REDT U ZELVEN Arbeid adelt Vervanging van den Handarbeid Alle Landbouwers De Waarde der Voeders. Belangrijk Bericht aan de heden. Teelt van de Ghpysanthemen Landbouwweekblad PLANTAARDAPPELEN. STEEDS TERUG moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. NEEM ACHT ZONDAG 25 NOV. 1923, Prijs 12 centiemen. 6de JAARGANG Nr 256 Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars, Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORT AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan mijne Hagelandsche Landbouwvrienden. Een der"* gewichtigste vraag stukken, die zich den dag van heden aan den landbouwer op dringt, is de vervanging van den handarbeid door machienwerk, om in het steeds toenemend ge brek aan veldarbeiders te voor zien. Hoezeer op vele plaatsen dit gebrek zich doet gevoelen, blijkt duidelijk genoeg uit de schijnbaar onbeduidende doch veel beteeke- nende omstandigheid, dat menig landbouwer er van af heeft gezien zulke vruchten te planten welke n gansch bijzondere verzorging in zaken handenarbeid vergen zoo bijvoorbeeld is de vlasteelt in rui me mate verminderd om het enkel en uitsluitend feit. dat menig land bouwer de noodige hulpkrachten niet meer vond om te wieden. Anderzijds doet dit gebrek aan noodigen handarbeid zich niet en kel gevoelen, voor wat aangaat de veldwerkzaamheden buiten de hoeve, maar zelfs in grooter mate nog voor wat het binnenperso- neel der boerderij betreft. Wanneer ge toevallig een land bouwer mijner streek desaangaan- de moest ondervragen, dan weet ik gansch goed voorop wat hij u zal 'antwoorden i Aan knecht, meid, staljongen of werkman is niet meer aan te geraken Die soort vogels vliegen tegenwoor dig zoo dun als witte kraaien. En vraagt ge nu verder naar de oorzaken van dit gebrek dan zal men u onvermijdelijk antwoorden: 1° De werkman zoekt hooger loon te verdienen dan de landbou wer betalen kan. 2° De stad, de nijverheid, de fa brieken, de mijnen en andere openbare werken, onttrekken onze buitenjongens aan den landbouw, gezien grootere daghuren hen naar een der hoogervermelde werk plaatsen lokken. Daarenboven wie werkman ge worden is in de stad, komt naar den buiten flink uitgedost: gekold, gecravat en gemanchet op den hoop toe. De boerenjongen van straks is thans 'n zoogezegd nage aapt stadsmeneertje gewor den. Spreek onze buitenmeisjes te genwoordig niet meer van boe renmeid te gaan spelenHet koeienmelken of vee verzor gen komt in verrena met hunne eigenwaardigheid niet meer overeen. Dat vuil en slordig boe- rinnenstieltje past haar niet meer en ook zij heeft den weg naar de stad gekozen. En wanneer ze na een paar weken in dienst zijn, in 't nederig geboortedorpje voor d'eerste maal weerkeert, is er na genoeg niemand die onze Juffer Modepop,, nog herkentkleeding, houding, maniertjes, ja zelfs haar dorpstaai 't is alles bij tooverslag veranderd. Meer nog, als mam zei dan in grande toilette bij de vroegere stille, eenvoudig ge bleven dorpsvriendinnen t eerste visiet aflegt, dan heeft ze op dien korten tijd niet alleen moe ders taal vergeten, maar dan weet ze reeds met 'n trotsche fier heid 'n zoogezegde fransche "par- ler aaneen te flikken, al was t dan nog met enkele platgeslagen en geradbraakte termen, welke ze rechts en links meestal verkeerd heeft opgeraapt en binnengeslikt. Een derde hoofdoorzaak der zeldzaamheid van handarbeid is ontegensprekelijk de jaarlijk- sche uitwijking onzer landbouw- werklieden. Ik meen stellig niet te overdrijven, wanneer ik U zeg dat er jaarlijks nagenoeg 50.000 Vlaamsche Arbeidersdriemaal in 't jaar voor enkele weken t zij naar 't Walenland, 't zij naar de Fransche zuidergrens oversteken om bij Walen of Fransche boeren te gaan zaaien, planten, maaien, pikken, beeten uitdoen enz... en dit nogmaals om dezelfde reden het najagen der hooge dagloo- nen. Welnu, deze toestand in oogen- schouw genomen, wat blijft er na dit alles afgerekend als landbouw- werklieden ter streke nog over Nog enkele zeldzame uitzonde ringen. Bovendien zijn dit nog doorgaans werklieden, welke zelf 'n kleine boerderij voor zich zelf opdrijven en dus voor eigen reke ning werken. Wel zullen zij den boer in enkele dringende gevallen nu en dan eens ter hand springen, doch op voorwaarde dat het primo niet te lang dure en ten tweede dat zijn eigen werk dan ook door den boer regelmatig gedaan worde Zoodat er bij slot van rekening aan pachter en pachteres niets an ders te doen blijft dan gareel en voorschoot aan te trekken en zelf knecht en meid te spelen. Kortom, ziedaar een wantoe stand van feiten, welke laat het ons rechtzinnig bekennen verre van 't boerenbedrijf aan te moedi gen, veeleer tot ontmoediging en afkeer neigen. 't Lijdt dan ook geen twijfel of er moet naar krachtdadige en af doende middelen uitgezien, om dien netelingen toestand zoo niet gansch dan toch in zeer ruime mate te keer te gaan en te ver helpen. Welnu t eenig doordrijvend middel, dat hier de schaal van dien anormalen toestand in iet of wat juist evenwicht kan brengen is de VEREENIGING om door samenaankoop niet alleen van meststoffen, veevoeders en zaai zaad, maar ook van Landbouw- machienen eene aanzienlijke be sparing in zake handarbeid te bewerkstelligen. Daarin ligt het eenig mogelijk redmiddel. Ons volgend artikel daarover zal u ten innigste overtuigen. CAM. V1NCX, Landbouwleeraar, Aalst. Leden van Redt U Zeiven zullen niet nalaten onzen patroon SINT ELOI te vieren. Den 1 December valt dees jaar op een Zaterdag. Dit feest mag ook 's Zondags of 's Maandags daarop gevierd worden. EERSTELINGEN Al de ingeschrevene mogen onmiddellijk hun deel af halen. Het plantgoed is zeer schoon prijs 66 fr. Nog eene kleine partij is beschikbaar. INDUSTRIE Bij deze verwittigen wij de leden die bij vergetelheid geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben om het plantgoed van Industrie af te halen, zij deze mogen komen afhalen. Er is nog eene kleine hoeveelheid in maga zijn beschikbaar prijs 49 fr., in goede zakken. De EIGENHEIMERS of KRUGERS zullen in 't kort allemaal afgeleverd worden elk zal op tijd verwittigd worden om het ingeschrevene af te halen Prijs 62 en 70 fr. De ROODE STAR zal waarschijnlijk vóór de winter niet geleverd wor den, om rede dat er ziekte was in verscheidene partijen. Na den winter zullen de zieke knollen kunnen verwijderd worden. Het gaat tegenwooordig nog al zijn gang, het tot gezeur wordend toe her haalde deuntje we moeten meer voort brengen opdat onze uitvoer zou ver- grooten en onze invoer verminderen. Ons landbouwers vooral wil men dit bij elke gelegenheid laten hooren. Zelf«. durft men het tegenwoordig aan, bij- groote openbare gelegenheden, den land bouw als de grootste factor in 's land* herstel aan te wijzen. De in flnantieele moeilijkheden ver- keerende staatskas wordt ons tot verve lens toe voor oogen gehouden Op ons nationaal gevoelen wordt gedurig be roep gedaan, omdat wij toch ons beste best zouden doen, om het land door alle middelen en bijzónder door den land bouw uit de benarde positie te helpen, En niet te vergeefs is dat gedurig aan sporen geweest en de voortbrengst van den landbouw is gestadig vermeerderd Heer Theunis drukte onlangs zijn genoe gen uit omdat de Belgen zoo gewillig de ovcgroote lasten dragen en betalen wel ke sinds den oorlog op hunne schouders werden gelegd. Hij zou zeker de boereu meer dan een andere stand daarover^ mogen gelukwenschen. Die ireoschen' toch hebben zoo weinig besef van de. vele briefjes welke hun door den fiscus- worden bezorgd en het eenige wat ze doen is er onder mekaar eens eventjes over murmureeren om ze, bij de eerste waarschuwing gauw te gaan betalen. En toch, schoon wij aan de stemmen die ons van uit de officieele middens in gestadig tempo worden overgemaakt zoo gedwee gehoorgeven, zijn de daden welke door de regeering tot hiertoe in ons voordeel gedaan werden zoo gering of liever nul. Voor andere standen werden zoovele wetsontwerpen ingediend en gestemd dat men nu al eens durft vragen of er soms niet al te haastig werd te werk ge gaan. Daartegen wachten onze landbou wers reeds zoolang op één pachtwet en de zoolang ingediende pachtwets- voorstellen geraakten nog niet eens op de dagorde der kamer In de zittijd van verleden jaar dreigde Heer Theunis met eene kabinetskrisis toen er hoogere kre dieten dan deze door de regeering inge diend, ten bate van het landbouwonder wijs werden aangevraagd. Wanneer wij dit alles overdenken dan dringt zich onwillekeurig de vraag op Hoelang nog zullen wij ons dergelijke behandeling laten welgevallen Hoelang zullen wij ons nog als Lamme Goedzak ken aanstellen. avonden zijn lang en vervelend. Ce?l uw blad over aan vriend en kennis, zeg hun dit of dat moet ge eens ernstig lezen, spreek hun daarna aan om hunne mee ning tehooren, raadt hun aan een abon nement te nemen. Zeg hun eens hoeveel ge jaarlijks wint slechts met Uwe verze kering bij R. U. Z. te doen, vraag hun hoeveel zij aan hunne Cie te betalen hebben cijfer bun eens uit hoeveel ze bij ons zouden moeten betalen. Iets dergelijks kunren zoovelen zón der zich er om te moeten inspannen, moeilijk is het toch niet en nog eens ge zegd de uitslag zou verrassend zjjn. Zoo allen die het eenigszins goed mee- nen eens zoo deden, dan kwam er eer lang zeker een tijd dat we niet gedurig er zouden moeten op terug komen om het vereenigingsleven bij ons volk te doen gedijen en zouden we zeker niet langer om recht moeten bedelen. HARD-LABOUR. Gelukkig groeit het getal onzer men- schen die weten en voelen dat, zoolang onzen stand door stevige organisatie geen macht kan inde weegschaal leggen, die zijn zoolang verstoken recht ten slotte afdwingt, er langs parlementairen weg bitter weinig is te verwachten. Onze vroegere landbouwers aanzagen hun stiel als een noodlot ze wisten niet dat een boer zoo goed als wie ook recht heeft op een vrij leven en een mensch- waardig lot, dat ook hij van het leven wat meer heeft te betrachten dan dage lijks getob in sleur en armoede. Zij re kenden zich zelf als de slaven van kas- teelheeren, barons en grooteigenaars, die voor niets hadden te zorgen dan voor meesters welvaren. Ook ons werklieden hebben den tijd gekend dat ze als wetenschappelijke werktuigen dienst deden om anderen genot te geven, zij ook leefden zoo lang verstoken van allen welstand en vrijheid. Maar de werkliedenstand is den weg der samenwerking met reuzenschreden op gegaan en eens sterk in hun samenzijn wisten ze zich recht te doen geworden. Dat hun streven als voorbeeld, hun uitslag ons eindelijk eens de oogen opene. Laten wij, evenals de beste onzer v. erkmenschen, een tijd ons best doen om ook in onze vereenigingen groot en sterk te worden. Zoo elk in de mate van het mogelijke er zich eens op toelegde om zijnen bond in getal en werking ie doen groei en en bloeien.hoe verrassend zou de uitslag wezen. We weten het, iedereen is niet geschikt anderen van iets te over tuigen, doch hoevelen zijn er niet die in 'n geheel jaar tijds geen woord zeggen van het goede dat in de samenwerking besloten ligt. Hoevelen zijn er niet die beschaamd zijn zich als echt lid te laten kennen. Hoevele middelen nochtans hebben we niet bij de hand om gestadige propa ganda te voeren voor onze vereeniging. Spreek aan Uw gebuur van de waar welke gij van den bond hebt gekregen. Wijs hun op het verschil en hoedanig heid bij ons en in den handeltoon hun hoeveel geld zij weg smijten door niet regelmatig bij den bond te koopen, zij die anders 'n cent zouden in twee bijten. Toon hun Uwe vruchten die gij wont met zaad en plantgoed dat ge U door Uwe vereeniging aanschaftet. We gaan naar Nieuwjaar, de winter- STROO. Dé voedende waarde der voeders hangt vooral af van de toestanden in de welke de oogst geschiedde,van den grond en van de gebruikie meststoffen. In de voeding van het vee, hebben de voeders tot voornaamste rol ballast te vormen, als ge 't zoo noemen moogt. Zij verplichten het dier goed te knauwen en dus de voedstoffen met speeksel te doorweeken ze laten aan de herkau wers toe hun voedsel te hermalen, te herkauwen wat noodig is voor de ver tering. Eindelijk geven ze den noodigen omvang aan het rantsoen en volde en den eetlust van de dieren zij bevoordee- ligen de spijsvertering en de assimilatie (of de volledige bewerking) van de voe dende bestanddeelen. Men verdeeld de voeders in twee klassen 1. De voeders die genoegzame voe dende hoedanigheden bezitten voor de voeding ven-het dier 2. De voeders die deze voedende be standdeelen in onvoldoende mate bevat ten en een bijvoegsel noodzakelijk ma ken. Onder de eerste rangschikt men de toemaat, de luzern, de vitsen, de klavers en het hooi. Als overgang noemt men er i ook de erwten en de veldboonen bij. In de tweede klas telt men het stroo van haver, van tarwe, van rogge, van gerst, haver-, rogge- en tarwekaf en de hulzen van lijnzaad. In 't algemeen houdt stroo weinig voedende bestanddeelen in hoe hout achtiger het is hoe min het verteerbaar en voedend is. Nochtans is hun gebruik in de voe ding zeer nuttig, in sommige gevallen zelfs noodzakelijk, want gekapt stroo gemengd met krachtvoeders vermeer dert het ballast en verplicht het dier te hei kauwen. De voedende bestanddeelen van het stroo worden door he' paard weinig be nuttigd, maar zooveel te beter door de runddieren Het is goed er een zekere hoeveelheid aan het dier te geven om zijn ballast te vormen of soms om de gisting der groenvoeders en daardoor het opzwellen te vermijden. Nooit mag men aan het vee stroo ge ven dat door het roest of door den koornbrand aangetast is, want dit kan de ergste gevolgen na zich slepen zwa re storing in de spijsvertering, miskraam bij drachtige koeien enz... Zooals wij hierboven zegden, hangt de voedende waarde van het stroo af van het weer, van den groei, (kort stroo is in 't algemeen meer waard dan lang stroo want het is inderdaad gewoonlijk min houtachtig en daardoor zelf is het meer verteerbaar) van den graad van rijpheid, en van het gunstig inoogsten. Ziehier hoe bet stroo gerangschikt wordt voor wat de voeding betreft Haverstroo wordt bij voorkeur ge bruikt in de voeding der dieren het is het voedzaamste, het gezondste en bevat per kilogram 857 gr- droge stof14 verteerbare eiwitstof; 6 verteerbare vet ten 162 verteerbare koolhydraten 165 verteerbare celluloos en een totaal van 47,1 voedende eenheden. Zooals we het vroeger reeds schre ven zijn de koolhydraten, de cellulose en de eiwitstoffen de voornaamste grond stoffen, de eene brengen warmte en spierkracht voortdegene vormen de vezels de andere vormen een voorraad van gespaarde kracht. Zij hebben een min of meer belangrijk vermogen. Het eiwit is het belangrijkste der voedende bestanddeelen het vet houdt het mid den de koolhydraten komen onderaan. In de veevoeding gebruiken velen de volgende verhouding Een voedende eenheid voor de kool hydraten en de cellulose Twee eenheden en half voor de vet stoffen. Vijf voor de eiwitstoffen. Nu haverstroo mag nochtans niet in overdaad gegeven worden aan melk koeien, het zou aan de hoedanigheid van de boter kunnen schaden. Op den tweeden rang komt het tarwe stroo, dat ook zeer gesmaakt wordt door de dieren, maar het is zoo rijk niet, het is gewoonlijk harder, houtachtiger dan haverstroo en daardoor minder gegeerd door het vee. Rogge- noch gerstestroo wordt zeer gezocht door het vee men kan het een en het ander gehakt gebrui ken, en dan nog slechts als aanvulling van het rantsoen. Ter inlichting geven wij hun inhoud aan voedsel eenheden tarwestroo 40, gerstestroo 38, roggestroo 41 Erwte- en booneranken mogen oor deelkundig gebruikt worden als voeders en in tijd van gebrek zelfs heelemaal het hooi vervangen. Het jaar 21 heeft er ons bewijzen genoeg van gegeven;ze zijn rijk aan verteerbare eiwitstoffen en de dieren eten ze gaarne. Erwteranken be vatten 52,8 voedende eenheden en booneranken 57,8. Stroo wordt verbruiktgekapt en ge mengeld met koek, zemelen, meel, pulp, beeten, wortels insgelijks gesneden of gekapt. Zijn voornaamste werking bestaat hierin dat het de krachtbestanddeelen van het rantsoen opendeelt, het laat in derdaad toe deze beter te verteren en ze meer ten nutte te maken. Stroo van haver en graan kan ook het hooi vervangen en als voeder aan de beesten gegeven worden en ook dikwijls als aanvulling van het hooi. In dat geval kan men het best voor de avondmalen gebruiken de stroosoor- ten die minder g?geerd zijn van het vee dan het hooi, vragen dus meer tijd voor de vertering. ROBUR. Reeds honderd maal werd er in De Koornbloem gewezen op de voordeelen die de leden genieten die op voorhand inschrijven voor de verschillende waren. Niettegenstaande zijn er nog leden te vinden die vandaag niet weten wat ze binnen eenige dagen noodig hebben, en die komen afgeloopen, om vetten en voeders, den dag zelf als zij het noodig hebben. We zullen in 't vervolg geene reke ning meer houden met dergelijke lieden en iedereen wordt dringend verzocht alle weken of veertien dagen, zooals zij het begeeren, bij de magazijniers aan te ge ven wat ze zoo al noodig hebben voor de toekomende week. Op die manier zal iedereen en aan de voordeeügste voorwaarden bediend worden. Wij wijzen nogmaals op een systeem dat nog veel meer voordeelen afwerpt, voor de plaatselijke bonden, dat is van de aanvragen zoodanig te groepeeren, dat de waren per 5000 kgr. of meer kun nen afgezonden worden. Dit spaart hen dubbele los en ladingskosten hetgeen al tijd meer dan op 1 frank per 100 kgr. mag gerekend worden Voor de inschrijvingen der wekelijk- sche benoodigdheden wordt erop gewe zen dat de waren altijd binnen de twee dagen ten huize van den magazijnier moeten afgehaald worden, zooniet wor den de maatregelen getroffen die noodig zijn om het nalatig lid tot zijn plicht te roepen. De bestellingsbulletijnen moeten door de schrijvers of magazijniers onmiddel lijk na aanvraag der leden ingezonden word n, opdat de aankoopen en bestel lingen zoo rap mogelijk kunnen geschie den. NEEM ACHT Het is nu het oogenblik dat er vele wintervoeders, zooals zemelen, lijnmeel enz. gekocht worden. Doet uwe aanvra gen voor iederen bond gezamentlijk en voor een paar weken, zöodat we U dit rechtstreeks per wagon van 5000 kgr. of meer kunnen sturen. Het komt U altijd veel goedkooper. Allo schrijvers en magazijniers roept eens uwe mannen te saam en spreekt er persoonlijk van aan Pier en Paul en ge krijgt een wagon bijeen is het niet voor uwe gemeente alleen, dan toch voor twee of meer gemeenten te saam. POTASCH en FOSFOORMESTEN Superfosfaat, Sylviniet enz. worden duurder en zullen met de Lente, in 't volle seizoen, niet koopelijk zijn. Doet -van heden af eene inschrijving voor deze waren bijzonder voor scories of ijzer- slakken is het hoogtijd. Hetzelfde voor Sylveniet, hetgeen rechtstreeks geleverd, zeer goedkoop kost. Vraagt prijzen op ons bureel AalstLiefst schrifteling. Deze die zich op tijd van die waren voorziet zal er voorzei er goed bij varen. HET BESTUUR. l Leden van Redt U Zeiven niet dees week te bestellen wat toekomende week noodig hebt. bestellingen daar waar gij de wenscht te ontvangen, ofwel bij plaatselijken schrijver ofwel op onze bu- reelea en magazijnen, te Aalst. vergeet gij toe- Doe de waren uwen (Vervolg). De dagen gaan tegenwoordig maar open en toe die lange winteravonden vervelen toch wat en bijzonder als men niet goed weet hoe den tijd te doo- den. Er is nochtans middel genoeg te gen verveling Bijna in alle dorpen be staan tegenwoordig lagere landbouw scholen waarom gaan onze jonge boe ren er niet henen. Overal ook komt De Koornbloem binnen; waarom die niet eens herlezen. Ik liet me daar een on voorzichtig woord ontsnappen overal komt ons geliefd landbouwblad nog niet en dat is spijtig.Een degelijk landbouw blad lezen brengt zijn interest op en ik zou, tegen gelijk wie, een wedspel durven aangaan dat iemand wie regel matig en aandachtig De Koornbloem leest als boer jaarlijks meer dan 60 fran ken er weet uit te slaan. Men vraagt er u maar zes voor een abonnement dat maakt 54 fr. dat ge wegsteken moogt als ge u het zoet genot gunt uw blad te le zen. Lees ook aandachtig dit artikel t is het laatste dat verschijnt onder dezen titel. Dank aan de menigvuldige wortels, die in bundels aan de stekken zijn ont staan, kan men rekenen op een flinke groeikracht eens dat de jonge plantjes met aarde zijn ingepot. Deze inpotung geschiedt in potjes van 5 tot 7 cm. dia meter en dit in een mengeling van 1 deel bladgrond, 1 deel compostgrond en 1 deel tuingrond, goed dooreengewerkt. Iemand die zich met den kweek van bloemen ernstig wil bezighouden is ook genoodzaakt al deze verscheidene grondsoorten voorhanden te hebben. De inpotting uitstellen is in 't geheel niet aan te prijzen en dit begrijpt men wel licht, omdat de gewortelde stekken die te lang in rijnzand vertoeven snel en mager opschieten en bijgevolg zooniet totaal waardeloos worden, dan toch fel in waarde verminderen. De ingepotte plantjes worden tot bij de herneming van den groei omzichtig begoten en op een warmtegraad van 10° gehouden. Na een tiental dagen mogen ze in een koude serre geplaatst worden, zoo dicht moge lijk bij 't glas, waar men ze slechts voor vorst hoeft te behoeden. Wanneer de doeltjes aarde in de potjes voorhanden goed van worteljes zijn doorweven dan mag men aanvang nemen met een eer ste verpotting in potten die een weinig grooter zijn en waar de mengeling aarde zal bestaan uit 2 deelen graszodenaarde, 1 deel mestgrond en 1 deel bladgrond. Later zal nog een andere verpotting plaats grijpen en dan zal men voordeelig het deel bladgrond vervangen door een deel compostgrond. Uit de bovenstaande samenstelling der gronden bij de verschillende verpot- tingen die hier plaats grijpen, kan een opmerkzaam oog vaststellen dat de aar de trapgewijze van mager rijnzand over gaat tot grond die zeer wel voorzien is aan voedingstoffen. Een te plotselinge overgang is zelden goed en voorzeker niet bij den teelt der chrysanthemen. Naarmate de jonge chrysanthemen opgroeien en zich terdege ontwikkelen zal men wel zorgen dat lucht en licht er overvloedig toegang toe vinden en eens de groote vorst geweken zal men de plantjes buiten onder raam brengen. Al hoewel de plantjes niet veel nadeel zul len ondergaan van een weinig vorst, zal een ervaren bloemenkweeker ze er toch weten van te bevrijden en dit kan hij met des avonds de ramen toe te leggen en desnoods te beschutten. Moest het ge beuren dat de witziekte de plantjes aan tast en dit gebeurt nog al eens, dan zal men deze voordeelig bestrijden met de planten te bestuiven met zwavelbloem bij zonnig weder. Met bladluizen heeft men dikwijls ook af te rekenen, doch vermits ik daar reeds in een vorig artikel heb over gesproken ga ik er dan ook maar snel henenstappen. Intusschentijd dringt zich bij den teelt der chrysanthemen een nieuwe bewer king op en dit is het innijpen. De innij- ping is van 't allergrootste belang en ongelukkiglijk zoodanig ingewikkeld dat ik er zelf niet durf aan denken om deze nauwkeurig en omstandig uiteen te zet ten want aangezien er jaarlijks nieuwe variëteiten van chrysanthemen in den handel gebracht worden mag men den kweek dezer bloemen als een bestendige studie beschouwen. Ontbloot eerbiedig het hoofd voor die menschen die de ge heimen van den teelt der chrysanthemen zorgvuldig opsporen, want ze verdienen alle lof en eerbewijzen. Immers om met zekerheid te weten, hoe een variëtet dient gekweekt te wor den. moet men goed weten welke de te verkiezen kroonknop is, sommige varië teiten geven de schoonste bloemen op den eersten kroonknop, andere bloeien het mooist op den 2' kroonknop en nog andere op den eindkroonknop. Daarbij moet met weten of de variëteit laag of hoog, snel of traag groeit. En een zaak nog van het allergrootste belang is te zien dat de knoppen welke men wenscht, juist op den gepasten tijd verschijnen. Ge ziet dat de kennis van de variëteit hier vooral op den voorgrond wordt ge steld. Het lezen van vakbladen hande-

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1