1 REDT U ZELVEN Arbeid adelt Rekenen zonderCijfers Wat een Pracht De Klitloofkmeekers bij den lyiinistef van handboom KORTEUIJMGS Landbouwweekblad VLAAMSCHE HOEVEN VAN VOORHEEN moei sleecis <le leus zijn van alle landbouwers. ■BMKHMgSaHMMHHSaBHHHHUH Een ZONDAG 4 NOV. 1923. Prijs ID centiemen. 5de JAARGANG Nr 253 B Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST 1 Verantwoordelijke Opsteller GRTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeleekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Onlangs was ik verplicht op een paar voorbeelden uit zijn eigen een hoeve te gaan schuilen, 't was stal en van zijn eigen velden. Voor en door de Landbouwers een weer van alle duivels. Alle hemelsluizen stonden open en de wind deed zijn uiterst best om me den regert door de kleederen te kletsen. Ik werd met open armen ontvangen en werd ik begroet als een van den huize. Toen toonde ik hem aan hoe eenvoudig het, bijvoorbeeld, is den prijs per eenheid van een voeder uit te rekenen, van welk groot belang dit dikwijls zijn kan om op na kennismaking geldelijk gebied soms schoone als een vriend profijten te doen met het eene voeder door een andere te vervan- Bij de ronkende, blinkende stoof gen dat duurder is en dezelfde waren mijn kleederen al gauw op- voedende waarde bezit. Neem aan gedroogd. Ik kreeg een tas warme dat een dergelijke vervanging van melk, om me naar binnen te ver- haver door maïs b.v. per dag en warmen ik had nog maar een per kop 0,25 fr. verschil maakt in half uurtje te voren wel geëten, en 1 uw voordeel, op 4 beesten is dat toen gingen we aan den klap, na- 1 fr. daags en op een heele jaar tuurlijk over de boerderij. j zou u dat 365 fr. winst laten. Wel, wat is het aangenaam Dadelijk vroeg de man mij om met een verstandigen boer te pra- J de tabel van D1 Wolff met de ten over landbouw, wat doet het deugd aan 't hart en wat leert men al niet uit zulke gesprekken! Doch wat mij opviel en wat mij zoo dikwijls reeds opgevallen is in der gelijke omstandigheden was, niettegenstaande ik hier te doen had, ik zeg het nogmaals, met een slimmen boer, dat hij mij niet ant woorden kon, nog bij benadering niet op deze vragen die ik hem stelde Welk is dit jaar uwe beste vrucht geweest en waarom Welk is tegenwoordig uw beste kweek in den stal en hoe hoog omtrent is de winst efvan per dag en per week Hebt ge die kweek, naar uw meening de beste, vergeleken met een andere Al deze vragen schenen mijn zegsman te verbazen, een bewijs dat hij nooit uitgerekend heeft wat hem een teelt of kweek kost, noch opbrengt. Hij is altijd voortgegaan en gaat nog immer voort op zijn goed gedacht. Nooit heeft hij zijn toevlucht genomen tot leerzame cijfers. En nochtans een landbou wer, die van zijn eigen zaken op de hoogte wil zijn, moet rekening houden, zoowel als een handelaar en een nijveraar, van zijn inkom sten en van zijn uitgaven. Hoe is 't mogelijk, zal men zeg gen, dat er boeren zijn die met ver lies werken, en toch gebeurt het. En de fout ligt dan niet alleen bij omstandigheden van het weer of van ongelukken, maar dan nog bij gebrek aan cijferen, aan re kenen. Wat zou men zeggen van een sa menstelling der bijzonderste voe- derstoffen in verteerbare bestand- deelen, in De Koornbloem te laten verschijnen. Men veel genoegen, zei ik hem, en de noodige uitleg zal er bij zijn voor al wie er zich willen van bedienen. Ik kreeg van hem volop gelijk over de noodzakelijkheid van het rekenen en cijferen voor een boer. Maar wierp hij op, en dit is de zoogenaamde groote stronkeisteen bij onz£ meeste landbouwers, waar den tijd gehaald om nog maar de eenvoudigste manier van boek houden regelmatig op te passen. Och kom, het boekhouden dat ik bedoel, als het mag boekhouden genoemd worden, is zoo simpel en rooken van een pijpke De pijp zal nog branden als de aanteeke- ningen al lang zullen gedaan zijn, de uitslag zal daarbij verrassend zijn, ge zult onder de bekoring ko men van dat nietig karweitje, zoo danig dat 't u een waar genot zal worden. En wat meer is, in deze tijden van gedurige prijsverande- ring van koopwaar en voortbreng selen, zult gij u daardoor meerdan eens droeve teleurstellingen spa ren. Want droef mag het toch wel heeten als men zijn tijd en zijn geld in een kweek of teelt gestoken heeft dagen, weken en maanden en dat men per slot van rekening moet bestatigen dat het al verlo ren moeite is geweest. Wie niet rekent en cijfert, vrienden, die staat aan dat gevaar gedurig bloot. En die het wel doen niet! Zij kun nen soms ook plotseling overval len worden, maar meest altijd zijn handelaar die, alle toeval, ongeluk zij bijtijd gewaarschuwd door de en onvoorziene omstandigheden j vaste gegevens van hun cijfers dat daargelaten, op 't einde van 't jaar A'~ en moet bestatigen dat hij zoolang met verlies heeft gewerkt Wat zoudt ge denken van een fabrikant die in gewone omstan digheden zonder omzien grond stoffen koopt, zijn werkvolk be taalt en dan per slot van rekening met schade en schande verkoopen moet De meeste menschen zullen be kennen dat die nijveraar en die handelaar dwaas hebben gehan deld en voorzeker is het verwijt van onverstandige en onvoor zichtige lieden het zachtste dat men aan die twee kan doen. Waarom zou dat waar j\\n voor een handelaar, een nijveraar en een fabrikant en niet voor een landbouwer voor een grooten en vpor een kleinen. Ik vraag het mij af. Neen, hier bestaat geen uit zondering voor ons. Wij rekenen wel, maar zonder cijfers.Goed, het gezond verstand, de ondervinding zijn wijze raad gevers, maar soms kan hun raad twijfelachtig zijn en dan, waar haalt men de zekerheid, de vaste onloochenbare zekerheid In de cijfers, in de cijfers alleen. Dien achternoen kon ik mijn herbergzamen vriend enkele nut tige wenken geven gesteund op zij die ramp kunnen vermijden op tijd en stond van onderneming of richting zullen weten te veran deren. Wat zullen wij dan tegenwoor dig best doen, hoor ik al vragen, kalveren vetten, varkens mesten, groensels kweeken, viggens kwee ken, wat Ik kan op die vraag wel ant woorden, maar dan zou ik elk zijn geval moeten kennen, want een antwoord voor allen kan de waar heid in dit geval niet zijn. Het goede, het echte antwoord hangt af van plaats, van streek, van grond, van allerhande omstandig heden, waarmee ik zou af te reke nen hebben. En daar De Koorn bloem het land door gaat, van aan de Noordzee tot aan de Maas, zou ik eer een jaar om is, nog niet klaar zijn met mijn antwoorden. Maar oogen open dat zeg ik aan allen, om waarlijk te weten of ge goed of slecht doet, moet ge on vermijdelijk rekenen» rekenen met en niet zonder cijfers ont houdt het. Een paar voorbeelden om te sluiten In een wedstrijd dit jaar won de Hollandsche melkkoe "Koningin,, den eersten prijs. De totale melk- opbrengst van het dier was 7,685 kgr. melk met 286 kg. 600 gr. boter. De boter gerekend den minimumprijs van 15 fr. geeft dat aan boter allen 4,299 fr. De tweede prijs werd gegeven voor een koe, die 265 kg. boter had voortgebracht of 3,975 fr. Stemmen die cijfers niet tot na denken H. KLOPTEROP. Op een kwartuur gaans van het sta tion, op den steenweg van Aalst naar Dendermonde bevinden zich de prach tige bloemenserren van M. Frans Sa muël. Pas veertien dagen geleden wer den we door de hofbouwmaatschappij Vooruit door Studie en Samenwer king uitgenoodigd op een voordracht over den kweek der chrysanthemen door bove gemelden heer. en hadden we het groot genoegen er de prachtige verza melingen van chrysanthemen (e bewon deren. Wat een pracht riep iedereen uit en inderdaad zoon rijkdom van kleuren- schakeeringen hadden we zelden of nooit gezien Fr waren er sneeuwwitte en geelachtig witte, roode en bruine, van alle slag. En zoovee! ge kont ze moei lijk overzien. Geen wonder dat we daar moeilijk wegkonden en hadde 't niet ge weest dat de elf uren mis aan 't luiden ging, 'k had er voorzeker nog langer gebleven maar ziet ge, de vrouw moest er nog naartoe en... 'k was weg. Wat u t meest treft bij het aanschou wen der chrysanthemen is, dat alles blad en bloemen zoo'n uitdrukking heb ben van treurnis die zoo fijn natuurlijk gesneden bloembladeren, afhangend als net dooreengevlochte haarlokken, prach tige pruiken gelijk, schijnen te treuren, de bladeren hebben iets doodsch in zich, iets stijf, weinig prachtig van vorm en toch zoo goed aan de bloemen aange past dat slechts de natuur zoo n wonder Chrysanthemen zoo fel gezocht worden meer bestaat tusschen het wortelgestel en het overgeblevene bladgestel. Daarom is het geraadzaam de afge sneden planten niet in de potten te laten st=an, waarin ze werden geteeld, De bladontwikkeling van de wortelscheuten zoo te geweldig zijn om reden dat de aardkluit, bijzonderlijk als den pot wat groot van omvang is, maar als te rijk zou zijn aan vetten en humusbestand- deelen. Als de wortelscheuten nu volgens de kracht van het wortelgestel moesten doorschieten dan werden ze al te laog en te dik en week van weefsels. Derge lijke stek! en zijn niet aan te prijzen. Somtijds ook kan uit dezen abnorma- len toestand de geelziekte en het weg sterven van de moederplant zelve voort komen. Men neme dus de moederplant uit de potten en men ontdoet ze van de 2/3 der aardkluitmen verpot ze in kleinere potten voorzien van I 2 tuingrond, 1/4 graszodenaarde en ook 1 4 compost. Het vervolg in een volgend nummer. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. aan voor onze kerkhoven, op begrafenissen. Die bloem schijnt gansch geschikt om de droefheid uit te drukken en past dus zoowel op de graven onzer dierbare af gestorvenen. Daarbij weet ze haar bloeitijdperk zoolang te rekken tot ook de meeste droefheid bij de familieleden verdwenen is. Daarbij bloeit zij nog op een tijdstip waarop alles in de natuur zich voorbereidt tot den diepen winter slaap, alsof zij al hare krachten wilde inspannen om ons den Herfst wat min akelig te doen voorkomen en er nog een laatsten sprankel van leven aan te geven. Zou 't dan toch waar zijn wat men van haar vertelt dat ze de dagen van Allerheiligen en Allerzielen wou verjeugdigen, wanneer al de andere bloemen reeds lang verdwenen waren en een weldoende rust wilden genieten. Ze mag dus terecht de Koningin der Herfstbloeiers geheeten worden en haar sierlijke vormen en haar rijke kleu ren verschaffen voorzeker op dit triestig tijdstip van t jaar het meeste genot aan de liefhebbers en liefhebsters van bloe men. Wie zou ze ook niet gaarne bezitten om in het huis op de vensterbanken te prijken als al de andere bloemen het reeds lang opgegeven hebben. Weet wel, vrouwen, dat een welversierd huis er machtig toe bijdraagt om uw man thuis te houden. Wie is er niet gaarne in zoo n lief en aangenaam vertrek, waar prachtige bloemen leven en vreug de schenken. En al hebben de mannen wat min schoonheidsgevoel dan de vrou wen, we mogen toch stout zeggen dat ze er niet onverschillig aan zijn, en een vrouw zullen weten geluk te wenschen die haar huis aangenaam weet op te smukken en er een aantrekkelijk uitzicht weet aan te geven. In dit artikel wil ik dan ook een woordje reppen over het verzorgen der moederplanten welke het leven moeten schenken aan een heele reeks afstamme lingen, die geroepen zullen zijn om de chrysanthemen te vermenigvuldigen. t Zijn de wortelscheuten der moeder planten namelijk die de stekken moeten leveren om er nieuwe teelten mede aan te leggen. Het spreekt van zelfs dat, evenals bij alle planten welke door stek ken vermenigvuldigd worden, het wel- gelukken van het kweeken der chrysan themen grootenaeels afhangt van de hoedanigheden der stekken zelf. De stek is immers de plant in 't klein die zich ontwikkelen moet, groeien en bloeien. Men mag dus enkel stekken nemen van gezonde en varieteitechte moederplan ten. Van zieke planten stekken nemen is de ziekte voortzetten en stekken van verbasterde planten geven ook de ver basterde soort weer Die stekken moe ten dan ook vast van weefsel zijn en slechts middelmatig lang en dik. De moeilijkheid ligt nu juist hierin derge lijke stekken te bekomen. Ge begrijpt genoeg dat er bij de moederplanten, na dat ze van bloemen en een goed deel der takken zjjn ontdaan, geen evenwicht De afgevaardigden der witloofkwee kers van het arrondissement Brussel, on der de leiding van de heeren Jef Moens en G. VanBavel, werden, op Woensdag 10 October, door den heer baron Ru- zette, minister van landbouw, ontvan gen, aan wien zij hunne klachten en pro- testatien overgebracht hebben. M. Moens, voorzitter van de Boer- koozenbond van het arrondissement van Brussel, protesteert tegen de gedu rige vergrooting van het vliegplein te Evere. Begonnen met 50 hectaren is de ze heden 150 hectaren groot, en men is voornemens nog 80 hectaren land bij te nemen. Het wordt een echt schandaal, ^oerAi hunne beste gronden, men be taalt ze niet, of laat de menschen jaren naar hun geld wachten, maar den boer moet zware lasten betalen. Indien het op deze wijze is dat men den landbouw opbeurt en aanmoedigt, dan zullen de stedelingen hunne groenten nog duurder betalen als heden. Waarom, indien het leger eene vliegplein noodig heeft, deze niet oprichten inde gewesten waar slech te gronden liggen, zooals, bij voorbeeld, in de Kempen, in de zavel gronden die geen weerde hebben, en de goede gron den ter beschikking laten van den kweek, die aldus zullen te goede komen aan de gansche bevolking. M. de minister verklaart zich ten vol le t akkoord met de klachten van onzen vriend Moens. cn als bewijs dat hij het eens is met ons. g efr hij lezing van een schrijven vv,. Ike aan den ministerraad onderworpen is, en wa.irin hij ook vraagt van niet al te lichtzin.-ig gedurig de goe de gronden te nemen vojr het oprichten van vliegplei'en. I lij ook is oveituitod dat, indien de militairen vliegpleinen noodig hebben, zij de ze moeten op.ichten daar waar zij geen nadeel berokken aan de landbou- wersktas. M. Moens bedankt den heer minister voor zijn optreden ten voordeele van den boerenstand. M. G. Van Bavel, algemeene schrijver van Land- en Tuinbouwvereenigingen van het arrondissement Brussel, legt de handelwijze uit van de fiscus tegenover de witloofkweekers. Voor het jaar 1921 het droog jaar, werden de witloofkwee kers geschat op een brute opbrengst van 22,608 fr., welke volgens de fiscus een zuivere winst laat van 17,308 fr. per hectaar. Deze schatting is eene moed willige overdrijving, en is een bewijs dat dea haat tegen de boerenbevolking nog niet gekoeld is. M. Van Bavel protes teert tegen de handelwijze der fiscus- mannen, die aan onze vereeniging vra gen een barema in te dienen en, eens het in bezit, weigeren de afgevaardigden te ontvangen om het barema te bespreken samen met de raadgevers van den fiscus. Op een schrijven aan M. Defrenne, opziener der belastingen, gericht, om onze afgevaardigden te aanhooren. ant- woorde deze dat het onnoodig was, daar het ten laatste toch van hoogerhand was dat men besliste. Dit antwoord bewijst dat de witloof kweekers het recht ont zegd wordt hunne belangen te verdedi gen, of moeten wij daaruit besluiten dat degenen die de fiscus raadgevers be nauw zijn gekend geworden. Is het wit loof duur geweest in den winter 1921- 1922, dit is een bewijs dat er bijna geen was, en hoe zou het ook anders kunnen geweest zijn,daar de velden uitgedroogd waren. Heeft de fiscus zeker organism ge raadpleegd, welke zich bezonderlijk be zighoudt met het verzenden van witloof naar Parijs, en zich enkel steunt op de verkoopbordereelen van Parijs, dan heeft zij misrekend, daar er naar Parijs enkel schoon en gezond loof gestuurd wordt en deze zeker een voordeelige prjjs zal op deze plaats het reglement van onzen Prijskamp voor abonne menten verschijnen. Houd er het oog op en zie toe. Ge kunt op twee manieren meekampen. Ten andere het is ooze plicht om voor ons blad al onze krachten in te spannen. De Koornbloem is onze verdediger. De Koornbloem is het bestkoopste blad van heel België en misschien wel van de geheele wereld. De abonnementen van De Koornbloem moeten in getal ver dubbelen en dat zal als elke lezer slechts één lezer bij wint. Hoe ge makkelijk is dat niet Toe dan maar maakt. Maar wat is de prijs geweest van het tweede klas loof en het klein loof. Heeft men rekening gehouden van de lagen die mislukken Neen Indien men van deze drie factoren van den witloofkweek rekening houdt, dan zal men verwonderd zijn van het verschil van opbrengst per hectaar. M. Van Bavel vraagt dat den heer minister zou aandringen bij zijn kollega van financen.ten einde het barema welke men wilt toepassen te verwerpen, en deze opgemaakt door de witloofkwee- kers aan te nemen. De afgevaardigden hopen dat zij bij den heer minister van landbouw den steun zullen vinden waarop zij recht hebben. Moest men voortgaan met de witloofkweeker zulke zware belastingen op te leggen, het ware den ondergang van gansch eene streek en er bleef aan deze naarstige bevolking niets anders over dan in de fabrieken te gaan acht uren werken of zich naar an dere gewesten te verplaatsen. Sedert het invoeren van het algemeen stemrecht vindt den Lndbouwer geen Hii bezit imrnfrï r^V Wij zijn niet atgunstig ornaat men wetten maakt ter bescherming der fa briekwerkers, maar wij vragen dat den landbouwersstand niet onderdrukt wordt door de fiscusmannen. De witloofkwee- kers willen zich niet onttrekken aan hun ne plicht als Belg, en alle kosten en las ten betalen welke op rechtzinnige wijze toegepast worden, maar kunnen niet aannemen dat zij enkel als lastdier aan zien werden. M. de minister beloofde zijn steun aan de witloofkweekers en zal hunne klachten aan M. Theunis overbrengen. Hij ook is van gedacht dat men wat al te lichtzinnig de winsten van den landbouw schat. Den geest van wan trouwen tegen den boerenstand moet een einde nemen, zegde de minister. M. Van Bavel bedankt den heer minister, in naam der witloofkweekers, voor den steun dien hij aan deze naar stige zwoegers belooft. M. Vanderhoeve, voorzitter van den Boerkoozenbond van Evere. legt aan den minister den toestand uit der land bouwers, die door de woningsmaat schappij Jardin Kapellenweg, te St- Lambertus-Woluwe, onteigend zijn. De landbouwers hebben hun land moe ten ter beschikking stellen dezer maat schappij sedert 1 December 1922, en de boeren zijn nog niet vergoed voor hun ne mestvetten en vruchten. Men zoekt alle middelen om de betaling opde lange baan te schuiven. Spreker zegt dat hij wel weet dat het eene zaak is welke de advokaten en het gerecht aangaan, maar de advokaten zijn kostelijke ventjes en menige boer zou er zijn laatste cent bij - laten, moest hij in proces gaan. Spreker vraagt dat M. de Minister een wet zou neerleggen bijdewelke niemand zijn land kan ontnomen worden, dan met opzeg ging van een jaar op voorhand. De schatting voor mestvetten en vruchten moet geschieden binnen de acht dagen. In geval de schatters niet overeenkwa men zal er een arbiter genoemd worden welke binnen de acht dagen zijn verslag zal neerleggen, en de betalingen moeten binnen de maand gedaan worden. Mocht deze zienswijze aangenomen worden, men zou een grooten dienst aan de land bouwers bewijzen. M. de minister belooft dit gedacht aan zijn kollega van justitie over te bren gen. De afgevaardigden na nogmaals den minister bedankt te hebben voor zijne goede ontvangst en aanmoedigende woorden, verlaten het ministerie met de overtuiging dat al is M. de baron Ru- zette geen vertegenwoordiger van het arrondissement Brussel, hij toch de be langen der boeren van dit arrondisse ment zal verdedigen, RECHTUIT laffere Landbouwschool, Wie zou die niet begeeren in onze stad. De landbouw is de machtigste fac tor tot heropbloei van ons land. 't Is ook het moeilijkste vak om het met ken nis van zaken te beoefenen. Niemand heeft meer te leeren om zijn stiel goed te kennen dan de boer. Bij eigen onder vinding leert de boer voorzeker veel maar wat kost het geen moeite en geld eer men dan waarlijk op de hoogte is. Is het niet beter zich de proeven en on dervindingen van anderen ten nutte te maken om alzoo op den kortst mogelij- lijken tijd een goeden landbouwer te worden Buiten het onderwijs over landbouw leert men er ook opstellen, brieven ma ken, rekenen, lezen, fransche taal, zelfs landelijke gedichtjes en zang met het oog natuurlijk op den landbouw en om er het onderwijs zoo aantrekkelijk mo gelijk van te maken. Wie dit onderwijs wil voloen, kan AA luscnnjvën oj, mondschen steenweg, 114. Een briefje met naam en woonplaats zenden op bo venvermeld adres is ook voldoende. De school staat onder de hooge be scherming der achtbare HH. De Hert, BurgemeesterNichels, Volksvertegen woordiger De Windt, Schepene van Openbare Werken en Van Op den Bosch, Schepene van Onderwijs. Men make het ruchtbaar. In de Vereeniging ligt de ver lossing van uwe klas Landbou wers vergeet dit niet. Wie ooit een onzer oude vlaamsche hoeven bezocht, zal ongetwijfeld onze voorouders bewonderd hebben, om de ordentelijke schikking hunner woningen en den fijnen smaak waarmede ze dezel ve wisten te versieren. Men voelt zich getroffen in t bijzijn dier oude schoone eiken meubels, zooals kassen, koffers, kommoden, tafels, stoelen, horlogekasten en wat weet ik al meer. De Koperen schouwgarnituren, de tinnen tellooren en schotels die den hank versieren, de oude vlaamsche heerd, de bebloemde porcelein potten en kannen, dit alles getuigt van een hoog en keurig smaakgevoel. En indien we daarnevens de moderne alledaagsche meubeleering stellen, die we ten huidige dage op onze hoeve aantreffen, dan kan men enkel wenscben, dat men spoedig terugkeere tot de echt vlaamsche kunst- gevoelens, welke onze voorouders be zielden en hen zoo nauw vasthechtten aan hun geliefde home Terwijl ik hier de beschrijving tracht weer te geven van eene dier nog onge schonden vlaamsche hofsteden, rust mijn oog zoo zacht en vleiend zoet op eene vrij oude schilderij, welke het inwendige zulker ouderwetsche hoeve in al hare fijnste en eigenaardige bijzonderheden zoo getrouw mogelijk weergeeft. De groote herbergzame zaal, bij onze vooroudjes zoo mooi bestempeld met den eerbiedvollen titel van Beste Kamer zöö vol herinneringen, waar al de meubels in gewast eikenhout, blinkende en levendige getuigen waren van de netheid van het huisgezin en te vens van den goeden kunstsmaak onzer voorouders, was van 't overige der ka zemat, waarvan zij het uiteinde vulde, afgesloten door een arkade in hout, een voudig maar goed begrepen. Vergelijkt dit alles met een huidig nageaapt moderne salon waar in de schreeuwendste wanharmonie neergezet en opeengestapeld, dan met n rechtzinnig spjjt 't verdwijnen van den ouden decoratietrant innig be treurd, Het is niet alleen de mecanische actueele productie, welke oorzaak is van het smakeloos werk, dat thans geleverd en verkocht wordt, de schuld ligt groo- telijks aan t publiek zelve, dat die din gen koopt, en alzoo de voortbrenging ervan bevordert. Indien elkeen het' op zich nam, om niets dan schoone en een- alles fMl.r I t r -^.wvluuii wJiiUtt T vv dl iLKJU tlicii van ccii uiaja is moet

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1