REDT U 9 ZELVEN HET GOEDE ZflflD Öe Handel in de handboom. Landbouwweekblad Arbeid adelt PROEVEN NOODZAKELIJK EN NUTTIG WERK HOOGER OP in oei s leeds de leus zijn van alle landbouwers. Geen Onl^puid zaaien i ZONDAG 11 NOV. 1923. Prijs lü centiemen Abonnementsprijs 5,00 frank s jaars. Men schryft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRA BANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Een korengraan, wie zal 't verstaan Behelst tienduizend schooven. Gelooft ge niet dan 't geen ge ziet Hoe zult ge dit gelooven Guido Gezelle. velden, ligt te Al stappend door de waar het eerste zaaigraan schieten, kwamen mij deze lieve versjes van onzen Vlaamschen priesterdichter te binnen. Ze speel den nog in mijn kop, toen ik op de hoeve van een vriend aanlandde en ik vond hem in de schuur bezig een dagwand, maar deze met 't uitlezen van tarwearen. Wat een pracht van schooven had hij daar verzameld, zoo een vormig van kleur, zoo dicht en dik gevuld en op zoo n kloeke halmen Ha, ha, zei ik hem, ge gaat ze ker meedoen aan de prijskampen toekomend jaar In 't geheel niet, was het antwoord. En daar ik hem te wel ken om te denken dat hij niet mededingen zou uit loutere nederigheid of be scheidenheid, vroeg ik hem na tuurlijk waarom. Waarom Doen en zwijgen, zei hij, en daarmee had ik eenig- zins vrede. Maar wat hij er aan stonds bijvoegde, voldeed mij in 't geheel niet meer en hij vergeve 't mij dat ik er hier op terug kom. Twee verbazende redenen gaf hij op 1° Omdat de eigenaars bij het hooren van de schoone uitslagen der prijskampen, maar aanstonds denken om de pachten op te slaan 2° Dat de agenten der belastin gen er u naar schatten en de lasten zijn al zwaar genoeg Verbazend mogen deze redenen toch wel genoemd worden en daarbij ze houden geen steek. Geen van de twee kan als reden gelden en toch houdt er menig landbouwer zich hardnekkig aan vast, bij sommigen is het oprecht, hij andere minder en deze bedie nen er zich van bij gebrek aan betere. Het spreekwoord zegt Wie een hond wil slaan, zal wel een stok vinden wie een reden zoekt, vindt er wel een. Doch eer ik deze beide onge gronde redenen, die enkel op mis verstand berusten, zal trachten te weerleggen, wil ik toch aanmer ken, voor wat de eerste betreft, dat we er niet meer zouden over reppen, hadden wij maar een pacht wet je, dat den duur en den prijs van de pachten regelt. Dan zal er rust zijn onder de boeren, dan zal er zonder vaar noch vrees aan de verbetering van land en vruchten gewerkt worden om te meest. Maar laat ons onderzoeken waarom mijn vriend niet wil mee doen aan landbouwprijskampen en zien of hij ja of niet gelijk heeft. De grondeigenaars zouden al gauw de pachten weer opslaan. Nemen wij nog aan dat die hee- ren op de loer zitten om hunne ?pathters bij de eerste gelegenheid ■de beste, bij 't lezen of hooren van de uitslagen der landbouwprijs kampen, met opslag te beloonen, dan zou men moeten gaan beslui ten dat de prijskampen zelf nadee- lig zouden zijn en dit zal niemand durven beweren. Denkt ge mis schien dat zij het zouden laten als >ge toch uw oogsten verbetert en vermeerdert en niet deelneemt aan prijskampen. De eigenaars zien en oordeelen ook zonder prijskam pen, weest daar wel van over tuigd. Ten andere moest men al dus deze redeneering doordrijven, dan zou men tot het besluit moe ten komen, geen verbeteringen meer aan te brengen, niets meer te doen om betere en meer vruchten voort te brengen, om ten slotte tot de conclusie te komen dat een boer met slechte vruchten beter is dan een andere met prachtige en rijke oogsten Laat ons een voor beeld nemen Boer Jan heeft een dagwand land in pacht aan 0,75 fr. de roede zijn gebuur huurt ook betaalt 1,25 fr. Jan is benauwd voor op slag en doet op zijn gemakske voort, hij oogst 8 kg. tarwe per roe. Sussen verbetert maar altijd zijn soort en zorgt er voor op alle manieren, zoodat hij op denzelfden grond een kilo meer per roe op doet. Ziehier de uitslagen van elk: JAN 100 roeden aan 8 kg. is 800 kg. Aan den prijs van 80 fr. de 100 kg. is 640 fr. Zijn pacht bedraagt 75 fr. Blijft nog 565 fr. SUSSEN 100 roeden aan 9 kg. is 900 kg. Aan 80 fr. de 100 kg. maakt dat 720 fr. Verminderd met zijn pacht 125 fr. Blijft nog Zoo ziet Een toevallig intervieuw welke de Heer H. Klopterop onlangs had met een landbouwer (hetwelk hij ons in De Koornbloem van verleden zondag uiteen zette) toont ons dat ons boeren veel meer waarde zouden moeten hechten aan de leerrijkheid van het boekhouden. Het nauwkeurig rekenen van onkos ten en opbrengst van deze en gene kui tuur, die of gene kweek zou ons onzeg- gelijk veel leeren en ons er voor behoor den van het eene uiterste in het andeiê te vallen. Zoo wij maar eene eokele maai zoo nauwkeurig mogelijk aanteekendea wat bijv. het vetmesten van een kalf ons kost dan zouden we zien of de moeite en onkosten die we ons moeten getroosten, vooraleer het kalf van af zijne geboorte tot bij den slachter kan worden onder gebracht, eenigermate beloond wordt, deden wij eens hetzelfde voor het kwee ken van vruchten dan zouden we zien waarmee we ons best zouden bevindeü. Maar niet alleen daar zouden wij, boeren, meer moeten rekenen. Zien wij maar eens wat er voor ons op handels gebied te doen valteen enkel overzicht van wat er van en vóór den landbouw verhandeld wordt zal ons klaar aantoo- nen dat er daar een vruchtbaar veld te bewerken ligt. Voor mij ligt een uittreksel uit eene statistiek van het jaar 1Q10, welke door de zorgen der Belgische regeering werd opgemaakt. Die statistiek leert ons dat in 1910 volgende hoeveelheden scheikun dige meststoffen door den landbouw in ons land werden verbruikt ken hun die winst, die toch op hunne benoodigheden wordt gewonnen zelf trachten ter. goede te maken. Door samenwerking in hunne vereeni- ging kunnen die winsten heel goed in eigen zak terecht komen. De laatste ja ren hebben bewezen dat er daardoor aanzienlijk werk in 't voordeel der boe ren kan worden verwezenlijkt. Edoch nog niet genoeg, zijn velen overtuigd van de noodzakelijkheid der vereeniging. Laat dezen die met ons den. weg der sa men werking willen opgaan bij geburen en kennissen gedurige propagandisten zijn. Toon hun welke waar en aan welke prijs, er U door de zorgen Uwer ver eeniging wordt geleverd, spreek hun van 't nut der vereeniging, geef hun Uw blad te lezen. Vooraanstaande mannen uit onze beweging hebben er voor te zorgen dat de profijten, door de vereeniging gemaakt, zoo veel en I zoo ruimschoots mogelijk ten goede ko- j men aan alle landbouwers. Zoo zullen wij er allen hebben toe bij gedragen om de talrijke takken welke den boerenstiel in zich bevat ten onzen profijte te benuttigen. HARD LABOUR. 595 fr. men na aftrok van ieders pacht, dat Sussen nog 30 fr. boven Jan komt te staan. Zal hij, Sussen, nu gaan zeggen Ei, ik vaag er mijn zolen aan de grond eigenaars 'ik werk niet meer voor hunnen zak Neen, hij zal voortwerken en trachten nog een kilo per roede meer te winnen en meedoen aan de prijskampen, prijs winnen en zijn tarwe misschien als zaaitarwe verkoopen, tien, twin tig frank duur dan die van Jan en elk zal zeggen Sussen is een slim me boer En dat zeg ik ook. Ons belastingen worden zwaarder, als onze opbrengsten vermeerderen en openbaar ge kend zijn. Och kom, denkt ge, mijn vriend, dat de agenten van de belasting zich zoo ver zouden vergissen en een landbouwer op zijn gezamen- lijken oogst zal aanslaan voor een last die enkel draagt op een keur- veld, want 't is toch met zijn keur- veld dat hij zijn prijs zal winnen en deze prijs alleen zal hem zijn meer dere lasten rijkelijk vergoeden. Zou het geen dwaasheid zijn te zeggen Hoe meer ik win, hoe meer ik moet betalen Men zou even goed kunnen zeggen Nu win ik honderd frank en ik betaal 1 fr. ik wil er geen tweehonderd winnen, want dan moet ik 2 maal 1 fr. betalen Elk oordeele nu bij zichzelf, wat er van de redeneeringen van mijn vriend overblijft. Hij zelf zal de eerste zijn om in te zien dat hij het verkeerd op had, hij zal er ook wel bij varen. Geen kleinzieligheid, geen ach- teruitkruiperij, vooruit op den goe den weg door velen van ons reeds ingeslagen, ons zelve ten bate en ons land ten goede Hoe beter zaad, hoe beter de oogst. Er bestaat geen enkele re den, om niet mee te doen aan ver edeling, aan prijskampen er be staan er veel om wel mee te doen en nochtans zijn er nog veel onder onze beste boeren die zich onver schillig laten in deze zaak. Hielden zij niet dezelfde valsche redeneering als mijn vriend Dan zeg ik hun met alle oprechtheid en aan allen met dezelfde vriendschap, maar ook met dezelfde vaste over tuiging Mannen, met moed vooruit voortaan en zelfs indien Ge niet gelooft, dan 't geen ge ziet Dan moet ge dit toch wel geloo- [ven H. KLOPTEROP. Sodanitraat Zwavelz. Ammoniak Guano Metaalslakken Superfosfaat (Sylviniet i Kaïniet Samen Kalimesten 105.696.000 kgr. 33.493 000 kgr. 31.000.000 kgr. 100.659.000 kgr. 149.000.000 kgr. 46.542.000 kgr. 466.390.000 kgr. Het staat buiten kijf dat de hoeveel heid verbruikte mestoffen sindsdien nog aanzienlijk is toegenomen en zulks os danks de hooge prij7en die deze waren de laatste jaren bereikten. Doch nemen wij nu nog dat de verbruikte hoeveel heid dezelfde bleef en nemen we de prijs voor nitraat aan 100 fr., Zwa velzure Ammoniak 120 fr., Guano 50 fr.. Slakken 20 fr.. Superfosfaat 21 fr, Kalimesten 15 fr. dan komen we tot de som van 219 millioen zeven hon- duizend zeven zeven hon derd negentig derd franken. Neven hoogergenoemde werden dan nog toegediend groote hoeveelheden samengestelde meststoffen (chimique), stadsmesten, beerdermeel en meer ande re welke al te samen de hoeveelheid nog met verschillige millioenen zouden aan dikken. Naast de scheikuodige meststoffen worden nog grooter hoeveelheden voe- voeders voor den landbouw verhandeld. Zoo werden in 1910 door den landbouw verbruikt: Pulp Melassse Draf Zemelen Vleeschmeel Lijnkoek en meel Andere koeken Maïs Andere niet juist bepaalde voeders Samen 1.167.631 000 kgr. 15.496 000 kgr. 381.948.000 kgr. 327.464.000 kgr. 1,396.000 kgr. 238.000.000 kgr. 40.000.000 kgr. 139.000.000 kgr. 143.000.000 kgr. 2 453.935.000 kgr. Het zal wel overbodig zijn den kost prijs van dit alles uit te rekenen de fa belachtige hoeveelheid der door den landbouw verbruikte hoeveelheden toont duidelijk en zonneklaar hoe ge wichtig en aanzienlijk wijd het werkter rein van den landbouw zich hier uit strekt. Wie eenigermate klaar ziet in die toe stand zal wel genoeg beseffen dat er voor de landbouwers heel veel te doen is, dat het wel de moeite zou loonen de werking van aan onzen stand vreemde personen te weren en met eigen handen de verschillige ondernemingen van den boerenstand te beredderen. Nu toch worden nog aanzienlijke hoeveelheden producten door vreemde personen aan de boeren geleverd. Handelaars, groote en kleine, die zich met het verkoopen van voeder en vetten ophouden zijn niet te tellen zoo talrijk zijn ze overal te vinden. Laat ons nu eens goed inzien dat al die personen er enkel op uit zijn door hun verkoop veel geld te winnen. Nemen wij nu eens dat er door den handel op meststoffen en veevoeders per 100 kgr. eene zuivere winst van 25 cm. dan bedraagt die winst jaarlijks 7.300 812,50 frs. zegge zeven millioen drie honderd duizend acht honderd en twaalf fr. 50 centiemen Nu zal er ons zeker niemand van overdrijving be schuldigen als we de zuivere winst per 100 kgr maar 25 cm. nemen, 'k geloof wel dat we gerust het dubbel zouden mogen nemen doch de lezer zal genoeg zien dat de gedane winst aan 25 cm ge rekend reeds hoog genoeg loopt, opdat ons boeren er zouden ernstig op naden- 'k Had zoo graag met mijn artikel over den kweek der chrysanthemen voortgegaandoch men moet in het leven soms het nuttige voor het aan gename verkiezen en, in de meeste ge vallen, zal men zich hi rover niet te beklagen hebben. Ik stel dus uit tot la ter en wil aan de lezers en lezeressen van Ons Koornbloempje waar we allen zoo gretig naar verlangen, me- dedeelen de prachtige uitslagen welke ik dit jaar bekomen heb met proeven aangelegd met het oog bijzonderlijk op de werking van het sodanitraat, ten gepaste tijde, frn met een wel berede neerde dosis toegediend. Veel land en bewerk ik niet en ik moest me, voor mijn proeven te kun nen doen dan ook wenden tot mijn geburen. 'k Sprak er slechts twee aan en beiden grepen ze er naar met de vaste overtuiging dat de moeite welke ze er zich gingen voor getroosten, be loond zou wezen en niet nutteloos ging zijn. Ik schrijf er des te liever over omdat die landbouwers getuigen zullen dat de bekomene uitslagen juist zijn en in niets overdreven. Mme Wf De Bruyn Emiel kinderen. Ouden Dendermondschensteenweg 116. legde twee proeven aan eene voor voederbeeten Eckendorf en een an der voor aardappelen Industrie Mr Giets Jan, Ouden Dendermondschen steenweg, legde een proef aan voor ha ver van plaatselijke soort. Ik moet u na tuurlijk mededeelen in welke voorwaar den de p-oevcn moesten worden aange legd en de scheiUindige meststoffen wel ke toegediend weiden Er werden voor iedere proef drie men grond beschikbaar g steld en van elkander door een smal baaitje geschei Jen zoo lanig dat men t gemak rond elk perceel gaan kon en 't Ware voorzeker belangrijk eens uit te rekenen wat een wezenlijke winst men meteen bemesting a's op perceel III op 1 Ha. bijvoorbeeld zou verwezenlijken. Nu, dit is eigenlijk mijn inzicht niet voor vandaag later zal ik daar wel eens op terug keeren De haver werd als volgt bemest perceel I boven de natuurlijke meststof fen 5 kgr. superfosfaat, 1 1/2 kgr. chloor- potasch perceel getuige weeral geen scheikundige meststoffen perceel III bo ven de natuurlijke meststoffen en schei kundige van perceel I nog 3 kgr. soda nitraat van Chili. De uitslagen werden nagegaan in gewicht van graan en stroo en ik m^g U verzekeren dat ze den land bouwer zeer bevredigd hebben. Ziehier perceel I. 33 kg. haver en 61 kg. stroo. II. 30 55 III. 40 70 Het verschil in stroo was bijzonder merkbaar 't was langer en dikker. Bo vendien verzekerde me de landbouwer dat het verschil in de klavers, welke hij tusschen de haver had gezaaid even zoo zichtbaar was, zoo niet nog meer. Dergelijke proeven moesten meer ge daan worden. Het leeren van het boe renbedrijf in al zijn diepste geheimen ligt bijzonderlijk in proeven doen. Een land bouwer, die zich waarlijk op de hoogte wil brengen van zijn stiel moet proeven doen maar hij moet zich ook de proe ven van anderen weten te nutte maken. De scheikundige meststoffen werden gansch kosteloos toegezonden door het huis Les Producteurs du nitrate de soude de Chili Antwerpen. Ge zult misschien zeggen dat ze voorde gelegen heid hun beste waar hebben aangebo den maar ge moogt gerust stalen ne men, ze zijn er niet benauwd van. Wie zou er nu nog twijfelen aan de degelijk heid van sodanitraat, ten gepasten tijde aangewend. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. goed waren van m de scheidingdijnei er aangeduid. De wijze war. zaaien liet ik aan den voorkeur der landbouwers over enkel op het toedienen der meststoffen werd gelet. De voederbeeten ontvingen, per ceel I 6 kgr. superfosfaat 2 1/2 kgr. chloorpotasch en bovendien de natuur lijke vetten mest of ale door den land bouwer aan gansch de partij evenredig verdeeld perceel II of perceel getuige ontving geene scheikundige meststoffen, enkel de natuurlijke perceel III dezelfde dosis superfosfaat, chloorpotasch en na tuurlijke meststoffen als perceel I maar bovendien nog 6 kgr. sodanitraat van Chili. Dit laatste werd een 3 weken later toegediend dan de 2 vorige. De uitslag is geweest op perceel I 1725 kgr. per are: op perceel getuige 975 kgr; op perceel III 1950 kgr. Bo vendien waren er op Het eerste en laatste perceel veel minder opschieters dan op perceel II. Wat dunkt u van zoo n uit slag. Zouden de onkosten gedaan om perceel III te bemesten niet aaneen hoo- gen interest uitgekeerd zijn. En zeggen dat men van in den beginne het verschil goed kon bemerken maar toen ze daar in drie hoopen op het land lagen dan was 't waarlijk de moeite waard om zien. De aardappelen ontvingen perceel I 6 kgr. superfosfaat, 2 1/2 kgr. chloorpot asch en verders nog ale en mest even redig verdeeld over gansch de party perceel II enkel natuurlijke meststoffen perceel III, 6 kgr superfosfaat 2 1/2 kgr. chloorpotasch en 4 kgr. sodanitraat met de natuurlijke meststoffen er bij De In dustrie kon dit jaar voorzeker beter lukken, alhoewel menig landbouwer een betere opbrengst had dan hij verwachtte. Binst de groei was er weinig verschil te bemerken en 'k was dan ook wel een weinig bevreesd dat de proef het ver wachte uitwerksel niet ging geven. Ik heb me gelukkig ook bedrogen. Bij het rooien der aardappelen was het verschil zeer merl baar perceel I gaf een op brengst van 279 kgr. per are perceel II slecht 210 kgr. en perceel III 315 kgr. De lange winteravonden zijn aangebro ken. Vooral op den buiten waar er noch vermakelijkheden noch verstrooïngen bestaan duren die avonden schromelijk lang en zijn in menig geval hoogst ver velend. Kaartspelen, lezen en pijpenroo- ken maken tusschen avondmaal en ge bed de bijzonderste tijdverdrijven uit. Edoch er is een werkje, een nietigheid in zich zelf, dat met deze lange droeve avonden dient gedaan te worden. Thaos, veel beter dan in den zomer, is de tijd er toe geschikt om dit werk te verrichten, omdat er op 't gemak in familie eens kan over gehandeld worden. Waarin bestaat dit werk hoor ik vragen. Een oogenblikje geduld a. u. b. want moest ik 't van 't begin af gezegd hebb;n dan zou reeds bij velen De Koornbloem op zijde gelegd of ten mins e toch dit artikel overgesprongen zijn. om gauw het volgende te lezen, 'k Kom er dus met de hoop dat Uwe aandacht en belangstelling gaande ge maakt zijnde, deze regels tot het einde zullen gelezen worden. In ieder huis, zoowel op den buiten als in de stad. bestaat er een stuk papier noch buitengewoon klein, noch dito groot, ergens weggeborgen in een kist of lade, soms samengebonden met kwijtbrieven, belastingsbiljetten of an dere dergelijke stukken van eenen on- aangenamen oorsprong, en dat slechts zelden, veel te zelden, weder in het licht komt Alhoewel dit stuk papier door niets bijzonder de aandacht trekt is het van groot, overgroot belang want, bij mogelijk ongeluk, zal het moeten te voorschijn gehaald worden en zal dan bij machte zijn de gevolgen te verzach ten. Raadt U wat ik bedoel? Neen? Wel, eenvoudig Uwe polis van brand verzekering. Eens dat de verzekerings agent dit stuk afgegeven heeft, (soms is dit 20, 30 jaren en nog veel langer gele den) is het weggestopt en sinds niet meer te voorschijn gehaald. Dat is mis, zeer tegen bliksem in open lucht zie ook na of U, sedert Llwe polis opgemaakt is, geen nieuwe gebouwen opgericht hebt waarin een of ander van Uw eigendom zich bevindt. Ja, dat is al goed en wel, hoor ik som migen zeggen,maar ik hebdaar geen ver stand van, ik begrijp niets van al wat er in mijnen akt staat, 'k Geef toe dat ver- zekeraarsvlaamsch niet uitmunt door klaarheid, maar vergeet niet dat R. U. Z. zich kosteloos tot uwe beschikking houdt om U alle inlichtingen te verschaffen, om U duidelijk te maken wat ge zelf niet verstaat. De heeren hoofdagenten Richard Boelaert te Kerckxken Alfons Rossignol te Teraphene August Van Holen te Nieuwerkerken, zijn tot Uwe beschikking om U met raad en daad bij te staan, ook onze plaatselijke agenten zullen U in de mate van 't mogelijke hel pen en is dat nog niet voldoende, kom dan naar 't bureel van den Boerenbond, Brabandstraat, 53. te Aalst of s Zater dags 's morgens naar *t Lokaal De Koornbloem Groote Markt, daar kunt U persoonlijk met den bestuurder spreken. Maar 'k druk er op en zal er blijven op drukken, omdat ik reeds te veel droeve gevolgen der onachtzaamheid eu onwetendheid in verzekeringszaken be leefd heb, stel Uwe verekering in orde en zie ze ieder jaar zorgvuldig na Wilt LI Uwe verhooging bij R. U. Z. brengen, wilt U aan R. U. Z. Uwe ver zekering overlaten eens dat deze bij de andere Maatschappij zal uit zijn, raad pleeg ons, dan op tijd want de opzeg, om geldig te zijn moet drie en soms zes maanden op voorhand gedaan worden, rechtstreeksch in de Maatschappij, door aanbevolen brief. Een opzeg anders ge daan is ongeldig en stelt U bloot nog maals een nieuwe termijn van 10 jaren aan de oude Maatschappij te verbinden. Zijt U niet voornemens U bij R. U Z. te laten verzekeren dan is dat nog geen beletsel om ons te raadplegen dan moogt U ons nog om raad vragen. Even dienst willig houden wij ons ter beschikking onzer leden omdat we enkel hun vooruitgang zoeken en beoogen. Jan Donders. mis. Uw verzekeringsakt moet ge alle jaren raadplegen en onderzoeken of de som men die gij doen waarborgen hebt, in overeenstemming zijn met Uw bezit. Vele lieden denken dat het volstaat ver zekerd te zijn, gelijk voor hoe veel of voer hoe weinig, cm in geval van brand volkomen vergoed te worden, t is eerst dan als 't ongeluk hen getroffen heeft dat hen klaar en duidelijk, zelfs op eene zeer gevoelige wijze, bewezen wordt, I dat ze 't verkeerd op hadden maar dan i is 't telaat. Daarom, pluis Uwen akt uit, zie na, eerst en vooral, of de gewaar borgde sommen hoog genoeg zijn want niet zelden gebeurt het dat eene hoeve met 3a 4 melkkoeien, voor gebouwen en inhoud (meubels, vruchten, dieren, alem) slechts 6000 a 7000 fr. verzekerd zijn zie na of Uwe vruchten bijzonder- 1 lijk de oogst gewaard is in schuur en woonhuis en zelfs in de stallingen waar 's winters stroo veel geborgen wordt zie na of Uwe dieren gewaarborgd zijn Wanneer we de wereld inkijken, dan zien we omtrent alle landen in vollen strijd het goede met het kwade element. De massa door gewetenlooze volks menners uitgebaat, wordt opgevoerd om de huidige bestaande wereld het on derste boven te werpen. Uit dien chaos van wanorde en om wenteling zouden die gewetenlooze ke rels eene macht willen schapen, waaruit zij voor zich alles zouden scheppen wat hunne heerschzucht hen in het brein zou sturen. We hebben zoo in alle landen van die soort leiders die, gepaard met zeggings- en werkkracht, eene onbegrensde ijdel- heid en zucht naar heerschen paren en die dan ook voor geen feit terugdeinzen, ten einde aan die gevoelens van over- heerschkracht vrijen teugel, ja zelfs vol doening te schenken. Naarmate de oorlog en de na-oorlog- sche toestand een zeker onbetwistbaar ongemak in de wereld brachten, is ook het getal dier zoogezegde Volksred ders aangegroeid en zien we dan ook de schommelingen in de verschillende landen steeds vermeerderen. Langs den eenen kant wordt de on bewuste massa dewelke tusschen de menschen in meerderheid is met groot gemak gehanteerd, dewijl langs den anderen kant de zelfbewuste lage- gere klas zich aanschoudert bij de mid den- en hoogere klassen der samenleving om vrede en orde te doen overwinnen. Hoe ver zal dit leven ons leiden Moeten we steeds in gevaar en vrees blijven voortleven Wij meenen dat we op dit punt eenige zekerheid en geruststelling hoeven te bezifen doch dan hoeft het, dat zij, die aan orde en vrede onder de menschen houden, er hunne gedachten aan wij den en er immer naar streven hun eind- ideaal te bereiken. Zonder eenige rust moeten alle men schen van goeden wil voor die goede zaak opgeroepen worden 1 Nu ge zult het me stellig niet ten kwa de duiden wanneer ik tusschen "diemen schen van goeden wil de landbouw bevolking den voorrang gun. Was deze laatste niet altijd en in alles het ware toonbeeld en van goeden wil en van ootmoedige verdraagzaamheid Al vond zij zich meermaals in hare duurzaamste en rechtmatigste rechten gekrenkt toch was ze, dank hare groote bereidwilligheid, steeds het zuiverste voorbeeld van zelfverloochening en zelfopoffering Anderzijds is het wel n klaarblijkend feit dat de Landbouwbevolking op 't huidig oogenblik een machtig iets is geworden, bij zooverre dat het staatsbe stuur op haar het oog heeft gevestigd, om 's lands bedenkelijken economischen toestand te redden.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1