt van het veld in zakken gedaan en geladen zonder uitrapen. De trieering en sorteering gebeurt te Aalst zelf ofwel te Gent op de dokken. Op die manier kunnen wij zelf de sor teering nazien en naar ons goesting doen gebeuren en zullen wij aan onze leden extra gesorteerd plantgoed kun nen leveren, zonder kwetsuren noch vorst. Zooals we verleden week schreven, zal de prijs omstreeks 40 frank zijn min of meer met de sorteering in Polen. Nu met de sorteering en trieering in Gent zal het eenige franks duurder kosten. Ik ze gde daareven dat niemand kan weten wanneer het zal voordeeligst zijn te koopen, doch zullen er 8 kansen op 10 zijn dat wij zullen best doen vóór den Winter ons plantgoed op te doen. Wat meer is voor den Industrie is wel 't volgende In de Lente is het bij na altijd te laat als dezelve toekomt, dit zagen we bijzonder over twee jaar, toen de Industries ezrst einde April toekwa men, het kan ook niet anders, want de Winter duurt veel langer in Polen als hier en in vollen vorst kan men onmoge lijk laden. Het is dus een zeker feit dat we bij zonder dees jaar vóór den Winter zullen beter gediend zijn als na den Winter op gebied van hoedanigheid der planters. Wat de prijs aangaat, dit hangt af van de vraag naar eetaardappelen en van de geldkoers, maar het is bijna zeker dat de eetaardappelen veel meer kans heb ben voor opslag als afslag, Dit geven we tot inlichting aan onze leden, iedereen is vrij van te doen of te laten. Nog eenige wagons pulp zijn beschikbaar, wie er begeert stelle niet uit. De nieuwstijdingen over de ramp in )apan worden, zooals we verleden week voorzagen, al wat geruststellender. Men ziet door het gemis aan fantastische der berichten, dat de paniek al wat gewe ken is en dat de gemoederen stilaan tot bedaren komen. Weliswaar kan al het schrikwekkende, al het ontzaglijke der ontzettende aardbeving door geene pen beschreven worden. Vele duizenden menschenlevens zullen vernietigd, vele miljarden franken aan stoffelijke schade verloren gegaan zijn, maar de ontzag wekkende verhoudingen van verleden week bestaan niet meer. Toen sprak men van 500,000 dooden in Tokio al leen, thans gewaagd men nog van 30000 voor dezelfde stad en voor de andere beproefde plaatsen is de vermindering evenredig. Nu, hoe geringer de verliezen blijken te zijn, des te beter voor iedereen, wij kunnen niets dan er ons om verheugen, 't is al ijselijk genoeg. Het Grieksch-Italiaansch geschil staat op goeden voet om bijgelegd te worden. De Volkerenbond heeft verleden week verklaard dat hij bevoegd was om de oneenigheid te beslechten, doch dat hij de zaak in handen gaf van de Conferen- cie der Afgezanten. Immers de vermoorde Italianen maak ten deel van de Commissie aangesteld door deze Conferencie tot het afbakenen der grenzen van Albanië en het is dan zeer natuurlijk dat zij (de conferentie) in de kwestie medezeggingschap bekomt. De Raad des Volkerenbonds zou optre den in geval de Afgezanten niet tot ak koord geraakten. Doch daar is. zooals het slechts zelden gebeurt in conferen- cies, spoedig werk gemaakt. Daar zijn de voorwaarden opgemaakt die Griekenland te vervullen had als goeddoening voor de gepleegde moord, deze voorwaarden zijn nagenoeg dezelf de die behelsd waren in het eerste Ita- liaaosche ultimatum, met dit verschil dat de Grieksche vloot niet meer de Itali- aansche vloot zou moeten hijschen en dat de vloot van Italië welke door Grie kenland zou begroet worden met 21 ka nonschoten, zou vergezeld zijn van En- gelsche en Fransche oorlogsbodems, die door een even groot getal schoten door de Grieksche schepen zouden begroet worden. Griekenland heeft al de voorwaarden aanvaard in de hoop dat Italië dan even vlug het bezette eiland Korfoe zou ont ruimd hebben. Evenwel dit is niet ge schied Mussolini eischt dat al de ge stelde voorwaarden eerst vervuld wor den, 't geen naar zijn oordeel wat meer is dan aanvaard, en daarna zal hij ver trekken. Laat ons hopen dat er van dientwege geene verwikkelingen meer opdagen en dat men zeer in 't kort tot volkomene oversteenstemming kome. In Duitschland is de kaart aan 't kee- ren, m. i. is men de oplossing der Roer kwestie nabij. Beurt om beurt doen Poincaré en Streseman redevoeringen, waarin de toenadering langs om beter bewerkt wordt. Natuurlijk is het opge ven van den lijdelijken weerstand van Duitschland eene hekelige en netelige zaak. Sedert 8 maanden heeft de regeering, hebben de kranten, heeft iedereen die iets te zeggen heeft, en voorzeker ook die niets te zeggen heeft, verklaard, uitgebazuind, gezworen, dat de weer stand nooit zou gebroken worden dat Frankrijk en België onder den last hun ner politiek veeleer zouden bezwijken. En eens dat men zoo gehandeld heeft, dat men een gansch land van 65,000,000 zielen naar die politiek gedrild en ge schoeid heeft, gaat het nog zoo gemak kelijk niet om zoo in eens te zeggen dat die schoen niet meer past, dat er een en anderen moet aangetrokken worden. Het is eene kwestie die tijd en veel voorzichtigheid vergt om het publiek zoo stilaan te doen begrijpen dat de bal misslagen was en dat er gaat uitgezien worden naar een ander middel dat rust en orde herstellen zal. Wat er van zij, Stresemans politiek zal het verder bren gen met de vêrbondenen dan die van Cuno die te veel weerspannig was. Ook doen de gevolgen dezer gunstige om standigheid zich al gevoelen op den wisselkoers. Onze frank die verleden vrijdag l/100e vertegenwoordigde van het Pond Sterling, kwam woensdag laatst tot l/93e, dus een merkbare aan- wiostop 't oogenblik dat ik deze ru briek schrijf is hij weer gedaald tot l/95e maar niet te min schijnt de kans gekeerd te zijn en mag er op beternis gehoopt worden. Uit Rusland kwamen er deze week wederom tijdingen van opstand en wat weet ik al meer. Men sprak van eene muiterij der Roode Garde waaraan 2000 soldaten zouden deelgenomen hebben en waarvan er 300 zouden neergescho ten zijn. Tot heden is dit bericht nog niet gelogenstraft. Er wierd ook gemeld dat Trotzky vermoord was doch dit is tegengesproken. Men zal ook eindigen met van den Russischen warboel geene iota meer te gelooven, 't geen vandaag gezegd en bevestigd wordt zal men mor gen ontkennendaarbij Lenine en Trotzky zijn minstens al 20 maal gestor ven en ongetwijfeld zijn ze nog spring- vend dan Gij en ik, 't geen ik toch een geluk mag noemen, voor U en voor mij, de Russiche beeren van kant gelaten. Het is hoog tijd om in te schrijven voor Eigenheimers (Kruger) Roode Star en Industrie ook De Wet. De afleverin gen zullen in begin October beginnen. De leden die willen verzekerd zijn in 1924 een overvloedige aardappelop brengst te hebben, nemen van heden hun plantgoed in de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven. Een zesentachtig-jarig boerken vroeg, vooraleer te sterven, zijn zeven kinde ren bij zich en met volle klaarheid van geest sprak hij ze toe In mijn laatste uren heb ik het geluk u allen zeer welstellend te zien. Ik moet u bedanken omdat gij u op zoo voorbeel dige wijze gedragen hebt tegenover uw moeder zaliger en tegenover mijgij hebt ten volle uwe kinderplichten ver vuld, ik ben uiterst tevreden. Gesteund door de tucht, door onze voorbeelden en met de hu'p van uwe christelijke op voeding, zult gij, mijne kinderen, op de baan blijven die leidt naar het geluk. Bemint, helpt en troost elkander, vlucht den strijd van de^olitiek en van de val- sche leiders. Zij zoeken alleen naar eer en roem en irachten het geld te verove ren uit andermans kas. Keert hen den rug toe en luistert niet naar hun looze beloften. Ik ben zoo oud en heb die vogels van mijn kinderjaren af hooren zingen, nooit kwam er iets van terecht. Doch ik moet u aanraden u samen met alle Belgische boeren te vereenigen en u aan te sluiten bij R. U. Z. Ik was er lid van, mijn vier zoons zijn er ook bij, maar gij, mijn drie schoonzoons, hebt gij er reeds aan gedacht u te vereenigen. Versterkt de rangen van de boeren, zoo niet zal de ondergang van de boerderij onvermijdelijk zijn. Geeft geen gehoor aan den verlokkenden praat van nijdige konkurenten, laat u dadelijk inschrijven bij R. U. Z doet wel en ziet niet om. Wilt gij, mijn kinderen, een behoor lijk leven en genieten van een rustigen ouden dag, helpt dan de boerenzaken zelf redden in Redt U Zeiven en steunt deze vereeniging uit al uwe macht. De boerenstrijd is schoon en rechtvaardig, helpt er aan mee. Mijn tijd wordt kort, de dood nadert, daarom zeg ik u leeft als broeders en doet uwe plichten als vroeger, ik ga bij uwe moeder vaarwel 1 Dat waren zijne laatste woorden. En de oude, kranige boer sliep zacht en rustig in. Fr. Van de Velde. Denderleeuw. WIEZE Heden zondag 16 Sept na de Hoogmis, algemeene vergadering in 't gewoonlijk lokaal. Laatste inschrij ving Plantgoed, zaaigranen, Pulp Landkalk. en van 12 Sept. Zakengang der markt was kalmer dan deze van verleden week. Op de zwijnen markt en op de kalverenmarkt waren de prijzen wat minder dan ver leden week. Er waren op de markt te koop gesteld (in 't slachthuis) 222 gereed geslachte zwijnen'wat vroeger niet het geval was. Verder weinig ver- dering. Werden te koop gesteld t Groote Hoornbeesten totaal 897 alsvolgt verdeeld Ossen (zware) 14 Ossen (jonge) 180 Koeien 180 Vaarzen 183 Stieren 180 Magere beesten 118 Melkkoeien Kalvers 400 Er waren in't geheel 1077 zwijnen en 39 loopers. Schapen 240 Lammeren 9 Geiten 11 De prijzen i Ossen van 6 a 7oo kilo, 4,75 tot 5,50 de kilo. Goede vette kweeken van 4 5oo kil. (ossen en vaarzen) werden verkocht le kwaliteit 5,50 tot 5,75 de kilo. 2' 4,70 tot 5,00 3e 4,00 tot 4,50 Stieren 1' kwal. 5.00 tot 5,50 de kilo. 2' 4,00 tot 4,50 Koeien le 5,00 tot 0,00 2' en 3' 3,00 tot 4,50 De magere beesten van 3 tot 4,00 fr. Kalvers prijzen zeer verschillend. De beste van 6,00 tot 7,50 fr. de kilo. Schapen van 2 tot 3,00 fr. de kilo, volgens kwaliteit. Zwijnen van 5,75 tot 6,25 fr. de kilo volgens kwaliteit. Prijzen op de Markt Eieren. Van 0,62 tot 0,63 't stuk. Boter. Roomboter, 17,00 tot 18 fr. Extra 19,00 fr. Boerenboter 16,00 a 17,00. Aardappelen. Prijzen zeer ver schillend en loopen tusschen de 34 en de 36 fr. Sommige soorten voor direkte winterprovisie tot 40 fr. De toestand blijft omtrent dezelfde als verleden week. Te Mechelen tot 46 fr. voor de lange muizen. Tarwe Markt kalmer 84 tot 85 fr. per 5000 kilos aan de molens geleverd. Rogge Markt zwak, men betaalt per 5000 kilo voor buitenland 66 tot 69 fr. Haver 75 tot 77 fr. Gerst 70 fr. Stroo 15 fr. middenprijs de 100 kil. Hooi 18 fr. Fruit en Groenten, De markt is tamelijk kalm. De vol gende prijzen werden gegeven Appelen. Dubbele Bellefleur 55 fr andere dikke variëteiten 45-50 fr. Peren. Dubbele Flip 150 fr. wijn peren 200 fr. ten hoogste. Andere va riëteiten 40-50 fr. Pruimen. Reine Claude 130-150 fr. andere variëteiten van 50 tot 100 fr. TE MECHELEN. Ajuin 0,55 tot 0,60 voor dikke, kleine 0,70 tot 0.75 fr. Erwten 2,50 tot 3,00 fr. Snijboonen 2,50 tot 3,25 fr. Princessen 1,75 tot 2,25 fr. 't kilo. Tomaten 1,25 tot 2,10 fr. HOPMARKT Aalst 15 Sept. 1923. Verkocht5 balen belleken 1 625 - 650 fr. Thuis aangeboden voor gewone pluk 525 - 550 fr. En wanneer het kind zelf volgroeid is, en zelf begint te redeneeren, dan ziet het seffens de kloof tusschen de leering en de daad, de tweespalt tusschen de woorden der ouders en hunne daden en dikwijls keert het met verontwaar diging den rug naar hen die het kind zelfs nu rog willen bedriegen, als het reeds lang geen kind meer is, maar een mensch die rechtzinnigheid vergt. Daar om is het, de boofdsplicht der ouders, steeds het voorbeeld te geven en ook steeds voort te arbeiden aan hunne eigene volmaaktheid, als de beste op voedingsmethode. Een bijzondere zorg moet gewijd worden aan de opvoeding van het gods dienstig leven, bijgevolg van een zelfbe weging, die innerlijk en volmakend werkt en zoo wijs ik van meet af, op de leemte in de godsdienstige opvoeding, namelijk de opvoeding van een gewoon te godsdienst, eene overlevering, een voortzetting van gewoonten, zinder ziel, zonder innerlijke draagkracht, zon der leefbaarheid en levensscheppings macht. Wij ontvangen het geloof van God, door tusschenkomst onzer christelijke ouders, in het doopsel. Wij ontvangen de eerste beginselen van ons godsdienst onderwijs van onze ouders of onze meesters. Dit alles is koude wetenschap. Daardoor weten wij een er ander, min of meer, Daarom denken wij, daarom voelen wij, daarom leven wij nog niet christelijk, daarom is onze christelijkheid nog geen vleesch en geen bloed, geen adem en geen taal. Tot vervelens toe hebben wij de groote les herhaald dat onze godsdienst te veel lijdt aan slenter en gewoonte en niet genoeg een leven is van overtuiging en een overtuiging van oneindigen levensrijkdom. Er is maar één afdoende middel om de gods dienstigheid weerom tot een leven om te scheppen en dat is het terug invoe ren van het christelijk leven in den huis kring, van een sakramenteel leven voor al, zoodat het kind niet kan ontsnappen aan de christelijke levensatmosfeer, die de schoonheid uitmaken van het familie leven. De kostschool, om doelmatig te zijn, de voortzetting moet beoogen van het familieleven, moet ook de voortzetting zijn van dien christelijken familiegeest. De meisjeskostschool heeft dikwijls maar een godsdienstigen kader. Er zijn wel regelmatige godsdienstige oefeningen, er is niet zelden godsdienstgevoel en godsdienstige uiterlijkheid, maar dit al les wordt niet genoeg omgezet in vaste, klare, edelmoedige en godsdienstige levensovertuigingen. En, nochtans, het hart van het meisje kelkt van natuurwege open, om door de volheid van het bovennatuurlijk leven te worden volgestroomd. Het is mij niet te doen om kritiek uit te oefenen op de bestaande inrichtingen. Kritiek om de kritiek is uit den booze, zij is een wapen van verwoesting en niet een truweel van opbouw. Maar, wij mogen ook indutten op onze eigen-genoegzaamheid. Wij moeten gedurig streven naar verbe tering. En wie kan met de hand op het hart getuigen, dat onze katholieke meis jeskostscholen, op godsd enstig gebied, onze vrouwenwereld hebben gemaakt tot wat zij kan zijn, tot wat zij moet zijn Ik zou eens willen weten hoeveel meisjes, er bewust en fier opgaan in de christene levensbeschouwing, hoeveel er kunnen rekenschap geven van de rede lijkheid van hun geloof en hoeveel er van den anderen kant enkel het geloof als een gewoontekleed dragen, met hier en daar, een lint en een strikje van een bijzonder maar in hoofdzaak gevoelige devotie De mannen zeggen soms hoog hartig en minachtend de godsdienst is voor de vrouwen. Dat is een beleediging van den godsdienst. Maar indien de vrouwen den godsdienst wat mannelij ker in zich omdroegen, d. w. z. substan- tieëler en niet oppervlakkig, zelfbewus ter en niet uit gewoonte, wetenschap pelijker en niet kleingeestig, dadenrijker en niet formuleavormig, zij zouden niet enkel de mannen beschamen, maar de mannen bekeeren. Aangezien het meisje, door den band, geroepen is om eensdaags vrouw en moeder te zijn, spreekt het van zelf dat zijn opvoeding een voorbereiding moet zijn voor die edele en heilige taak. Het meisje moet de huishouding aanleeren, met alles wat de taak omvat als koken, naaien, snijden, stoppen, breien', brodee- ren, boekhouden enz. Zulks is een ver- eischte voor de huishoudelijke spaar zaamheid en behendigheid. Zulks is bij zonder het beste middel tot veraange naming van den echtgenoot en 't komt de vrouw en de kinders ten goede, om dat het de band is die den echtgenoot en den vader vasthecht aan het huisgezin binst zijne rusturen. Goddank, onze vlaamsche meisjes ontvangen doorgaans van hunne moe der zulk een opvoeding, maar het blijft evenwel waar, dat veel onzer burgers- meisjes, er uit ijdelheid en uit menschelijk opzicht tegen opzien om hunne handen vuil te maken aan den arbeid. Het is niet uit luiheid, niet uit afkeer, maar omdat zij niet willen onderdoen aan anderen, al blijkt het dat anderen verkeerd doen en zoo is heel het meisjesleven een na- apering en een onzelfstandig, 't Is niet zedelijk heilzaam dat het meisje werke loos weze. Een meisje moet een waar en edel leven leiden, los van de kunstmatig heid en de begoochelingen van een voois midden. De opvoeder mag het niet bewimpe len dat het meisje eens daags vrouw en moeder wordt, en moet dus in het meis je den ernst en het verantwoordelijk heidsgevoel wekken daartoe en mag niet zwijgen lijk vermoord en een meisje en kel opvoeden voor een kunstmatig leven. Geeft aan het meisje een gezonden uit kijk op het werkelijk leven. Het meisje mag niet leven in een soort van kapel, wier brandvensters het licht van buiten, anders kleuren dan de werkelijkheid en door engelen en heiligen de menschen van de wereld vervangen. De tijd is voorbij toen de kasteelvrou wen een soort van kloosterleven leid den in de eenzaamheid van ruime zalen en hovingen. De moderne vrouw staat in de opene, volle wereld. Zij ziet en hoort alles, zij leest veel. Zij wordt door den broodnood, in al zijn vormen, ge dwongen in allerlei middens te verkee- ren, niet het minst gevaarlijke middens. Persoonlijk beloeren haar duizend val strikken. Daarom moet de vrouw voor bereid zijn voor het uitzicht der dingen, wanneer het doek des levens opgaat. Indien zij moet getuigen dat hare mees teressen ook maar geen benul hadden van 's levens werkelijkheid, dat zij onder hunne hoede, als in een andere wereld heeft geleefd, dan zullen hare opvoe dingsjaren haar toeschijnen als een ont goocheling, als een schromelijke naïve teit. Zij zullen opstand en misprijzen voelen voor de kunstmatigheid van hunne opvoeding. Een gezonde opvoe ding moet de onverbreekbare brug leg gen tusschen het heden en de toekomst, door een voorzichtige inwijding van het werkelijk leven. Daarom ook is een zekere samenopvoeding van de geslach ten geraadzaam. In princiep, is dat klaarblijkelijk. Immers de geslachten zijn aangewezen op een samenleving, in 't huwelijk, en, aangezien de opvoeding een voorbereiding is tot het werkelijk leven, tot de volvoering van Gods roe ping, waarom zouden de jeugdige ge slachten van alle social intercourse moeten verstoken blijven Er is geen spraak van gemengde scholen, noch van gemengde clubs en kringen enz. Ons jeugd is daarop nog niet voorbereid. Zulks ligt nog niet in de gewoonten van ons nationaal leven. Zulks vindt geen genade in de oogen vaa de openbare meening. Zulks, dreigt in onzen tijd een zedelijk gevaar te zijn. Maar lijk broe ders en zusters, onder eenzelfde dak wonen, en wederzijdsch elkander beïn vloeden, waarom zou het christelijk huisgezin, ik leg nadruk op het woord christelijk, er niet kunnen voor zorgen op jongens en meisjes, onder het oog der 1 ouders, beter elkander zouden leeren kennen, hoogachten en eerbiedigen De eerbied voor de vrouw is toch een uitstekend middel om een ongezonde uitspatting van den geslachtsdrift te voorkomen. Wederom, wie kan met de hand op het hart, loochenen dat onze vlaamsche jongelingen nog veel te leeren hebben op het gebied van den eerbied voor de vrouw 't|Is waar zij zondigen niet door vleierij, romantism en bedrog maar die uitwendige ruwheid, die ongegeneerd heid wie geneest er ons van Aangezien de moederlijke taak veel vuldig is en veeleischend, moet de op voeding het meisje voorbereiden tot zijnen rol van opvoedster, Ook, in dit opzicht is de familie met talrijke kinde ren een zegening, omdat zij aan de oud ste meisjes, de gelegenheid geeft, onder- tusschen moedertje te spelen van jon gere broertjes en zusjes. Ook de armen, zieken en kinderen-zorg, buitenhuis, toe vertrouwd aan juffrouwen, die over vrijen tijd beschikken, is heilzaam tot vorming van de opvoedster. In elk ge val, moet de jonge dochter, van haar jeugd af, in de richting van het kind op geleid worden en al die eigenschappen zich eigen maken die de volmaakte ver werkelijking van het moederschap ver zekeren. Het meisje moet ietwat genees heer zijn, om 's kl-nds ziekelijkheid te heelen en zijn zwakheid te steunen iet wat dichteres en geschiedkundige om 's kinds geest en hart met sprookjes, vertelseltjes, liedjes te omweven iewat wijsgeer om het juiste, het gevatte ant woord te geven aan 's kinds nieuwsgie rige ondervragingen iewat, neen, in groote maat, een moraliste, om de men taliteit van het kind zijn draden, zijn ra deren, te doorpeilen en ze te stuwen tot rijke daadvaardigheid iewat, neen, hoofdzakelijk een christene om 's kinds leven gedurig te herdopen in de wateren der godsdienstige overtuiging. PAULA. Hieronder geven wij de prijzen van het fruit van twee verschillige marktda gen 5 en 12 September te Huil. De prij zen vergelijkende bemerken vifij dat de peren in prijs gestegen zijn terwijl dat de appels gedaald zijn. 5 Sept. 12 Sept. Dub. Philip 180 fr. 180-184 fr. Wijn peren 270 289 Grauw vel 120-140 140-149 Gew. peren 80-110 100-132 Appels Pkl. 180 160-180 2e kl. 149-169 129-149 Gew. pruim. 145-180 160-180 Wie er begeert zende de eerste dagen der week de Inschrijving. Latere aan vragen zullen ook later bediend worden. Alle soorten te krijgen. De Eerste-Minister, Minister van Financiën, gebruik makende van de hem bij koninklijk besluit van 13 Juli 1922 verleende macht, heeft besloten dat de tijdens 's lands bezetting uitgegeven zin ken muntstukken van 10 en 5 centiemen uit den omloop zullen getrokken wor den. Zij zullen van 1 October 1923 tot 10 November daaraanvolgend, uitge wisseld worden bij de kassen van de Nationale Bank, te Brussel, en van hare agentschappen in de provinciën, alsmede bij de kassen van de ontvangers der be lastingen over de steden en gemeenten waar geen agentschap der Nationale Bank bestaat, tegen in België wettig gangbare muntstukken en bankbiljetten. Gemelde stukken zullen tot 10 No vember 1923 door al de openbare Staatskassen in ontvangst genomen te worden tot vereffening van rechten of belastingen of voor elke andere beta ling. De particulieren moeten dus uiterlijk op 10 November a. s. hunne zinken muntstukken van 10 en 5 centiemen aan eene der bovenvermelde kassen uitwis selen. in Magazijn. Zeebergkaai, Aalst Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 1/2 tot 11 uur NINOVE. Magazijn open den Maandag. Woensdag en Vrijdag van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's namiddags. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Zaterdag tot Vrij dag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken geno men). (Zonder zakkenl. Maïs Plata (nieuwe) 81.00 Cinquantino roode 90,CO Maïs paardentand 00,00 Gemalen maïs (witte) 83,00 Inlandsche zemelen 56,00 Inlandsch kortmeel 57,00 Chili Kortmeel 00,00 Chili zemelen 00,00 Kriel (witte) 76.00 Kriel (grove) 67,00 Bloemkerns 70,00 Bloem (000) 138,00 Bloem 00 134,00 Kleine bloem 88.00 Haver (Amerikaansche) 85,00 Lijnzaad 1,50 Lijnkoeken 97,00 Arachidekoek (verw.) 90,00 Arachidezemelen 22,00 Gerst 76,00 Klaverzaad (Lokersch) 9,50 Met zakken inbegrepen Inlandsch lijnmeel 101,00 Amerikaansch 103,00 Maïskoek 77,00 Arachidemeel 95.00 Palmmeel 47,00 Zuiver Gerstemeel 77.00 Plata zemelen 56,00 Gebroken rijst 115,00 Cocoskoek (witte) 84,00 Superphosphaat 14/16 phosp. 22.00 13/15 21,00 12/14 19,00 Sylviniet uit Elzas 17/18 pot. 15,00 Super Vesta 13 phosph. 00,00 Supra 16/18 phosphoor 00,00 Nitraat 15 1/2 tot 16% 118,00 Ammoniaksulfaat 20/21 140.00 Samengestelde meststof 5X5X3 58,00 IJzerslakken 16/20 phosp.z. 24,00 Noorsche nitraat 109,00 Opgeloste Peru Guano 87,00 Klavervet 00,00 RAAPKOEK 52,00 Raapmeel 55,00 De tegenwoordige prijzen in magazijn Aalst, geleverd (1 fr. min in plaatselijke magazijnen. Met 1000 kilos wordt het graan bij den landbouwer zelf wegge haald (1 fr. minder). Tarwe 80 fr. Rogge 63 fr. Haver 74 fr. Lijnzaad 1,35 tot 1,40 fr. STAD AALST. MEULESCHETTESTRAAT, - AALST. - I. Middelbare Vakschool, De Middelbare Vakschool vormt Schrijnwerkers, Meubelmakers, Model makers, Smeden-Wertuigkundigen, Werktuigkundigen-Paswerkers. Werk tuigkundigen-Draaiers, Electro-Mécani- ciens, welke na 4 jaren dagschool, wel gelukte eindproef en verders door tijd, ondervinding en studie goede Vaklie den, Voormannen en zelfs Vakoversten kunnen worden. De theoretische opleiding bevat Vlaamsche en Fransche taal, Rekenkun de, Stelkunde, Meetkunde, Natuurkun de, Scheikunde, Werktuigkunde, Elec- triciteit, Technologie. Het Vakteekenen wordt grondig on derwezen. Het praktisch werk wordt gegeven in daartoe bestemde Werkhui zen, voorzien van alle noodige werktui gen en gereedschappen. De Godsdien stige en zedelijke opvoeding is uiterst verzorgd. Op heden zijn er leerlingen uit uit 51 verschilende gemeenten. Om de middelbare studiën te kunnen eindigen met vrucht, moeten het knappe jongelingen zijn goed gebouwd, ver standig en geschikt tot het Vak. Aannemingsvoorwaarden 1° Van 13 tot 16 jaar oud 2° Goed gedrag 3° Aannemingsexamen ondergaan over de leerstof der lagere school. Inlichtingen en Inschrijvingen Bu reel der school, Meuleschettestraat, Aalst. Aannemingsexamen Zaterdag 22*,en September, om 8 1/2 ure, Vakschool, Meuhschettestraat, Aalst. II. Hoogere Vakschool. III. Normaalafdeeling. t

De Koornbloem | 1923 | | pagina 2